Pobierz pliki

Pobierz pliki

Projekty unijne

_____________________________

Wycieczka
do Centrum Badań Ogrody Doświadczeń Humanitarium we Wrocławiu

19 grudnia 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kostomłotach uczestniczyli w edukacyjno-poznawczej wycieczce do wrocławskiego Humanitarium. Wyjazd zorganizowany był w ramach projektu „Moją przyszłość zaczynam już dzisiaj II”. Ze SP udział wzięło 16 uczniów z bloku „Uczniowie szkoły podstawowej w świecie matematyki”- część A, oraz 20 uczniów zajęć „Technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK) w szkole podstawowej – Część A.
Opiekę w czasie wyjazdy sprawowało 2 nauczycieli ze szkoły podstawowej.
Uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach o tematyce „Jak powstają kostki kąpielowe”. Bardzo dużo emocji budziły prowadzone przez animatorów warsztaty, które odbywały się w laboratoriach. Uczniowie wczuli się w rolę chemików. Ubrani w białe fartuchy, wykorzystując sprzęt laboratoryjny odmierzali produkty potrzebne do wykonania określonej ilości kostek. Samodzielnie dobierali kolory i zapachy, decydowali o kształcie swojej kostki odlewając ją w odpowiednio przygotowanej formie. Uczniowie wykonali samodzielnie z produktów ogólnodostępnych kostki kąpielowe zapachowe o przeznaczeniu użytkowym, co dostarczyło wszystkim wiele radości, zwłaszcza, że ich wykonanie i praktyczne zastosowanie mogli sprawdzić osobiście podczas kąpieli. Wszyscy uczestnicy warsztatów zabrali ze sobą do domów wykonane własnoręcznie kostki. Bogatsi o nowe doświadczenia oraz z nowymi pomysłami na przyszłość zakończyliśmy przygodę z nauką. 

ROK szkolny 2017/18

Organizacja zajęć w projekcie 
„Moją przyszłość zaczynam już dzisiaj II”

Projekt „Moją przyszłość zaczynam już dzisiaj II” jest kontynuacją projektu realizowanego w poprzednim roku szkolnym. Realizowany jest również w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej od 1 października 2017r. do 30 czerwca 2018r. Składa się z trzech modułów, z których każdy obejmuje 3 miesiące: pierwszy od 1.X 2017r. do 31.XII.2017r., drugi od 2. I 2018r. do 31 marca 2018r., trzeci od 4 IV. 2018r. do 30. VI. 2018r.

W ramach modułów prowadzone są zajęcia rozwijające i wyrównujące szanse edukacyjne naszych uczniów:
 „Uczniowie SP w świecie matematyki ” – zajęcia rozwijające, grupa 8 osobowa
 „Uczniowie SP w świecie matematyki – zajęcia wyrównawcze, grupa 8 osobowa
 „Technologie informacyjno- komunikacyjne (TIK) w szkole podstawowej 
zajęcia rozwijające, 2 grupy po 6 osób 
 „Technologie informacyjno- komunikacyjne (TIK) w szkole podstawowej 
zajęcia wyrównawcze, grupa 8 osobowa
 „Doradztwo edukacyjno- zawodowe”, 5 grup dla 44 uczniów 
 „Blok zajęć psychoedukacyjnych”, grupa 8 osobowa
Prowadzone zajęcia mają na celu podniesienie kompetencji kluczowych oraz nabycie umiejętności i zachowań skutecznych w przyszłości na rynku pracy. Zajęcia prowadzone są ze zwiększonym wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu TIK, który został zakupiony w ramach realizowanego projektu. 
W ramach projektu odbędą się wycieczki do miejsc nauki i rozrywki:
- wycieczka do Humanitarium we Wrocławiu,
- wycieczka do Planetarium Śląskiego w Chorzowie,
- wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
- wycieczka do ZOO we Wrocławiu dla grupy dzieci z zajęć psychoedukacyjnych.
Realizowany projekt zwiększa szanse na możliwość rozwoju i uczestnictwa dzieci w dodatkowych zajęciach matematycznych i zajęciach komputerowych, które odbywają się na terenie szkoły po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych.

PODSUMOWANIE

W miesiącu czerwcu 2017 r. projekt „Moją przyszłość zaczynam już dzisiaj” został zakończony. Uczestnicy projektu przeprowadzonego w ramach działania 10.2.1 współfinansowanego ze Środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego otrzymali zaświadczenia uczestnictwa oraz materiały edukacyjne.

