Wydarzenia w roku szkolnym 2024 / 2025
GRUDZIEŃ
Wycieczka do teatru

17 grudnia uczniowie klas trzecich, a 19 grudnia uczniowie klas pierwszych i drugich udali się na wycieczkę do Teatru Muzycznego „Forte” we Wrocławiu. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli musical „Doktor Dolittle i Zwierzęta”. Spektakl ten był wydarzeniem pełnym humoru i magicznych wydarzeń. Młodzi widzowie zostali oczarowani wspaniałą grą aktorów przy przepięknym podkładzie muzycznym kilkudziesięciu instrumentów orkiestry symfonicznej. Całość widowiska wprowadziła dzieci w magiczną opowieść, która oczarowała całą widownię. 
Jasełka i Koncert Bożonarodzeniowy "Zaśpiewajmy Kolędę Jezusowi"
17 grudnia 2024 roku w Szkole Podstawowej odbył się wyjątkowy Koncert Bożonarodzeniowy pt. "Zaśpiewajmy Kolędę Jezusowi". W wydarzeniu udział wzięło wielu zaproszonych gości, którzy wspólnie z uczniami cieszyli się z tego wyjątkowego wydarzenia.

W magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia wprowadziły nas Jasełka przygotowane przez uczniów kl. 3a i 3b pod opieką Małgorzaty Martki oraz Sary Konopnickiej. 

Uczniowie zaśpiewali przepiękne polskie kolędy i pastorałki. Koncert zachwycił zebranych gości, a magiczna atmosfera Świąt wypełniła całą szkołę.

Podczas koncertu można było podziwiać prace uczniów, które zostały wykonane w ramach konkursów "Anioły z Betlejem", "Kartka Bożonarodzeniowa", "Świąteczny stroik" oraz "Tradycje bożonarodzeniowe".

Dziękujemy za tak liczne przybycie oraz wspólne kolędowanie.
I Ty możesz zostać SUPERMIKOŁAJEM
Piernikowy zawrót głowy

W piątek 6 grudnia, w naszej szkole unosił się świąteczny zapach pierników i goździków, tworząc aurę magicznego czasu. A to za sprawą naszych wolontariuszy, którzy upiekli na ten dzień pierniczki i przynieśli do szkoły. Następnie chętni uczniowie z wielkim zapałem je ozdabiali i lukrowali, by udekorować szkolną choinkę. Była to okazja nie tylko do kreatywnej zabawy, ale także źródłem ogromnej radości i satysfakcji dla wszystkich uczestników. To właśnie takie chwile sprawiają, że święta nabierają magicznego blasku i niezapomnianego wdzięku.
Mikołajki
„Mikołaj to postać, która na zawsze pozostanie w naszych sercach i przypominać nam będzie o wartościach, jakie powinniśmy pielęgnować każdego dnia.” 

                                                                                                              autor nieznany


Szósty grudnia to data, którą zna każde dziecko i każdy dorosły. Mikołajki w naszej szkole już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń. W tym roku również nie zabrakło radości i uśmiechów. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele ubrani byli dziś w stroje z akcentem mikołajkowym. Był również Święty Mikołaj i Pani Mikołajowa, którzy rozdawali prezenty.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza 
Aby uczcić to szczególne święto, 05. 12. 2019 b.r. - wolontariusze z naszej szkoły przygotowali cukierki, którymi dzielili się z wszystkimi uczniami i pracownikami szkoły.
Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów, szkoła staje się miejscem pełnym empatii, troski o innych i współpracy. Wolontariat daje nie tylko możliwość pomocy innym, ale także uczy odpowiedzialności, organizacji, współdziałania i dzielenia się z innymi. Dziękujemy wszystkim, którzy biorą udział w tych inicjatywach – to dzięki Wam nasza szkoła jest miejscem, w którym czujemy się bezpieczni i wspierani. 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom oraz rodzicom za ich nieocenioną pomoc i wsparcie. 

Jesteśmy dumni, że nasza szkoła to miejsce pełne dobrych serc!
Dentobus
LISTOPAD
Andrzejki

Andrzejki w szkole to doskonała okazja do integracji uczniów, nauki przez zabawę oraz pielęgnowania polskich tradycji. Organizowanie andrzejkowych wróżb i zabaw wzmacnia więzi koleżeńskie i pozwala uczniom na rozwijanie kreatywności. Ponadto jest to świetna forma urozmaicenia szkolnego programu i wprowadzenia elementów kultury ludowej w życie młodzieży, a uczestnictwo w tradycyjnych obrzędach może wzmocnić poczucie tożsamości kulturowej i dumy z dziedzictwa narodowego.
Dzień Pluszowego Misia 🐻 

Od bardzo dawna wizerunek misia był wykorzystywany zarówno w literaturze, jak i kinematografii. Każdy z nas na pewno kojarzy przygody Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Misia Colargola, czy Misia Paddingtona. Popularna maskotka wzbudza pozytywne uczucia nie tylko u dzieci. Ten niepozorny przedmiot zaskarbił sobie bowiem miłość ludzi w każdym wieku. Pluszowy bohater jest również patronem wielu placówek, żłobków i przedszkoli, jak również wielu akcji charytatywnych i fundacji. Symbolizuje same pozytywne cechy, takie jak dobroć, ciepło czy opiekuńczość.

Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada. W tym roku 25 listopada wypadł w poniedziałek. Choć stosunkowo młody – ustanowiony w 2002 roku na stulecie powstania tej ikonicznej maskotki – Dzień Pluszowego Misia zdążył na stałe wpisać się w kalendarz i serca wielu pokoleń. Pluszak szybko zyskał status ulubionej maskotki, przyciągając sympatię zarówno dzieci, jak i dorosłych. Posiadanie takiego towarzysza w dzieciństwie często kształtuje empatię i rozwija opiekuńczość, a dla wielu miś staje się symbolem bezpieczeństwa i wsparcia, szczególnie w trudniejszych chwilach. Tradycja ta z powodzeniem przechodzi z pokolenia na pokolenie, przypominając nam o wartości bliskości i emocjonalnego wsparcia.
To wyjątkowe święto, które mimo braku formalnych tradycji, zyskało na przestrzeni lat sympatię i radość zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dla najmłodszych byl to dzień pełen zabawy i aktywności, kiedy ich ukochany pluszak towarzyszyl im w szkole. Zorganizowano różnorodne wydarzenia tematyczne, w tym czytanie książek w kąciku czytelniczym na korytarzu szkolnym, kącik plastyczny, na którym uczniowie tworzyli własne rysunki, a powstałe prace wyeksponowano w ramach wystawy. 
Wycieczka klas 4a, 4b
"Bohateron x Młode Głowy w Twojej szkole 2024"

Podczas realizacji projektu "Bohateron x Młode Głowy w Twojej szkole 2024" wspólnie z uczniami klasy 8a i 8b poznaliśmy historię Powstania Warszawskiego oraz jego bohaterów. Aby lepiej zrozumieć ich udział w powstaniu oraz losy wielu z nich po jego upadku, najpierw przeprowadziłam cykl lekcji o tematyce II wojny światowej, następnie wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Gross - Rosen w Rogoźnicy, a potem do Podziemnego Miasta Osówka w Górach Sowich. Moi uczniowie mogli na własne oczy przekonać się, w jakich warunkach pracowali i umierali uczestnicy powstania. Dzięki tym wycieczkom, w pełni zrozumieli koszmar lata 1944 roku, a wspomnienia powstańców ukazane na filmie podczas lekcji z wykorzystaniem materiałów "Bohaterona" stały się dla nich cennym uzupełnieniem nabytej wcześniej wiedzy. Szczególnie wrażenie wywarły na nich te wypowiedzi, które pełne były nadziei i wiary w lepszy świat, świat, który młodzi ludzie mogą tworzyć, jeśli tylko będą mieć odwagę to uczynić.

Koordynator projektu: Kamila Pełech- Kostrzycka
Prelekcja Alba

21 listopada uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczyli w prelekcji oraz zajęciach praktycznych dotyczących segregacji odpadów przeprowadzonych przez pracowników firmy Alba. Pogadanka edukacyjna dotycząca prawidłowego segregowania odpadów miała na celu przybliżenie dzieciom ważnego tematu, jakim jest prawidłowa segregacja odpadów oraz ponowne ich wykorzystanie. Dzieci przypomniały sobie jakie są rodzaje odpadów, kolory worków i pojemników, do których należy wkładać posegregowane śmieci, co to jest PSZOK. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu oraz wykazali się dobrą znajomością tematu.
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

„Ten świat potrzebuje nowego rodzaju 
armii- armii życzliwości”
 Cleveland Amory

Dzień Życzliwości, obchodzony co roku na całym świecie 21 listopada, przypomina nam o sile empatii i wparcia, o budowaniu solidarności międzyludzkiej i wzajemnej życzliwości. Dołączyliśmy do akcji i podajemy dalej swój uśmiech – bo życzliwość to jest to!
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

“Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów.
Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku.
Nie ma dzieci – są ludzie.”

Janusz Korczak

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym roku mija 35 lat od tego ważnego wydarzenia. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.

W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
To okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane.
Po raz kolejny włączyliśmy się do świętowania tego dnia wspólnie z UNICEF.
W szkole przeprowadzono szereg działań- przygotowano gazetki tematyczne, podczas przerw uczniowie młodszych klas malowali kolorowanki, starsi samodzielnie mogli zinterpretować prawa w grupach. Uczniowie klas 5a i 6b przygotowali Apel. Wychowawcy przygotowali pogadanki, filmy, prezentacje, quizy. Tego dnia kolorem przewodnim był kolor niebieski.
SPOTKANIE NOWOCZESNOŚCI Z HISTORIĄ

