2014/15
__________________
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/15

Dnia 26 czerwca po raz ostatni zadzwonił dzwonek. Uczniowie otrzymali zasłużone świadectwa i rozpoczęli upragnione wakacje. Pogoda dopisywała i być może była zapowiedzią ciepłych dni, a jeśli nie dni to z pewnością ciepłych marzeń.

Piknik rodzinny 2015

W sobotę 20 czerwca po raz pierwszy zorganizowany został, przez naszych rodziców, piknik rodzinny. Z początku ciężkie chmury nie wróżyły dobrej pogody, lecz gdy tylko rodzice zaczęli tłumnie przybywać do szkoły ze swoimi pociechami również słonko przedarło sie przez chmury i nam zaświeciło. Było radośnie, rodzinnie i integracyjnie. Dopisały humory, pogoda i rodzice. Pyszne wypieki naszych mam osłodziły nam biesiadowanie a pieczone kiełbaski i frytki napełniły głodne brzuszki. Atrakcją były występy dzieci. Ich pokaz telentów uświetnił ten sobotni dzień. Było rodzinnie i miło. Mamy nadzieję, że pikniki rodzinne staną się naszą tradycją. To dobry początek nadchodzących wakacji.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jego organizacji, całej Radzie Rodziców, wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób pomagali przy organizacji. 


Trzeci Dzień Języków Obcych w naszej szkole.


W poniedziałek 15 czerwca 2015 odbył się w naszej szkole Trzeci Dzień Języków Obcych. W projekcie wzięli udział uczniowie klas IIIa, IIIb, IVb i Vb. Opiekunami i organizatorami Trzeciego Dnia Języków Obcych byli nauczycielki angielskiego: Marta Iwańska i Katarzyna Świątek, oraz nauczyciel niemieckiego pan- Paweł Żołnierczyk.

Celem przedstawienia zorganizowanego przez nauczycieli było uświadomienie uczniom naszej szkoły jak ważne są języki angielski i niemiecki na świecie, dlaczego warto się ich uczyć, oraz jak wygląda życie i kultura krajów angielsko i niemiecko- języcznych.

Apel zaczął się od prezentacji Anglii, przed klasy IIIa i IIIb. Następnie klasa IVb zaprezentowała informacje i ciekawostki na temat Niemiec. Potem klasy IIIa i IIIb przedstawiły nam informacje dotyczące Stanów Zjednoczonych. Na koniec klasa Vb odegrała krótką humorystyczną scenkę ilustrującą czemu warto się uczyć języka angielskiego. Apel poprowadzili lektor angielski- Wiktor Stankiewicz z VIa, lektor niemiecki- Bartłomiej Dudka z IVb i lektor polski- Krystian Wiaderny z VIa.

Podczas apelu zostały również wręczone dyplomy uznania dla uczniów klasy IVa i VIa, oraz dyplom wyróżnienia dla Wiktora Stankiewicza z klasy Via, za udział w Ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego GALILEO.

Jackie and the Horrible family - interaktywne przedstawienie dla najmłodszych.

9 czerwca w naszej szkole odbyły się 2 spektakle w języku angielskim, jeden był dla młodszych widzów pod tytułem Jackie and the Horrible family oraz dla widzów starszych pod tytułem:The Detectives. Jackie and the Horrible family to interaktywna porywająca bajka, która pomaga najmłodszym adeptom języka angielskiego w nauce i praktyce podstaw gramatyki i słownictwa na poziomie Elementary. Główną bohaterką opowieści jest mała i odważna Jackie (siostra Jasia znanego dzieciom z bajki Jaś i magiczna fasola). Nasi uczniowie spotykają Jackie już po raz drugi, tym razem w momencie, gdy ucieka z domu. Dziewczynka decyduje się na taki desperacki krok, gdyż ma już dość kłótni swoich rodziców. W lesie natrafia na złe olbrzymy- rodzinę Horrible, która chce ją zjeść. Widzowie muszą pomóc Jackie poknać potwory. Sztuka w bardzo udany sposób zachęca młodych widzów do praktyki języka w najbardziej naturalny i spontaniczny sposób. Nasi uczniowie chętnie uczestniczyli w przedstawieniu i pomogli Jackie pokonać rodzinę Horrible.
Spektakl - The Detectives

