Wydarzenia 2021-22
 
Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

NIE USTAJEMY W POMOCY UCHODŹCOM Z UKRAINY

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach od początku wojny w Ukrainie podjęła szereg działań wspierających uchodźców. Nasze akcje to:

  • „Solidarni z Ukrainą” - kiermasz ciast i babeczek. Za zebrane środki dla dzieci ukraińskich, które przybyły do naszej gminy, zostały zakupione buty w ilości 6 par na kwotę 602 zł,89 gr, przybory szkolne za 226 zł, 30 gr, opłacono wycieczkę do Dusznik Zdroju dla dwojga uczniów z klasy II w kwocie 160 zł. Ostatnio w czerwcu dołączyliśmy do akcji „Szlachetna Paczka dla Ukrainy”. Na ten cel przeznaczyliśmy 1000 zł. Pozostała kwota wspomoże szkołę w wyposażenie ukraińskich uczniów w
    przybory szkolne w nowym roku szkolnym 2022/2023.

  • Akcja „Paczuszka dla maluszka”- akcja z myślą o najmłodszych dzieciach z Ukrainy
    przybywających na dworzec we Wrocławiu oraz zakwaterowanych w naszej gminie.

  • Zbiórka pościeli i ręczników dla uchodźców przebywających w miejscu „Czas przestrzeni” oraz w domu gościnnym u Baptystów we Wrocławiu.

  • Zbiórka przyborów szkolnych, plecaków, gier planszowych i puzzli dla dzieci
    uchodźców mieszkających na terenie naszej gminy.

  • Akcja „Podziel się jajeczkiem na święta” – zbiórka świątecznych słodyczy dla dzieci ukraińskich z terenu naszej gminy i „Czasu przestrzeni" we Wrocławiu.

Jak widać nasi uczniowie chcą pomagać. Poprzez takie działania uczmy się empatii i
wrażliwości na drugiego człowieka. Mamy nadzieję, że pomoc będzie kontynuowana dopóki będzie taka potrzeba. Wierzymy, że czynienie dobra jest najszlachetniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić.
KONKURS NATURĄ MALOWANY
Nikola Lech, uczennica kl. IV a Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w
Kostomłotach zajęła II miejsce w wojewódzkim konkursie plastycznym „Dzika
Pisanka” zorganizowanym przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych. Konkurs
skierowany był do uczniów kl. IV- VI szkół podstawowych z Dolnego Śląska i polegał na własnoręcznym wykonaniu jaja, które jak najbardziej odzwierciedla naturalne jajo wybranego gatunku ptaka oraz odpowiedzi na pytanie: „ Dlaczego przyroda ma tyle barw?” Celem konkursu było m.in.: zaobserwowanie zależności ekologicznych w naturze, występowanie palety barw w przyrodzie oraz rozwijanie umiejętności obserwacji zjawisk przyrodniczych i ich opisu. Udział w konkursie umożliwił uczniom wykazanie się zdolnościami artystycznymi oraz wiedzą przyrodniczą.
Nikola wykonała jajo kawki, które nazwała : „Ptasie cudo", a jej odpowiedź na pytanie brzmi następująco: „ Barwy w przyrodzie są odzwierciedleniem zjawisk fizycznych i chemicznych, które w niej zachodzą. Służą rozwojowi i urozmaiceniu form życia na ziemi oraz przetrwaniu gatunku.”

Nikoli gratulujemy pomysłowości!
Uczniowie klas 2a, 2b i 1b na wycieczce
Wycieczka kilkudniowa klas siódmych
Wycieczka klasy 4b i 6a
13 czerwca klasa 4b i 6a były na wycieczce w Wałbrzychu. Klasy odwiedziły Starą Kopalnię a w niej zwiedziły wystawę oraz brali udział w warsztatach ceramicznych. Wystawa nosiła tytuł Anzelmiada, od nazwiska Waldemara Anzelma, który był autorem wystawy. Prace na wystawie miały charakter sztuki nowoczesnej i abstrakcyjnej. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się, w jaki sposób powstają ceramiczne kubeczki, talerze i figurki z gipsu oraz porcelany. Uczniowie zwiedzali pracownię, w której powstają te wyroby oraz zaglądały do pieca, w którym są wypalane w temperaturze powyżej 1000 stopni. Po zwiedzaniu samodzielnie namalowali wzór na talerzu przy użyciu farb szybkoschnących, dzięki czemu mogli zabrać swoje talerzyki do domu. Po 24 godzinach mieli utrwalić swój kolorowy wzór w piekarniku w 150 stopniach.
Po warsztatach dzieci odwiedziły sklepik, gdzie zakupiły porcelanowe pamiątki. Wycieczka zakończyła się ucztą w restauracji KFC i bezpiecznym powrotem do domu.
Zielona szkoła
Każda wycieczka szkolna to okazja do integracji, a szczególnie taka kilkudniowa
wycieczka, w czasie której dzieci są daleko od swoich rodziców i miejsc zamieszkania. Możliwość uczestniczenia w zielonej szkole otrzymali uczniowie klas trzecich oraz klasy piątej. Dzieci wraz z wychowawcami w terminie od szóstego do dziesiątego czerwca 2022 roku spędzały czas w górach, a dokładniej zwiedzając Kopalnię Soli w Bochni,
Zakopane oraz Kraków. Nie mogło zabraknąć górskich wycieczek na Gubałówkę, do Doliny Kościeliskiej i Wąwozu Kraków. Mimo zmiennej pogody uczestnicy wycieczki wrócili do domów zadowoleni, szczęśliwi i pełni wspomnień.

WARSZTATY W MUZEUM

W czwartek 09.06.2022 roku klasa I A udała się do Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej. Uczniowie ,, zapakowali ’’ do plecaków dobry humor i rozpoczęli swoją pierwszą przygodę z muzeum. Mieści się ono w gotyckim ratuszu miasteczka. Najcenniejszym zabytkiem muzeum jest bez wątpienia ,,Skarb Średzki” oraz ,,Średzkie insygnia cechowe”. Wielkie wrażenie na uczniach zrobiła makieta ilustrująca dawny wygląd Środy, z przedstawieniem nieistniejących już budowli takich jak zamek kasztelański. Uczniowie obejrzeli także wystawę pod tytułem ,,Dawne narzędzia obróbki drewna”. Następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach gier planszowych przez
wieki. Zabawy w drużynach dały im wiele radości. Wycieczka zakończyła się
degustacją lodów w jednej ze średzkich lodziarni.

Wychowawczyni klasy I A
Iwona Bekieszczuk

Ogólnopolski Konkurs Matematyczny 2022

Znamy już wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego MATEMATIX, w którym startowało 52 uczniów naszej szkoły z klas IV -VIII.