19 listopada, grupa wolontariuszy z naszej szkoły wzięła udział w popołudniowym wyjątkowym warsztatowym międzypokoleniowym spotkaniu nowoczesności z historią, które odbyło się w biurze Stowarzyszenia Odra – Niemen we Wrocławiu.
Pierwsza część spotkania dotyczyła poznawania nowoczesnej technologii filmowej oraz historii kina, którą poprowadził reż. Paweł Przewoźny. Po czym wolontariusze mogli zobaczyć, jak to jest z drugiej strony kamery.
Druga część natomiast, to spotkanie z niezwykłą osobą Panią Martą Ziębikiewicz, córką kpt. Władysława Łukasiuka ps. Młot, Żołnierza II Konspiracji. Pani Marta to świadek historii, która opowiedziała swoją własną przejmująca historię życia i tragiczne losy swoich rodziców. Wolontariusze byli aktywnymi filmowcami, którzy mogli nagrywać tę rozmowę. Całe wydarzenie bardzo poruszyło młodzież. 
Jesteśmy bardzo wdzięczni za możliwość udziału w takich warsztatach. Młodzież mogła poszerzyć swoje zainteresowania związane z filmem i uczestniczyć w żywej lekcji historii.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

„Tabliczkę mnożenia znamy,
błędów nie popełniamy.”

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej już po raz kolejny uczestniczyli w obchodach XIV ŚWIATOWEGO DNIA TABLICZKI MNOŻENIA, który w tym roku obchodziliśmy w naszej szkole 18 listopada 2024 roku. Hasło obchodów wciąż aktualne "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają". 
Uczniowie klas I-III aktywnie brali udział w światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Była to doskonała okazja, aby bawić się, uczyć i sprawdzić swoją wiedzę z zakresu tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Z tej okazji w klasy I-III wykonały szereg różnych zadań matematycznych utrwalających znajomość tabliczki mnożenia, między innymi: kolorowanie matematycznych kolorowanek, rozwiązywanie łamigłówek, gry i zabawy matematyczne. Wszystkie klasy miały okazję podszlifować tabliczkę mnożenia podczas wspólnych zabaw. 
Uczniowie klas IV -VIII przygotowywali się do tego dnia powtarzając na rożne możliwe sposoby przykłady związane z mnożeniem i dzieleniem liczb nie tylko w zakresie 100. Na lekcjach matematyki uczniowie sprawdzali swoje umiejętności w łamigłówkach, grach, projektowali „trimino„ angażują innych uczniów w ich rozwiązanie. Odpytywaliśmy się wzajemnie i powtarzaliśmy najtrudniejsze działania również on-line na lekcjach informatyki. Tylko najlepsi, którzy wykazali się biegłą znajomością tabliczki mnożenia zasiedli w poniedziałek 18 listopada w komisjach egzaminacyjnych. Wszyscy chętni uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi w czasie przerw wzięli udział w egzaminie. Tylko najlepsi otrzymali odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia. Niektórzy podchodzili do rozwiązania przykładów kilka razy, bo zabawa była przednia. 
Swoją umiejętnością rachowania mogli pochwalić się również w tym dniu mieszkańcy Kostomłotów: pracownicy Urzędu Gminy, Banku, sklepów, ponieważ patrole pod opieką koordynatora dotarły wszędzie. Dzieci spotkały się z bardzo miłym przyjęciem, otrzymały drobne podarunki. 
Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom obsługi i innym osobom za aktywne włączenie się w akcję. 

Do zobaczenia za rok!

Koordynatorzy szkolni: Alicja Niedziółka, Urszula Wielgus 
Dzień Niepodległości
Główne obchody Święta Niepodległości odbyły się 11 listopada. Jest to czas, by oddać hołd wszystkim, którzy walczyli i poświęcili się, aby nasz kraj mógł powrócić na mapę Europy. To także moment reflesji nad tym, jak cenna jest wolność i jak ważne jest pielęgnowanie tradycji oraz wartości narodowych. 
Uroczyste obchody rozpoczęły się Mszą Świętą za Ojczyznę. Po mszy Kapela Kostomłocianie poprowadziła orszak, złożony z pocztów sztandarowych i zgromadzonych gości na cmentarz w Kostomłotach, gdzie zostały złożone wiązanki pod pomnikiem Ofiar Terroru Hitlerowskiego.
Dalsze obchody były kontynuowane w sali widowiskowej GOK, w której uczniowie klasy VIa pod nadzorem pani Kamili Pełech- Kostrzyckiej wystąpili w apelu patriotycznym.  
#szkoladohymu 🇵🇱

8 listopada, w piątek przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 wszyscy uczniowie, nauczyciele odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego".
 🇵🇱 Przegląd pieśni patriotycznych 🇵🇱

Narodowe Święto Niepodległości to wspaniała okazja, by zapoznać uczniów z bogatym repertuarem polskich pieśni patriotycznych. Po uroczystym apelu uczniowie klas I-VIII wzięli udział w szkolnym przeglądzie pieśni patriotycznych. Każda klasa przygotowała wybraną pieśń i zaśpiewała ją przed publicznością. Nie zabrakło małych flag.
Apel z okazji Odzyskania przez Polskę Niepodległości

11 listopada Polska świętuje 106. rocznicę odzyskania niepodległości. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, odrodziło się niepodległe państwo polskie. Dzień ten obchodzony jest jako Narodowe Święto Niepodległości od 1989 roku. Uczniowie klasy VIa  przygotowali z tej okazji apel.
Dzień Zdrowego Śniadania

