2018/19
_________________________
Ratujmy Pszczoły

Wycieczka do ZOO Safari

31 maja 2019r. uczniowie klas 5c i 7b zwiedzali największe w Czechach Zoo Safari w Dvur Kralove nad Labem. 

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach organizowała w maju 2019r. akcję:

„Złotówka na Kresy”

w ramach akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia.

Zebrana przez naszą społeczność kwota została przekazana na ratowanie polskich cmentarzy niszczejących na Kresach Wschodnich. Na tych cmentarzach znajdują się min. mogiły pradziadków naszych uczniów.

Dziękujemy za przekazane „złotówki” .
Uczennice z klasy IVb zebrały 150 zł
Dziękujemy

Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej w Miękini

9 maja 2019 roku w Samorządowym Ośrodku Kultury w Miękini odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. Szkołę Podstawową w Kostomłotach reprezentowały uczennice, które zostały wyróżnione podczas szkolnych eliminacji. Wszystkie wokalistki zaprezentowały się w wyjątkowy sposób, a uczennica klasy 7b Ola Kłodnicka swoją interpretacją utworu „ Stay” Rihanny zdobyła III miejsce w kategorii klas 7, 8 i gimnazjum.

IV PRZERWA NA CZYTANIE- UDZIAŁ SZKOŁY W OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI CZYTELNICZEJ

Dnia 8 maja 2019 roku uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej, której celem było bicie rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Czytanie poprzedzone było akcją promocyjną zorganizowaną przez bibliotekarza szkolnego na korytarzu szkolnym i w bibliotece szkolnej. Pogoda tego dnia dopisała, a uczniowie zgromadzili się na akcję czytelniczą wokół terenu szkolnego na boisku wielofunkcyjnym i trawnikach wokół niego. W naszej szkole czytanie trwało 35 minut i wzięło w niej udział 398 osób.

Parada zdrowia

Na początku kwietnia 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach wzięli udział w obchodach X Jubileuszowej Paradzie Zdrowia w Środzie Śląskiej organizowanej z okazji Światowego Dnia Zdrowia i X Powiatowym Przeglądzie Artystycznym o Zdrowiu. Naszą szkołę reprezentowała uczennica z klasy VI b Wiktoria Dziedzic oraz dzieci z grup ,,O”. 
Tematem przewodnim, ogłoszonym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) była „POWSZECHNA OPIEKA MEDYCZNA - ubiegłoroczna kontynuacja hasła „Zdrowie dla wszystkich”.

Wielkanoc tuż, tuż

Gdy nadejdzie Wielkanocny poranek
Niech spełnią się życzenia tęczowych pisanek...
Mazurków kajmakowych, bazi srebrzystych, 
Bogatego zająca i kurczaczków puszystych.
Świątecznego nastroju, biesiady obfitej, 
Lukrowego baranka, a w dyngusa - głowy wodą zmytej!

W wielkanocny klimat wprowadzili nas uczniowie klas 4a i 4b pod czujnym okiem wychowawców: pani Zofii Stankiewicz i pana Grzegorza Żerelika. Przepiękną dekorację zawdzięczamy pani Katarzynie Burczyk. Było światecznie i kolorowo.