 Drugi spektakl dla uczniów klas starszych to zabawna kryminalna zagadka dla spostrzegawczych. The Detectives wciąga uczniów w interaktywną intrygę kryminalną, w której widzowie stają się jednocześnie detektywami. Fabuła rozgrywa się na scenie wędrownego kabaretu w Anglii, wśród trojga artystów: Michael Kay jest magikiem, jego żona, Sylvia Kay, tancerką, natomiast ich przyjaciel, Christopher O'Connel, klaunem. Pewnegofatalnego wieczoru, jedno z nich zginie na scenie w niewyjaśnionych okolicznościach... Spektakl trzyma widownię w napięciu, niesie ze sobą bardzo duży ładunek komiczny; oparty na cyrkowych i kabaretowych gagach oraz na zabawnych relacjach pomiędzy narysowanymi grubą kreską postaciami. Nasi uczniowie z przyjemnością uczestniczyli w przedstawieniu, oraz zgłaszali się do brania czynnego udziału w nim udziału.

W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO!

We współpracy z Powiatową Komendą Policji w Środzie Śląskiej w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach, w miesiącu maju, zostały przeprowadzone spotkania z rodzicami i uczniami dotyczące bezpieczeństwa. Pogadanka/ dyskusja z rodzicami miała na celu wskazanie zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu przez dzieci bez nadzoru rodziców/ opiekunów. Spotkanie z asp. Martą Stefanowską z dziećmi z Przedszkola i uczniami klas I-VI miało formę warsztatów podczas, których uczestnicy mieli możliwość w aktywny sposób utrwalić lub przekazać swoją wiedzę na temat świadomego uczestnictwa w ruchu drogowym. Omówione zostały także zasady bezpiecznego spędzania czasu podczas wakacji: na wiejskim podwórku, nad wodą i w domu np. gdy korzystamy z portali społecznościowych. 
Pedagog- Jadwiga Frydryk

Dzień Sportu - Dzień Dziecka

Święto Patrona Naszej Szkoły

Tradycyjnie już społeczność Szkoły Podstawowej w Kostomłotach w dniu 22 maja obchodziła swoje święto. Kolejny rok wspominaliśmy patronkę naszej szkoły Marię Konopnicką. Wszyscy uczniowie oraz grono pedagogiczne spotkaliśmy się na apelu, aby uczcić pamięć wybitnej poetki. Na początku odbyła się część artystyczna wykonana przez uczniów klas IV. Niezwykłego uroku całej uroczystości nadały również występy taneczne najmłodszych naszych uczniów z klas Ib oraz Ic. Po krótkiej przerwie uczniowie zmierzyli się z quizem wiedzy o życiu oraz twórczości Marii Konopnickiej. Był on doskonałą okazją do przypomnienia sobie najważniejszych faktów zawartych w życiorysie naszej patronki. Swoje zdolności taneczne zaprezentowali również uczniowie uczęszczający na zajęcia Szkoły Tańca Jast . Z pewnością możemy zaliczyć ten dzień do bardzo udanych. Obchody Dnia Patrona szkoły na dobre wpisały się do szkolnego kalendarza. To swoiste imieniny naszej placówki, obchodzone zawsze radośnie. Święto to ma propagować znajomość najważniejszych faktów z życia patronki, przypominać o wartościach przez nią wyznawanych oraz promować je wśród dzieci. 


Imię Marii Konopnickiej szkoła otrzymała 1.06.2002 roku. Czyli od tego czasu minęło już sporo czasu - 13 lat.
Oprawę święta stanowiła wystawa prac plastycznych dzieci klas 4-6. Uczniowie klas 6 malowali portret patronki, klasy 4-5 wykonywali pracę plastyczną do jej twórczości.

Dzień Ziemi

Jak co roku z okazji Dnia Ziemi, dzieci przygotowały okazjonalny apel. Tematem przewodnim apelu było stworzenie świata i zwrócenie uwagi na fakt, że otrzymaliśmy w darze Naszą Planetę, jesteśmy jej gospodarzami i nie powinniśmy zapominać, że Ziemia to planeta wielu stworzeń. Apel przygotowała klasa 4b z wychowawcą panią Renatą Jamrozik. Na zakończenie uczniowie z klas 6 odczytali najciekawsze Listy do Ziemi przygotowane pod przewodnictwem pani Janiny Kasak, na specjalnym papierze, natomiast pod przewodnictwem pani Kamilii Pełech uczniowie przygotowali plakaty.

