2017-18
_________________________

Kalendarz Adwentowy - podsumowanie konkursu

W naszej szkole odbył się konkurs dla klas IV-VII na kalendarz adwentowy w języku angielskim lub niemieckim. W tym roku uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością. 

Na podium znaleźli się następujący uczniowie:
I miejsce - Konrad Frycki kl.Vb
II miejsce - Milena Kata kl.IVb
III miejsce - Eliza Lewera kl.VIIb
oraz wyróżnienie - Anna Krzyżak kl.VIIa.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada 2017 r. obchodzony był już po raz czwarty Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Święto to zostało ustanowione – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka – przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 roku. Jego celem było uświadomienie dzieciom, że posiadają one szereg praw, do których przestrzegania i realizacji zobowiązane są wszystkie osoby dorosłe. 
W tym dniu w naszej szkole wspominaliśmy dorosłych, którzy mieli fundamentalny wkład 
w rozwój praw dziecka oraz bronili ich w heroiczny sposób – tak jak Irena Sendlerowa czy Janusz Korczak. Niewzruszona postawa moralna i siła charakteru Ireny Sendlerowej pozwoliły uratować tysiące dziecięcych istnień. Janusz Korczak, który cenił takie wartości jak: sprawiedliwość, szacunek, godność, piękno, prawdę i miłość do bliźniego, apelował do wychowawców, aby zatroszczyli się o podstawowe prawa dziecka.
22 listopada uczniowie klasy VI b wystąpili w inscenizacji pt. ,,Może trzeba ci pomóc” na motywach powieści Ireny Jurgielewiczowej ,,Ten obcy”. Pokazali historię czworga przyjaciół: Pestki, Uli, Mariana i Julka, którzy na wakacjach spotkali Zenka, rannego i zaniedbanego chłopaka, ukrywającego się przed ludźmi. Nastolatkowie zaprzyjaźnili się z obcym i poznali jego smutną historię. Wrocławianin po śmierci matki, która zawsze broniła go przed atakami ojca-nadużywającego alkoholu, znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Ojciec krzywdził go i nie troszczył się o niego. To ostatecznie wpłynęło na jego decyzję o ucieczce z domu i odnalezieniu wujka. W życiu głównego bohatera ,,korczakowskie prawa” zostały naruszone. Szóstoklasiści wcielając się w rolę fikcyjnych rówieśników, udowodnili, że dzięki wielkiej sile przyjaźni można stać się lepszym człowiekiem. 

Przedstawienie „SĄD NAD KSIĄŻKĄ”

Uczniowie naszej szkoły w dniu 15 listopada wzięli udział w przedstawieniu przygotowanym przez uczniów klasy IV b i III b pod tytułem „Sąd nad książką”. Miało ono na celu propagowanie czytelnictwa, uczenie poszanowania książek a także wykazanie, że książka nie może zniknąć z naszego życia, że nie mogą jej zastąpić media elektroniczne. Książka może współistnieć z innymi środkami przekazu, wspierając je i uzupełniając. Uczniowie z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzeli występy swoich koleżanek i kolegów.
Bibliotekarz szkolny Jadwiga Sroga

Przegląd Pieśni Patriotycznej

Dolnośląski Konkurs Języka Angielskiego zDolny Ślazaczek

24 października 2017 r. szesnaścioro uczniów z naszej szkoły wzięło udział w III Dolnośląskim Konkursie Języka Angielskiego zDolny Ślazaczek. Z radością informujemy, że do etapu powiatowego zakwalifikował się uczeń klasy 6a - Kuba Lipczyński. Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym konkursie na etapie powiatowym, który odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej 11 grudnia 2017r.

Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klasy 5a i klasy 5b wraz z wychowawcami, panią Eweliną Dudką oraz panią Alicją Niedziółką przygotowali przestawienie pt.”Długa przerwa”. Uczniowie danych klas wystąpili w Ratuszu w Kostomłotach w dniu 12 października 2017 roku na uroczystości obchodów tego święta przez emerytowanych nauczycieli gminy Kostomłoty. Dzień później, tj. 13 października uczniowie wystąpili podczas uroczystego apelu na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Kostomłotach. Dzieci w niezwykle humorystyczny sposób przedstawiły jak wygląda praca nauczyciela poza przekazywaniem wiedzy podczas lekcji. Odnieśli się do trudnego i długotrwałego awansu zawodowego i zaśpiewali wesołą i zabawną piosenkę na ten temat. Co więcej, złożyli nauczycielom serdeczne życzenia, a także odnieśli się do tego, w jaki sposób należy nauczycieli traktować w tym szczególnym dniu. Po zakończonym spektaklu, w podziękowaniu uczniowie wręczyli nauczycielom skromne upominki – kubki z napisem „Najlepszy Nauczyciel” oraz pracownikom szkoły kubki z napisem „Dziękujemy”. Na ręce Pani Dyrektor Urszuli Łapy oraz Pani Wiceyrektor Urszuli Wielgus zostały złożone kwaity od Samorządu Uczniowskiego.

„Idźmy naprzód z nadzieją" - 
Dzień Papieski 

8 października 2017r. Obchodziliśmy XVII Dzień Papieski. Idea tak zwanego „Dnia Papieskiego” narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Jego obchody na stałe związały się z niedzielą poprzedzającą 16 października, a więc dniem wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Podczas Dnia Papieskiego pochylamy się co roku nad jednym z aspektów nauczania Jana Pawła II. Zgłębiając to, co mówi do nas nasz Wielki Rodak, przypominamy sobie jego niezwykłe życie i dziękujemy Bogu za jego osobę. Tegoroczna uroczystość przebiegała pod hasłem " Idźmy naprzód z nadzieją".
Z tej okazji w niedzielne przedpołudnie w kościele w Kostomłotach uczniowie Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego po raz pierwszy w połączeniu z klasą VII ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej pod kierunkiem Lilli Staworowskiej przygotowali program artystyczny poświęcony pamięci Papieża Polaka – największego autorytetu XX wieku. Uczniowie przybliżyli obecnym na Eucharystii najważniejsze fakty z życia Jana Pawła II i Jego refleksje o nadziei. Poprzez wiersze i piosenki ukazali widzom obraz niestrudzonego pielgrzyma, orędownika pokoju i miłości, człowieka, który lubił chodzić po górskich szlakach oraz mistrza, który zachęcał nas do życia w świętości. Oddali główną myśl tegorocznego hasła Dnia Papieskiego, by iść przez życie z nadzieją i zaufać Bogu. Inscenizację uświetniły pieśni religijne przy akompaniamencie instrumentów: gitary i skrzypiec. W tym dniu zbierano również pieniądze na fundusz stypendialny Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". 
Dla wszystkich było to niezwykle ważne przeżycie oraz okazja do pójścia drogą nadziei, którą Ojciec Święty wytrwale nam wskazywał: "Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać".
Lilla Staworowska

„Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”