Wycieczka do ExploraPark 

29 kwietnia 2017 r. 16 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kostomłotach uczestniczyło w edukacyjnej wycieczce do ExploraPark w Wałbrzychu. Wyjazd zorganizowany był w ramach projektu „Moją przyszłość zaczynam już dzisiaj”. 
Park Nauki i Techniki, to edukacyjny program wystaw przygotowanych przez Instytut Badań Kompetencji w Wałbrzychu. Głównym celem tych wystaw jest stworzenie dzieciom młodzieży i dorosłym warunków do interaktywnej edukacji, zachęcenia do eksperymentowania i odkrywania matematycznych i fizycznych reguł, co z kolei ułatwia ich zrozumienie. Pokazuje, że nauka i technika są częścią naszego codziennego życia. Przeprowadzone zajęcia „Matematyka w przyrodzie” uświadomiły nam, jak bliski jest związek tych dwóch nauk. Pozwoliły na znalezienie wspólnych uwarunkowań, bez których, te dwa światy nie mogłyby istnieć. W zwiedzaniu towarzyszyli pracownicy Centrum, którzy proponowali zadania, dopasowane do poziomu wiedzy i umiejętności, a w razie problemów naprowadzali na prawidłowe rozwiązanie. Wszystko po to, aby kontakt z matematyką był przyjemnością dla wszystkich. Pobyt w centrum może trwać kilka godzin, wszystkie gry, zabawy, układanki, łamigłówki są bardzo interesujące i absorbujące. Dla fanów współczesnych technologii jest kilka stanowisk z grami matematycznymi, Kinect Box oraz symulator jazdy. W sklepiku na terenie ExploraParku uczniowie zakupili wiele ciekawych pomocy matematycznych: tangramy, układanki, figury, sudoku itp.
Kończąc pobyt w Wałbrzychu postanowiliśmy zwiedzić niewielki Rynek, położony w otoczeniu malowniczych kamieniczek i przepięknej fontanny. 
Uczestnicy wycieczki z opiekunami

Wycieczka do „Centrum Nauki Kopernik” w Warszawie

11 czerwca 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej uczestniczyli w edukacyjno-poznawczej wycieczce do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wyjazd zorganizowany był w ramach projektu „Moją przyszłość zaczynam już dzisiaj”. Udział wzięło 16 uczniów z bloku „Uczniowie szkoły podstawowej w świecie matematyki”- część C, oraz 20 uczniów zajęć „Technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK) w szkole podstawowej – Część C”. 
Wczesnym rankiem uczestnicy projektu wyruszyli autokarem do Warszawy, aby wzbogacić swoją wiedzę o nowe doświadczenia. Centrum Nauki Kopernik jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. W Centrum znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych, Teatr Robotyczny, Park Odkrywców oraz Planetarium. To co wyróżnia to miejsce, to stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Zwiedzając obiekt w grupach, uczniowie mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Galeria Świat w ruchu to najbardziej dynamiczne miejsce w całym Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie dowiedzieli się tutaj, jak rozchodzą się fale dźwiękowe oraz światło, a także w jaki sposób wprawiane są w ruch palce dłoni. Była to również znakomita okazja do samodzielnego wyprodukowania prądu elektrycznego, do przyjrzenia się, jak powstaje tornado oraz doświadczenia tego, co się dzieje podczas trzęsień ziemi.
Niestety czas w tym niesamowitym miejscu mija naprawdę szybko, 
a eksperymentowanie jest tak wciągające, że można na nie przeznaczyć kilka godzin. 
W przerwie uczniowie udali się na obiad w „Wiem Bistro” mieszczącym się na terenie Centrum. Wieczorem wyruszyli w podróż powrotną. Dzięki tej wspaniałej wycieczce uczestnicy mieli okazję przekonać się, że przy niewielkim wysiłku można zgłębiać naukę 
i przy niej jednocześnie się bawić. Wrażenia z pobytu pozostaną z pewnością na długo, być może powrócą tu jeszcze raz.

