wycieczki szkolne 2013/2014
____________________________
Odwiedziny w Małopolsce

Uczniowie klas III naszej szkoły mieli okazję od 4 do 6 czerwca spędzić kilka wspaniałych chwil w Krakowie i okolicach.Wycieczkę rozpoczęliśmy od pobytu w Centrum Edukacji Globalnej pod Krakowem gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach mających na celu poznanie krajów Ameryki Południowej. Zabawa, która połączona była z nauką przyniosła nam wiele radości, wyjechaliśmy z tego miejsca bogaci w nową wiedzę i wiadomości.
Wieczorami pan Kamil, który był naszym pilotem organizował nam gry i zabawy, uwielbialiśmy strzelać z łuku do balonów, wielką atrakcją dla nas było puszczanie ogromnych baniek.
Drugi dzień naszej wycieczki to czas zachwytu Krakowem. Pani przewodnik zdradziła nam tajemnice wielu miejsc tego miasta. Z wieży Kościoła Mariackiego po wysłuchanym hejnale, trębacz wszystkich nas, zgromadzonych na dole pozdrowył machaniem ręki. Nie zapomnieliśmy również odwiedzić Smoka Wawelskiego.
Jednym z ważniejszych punktów Krakowa były Sukienniece, w których mieliśmy okazję kupić pamiątki dla naszych bliskich.
Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do ośrodka w Wiśniowej, gdzie po wspólnych zabawach czekało na nas ognisko z kiełbaskami.Wracając do domu odwiedziliśmy Wadowice i pięknie odremontowany Dom Papieski, aż dech zapierał nam jak chodziliśmy i słuchaliśmy historii życia wielkiego Polaka Jana Pawła II. Słodkim zakończeniem wycieczki były papieskie kremówki, zajadaliśmy je ze smakiem, a nawet kupiliśmy je dla naszych rodziców.
Pełni wrażeń, zadowoleni wróciliśmy do domów.
Wspaniałości naszego regionu

Koniec maja dla klasy 4a, 4b i 5b okazał się bardzo przyjemny, ponieważ 26 i 27 dnia tego miesiąca uczniowie wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę w niedalekie Góry Sowie. W ciągu tych dwóch dni zdobyli najwyższy ich szczyt – Wielką Sowę, poznali ciekawe historie związane z Zamkiem Grodno w Zagórzu Śląskim, mieli też okazję na niezwykły kontakt z naturą, gdyż w pobliskich Czechach, wędrowali labiryntami Skalnego Miasta. Niemałą atrakcją dla wielu okazało się posiadanie własnego tymczasowego dowodu osobistego, potrzebnego do przekroczenia granicy państwa, dzieci chętnie skorzystały również z możliwości zakupienia drobnych pamiątek i łakoci u naszych południowych sąsiadów. Po wyprawach uczestników wyjazdu miło przyjął hotel Geovita w Jugowicach, tu oprócz smacznych posiłków i wygodnych łóżek na uczniów czekało pieczenie kiełbasek przy ognisku oraz korzystanie z kilku udostępnionych boisk. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach, które przygotował dla nich pilot wycieczki, pan Łukasz. Mogły strzelać z łuku, robić ogromne bańki mydlane i przeciągać linę, było przy tym wiele śmiechu i radości. Ta wycieczka na długo zostanie w pamięci, ponieważ natura dostarczyła wielu dodatkowych atrakcji, uczniowie dowiedzieli się, że Góry Sowie zamieszkują niezwykłe zwierzęta np. sóweczka mała czy muflon, a grozę mrocznych zamkowych historii podkreślały krążące nad nami ciemne burzowe chmury, dalekie błyskawice i pomruki zbliżającej się burzy.
Po wycieczce do Zakopanego, Krakowa i Bochni............