Najlepszy wynik i II miejsce w województwie zajęły uczennice:
Hanna Janiec z klasy IV a
Milena Kata z klasy VIII b

Najlepszy wynik w szkole w kategorii klas piątych osiągnęła Alicja Wasylów, w kategorii klas siódmych Lena Konieczna.

Wszyscy startujący w konkursie uczniowie otrzymali drobne upominki i pamiątkowe
dyplomy.

Gratulujemy!!!

J@ online – jak chronić się przed zagrożeniami
w sieci 

Każdy z nas codziennie korzysta z internetu. Wiemy, jak ważne
jest dbanie o nasze bezpieczeństwo w sieci, podnoszenie kompetencji cyfrowych, a także odróżnianie prawdziwych informacji od fake newsów. Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, z myślą o uczniach i pedagogach zostały przeprowadzone webinaria dla uczniów klas VII - VIII naszej szkoły.

30 maja 2022, godz. 10:00
Hejt i mowa nienawiści – reaguj, nie bądź obojętny
# Jaka jest różnica między hejtem, a mową nienawiści
# Przemoc rówieśnicza a cyberprzemoc
# Konsekwencje prawne

31 maja 2022, godz. 10:00
Sexting – czy jest przestępstwem?
# Zjawiska sextingu i sextortionu, zagrożenia i konsekwencje
# Czym jest grooming
# Kiedy mamy do czynienia z przestępstwem

2 czerwca 2022, godz. 10:00
Fake newsy i dezinformacja – nie wszystko jest prawdą
# Czym jest dezinformacja
# Charakter i źródła fake newsów
# Jak rozpoznać i ustrzec się przed fake newsami

3 czerwca 2022, godz. 10:00
Phishing – oszustwo, które dotyka również młodzież
# Czym jest phishing i jakie są jego rodzaje
# Dlaczego młodzież jest narażona
# Przykłady ataków phishingowych
# Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Webinaria prowadzone były przez ekspertów UKE, na co dzień tworzących i realizujących kampanie kierowane m.in. do dzieci i młodzieży oraz dorosłych, ukierunkowane na zagadnienia związane z szeroko pojętym cyberbezpieczeństwem. 

Święto Szkoły

Dnia 1 czerwca w Szkole Podstawowej w Kostomłotach odbyła się uroczystość 20-lecia nadania imienia Marii Konopnickiej oraz 15. rocznicy przyjęcia Sztandaru.
Szkoła jest miejscem, w którym wspólnie spędzony czas jednoczy wszystkich uczniów. Szkoła to również tradycje i obrzędowość, poczucie wspólnoty. A dzieje się tak między innymi za przyczyną obchodzonych przez społeczność uczniowską uroczystości. Jedną z nich jest Dzień Patrona. Patron szkoły to osoba, której życie i działalność służą pokoleniom. To autorytet reprezentujący treści i wartości bliskie dzieciom i młodzieży.
23 maja 2022 roku przypadała 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii, realistkę, twórczynię Roty doceniając jej literacki dorobek oraz wkład w działalność patriotyczną, ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej.
Obchody Święta Szkoły rozpoczęły się o godz. 9:00 na sali gimnastycznej. Wśród publiczności zasiedli zaproszeni goście: Zastępca Wójta Gminy Kostomłoty Pani Alicja Meusz, Przewodnicząca Rady Gminy Kostomłoty Pani Agnieszka Śladowska oraz Dyrekcja Szkoły, nauczyciele, przedszkolaki i uczniowie.
Po odśpiewaniu hymnu Polski oraz hymnu Szkoły najmłodsi uczniowie i ich starsi koledzy zaprezentowali swoje umiejętności taneczne, recytatorskie i wokalne. Aby wszystkim zgromadzonym przybliżyć życie i twórczość patronki, klasy II i III przygotowały prezentację multimedialną. Sześciolatki w swoim programie artystycznym pokazały, że „krasnoludki są na świecie”. Recytowały wiersz Tęcza oraz pięknie wykonały tańce- Krasnali i Tęczy, zagrali na bumbum rurkach. Występ uatrakcyjnili starsi koledzy ze szkoły- Anastazja wykonała piosenkę do wiersza M. Konopnickiej, a klasa IVb zobrazowała Muchy Samochwały. Barwne stroje dzieci, piękna dekoracja sali, w której odbywała się uroczystość, dopełniły świetności wydarzenia.
Po akademii głos zabrała organizatorka konkursu pt. Ekologiczna Torba z Patronką. W myśl zasady- Nie wyrzucaj- wykorzystaj i w dobie ruchu ZERO WASTE- czyli niemarnowania, zależy nam na byciu EKO i wręczyła nagrody.
Na zakończenie przedstawiciele Urzędu Gminy w Kostomłotach przekazali życzenia od siebie i Pani Wójt Janiny Gawlik i wręczyli okolicznościowy prezent. Do podziękowań i życzeń dołączyła się także Pani Dyrektor Szkoły Urszula Wielgus.
Drugą część Dnia Patrona zarówno przedszkolaki jak i uczniowie spędzili z wychowawcami. Najmłodsi wzięli udział w Przeglądzie Tańca Nowoczesnego, puszczali bańki i malowali kredami. Zaplanowano także dla nich gry i zabawy na świeżym powietrzu. Nieco starsi obejrzeli pokaz drukarki 3D, korzystali z dmuchańca i wykonali kapelusze dla patronki. A najstarsi brali udział w turnieju międzyklasowym, podczas którego przygotowali stoisko z bajkowymi słodkościami, napisali życzenia dla patronki, uczestniczyli w rewii mody bajkowej i pokazie kapeluszy, zagrali w siatkówkę, piłkę nożną i palanta.

To był niezapomniany Dzień Dziecka, pełen fantastycznych wrażeń i cudownej zabawy.

Egzamin ósmoklasisty

24- 26 maja 2022r. uczniowie klas ósmych pisali egzamin z j.polskiego, matematyki i j. obcego. Za wszystkich trzymaliśmy kciuki ✊ 

Konkurs plastyczny

Praca uczennicy klasy 7b Emilii Arasimowicz została nagrodzona w gminnym konkursie plastycznym, którego tematem przewodnim był portret rodzica. 

Warsztaty zdrowego odżywiania

11 maja 2022 w klasach VA, VB i IVA odbyły się warsztaty zdrowego odżywiania. Nasi uczniowie mogli samodzielnie przygotować zdrowe wrapy z dużą ilością warzyw. Ponadto dowiedzieli się, jak zdrowo się odżywiać, dlaczego należy unikać nadmiaru tłuszczu. Było smacznie, zdrowo i kolorowo.