Wycieczka do Chorzowa 

11 marca 2017 r. szesnastu uczniów koła matematycznego wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Kostomłotach, w ramach projektu „Moją przyszłość zaczynam już dzisiaj”, uczestniczyło w wycieczce do Śląskiego Planetarium 
w Chorzowie. 
Pierwszym punktem programu był seans astronomiczny „Niebo nad Śląskiem”. Seans ukazywał aktualne niebo, to, co z Górnego Śląska możemy zobaczyć na nocnym niebie w różnych porach roku. Jak wschodzą i zachodzą Słońce i Księżyc, jakie gwiazdozbiory i układy gwiazd są widoczne prezentowanej nocy, gdzie wypatrywać meteorów, gdzie szukać planet, jak wygląda kometa itp., Duże wrażenie zrobiło na nas ,,serce” Planetarium Śląskiego, czyli ważący ponad dwie tony potężny projektor. Odtwarza on wygląd nieba z dowolnego miejsca na Ziemi i o dowolnej porze. Ekranem projekcji jest największa w kraju kopuła o średnicy 23 metrów, pod którą mieści się 400 miejsc.
Następnie wraz z przewodnikiem obejrzeliśmy wystawę „Struktura Wszechświata - odległość i ich pomiar”. Poznanie struktury Wszechświata możliwe było dopiero wtedy, gdy poznaliśmy rozmiary ciał niebieskich oraz odległości jakie nas od nich dzielą. Uzyskaliśmy wiele ciekawych informacji: o Ziemi – naszej planecie, odległościach w Układzie Słonecznym, oraz gwiazdach w sąsiedztwie Słońca. Jak zmierzyć te odległości - niestety wszystko jest tak daleko, że odległość wyrażona w ziemskich jednostkach przestaje mieć dla nas sens. 
Ostatnim punktem wizyty w Planetarium było obserwatorium astronomiczne. 
Mieści się tam największa w Polsce luneta o 30-centymetrowym obiektywie wraz z licznymi mniejszymi instrumentami umożliwiającymi w pogodne dni obserwację Słońca, a po zapadnięciu zmierzchu, wędrówkę po najciekawszych obiektach nocnego nieba, oglądanych nawet w 750-krotnym powiększeniu. Pomimo zmiennej pogody, mieliśmy szczęście i udało się nam zaobserwować Słońce wędrujące po niebie. Ciekawym dla nas doświadczeniem było pokazanie siły Słońca, które z łatwością przepaliło plik biletów. 
Po ciekawym seansie, wystawie i doświadczeniu w obserwatorium astronomicznym, nadszedł czas na przerwę. Wszyscy zjedliśmy przygotowany posiłek, po którym udaliśmy się w podróż powrotną. Pomimo kapryśnej pogody, wszyscy wróciliśmy zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenie i zdobytą wiedzę.
Uczestnicy wycieczki

Wyjazd do Hydropolis

Wycieczka do Hydropolis we Wrocławiu odbyła się 5 grudnia 2016r. Wzięło w niej udział 16 uczniów Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Kostomłotach. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie biorący udział w projekcie „Moja przyszłość zaczynam już dzisiaj”, realizujący zajęcia wyrównawcze i rozwijające z matematyki.
Oryginalna scenografia oraz multimedia (ponad 60 monitorów dotykowych) sprawiają, że w Hydropolis nie można się nudzić, bo angażowane są niemal wszystkie zmysły.
Woda była na początku wszelkiego życia, nie tylko na Ziemi. W najdalszych poznanych dotąd zakątkach kosmosu uczeni trafiają na ślady wody. Jej obecność to jeden pretekstów do podejrzeń, że we wszechświecie nie jesteśmy sami, bo woda daje życie.
W kolejnych pomieszczeniach prezentowane były kolejne tematy: głębie oceanów, człowiek i woda, historia inżynierii wodnej, różne stany wody, historie morskich zdobywców, a nawet motyw wody w religiach. Przez całość prowadzi ponad półkilometrowy strumień pod przezroczystą taflą podłogi. 
Podczas wycieczki uczniowie mogli w fascynujący sposób przekonać się o wielkim znaczeniu wody dla człowieka. Dowiedzieli się, ile wody dziennie potrzebne jest np. dorosłemu mężczyźnie, ale ile niemowlęciu, ile wody posiadają wybrane owoce i warzywa, jak długo można bez wody żyć.
Na wyciągnięcie ręki mieli ławicę tuńczyków i olbrzymiego rekina, ścianę z mchu.
Oglądali urządzenia hydrotechniczne i systemy zarządzania wodą współcześnie. 
Na interaktywnym stole oglądali mapy Wrocławia, m.in. z czasu powodzi tysiąclecia. 
Wysłuchali opowieści jak w 1960 r. w batyskafie „Trieste” dwójka śmiałków zanurkowała na dno Rowu Mariańskiego na głębokość ponad 10 tysięcy metrów. Zobaczyli makietę kapsuły, odtworzoną 1:1, do której ciasnego wnętrza można wejść, wsłuchać się w odgłosy głębi, które nagrali Don Walsh i Jaques Piccard.
Wsłuchiwali się w odgłosy wody: płynące strumienie, intensywny deszcz, szum fal na rajskiej plaży. Sami wywoływali odgłosy nadchodzącej burzy. 
Uczestnicy wycieczki projektowej