8 listopada w klasach I-III obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania. Uczniowie samodzielnie przyrządzili zdrowe kanapki wykorzystując do tego dużą ilość warzyw. Dużo przyjemności sprawiło również przygotowanie sałatki owocowej. Podczas zajęć zostały przypomniane zasady prawidłowego odżywiania, jego rola w każdym okresie życia człowieka, omówiono piramidę zdrowia. Uczniowie szczególnie powinni zwracać na to uwagę ponieważ ich organizm rośnie i rozwija się w szybkim tempie oraz intensywnie pracuje. 
Kampania 19 DNI 2024

Od 1 listopada, przez 19 dni będziemy głośno mówić „STOP” przemocy wobec dzieci i młodzieży! To już 11. edycja kampanii 19 DNI przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży koordynowana w Polsce przez Fundację po DRUGIE. 

Kampania 19 DNI 2024 odbywa się pod hasłem: Ej, to nie jest żart. To jest przemoc!
Celem kampanii jest edukacja, wspólne działanie i uwrażliwianie na problem przemocy wobec i wśród dzieci i młodzieży. Tegoroczne hasło ma zwrócić uwagę na formy przemocy, które często są lekceważone lub usprawiedliwiane jako „żarty”. Kolor pomarańczowy i wstążka to ostrzegawcze symbole kampanii – codziennie będziemy przypominać, że przemoc nie jest śmieszna i zawsze ma swoje konsekwencje. Dołączyliśmy, bo wspólnie możemy zbudować bezpieczniejszy świat dla dzieci i młodzieży!

O wszystkich działaniach będziemy informować na bieżąco.

Zespół Pomocy Psychologiczno- Pedagogicznej
KAMPANIA 19 DNI 2024
przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży
pod hasłem EJ! TO NIE JEST ŻART. TO JEST PRZEMOC

Działania:

12 listopada:
godzina 10.30 warsztaty GOK klasy VII i VIII;

15 listopada:
godzina 10.00- 11.40 warsztaty CUKIERKI klasy I;
godzina 10.40-11.30 Bajka + pogadanka klasy II;
godzina 11.35- 12.20 Bajka + pogadanka klasy III;
godzina 8.55- 9.40 warsztaty klasa Va;
godzina 9.55- 10.40 warsztaty klasa VIIb;

19 listopada:
godzina 10.00 HAPPENING/ Rynek klasy: IIa, IIb. IVa, IVb,Va;
godzina 8.55- 10.40 warsztaty klasa Vb;
godzina 8.00- 8.45 warsztaty ROLA EMOCJI klasa IIIa;
godzina 8.55- 9.40 warsztaty PRZECIWDZIAŁANIE UZALEŻNIENIOM BEHAWIORALNYM klasa VIa;
godzina 9.55-10.40 warsztaty PRZECIWDZIAŁANIE UZALEŻNIENIOM BEHAWIORALNYM klasa VIb;
godzina 10.50-11.35 warsztaty PROFILAKTYKA ZDROWIA PSYCHICZNEGO klasa VIIa; godzina 11.45-12.30 warsztaty PROFILAKTYKA ZDROWIA PSYCHICZNEGO klasa VIIb;
Kreatywne przerwy

W budynku A dla uczniów klas 1-3 powstał kącik kreatywny- okrągły stół różnych aktywności. Podczas przerw nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej proponują uczniom aktywności- układanie puzzli, kolorowanki, gry planszowe. Powstają piękne prace, które zdobią nasz korytarz. 
25 JUBILEUSZOWY DOLNOŚLĄSKI KONKURS “MÓJ DOM, MOJE MIASTO, MOJA OJCZYZNA” ROZSTRZYGNIĘTY

Miło nam poinformować, że dwoje uczniów z naszej szkoły zostało Laureatami 25. edycji konkursu plastycznego “Mój dom, moje miasto, moja Ojczyzna” organizowanego przez dolnośląską “Solidarność” z okazji Święta Niepodległości 11 Listopada. Hasło przewodnie w tym roku to: „Uroczystości świąt narodowych”. Celem konkursu jest upowszechnianie wartości patriotycznych i obywatelskich wśród dzieci i młodzieży Dolnego Śląska.
W siedzibie Zarządu Regionu 6 listopada, NINA KOWALSKA, która zajęła I miejsce w kategorii III (od 12 -14 lat) i MIKOŁAJ CHLEWICKI, który zajął III miejsce w kategorii II (od 8 do 11 lat) , odebrali zasłużone gratulacje i nagrody m.in. od zastępcy przewodniczącego ZR Grzegorza Makula, działaczy Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania, radnej Ewy Wolak, Krystyny Kaczorowskiej z Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty oraz Ewy Szczęch z wydziału edukacji UM Wrocławia.Serdecznie gratulujemy i jesteśmy dumni z osiągnięć obu laureatów. Życzymy powodzenia w następnych przedsięwzięciach!
Akcja "Przerwa na czytanie"