WARTO BRAĆ UDZIAŁ W KONKURSACH

Hanna Janiec, uczennica klasy IV Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach została laureatką Dolnośląskiego Konkursu Poetyckiego: " W Podziękowaniu za Beatyfikację Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego". W marcu była uroczysta gala z rozdaniem dyplomów i nagród w tym wydany tomik poezji z wierszami laureatów. A teraz nagroda główna: wyjazd edukacyjny do Warszawy wraz z opiekunem Lillą Staworowską, ufundowany przez #Stowarzyszenie Odra- Niemen, które wspiera szkoły z Dolnego Śląska, prowadzi wolontariat i rozwija edukację historyczną oraz współpracuje z weteranami w Polsce i na świecie.

W programie nie tylko zwiedzanie najważniejszych miejsc stolicy, takich jak: Kolumna Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski z zewnątrz wraz z jego przepięknymi ogrodami, Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Powstania Warszawskiego, Pomnik Adama Mickiewicza, Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik Sybiraka, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, ale niezwykłe spotkania:
- w Choszczówce z s. serafitką Michaliną Jankowską, dyr. Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. To właśnie tu kard. Karol Wojtyła spędził swą przedostatnią noc w Polsce przed wylotem na konklawe. Tu natomiast duchowych i fizycznych sił nabierał Prymas Wyszyński;
- z Powstańcami Warszawskimi - świadkowie Powstania Warszawskiego opowiadali o tym czym dla nich było Powstanie i jak wspominają pierwsze dni po godzinie "W". Uczniowie mogli porozmawiać z gośćmi, zadawać pytania dotyczące czasów dla nich tak odległych, ale jednocześnie niezmiernie interesujących. Mogli dowiedzieć się szczegółów na temat idei, którymi kierowali się młodzi harcerze ponad siedemdziesiąt lat temu i porównać je ze światem wartości współczesnej młodzieży. To była niezwykła
lekcja historii, patriotyzmu i szacunku dla wartości. Z wielkim wzruszeniem, pełni zadumy i wdzięczności żegnaliśmy znamienitych gości, wręczając im własnoręcznie zrobione laurki z życzeniami;
- z prof. K. Szwagrzykiem na "Łączce" na Powązkach - w bardzo intersujący sposób zostało nam przybliżone miejsce, gdzie komuniści w latach 1946-1956 grzebali ciała pomordowanych w więzieniu mokotowskim polskich żołnierzy, których dziś nazywamy Żołnierzami Niezłomnymi;
- spotkanie z Pierwszą Damą RP p. Agatą Kornhauser- Dudą – to spotkanie poprzedzone było zwiedzaniem Pałacu Prezydenckiego z przewodnikiem. Obecność zarówno w Sali Kolumnowej, jak i w pozostałych pomieszczeniach, w których na co dzień obowiązki swoje pełni Prezydent RP to duże przeżycie, nie tylko estetyczne, ale również emocjonalne. Prezydentowa oprowadziła nas po ogrodach, pokazała oranżerię oraz zaprosiła na poczęstunek na tarasie, rzecz jasna w jej towarzystwie. Były rozmowy, żarty, wspólne fotografie. Swoistą wisienką na torcie były upominki dla uczniów i nauczycieli przygotowane przez Kancelarię Prezydenta RP. Dla nas była to
niezwykła lekcja patriotyzmu, wrażliwości, kultury, a w końcu poznania Pierwszej Damy RP w sytuacji zupełnie prywatnej. To niezwykle ciepła, życzliwa i przemiła osoba. Jesteśmy dumni z tego ogromnego wyróżnienia.

Do domu wyjechaliśmy pełni ekscytacji, radości i przeświadczenia, że dla wielu będzie to niezapomniane przeżycie.

Wielkie podziękowania kierujemy pod adresem organizatorów, a przede wszystkim Pani Prezes Stowarzyszenia # Ilony Gosiewskiej pomysłodawczyni tego wyjazdu. Taka nagroda to dla uczniów cenna inicjatywa i atrakcyjna pamiątka.

Światowy Dzień Pszczół

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.
Uczniowie klasy IB uczcili to święto pięknymi pracami plastycznymi. Mali przyjaciele pszczół wykonywali projekty domków dla zapylaczy. W pracy uczniowie wskazywali zagrożenia dla pszczół i innych owadów. Uczniowie klasy VIIc i VA ustawili kolejne domki dla dzikich pszczół, które sami wykonali. Każdy z nas może dbać o przyrodę i
pomagać przyjaznym owadom. Warto pamiętać, że pszczoły zapylają aż 77 proc. gatunków roślin dostarczających żywność. Szacuje się, że w Polsce praca pszczół jest warta ponad 4 mld zł rocznie, pozyskiwanie miodu to tylko część ich działalności, gdyż zapylającą też krzewy i drzewa.

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

19 maja 2022r. w Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Rakoszycach odbył się XVIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny Mistrz ortografii. Naszą szkołę reprezentowały 3 uczennice z klas ósmych.
Konkurs polega na napisaniu tekstu dyktanda sprawdzającego znajomość zasad ortograficznych i interpunkcyjnych.
Jesteśmy dumni, że II Wicemistrzem Ortografii została uczennica klasy VIIIa- Aleksandra Kopacz.

Gratujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Powiatowy Konkurs Matematyczny

„Jest tylko jeden
sposób nauki. Poprzez działanie.”
Paulo Coelho


12 maja 2022r. w Zespole Szkół im. Noblistów Polskich w Ciechowie odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny. Do udziału w nim zaproszonych zostało 5 uczniów naszej szkoły laureatów Szkolnego Konkursu Matematycznego. Uczniowie rywalizowali wśród grona 58 najlepszych matematyków szkół podstawowych powiatu średzkiego z Ciechowa, Mieczkowa, Środy Śląskiej, Rakoszyc, Malczyc, Szczepanowa, Udanina, Ujazdu Górnego, Pisarzowic, Malczyc.

