Wydarzenia 2015-16

Policjanci w Przedszkolu

20.05.2016 roku
Już niedługo będzie lato i nadejdą wakacje. Dzieci w przedszkolu w Kostomłotach odwiedzili policjanci. Po przedstawieniu okazało się, że to są rodzice Ali, która uczęszcza do grupy pięciolatków "Smerfy". państwo Magdalena i Waldemar Wasylów, którzy od wielu lat pracują w policji.Zapoznali oni dzieci ze swoimi obowiązkami, wykonywanymi czynnościami i narzędziami swojej pracy zaprezentowali również mundur policjanta.
Poinformowali dzieci, że mogą zaufać policjantowi i poprosić go o pomoc w sytuacjach kryzysowych, udzilili także cennych wskazówek:
Należy zawsze w miejscach oznaczonych przechodzić przez jezdnię dbając o swoje bezpieczeństwo
Zachować ostrożność w czasie zabaw- bawić się zawsze w miejscach oddalonych od jezdni
Należy tylko w miejscu dozwolonym korzystać z kąpieli pod opieką dorosłych
Dzieci nie mogą wsiadać do maszyn rolniczych pracujących na polu
Państwo Wasylów uświadomili także dzieciom zagrożenia wynikające z kontaktu z nieznajomymi oraz zaprezentowali postawę obronną w sytuacji, gdy zaatakuje nas pies.
Na koniec spotkania policjanci wręczyli dzieciom elementy odblaskowe i książeczki "Przyjaciel Pies" i "Akademia bezpiecznego przedszkolaka".Dzieci gromkimi brawami podziękowały za przybycie naszych gości i udzielenie cennych wskazówek.

Opoltrans

W maju gościliśmy w naszym przedszkolu panią Ewelinę Żałobnik, która opowiadała dzieciom o swojej pracy w hurtowni „OPOLTRANS” w Kątach Wrocławskich. Przyniosła do obejrzenia kilka części do samochodów, które dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały, bo wielkie ciężarowe samochody widują codziennie na ulicy, jednak miały okazję zobaczyć z bliska elementy tych pojazdów.
Dziękujemy mamie naszego kolegi z grupy pięciolatków – Wiktoria Janowskiego za to spotkanie. Wszystkim kierowcom życzymy szerokiej drogi, a pracownikom hurtowni powodzenia, by swoją pracą przyczyniali się do sprawnego transportu.

O dwóch takich co ukradli księżyc

W dniu 6 maja przedszkolaki obejrzały kolejne przedstawienie w GOK w Kostomłotach, tym razem dzieci poznały przygody „Dwóch takich co ukradli Księżyc”. Przy okazji obejrzały także wystawę prac uczestników zajęć terapeutycznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Piersnie.

Wyróżnienia w konkursie plastycznym
pt.” Owady występujące w Polsce”

Mamy zaszczyt poinformować,
że dzieci z naszego przedszkola:
DARIA PIOTROWSKA,
ARTUR JANIEC,
ALICJA WASYLÓW,
KORNELIA STANISZ
otrzymały wyróżnienia za udział
w konkursie plastycznym
pt.” Owady występujące w Polsce”
zorganizowanym przez Ligę Ochrony Przyrody
Okręg we Wrocławiu.
WSZYSTKIM WYRÓŻNIONYM DZIECIOM
SERDECZNIE GRATULUJEMY! 

Wycieczka do Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej

26.04.2016 roku pięciolatki z naszego przedszkola pojechały na wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej. Po muzeum oprowadzał je przewodnik. Dzieci z zainteresowaniem oglądały eksponaty i słuchały historii powstania ludzkich osad i grodów. Pobyt w tej placówce pozostawił u dzieci miłe wspomnienia, o których z przyjemnością opowiadały swoim rodzicom.

Dzień Pracownika Służby zdrowia

W czwartek 7 kwietnia w ramach Dnia Pracownika Służby Zdrowia dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych odwiedziła p. Dorota Choptianna, która z zawodu jest pielęgniarką. Opowiedziała na czym polega jej praca i dlaczego jest taka ważna dla nas wszystkich. Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się, że w szpitalach jest wiele oddziałów, a na każdym z nich praca pielęgniarki bardzo się różni. Dużą atrakcją była możliwość obejrzenia z bliska sprzętu medycznego, którym na co dzień posługują się pielęgniarki. Dzieci skierowały do pani Doroty wiele pytań, na które chętnie odpowiedziała , a na koniec przedszkolaki wręczyły bukiet kwiatów w podziękowaniu za przybycie i pożegnały gościa głośnymi brawami.

