Bioróżnorodność wokół nas
W tym miejscu będziemy zamieszczać materiały z realizacji projektu  "Bioróżnorodność wokół nas" funkcjonującego w ramach IX edycji  Dolnośląskiej Sieci Szkół Promujących Ekorozwój „Ziemia dla wszystkich”.
Czas realizacji projektu październik 2023- kwiecień 2024. Projekt jest  adresowany do uczniów i przedszkolaków uczęszczających do Szkoły  Podstawowej im Marii Konopnickiej w Kostomłotach, ich rodziców i mieszkańców Gminy Kostomłoty.

Działanie dwudzieste pierwsze: makiety bioróżnorodności

Uczniowie klas I-III zmierzyli się z nie lada wyzwaniem. Mieli za zadanie stworzyć makietę uwzględniającą bioróżnorodność. Na szkolny konkurs wpłynęło 14 bardzo różnych prac wykonanych z niezwykłą starannością. Komisja konkursowa jest pod wielkim wrażeniem pracowitości naszych najmłodszych twórców, ich kreatywności i artystycznej ekspresji. Na korytarzu w budynku A powstała okazjonalna wystawa.

Działanie dwudzieste: Pomagaj, nie całuj!

Nasi uczniowie są bardzo wrażliwi na to, co dzieje się ze zwierzętami. Kwesta na rzecz bezdomnych kotów spotkała się z niemałym zaintersowaniem. Uczennice z klasy VI a wzięły udział w konkursie plastyczno - literackim "Pomagaj, nie całuj", którego organizatorem jest Białowieski Park Narodowy. Trzy Hanny i Nikola są autorkami prac plastycznych i dwóch wierszy. W swojej twórczości dziewczynki wykazały się zarówno wrażliwością jak i dojrzałością. Oby nam wszystkim los braci mniejszych nie był obojętny.

Działanie dziewiętnaste: ulotki, karty pracy
 i materiały graficzne

W trakcie pracy nad projektem wykorzystywane były karty pracy. Nasi uczniowie tworzyli ulotki o wadze bioróżnorodności.

Działanie osiemnaste: laurka dla Strażników Lasów

Nasi uczniowie kolejny raz robili laurki dla Strażników Lasów. Jest to forma podziękowania dla Strażaków i Leśników za to, że cały rok ochraniają lasy przed pożarami. W ten sposób doceniamy ich pracę i pamiętamy że las płonie szybko, a odrasta latami!

Działanie siedemnaste: Tradycyjny sad

Klasa VI a po raz drugi uczestniczy w projekcie Tradycyjny sad. Działania prowadzone w ramach niniejszego projektu pozwolą upowszechnić wiedzę na temat tradycyjnych odmian i pomogą przywrócić je na dawne, właściwe sobie miejsce. Celem jest szeroko pojęta edukacja – nie tylko na temat tradycyjnych odmian, ale również ekologicznego sposobu pielęgnacji drzew, który ogranicza negatywny wpływ upraw na środowisko. Projekt ma za zadanie zwiększenie zasobów genetycznych drzew owocowych starych odmian oraz zwiększenie różnorodności biologicznej w Polsce.

Działanie szesnaste: spotkanie z pszczelarzem

28 lutego na małej sali gimnastycznej odbyło się spotkanie z pszczelarzem panem Mariuszem Jakóbczakiem. To spotkania to już tradycja szkoły. Kolejne pokolenia naszych uczniów mogą poznać niezwykłe sekrety życia naszych małych przyjaciół. Uczniowie mogli się dowiedzieć, jak hoduje się pszczoły, jaki jest podział obowiązków w ulu i jakie są formy występowania owadów. Pan Jakóbczak zwrócił uwagę na aspekty ochrony owadów, ich znaczenie nie tylko dla ludzi ale dla przyrody.

Działanie piętnaste: projekt badawczy-
ogródek ziołowy

Dnia 15 marca klasa III b rozpoczęła realizację projektu badawczego pt. „Czego potrzebują rośliny, żeby rosnąć?” Przedsięwzięcie podzielone jest na kilka etapów i dotyczy obserwacji poszczególnych jego części. Celem projektu jest rozwijanie zainteresowań związanych z edukacją przyrodniczą oraz wdrażanie uczniów do samodzielnego planowania, organizowania pracy i wysuwania wniosków poprzez wcześniejszą obserwację. W pierwszym etapie trzecioklasiści podzieleni na grupy, sadzili wybrane przez siebie rośliny w plastikowych kubeczkach. Następnie w przygotowanych wcześniej kartach zapisywali wnioski i obserwacje. Kolejnym etapem będzie odpowiedź, na postawione w projekcie pytania badawcze m.in.: Czy rośliny potrzebują do wzrostu wody? Czy rośliny wyrosną na podłożu innym niż ziemia? Czy rośliny potrzebują światła? To nowe doświadczenie bardzo podobało się uczniom, dlatego będziemy częściej sięgać po takie metody pracy na lekcji.