Zadania konkursowe nie należały do najłatwiejszych, tylko logiczne myślenie i sprawność rachunkowa gwarantowały sukces. Cieszymy się, że wśród laureatów Powiatowego Konkursu Matematycznego są uczniowie z naszej szkoły, a oto oni:

I miejsce w kategorii klas IV zajęła Hanna Janiec z klasy IV a
II miejsce w kategorii klas VIII zajął Filip Laszczyk z klasy VIII a

Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów, które wręczyła Pani Dyrektor Szkoły mgr Monika Heba-Wierzbicka i prowadząca konkurs Pani Helena Madej.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

AKTYWNI BŁĘKITNI
szkoła przyjazna wodzie

Uczniowie klas I-VIII Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej brali udział w programie Aktywni Błękitni- Szkoła przyjazna wodzie. Był to szeroko zakrojony program edukacyjny, mający na celu promowanie gospodarki wodnej w zakresie dbałości o czystą wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej.
W ramach programu, grupa 50 uczniów z klas IV naszej szkoły brała udział w wycieczce do Hydropolis we Wrocławiu. Mieli oni okazję zwiedzić centrum wiedzy o wodzie, które łączy w sobie walory edukacyjne z nowoczesną wystawą i multimediami. Kolejnym punktem realizacji programu była organizacja konkursów tematycznych o wodzie.
Wśród uczniów klas II i IV zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne według scenariuszy umieszczonych na stronie Wód Polskich. Uczniowie obejrzeli również spektakl edukacyjny Sprawa wody- kto ja nam kradnie?, rozwiązywali rebusy wodne oraz czytali wspólnie Łamigłówki dla młodego odkrywcy. Dzięki aktywnemu uczestnictwu znaleźliśmy się wśród sześciu dolnośląskich szkół biorących udział w finale programu Aktywni Błękitni. Wydarzenie miało miejsce 10 maja na terenie Śluzy Różanka. Pierwszą z atrakcji był pokaz śluzowania jednostek wodnych. Po pokazie,
przedstawiciele każdej ze szkół zostali podzieleni na sześć grup, które przemieszczały się w systemie rotacyjnym pomiędzy poszczególnymi stanowiskami. Należały do nich:
-Budynki sterowni oraz maszynowni śluzy - aparatura i urządzenia do kierowania pracą budowli hydrotechnicznej, zaznajomienie się z procesami technologicznymi;
- Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - konkursy z nagrodami, namiot, koło fortuny, krzyżówki, wykreślanki, gadżety i materiały edukacyjne związane z gospodarką wodną, pojazdy Wód Polskich wykorzystywane do sprawnego prowadzenia interwencji w terenie;
- Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu - radiowóz, skutery, namiot, syreny;
- Dolnośląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - bus WOPR, samochód terenowy, quad, karetka, namiot;
- Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu - samochód ratownictwa wodno-nurkowego, osprzęt sonarowy, ponton na przyczepce;
- Poczęstunek.
Każde stoisko miało do zaoferowania różnorakie atrakcje. Uczestnicy poznali specyfikę pracy poszczególnych jednostek, mogli obcować z wyspecjalizowanym sprzętem używanym podczas codziennych obowiązków policjantów, strażaków, ratowników czy pracowników Wód Polskich. Z kolei przedstawiciele służb prezentowali dzieciom zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą, zdradzali kulisy pracy i chętnie dzielili się swoim
bogatym doświadczeniem. Ostatnim punktem wydarzenia był pokaz ratownictwa wodnego, podczas którego dzieci dowiedziały się m.in. jakiego sprzętu używają ratownicy, jakie są sposoby ratowania tonącego człowieka. Program był objęty honorowymi patronatami: Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Wojewody Dolnośląskiego i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

Święto Konstytucji 3 Maja

Uczniowie klasy 8a i 8b w przejmujący sposób wprowadzili nas w klimat świąt majowych. 29 kwietnia zaprezentowali swoje zdolności podczas Akademii z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dopełnieniem występu był śpiew chórku złożonego z uczniów klasy 5a i 6a oraz gra na flecie i skrzypcach.
Patriotyczne spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie przedstawili montaż słowno- muzyczny zatytułowany „Polska pachnie bzami”, w którym przypomnieli kulisy uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz jej twórców.
Dziewczęta – POEZJE w białych sukniach z wiankami na głowie – recytowały wiersze pisarzy – uczestników Obiadów Czwartkowych na zamku królewskim. Na scenie pojawili się także ubrani w stroje stylizowane odpowiednio do epoki oświecenia Hugo
Kołłątaj, Ignacy Potocki, król Stanisław August Poniatowski, marszałek Sejmu Wielkiego Stanisław Małachowski oraz Poeta, Sekretarz, Mąż i Żona.
Liryczne partie dialogowe Poezji, okolicznościowe piosenki w wykonaniu chóru i osiemnastowieczne kostiumy aktorów sprawiły, że poczuliśmy, jak ważne dla Polaków jest Święto Konstytucji 3 Maja.
Na zakończenie głos zabrały Pani Wicedyrektor Katarzyna Burczyk i Zastępca Wójta Pani Alicja Meusz, które podziękowały za przygotowanie akademii i przypomniały, że należy cieszyć się wolną Polską i świętować ważne dla naszego kraju rocznice.

Zaangażowanym uczniom bardzo serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że przedstawione treści pozostaną długo w naszej pamięci.

Akademia została przygotowana pod kierunkiem nauczycieli: pani Magdaleny Sochy,
pana Bogusława Boczniewicza i pani Katarzyny Burczyk.

Przedstawiciele naszej szkoły 3 maja w Piotrowicach wzięli udział w gminnych obchodach 231. rocznicy Uchwalenia Konstytucji. Poczet Sztandarowy reprezentowali uczniowie klasy VIIIA i VIIIb. Dyrekcja w imieniu całej społeczności szkolnej złożyła wieniec pod pomnikiem Ofiar Terroru Hitlerowskiego.

Dzień Kostki Rubika

Corocznie, 17 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Kostki Rubika. W tym roku szkolnym, dzień ten został przeniesiony na 21 kwietnia. Uczniowie klas IV – VIII na lekcjach matematyki mieli możliwość wykazania się umiejętnością ułożeniu kostki Rubika na czas.
Wszystkim zaangażowanym uczniom serdecznie dziękujemy.

Dzień Ziemi

Dzień Ziemi to święto obchodzone 22 kwietnia niemal na całym świecie. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.

W tym ważnym dniu w naszej szkole odbył się apel przygotowany przez uczniów klasy VIIc. Uroczystość zaszczyciły panie: Wójt Gminy Kostomłoty- Janina Gawlik, Zastępca Wójta- Alicja Meusz oraz Dyrektor Centrum Usług Wspólnych- Małgorzata Pieszczoch- Śmidoda. Gala była okazją do podsumowania projektu "Śladami zapomnianych ogrodów" realizowanego w ramach VIII edycji Dolnośląskiej Sieci Szkół Promujących Ekorozwój „Ziemia dla Wszystkich”, którego głównym pomysłodawcą jest Kuratorium
Oświaty we Wrocławiu. Nasza szkoła uczestniczyła we wszystkich edycjach sieci. W VII edycji uzyskała nagrodę Lidera Edukacji Ekologicznej województwa dolnośląskiego. Przez ostatnie pół roku cała społeczność szkolna aktywnie pracowała na rzecz zrównoważonego rozwoju. Uczniowie pogłębiali wiedzę o środowisku najbliższej okolicy, wykonywali zielniki, lapbooki, plakaty i prezentacje. W szkole zorganizowano trzy wystawy wykonanych domków dla jeży, budek lęgowych, karmników i poidełek dla motyli. Na korytarzu szkolnym uczniowie przygotowali wystawę prac plastycznych oraz domków dla owadów.

