2017-18
_________________________
„Idźmy naprzód z nadzieją" - 
Dzień Papieski 

8 października 2017r. Obchodziliśmy XVII Dzień Papieski. Idea tak zwanego „Dnia Papieskiego” narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Jego obchody na stałe związały się z niedzielą poprzedzającą 16 października, a więc dniem wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Podczas Dnia Papieskiego pochylamy się co roku nad jednym z aspektów nauczania Jana Pawła II. Zgłębiając to, co mówi do nas nasz Wielki Rodak, przypominamy sobie jego niezwykłe życie i dziękujemy Bogu za jego osobę. Tegoroczna uroczystość przebiegała pod hasłem " Idźmy naprzód z nadzieją".
Z tej okazji w niedzielne przedpołudnie w kościele w Kostomłotach uczniowie Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego po raz pierwszy w połączeniu z klasą VII ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej pod kierunkiem Lilli Staworowskiej przygotowali program artystyczny poświęcony pamięci Papieża Polaka – największego autorytetu XX wieku. Uczniowie przybliżyli obecnym na Eucharystii najważniejsze fakty z życia Jana Pawła II i Jego refleksje o nadziei. Poprzez wiersze i piosenki ukazali widzom obraz niestrudzonego pielgrzyma, orędownika pokoju i miłości, człowieka, który lubił chodzić po górskich szlakach oraz mistrza, który zachęcał nas do życia w świętości. Oddali główną myśl tegorocznego hasła Dnia Papieskiego, by iść przez życie z nadzieją i zaufać Bogu. Inscenizację uświetniły pieśni religijne przy akompaniamencie instrumentów: gitary i skrzypiec. W tym dniu zbierano również pieniądze na fundusz stypendialny Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". 
Dla wszystkich było to niezwykle ważne przeżycie oraz okazja do pójścia drogą nadziei, którą Ojciec Święty wytrwale nam wskazywał: "Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać".
Lilla Staworowska

„Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”

Pod takim hasłem 29 września 2017r. przebiegł VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, który w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach obchodzony był już po raz piąty. Akcja poprzedzona była tygodniem powtarzania tabliczki, podczas którego dzieci brały udział w zabawach i grach. W tegoroczną akcję włączyła się cała społeczność szkolna. Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tabliczki, wykorzystując dodawanie jednakowych liczb, uczniowie klas trzecich wspaniale poradzili sobie z trudnymi przykładami na mnożenie, wykonując „Jesienną łąkę”. Na lekcjach matematyki uczniowie klas IV – VII grali w gry matematyczne wymagające sprawności w posługiwaniu się tabliczką mnożenia: „Ślimak”, „Mnożenie kości”, „Mnożenie po rosyjsku”, „Mnożenie na żaluzję”. W ramach przygotowań do akcji uczniowie klas VI -VII na lekcjach 
j. polskiego przygotowali rymowanki pozwalające zapamiętać trudne przykłady 
z tabliczki mnożenia. Wszyscy mieli możliwość wzajemnego sprawdzenia się ze znajomości tabliczki mnożenia poprzez zabawę „Hasło dnia”. Na zajęciach wychowania fizycznego uczniowie klas IV-VII grali w grę „Piłkarz matematyk”, a na zajęciach komputerowych mogli sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia, wykorzystując stronę Matzoo.pl. 
Na przerwach uczniowie Egzaminatorzy egzaminowali ze znajomości tabliczki mnożenia chętnych uczniów naszej szkoły. Tabliczkę mnożenia musieli przypomnieć sobie także nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice przyprowadzający do szkoły swoje pociechy. 
Podczas obchodów Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w szkole pracowały 3 komisje egzaminacyjne i 2 patrole. Dzieci wybrane do tej funkcji zdały egzamin 
z biegłości w mnożeniu i dzieleniu. Patrole przeprowadziły egzamin w najbliższej okolicy szkoły oraz w najważniejszych urzędach w miejscowości. Cieszy fakt, że zdecydowana większość przeegzaminowanych osób wykazała się bardzo dobrą znajomością tabliczki mnożenia. Akcja spotkała się z bardzo miłym odzewem wśród osób dorosłych.
Tegoroczne odchody VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia możemy uznać za udane. Dziękuję wszystkim za wspólną dobrze wykonaną pracę, a uczniom 
i nauczycielom naszej szkoły za piękne włączenie się w akcję. Jeżeli zorganizowanie tego dnia sprawiło, że każdy z nas utrwalił sobie choćby jeden przykład z tabliczki mnożenia –to przecież warto było! 
Komisje Egzaminacyjne i koordynator akcji Alicja Niedziółka

Uczniowie SP im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach uczestnikami 
XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