Organizacja zajęć w projekcie

Projekt „Moją przyszłość zaczynam już dzisiaj” realizowany jest w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej od 1 października 2016r. do 30 czerwca 2017r. Składa się z trzech modułów, z których każdy obejmuje 3 miesiące: pierwszy od 1.X 2016r. do 31.XII.2016r., drugi od 2. I 2017r. do 31 marca 2017r., trzeci od 3 IV. 2017r. do 30. VI. 2017r.

W ramach modułów prowadzone są zajęcia rozwijające i wyrównujące szanse edukacyjne naszych uczniów:
- „Uczniowie SP w świecie matematyki ” – zajęcia rozwijające, grupa 8 osobowa
- „Uczniowie SP w świecie matematyki – zajęcia wyrównawcze, grupa 8 osobowa
- „Technologie informacyjno- komunikacyjne (TIK) w szkole podstawowej 
zajęcia rozwijające, 2 grupy po 6 osób 
- „Technologie informacyjno- komunikacyjne (TIK) w szkole podstawowej 
zajęcia wyrównawcze, grupa 8 osobowa
- „Doradztwo edukacyjno- zawodowe”, 5 grup dla 44 uczniów 
- „Blok zajęć psychoedukacyjnych”, grupa 8 osobowa
Prowadzone zajęcia mają na celu podniesienie kompetencji kluczowych oraz nabycie umiejętności i zachowań skutecznych w przyszłości na rynku pracy. Zajęcia prowadzone są ze zwiększonym wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu TIK, który został zakupiony w ramach realizowanego projektu. 
W ramach projektu odbędą się wycieczki do miejsc nauki i rozrywki:
- wycieczka do Hydropolis we Wrocławiu,
- wycieczka do Planetarium Śląskiego w Chorzowie,
- wycieczka do ExploraPark w Wałbrzychu,- wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Od października w naszej szkole realizowany jest
projekt „Moją przyszłość zaczynam już dzisiaj” w ramach działania 10.2.1, który jest współfinansowany ze Środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Informacja o projekcie ukazała się we wrześniowym numerze Biuletynu Gminy Kostomłoty, zdjęcie poniżej.

Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego 

Priorytet VII Rozbudowa i modernizacja infrastruktury edukacyjnej na Dolnym Śląsku („Edukacja”). 

Działanie 7.2 Rozwój infrastruktury placówek edukacyjnych. 

Założeniem projektu był zakup wyposażenia 118 pracowni przyrodniczych. Na wyposażeniu pracowni znajdą się również odpowiednie multimedia pozwalające na wizualizację przebiegu i wyników prowadzonych eksperymentów, a także interaktywne systemy informatyczne umożliwiające bieżące i efektywne sprawdzanie wiedzy i umiejętności uczniów.


Pracownia przyrodnicza obejmuje:
6 stanowisk ćwiczeniowych dla 24 uczniów. Każde wyposażone w odpowiedni sprzęt do wykonywania doświadczeń przewidzianych w programach nauczania przyrody (możliwość wykonywania ponad 80 doświadczeń). Każde stanowisko posiada komputer niezbędny do wykonywania doświadczeń. Pracownia jest wyposażona w tablicę interaktywną z projektorem, na której demonstrowane są wyniki pomiarów oraz różnorodne schematy, modele. ___________________________________________________________

DOLNOŚLĄSKA SZKOŁA LIDEREM PROJAKOŚCIOWYCH ZMIAN W POLSKIM SYSTEMIE EDUKACJI”  


Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, 

Działanie 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty 

Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych w uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 


Głównym celem programu w ramach POKL jest wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów o utrudnionym dostępie do edukacji, zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych, podnoszenie jakości procesu kształcenia, wspieranie indywidualnych zainteresowań i zdolności każdego ucznia ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności kluczowych poprzez realizację programów rozwojowych na zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych, a także wdrażanie przyjętych rozwiązań do praktyki szkolnej.

