Tradycyjny sad

Rok szkolny 2023/2024 VII edycja

Odkrywcy świata w pierwszym etapie zreorganizowali swój zespół. W klasie VI a odbyła się lekcja kuszenie starym jabłkiem poświęcona zasadom tworzenia tradycyjnych sadów. Uczniowie poznali cykl rozwojowy jabłka, zastanawiali się, jakie zastosowanie mają jabłka i przypomnieli sobie przysłowia z jabłkiem w tle. Na koniec odbyła się konsumpcja zdrowych apetycznych lokalnych jabłek. W ramach promocji projektu uczniowie przygotowali ciasto z jabłkami na kiermasz charytatywny. Sojusznik projektu pan Mariusz Jakóbczak zaprosił klasę VI a do swojego sadu, aby pokazać narzędzia ogrodnicze i zasady pielęgnacji drzewek na
przedwiośniu. W apelu promującym działania młodych odkrywców uczestniczyli uczniowie klas I-VI. Do kolejnych zadań należało zebranie próbek ziemi z różnych miejsc terenu wokół szkoły i posianie nasion pomidorów. Księga sadu została zaktualizowana i zaprojektowano nowe logo zespołu.

Etap pierwszy- rozmawiamy o sadzie

Tematem przewodnim projektu Tradycyjny sad jest zdobycie wiedzy nt. starych
odmian drzew owocowych, szeroka promocja tej wiedzy oraz założenie mini sadu złożonego z tradycyjnych odmian drzew sadowniczych sadzonych w sposób swobodny, zlokalizowanego na ogólnodostępnym terenie. Organizatorem Konkursu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska.
Po zakończeniu VI edycji Odkrywcy świata nie próżnowali. Aby utrwalić zdobytą wiedzę sadowniczą w październiku 2023 odwiedzili Maciejowy sad w Lutyni. Uczestnicy wycieczki poznali arkana pracy sadownika, dowiedzieli się od jakich czynników zależą plony owoców oraz w jaki sposób przechowuje się plony. Niezwykle ciekawe było poznanie farmy murarek oraz sposobów wspomagania zapylenia kwiatów. Uczniowie mogli zobaczyć wiele nieznanych drzew i krzewów owocowych takich jak np. mini kiwi, jagody goji czy jadalne kasztany. Poznali zastosowanie jabłek, mogli się napić świeżo tłoczonego soku jabłkowego. Już wtedy postanowili, że kolejnymi drzewami w sadzie będą jabłonie.
Jesienią w sadzie zostały posadzone cebulki żonkili. Wczesną zimą wśród wiśniowych drzewek zagościł karmnik. Na rozłożystej lipie zamontowano schron dla nietoperzy i budkę lęgową.
Uczniowie klasy piątej a uczestniczą w projekcie „TRADYCYJNY SAD”. Jest to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu
społeczeństwa.
Projekt polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego mini sadu składającego się z co najmniej 5 drzew sadzonych na ogólnodostępnym terenie. Uczniowie tworzący zespół Odkrywcy Świata poznali zasady sadownictwa, utworzyli Księgę sadu czyli kronikę projektu oraz starają się promować swoje działania w mediach społecznościowych.
Pierwszymi drzewami owocowymi w zakładanym przyszkolnym sadzie będą wiśnie.
Dlaczego? Ponieważ są to typowo polskie drzewa owocowe. W Gminie Kostomłoty
dają dobre plony i są niezwykle smacznymi i zdrowymi owocami. W działaniach
wspierają młodych sadowników Rodzicie i znajomi. Organizatorzy i uczestnicy
projektu mają nadzieję że działania prowadzone w ramach programu „TRADYCYJNY SAD” pozwolą upowszechnić wiedzę na temat tradycyjnych odmian i pomogą przywrócić je na dawne, właściwe sobie miejsce.
Celem jest szeroko pojęta edukacja – nie tylko na temat tradycyjnych odmian,
ale również ekologicznego sposobu pielęgnacji drzew, który ogranicza negatywny
wpływ upraw na środowisko. Projekt ma za zadanie zwiększenie zasobów
genetycznych drzew owocowych starych odmian oraz zwiększenie różnorodności
biologicznej na ziemiach polskich.
W maju przyszły upragnione sadzonki wiśni: szklanka i łutówka. Młodzi sadownicy do pomocy przy zakładaniu sadu zaprosili uczniów klas VIII a I VIII b. Młode drzewka zostały posadzone w specjalnie przygotowanej i zakupionej ziemi ogrodniczej. Dużym wyzwaniem okazały się warunki pogodowe. Susza wymagała regularnego podlewania. Oprócz prac przy drzewkach sadownicy przygotowali ulotki i piękny plakat.