Projekt patriotyzm

16 marca dzieci ze szkoły przedstawiły w ramach projektu edukacyjnego PATRIOTYZMA 2016 legendę "O Lechu, Czechu i Rusie". Przedszkolaki z zainteresowaniem śledziły losy trzech braci, tymbardziej, że wśród nich niektóre przedszkolaki rozpoznały swoje starsze rodzeństwo. Dziękujemy naszej pani pedagog Jadzi Frydryk za zorganizowanie tego pouczającego spotkania!

Spotkanie z bibliotekarką

Przedszkolaki kochają, gdy im się czyta książeczki lub inscenizuje ulubione utwory literackie. Pani Jadwiga Sroga często gości w przedszkolu prezentując dzieciom znane wiersze i utwory literackie dla najmłodszych. Dzieci również składają wizytę pani Jadzi w bibliotece szkolnej, współpraca zaowocowała tym, że niektóre przedszkolaki już korzystają z zasobów biblioteki nie tylko za sprawą wychowawczyń z przedszkola, ale także dzięki rodzicom którzy zapisali swoje dziecko do biblioteki.

Kiermasz wielkanocny 2016

Jak co roku w naszym przedszkolu odbył się kiermasz wielkanocny. Dzieci wraz z nauczycielkami przygotowały
piękne ozdoby wielkanocnego stołu,a rodzice przynieśli wypieczone w domu babeczki, ciasteczka, baranki i koszyczki,
które ubogaciły nasz kiermasz. Jednak nie tylko świąteczne wypieki mogliśmy zakupić do wielkanocnego koszyczka,
wielu rodziców wraz z dziećmi przygotowało wielkanocne jajeczka, stroiki i kwiaty,
które mogły posłużyć za ozdobę domów na święta.Zainteresowanie kiermaszem było duże, dzieci ze szkoły,
nauczyciele i rodzice chętnie przystawali przy naszym kramiku. Za pomoc w organizacji kiermaszu serdecznie dziękujemy i zapraszamy do współpracy za rok.

Powitanie wiosny

"Powiedzcie mi dzieci co to jest za Pani: trawa rośnie, słonko świeci, ptaszek śpiewa dla niej.Kto przychodzi do nas o tej porze roku? Jest pachnąca i radosna, czy już wiecie? To jest wiosna!
„Zima się skończyła, wiosny nadszedł czas…”

„Patrzcie!
Bałwan wziął walizkę
i pakuje rzeczy wszystkie.
Biały śnieg i srebrny lód
do walizki dał na spód.
Potem wrzucił sopli furę
i lodową śliską górę.
Rondel z głowy zdjął i schował,
wreszcie sam się zapakował
i śniegowe strojąc miny rzekł:
- OGŁASZAM KONIEC ZIMY!

Poniedziałek 21.03 i wtorek 22.03 to wyjątkowe dni dla naszych przedszkolaków. Uroczysty przemarsz przez Kostomłoty z kolorowymi kwiatami i pomponami, przy dźwiękach gwizdków, tamburynów i okrzyków dzieci żegnających zimę oraz przegląd piosenek i wierszy o wiośnie przygotowany przez wszystkie grupy sprawiły, że nie tylko w salach przedszkolnych, ale i na dworze, pojawiła się wiosna. Przyroda budząca się do życia, śpiew ptaków i słoneczko pojawiające się coraz częściej dają wszystkim radość i energię do wspólnych zabaw.

spotkanie z wędkarzem

21 marca 2016r. zawitał do przedszkola pan Przemysław Baj, wędkarz. 
Pan Przemek już od najmłodszych lat pasjonował się łowieniem ryb,
co poświadcza Jego mama pani Krysia Baj, nauczycielka z naszego przedszkola.
Pierwszą wędkę dostał w prezencie, gdy miał osiem lat i od tamtej chwili rozwijał swoją pasję. 
Pan Przemysław przyniósł ze sobą nowoczesny, profesjonalny sprzęt do wędkowania oraz 
różnego rodzaju przynęty, na które można łowić ryby. 
Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowiadania o tym jak zdobywa się kartę wędkarską, 
kiedy i w jakich miejscach dozwolone jest łowienie ryb.Niejedno dziecko zamarzyło o tym, by w przyszłości tak jak 
pan Przemek wyjeżdżać na połowy i złapać taaaką rybę!Serdecznie dziękujemy za pouczające spotkanie, powodzenia na łowiskach panie Przemysławie!

„Kulturalna” środa

W środę 9 marca o godzinie 10:00 dzieci kolejny raz miały okazję spotkać się z aktorami z Krakowa, którzy specjalnie dla nich przyjechali do GOK – u w Kostomłotach. Tym razem grupa teatralna „ART – RE” przygotowała dla przedszkolaków spektakl zatytułowany „Wilk i zając”. Tradycyjnie, wywoływane przez aktorów dzieci, miały możliwość wyjścia na scenę i zaprezentowania talentów aktorskich przed kolegami i koleżankami. Przedszkolaki z uśmiechem pożegnały Wilka i Zająca głośnymi brawami, nie mogąc doczekać się kolejnego przedstawienia.