We wrześniu już po raz dwudziesty odbył się we Wrocławiu Festiwal Nauki. Imprezę zorganizowała Politechnika Wrocławska. W Dolnośląskim Festiwalu Nauki uczestniczyliśmy po raz pierwszy. Wszyscy byliśmy bardzo ciekawi, co zobaczymy, czego się dowiemy. Już sam budynek, w którym odbywały się pokazy, wzbudził zaciekawienie, ponieważ swoim wyglądem przypominał ”ser z ogromnymi dziurami”. W holu budynku podziwialiśmy wystawione obiekty i stanowiska eksperymentalne. Sprawdziliśmy, jak nasz mózg rozpoznaje zapachy i w jaki sposób zanieczyszczone powietrze wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Dowiedzieliśmy się , że dzięki wykorzystaniu drukarki 3D powstaje wiele przedmiotów codziennego użytku, a wszystko w oparciu o współczesne technologie informatyczne. Mieliśmy też okazję zobaczyć łazik, gotowy do zwiedzania Marsa. Niektórych z nas zachwyciło ciało ludzkie, a dokładniej budowa układu kostnego i możliwość uzupełniania, rekonstruowania ubytków kostnych. Najdłuższa kolejka oczekujących ustawiła się do stanowiska „Gry matematyczne i zabawy logiczne”, gdzie każdy miał możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. Po zakończeniu zwiedzania interesujących stoisk, każdy bogatszy był o nowe doświadczenia i wspaniałe gadżety (długopisy, wiatraczki, foldery, opaski odblaskowe). 
O godzinie 11.00 przeszliśmy do budynku głównego Politechniki na uroczyste zakończenia XX DFN. Gościem specjalnym był Jerzy Dudek - legenda piłki nożnej i wielokrotny reprezentant Polski. Opowiedział historię swojego życia, rozpoczynając od wieku szkolnego, a kończąc na sukcesach odnoszonych w życiu dorosłym. Najmilszą niespodzianką była sesja fotograficzna z Jerzym Dudkiem i rozdawane autografy. Miłe chwile pozostaną z nami na bardzo długo. Wszystkim zaciekawionym szczerze polecamy uczestnictwo w kolejnej edycji DFN. Mamy nadzieję, że za rok też tam będziemy. Uczestnicy wyjazdu, uczniowie SP w Kostomłotach

Wycieczki integracyjne uczniów naszej szkoły

z cyklu Podróże kształcą

W dniu 18 września 2017 roku uczniowie klas pierwszych wyruszyli na pierwszą całodniową integracyjną wycieczkę do Dusznik Zdrój i Wambierzyc.
Droga nieznacznie się dłużyła, ale w autobusie było ciepło, wygodnie i wesoło. W końcu przybyliśmy na miejsce, gdzie udaliśmy się do muzeum papiernictwa, które zostało utworzone w 1968 roku w XVII-wiecznym młynie. Tam wysłuchaliśmy wykładu o procesach powstawania papieru i obejrzeliśmy wiele ciekawych wystaw. Następnie każdy z nas w tzw. czerpalni po założeniu fartucha ochronnego miał okazję własnoręcznie zrobić kartkę papieru ze znakiem wodnym i kwiatkami. Po wyczerpującej pracy nad papierem udaliśmy się do pijalni wód, które wypływają z łupków położonych na znacznych głębokościach, a największą rolę odgrywają tu związki sodu i wapnia z obfitością dwutlenku węgla i żelaza. Po spróbowaniu wód, pojechaliśmy do Wambierzyc, gdzie obejrzeliśmy mini zoo, puszczaliśmy ogromnej wielkości bańki mydlane i co najważniejsze zjedliśmy kiełbaski pieczone na ognisku. Pełni wrażeń z uśmiechem na buzi w godzinach wieczornych wróciliśmy do swoich domów.

25 września 2017 roku w poniedziałkowy deszczowy poranek czwartoklasiści i piątoklasiści wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę integracyjną do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Muzeum mieści się na terenie zespołu historycznej parowozowni w Jaworzynie Śląskiej. 
Gdy dotarli na miejsce pogoda się poprawiła. Po deszczu nie było już śladu. Zostali podzieleni na grupy i rozpoczęli zwiedzanie z pracownikami muzeum. Okazało się, że czeka na nich wiele atrakcji. Zobaczyli kolekcję zabytkowego taboru kolejowego powstałego w latach 1870- 1970, którego trzon stanowi zbiór lokomotyw parowych produkcji polskiej, niemieckiej czy amerykańskiej. Obejrzeli wystawę dawnych radioodbiorników i kolejowych urządzeń radiotechnicznych oraz maszyn i urządzeń przemysłowych, ekspozycję zabawkarstwa samochodowego czy makietę kolejową. Duże zainteresowanie naszych uczniów zdobył amerykański autobus szkolny, który do tej pory widzieli tylko w filmach. Najciekawszą częścią wycieczki okazała się przejażdżka parowozem, podczas której mogli zobaczyć ważne dla historii techniki kolejowej obiekty – m.in. żuraw wodny, dźwig węglowy, budynek olejarni i piaskowni czy zapadnię kolejową. 
Pełni wiedzy i niezapomnianych wrażeń wrócili do szkoły. 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017-18

Kliknij, aby edytować treść...
4 września uczniowie w całej Polsce rozpoczęli nowy rok szkolny, który przyniesie ze sobą wiele zmian. Reforma edukacji powoduje wygaszanie gimnazjów a to z kolei wiaże się z faktem, że w naszej szkole mamy pierwszy rocznik 7-klasistów. Dla uczniów to o jeden stres mniej, bo nadal będą uczyć się w swoich szkołach, w swoim dobrze znanym środowisku.

Wszystkim nauczycielom i uczniom życzymy wytrwałości w pracy.