Akcja "Przerwa na czytanie" jest chętnie realizowaną akcją czytelniczą w Polsce i na świecie. W naszej szkole również można było ulokować się w strefie czytania i zagłębić w ulubioną literaturę.Wydarzenie to miało na celu przede wszystkim ukazać czynność czytania jako jedną z atrakcyjniejszych form spędzania wolnego czasu.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Bajki, baśnie oraz fantastyczne opowieści pełne są przygód wymyślonych bohaterów, którzy walczą ze złem i pokonują wszelkie trudności. Postacie z bajek nieraz stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci i przez wiele lat towarzyszą kolejnym pokoleniom. To animowani bohaterowie uczą i pomagają w przezwyciężeniu przez dzieci wielu barier. Kolorowe postacie polskich bajek lub zagranicznych znane są i kochane przez dorosłych oraz najmłodszych widzów. A bajkowe postacie pojawiają się nie tylko w animowanych filmach, ale przede wszystkim na kartach książek i książeczek dla dzieci. To opowiadania rozbudzają wyobraźnię oraz pozwalają na odkrycie piękna literatury.
W naszej szkole święto było połączone z akcją „Przerwa na czytanie” organizowaną przez nauczyciela biblioteki. 
PAŹDZIERNIK
Święto dyni 🎃
W 2024 roku obchody Święta Dyni przypadły na 31 października (czwartek).
Święto Dyni to coroczne wydarzenie, które odbywa się w Polsce w październiku. Jest to święto popularyzujące dynie i ich zastosowanie w kuchni, dekoracjach, a także w innych dziedzinach życia.
Dynia to zdrowy i wartościowy produkt. Święto Dyni to okazja do poznania właściwości i zastosowania dyni, a także do przygotowania pysznych i zdrowych potraw z dyni.
SZKOŁA PAMIĘTA

30 października, grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką Lilli Staworowskiej wyruszyła na okoliczne cmentarze. Odwiedzili groby zmarłych uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi z naszej szkoły i byłego gimnazjum oraz osób zasłużonych i cenionych dla naszej wspólnoty. Uczcili również pamięć bohaterów walczących o naszą wolność zapalając światełko pamięci na pomnikach ofiar terroru hitlerowskiego.
Spotkania w ramach doradztwa zawodowego

28 października 2024 roku w ramach doradztwa zawodowego dla klas siódmych, ósmych oraz klasy trzeciej odbyło się spotkanie z panem Arturem Pawłowskim, liderem zespołu Avangarde. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda praca muzyka, tworzenie piosenek, przygotowania do tras koncertowych. Mieli również okazję wysłuchać kilku utworów z pyty naszego gościa.


30 października 2024 roku uczniowie klasy III b, w ramach doradztwa zawodowego, wzięli udział w spotkaniu z panią Katarzyną Ordon- ratownikiem medycznym. Dzieci dowiedziały się jak udzielać osobie poszkodowanej pierwszej pomocy oraz na czym polega praca naszego gościa.
KLIMATYCZNE CZYTANIE

Od kilku lat nasza placówka realizuje projekt edukacyjny Polenergii "Graj z nami w zielone", a od tego roku szkolnego dołączamy do akcji "Klimatyczne czytanie". Nieustannie zależy nam na wzroście czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a tematy przyrodnicze i ochrony klimatu w obliczu ocieplenia i globalnych zanieczyszczeń są szczególnie istotne. Dzięki darowiźnie od Polenergii wzbogaciliśmy nasz biblioteczny księgozbiór o literaturę stricte ekologiczną i uwrażliwiającą na bogactwo przyrody. Pięknie ilustrowane książki i albumy pomogą nam zainteresować uczniów tematem i promować ideę czytelnictwa.

#dobraenergiaZPolenergii
Akcja ZNICZ

Od poniedziałku, 21 Października, Szkolny Klub Wolontariusza i Samorząd Uczniowski, organizują zbiórkę zniczy na Kresy Wschodnie.Zbiorka zniczy potrwa do 8 listopada. Znicze zostaną przekazane do Stowarzyszenia Odra - Niemen z Wrocławia, aby jeszcze w listopadzie zapłonęły na polskich mogiłach : na Litwie, Łotwie, Białorusi i Ukrainie. Będzie to dar serca od wszystkich , którzy czują się związani z ziemią swoich dziadów i pradziadów.
Akcja RODACY BOHATEROM

Szkolny Klub Wolontariusza i Samorząd Uczniowski, od poniedziałku- 21 października 2024r. do piątku- 8 listopada, organizują zbiórkę produktów chemicznych i spożywczych (długoterminowych) dla kombatantów w Polsce i polskich środowisk kombatanckich żyjących poza granicami kraju- zwłaszcza na kresach wschodnich. Dary zostaną przekazane do Stowarzyszenia Odra - Niemen z Wrocławia, aby na święta Bożego Narodzenia dotarły do potrzebujących. Chętne osoby prosi się o składanie tych produktów w budynku A na parterze.
Będzie to wyjątkowy symbol pamięci o tych, którym przyszło żyć daleko od Polski.