Sprawozdanie z wycieczki na Pocztę Polską 

1-go kwietnia odbyła się wycieczka do Wrocławia, w której udział wzięli uczniowie klasy VI b. Wyjazd na wycieczkę rozpoczął się jak zawsze od zbiórki pod szkołą. Autobus dowiózł nas na stację kolejową w Kątach Wrocławskich, musieliśmy długo czekać na pociąg do stacji Wrocław Zachodni. Udaliśmy się więc do pobliskiej cukierni i zrobiliśmy słodkie zakupy. Po wejściu do pociągu okazało się, że był on bardzo zatłoczony, ponieważ podróż rozpoczynał w Szklarskiej Porębie. Nasza podróż do celu była bardzo krótka, po kilkunastu minutach wysiedliśmy na dworcu PKP Wrocław Zachodni.
Przed budynkiem poczty odebrał nas przewodnik i zaczął opowiadać o początkach poczty, jej historii. Dowiedzieliśmy się ilu pracowników przyjmuje rocznie, ilość sortowanych paczek i listów rocznie, ile i jakie mają samochody oraz jaką ilość kilometrów przejeżdżają rocznie. Najpierw poszliśmy do tzw. "gniazda" czyli okręgu kontenerów w których były paczki. Były trzy "gniazda" pierwsze: miasta w województwie dolnośląskim, drugie: dzielnice Wrocławia, trzecie: miasta z poza woj. dolnośląskiego. Potem pan pokazał nam pracę przy załadunku aut kurierskich. Następnie poszliśmy do części „Ekspedycji” czyli załadunku ciężarówek, które woziły paczki poza woj. dolnośląskie. Następnym punktem było pójście do części rozdzielania listów. Listy były rozdzielane na dwa sposoby: ręcznie i maszynowo rozdzielanie ręczne wyglądało następująco przychodził kontener listów i jakie adresy miały listy do tych skrzynek je wrzucano np. list do Kostomłot trafiał do skrzynki, w której był napis Kostomłoty. Były osobne działy do sortowania listów prywatnych i rachunków i osobny do sortowania listów z reklamami. Sortowanie listów maszyną wyglądał tak: listy kładziono się na ruchomej taśmie, maszyna wsysała je i nadrukowała im kod. Maszyna ten kod odczytywała i wysyłała je do odpowiednich przegródek. Następnie poszliśmy do pomieszczenia, w którym maszyna wkładała rachunki do kopert i druga maszyna, która drukowała koperty. Na koniec Pan odprowadził nas do wyjścia i wróciliśmy do szkoły najpierw pociągiem, a później autobusem. 
Ogólnie wycieczka wszystkim się podobała. Wyjazd ten, pozwolił na poznanie pracy wielu ludzi, dzięki którym otrzymujemy listy, paczki, reklamy, pisma. 
K. Sz. kl. VI b

Szkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

21 marca 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Kostomłotach wzięli udział w Szkolnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej. Było to bardzo ważne wydarzenie w życiu uczniów szkoły, a dla uczestników niepowtarzalna szansa, by pokazać swój talent oraz możliwości językowe i wokalne na profesjonalnej scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Kostomłotach. Koncert przygotowany przez nauczyciela języka angielskiego panią Ewelinę Dudkę odbył się w pierwszym dniu wiosny, co nadało temu wydarzeniu radosny i niepowtarzalny klimat. Widzowie mieli okazję usłyszeć aż siedemnaście piosenek w języku angielskim oraz obejrzeć występ zaproszonego gościa, profesjonalnego wokalisty pana Marcina Malinowskiego. Koncert zakończył się niespodzianką. Wszyscy uczestnicy wykonali wspólnie piosenkę polskiej reprezentantki Eurowizji dziecięcej, Roksany Węgiel „Anyone I want to be”, a piękną oprawą do tego utworu były bańki mydlane, kolorowe światła oraz konfetti. Podczas konkursu Jury wyłoniło najlepszych wokalistów, którzy będą reprezentować szkołę podczas Powiatowego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej, który odbędzie się 9 maja w Szkole Podstawowej w Miękini. 

Oto zwycięzcy konkursu:

W kategorii klas V-VI:

1. Ewelina Pałac

2. Emilia Dudka

3. Matylda Kościelska

W kategorii klas VII-VIII:

1. Aleksandra Kłodnicka

2. Martyna Młodawska

oraz duet

3. Lena Kociubińska i Ewelina Wzorek

Gratulujemy!!!

„LOL”

13 marca uczniowie klasy VI a i VI b uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym LOL „śmieję się głośno” nawiązującym do relacji wśród młodzieży. Głównym tematem spektaklu była przemoc, która przyjmowała różne formy: od agresji słownej po przemoc fizyczną. Często młodzież stosuje skrót Lol, aby mieć pretekst do wyśmiewania się z kogoś. Śmiech i żart może w niezauważalny sposób przerodzić się w formę szydzenia , wyśmiewania, atakowania i okazywania swojej pogardy. Otwórzmy się na problemy innych ludzi, nie bądźmy obojętni na przemoc, zdecydowanie mówmy przemocy NIE !!!