Starsi młodszym

Uczennice z klasy V A uczestniczące w programie z pandą, którego organizatorem jest Fundacja WWF Polska, odwiedziły klasę IIA. Opowiedziały młodszym kolegom o zasadach programu, w którym biorą udział. Wraz z wychowawczynią panią Aleksandrą Jackowiak przeprowadziły zajęcia o łańcuchach pokarmowych i diecie misiów. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek na temat niedźwiedzia brunatnego. Na zajęciach wykorzystano pomoce wykonane przez uczennice klasy VIIIb.

Kreatywne warsztaty o odnawialnych
źródłach energii

24 kwietnia uczniowie klasy VIIIA odwiedzili Akademię Energii Odnawialnej Andre Tech w Komornikach. Firma Państwa Andrełowicz to lider w naszym regionie propagowania odnawialnych źródeł energii ( w szczególności pomp ciepła). Nasi uczniowie mogli zwiedzić niezwykle nowoczesny zakład. Dowiedzieli się, na jakiej zasadzie działają pompy ciepła, jakie są ich rodzaje, czy są szkodliwe dla środowiska. Energia ziemi, wody, powietrza i słońca jest bezpieczna dla środowiska i nie powoduje zmian klimatu. Warsztaty były jednym z elementów projektu Globalna Szkoła organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, w którym uczestniczą uczniowie naszej szkoły.

Szkolny Konkurs Matematyczny

25 marca 2022r. W SP im. Marii Konopnickiej odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny. W konkursie wzięło udział 34 uczniów z klas IV – VIII. Uczniowie rozwiązywali zadania w poszczególnych kategoriach wiekowych. Z każdej grupy została
wyłoniona jedna osoba, która będzie reprezentowała szkołę w Powiatowym Konkursie Matematycznym w Ciechowie. Konkurs odbędzie się dnia 12 maja (czwartek) 2022r. 
o godz. 8:30.

Wyniki konkursu:
klasa IV – Hanna Janiec
klasa V – Oskar Matuszek
klasa VI – Andrzej Dobrzycki
klasa VII – Mikołaj Żygadło
klasa VIII – Filip Laszczyk

Gratulujemy:
Alicja Niedziółka, Agnieszka Suchoń - Muzyka

Ogólnopolski Konkurs Matematyczny 2022

Uczniowie klas IV –VIII Szkoły Podstawowej zmagali się z matematycznymi zadaniami konkursowymi w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego Matematix.
Konkurs odbył się 6 kwietnia 2022r. w naszej szkole. Arkusze egzaminacyjne zostały przygotowane przez Firmę Edukacyjną „Łowcy Talentów JERSZ” w ramach „Ogólnopolskiego Programu Łowimy Talenty”. Na każdym poziomie uczniowie rozwiązywali inne zadania. W matematycznej rozgrywce naszą szkołę reprezentowało 52 uczniów.

Każdy uczestnik otrzyma gadżet szkolny razem z oficjalnymi wynikami konkursu,
na które musimy poczekać do maja. 

Dzień Składanek i Łamigłówek

21 marca 2022r. uczniowie naszej szkoły na lekcjach matematyki obchodzili Dzień Składanki i Łamigłówki. Celem wprowadzenia tego święta było podkreślenie roli, jaką pełnią wszelkie łamigłówki, zabawy edukacyjne w rozwoju każdego człowieka już od
najmłodszych lat. Uczniowie klas IV - VIII w małych zespołach
rozwiązywali i układali: rebusy, łamigłówki o tematyce matematycznej.
Warto je układać, ponieważ świetnie ćwiczą pamięć, logiczne myślenie oraz koncentrację. Łamigłówki i rebusy to również nauka przez zabawę i rozrywkę. Chętni uczniowie wykonali składanki na bazie kwadratu, prostokąta. Dzień ten sprzyjał budowaniu pozytywnych relacji w grupach i wzbogacił lekcje matematyki.

Pomysł na lekturę

POWITANIE WIOSNY
SPOTKANIE Z PSZCZELARZEM

SZKOLNE DNI MATEMATYKI

Wszyscy wiemy, że matematyka uważana jest za „Królową nauk” i zajmuje szczególne miejsce wśród wszystkich nauk. Czy istnieje jedna, uniwersalna i skuteczna dla wszystkich droga polubienia matematyki? Każdy musi wypracować ją sam, nie wszystkie zadania wymagają wiedzy matematycznej - wystarczy otwarty umysł i chęć do zabawy. Dlatego w naszej szkole zaplanowaliśmy obchody Szkolnych Dni z Matematyką w marcu i kwietniu 2022r.:
* 14 marca 2022r. - Dzień Liczby Pi – klasy 4-8
* 21 marca 2022r. – Dzień łamigłówek i składanek – klasy 4-8
* 25 marca 2022r. – Szkolny Konkurs Matematyczny – klasy 4-8
* 6 kwietnia 2022r. - MATEMATIX 2022 – ogólnopolski konkurs matematyczny, klasy 4-8
* 20 kwietnia 2022r. - Dzień Kostki Rubika – klasy 4-8

Głównym celem zaplanowanych działań jest ukazanie i uświadomienie uczniom, że matematyka, to nie tylko trudne zadania, „suche liczby” i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i fajna przygoda.

Dzień Liczby Pi

14 marca obchodziliśmy w naszej szkole dzień liczby Pi . Datę wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. Liczba π lub ludolfina, to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła, do długości jego średnicy. Uczniowie przyłączyli się do świętowania, przygotowując prace promujące „Dzień Liczby Pi”. Powstawały plakaty, Pi grafy, Miasto Pi, uczniowie klas siódmych obliczali pola figur oraz kodowali z
wykorzystaniem układu współrzędnych. Uczniowie klas ósmych układali rebusy i
rymowanki z wykorzystaniem rozszerzenia liczby Pi. Towarzyszyło temu dużo emocji,
zabawy! Został zapowiedziany konkurs klasowy na zapamiętanie najdłuższego
rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Święto Pi, niewątpliwie, miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia.