Z wizytą na Olimpie

Uczniowie klasy 4a pod przewodnictwem pani Kamilii Pełech wprowadzili nas, swym przedstawieniem teatralnym, w klimat mitologii. Gra aktorska, czasem dobry humor sprawiły, że spektakl oglądało się lekko i przyjemnie.

I miejsce Martyny Sawickiej w I Ogólnopolskim Turnieju Tańca Freestyle który odbył się 26 kwietnia 2015. Martyna zdobyła zaszczytne I miejsce w kategorii Hip Hop 12-13 latków.

Gratulujemy!!!

Kolejny sukces!

Miesiąc marzec obfituje w zwycięstwa wśród naszych uczniów. Kolej tym razem na uczennicę Dominikę Krzyszczuk, która w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież Zapobiega Pożarom" zajęła I miejsce. Dyplom i uznanie nie mogły jednak konkurować z nagrodą rzeczową jaką Dominika otrzymała, a był nim rower górski. 
Gratulujemy i życzymy szerokiej drogi podczas rowerowych wypadów. A wszystkim pozostałym życzymy powodzenia już za rok. Jak widzicie warto brać udział w konkursach :)

Godzina dla Ziemi

28 marca o godz. 20.30 Wielkie Gaszenie Świateł.  Godzina dla Ziemi, czyli międzynarodowa akcja, znana przede wszystkim z symbolicznego gaszenia świateł. W Polsce dedykowana jest ochronie morświna!

Przyłącz się już w tę sobotę!

KIERMASZ WIELKANOCNY

W dniu 26 marca odbył sie kiermasz wielkanocny. Już od godzin rannych uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali stoiska na których królowały zające, baranki, pisanki i wiele innych ozdób wielkanocnych. Najbardziej jednak zainteresowaniem cieszyły się wspaniałe wypieki przygotowane, na tę okazję, przez rodziców i babcie naszych uczniów. Dzięki tak niecodziennej oprawie, naszego korytarza szkolnego, poczuliśmy klimat świąt, a przede wszystkim jak wielkimi krokami zbliża się do nas Wielkanoc.

Nasza szkoła Mistrzem Powiatu w piłce siatkowej!!!

25 marca w sali gimnastycznej SP w Środzie Śląskiej przy ulicy Górnej odbyły się Mistrzostwa Powiatu w mini piłce siatkowej dziewcząt i chłopców klas VI.

Podopieczni Bogusława Boczniewicza - nauczyciela wf - wygrali rywalizację zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców. 
Dziewczęta z Kostomłotów wygrały 2:0 w setach z SP Środa Śląska oraz 2:1 z SP w Miękini. Drugie miejsce w zawodach zajęła Miękinia a trzecie Środa Śląska. W rywalizacji chłopców startowały 4 Szkoły Podstawowe, oprócz gospodarza Środy Śląskiej w zawodach wzięli udział uczniowie ze szkół w Kostomłotach, Lutyni oraz Malczyc. Ponownie najlepszą drużyną okazała się ekipa z Kostomłotów, drugie miejsce zajęła Środa Śląska , trzecie Malczyce, a na czwartym została sklasyfikowana szkoła z Lutyni. 


Rosną Talenty
I miejsce dla Karola

25 marca uczeń naszej szkoły 
Karol Kościelski odniósł sukces 
w XIII Międzyszkolnym 
Konkursie na Miniaturę 
zorganizowanym przez Państwową Szkołę Muzyczną 1 i 2 stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu 
zajmując na 50 uczestników 1 miejsce.
Karol jest uczniem kl. III Szkoły Muzycznej 
I st. w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy, w klasie wiolonczeli u Pani mgr Jolanty Żukiewicz.

Gratulujemy Karolowi a w szczególności jego rodzicom, którzy rozwijają pasję swego dziecka, wspierają i motywują go w jego działaniach.

Wystawa "W stronę Dzbanogrodu"

Dnia 24 lutego 2015 r. uczniowie klas pierwszych, trzecich i piątych Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Kostomłotach udali się do Gminnego Ośrodka Kultury, aby obejrzeć wystawę „W stronę Dzbanogrodu”. Pan Krzysztof Kosowski autor obrazów jest artystą malującym ustami i nogami. Prace na wystawie ukazują świat fantastycznych form z pogranicza jawy i snu. Dzbanogród to niezwykła kraina poszukiwaczy zaginionego piękna i łagodności, to świat który napawa nadzieją i optymizmem. Uczniowie zainspirowani tym baśniowym światem wykonali swoje prace plastyczne wykorzystując motyw dzbanów. W planach mamy spotkanie i warsztaty plastyczne z Panem Krzysztofem. c.d.n.

