wycieczki szkolne 2014/2015
____________________________
Zwiedzamy jaskinię

Dnia 16.06.2015 r. uczniowie klas III a, III b i II b pojechali na wycieczkę do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Jest to największa i najpiękniejsza jaskinia krasowa Sudetów. Łączna długość jej sal i korytarzy wynosi 5000 m. Sale i korytarze rozbudowane są w trzech poziomach: w górnym – zachowanym jedynie we fragmentach; w poziomie środkowym – przystosowanym do zwiedzania i w poziomie dolnym, który z przyczyn technicznych oraz ze względu na ochronę jaskini nie jest dostępny dla turystów. Uczniowie podzieleni na cztery grypy zwiedzali z przewodnikiem jaskinię. Mogli podziwiać różne rodzaje nacieków: stalaktyty, stalagmity, także tzw. wodospady wapienne, czyli nacieki w postaci wodospadów. Otwarcie jaskini dla ruchu turystycznego nastąpiło 11.06.1983 r. Od tego czasu jaskinię zwiedziły liczne rzesze turystów pragnących podziwiać jej niepowtarzalne piękno. Rocznie odwiedza to miejsce ponad 60 tys. turystów. W holu przed jaskinią można było zobaczyć szczątki niedźwiedzia jaskiniowego. Była to bardzo ciekawa lekcja geografii.
Dodatkową atrakcją wycieczki było zwiedzanie Muzeum Ziemi i oglądanie dinozaurów na zewnątrz. Dzieci z dużym zainteresowaniem podziwiały skarby naszej ziemi pochodzące z Polski jak i z całego świata. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Lądku Zdroju. Spacerując po pięknym Parku Zdrojowym, doszliśmy do Pijalni Wód Mineralnych, aby poznać ich smak.
Wycieczka należy do udanych, a wrażenia z niej przywiezione i liczne pamiątki na długo pozostaną w pamięci nas wszystkich. 

poniżej link do zdjęć:

ŚLADAMI PREHISTORII

Dnia 21.05.2015 klasy I ze Szkoły Podstawowej w Kostomłotach udały się na wycieczkę do zaczarowanego i bardzo ciekawego miejsca - Parku Dinozaurów w Krasiejowie. Celem wycieczki było zwiedzanie pawilonu paleontologicznego i JuraParku, poznanie prehistorycznego świata dinozaurów, dostrzeżenie zmienności gatunków, poszerzenie zakresu zainteresowań dzieci. To tutaj poznaliśmy życie na Ziemi przed milionami lat, byliśmy świadkami powstania pierwszych galaktyk i Układu Słonecznego oraz przyglądaliśmy się narodzinom Ziemi, powstaniu atmosfery i pierwszym formom życia. Następnie spacerowaliśmy wśród prehistorycznych stworzeń po specjalnie przygotowanej ścieżce edukacyjnej, którą przemierzyliśmy poszczególne okresy ery dinozaurów, poznając ich życie i zwyczaje. Kolejnym punktem tak bogatego programu zwiedzania były warsztaty paleontologiczne, które sprawiły dzieciom wiele radości, a zwłaszcza niespodzianka ukryta w gipsowym jajku. JuraPark miał do zaoferowania nie tylko naukowe fakty, ale również niezwykły plac zabaw oraz wesołe miasteczko które wszystkich zachwyciło. Nie zabrakło również chwili na pyszny posiłek oraz zrobienie zakupów na stoiskach z pamiątkami, bo kto nie chciałby przywieść ze sobą dinozaura. Po tak bogatej ofercie edukacyjnej , wypoczynku i zabawie, dzieci pełne wrażeń wróciły bezpiecznie autokarem do domu.