Lektura w pudełku- Kubuś Puchatek
w wykonaniu uczniów klasy 2b

SOLIDARNI Z UKRAINĄ
Wojna w Ukrainie dominuje w naszych myślach i ma duży wpływ na nasze działania. Tragedia ta mobilizuje nas do pomocy i wsparcia ofiar wojny. Społeczność Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach nie pozostaje obojętna i rozumie, że właśnie teraz trwa sprawdzian naszego człowieczeństwa, dlatego również włączyła się, by pomagać Ukraińcom, którzy bardzo liczą na nasze wsparcie.
4 marca w naszej szkole odbył się kiermasz ciast - Solidarni z Ukrainą. Inicjatorem tego wydarzenia był Szkolny Wolontariat wraz z Samorządem Uczniowskim. Zarówno uczniowie jak i ich rodzice wykazali się wielkim sercem. Sprzedano ogromne ilości przepysznych kolorowych babeczek, ciast i ciasteczek. Zebrana rekordowa suma 3726zł i 60 gr zostanie przekazana na pomoc dzieciom poszkodowanym w wojnie. Nasz kiermasz wsparli również pracownicy z różnych instytucji jak: Skład Ogólnorolny
Wicha, Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Kultury, Bank Spółdzielczy, Urząd Pocztowy, Apteka, Kwiaciarnia u Ewy, Duende Finanse.
Należy nadmienić, że uczniowie cały czas przekazują zabawki, materiały piśmienne oraz kolorowanki dla dzieci z ukraińskiego domu dziecka.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim rodzicom, uczniom, nauczycielom oraz ludziom dobrej woli za materialne wsparcie tej akcji.
Jesteśmy wdzięczni za okazaną pomoc. Pamiętajmy: Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy zatacza koło i wraca do nas.

GALA DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO

Jak już wcześniej informowaliśmy nasza szkoła wzięła udział w poetyckim  Dolnośląskim Konkursie „ W podziękowaniu za beatyfikację prymasa Stefana Wyszyńskiego. Uczennica klasy IVa - Hanna Janiec ze swoim wierszem „Mój Prymas” zajęła pierwsze miejsce w kategorii klas IV-VI.
3 marca w  Miejsko - Gminnym Domu Kultury w Międzyborzu odbyła się uroczysta gala podsumowująca ten konkurs. Naszą szkołę reprezentowały: Pani Dyrektor Urszula Wielgus oraz Hania Janiec z opiekunem. Podczas uroczystości można było przeczytać wszystkie nagrodzone wiersze, które pięknie przepisane, umieszczono na sztalugach. Zgromadzeni goście zapoznali się z działalnością błogosławionego Prymasa Stefana Wyszyńskiego, dzięki krótkiemu wykładowi inspirowanemu słowami błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego: Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy… wygłoszonemu przez Pana Marka Gadowicza z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu. Program artystyczny przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. J. Badury w Międzyborzu, która była organizatorem konkursu. W nagrodę Hania otrzymała bardzo wartościowe gry historyczne i zaproszenie (wraz z opiekunem) na dwudniowy wyjazd edukacyjny do Warszawy oraz Tomik poezji ze zbiorem wierszy z tego konkursu. Wszystkim uczestnikom gratulujemy zaangażowania i pięknych wierszy, a Hani życzymy udanego zwiedzania stolicy.

Lilla Staworowska

Zafascynowani teatrem

W poniedziałek 28 lutego uczniowie klasy 5a, 5b i 6a wybrali się do Wrocławia, gdzie w Sali Koncertowej Radia Wrocław obejrzeli przedstawienie pt. „W pustyni i w sieci”. Główny bohater, miłośnik gier komputerowych, unika domowych obowiązków. W wyniku awarii pieca, jego siostra traci wzrok, chłopak musi się nią zajmować, ale jest
to dla niego kłopot, bo chciałby się przygotowywać turnieju. Niespodziewanie trafia do gry w swoim komputerze, jej pozytywne przejście da mu nagrodę, może to być odzyskanie wzroku przez siostrę. Na swojej drodze napotyka przedziwne postaci i rozwiązuje zagadki dotyczące lektur, które czytał siostrze, dzięki temu wygrywa i może odebrać nagrodę. Wtedy pojawia się dylemat, bo komputer proponuje mu inną nagrodę, może zostać mistrzem rozgrywek komputerowych. Chłopak musi wybierać. Wszyscy uczniowie doskonale bawili się podczas przedstawienia, podobała im się współczesna tematyka, dobrze dopasowana muzyka i możliwość sprawdzenia swojej wiedzy podczas rozwiązywania lekturowych zagadek. Największe jednak wrażenie zrobiły na uczniach wykorzystane w przedstawieniu lalki teatralne – pokraczny stwór pochodzący z Hobbita, włochaty pająk, dziwna duża czerwona postać, niby smok oraz trzygłowa postać. Dodatkową atrakcją przedstawienia była wartka akcja, dużo wzruszeń, ale także momenty przerażające i komiczne. Niektórzy uczniowie stwierdzili, że w teatrze było lepiej niż w kinie.
Szafa z Narnii
Uczniowie klasy V a po omówieniu lektury Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa C.S. Lewisa wykonali niezwykłe szafy, w których umieścili wiadomości o utworze. Zaś na lekcji podsumowującej zagrali w grę planszową, wykazując się ogromną wiedzą.

Dzień Bezpiecznego Internetu

W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej przez cały rok szkolny podejmuje się szereg działań na rzecz propagowania bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz kultury i szacunku w sieci. Szczególne działania podejmowane są podczas obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, który w tym roku przypadł na dzień 8 lutego 2022r. Szkoła przystąpiła do projektu Polskiego Centrum Programu Safer Internet realizowanego na terenie kraju.
Więcej informacji: www.saferinternet.pl

Szczególne działania podejmowane były w miesiącu lutym. W klasach IV – VIII nauczyciele zapoznali uczniów z tematyką bezpiecznego Internetu na lekcjach informatyki.
Tematyka zajęć:
* Cyberprzemoc,
* Legalność oprogramowania,
* Gry komputerowe,
* Bezpieczeństwo danych w Internecie,
* Netykieta w Internecie,
* Gdzie szukać pomocy.

Uczniowie klasy VIII przygotowali ulotki, plakaty w formie elektronicznej „Niebezpieczeństwo uzależnień od komputera i telefonu, „Legalność oprogramowania, z którego korzystam”, uczniowie klas VII wykonali prezentacje/ plakaty na temat „Cyberprzemocy”, „Cyfrowej tożsamości”, uczniowie klasy VI w oparciu o tematykę
„Bezpieczny Internet” wykonali „chmury wyrazowe”. Efektem pracy czwartoklasistów były komiksy/plakaty „Bezpieczni w sieci”.
W ramach DBI została przeprowadzona wśród uczniów i rodziców ankieta na temat bezpieczeństwa dziecka w Sieci.