Pedagog szkolnyJadwiga Frydryk

Bogatsi o nowe doświadczenia…

Dnia 19 lutego 2015 roku uczniowie klas piątych i szóstych Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach odwiedzili Centrum Badań EIT+. Od września 2014 r. można oglądać tam nową ekspozycję dotyczącą widzenia i optyki. Wystawa „Szkiełko i oko – tajemnice optyki” to kolejny doskonały pretekst do odwiedzin Ogrodu Doświadczeń Humanitarium na Praczach Odrzańskich. Centrum wystawy jest długim labiryntem, w którym znajduje się 25 ukrytych w półmroku stanowisk. W mniej lub bardziej złożony sposób prezentują one zjawiska optyczne, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Mieliśmy okazję zaobserwować, jak dzięki światłu, różnym rodzajom soczewek, a nawet odpowiednio podświetlonej wodzie, wzrok ludzki może nas zwodzić. Duże wrażenie na odwiedzających robi stanowisko z kamerą na podczerwień lub kameralny pokój ze zdeformowanym wnętrzem, w którym bardzo dużym wyzwaniem jest poruszanie się. Lustra, zwierciadła, motyw odbitego obrazu i złudzeń, jakie można dzięki niemu zaobserwować, pojawiają się na wystawie kilkakrotnie, np. na stanowisku z „latającą” miotłą. Dzieci miały okazję, aby cofnąć się w czasie oglądając kalejdoskop, czyli zbudowaną z luster skrzynię. Na wystawie zaprezentowano bardzo dużo przedmiotów, stanowisk, zabaw i doświadczeń, dzięki którym można się przekonać, że świat jest inny, niż ten, który widzimy na co dzień.
Bardzo dużo emocji budziły prowadzone przez animatorów warsztaty. W tym dniu ich tematyką było „Jak powstają kostki kąpielowe?”. Uczniowie mogli samodzielnie z produktów ogólnodostępnych wykonać kostki kąpielowe zapachowe o przeznaczeniu użytkowym, co dostarczyło wszystkim wiele radości, zwłaszcza, że ich wykonanie i praktyczne zastosowanie mogli sprawdzić osobiście podczas kąpieli. Bogatsi o nowe doświadczenia i w znakomitych nastrojach oraz z nowymi pomysłami na przyszłość zakończyliśmy naszą przygodę z nauką. 

Walentynki

13 lutego w szkole odbyły się Walentynki. Tradycyjnie jak co roku Samorząd Szkolny zorganizował pocztę walentynkową, do skrzynki której można było już od poniedziałku przynosić walentynkowe kartki i listy, aby w piątek wszystkim adresatom rozdać. W ten wyjątkowy dzień była jeszcze jedna atrakcja: na wszystkich przerwach w 3 salach lekcyjnych odbywały się projekcje różnych filmów i bajek. To był udany dzień, a chętnych na seanse filmowe było bardzo wielu :)

ZABAWA Karnawałowa

4 grudnia w naszej szkole odbywała się zabawa karnawałowa. Najmłodszych nie trzeba było specjalnie zachęcać do przebieranek, znacznie gorzej było z uczniami klas 4-6. Ale motywacja wysokiej oceny z plastyki za aranżację stroju zmotywowała niektóre osoby i w efekcie mieliśmy ciekawe przebrania. Gratulujemy pomysłowości i mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie znacznie więcej odważnych osób.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
23 Finał

WOŚP zagrała po raz 23. 
W tym roku podczas XXIII Finału WOŚP który odbył się 
 11 stycznia 2015 r. wraz z całą Polską, zbieraliśmy pieniądze
 „ Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów”.
 Chęć niesienia pomocy, bezinteresowność, wrażliwość - to wartości, które nie mają wymiaru finansowego. Młodzi ludzie, którzy tak chętnie poświęcają swój wolny czas dla innych zasługują na wyrazy uznania i podziękowania
Jako Szef Sztabu dziękuję za zaangażowanie w zbiórkę wszystkim wolontariuszom i ich rodzicom. Za przygotowanie imprezy muzycznej dziękuję Pani Dyrektor i pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury 
w Kostomłotach, dyrektorowi i pracownikom Banku Spółdzielczego w Kostomłotach za rozliczenie finansowe oraz policji za czuwanie nad bezpieczeństwem wolontariuszy. Składam podziękowania wszystkim mieszkańcom gminy, którzy wsparli finansowo WOŚP. 
Na terenie Gminy Kostomłoty podczas tegorocznego Finału kwestowali wolontariusze – uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kostomłotach którzy zebrali 

9053,73 zł. 