Pod takim hasłem 29 września 2017r. przebiegł VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, który w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach obchodzony był już po raz piąty. Akcja poprzedzona była tygodniem powtarzania tabliczki, podczas którego dzieci brały udział w zabawach i grach. W tegoroczną akcję włączyła się cała społeczność szkolna. Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tabliczki, wykorzystując dodawanie jednakowych liczb, uczniowie klas trzecich wspaniale poradzili sobie z trudnymi przykładami na mnożenie, wykonując „Jesienną łąkę”. Na lekcjach matematyki uczniowie klas IV – VII grali w gry matematyczne wymagające sprawności w posługiwaniu się tabliczką mnożenia: „Ślimak”, „Mnożenie kości”, „Mnożenie po rosyjsku”, „Mnożenie na żaluzję”. W ramach przygotowań do akcji uczniowie klas VI -VII na lekcjach 
j. polskiego przygotowali rymowanki pozwalające zapamiętać trudne przykłady 
z tabliczki mnożenia. Wszyscy mieli możliwość wzajemnego sprawdzenia się ze znajomości tabliczki mnożenia poprzez zabawę „Hasło dnia”. Na zajęciach wychowania fizycznego uczniowie klas IV-VII grali w grę „Piłkarz matematyk”, a na zajęciach komputerowych mogli sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia, wykorzystując stronę Matzoo.pl. 
Na przerwach uczniowie Egzaminatorzy egzaminowali ze znajomości tabliczki mnożenia chętnych uczniów naszej szkoły. Tabliczkę mnożenia musieli przypomnieć sobie także nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice przyprowadzający do szkoły swoje pociechy. 
Podczas obchodów Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w szkole pracowały 3 komisje egzaminacyjne i 2 patrole. Dzieci wybrane do tej funkcji zdały egzamin 
z biegłości w mnożeniu i dzieleniu. Patrole przeprowadziły egzamin w najbliższej okolicy szkoły oraz w najważniejszych urzędach w miejscowości. Cieszy fakt, że zdecydowana większość przeegzaminowanych osób wykazała się bardzo dobrą znajomością tabliczki mnożenia. Akcja spotkała się z bardzo miłym odzewem wśród osób dorosłych.
Tegoroczne odchody VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia możemy uznać za udane. Dziękuję wszystkim za wspólną dobrze wykonaną pracę, a uczniom 
i nauczycielom naszej szkoły za piękne włączenie się w akcję. Jeżeli zorganizowanie tego dnia sprawiło, że każdy z nas utrwalił sobie choćby jeden przykład z tabliczki mnożenia –to przecież warto było! 
Komisje Egzaminacyjne i koordynator akcji Alicja Niedziółka

Uczniowie SP im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach uczestnikami 
XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

We wrześniu już po raz dwudziesty odbył się we Wrocławiu Festiwal Nauki. Imprezę zorganizowała Politechnika Wrocławska. W Dolnośląskim Festiwalu Nauki uczestniczyliśmy po raz pierwszy. Wszyscy byliśmy bardzo ciekawi, co zobaczymy, czego się dowiemy. Już sam budynek, w którym odbywały się pokazy, wzbudził zaciekawienie, ponieważ swoim wyglądem przypominał ”ser z ogromnymi dziurami”. W holu budynku podziwialiśmy wystawione obiekty i stanowiska eksperymentalne. Sprawdziliśmy, jak nasz mózg rozpoznaje zapachy i w jaki sposób zanieczyszczone powietrze wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Dowiedzieliśmy się , że dzięki wykorzystaniu drukarki 3D powstaje wiele przedmiotów codziennego użytku, a wszystko w oparciu o współczesne technologie informatyczne. Mieliśmy też okazję zobaczyć łazik, gotowy do zwiedzania Marsa. Niektórych z nas zachwyciło ciało ludzkie, a dokładniej budowa układu kostnego i możliwość uzupełniania, rekonstruowania ubytków kostnych. Najdłuższa kolejka oczekujących ustawiła się do stanowiska „Gry matematyczne i zabawy logiczne”, gdzie każdy miał możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. Po zakończeniu zwiedzania interesujących stoisk, każdy bogatszy był o nowe doświadczenia i wspaniałe gadżety (długopisy, wiatraczki, foldery, opaski odblaskowe). 
O godzinie 11.00 przeszliśmy do budynku głównego Politechniki na uroczyste zakończenia XX DFN. Gościem specjalnym był Jerzy Dudek - legenda piłki nożnej i wielokrotny reprezentant Polski. Opowiedział historię swojego życia, rozpoczynając od wieku szkolnego, a kończąc na sukcesach odnoszonych w życiu dorosłym. Najmilszą niespodzianką była sesja fotograficzna z Jerzym Dudkiem i rozdawane autografy. Miłe chwile pozostaną z nami na bardzo długo. Wszystkim zaciekawionym szczerze polecamy uczestnictwo w kolejnej edycji DFN. Mamy nadzieję, że za rok też tam będziemy. Uczestnicy wyjazdu, uczniowie SP w Kostomłotach