Lilla Staworowska - Koordynator Szkolnego Klubu Wolontariusza i Izabela Chimko - Opiekun Samorządu Uczniowskiego.
Wycieczka klas drugich

Dnia 15.10.2024r., uczniowie klas drugich brali udział w wycieczce, która była częściowo nagrodą za udział w konkursie plastycznym z okazji „ Światowego Dnia Zwierząt”.
Organizatorem konkursu oraz wycieczki byli Pani Agnieszka i Piotr Paszkowscy, właściciele Hotelu dla Zwierząt w Kątach Wrocławskich.
Wycieczka rozpoczęła się od niezwykłego spaceru po łące z Panem Piotrem, pod którego okiem uczniowie szukali śladów i tropów pozostawionych przez dzikie zwierzęta. W Kole Łowieckim „Puchacz” w Czerńczycach odbyło się rozdanie nagród dla laureatów konkursu "Zwierzęta leśne". Drugoklasiści mieli okazję posłuchać jak Pan Piotr zagrał sygnały łowieckie na rogu myśliwskim, jak również opowiadał ciekawostki na temat zwierząt, które występują w tej okolicy. Na koniec dzieci integrowały się w miłej, koleżeńskiej atmosferze podczas pieczenia kiełbasek przy ognisku. Chętnie brały udział w quizie nt. zwierząt leśnych. To wszystko odbyło się w pięknej jesiennej aurze. 
Apel dla emerytowanych nauczycieli 
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej serdeczne życzenia kierujemy
w stronę emerytowanych Nauczycieli, Pracowników administracji
i obsługi, którzy przez wiele lat tworzyli fundamenty naszej
szkoły, trudząc się nad wychowaniem młodego pokolenia.
Życzymy Państwu zadowolenia z każdego dnia, 
pomyślnościw życiu osobistym oraz zdrowia i spokoju


Dyrekcja, GronoPedagogiczne,
Pracownicy oraz Uczniowie
XXIV DZIEŃ PAPIESKI W KOŚCIELE W KOSTOMŁOTACH

„Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia” ” – pod takim hasłem, 13 października w kościele w Kostomłotach z okazji XXIV Dnia Papieskiego uczniowie z naszej szkoły pod opieką p. Lilli Staworowskiej przedstawili montaż słowno- muzyczny. W pięknej scenerii, którą ubogaciły banery z hasłem oraz z cytatami, recytowano wiersze i przypominano najważniejsze fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II. Nie zabrakło także pięknego śpiewu naszych uczennic Amelii Pietrzak i Julii Cymerman , jak i miejscowej scholii pod kierunkiem Martyny Sawickiej. Uczniowie interpretując tegoroczne hasło koncentrowali się na refleksji nad znaczeniem starości i cierpienia w życiu chrześcijańskim, zgodnie z nauką św. Jana Pawła II, który zawsze przypominał o wartości każdego etapu ludzkiego życia. Wierni mogli się na chwilę zatrzymać, aby zgłębić tajemnice Bożej Opatrzności, która w historii świata umieściła postać Świętego Jana Pawła II. I jak wielkim był dla nas darem, jak wiele mu zawdzięczamyoraz jak wiele zostało nam przez niego „zadane”.
Dzień Edukacji Narodowej
Wierni tradycji - 11 października br. - obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. W tym roku klasa VIIb pod opieką wychowawczyni, p. Jadwigi Frydryk, przygotowała uroczystość.

Na część artystyczną uroczystości składały się scenki z życia szkoły, a także wiązanka refleksji na temat życia szkoły i zawodu nauczyciela. 

W części oficjalnej Dyrektor szkoły p. Monika Janiec przekazała życzenia pracownikom szkoły. Do życzeń dołączył również Wójt Gminy Kostomłoty.

Serdeczności dla pedagogów popłynęły również ze strony Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego. Nie obyło się bez kwiatów, uśmiechów i wyrazów wdzięczności.

Następne święto … za rok.
Dzień Papieski z babeczką w tle

W naszej szkole, 10 października, w ramach obchodów Dnia Papieskiego nie mogło
zabraknąć pysznych babeczek. W tym dniu cała społeczność szkolna zamieniła swoje
śniadanie na przepyszne babeczki. Tradycja organizacji kiermaszu słodkości podtrzymywana jest już od kilku lat przez Szkolny Klub Wolontariusza i Samorząd Uczniowski przy pomocy opiekunów. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, zjedli mnóstwo babeczek. Jedni smakowali je w szkole, inni zabierali do domu. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na rzecz funduszu stypendialnego Fundacji „ Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Gazetki na korytarzach przypominały nam naszego Wielkiego Rodaka. Organizatorzy akcji dziękują wszystkim uczniom, rodzicom za zaangażowanie, wsparcie i pomoc. Jesteście pięknym przykładem na to, że „ wielkość człowieka mierzy się dobrocią Jego serca”.
Dzień Papieski- kiermasz babeczek

10 października 2024 roku z okazji Dnia Papieskiego w naszej szkole odbędzie się kiermasz babeczek.
Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na stypendystów "Dzieła Nowego Tysiąclecia" oraz cele charytatywne Szkolnego Klubu Wolontariusza.