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy w niedzielę przez cały dzień kwestowali na rzecz orkiestry, szczególnie, że w tym dniu było wyjątkowo zimno i wietrznie. Dziękujemy również wszystkim ofiarodawcą. Do następnego razu. Sie ma!

Lista wolontariuszy
Agnieszka Krzyżak, Maja Kuprowska, Oskar Jamrozik, Wojciech Ożga, Sandra Wójcik Martyna Młodawska, Maja Rostkowska, Julia Janiec, Patrycja Tęcza, Aleksandra Laskowsk,a Anna Miśkiewicz, Aleksandra Druszcz,, Weronika Dudzik, Konrad Śladowski, Dorota Goraj, Oliwia Borsuk, Wiktor Stankiewicz, Anna Kaczmarczyk, Jan Łopusiewicz, Dominika Stadnik, Julia Żubert, Martyna Sawicka, Maria Galik, Paulina Oślizło, Kalina Cop, Katarzyna Solarska, Aleksandra Błądek, Małgorzata Bąk.
Szef Sztabu WOŚP Jadwiga Sroga

Jasełka i wigilie klasowe

Boże Narodzenie to czas magiczny, przepełniony rodzinnym ciepłem, radością i miłością. Dla Polaków wielowiekowa tradycja oraz pielęgnowanie obrzędów jest bardzo istotne, to nierozerwalna część naszej kultury, z którą silnie związani jesteśmy od najmłodszych lat.
17 grudnia w klimat świąt Bożego Narodzenia wprowadziły nas przepiękne widowisko jasełkowe. Występy w wykonaniu najmłodszych wprawiły uczestników spotkania w prawdziwie świąteczny nastrój. Słowa płynące ze szkolnej sceny uświadomiły nam, dlaczego co roku z taką dziecinną ufnością czekamy właśnie na nie.
Po uroczystym apelu, w duchu bożonarodzeniowych świąt, wszyscy uczniowie udały sie na wigilie klasowe aby symbolicznie połamać się opłatkiem i pośpiewać kolędy w gronie kolegów i koleżanek.

Wielka heca na lodowej planecie

12.12.2014r. uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej, uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym zorganizowanym przez grupę Kropa w Gminnym Ośrodku Kultury w Kostomłotach. Spektakl zatytułowany był Wielka heca na lodowej planecie. Razem z bohaterami dzieci przeniosły się na lodową planetę, gdzie gościły radość i uśmiech. Tak było do momentu uwolnienia zarazka Grypka z magicznego słoika. Mieszkańcy planety od tej chwili zmagali się z nieprzyjemnymi skutkami grypy i przeziębienia. Znalazł się jednak śmiałek, którego Grypek w żaden sposób nie mógł zaatakować , dlaczego? Bohaterowie spektaklu uświadomili dzieciom , że jest tylko jedna możliwość, aby pokonać zarazka Grypka. Należy się odpowiednio ubierać , pamiętać o czapkach i szalikach w okresie zimowym. Ważne jest również, aby się zdrowo odżywiać, zjadać ciepłe posiłki bogate w witaminy i mikroelementy. Nie może również w codziennej diecie zabraknąć warzyw i owoców. Koniecznością jest także mycie rąk przed i po posiłkach oraz po zabawach na świeżym powietrzu. Nie zapominać o regularnych ćwiczeniach fizycznych. Utrzymanie dobrej kondycji fizycznej zimą pomaga zapobiegać zachorowaniu, ponieważ wzmacnia układ odpornościowy. Aby zapobiec grypie należy odwracać głowę, gdy ktoś obok nas kicha lub kaszle. Bohater który pokonał grypka przestrzegał wszystkich powyższych zasad, dlatego posiadał wystarczająco siły i energii do walki z zarazkiem. Od tej pory wszystkie dzieci będą pamiętały jak mają postępować, aby móc pokonać Grypka. 


