wycieczki szkolne 2017/2018
____________________________

Wrzesień


Wycieczki integracyjne uczniów
Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach
z cyklu Podróże kształcą


W dniu 18 września 2017 roku uczniowie klas pierwszych wyruszyli na pierwszą całodniową integracyjną wycieczkę do Dusznik Zdrój i Wambierzyc.
Droga nieznacznie się dłużyła, ale w autobusie było ciepło, wygodnie i wesoło. W końcu przybyliśmy na miejsce, gdzie udaliśmy się do muzeum papiernictwa, które zostało utworzone w 1968 roku w XVII-wiecznym młynie. Tam wysłuchaliśmy wykładu o procesach powstawania papieru i obejrzeliśmy wiele ciekawych wystaw. Następnie każdy z nas w tzw. czerpalni po założeniu fartucha ochronnego miał okazję własnoręcznie zrobić kartkę papieru ze znakiem wodnym i kwiatkami. Po wyczerpującej pracy nad papierem udaliśmy się do pijalni wód, które wypływają z łupków położonych na znacznych głębokościach, a największą rolę odgrywają tu związki sodu i wapnia z obfitością dwutlenku węgla i żelaza. Po spróbowaniu wód, pojechaliśmy do Wambierzyc, gdzie obejrzeliśmy mini zoo, puszczaliśmy ogromnej wielkości bańki mydlane i co najważniejsze zjedliśmy kiełbaski pieczone na ognisku. Pełni wrażeń z uśmiechem na buzi w godzinach wieczornych wróciliśmy do swoich domów.

25 września 2017 roku w poniedziałkowy deszczowy poranek czwartoklasiści i piątoklasiści wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę integracyjną do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Muzeum mieści się na terenie zespołu historycznej parowozowni w Jaworzynie Śląskiej.
Gdy dotarli na miejsce pogoda się poprawiła. Po deszczu nie było już śladu. Zostali podzieleni na grupy i rozpoczęli zwiedzanie z pracownikami muzeum. Okazało się, że czeka na nich wiele atrakcji. Zobaczyli kolekcję zabytkowego taboru kolejowego powstałego w latach 1870- 1970, którego trzon stanowi zbiór lokomotyw parowych produkcji polskiej, niemieckiej czy amerykańskiej. Obejrzeli wystawę dawnych radioodbiorników i kolejowych urządzeń radiotechnicznych oraz maszyn i urządzeń przemysłowych, ekspozycję zabawkarstwa samochodowego czy makietę kolejową. Duże zainteresowanie naszych uczniów zdobył amerykański autobus szkolny, który do tej pory widzieli tylko w filmach. Najciekawszą częścią wycieczki okazała się przejażdżka parowozem, podczas której mogli zobaczyć ważne dla historii techniki kolejowej obiekty – m.in. żuraw wodny, dźwig węglowy, budynek olejarni i piaskowni czy zapadnię kolejową.
Pełni wiedzy i niezapomnianych wrażeń wrócili do szkoły.