Realizacja szkolnego programu rozwojowego obejmuje szereg działań zaplanowanych z uwzględnieniem celów i założeń wynikających z dokumentacji aplikacyjnej projektów, w których uczestniczy dana szkoła.

W ramach priotytetu IX, poddziałanie 9.1.2 prowadzone są:
 

1.
Zajęcia pozalekcyjne
w wymiarze 4 godz. tyg.
Koło zainteresowań przyrodnicze prowadząca mgr Janina Kasak dla 15 uczniów
Koło zainteresowań matematyczne prowadząca mgr Urszula Wielgus dla 15 uczniów
Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z przyrody prowadząca mgr Janina Kasak dla 8 uczniów
Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki prowadząca mgr Urszula Wielgus dla 8 uczniów

2.
Zajęcia pozaszkolne

Koło zainteresowań z wykorzystaniem platformy edukacyjnej - dla 2 uczniów
3 wycieczki dydaktyczne na terenie Dolnego Śląska ( 3x20 uczniów):
 

jednodniowa do Jaskini Niedźwiedziej
jednodniowa do Parku Krajobrazowego Chełmy
dwudniowa do Karkonoskiego Parku Narodowego- opiekunowie mgr Jadwiga Frydryk, mgr Kamila Pełech-Kostrzycka
3 wyjazdy do Multicentrum w Jaworze ( 3x27 uczniów)
Przykładowe zajęcia w Multicentrum: zajęcia dla najmłodszych pakiet Multikid; Multimuzyka podstawy grania na keyboardzie, komponowanie; Multisztuka tworzenie karykatur i wizerunków na podstawie podanego opisu za pomocą programu Kail Super Goo oraz prostych animacji za pomocą programu Astound, obsługa kamery internetowej; Multitechnika ćwiczenia z wykorzystania zielonej energii (elektrownia wiatrowa, elektrownia słoneczna, panele grzewcze), stacja pogodowa, a także zagadnienia dotyczące programowania automatów;

3.
Opiekę psychologiczno-pedagogiczną Tutora w wymiarze 5 godz.tyg.
Tutoring to metoda opierająca się na spotkaniu tutora z uczniem stwarzająca możliwości jego integralnego rozwoju: intelektualnego i psychologicznego. W celu indywidualizacji pracy zajęcia były prowadzone w grupach. Tutoring jest metodą pracy z uczniem o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Efektem tutoringu jest wzrost odpowiedzialności uczniów za własny rozwój.
Na potrzeby realizowanego projektu zajęcia były prowadzone w trzech grupach po cztery osoby. Osobą prowadzącą zajęcia z tutoringu - mgr Jadwiga Sroga.
Zajęcia prowadzone w ramach projektu Pracownia przyrodnicza

ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

Koło przyrodnicze -Zajęcia koła przyrodniczo-ekologicznego Eko-świetlik(zajęcia w pracowni i w terenie)
1 godz.
15
W kołach wzięło udział
60 % dziewcząt
i 40 % chłopców.
9dz/6chł

Koło matematyczne
1 godz.
15

Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z bloku przedmiotów przyrodniczych i matematycznych
2 godz.
8
W zajęciu wyrównawczym wzięło udział 40% dziewcząt i 60% chłopców.

OPIEKA PEDAGOGICZNO PSYCHOLOGICZNA TUTORA

Zajęcia Tutora
z uczniem o specyficznych potrzebach edukacyjnych
3 godz.
12
- 3 zespoły
po 4 uczniów
W zajęciu wyrównawczym wzięło udział 40% dziewcząt i 60% chłopców.
5dz/7chł

ZAJĘCIA POZASZKOLNE
Koło zainteresowań prowadzone z wykorzystaniem platformy edukacyjnej
2
W zajęciach wzięli udział uczniowie o szczególnych uzdolnieniach i wysokich wynikach w nauce.
50%/50%
1 dz/1 chł

WYCIECZKI DYDAKTYCZNE NA TERENIE DOLNEGO ŚLĄSKA

 

__________________________________________

„SZKOLENIE NAUCZYCIELI W ZAKRESIE ROZWIJANIA KOMPETENCJI KLUCZOWYCH UCZNIÓW” 







Priorytet: IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach 


Działanie: 9.4 Wysoko wykwalifikowane kadry systemu oświaty 


Podniesienie kwalifikacji zawodowych nauczycieli ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Dolnego Śląska w zakresie stosowania innowacyjnych, aktywizujących metod kształcenia wspomaganych TI, w tym otwartej platformy e-learningowej umożliwiającej indywidualizację procesu nauczania, w szczególności poprzez wdrożenie metod i narzędzi efektywnego uczenia się. 