Praca pszczelarza

2 marca dzieci z przedszkola miały okazję zapoznać się z pracą pszczelarza, a to za sprawą pana Mariusza Jakóbczaka, ekonomisty z wykształcenia, którego pasją stało od pszczelarstwo. Pan Mariusz przygotował dla dzieci prezentację multimedialną, w której pokazał jak wygląda pasieka, poszczególne ule na przestrzeni wieków oraz z kogo składa się pszczela rodzina. Dzieci dowiedziały się jak zbudowana jest ciało pszczoły, jak produkuje miód i z jakich kwiatów powstają różne rodzaje miodu. Pan Jakóbczak przebrał się w strój, w którym pracuje zwykle w pasiece, przyniósł do przedszkola ul, i inne sprzęty potrzebne do pracy pszczelarzowi,. oraz plastry miodu. Dzieci miały okazję przymierzyć kapelusz w jakim pszczelarz wybiera miód z plastrów, a który chroni go przed ukąszeniami tych pożytecznych owadów. Na końcu wizyty skosztowały pysznych wafli przełożonych miodem, w podziękowaniu za spotkanie wręczyły panu Mariuszowi laurkę.

Spotkanie z leśniczym i weterynarzem

W dniach 24 lutego i 25 lutego 2016r.przesdszkolaki odwiedzili wyjątkowi goście. Byli to: leśniczy z Nadleśnictwa Miękinia (Leśnictwo Chwalimierz) pan Sylwester Hryńczak i lekarz weterynarii pani Barbara Siekierska, która prowadzi dwa gabinety – w Kostomłotach i w Kątach Wrocławskich.
Leśniczy opowiadał dzieciom o swojej pracy w lesie, o zasadach obowiązujących każdego kto do lasu wybiera się na wycieczkę, na grzyby czy na odpoczynek na leśnej polance. Pokazał dzieciom mapę lasów państwowych i komputer, na którym na co dzień pracuje np. sprzedając drewno. Praca leśnika jest bardzo odpowiedzialna i ważna, pilnuje on nie tylko tego, aby lasów w naszym kraju nie ubywało, ale także dba o zalesienie, dokarmia zwierzęta, oznacza drzewa nadające się do wycinki z powodu zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Dzieci dowiedziały się, że leśniczy zamieszkuje leśniczówkę, w niej także przyjmuje interesantów. Pan Sylwester opowiedział dzieciom o zagrożeniach jakie mogą je spotkać w kontakcie z dzikimi zwierzętami, przestrzegał przed podchodzeniem do zwierząt zbyt blisko, głaskaniem i karmieniem ich własnymi przysmakami. Dzieci dowiedziały się, że młode sarenki czy zajączki raz dotknięte przez człowieka mogą zostać porzucone przez matki, ponieważ nie rozpoznają one zapachu swojego potomka. Ważną sprawą, o której mówił leśniczy jest także dbanie o czystość w lesie, dzieci powinny wiedzieć, że po skończonym pikniku śmieci należy zabrać ze sobą i wyrzucić je w miejscu do tego przeznaczonym. Nie wolno także w lesie grillować ani rozpalać ogniska, a jeśli znajdzie się miejsce, gdzie można to robić, należy dodatkowo uzyskać zgodę leśniczego na rozpalenie ognia.
Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści, zadawały także wiele pytań. Nasz gość wytrwale odpowiadał, a na końcu spotkania obdarował przedszkolaki książeczkami wydanymi przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych pt.”Co zrobić w lesie, gdy…”. Tam dzieci wspólnie z rodzicami mogą dowiedzieć się jeszcze wielu pożytecznych rzeczy o bezpiecznym przebywaniu w lesie.