Wycieczki integracyjne uczniów naszej szkoły

z cyklu Podróże kształcą

W dniu 18 września 2017 roku uczniowie klas pierwszych wyruszyli na pierwszą całodniową integracyjną wycieczkę do Dusznik Zdrój i Wambierzyc.
Droga nieznacznie się dłużyła, ale w autobusie było ciepło, wygodnie i wesoło. W końcu przybyliśmy na miejsce, gdzie udaliśmy się do muzeum papiernictwa, które zostało utworzone w 1968 roku w XVII-wiecznym młynie. Tam wysłuchaliśmy wykładu o procesach powstawania papieru i obejrzeliśmy wiele ciekawych wystaw. Następnie każdy z nas w tzw. czerpalni po założeniu fartucha ochronnego miał okazję własnoręcznie zrobić kartkę papieru ze znakiem wodnym i kwiatkami. Po wyczerpującej pracy nad papierem udaliśmy się do pijalni wód, które wypływają z łupków położonych na znacznych głębokościach, a największą rolę odgrywają tu związki sodu i wapnia z obfitością dwutlenku węgla i żelaza. Po spróbowaniu wód, pojechaliśmy do Wambierzyc, gdzie obejrzeliśmy mini zoo, puszczaliśmy ogromnej wielkości bańki mydlane i co najważniejsze zjedliśmy kiełbaski pieczone na ognisku. Pełni wrażeń z uśmiechem na buzi w godzinach wieczornych wróciliśmy do swoich domów.

25 września 2017 roku w poniedziałkowy deszczowy poranek czwartoklasiści i piątoklasiści wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę integracyjną do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Muzeum mieści się na terenie zespołu historycznej parowozowni w Jaworzynie Śląskiej. 
Gdy dotarli na miejsce pogoda się poprawiła. Po deszczu nie było już śladu. Zostali podzieleni na grupy i rozpoczęli zwiedzanie z pracownikami muzeum. Okazało się, że czeka na nich wiele atrakcji. Zobaczyli kolekcję zabytkowego taboru kolejowego powstałego w latach 1870- 1970, którego trzon stanowi zbiór lokomotyw parowych produkcji polskiej, niemieckiej czy amerykańskiej. Obejrzeli wystawę dawnych radioodbiorników i kolejowych urządzeń radiotechnicznych oraz maszyn i urządzeń przemysłowych, ekspozycję zabawkarstwa samochodowego czy makietę kolejową. Duże zainteresowanie naszych uczniów zdobył amerykański autobus szkolny, który do tej pory widzieli tylko w filmach. Najciekawszą częścią wycieczki okazała się przejażdżka parowozem, podczas której mogli zobaczyć ważne dla historii techniki kolejowej obiekty – m.in. żuraw wodny, dźwig węglowy, budynek olejarni i piaskowni czy zapadnię kolejową. 
Pełni wiedzy i niezapomnianych wrażeń wrócili do szkoły. 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017-18

Kliknij, aby edytować treść...
4 września uczniowie w całej Polsce rozpoczęli nowy rok szkolny, który przyniesie ze sobą wiele zmian. Reforma edukacji powoduje wygaszanie gimnazjów a to z kolei wiaże się z faktem, że w naszej szkole mamy pierwszy rocznik 7-klasistów. Dla uczniów to o jeden stres mniej, bo nadal będą uczyć się w swoich szkołach, w swoim dobrze znanym środowisku.

Wszystkim nauczycielom i uczniom życzymy wytrwałości w pracy.
Kliknij, aby edytować treść...