W dniach 6-9 maja 2014r. uczniowie ze Szkoły podstawowej w Kostomłotach byli uczestnikami wycieczki do Zakopanego, Krakowa i Bochni
W podróż. wyruszyliśmy wczesnym rankiem 6 maja spod naszej szkoły.
Pierwszym przystankiem były Wadowice. Tam zwiedziliśmy Kościół Ofiarowania NMP, gdzie znajduje się Chrzcielnica, w której ochrzczony był św. Jan Paweł II. Zwiedziliśmy też, otwarte miesiąc temu, Nowe Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Teraz oprócz dawnego mieszkania Wojtyłów można tam zobaczyć całą drogę, jaką papież przeszedł od rodzinnego miasta, przez Kraków do Watykanu.
Następnie udaliśmy się do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kalwaryjskie sanktuarium jest jednym z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego. Tam modliliśmy się przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej. Późnym popołudniem dotarliśmy do Białego Dunajca, gdzie mieliśmy zarezerwowane noclegi. Po pysznym obiedzie przyszła pora na wspaniały relaks w basenach termalnych w Szaflarach.

W środę z przewodnikiem pojechaliśmy do Zakopanego. Wjechaliśmy kolejką linową na Gubałówkę, skąd podziwialiśmy niesamowite wysokogórskie krajobrazy. Następnie udaliśmy się na wędrówkę po Dolinie Kościeliskiej. Odwiedziliśmy najprawdziwszą bacówkę, gdzie wyrabia się oscypki i podziwialiśmy piękno naszych gór.
W czwartek, tuż po śniadaniu wyjechaliśmy do Krakowa. Nasza wędrówka odbywała się Drogą Królewską. Historyczna droga prowadzącą od głównej bramy wjazdowej do miasta (przez Barbakan i Bramę Floriańską) do Zamku Królewskiego na Wawelu rozpoczyna się na pl. Jana Matejki. Przez ulicę Floriańską, gdzie zobaczyliśmy szereg kamienic o ciekawej historii (np. Dom Jana Matejki), doszliśmy do Rynku Głównego. Centralne miejsce Rynku zajmują Sukiennice. Nad Rynkiem dominuje Bazylika Mariacka, w której podziwialiśmy Ołtarz Wita Stwosza. Dalsza droga prowadziła na Wzgórze Wawelskie, gdzie obejrzeliśmy Zamek Królewski oraz Katedrę na Wawelu. Odwiedziliśmy też Smoka Wawelskiego. Po pełnej wrażeń wędrówce poszliśmy na obiad a następnie do miejsca naszego zakwaterowania.
Ostatni dzień naszej wycieczki rozpoczął się wspólnym śniadaniem. Po opuszczeniu hotelu pojechaliśmy do Łagiewnik, gdzie odwiedziliśmy nowe sanktuarium, w którym znajdują się relikwie św. Jana Pawła II. Z Łagiewnik udaliśmy się do Bochni. Tam zwiedziliśmy najstarszą w Polsce Kopalnię Soli, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania soli wygląda dziś jak podziemne miasto. Zwiedzanie kopalni rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi.
Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Dwa lata temu najstarsza polska kopalnia soli zyskała zupełnie nowe oblicze, a wszystko dzięki oddaniu do użytku projektu multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze dawny system wentylacji, systemy transportowe, pracę wypalaczy metanu, jak również zalanie wodą podziemnych chodników. Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz spotkanie w niej św. Kingi, która opowiedziała nam legendę o sobie i rozdała nam woreczki z solą. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się 250 m pod ziemią. Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie. Nasz pobyt w niej był więc niezwykłą przygodą i interesującą lekcją. Po opuszczeniu kopalni udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Do Kostomłotów dojechaliśmy na godz. 23.00.
Podczas czterodniowej wycieczki poznaliśmy wiele ciekawych miejsc i przeżyliśmy wiele niezapomnianych wrażeń.