Lekarz weterynarii, pani Barbara Siekierska odwiedziła dzieci tuż po śniadanku, ponieważ swój gabinet w Kątach Wrocławskich otwiera o godzinie 10.00. Pani doktor przyniosła do przedszkola torbę lekarską, z której wyjmowała różne potrzebne w pracy lekarza przyrządy takie jak: słuchawki, termometr, strzykawki, wężyk do kroplówki oraz lekarstwa i środki pielęgnacyjne. Dzieci dowiedziały się, że zaproszony gość zajmuje się małymi zwierzętami, czyli kotami, psami, chomikami, ptaszkami i rybkami, a więc tymi zwierzątkami, które dzieci hodują w swoich domach. Nie leczy koni i krów, bo te - jak żartobliwie powiedziała pani doktor - nie mogą zmieścićsię w gabinecie. Pani weterynarz poinformowała dzieci, że zajmuje się nie tylko leczeniem zwierzątek, ale dba także o to, żeby nie chorowały, czyli przepisuje im witaminy i daje szczepionki. Pani doktor uczuliła dzieci na to, aby zanim wezmą zwierzątko do domu, dobrze się zastanowiły bo opieka i pielęgnacja pupilka wymaga czasu i poświęcenia. Pani Barbara wspomniała o schronisku dla zwierząt, z którego można wziąć bezdomne zwierzątko. Dzieci dowiedziały się, jak pani doktor radzi sobie z większymi pieskami które są silne i wyrywają się podczas badania. Wtedy doktor narażona jest na ugryzienie, więc zakłada takiemu zwierzakowi kaganiec. Pani Barbara uczuliła dzieci na przestrzeganie higieny w kontakcie ze zwierzętami, za każdym razem kiedy bawimy się ze swoim pupilem czy dotykamy zwierzątko na podwórku czy ulicy, musimy umyć dokładnie ręce. Należy także regularnie kąpać pieska czy kotka, bo na ich sierści znajdują się bakterie, które mogą przedostać się do naszego organizmu i zarazić dzieci groźną chorobą odzwierzęcą. Pani Barbara Siekierska jest specjalistą w leczeniu zwierząt, ale także pomaga przyjść na świat małym kociętom i szczeniętom. Dzieci zadawały pani doktor pytania o pielęgnację i opiekę nad zwierzątkami, ale również o to jak poznać czy zwierzątko jest chore. Podziękowały za pouczające spotkanie gromkimi brawami oraz wręczyły laurkę. 

Dokarmiamy ptaki

Dzieci z przedszkola nie dokarmiają tylko zwierząt ze schroniska, urządziły także ptasią stołówkę. Najpierw w salach na zajęciach edukacyjno-wychowawczych dowiedziały się, które ptaki zimują w Polsce i- aby mogły szczęśliwie doczekać wiosny - potrzebują pomocy ludzi. Poznały rodzaje pożywienia dla różnych gatunków ptaków i zachęcone przez nauczycielki same zaczęły przynosić jedzonko do karmnika i do zawieszenia na drzewach i krzewach. Sikorki i wróble szybko przyzwyczaiły się do tego, że w pobliżu przedszkola zawsze czekają na nich świeże przysmaki w karmniku i zlatują się od samego rana. Ale nie tylko ptaszki mają apetyt na słoninkę… 

Teatrzyk kukiełkowy

W czwartek 11 lutego, w trakcie ferii zimowych, dzieci przedszkolne uczestniczyły w pokazie teatru kukiełkowego pn. „Akademia wyobraźni”. Tytuł przedstawienia „mówił” sam za siebie, a mianowicie „O Ignasiu, który nie lubił szkoły”. W trakcie przedstawienia poznaliśmy Skrzata Poprawkę, który spełnił życzenie głównego bohatera o ucieczce ze szkoły, podczas której Ignaś miał różne, niekoniecznie przyjemne przygody. Bobek, Baba-Jaga jak i przerażający smok uświadomiły dzieciom, że szkoła wcale nie jest taka zła i choć jest dużo obowiązków, warto się uczyć.

Bal karnawałowy
W ostatnim tygodniu stycznia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kostomłotach było głośno, radośnie i wzruszająco, a to za sprawą przedszkolaków, które świętowały Dzień Babci i Dziadka oraz uczestniczyły w balu karnawałowym. 
28 stycznia odbył się bal karnawałowy, na którym bawiły się wszystkie grupy przedszkolne wraz z wychowawczyniami i rodzicami, którzy - jak przystało na partnerów przedszkola- zaangażowali się w przygotowanie balu i aktywnie w nim uczestniczyli. To dzięki inwencji rodziców nie zabrakło na balu księżniczek, rycerzy, piratów, postaci z bajek, stroje karnawałowe były barwne i pomysłowe, przedszkolaków nie sposób było w nich rozpoznać. Niektórzy rodzice również wystąpili w przebraniu integrując się ze swoimi pociechami. Do tańca przygrywał DJ RIVA (pan Damian Wójcik), który doskonale dobrał repertuar i przygotował atrakcyjne konkursy oraz zabawy dla dzieci.
Zabawa była wspaniała, dzieci opuszczały przedszkole zmęczone, ale uśmiechnięte. Szkoda, że na następny bal trzeba czekać aż rok…
Dzień Babci i Dziadka

29 stycznia najmłodsze grupy przedszkolne, trzylatki „Biedronki” i czterolatki „Żabki” wystąpiły w programie artystycznym przygotowanym z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci recytowały wierszyki, tańczyły i śpiewały składając Dziadkom serdeczne życzenia. Po występnie wręczyły gościom własnoręcznie wykonane upominki i mocno przytuliły babcie i dziadziusiów, którzy ocierali łzy radości i wzruszenia. Mali artyści zostali obdarowani przez najbliższych łakociami, bo przecież jak recytowały przedszkolaki: ”Kto podsunie czekoladę? No wiadomo, zawsze dziadek!”.