Zapraszamy :)
SZKOLNY TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Dnia 29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Pomysł powstał w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Akcja ma na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie kompetencji społecznych i emocjonalnych oraz zachęcanie dorosłych do wspólnego spędzania czasu przy lekturze wraz z najmłodszym pokoleniem. W naszej szkole w dniach 7-11 października, obchodzony był Tydzień Głośnego Czytania, podczas którego poszczególne klasy I – III zapraszane były do biblioteki na seanse czytelnicze z teatrzykiem Kamishibai.
Jak twierdzą eksperci z zakresu psychologii i pedagogiki, głośne czytanie jest prostym, tanim i skutecznym sposobem nabywania bezcennych kompetencji kulturowych dzieci. Rozwija ich język, pamięć i umiejętności komunikacyjne. Poszerza wiedzę na temat otaczającego świata oraz samego siebie, rozwija wyobraźnię. Poprzez wspólne czytanie uczymy dzieci koncentracji, cierpliwości i twórczego myślenia, a także budujemy silną i trwałą z nimi więź. A dzięki trafnemu doborowi lektur kształtujemy ich system wartości, wrażliwość emocjonalną i moralną. Warto o tym pamiętać także z perspektywy rodzica; głośne czytanie dziecku jest nieocenionym kapitałem jaki może mu dać. Zaprocentuje na 100%! Czytajmy dzieciom CODZIENNIE!!!
Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W tym roku miesiąc bibliotek upłynie nam pod hasłem „Poznajmy się w bibliotece”. Hasło to podkreśla jedną z funkcji biblioteki szkolnej jako miejsca, które integruje, ułatwia adaptację w gronie uczniów i pozwala się lepiej poznać i podejmować wspólne aktywności. Nie zapomnijmy przy tym, że biblioteka to miejsce, gdzie możemy zaznajomić się z nowymi pozycjami literatury a także odświeżyć te zakurzone i przy okazji nawiązać nowe relacje koleżeńskie!W październiku czeka nas szereg akcji o których niebawem. A zaczniemy od Szkolnego Tygodnia Głośnego Czytania, który będzie trwał od 7 do 11 października 2024 r., podczas którego uczniowie klas I – III będą zapraszani do biblioteki na czytelnicze seanse.

Konkurs "Zwierzęta leśne"

Uczniowie klasy 2a i 2b wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Centrum dla Zwierząt Paszkowscy s.c. z okazji Światowego Dnia Zwierząt. Tematem tegorocznego konkursu były "Zwierzęta Leśne". Głównym celem działania jest jakże ważna w dzisiejszych czasach edukacja ekologiczna dzieci, uwrażliwienie na ochronę przyrody i wpływ każdego człowieka na jakość środowiska, poznanie otaczającej nas przyrody i rozwijanie wśród uczniów umiejętności obserwacji przyrody, jej dokumentowania, interpretacji oraz opisu poprzez różne techniki plastyczne.

Panie wychowawczynie, Aleksandra Jackowiak i Beata Sobaniak, zorganizowały wystawę prac w szkole. Spośród prac wyłoniono sześć, na które można głosować przez facebooka (Hotel dla zwierząt Paszkowscy). Co należy zrobić? Wystarczy "polubić" pracę ucznia, która się podoba. Głosowanie potrwa od 5 do 11 października 2024 roku. 

Uczestnikami konkursu są: Stanisław Bolesta, Amelia Jaroszczuk, Edwin Misiura, Gabriela Kosmalska, Łucja Zielińska, Emilia Gabor.

Powodzenia!
IX edycja Dolnośląskiej Sieci Szkół Promujących Ekorozwój „Ziemia dla Wszystkich”

4 października 2024 r. w Kuratorium Oświaty we Wrocławiu odbyło się uroczyste podsumowanie IX edycji Dolnośląskiej Sieci Szkół Promujących Ekorozwój „Ziemia dla Wszystkich”.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Dolnośląskiego Forum Ekologicznego: Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, delegacje nagrodzonych placówek waz z dziećmi i młodzieżą.

Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Kostomłotach otrzymała nagrodę specjalną za szczególnie wyróżniającą działalność w ramach realizacji projektu ekologicznego „Bioróżnorodność wokół nas” w roku szkolnym 2023/2024. Podczas prezentacji uczennice klasy VIII a zaprezentowały działania realizowane w ramach projektu.

Nagrodą specjalną są dwudniowe warsztaty dla uczniów w Centrum Edukacji Ekologicznej „Salamandra” w Myśliborzu.

Nasza szkoła od samego początku działalności Sieci Szkół Promujących Ekorozwój jest jej aktywnym uczestnikiem. Po raz ósmy otrzymaliśmy certyfikat Szkoły promującej ekorozwój. Bardzo się cieszymy że tak zacne Forum doceniło naszą działalność na rzecz rozwoju bioróżnorodności.
Wycieczki integracyjne

We wrześniu i w październiku 2024 roku uczniowie klas Ia, Ib, IVb uczestniczyli w wyjeździe integracyjnym do Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej. Brali udział w lekcji muzealnej pt. "Gry i zabawy przez wieki". Razem z przewodnikiem zwiedzili wystawy stałe i czasowe. 
WRZESIEŃ
Dzień chłopaka 

Dnia 30 września tradycyjnie obchodzono Dzień Chłopaka. Był to dzień, w którym chłopcy mieli szczególne względy. W naszej szkole, w każdej klasie, dziewczynki pamiętały o swoich kolegach obdarowując ich przeróżnymi upominkami i słodyczami wraz z życzeniami. Panie wręczyły również upominki kolegom z pracy. Pojawiły się również okolicznościowe gazetki z tej okazji. 