Działanie czternaste: konkurs
Skrzydlaty Świat – PTAKI

Nasi uczniowie wzięli udział w XXXI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym z cyklu Ziemia Jest Jedna „Skrzydlaty Świat – PTAKI”. Zadaniem konkursu było stworzenie prac promujących działania na rzecz ochrony ptaków i ich siedlisk. Uczestnicy konkursu w wieku 7-25 lat mieli w swoich dziełach ukazać, dlaczego ptaki są ważne i jak możemy dbać o ich środowisko naturalne. Organizatorem konkursu był MDK Śródmieście we Wrocławiu.

Działanie trzynaste: pierwszaki dokarmiają ptaki

W obu pierwszych klasach odbyły się wyjątkowe zajęcia. Dzieciaki uczyły się, jak dbać o ptaki zimą. Uczniowie wiedzę połączyli z praktyką i zrobili ekologiczne karmniki. Połówki pomarańczy wypełnili masą tłuszczową ze specjalnie wyselekcjonowanymi ziarnami. Karmniki zostały zabrane do domu i zawisły w ogrodach ku uciesze zgłodniałych wróbli i sikorek. Uczniowie dowiedzieli się, jak prawidłowo karmić ptaki tak, aby im nie zaszkodzić. O działaniach dzielnych pierwszaków napisano w Rolandzie : https://www.roland-gazeta.pl/najnowsze/kostomloty/graj-z-nami-w-zielone-uczniowie-z-kostomlotow-wiedza-jak-chronic-srodowisko

Działanie dwunaste: konkurs fotograficzny Bioróżnorodność zimą

W konkursie wzięło udział 16 uczniów klas IV-VIII.

Działanie jedenaste: uczymy się obserwowania przyrody

Nasi uczniowie spacerują w pobliżu szkoły, obserwując zmiany, jakie wokół niej zachodzą. Zauważyli najnowsze nabytki: budki dla nietoperzy i domki lęgowe oraz sprawdzili, czy w karmnikach jest jedzonko dla ptaszków. Zebrane skarby już w klasie obserwowali za pomocą lup. Są to bezcenne lekcje przyrody w terenie. 

Działanie dziesiąte: mieszkania dla ptaków

W czasie ferii rozpoczęliśmy montowanie budek lęgowych dla ptaków. Pan  Żerelik z pomocą uczniów umieścił budki na drzewach rosnących wokół szkoły. Wybraliśmy miejsca bezpieczne, dość wysokie i bezpieczne od wiatrów i wysokich temperatur. Na pięknej lipie znalazło się miejsce na schron dla nietoperzy. Teraz pozostało nam czekać aż z wiosną kawalerki zostaną zamieszkane. 

Działanie dziewiąte: dokarmianie ptaków

W otoczeniu szkoły postawiono cztery karmniki. Trzema z nich ufundowanymi przez Polenergię, mającymi kształt domku ze strzechą opiekują się: przedszkolaki, uczniowie klas młodszych oraz uczniowie starszych klas. Karmniki regularnie napełniane są ziarnem i są sprawdzane pod kątem ewentualnych zanieczyszczeń. Jest to kolejne działanie które uczy systematyczności i odpowiedzialności za podjęte działania.

Działanie ósme: zazieleńmy szkołę

Grupa uczniów pod opieką Pana Grzegorza Żerelika przystąpiła do sadzenia roślin na skarpie obok boiska szkolnego. Docelowo teren ten będzie obsadzony płożącymi krzewami i bylinami przyjaznym owadom. W tym miejscu wiosną posiejemy łączkę kwietną. Rośliny nie tylko dodadzą uroku temu miejscu, ale będą wabić i dokarmiać dzikie pszczoły.

Działanie siódme: Konkurs Drzewo 3D

W konkursie plastycznym wzięło udział prawie 80 uczniów. Prace były bardzo różnorodne, estetyczne i kreatywne. Komisja konkursowa miała trudny orzech do zgryzienia. Po długich naradach przyznano miejsca. 

Grupa wiekowa klasy I-III 

I miejsce Wojciech Jackowiak kl III a, 
II miejsce Lila Sroga kl II a, Wiktoria Lech kl III a, Nikola Mainka kl II B 
III miejsce Aaron Młynarczyk kl I b, Lena Buda kl Ib, Filip Dąbrowski kl IIa, Paweł Podgórski kl III b, Antoni Klimas kl II a, Michalina Fedyczkowska kl II a

Grupa wiekowa kl IV-VIII 

I miejsce Nikola Lech kl VIa
II miejsce Nataniel Woszczyk kl VI b, Michał Dudka kl V b, Anastazja Chimko kl Va, Antonina Kotla kl IV a
III miejsce Justyna Drohomirecka kl VII a, Oleksandr Kohut kl VI b, Tomasz
Trojanowski kl VII b, Dominik Woszczyk kl IV b, Marta Grzegorek kl VIIa, Gąsiorek Julia VI b

W dniu 23 listopada Wójt Gminy Kostomłoty Pani Janina Gawlik i przewodnicząca Rady Gminy Kostomłoty Pani Agnieszka Śladowska rozdały nagrody. Głównym fundatorem była firma Polenergia oraz Samorząd Szkolny. W obu budynkach przez ponad dwa tygodnie można było podziwiać wystawę pokonkursową.