Wigilia w Przedszkolu

Tradycyjnie w przedszkolu odbyła się wigilia w poszczególnych grupach. Dzieci zostały zapoznane ze zwyczajem łamania się opłatkiem i składania sobie świątecznych życzeń. Był słodki poczęstunek, który nie odpowiadał wprawdzie wigilijnym potrawom spożywanym w domu, ale smakował wybornie w gronie serdecznych przyjaciół. Później przyszedł czas na wspólne kolędowanie przy betlejemskiej szopce.
„Cicho się zakradnę do stajenki wrót, by patrzeć i patrzeć na miłości cud.
By patrzeć na Matkę i na Boże Dziecię i niczego już więcej nie pragnę na świecie…” Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku
życzą Przedszkolaki

Andrzejki

W piątek 27.11 wszystkie grupy przedszkolne obchodziły Andrzejki. Na początku wychowawczynie grup wyjaśniły dzieciom na czym polegały obchody tego dnia, a później wszyscy przystąpili do zabawy. Nie zabrakło wróżb i tańców oraz słodkiego poczęstunku. Dzień minął w miłej i radosnej atmosferze.

Przedstawienie świąteczne

18 grudnia dzieci przedszkolne wystąpiły z przeglądem wierszy i pastorałek przed starszymi kolegami z klas pierwszych, rodzicami i dyrekcją naszej placówki. Aniołki, Pasterze, Trzej Królowie i Święta Rodzina wyśpiewywały przepięknie kolędy i recytowały świąteczne życzenia. Rodzice i wychowawcy bili gromkie brawa i wspierali małych aktorów. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w pracę nad przedstawieniem i życzymy wesołych świąt Bożego Narodzenia!

Przedstawienie teatralne „Czy istnieje święty Mikołaj?

8 grudnia 2015r. w naszym Zespole Szkolno-Przedszkolnym dzieci starały się rozwiązać zagadkę „Czy istnieje święty Mikołaj?” Dla przedszkolaków i świątecznej skarpety sprawa jest oczywista: święty Mikołaj odwiedza dzieci w okresie świąt Bożego Narodzenia i obdarza je prezentami. Jednak wątpliwości miały dwa zabawne krasnale, które o pomoc w rozwiązaniu zagadki poprosiły inspektora Pytanko, wielkie przezabawne jajo oraz zająca wielkanocnego, który -jak się okazało- był sprawcą całego zamieszania. Dzieci śmiały się z żartów krasnali, kiedy zamiast świątecznej choinki przystroiły ozdobami panię Jadzię Frydryk i Jolę Rybak, panie także nie kryły rozbawienia. 

Mikołajki 2015

„Święty Mikołaju, tak na Ciebie czekamy,
W ciemną noc grudniową z okien wyglądamy.
Pamiętaj, nie zapomnij ścieżki pod nasz domek,
Bardzo Cię prosimy.
Ania oraz Tomek”
4 grudnia św.Mikołaj nie zapomniał ścieżki do naszego przedszkola. Przybył z workiem pełnym prezentów i nie miał wątpliwości co do tego, czy dzieci były grzeczne. Dla niego najważniejsze było to, by sprawić radość i wywołać uśmiech na twarzy każdego dziecka. Niektóre, choć to chyba nie wypada- jednak odczuwały lęk przed tym Świętym kochającym wszystkie dzieci. Widok to przecież niecodzienny: siwy starszy pan z brodą w czerwonej szacie z głośnym dzwonkiem w ręku, wykrzykujący gromkie „Ho,ho,ho!!!” Emocje było baaardzo wielkie, radość przeogromna. Dziękujemy święty Mikołaju!

Dzień Pluszowego Misia u Biedronek

25 listopada grupa „Biedronek” świętowała Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ulubionego pluszaka, któremu miało samodzielnie wykonać strój na bal. Dzieci malowały dla swoich ulubieńców korony i wiązały kokardy. Następnie odbył się „piknik” z maskotkami oraz wspólne zabawy i tańce.