Spotkanie z góralskim zespołem muzycznym - Żywiołowo Hej!

American Corner we Wrocławiu

W środę 20 lutego 2019 uczniowie klasy 5c odwiedzili amerykańską bibliotekę American Corner we Wrocławiu. Podczas zajęć prowadzonych w języku angielskim, uczniowe zapoznali się z narodowymi symbolami Stanów Zjednoczonych oraz wykonywali makiety Statuły Wolności.

27 Finał WOŚP

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 13 stycznia 2019 roku. Jego celem była zbiórka na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. 
Uczniowie naszych szkół, zarejestrowani w Sztabie przy Szkole Podstawowej im. M Konopnickiej w Kostomłotach, po raz dwudziesty pierwszy kwestowali w tym dniu na terenie gminy. W GOK-u odbyły się występy artystyczne naszych najmłodszych dzieci. Przeplatane one były licytacjami. Za symboliczne pieniądze można było kupić pyszne wypieki i ciasteczka upieczone i ofiarowane przez darczyńców. 
Drodzy mieszkańcy, podczas tegorocznego Finału zebraliśmy 32.006,35 złotych. Cieszę się, że w tym roku pobiliśmy, i to znacznie, rekord poprzedniego Finału.
Dziękuję Pani Magdalenie Socha za pomoc w organizacji tego Finału, dziękuję pracownikom GOK, wszystkim osobom zaangażowanym w organizację imprezy, zespołowi Black& White, sponsorom, mieszkańcom gminy, którzy wsparli finansowo zbiórkę podczas licytacji. Składam podziękowania rodzicom za opiekę na dziećmi podczas kwesty, a także Dyrektorowi i pracownikom BS w Kostomłotach za rozliczenie zebranych pieniędzy.
Lista wolontariuszy: Frydryk Kinga, Malec Alicja, Śladowska Anna, Puzio Julia, Bronowicki Mariusz, Iwaszko Joanna, Sroga Jadwiga, Julia Gacka, Zieliński Szymon , Cymerman Dominika, Cymerman Grzegorz, Chlewicka Hanna, Janiec Hanna, Kłodnicka Aleksandra, Zuzanna Chmielewska, Laskowska Aleksandra, Rostkowska Maja, Tęcza Patrycja, Janiec Julia, Strzelecki Szymon, Dudka Bartłomiej, Gabor Julia, Seweryn Tęcza, Stankiewicz Wiktor, Konieczna Lena, Wojciechowski Karol, Wójtowicz Jagoda, Oliwia Paleń, Martyna Wiącek, Angelika Młynarczyk 
Szef Sztabu 
 Jadwiga Sroga


Jasełka

Kolejny piękny występ w wykonaniu naszych uczniów: emocjonalny z ważnym przekazem, który przygotował nas na nadchodzące wydarzenia świąt Narodzenia Pańskiego. Wielkie brawa dla wykonawcow, rodziców, którzy postarali się o odpowiednią oprawę a przede wszystkim wielkie brawa dla katechetki pani Iwony Bekieszczuk, pani Katarzyny Burczyk oraz pana Artura Tomczaka.

Plebiscyt "Nauczyciel na medal"

19 grudnia bieżącego roku w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu odbyła się uroczysta gala podsumowująca Plebiscyt Gazety Wrocławskiej "Nauczyciel Na Medal". W tym szczególnym dniu Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach została wyróżniona nagrodą za I miejsce w powiecie średzkim w kategorii "Szkoła Roku - Szkoła Przyjazna Uczniom". 
Pani Ewelina Dudka, nauczycielka języka angielskiego zdobyła I miejsce w powiecie średzkim oraz II miejsce w województwie dolnośląskim w kategorii "Nauczyciel na Medal klas IV-VIII i Gimnazjum". Pani Monika Chudy-Majchrzak, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej zdobyła I miejsce w powiecie średzkim w kategorii "Nauczyciel na Medal Edukacji Wczesnoszkolnej". Nagrody laureatom wręczył redaktor naczelny Gazety Wrocławskiej Arkadiusz Franas. 
Gratulujemy zwycięzcom!