Działanie szóste: żonkilowe szaleństwo

Dzięki uprzejmości firmy Polenergia zakupiliśmy 100 cebul żonkili i 200 krokusów. Posadziliśmy je w różnych miejscach wokół szkoły. Krokusy zostały posadzone wokół wiśni w sadzie Odkrywców Świata i platanów rosnących wzdłuż boiska.

Działanie piąte: jesienne impresje

Na lekcjach plastyki powstawały prace z wykorzystaniem różnych materiałów naturalnych. Pomimo smutku tej pory roku trzeba stwierdzić, że jesień jest piękna i różnorodna w bio:)

Działanie czwarte: sadzimy z królikiem

Klasa Ib wygrała pakiet bylin od Hurtowni Królik. Wokół Katalpy na placu zabaw powstała rabatka, która wiosną rozweseli to miejsce pięknymi kwiatami: piwoni, żonkili, krokusów. Dzielnym pierwszakom pomagali uczniowie klasy VIa Hania i Karol oraz pan Konserwator. Nasi najmłodsi uczniowie sprostali niełatwemu zadaniu. Przyszli ogrodnicy zasłużyli na wielkie brawa.

Działanie trzecie- Wycieczka do maciejowego sadu

17 października 2023 roku w chłodny, jesienny poranek klasy Vb, VIa, VIIa wybrały się do Maciejowego sadu z ważną misją. U wrót tego największego i najpiękniejszego sadu w powiecie średzkim przywitał uczestników "maciejowy" krasnal. Przyszli adepci ogrodnictwa poznali arkana pracy sadownika, dowiedzieli się, od jakich czynników zależą plonyowoców oraz w jaki sposób przechowuje się plony i jak można ekologicznie opiekować się drzewami owocowymi. Niezwykle ciekawe było poznanie farmy murarek oraz sposobów wspomagania zapylenia kwiatów. Uczniowie mogli zobaczyć wiele nieznanych drzew i krzewów owocowych takich jak np. mini kiwi, jagody goji czy jadalne kasztany.

Działanie drugie- Przytul się do drzewa

Uczestniczyliśmy w akcji Przytul się do drzewa, której inicjatorem są Strażnicy Lasów. Ogólnopolska kampania PRZYTUL się do DRZEWA ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Przytulając się do drzew, pokazujemy, że kochamy nasze polskie lasy i chronimy je przed powstawaniem pożarów. Dzięki temu małemu gestowi drzewa będą czuły się bezpiecznie, a my sprawimy, że takimi małymi krokami jesteśmy w stanie pokazać całej Polsce, że sprzeciwiamy się celowym podpaleniom lasów! Ponadto, drzewa nie będą wobec nas obojętne. Faktem jest, że drzewoterapia, czyli korzystanie z zielonej energii drzew, ma niesamowity, uspokajający wpływ na nasze zachowanie. 
Dzięki akcji PRZYTULENIA się do DRZEWA nie tylko pokazujemy mądrą postawę leśną, ale i zyskamy coś dla siebie.

Działanie pierwsze- Piknik ekologiczny

20 października 2023 odbył się piknik ekologiczny połączony z warsztatami poświęconymi ochronie środowiska ze szczególnym uwzględnieniem ochrony powietrza. Celem przedsięwzięcia było podniesienie świadomości społeczności szkolnej w zakresie ochrony powietrza. Na sali gimnastycznej zagościło dziewięć stanowisk z wykorzystaniem materiałów Eko Box, które odwiedzali kolejno uczniowie wszystkich klas. Co można było wykonać? Bomby nasienne z wykorzystaniem nasion pospolitych roślin jednorocznych, kule kąpielowe, herbatki ziołowe mogli uczestnicy komponować według własnego uznania z przygotowanych wcześniej składników. Stanowiskami opiekowali się pracownicy Gminnego Domu Kultury w Kostomłotach oraz nauczyciele naszej szkoły. Służyli oni pomocą, radą i fachową wiedzą. Czas ekozabawy minął bardzo szybko. Wszyscy uczestnicy żałowali, że tak krótko mogli się bawić, tworzyć i eksperymentować w bardzo miłej i radosnej atmosferze.
Wraz z piknikiem cała społeczność szkolna przystąpiła do VIII edycji  Dolnośląskiej Sieci Szkół Promujących Ekorozwój „Ziemia dla wszystkich”.
Wydarzenie było realizowane w ramach projektu pn. „Uczniowski piknik
ekologiczny w szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach”,
który uzyskał dofinansowanie w wysokości 8.000,00zł ze środków  Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – Część 2 Fundusz Ekologii.