Tropical Islands

dnia 20 maja klasy 4 i 6 wzięły udział w wycieczce do tropikalnej wyspy pod Berlinem. Jest to szczegolne miejsce z uwagi na ogromne gabartyt i klimat jaki został tam stworzony.
Tropical Islands leży niedaleko granicy z Polską, przy autostradzie A 13 (Berlin-Drezno), ok. 35 km na południe od Berlina-Schönefeld. Jest największym na świecie zadaszonym Lesem Tropikalnym z 50.000 roślin 600 gatunków. W namorzynach pluskają się m.in. żółwie i ostroszowce. Do lokatorów Tropical Islands należą też flamingi, ary, pawie i bażanty. Przez zieleń wije się ścieżka o długości około kilometra. Trasa zwiedzania obejmuje 12 stacji tematycznych. Wewnątrz hali panuje temperatura 26 °C, co w połączeniu z wilgotnością powietrza wynoszącą około 64% przyczynia się do ciepłego, "tropikalnego" mikroklimatu. Do dyspozycji odwiedzających są basenów, bary i restauracje. Tropikalna wyspa jest otwarta przez całą dobę i przez cały rok.

Liczby, dane, fakty:
Wymiary największej samonośnej hali świata są gigantyczne - hala Tropical Islands ma 360 metrów długości, 210 metrów szerokości i aż 107 metrów wysokości!
Nowojorska Statua Wolności mogłaby się w niej zmieścić na stojąco, a paryska Wieża Eiffla na leżąco. Na powierzchni 66.000 m² zmieściłoby się dziewięć boisk do piłki nożnej. Hala jest na tyle wysoka, że mogłaby pomieścić skyline Placu Poczdamskiego w Berlinie.

Wodny świat:
Morze Południowe w Tropical Islands z brzegiem piaszczystym ma wielkość trzech basenów olimpijskich. Temperatura wody wynosi 28 stopni!
Natomiast lagunę otaczają skały, palmy, balijskie chaty, strażnica czyli Kulkut i typowa dla Bali „małpia skała“. Dzięki grocie z wodospadem można tu poczuć atmosferę prawdziwej dżungli. Niezapomniane wodne szaleństwa gwarantuje kanał ze sztucznymi falami, dwie podziemne ślizgawki, a także jaccuzi. Temperatura wody w Lagunie to 32°C.

Wycieczka do Humanitarium

Dnia 19 lutego 2015 roku uczniowie klas piątych i szóstych Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach odwiedzili Centrum Badań EIT+. Od września 2014 r. można oglądać tam nową ekspozycję dotyczącą widzenia i optyki. Wystawa „Szkiełko i oko – tajemnice optyki” to kolejny doskonały pretekst do odwiedzin Ogrodu Doświadczeń Humanitarium na Praczach Odrzańskich. Centrum wystawy jest długim labiryntem, w którym znajduje się 25 ukrytych w półmroku stanowisk. W mniej lub bardziej złożony sposób prezentują one zjawiska optyczne, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Mieliśmy okazję zaobserwować, jak dzięki światłu, różnym rodzajom soczewek, a nawet odpowiednio podświetlonej wodzie, wzrok ludzki może nas zwodzić. Duże wrażenie na odwiedzających robi stanowisko z kamerą na podczerwień lub kameralny pokój ze zdeformowanym wnętrzem, w którym bardzo dużym wyzwaniem jest poruszanie się. Lustra, zwierciadła, motyw odbitego obrazu i złudzeń, jakie można dzięki niemu zaobserwować, pojawiają się na wystawie kilkakrotnie, np. na stanowisku z „latającą” miotłą. Dzieci miały okazję, aby cofnąć się w czasie oglądając kalejdoskop, czyli zbudowaną z luster skrzynię. Na wystawie zaprezentowano bardzo dużo przedmiotów, stanowisk, zabaw i doświadczeń, dzięki którym można się przekonać, że świat jest inny, niż ten, który widzimy na co dzień.Bardzo dużo emocji budziły prowadzone przez animatorów warsztaty. W tym dniu ich tematyką było „Jak powstają kostki kąpielowe?”. Uczniowie mogli samodzielnie z produktów ogólnodostępnych wykonać kostki kąpielowe zapachowe o przeznaczeniu użytkowym, co dostarczyło wszystkim wiele radości, zwłaszcza, że ich wykonanie i praktyczne zastosowanie mogli sprawdzić osobiście podczas kąpieli. Bogatsi o nowe doświadczenia i w znakomitych nastrojach oraz z nowymi pomysłami na przyszłość zakończyliśmy naszą przygodę z nauką. 