MIKOŁAJKI 2014

Święty Mikołaj 

W mroźną noc grudniową 
Wśród śnieżnej zamieci 
Para reniferów 
Z nieba do nas leci 
Ciągną piękne sanie 
W złocistym zaprzęgu 
A w saniach Mikołaj 
I worek prezentów 
Święty Mikołaju 
Na Ciebie czekamy 
Przez okno zmarznięte 
Ciągle wyglądamy 
Przyjdź do nas w gościnę 
Szczerze zapraszamy 
Wierszyk Ci powiemy 
Piosenkę zaśpiewamy 
A Ty daj prezenty 
Rózgi odrzuć w kąt 
I życz wszystkim dzieciom Kolorowych Świąt.
Z okazji Mikołajek uczniowie klasy 4b i 6a pojechali na lodowisko do Świdnicy. To był udany wyjazd pomimo wyczerpania i wysiłku wszyscy byli uśmiechnięci i zadowoleni :)

Czas na operę!
1.12.2014

Uczniowie naszej szkoły przekonali się, że muzyka operowa może się podobać. Z pewnością pomógł im w tym udział w spektaklu operowym pt.: "Wspomnienia aktora" - opowieści przeplatanej najpiękniejszymi ariami operowymi świata. Nie zabrakło Va pensiero ('Nabucco') czy la donna e mobile G. Verdiego, O Mio Bambino Caro (Giacomo Pucciniego), czy przepięknej arii Skołuby z opery Straszny dwór Stanisława Moniuszki, mogliśmy również usłyszeć arię Adeli z operetki "Zemsta nietoperza" i arię z "Kniazia Igora". Jednym słowem cudowny repertuar prowadzący widza przez różne epoki. Owacje na stojąco i na koniec zachwyt naszych dzieci potwierdził, że nasza młodzież jest gotowa do odbioru tego rodzaju twórczości. To ostatecznie zupełnie coś innego niż kino. To żywy kontakt z aktorstwem i muzyką. Dodatkowym atutem przedstawienia był fakt, że jedną z występujących była absolwentka naszej szkoły. Miejmy nadzieję, że występ był inspiracją dla naszej młodzieży i rozwoju nowych talentów.

21.11.2014 Dzień Życzliwości

Kolejne miłe wydarzenie w szkole, tym bardziej, że każdy od samego rana aż do ostatniego ucznia po południu był względem siebie wyjątkowo miły i uprzejmy. Mimo, że wszystkie dzieci na ogół są bardzo pogodne. Na wchodzących do szkoły czekał słodki cukierek, którym częstowali uczniowie oczywiście z miłym pozdrowieniem i uśmiechami na twarzy. Na przerwach wyjątkowo grała muzyka - dla dzieci była to dodatkowa okazja do tańców, pląsów i zabawy na przerwach. Oby takich pogodnych dni było jak najwięcej :)

11 Listopada

„Nie rzucim Ziemi skąd nasz ród… tak nam dopomóż Bóg”

11 listopada obchodziliśmy 96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten szczególny dzień obchodziliśmy, razem z mieszkańcami naszej gminy, w patriotyczny sposób. O godzinie 12:00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Kostomłotach odbyła się msza święta odprawiona w intencji Ojczyzny przez księdza Prałata Jerzego Sieczko. We mszy świętej uczestniczyli mieszkańcy gminy, kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, radni, sołtysi, strażacy oraz młodzież szkolna z nauczycielami oraz poczty sztandarowe.

Po części sakralnej złożono wiązanki kwiatów pod „Pomnikiem Poległych Żołnierzy", odśpiewano Hymn Narodowy, wysłuchano przemówienia w wykonaniu wójta gminy Kostomłoty. Tego dnia w tym historycznym miejscu pamięci narodowej spotkały się cztery pokolenia mieszkańców naszej małej ojczyzny, począwszy od Świadków Historii po tych, którzy wydarzenia historyczne znają z przekazów słownych, opowiadań bądź podręczników szkolnych.

Kolejnym etapem święta narodowego była akademia w wykonaniu uczniów naszej szkoły kl. VIa przygotowana pod opieką Pani Jadwigi Srogi. Młodzież przeniosła słuchaczy w świat pięknych utworów muzycznych, wierszy i prozy. Swoim występem uzmysłowili jak ważna dla każdego Polaka jest Ojczyzna i Wolność. 