Uczniowie i opiekunowie wycieczki
Interaktywne zajęcia o kulturze Indian dla uczniów klas I-II

Dnia 6 lutego grupa dwudziestu pięciu uczniów z klas I-II ponownie odwiedziła bibliotekę amerykańską "American Corner" znajdującą się na Wrocławskim Rynku. Uczniowie uczestniczyli w kolejnych zajęciach dydaktycznych dotyczących kultury Indian zamieszkujących USA w tym Hawaje, pięćdziesiąty i zarazem ostatni z wszystkich Stanów Zjednoczonych. Podczas zajęć zatytułowanych "Pow-Wow" uczniowie poznali tradycje Indian północnoamerykańskich występujące podczas zjazdu plemiennego. Uczestnicy wycieczki zostali zapoznani z tradycyjnymi indiańskimi śpiewami, tańcami i innymi ceremoniami. Zajęcia zostały zakończone atrakcyjnymi warsztatami robienia pióropuszy i malowania twarzy.
Interaktywne zajęcia o Hawajach dla klas I-III w American Corner

Dnia 23 stycznia 2014 roku wybrani uczniowie klas I-III odwiedzili bibliotekę amerykańską „American Corner” znajdującą się na Wrocławskim Rynku. Uczniowie uczestniczyli w interesujących zajęciach dydaktycznych pt.”Poznajcie Hawaje – rajskie wyspy w kolorach tęczy”. Zajęcia były poświęcone mieszkańcom tego przepięknego amerykańskiego zakątka. Podczas „podróży” dzieci obejrzały film dotyczący lokalizacji, fauny i flory Hawajów, przygotowywały specjalne stroje oraz uczyły się tańczyć taniec hula. Dzieci miały możliwość wykazania się wiedzą o Stanach Zjednoczonych oraz zdobycia nowych wiadomości na temat tego kraju.
Zdobywamy sprawność  dolnoślązaczka!!!!!

Uczniowie naszej szkoły postanowili zdobyć jedną ze sprawności dolnoślązaczka łyżwiarza dlatego też wybrali się na taflę lodowiska do Świdnicy, aby udowonić wszystkim i sobie też , że lyźwiarze z naszych uczniów bedą wielcy!!!!
Wróciliśmy zadowoleni trochę nowych siniaków zdobyliśmy, ale jesteśmy na dobrej drodze do nowego tytułu w Sprawnym Dolnoślazaczku.
Śladami prehistorii i zabytków Dolnego Śląska

Dnia 22 października 2013r. uczniowie klas III wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do „Krainy Miniatur” do Wrocławia – stolicy Dolnego Śląska. Tutaj dzieci miały okazję podziwiać miniatury najsławniejszych polskich cudów architektonicznych. W godzinę odbyły podróż po całej Polsce, podziwiały ręcznie wykonane modele zabytków: zamków, pałaców, kościołów czy dworców. Dowiedziały się, jak wygląda Kościół Mariacki w Krakowie, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, krzywa wieża w Toruniu czy Dworzec Główny we Wrocławiu. Wizyta w tym wyjątkowym miejscu to nie tylko bierne przypatrywanie się, ale również porządna lekcja historii. Poza tym, dzięki ogromnej wiedzy przewodnika, można było dowiedzieć się wielu ciekawostek, posłuchać o niewyjaśnionych do dziś tajemnicach, poznać legendy i aktualności dotyczące zabytków i regionów, na których się znajdują. Po opuszczeniu Krainy Miniatur, przenieśliśmy się w prehistoryczne czasy, trafiliśmy do epoki dinozaurów, tam przewodnik z wielką pasją i zaangażowaniem opowiadał nam o wszystkich tajnikach życia tych ogromnych zwierząt. Dinozaury mogliśmy dotknąć, pogłaskać i zrobić sobie z nimi zdjęcia. Niemałą atrakcją był jurajski plac zabaw, na którym, choć na chwilę, staliśmy się paleontologami i wykopywaliśmy kości dinozaurów oraz bawiliśmy się wspinając i zjeżdżając na zjeżdżalniach. Ale to nie koniec wrażeń, następnie udaliśmy się na „Pergolę”, gdzie o godzinie 12;00 zatańczyła dla nas fontanna. Dużych emocji dostarczyła nam również przejażdżka tramwajem, w którym samodzielnie kasowaliśmy bilety. Na koniec odbyła się podróż kolejką linową znajdującą się przy Politechnice Wrocławskiej, przewiozła nas ona ponad rzeką Odrą. Wycieczka ta dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń oraz pozwoliła pogłębić naszą wiedzę.