Wyjazd na Lodowisko

Z okazji Mikołajek uczniowie klasy 4b i 6a pojechali na lodowisko do Świdnicy. To był udany wyjazd pomimo wyczerpania i wysiłku wszyscy byli uśmiechnięci i zadowoleni :)

Wyjazd do Wrocławia na operę

1.12.2014
Uczniowie naszej szkoły przekonali się, że muzyka operowa może się podobać. Z pewnością pomógł im w tym udział w spektaklu operowym pt.: "Wspomnienia aktora" - opowieści przeplatanej najpiękniejszymi ariami operowymi świata. Nie zabrakło Va pensiero ('Nabucco') czy la donna e mobile G. Verdiego, O Mio Bambino Caro (Giacomo Pucciniego), czy przepięknej arii Skołuby z opery Straszny dwór Stanisława Moniuszki, mogliśmy również usłyszeć arię Adeli z operetki "Zemsta nietoperza" i arię z "Kniazia Igora". Jednym słowem cudowny repertuar prowadzący widza przez różne epoki. Owacje na stojąco i na koniec zachwyt naszych dzieci potwierdził, że nasza młodzież jest gotowa do odbioru tego rodzaju twórczości. To ostatecznie zupełnie coś innego niż kino. To żywy kontakt z aktorstwem i muzyką. Dodatkowym atutem przedstawienia był fakt, że jedną z występujących była absolwentka naszej szkoły. Miejmy nadzieję, że występ był inspiracją dla naszej młodzieży i rozwoju nowych talentów.

Wycieczko do ZOO

W dniu 9.10.2014 odbyła się wycieczka szkolna klas IV-V do Wrocławskiego ZOO.

zdjęcia wkrótce!

Poznajemy Wrocław

Dnia 23 X 2014 r. kl. III a, III b i II b pojechały na wycieczkę do Wrocławia. Zwiedzaliśmy Ostrów Tumski z przewodnikiem, który wskazywał ciekawe zabytki i opowiadał legendy o Wrocławiu. Windą wjechaliśmy na wieżę widokową Katedry Wrocławskiej i podziwialiśmy piękną panoramę miasta. Dzieci dowiedziały się o najstarszym zawodzie wykonywanym, a jest to latarnik. Idąc ulicami miasta poszukiwali krasnoludków i starali się zapamiętać ich imiona. Mogły również zobaczyć, jak wyglądają przygotowania ruchomej szopki we Wrocławiu. Dużym przeżyciem był udział w warsztatach w Manufakturze Słodkie Czary – Mary. Uczniowie z zaciekawieniem obserwowali wszystkie czynności związane z produkcją lizaków, a później samodzielnie je wykonali. Taki duży lizak własnoręcznie zrobiony smakował niesamowicie pysznie!!!. Mimo chłodnej pogody pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

Wycieczka na mecz Śląska Wrocław i Piast Gliwice

8 października 2014 roku w ramach akcji Dzieci na stadionach uczniowie naszej szkoły pojechali na mecz polskiej Ekstraklasy, by ujrzeć na murawie piłkarzy Śląska Wrocław i Piast Gliwice. Po rozpoczęciu rywalizacji gorąco kibicowaliśmy wrocławskiej drużynie. Radość i okrzyki wzrosły jeszcze bardziej, gdy w drugiej połowie meczu nasi strzelili pierwszego gola. Zagorzała walka zakończyła się zwycięstwem naszej drużyny 3:0, co uczciliśmy salwami krzyku i radości. Resztę czasu spędziliśmy ze zwycięzcami, którzy rozdawali autografy. W drodze powrotnej śpiewaliśmy przyśpiewki naszej drużyny. Wyjazd na mecz uważamy za udany i liczymy na kolejne takie wrażenia.