Wszystkim osobom zaangażowanym w podejmowane działania na rzecz DBI składam podziękowania.

Szkolny koordynator
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagrał dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.
W niedzielę 30 stycznia dwadzieścioro dziewięcioro wolontariuszy kwestowało w Gminie Kostomłoty do późnych godzin popołudniowych. Alicja, Cyprian, Julia, Hanna, Maja, Szymon, Julia, Alicja, Anna, Nina, Aleksandra, Magdalena, Nina, Julia, Kamila, Julia, Anastazja, Kajetan, Lena, Julia, Marlena, Hanna, Aleksander, Zuzanna, Franciszek, Oliwier, p. Magdalena, p. Elżbieta i p. Grzegorz pomimo niepogody z samego rana ruszyli w teren. Ani wiatr, ani deszcz nie przeszkodził im w zapełnianiu puszek monetami oraz banknotami od szczodrych darczyńców.
Główne obchody 30. Finału WOŚP miały miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury, w którym to na scenie wystąpiły wokalistki oraz recytatorki koła artystycznego ,,Pstryk” a także podopieczne grupy tanecznej ,,Artia Akademia Artystyczna”. Zebranej publiczności czas umiliła również Kapela Kostomłocianie.
Nie zabrakło tradycyjnych licytacji gadżetów i kiermaszu słodkich łakoci.

Podczas tegorocznego Finału udało się zebrać 32 506, 10 zł.

Pobierz pliki

Dzień Babci i Dziadka
Mimo że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków.
25 stycznia 2022r. uczniowie klas drugich wystąpili gościnnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Kostomłotach, gdzie zaprezentowali piękny program artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka. W większości były to wzruszające wiersze, piosenki okolicznościowe, taniec nowoczesny oraz zabawne skecze związane tematycznie z tymże świętem. Na koniec wystąpił również, zaproszony przez dzieci, Pan Marcin
Malinowski, który specjalnie dla zgromadzonej publiczności, zaprezentował krótki występ wokalny.
Jeszcze raz wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego – nie tylko w dniu ich święta!!
Wszystkie kolory świata
Przedszkolaki z grupy Oa i Ob oraz dzieci z klas 1-3 włączyły się w ogólnopolską akcję edukacyjną UNICEF Wszystkie kolory świata.
Celem projektu jest kształtowanie wśród dzieci tolerancji i otwartości na inne kultury. W ramach kampanii uczniowie zaprojektowali, uszyli szmaciane laleczki oraz nadali im imiona i wskazali kraj, z którego laleczka pochodzi.

W dniach 17-29 stycznia w szkole odbyła się wystawa laleczek, na której było można przekazać symboliczną darowiznę. Zebrane środki zostały przeznaczone na wsparcie programów szczepień ratujące życie dzieci w najuboższych krajach świata.
Z lekturami za pan brat
Twórczość naszego wieszcza narodowego, Adama Mickiewicza,
jest wpisana w kanon lektur obowiązkowych.
Ósmoklasiści poznając treść takich utworów jak: Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika czy Pan Tadeusz, pracowali metodą przekładu intersemiotycznego. Na lekcjach języka polskiego wykonali oryginalne prace plastyczno- techniczne. To zadanie wymagało od nich inwencji
twórczej a także kreatywności. Owoce ich starań można obejrzeć poniżej 👏👍
NIEWIELKIE GESTY BUDUJĄ WIELKIE SPRAWY
Fundacja Dzieci Afryki w Warszawie zorganizowała ogólnopolską akcję „Podręczniki za grosiki - solidarność szkolna nie ma granic”. Celem przedsięwzięcia jest zachęcenie szkół w naszym kraju, aby każda klasa ufundowała przynajmniej jeden podręcznik, otwierając szansę na korzystanie z niego jednemu uczniowi w Afryce. Średni koszt zakupu jednego podręcznika wynosi 25 zł. Pierwsza edycja akcji dedykowana jest dwóm szkołom podstawowym; szkole im. Ryszarda Kapuścińskiego w Bundoli (Ghana) oraz szkole św. Elżbiety w Kiruddu (Uganda). Organizatorzy informują, że „najpowszechniej stosowaną metodą uczenia w afrykańskiej szkole jest głośne powtarzanie słów czy zdań wypowiadanych lub zapisywanych na tablicy przez
nauczyciela a następnie ich zapamiętywanie przez uczniów. I nie będzie inaczej dopóki uczniowie z biednych wiosek nie zostaną wyposażeni w podręczniki, a klasy wyposażone w pomoce dydaktyczne! Państwo nie zapewnia uczniom podręczników, a rodziców nie stać na ich kupno. Dzięki posiadanym podręcznikom dzieci mogłyby efektywniej zdobywać i poszerzać wiedzę”.

Do tej akcji przyłączyła się również i nasza szkoła. Doceniając swoje dobre warunki do życia i nauki zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy w klasach i oddziałach przedszkolnych, aby choć trochę pomóc swoim biednym rówieśnikom w Afryce i dać im szansę na lepsze warunki do zdobywania wiedzy. W ramach akcji udało nam się uzbierać aż 550 zł i zakupić 22 podręczniki dla szkoły im. Ryszarda Kapuścińskiego w Bundoli (Ghana). Natomiast wolontariusze ze starszych klas przygotowywali plansze dydaktyczne, które zostaną przez fundację zalaminowane, następnie przekazane do Afryki i zamontowane w klasach. Plansze przygotowane w formacie A1 w języku angielskim dotyczyły alfabetu, tabliczki mnożenia, rachunków, nazw części ciała czy nazw zwierząt (żyjących w Afryce) itp.

Akcja trwa aż do maja 2022 i można do tego czasu kupować podręczniki pod wskazanym linkiem:  https://marketdzieciafryki.com/pl/p/Podrecznik-dla-ucznia/348 w dowolnym czasie i w dowolnej ilości koniecznie z DOPISKIEM NAZWY NASZEJ SZKOŁY. Dla 10 szkół, którym uda się sfinansować najwięcej podręczników (ze średnią powyżej 3 podręczniki na klasę w przeliczeniu na liczbę oddziałów), fundacja odwdzięczy się pamiątkową fotografią (format A3 na fotopiance) z logotypem wyróżnionej szkoły na tle jednej ze szkół Dzieci Afryki z obdarowanymi uczniami. Szkoła, która zwycięży w rankingu, znajdzie się na trasie występów dziecięcego zespołu tańca afrykańskiego z Ghany we wrześniu 2022 roku.