Z tej też okazji 12 listopada 2014r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej odbył się uroczysty apel. W uroczystości wzięli udział uczniowie wszystkich klas. Uczniowie klas VI zaprezentowali inscenizację słowno-muzyczną. Dzieci recytowały wiersze oraz śpiewały patriotyczne pieśni przypominając o pokoleniu, które składało ofiary krwi w wielu bitwach i powstaniach, aby nasza ojczyzna mogła być znowu wolna. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Uroczysty apel niewątpliwie uświadomił uczniom wartość tego święta a także był piękną lekcją patriotyzmu. 

Krótkie przypomnienie z historii: W wyniku I wojny światowej (1914-1918) Polska odzyskała niepodległość. Stało się to możliwe wobec klęski państw centralnych (Niemiec i Austrii) oraz wycofania się z wojny Rosji Radzieckiej, która zawarła separatystyczny układ z Niemcami (marzec 1918), pozbawiając się możliwości udziału w paryskiej konferencji pokojowej. Wydana przez II Wszechrosyjski Zjazd Rad Delegatów Robotniczych i Żołnierskich (1917) Deklaracja praw narodów Rosji i Dekret Komisarzy Ludowych (1918) nie miały wpływu na odbudowę polskiej państwowości. Za datę odzyskania niepodległości uważa się 11 listopada 1918, dzień przekazania J. Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa nad wojskiem polskim i powierzenia mu misji utworzenia rządu po rozwiązaniu się Tymczasowego Rządu Republiki Polskiej w Lublinie.
(źródło: Wiem - Portal Wiedzy)

Pasowanie pierwszoklasistów


„Będę zawsze dbał o dobre imię swojej szkoły” – ślubowanie pierwszoklasistów w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Kostomłotach.29 października 2014r. panowała świąteczna atmosfera w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach. Uczniowie klasy pierwszej ubrani w świąteczny strój galowy, przepiękna dekoracja sali, przygotowany sprzęt nagłaśniający - to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.
Pierwszoklasiści przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.
Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Po burzy oklasków, w odświętnych strojach, w granatowych biretach na głowach pierwszacy błysnęli talentem. Wszyscy odwiedzili leśną krainę – „Szkołę Pani Jesieni”, w której popisali się znajomością wiedzy o kraju, swojej miejscowości, wiedzą ekologiczną. Pięknie zaśpiewane piosenki, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole. Po zakończonej części artystycznej uczniowie zwrócili się do pani dyrektor o przyjęcie ich do grona społeczności szkolnej. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Urszula Łapa dokonała ceremonii pasowania dotykając ramię każdego ucznia dużym piórem i wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej”.
 Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście. Również rodzice pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie i zorganizowali "słodkie" przyjęcie.
Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

"Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia"

Tradycyjnie, jak co roku przed Dniem Zmarłych, uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" w tym celu zbierali znicze przeznaczone na kresowe cmentarze. Akcja jest prowadzona pod patronatem Telewizji Wrocław i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Pamięć o tych mogiłach jest szczególnie pielęgnowana tutaj, na Dolnym Śląsku, gdzie po wojnie osiedliło się prawie milion Kresowian. To szlachetny cel pamiętać o tych, o którch może już nikt nie pamięta.

„JEST TAKI DZIEŃ….” - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach 14 października odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Święto to obchodzone jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej właśnie 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Uroczysty apel odbył się w sali gimnastycznej, która przybrała odświętny wygląd. Młodzi artyści pieśnią i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Były wiersze, piosenki i humorystyczne scenki o szkole. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało, o czym świadczyły gromkie brawa i słowa uznania. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Urszula Łapa, która złożyła życzenia nauczycielom i pracownikom oświaty oraz podziękowała występującym uczniom z klasy Va i Vb i  ich wychowawczyniom za uświetnienie Dnia Nauczyciela swoimi występami. 

Uczymy się dopingu!