Dzień Pluszowego Misia u 4-5 latków

25 listopada jak co roku w przedszkolu obchodzono Święto Pluszowego Misia.
Dzieci 4 i 5 letnie w tym dniu nie przynosiły ulubionych pluszaków z domu,
a wykonywały je w przedszkolu. Pod okiem animatorki i zgodnie z jej instruktarzem
najpierw dzieci wypeełniały meteriałowe szblony specjalną bezpieczną pianką,
a następnie po zeszyciu ozdabiały misie według własnych pomysłów.
Misie miały uśmiechnięte minki, nie mogło być inaczej skoro wyszły
spod rączek naszych przedszkolnych małych mistrzów.
Misie dziewczynek zostały ubrane w zwiewne spódniczki, chłopców w pelerynki
jak przystało na prawdziwych Supermisiów. Zabawa była przednia, a wykonane własnoręcznie miśkina pewno są powodem do dumy! 

Dzień Życzliwości
20 listopada obchodzono w szkole i naszym przedszkolu Dzień Życzliwości. Przeszkolakom złożyły wizytę dzieci ze szkoły
wraz z nauczycielką panią Alicją Niedziółką. Pani Ala opowiedziała o Dniu Życzliwości przedszkolakom, nie zabrakło także
słodkiego poczęstunku. Wszystkie przedszkolaki w grupach wykonały uśmiechnięte buźki - symbole tego wyjątkowego
dnia.

„Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”

Środa 18 listopada dla najmłodszej grupy 3 – latków (Biedronki) była dniem zdrowego odżywiania. Z tej okazji dzieci wykonały sałatkę owocową z produktów, które przyniosły do przedszkola. Przed przygotowaniem „witaminowej bomby” dzieci wspólnie z wychowawcą omawiały, które produkty są zdrowe, a które mniej. W dalszej części zajęć, z drobną pomocą opiekunów przedszkolnych, dzieci wykonały sałatkę owocową. Było jej na tyle dużo, że Maluchy postanowiły poczęstować dzieci ze starszej grupy.

Poznajemy legendy

W Gminnym Ośrodku Kultury w Kostomłotach 17.11 aktorzy z Krakowa przedstawili dzieciom z przedszkola inscenizację legendy „O Lechu Czechu i Rusie”. Przedszkolaki nie tylko biernie oglądali, ale za namową aktorów mogli aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu. Podczas widowiska poznały polskie symbole narodowe, a na koniec wszyscy uroczyście zaśpiewali hymn Polski.

Paczka dla zwierzaczka

W dniach 16-20 listopada w naszym zespole szkolno przedszkolnym zorganizowano akcję "PACZKA DLA ZWIERZACZKA". Akcja przebiegła bardzo sprawnie i obfitowała w karmę suchą i konserwy dla psów i kotów, kocyki i ręczniki na posłanie oraz smakołyki dla zwierzątek. Organizatorka akcji nauczycielka przedszkola p.Beata Rokicka wraz z p.Renatą Zelny dnia 21 listopada przewiozły zebrane dary do Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!

Pasowanie na przedszkolaka

Stare przysłowie głosi, że piątek trzynastego jest dniem pechowym, jednak dla naszych najmłodszych pociech był to dzień radosny i szczęśliwy, gdyż oficjalnie zostali przedszkolakami. Z tej okazji dzieci zaprezentowały przed rodzicami i gronem pedagogicznym program artystyczny – recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Po zakończeniu występów z rąk dyrektor przedszkola p. mgr Urszuli Łapy i wychowawcy grupy Renaty Zelnej dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i emblematy z wizerunkiem biedronki (nazwa grupy). Następnie udały się na poczęstunek i spędziły miło czas wśród bliskich.

Przegląd wierszy i piosenek o jesieni

Wizyta na poczcie
Dzieci z przedszkola wybrały się na pocztę, chciały zobaczyć jak na poczcie się pracuje i na czym ta praca polega. Za pocztowym okienkiem siedziała pani, która pracowicie stukała w klawiaturę komputera. Okazało się, że wpisywała dane do przelewu, bo na poczcie można opłacić rachunki np.za gaz, prąd, telefon. Przy okienku stała kolejka, która składała się z kilku osób, jedna bardzo uprzejma pani wpuściła przedszkolaki przed siebie, żeby mogły kupić dużą kopertę oraz znaczek na list do św.Mikołaja. Na ladzie stała specjalna elektroniczna waga, która określała wagę listów i przesyłek Na poczcie oprócz opłat i zakupu znaczków można też wysłać paczkę, zaopatrzyć się w kalendarz, pocztową ozdobną kartę czy nawet układanki oraz gry i kolorowanki dla dzieci. Poczta to bardzo ciekawe miejsce.

Obchody Dnia Niepodległości
10 listopada w ramach wychowania obywatelskiego i patriotycznego przedszkolaki zostały zapoznane z symbolami narodowymi oraz gościły dzieci z pierwszych klas, które zaprezentowały im pieśni patriotyczne.

Dzień postaci z bajek
5 listopada obchodziliśmy dzień Postaci z bajek, każdy miał okazję przebrać się za wybranego bohatera ulubionej baśni czy bajki. Dzieci prezentowały stroje w rytm bajkowej muzyki, po paradzie odbyły się wspólne zabawy i tańce. 