Monika Majchrzak
Kliknij, aby edytować treść...

WYCIECZKA DO ZAMKU KSIĄŻ
Klasy Ia, Ib i IIIb
25 października 2013 r.
Pod koniec października pojechaliśmy w okolice Wałbrzycha, by zobaczyć perłę Dolnego Śląska – Zamek Książ - trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce.
Obserwując go z punktu widokowego mogliśmy oczyma wyobraźni, zamiast zamkowego kompleksu, zobaczyć bryczkę z woźnicą i zaprzęgniętymi doń dwoma końmi. Kiedy wkroczyliśmy na wybrukowany dziedziniec odbyliśmy podróż w przeszłość – wspaniała architektura…., armaty u wejścia…, egzotyczna roślinność…
W pierwszej sali czekała na nas pani przewodnik, która opowiadała nam ciekawostki dotyczące zamku oraz rodziny, która go zamieszkiwała a przede wszystkim księżnej Daisy. Zwiedziliśmy imponującej wielkości komnaty, z których najpiękniejsze to Sala Maksymiliana, Salon Chiński, Salon Zielony i Hall Myśliwski. W każdym pomieszczeniu zamku były piękne marmurowe kominki, wspaniałe zdobione sufity i podłogi oraz meble. Ogromne wrażenie zrobiła na nas ściana, przy której w myślach wypowiada się marzenia – oby się spełniły! Na terenie wokół zamku podziwialiśmy piękne ogrody.
Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie stadniny koni wraz z powozownią i stajniami. Pan przewodnik zdradzał nam tajniki hodowli koni. Najodważniejsi mogli nakarmić konia marchewką ;).
Piękna jesienna aura sprawiła, że mogliśmy na własnej skórze odczuć i na własne oczy zobaczyć prawdziwą złotą polską jesień, w którą ubrane były drzewa Książańskiego Parku Krajobrazowego. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy autobusem do szkoły.

 

Joanna Sierszeń

Z WIZYTĄ W RADIO


8 października 2013r. Radio Wrocław odwiedzili uczniowie klas czwartych wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach. Chętnie skorzystaliśmy z wyjazdu, ponieważ nie na co dzień pojawia się możliwość przyjrzenia się z bliska pracy po drugiej stronie mikrofonu. Tuż przed godziną 10.00 zostaliśmy powitani przez jednego z pracowników, który przybliżył nam historię wrocławskiego studia.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od sali, w której znajdowały się gromadzone przez lata odbiorniki radiowe. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się zarówno współczesnym modelom, jak i tym pochodzącym jeszcze z czasów przedwojennych. Dzieci mogły zobaczyć również pierwszy telefon komórkowy. Następnie udaliśmy się do sali koncertowej, gdzie w ciszy i skupieniu wysłuchaliśmy próby instrumentów smyczkowych. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie studiów emisyjnych i nagraniowych. W rozdzielni elektroakustycznej poznaliśmy zasady przesyłania sygnału radiowego - to właśnie z tego miejsca głosy dziennikarzy i nagrania muzyczne przesyłane są do nadajnika, a stamtąd w postaci fal radiowych docierają do naszych domów. Za przeszkloną szybą znajdowało się pomieszczenie emisyjne, skąd sygnał nadawany jest na żywo, przez krótką chwilę mogliśmy obserwować pracę prezenterów radiowych.
Marzeniem naszych uczniów było pozdrowienie nauczycieli, pracowników oraz kolegów ze szkoły za pośrednictwem radia. Niestety nie udało się, być może powrócimy tu za rok. Teraz już wiemy, że program radiowy to nie tylko głos, który słyszymy na antenie. Audycję tworzy bowiem zespół ludzi, którzy wspólnie pracują na sukces. Zwiedzanie stacji radiowej zakończyliśmy wpisem do księgi gości, wszyscy uczniowie mogli pozostawić tam swój ślad wpisując swoje imię.
Uczestnicy wycieczki.