8 października 2014 roku w ramach akcji Dzieci na stadionach uczniowie naszej szkoły pojechali na mecz polskiej Ekstraklasy, by ujrzeć na murawie piłkarzy Śląska Wrocław i Piast Gliwice. Po rozpoczęciu rywalizacji gorąco kibicowaliśmy wrocławskiej drużynie. Radość i okrzyki wzrosły jeszcze bardziej, gdy w drugiej połowie meczu nasi strzelili pierwszego gola. Zagorzała walka zakończyła się zwycięstwem naszej drużyny 3:0, co uczciliśmy salwami krzyku i radości. Resztę czasu spędziliśmy ze zwycięzcami, którzy rozdawali autografy. W drodze powrotnej śpiewaliśmy przyśpiewki naszej drużyny. Wyjazd na mecz uważamy za udany i liczymy na kolejne takie wrażenia.

Jedz owoce!

Kolejna akcja owocowa zakończona sukcesem. Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny udowodnili, że lubią owoce i znają ich wartości nie tylko smakowe ale i odżywcze.

Tak trzymać, Korzystajmy z natury na tyle na ile nam pozwala!

IV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia


26 września 2014 r. pokłoniliśmy się królowej wszystkich nauk – matematyce. 
W naszej szkole odbyły się obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.
Uczniowie zmierzyli się z grami, rebusami, zadaniami pisemnymi i ustnymi. Wszystko po to, aby wciąż doskonalić swe umiejętności, powtórzyć tabliczkę mnożenia i doskonale się przy tym bawić.

75 rocznica powstania Państwa Podziemnego

27 września mija 75 rocznica powstania Państwa Podziemnego. Dla młodych ludzi szczególnie najmłodszych jest to zaledwie kolejne święto, kolejna uroczystość zapisana na kartach kalendarza.  Aby jednak przybliżyć rys historyczny tego zdarzenia została przeprowadzona prelekcja dla ucznów klas 4 przez panią Monikę Asyngier, nauczycielkę historii w tutejszym gimnazjum. Pani Monika w mistrzowski sposób zapoznała dzieci z dziejami Państwa Podziemnego. Pozostałe klasy wraz z wychowawcami przygotowali referaty, prezentacje na w/w temat. W szkole panował podniosły i uroczysty klimat.

BEZPIECZEŃSTWO NAJWAŻNIEJSZEW dniu 9 września 2014 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach odbyło się spotkanie uczniów klas I ze starszym aspirantem z Posterunku Policji w Kostomłotach, Panem Stanisławem Niedziółką. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach „Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo”. Głównym tematem była problematyka szeroko rozumianego bezpieczeństwa. W czasie zajęć przekazano uczniom wiele cennych informacji dotyczących bezpieczeństwa:
- w ruchu drogowym, 
- w kontaktach z obcymi, 
- podczas korzystania z telefonu komórkowego,
- podczas zabawy, 
- w drodze do i ze szkoły.
Dzięki uczestnictwu w tego typu zajęciach uczniowie zdobyli ważną wiedzę dotyczącą własnego bezpieczeństwa na co dzień. Zaproszony policjant opowiedział dzieciom m.in. o tym, że: - nie należy przyjmować niczego od osób obcych,
-będąc uczestnikiem ruchu drogowego należy stosować się do wszystkich przepisów obowiązujących pieszych: przechodzić w miejscach do tego przeznaczonych, nie bawić się w pobliżu dróg itd.,
- w szkole trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa, takich jak: zakaz biegania po korytarzach, słuchanie poleceń nauczycieli.
Podczas spotkania uczniowie także mieli okazję do czynnego udziału w zajęciach poprzez możliwość dawania pytań, na które prowadzący udzielał wyczerpujących odpowiedzi. M.M.

Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2014/15

Dnia 1.09.2014 uroczyście rozpoczęliśmy naukę w szkole.
Uroczystości zaczęły się od mszy św. w kościele parafialnym w Kostomłotach. Po mszy św. dalsze uroczystości kontynuowaliśmy na sali gimnastycznej. Niestety, słońce na ten dzień, schowało się za deszczowymi chmurami, co nie ułatwiło przejście od czasu beztroskiego leżakowania do obowiązków pracy i nauki.

Ten dzień, to również wspomnienie największego konfliktu zbrojnego w historii świata, II wojny światowej. Z tej okazji przedstawiciele szkoły złożyli hołd, na tutejszym cmentarzu, bukietem kwiatów i zapalając znicz.

Po raz pierwszy przywitaliśmy najmłodszych uczniów naszej szkoły - liczną grupę 6-latków, którzy w tym roku rozpoczęli naukę w 1 klasie.

Wszystkim pracownikom szkoły, dzieciom, młodzieży, rodzicom życzymy obfitego roku.