MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO został ustanowiony nie po to, by uczcić nasz język ojczysty, czyli naszą umiłowaną polszczyznę, tylko po to, byśmy wszyscy – na całym świecie – uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, oficjalnych i nieoficjalnych, tych mających ogromny zasięg i tych użytkowanych tylko przez nielicznych. Pamiętajmy, że dbając o język, chronimy kulturę i tożsamość kulturową.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO przypada 21 lutego i został ustanowiony 26 lat temu przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace, która została później stolicą niepodległego Bangladeszu. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
W naszej szkole również był obchodzony Dzień Języka Polskiego.
Na szkolnych korytarzach można było zobaczyć plakaty przedstawiające historię języka polskiego, z których mogliśmy dowiedzieć się, między innymi: do jakiej grupy języków należy język polski, kiedy wypowiedziano jedno z pierwszych zdań w języku polskim, kiedy ukazał się pierwszy tekst drukowany w naszym języku ojczystym.
Nie zabrakło też ciekawostek o polszczyźnie. Na jednej z wystawek znalazł się zestaw łamańców językowych. Próby ich powtarzania przysporzyły uczniom mnóstwo okazji do śmiechu.
Impreza upłynęła w miłej atmosferze wzmacniając przy tym naszą świadomość, że język ojczysty to skarb narodowy.
Zatem swój skarb chrońmy i bądźmy dumni, że „narodowie postronni znają, iż Polacy nie gęsi i swój język mają”.