Wizyta w kwiaciarni

Na początku listopada w ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym dzieci z przedszkola odwiedziły kwiaciarnię. Podziwiały piękne kwiatowe kompozycje i kartki, które można wysłać lub podarować z różnych okazji np. święta babci i dziadka czy urodzin. Pani Beata Lichota, właścicielka kwiaciarni zaprezentowała dzieciom sposób ozdabiania kwiatów, niektóre z dzieci również spróbowały swoich sił w dekorowaniu róży. Dzieci dowiedziały się, że w kwiaciarni można kupić nie tylko kwiaty czy kartki okolicznościowe, ale także akcesoria dekoracyjne, czy upominki. Do przedszkola wróciły obdarowane przez panią Beatę zabawnymi miniaturowymi dyniami. 

Wycieczka do lasu w Piotrowicach
„W naszym parku na jesieni,
od kolorów aż się mieni.
Gubią liście lipy, klony,
tu liść żółty, tam czerwony.
Lekki wietrzyk dmucha wieje,
miecie liście przez aleje.
- Co tam niesiesz powiedz Marku?
- Kolorowe liście z parku.”

W pogodnym październikowym dniu, gdy opadły poranne mgły a w jesiennym słońcu zatańczyło babie lato, przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do lasu w Piotrowicach.
Było tam magicznie i uroczo. Słońce przedzierało się przez gałęzie i kolorowe liście, lekki wiaterek i świergot ptaków tworzyły atmosferę relaksu i odpoczynku. Dzieci zapoznawały się ze środowiskiem życia roślin i zwierząt, zbierały kolorowe liście, kasztany i żołędzie, w stawie wypatrywały żabek, a w dziuplach wiewiórek. Drzewa stanowiły przedmiot badań przyrodniczych, dzieci porównywały ich wysokość, grubość, strukturę kory. Znalazły także spróchniałe pniaki, oglądały i dotykały mchu. To była interesująca wycieczka i niezapomniana przygoda! 

Dzień Chłopaka

Jak co roku w przedszkolu obchodzono uroczyście święto chłopaka.
Mali dżentelmeni zostali w tym dniu wyjątkowo potraktowani przez swoje koleżanki, były życzenia i upominki, słodki poczęstunek i tańce. Dużo radości sprawiły chłopcom przygotowane specjalnie dla nich zabawy ruchowe oraz sprawdzenie ich umiejętności w budowaniu pojazdów z figur geometrycznych i wiedzy z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach. Dziewczynki pozazdrościły kolegom sukcesów i same również zaangażowały się w budowanie i wykonywanie ćwiczeń. Wszystkie przedszkolaki dobrze się bawiły, mamy nadzieję, że chłopcy wezmą sobie do serca wierszyk o tym, jak zachowuje się prawdziwy dżentelmen… 

Dżentelmen - wszędzie jest mile widziany.
Nie przełazi przez parkany.
Przed robotą się nie wzdraga.
Tam gdzie może, to pomaga.
Pierwszy kłania się znajomym.
Nie jest psotny i łakomy.
Mówi proszę i dziękuję.
Zawsze się dobrze zachowuje.

„TROSKA O DZIECKO JEST PIERWSZYM I PODSTAWOWYM SPRAWDZIANEM STOSUNKU CZŁOWIEKA DO CZŁOWIEKA”
Karol Wojtyła
Drodzy Rodzice!

