10-lecie nadania imienia
_________________________________
W roku 2012 w miesiącu maju obchodziliśmy święto 10 -lecia nadania imienia naszej szkole.
Uzasadnienie wyboru patrona
Wybór patrona to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdej szkoły, bowiem patronem powinna zostać osoba , której życie i działalność służą pokoleniom. To autorytet reprezentujący treści i wartości bliskie dzieciom i młodzieży. Uczeń powinien identyfikować się z patronem swojej szkoły i mieć do niego emocjonalny stosunek.
Maria Konopnicka to polska poetka, prozaik, krytyk i publicystka. Jest wybitną postacią w polskiej literaturze, zwłaszcza tej adresowanej do dzieci, jednak często zapominaną i niezbyt „atrakcyjną” dla współczesnych młodych czytelników. Kto z nas jednak w dzieciństwie nie śledził losów sierotki Marysi i Koszałka – Opałka? Kto nie śmiał się z tchórzliwego Stefka Burczymuchy?
Już od wielu lat losy bohaterów utworów Marii Konopnickiej wzruszają kolejne pokolenia. Opowieść „O krasnoludkach i sierotce Marysi” oraz inne piosenki, liryki, opowieści poetyckie dla dzieci są ponadczasowe, a Maria Konopnicka w swych utworach „nie przychodzi ani uczyć dzieci, ani też ich bawić, przychodzi śpiewać z nimi”.
Zachwycać może i dzisiaj najkrótszy, najprostszy program wychowawczy :
„Szanuj, drogie dziecię moje, w małym ziarnku przyszłe plony.
W małej kropli – przyszłe zdroje, w szelągu – miliony.
Czcij Ojczyznę zawsze, wszędzie, choć los na nią gromy miota.
Nie zmoże jej, gdy żyć będzie polski język, polska cnota.
Biografia Konopnickiej to przykład odwagi życia w trudnej epoce bez niepodległości. Konopnicka burzy schematy myślenia o roli kobiety, porusza serca wrażliwością, pokazuje gorzką prawdę o czasach i ludziach. Z miłością pochyla się nad dzieckiem, jego małymi i dużymi dramatami, uczy i wychowuje, ale także bawi, wzrusza i porusza.
Również i dziś warto przypominać dzieciom oraz rodzicom najpiękniejsze utwory poetki, zapoznawać ich z jej biografią.
Wielkość jej dzieł stawia ją w rzędzie najwybitniejszych postaci historii literatury i kultury.
Problemy, które podejmowała, nadal są aktualne i dlatego społeczność naszej szkoły wybrała Marię Konopnicką na swego patrona wierząc, że utwory poetki wciąż będą uwrażliwiały i budziły w młodym pokoleniu umiłowanie i przywiązanie do Ojczyzny, o której tak pięknie pisała Maria Konopnicka:
„Ojczyzna, to ta ziemia droga, gdziem ujrzał słońce i gdziem poznał Boga, gdzie ojciec, bracia i gdzie matka miła w polskiej mnie mowie pacierza uczyła”.
Wspomienia sprzed 10 lat
Nadanie imienia naszej szkole jak to było ...
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym w Kostomłotach. Po mszy św. w promieniach letniego słońca, na terenie szkoły, trwały dalsze uroczystości. Uroczystość uświetniły swą obecnością między innymi pani senator Maria Berny, władze powiatu, władze gminy Kostomłoty w osobach między innymi wójta gminy Kazimierza Buby, dyrektorzy szkół, uczniowie, mieszkańcy gminy... To było 10 lat temu teraz 10 lat później szczególnie widać upływ czasu na obliczach występujących wówczas dzieci, kóre obecnie są już młodzieżą.
1.06.2012
Uroczystości 10 lecia nadania imienia
Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor szkoły Urszula Łapa. Przypomniała w swym przemówieniu dzień nadania imienia. Na koniec złożyła życzenia wszystkim dzieciom z okazji "Dnia Dziecka". Po uroczystym wystąpieniu dyrektor szkoły uświetniono ten dzień występami uczniów naszej szkoły i przedszkola.
Następnie obejrzeliśmy występ szkolnej grupy teatralnej „Całkiem atrakcyjna paczka” w przedstawieniu „Tekturowe miasteczko”.
Były recytowane wiersze M. Konopnickiej przez Aleksandrę Gabor oraz Maję Kuprowską, natomiast Agnieszka Krzyżak zachwyciła występem wokalnym w piosence - Adele - Someone Like You. Grupa wokalno-taneczna pod przewodnictwem pani Teresy Błądek zaprezentowała układ choreograficzny "Taniec krasnali" oraz pieśń do wiersza M. Konopnickiej "Nasz dom".
Nie zabrakło występów najmłodszych z przedszkola, którzy zatańczyli polkę.
Dodatkowymi atrakcjami dla dzieci były: basen z kulkami, trampolina, gry, zabawy, malowanie twarzy oraz poczęstunek w postaci ciepłych kiełbasek z chrupiącymi bułeczkami.
Z okazji 10-lecia nadania imienia uczniowie naszej szkoły wykonali prace plastyczne do twórczości patronki szkoły, które zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym, a autorzy prac nagrodzeni słodkościami przez panią dyrektor.