_______________________


Podsumowanie Projektów


Zakończyliśmy realizację projektów 

Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej 

 

1 lutego 2012 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej  w Kostomłotach  odbyło się spotkanie  podsumowujące realizację programów  przeprowadzonych w ramach trzech komplementarnych projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, budżetu Województwa Dolnośląskiego, budżetu państwa i zrealizowanych w ramach priorytetów: Priorytetu VII.  Działania 7.2. Rozwój infrastruktury placówek edukacyjnych - Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego 

Priorytet: IX. Działanie: 9.4 Wysoko wykwalifikowane kadry systemu oświaty 

 Działanie 9.1.2  Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty. 

           W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz Gminy Kostomłoty w osobach: Wacław Jaskuła-Wójt Gminy, Elżbieta Czarnota –Skarbnik, Maria Jadach-Kierownik GOOSz, Andrzej  Suropek –Sekretarz oraz beneficjenci projektu i uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi Rodzicami.   

Głównym celem projektu trwającego od 01.01.2010 r. do 30.11.2011 r.    było wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów o utrudnionym dostępie do edukacji, zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych – podnoszenie jakości procesu kształcenia oraz wspieranie indywidualnych zainteresowań i zdolności każdego ucznia.   

W części oficjalnej głos zabrała  Dyrektor Szkoły Podstawowej Urszula Łapa 

przypominając główne założenia projektu i osiągnięte rezultaty. Realizacja projektu „Pracownia przyrodnicza w każdej gminie”  przyczyniła się do wzbogacenia bazy dydaktycznej szkoły w pracownię przyrodniczą, która wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny i pomoce naukowe, pozwalaja na realizację treści przyrodniczych w sposób ciekawy i przyjazny dziecku. Przygotowanie i prowadzenie zajęć wymagało podniesienia kwalifikacji zawodowych nauczycieli w zakresie stosowania innowacyjnych, aktywizujących metod kształcenia wspomaganych TI, które odbyły się w ramach projektu.  „Rozwijanie  kompetencji kluczowych uczniów”.  

           Krótkie omówienie oraz pokaz slajdów z  „miniportalu” szkoły  podsumowały przeprowadzane  zajęcia w  ramach projektu    DOLNOŚLĄSKA SZKOŁA LIDEREM PROJAKOŚCIOWYCH ZMIAN W POLSKIM SYSTEMIE EDUKACJI” ,  których realizację przedstawił szkolny koordynator  Alicja Niedziółka. W realizację tego projektu zaangażowanych było 96  uczniów z klas III, IV, V, VI uczestniczących w różnych formach zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych, między innymi: zajęcia rozwijające -przyrodnicze,  matematyczne; zajęcia wspierające - przyrodnicze, matematyczne; zajęcia z tutorem; wycieczki edukacyjne - jednodniowa wycieczka do Rezerwatu Jaskini Niedźwiedziej, 

jednodniowa wycieczka do Parku Krajobrazowego Chełmy, dwudniowa wycieczka do Karkonoskiego Parku Narodowego, trzy wyjazdy do MultiCentrum Edukacyjnego w Jaworze. 

Zajęcia pozaszkolne dla dwóch uczniów odbywały się na platformie e-lerningowej zapewniając edukację na poziomie europejskim. 

Część eksperymentalno-doświadczalna należała do uczestników projektu , którzy  pod opieką nauczycielki przyrody Janiny Kasak  przygotowali i przeprowadzili doświadczenia na obecność dwutlenku węgla, ciśnienia atmosferycznego  w powietrzu. Wykorzystując bezprzewodowe Interfejsy KOBRA 4 dokonali pomiaru ciśnienia i temperatury  w pomieszczeniu. Na zakończenie pokazu uczniowie wykonali kompas, który doskonale wyznaczył kierunki świata.  

Zebrani goście mieli okazję obserwować przeprowadzane eksperymenty i przekonać się, że „wiecznie niezrozumiałe w przyrodzie jest to, że można ją zrozumieć”. 

 

Koordynator projektu Alicja Niedziółka