Przed nami nowy rok szkolny, dla niektórych dzieci wiąże się to z poważną życiową zmianą, po raz pierwszy będą musiały rozstać się na dłużej z domem i osobami, które są dla nich najważniejsze: mamą, tatą, rodzeństwem i dziadkami.
Początek kariery przedszkolnej jest dla większości dzieci i ich rodziców nie lada próbą. Łatwo wyobrazić sobie przeżycia naszego małego bohatera, jeżeli przypomnimy sobie własne, związane np. z podjęciem pierwszej w życiu pracy,
i dodamy do tego ból rozłąki z mamą. Nie możemy jednak traktować przedszkola jako zła koniecznego.Nikogo nie trzeba przecież przekonywać, że pomaga ono w dojrzewaniu emocjonalnym dzieci, uczy samodzielności i ułatwia powstawanie koniecznych, choć mniej intensywnych niż rodzinne, więzi społecznych.
                Często bywa tak, że początkowo pobyt dziecka w przedszkolu przebiega bez kłopotów i zakłóceń, a problemy pojawiają się dopiero po jakimś czasie (2- 3 tygodnie). Zauważyć je można tylko podczas pobytu w przedszkolu albo wyłącznie w domu. (zwiększoną gadatliwość, wzrost impulsywności, zmęczenie czy trudności z zasypianiem) Mijają one same po pewnym okresie czasu. Wystarczy unikać dodatkowych wrażeń, dbać o utrzymanie stałego rytmu dnia, a zwłaszcza pory snu. Do często zdarzających się problemów należą kłopoty z jedzeniem, snem, wydalaniem i mową, ale tylko u bardzo nielicznej grupy dzieci, określanych jako niedojrzałe do podjęcia roli przedszkolaka, objawy te osiągają duże nasilenie. Częściej zdarza się to maluchom, które mają słaby kontakt werbalny i niedostatecznie opanowane umiejętności samoobsługi. Należy pamiętać, że większość problemów minie bez śladu, o ile tylko zdobędziemy się na dużą serdeczność, opanowanie i cierpliwość w stosunku do dziecka.  Nie należy dramatyzować i rezygnować zbyt pochopnie. Należy pamiętać o słuszności swojej decyzji i zaufać naturalnym dążeniom rozwojowym i umiejętnościom dziecka. Istotna jest konsekwencja w postępowaniu. Warto wyznaczyć sobie jakiś czas (np. miesiąc), w którym jedno z rodziców będzie odprowadzało malucha do przedszkola pomimo wszelkich trudności. Pamiętajmy o tym, że nic nie utrudnia nam tego zadania bardziej niż nasze wahanie i wątpliwości. Dziecko jest doskonałym obserwatorem i nieomylnie wychwyci każdą niepewność matki czy ojca, upewniając się w zasadności własnych lęków. Jest rzeczą jasną i zrozumiałą, że rodzicom ciężko jest znosić protesty dziecka i równocześnie dawać mu oparcie. Istotne jest abyśmy umieli przyjąć to co przyniesie każdy kolejny dzień. Starajmy się prowadzić z dzieckiem optymistyczne rozmowy o przedszkolu i dbajmy, aby nasze dziecko nie odniosło wrażenia, że do przedszkola musi chodzić tylko po to aby zadowolić rodziców. Emocjonalna postawa rodziców ma ogromne znaczenie, niejednokrotnie większe niż konkretne zachowania, ale i o nich należy pamiętać. Duże znaczenie ma niewątpliwie moment rozstania w przedszkolnym korytarzu. Dla obu stron: dziecka i rodziców, jest to chwila dużego napięcia. Dłuższe rozmowy odwołujące się do poznawczych umiejętności dziecka, na pewno nie koją płaczu. Dziecko komunikuje się wówczas prawie wyłącznie na poziomie emocjonalnym. Serdeczne, pogodne ale stanowcze i krótkie pożegnanie, nawet w pełnym płaczu, jest wbrew pozorom mniej obciążające dla dziecka. Przecież w gruncie rzeczy dziecko wcale nie chce być pocieszone, ono nie chce rozstać się z odchodzącym rodzicem. Rozpacz wzrasta jeśli dzięki temu mama nie odchodzi. Po jej zniknięciu za drzwiami przedszkola, płacz służy już tylko odreagowaniu smutku i szybko mija. Łatwiej przyzwyczaić się do nowego miejsca, mając ze sobą coś własnego. Dajmy dziecku ulubioną domową przytulankę, książeczkę, lalkę. Rozstania będą mniej bolesne, jeśli przez pewien czas dziecko będzie odprowadzane przez kogoś, z kim jest nieco mniej związane emocjonalnie niż z mamą, np. przez dziadka lub ciocię, tym bardziej, że niejednokrotnie niepokój matki bywa większy, niż niepokój małego przedszkolaka i dodatkowo wzmaga jego lęki.
Życzymy samych dobrych, radosnych chwil w przedszkolu zarówno dzieciom jak i rodzicom, powodzenia!

W bieżącym roku szkolnym korzystamy z programu wychowania przedszkolnego wspierającego aktywność dziecka ”Nasze przedszkole” autorstwa Wiesławy Żaby Żabińskiej wyd. Mac Edukacja 

Dodatkowe programy to:

1. „ĆWICZENIA I ZABAWY DOSKONALĄCE WYMOWĘ DZIECI PRZEDSZKOLNYCH”.,
2. „ZABAWY Z MUZYKĄ” PROGRAM EDUKACJI MUZYCZNEJ OPARTY NA METODZIE AKTYWNEGO SŁUCHANIA MUZYKI WG BATII STRAUSS.
3. „JESTEM BEZPIECZNY W DOMU, PRZEDSZKOLU I NA DRODZE.”
4. „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”W roku szkolnym 2015/16 dzieci będą brały udział w spektaklach teatralnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Kostomłotach wystawianych przez Studio Małych Form Teatralnych, Scenografii i Reżyserii „ART-RE” z Krakowa