To był bardzo miły dzień!
Światowy Dzień Jabłka 

Corocznie, 28 września, obchodzony jest „Światowy Dzień Jabłka”.
Tego dnia król owoców przejął władzę w szkole …
Zajęcia rozpoczęliśmy od rozmów na temat witamin i wartości odżywczych, które kryją w sobie nasze rodzime owoce. Uczniowie dowiedzieli się, że bardzo ważne jest to, żeby jabłka jeść ze skórką. Należy tylko pamiętać, aby przed spożyciem dokładnie je umyć. Potem poznały różne odmiany jabłek, budowę owoców, ich wartości odżywcze i wykorzystanie w kulinariach. Taki dzień, to też okazja, aby przypomnieć, że jedzenie warzyw i owoców jest podstawą, aby zapewnić sobie zdrowie, witalność i zminimalizować ryzyko wielu chorób. Badaliśmy jabłko zmysłami, poprzez wzrok, dotyk, smak. Nie zabrakło jabłkowych wydzieranek, kolorowanek. Każdego dnia warto doceniać ten wyjątkowy owoc – jego właściwości zdrowotne oraz wspaniały smak. 

To był prawdziwie jabłkowy dzień!

Mamy nadzieję, że taki „tematyczny dzień” zachęci dzieci do sięgania po owoce i posłuży promocji zdrowego stylu życia.
Spotkanie autorskie

W czwartek 26 września 2024 roku uczniowie klas III uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panią Kasią Keller, które odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Kostomłotach. Pisarka jest twórcą licznych publikacji, felietonów i artykułów dotyczących edukacji, praw dziecka i problemów społecznych. Napisała również powieści przygodowe dla dzieci, młodszej młodzieży i dorosłych czytelników. Podczas spotkania, autorka opowiedziała o tym, jak wygląda praca pisarza, o procesie powstawania książek i swoich inspiracjach, a także opowiadała o swoich książkach i ich bohaterach. Bezpośredni kontakt z autorami uczy świadomego odbioru literatury, pogłębia wrażliwość i stanowi inspirację do czytania. 
Osiągnięcia uczniów

Marcel Strach- uczeń klasy VIIIb- otrzymał podczas sesji Rady Gminy Kostomłoty (24 września 2024r.) nagrodę Wójta za szczególne osiągnięcia sportowe. Marcel jest wybitnym sportowcem i multimedalistą. Serdecznie gratulujemy.

Brawo Marcel!
Kiermasz charytatywny 

19 września 2024 roku społeczność szkolna włączyła się w pomoc uczennicy klasy VII SP w Mieczkowie, która ucierpiała w wypadku. Cały dochód został przekazany na leczenie i rehabilitację Mai.

DZIĘKUJEMY RODZICOM ZA PRZYGOTOWANIE BABECZEK.

RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!
Dzień Kropki

W 2024 roku obchody Międzynarodowego Dnia Kropki przypadły na 15 września(niedziela).

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywają kropki? Okazuje się, że nie pełnią tylko funkcji znaku interpunkcyjnego w tekście. Za tym słowem kryje się o wiele więcej, precyzując: ten wyraz oznacza przede wszystkim kreatywność! Ten fakt potwierdza historia wykładowcy – Terry’ego Shay’a, który zainicjował powstanie tego święta. 

Jak to było?

Historia ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kropki jest fascynująca. Pewnego dnia nauczyciel o imieniu Terry pokazał swoim uczniom książkę o tytule Kropka. Ta zainteresowała podopiecznych. Fabuła kilkustronicowego dzieła opowiada o wychowawcy, który pomaga swojemu uczniowi uwierzyć we własne siły. Mała kropka na papierze staje się symbolem pomysłowości, odwagi, inspiracji i pewności siebie. 


Koniec tematu i kropka? Zdecydowanie nie!
To właśnie od kropki zaczyna się nasza historia i tylko od nas zależy, jak będziemy widzieć świat i w którym miejscu postawimy kropkę. 

16 września w naszej szkole zapanowało kropkowe szaleństwo, nie tylko na ubraniach, ale również powstały piękne prace plastyczne.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025

Dnia 2 września 2024 roku społeczność naszej szkoły świętowała początek kolejnego okresu nauki. Podczas inauguracji roku szkolnego, Pani Dyrektor Monika Janiec powitała wszystkich uczniów, rodziców, przybyłych gości oraz grono pedagogiczne. Wszystkim życzyła wielu sukcesów, wytrwałości w realizacji celów oraz powodzenia w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności. Po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego odbyły się spotkania uczniów z wychowawcami. 

Rok szkolny 2024/2025 został więc oficjalnie rozpoczęty. Uczniom uczącym się w naszych murach życzymy, aby w najbliższych miesiącach, jak najpełniej skorzystali z okazji do rozwoju zainteresowań, zdobywania wiedzy i wzbogacania własnej osobowości. 
Powodzenia!