100-lecie Niepodległości

W miesiącu listopadzie, w naszej szkole, w sposób szczególny czcimy 100-lenią rocznicę odzyskania niepodległości. Z tego też powodu uczniowie uczestniczą w różnych działaniach. Zachęcamy do zapoznania się z nimi w zakładce "100-lecie Niepodległości"

Integracja piątoklasistów

19 października uczniowie klasy V a i klasy V b spędzili aktywne przedpołudnie we wrocławskim Parku Trampolin Gojump. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że wycieczka była udana.

Dzień Edukacji Narodowej

12 października 2018 w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Były kwiaty, słodkości i ogrom pięknych i wzruszających życzeń. Dziękujemy pani Magdalenie Socha i panu Bogusławowi Boczniewiczowi za przygotowanie swoich klas do zaprezentowania pięknego apelu.

Uroczystość Pasowania Pierwszoklasistów
Pasowanie Pierwszoklasistów

W dniu 11 października odbyło sie w naszej szkole pasowanie pierwszoklasistów. Młodym rekrutom edukacyjnym życzymy wytrwałości w zdobywaniu wiedzy na wszystkich stopniach edukacyjnych.

"Dywizjon 303 - historia prawdziwa" oraz Muzeum Broni

4 października uczniowie klas VII - VIII wzięli udział w edukacyjnej wycieczce do kina na film "Dywizjon 303 - historia prawdziwa" oraz zwiedzili Muzeum Broni.

VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

28 września 2018 r. obchodzony był w naszej szkole już VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jak corocznie uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję, której celem było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Akcja przeprowadzona była pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Każdy w tym dniu mógł wykazać się znajomością tabliczki i zdobyć tytuł Matematycznego Experta Tabliczki Mnożenia.
Na lekcjach matematyki uczniowie rywalizowali w parach grając w „Bingo matematyczne”, uzupełniali „Tabele mnożenia”, utrwalali mnożenie i dzielenie jako działania odwrotne. Korytarze szkolne ozdobione były plakatami nawiązującymi do mnożenia i dzielenie liczb.


nauczyciel matematyki
Alicja Niedziółka
Śladami zabytków Dolnego Śląska

27 września 2018 r. uczniowie klas V c, VI a, VI b wraz wychowawczyniami wyruszyli na wycieczkę do Zagórza. Celem wyjazdu było zwiedzenie Zamku Grodno. Zamek ten, został wybudowany na szczycie wzgórza Choina (ok. 450 m n.p.m.) w północnej części Gór Sowich. Wzgórze to wznosi się nad doliną Bystrzycy Świdnickiej i jest to jeden z najbardziej malowniczo położonych zamków na Śląsku.
Dzień był tak ładny, że postanowiliśmy wyruszyć spacerkiem do zapory wodnej w Zagórzu Śląskim i podziwiać widoki roztaczające się wokół jeziora Lubachowskiego. Z zapory udaliśmy się na Zamek Grodno. Tutaj zwiedziliśmy zamek, poznaliśmy historię tego miejsca, wysłuchaliśmy legend i interesujących anegdot. Przy okazji mogliśmy też sprawdzić swoją wiedzę historyczną. Po spacerze i zwiedzaniu przyszedł czas na ognisko i kiełbaski, które wszystkim bardzo smakowały. Po obfitym jedzeniu, każdy mógł zmierzyć się w zawodach sportowych „strzały z łuku do tarczy”, był również czas na zakup pamiątek. Wycieczka bardzo się wszystkim podobała.
Uczestnicy wycieczki 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19

3 września uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny. To historyczny moment, w którym naukę rozpoczął rocznik klas VIII. Życzymy wszystkim wspaniałych osiągnięć.