Wszystkim tym, którzy wsparli finansowo naszą zbiórkę, bardzo serdecznie dziękujemy.

Pobierz pliki

DOLNOŚLĄSKI KONKURS POETYCKI
Z dumą informujemy, iż uczennica kl. IV a - Hanna Janiec zajęła I miejsce w Dolnośląskim Konkursie Poetyckim „W podziękowaniu za beatyfikację Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego”. Konkurs zorganizowany został w ramach Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego przez szkołę Podstawową w Międzyborzu i skierowany do dzieci i młodzieży szkół podstawowych województwa dolnośląskiego. Patronat honorowy nad konkursem objął: Dolnośląski Kurator Oświaty, Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych oraz Stowarzyszenie Odra-Niemen.
Warto nadmienić, że w konkursie wzięło udział ponad 50 uczniów z Dolnego Śląska.
Poniżej prezentujemy wiersz, który napisała Hania pt. :” Mój Prymas” . 
A Hani, dziękujemy za podjęcie wyzwania i życzymy dalszych sukcesów!

MÓJ PRYMAS

Na początku wieku, w katolickiej rodzinie, urodził się chłopiec,
co miał Stefan na imię.
Tato był organistą w miejscowym kościele,
mama dzieciom czasu poświęcała wiele.
Stefan ukończył gimnazjum, a że uczniem był dobrym,
to rozpoczął naukę w seminarium duchownym.
Trochę jeździł po świecie, na parafii pracował,
a gdy wybuchła wojna, w Zakopanem się schował.
Mianowany biskupem dla diecezji lubelskiej,
miał wiele problemów w pracy duszpasterskiej.
Zostałarcybiskupem, tak się życie przeplata,
i pracował w Warszawie przez 33 lata.
Gdy komuniści Kościół chcieli przejąć i zniszczyć,
,,Non possumus” napisał- to musiało się ziścić.
Był też Polski prymasem, śluby króla odnowił,
czasem krytykowany- wiele dla Polski zrobił.
Gdy komuniści w Polsce Kościół prześladowali,
to kardynał Wyszyński został internowany.
Podczas pobytu w Komańczy nie utracił ducha,
bo wiedział, że polski naród z wiarą słów Jego słucha.
Gdy Karola Wojtyłę na papieża wybrano,
choć był Polski prymasem- klęknął na kolano.
Był skromnym człowiekiem, a i tak się doczekał
zaszczytnego tytułu – „Prymas Tysiąclecia”.
Dzisiaj w Domu Ojca jesteś z aniołami-
Sługo Boży Stefanie- módl się za nami.
Za nami przedostatni etap prestiżowego konkursu zDolny Ślązak, który jest organizowany pod patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Samorządem Województwa Dolnośląskiego i Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.
Z prawdziwą dumą i przyjemnością informujemy, że Damian
Dudek
, uczeń klasy 8b,  zakwalifikował się do finału wojewódzkiego konkursu zDolny Ślązak z fizyki.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Świąteczna wymiana kartek

Historia kartek świątecznych sięga bardzo daleko. Pierwszą oficjalną kartkę wysłano z Anglii. Pod koniec 1840 roku kartki świąteczne pojawiły się w Stanach Zjednoczonych. Na początku XX wieku zwyczaj ten rozprzestrzenił się także w całej Europie, a stał się szczególnie popularny w Niemczech.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie szkoły podstawowej
wzięli udział w międzyszkolnej wymianie kartek świątecznych. Własnoręcznie
wykonali kartki dowolną metodą. Zostały one wysłane do Szkoły Podstawowej nr 3 Środzie Śląskiej, Szkoły Podstawowej w Malczycach oraz Szkoły Podstawowej w Miękini.
W połowie grudnia dotarło do nas także wiele kartek z życzeniami świątecznymi. Choć dziś wiele informacji przesyłanych jest przez Internet, tradycyjne, papierowe kartki wysyłamy nadal chętnie. Wyrażamy tym szacunek i pamięć oraz czcimy tradycję Bożego Narodzenia. Wymiana kartek bożonarodzeniowych pozwala na kultywowanie tradycji świątecznych oraz nawiązanie nowych znajomości.

Samorząd uczniowski

Coraz bliżej święta 🎄

17 grudnia uczniowie naszej szkoły obejrzeli Jasełka Bożonarodzeniowe. Występ wzbudził wiele emocji, widzowie zastanawiali się nad tym czy diabłom uda się pokrzyżować boskie plany, czy Zbawiciel przeżyje i jego dzieło odkupienia zostanie zrealizowane. Małemu Jezuskowi towarzyszyła kochająca Maryja i opiekuńczy Józef, o jego nadejściu nowinę głosiły anioły, pastuszkowie nieśli w darach to, co mieli najlepszego, a gwiazda betlejemska prowadziła do ubogiej szopki znamienitych gości, przybyli bowiem Trzej królowie ze wschodu niosąc w darach złoto, kadzidło i mirrę. Jednak Lucyfer i jego słudzy nie zaprzestawali intrygować, do współpracy namówili Heroda, ten rozkazał Hetmanowi zabić dzieciątko boże, ale hetman miał dobre serce i zamiast Jezusa zabić, został jego sługą. Atmosfera tego wydarzenia była tak radosna, że uczniom, nauczycielom i przybyłym gościom słowa kolęd same wyrywały się z ust,
wszyscy w ciszy słuchali zagranych na keybordzie i cymbałkach kolęd i z zachwytem
patrzyli na taniec śnieżynek. Na koniec do wszystkich popłynęły piękne
życzenia:

Tradycyjnie jak co roku
sypią się życzenia wokół,
większość życzy świąt obfitych
i prezentów znakomitych,
a ja życzę, moi mili,
byście święta te spędzili
tak jak każdy sobie marzy.
Może cicho bez hałasu
idąc na spacer gdzieś do lasu,
może w gronie swoich bliskich
jedząc karpia z jednej miski,
może gdzieś tam w ciepłym kraju
czując się jak Adam w raju,
może lepiąc gdzieś bałwana,
jeśli śniegu nam napada.

Wigilie klasowe 

🎅🎅Mikołajki 🎅🎅
„Zemsta”w zimowej aurze
W poniedziałek 06.12.2021r. klasy ósme wybrały się do Wrocławskiego Teatru Komedia na spektakl pt. „Zemsta” pióra Aleksandra Fredry. Uczniowie wraz z opiekunami udali się najpierw do Rynku, gdyż tam znajduje się pomnik Fredry, wykonano przy nim kilka pamiątkowych zdjęć. Tego dnia aura zapewniła wszystkim dodatkowe atrakcje, w płatkach śniegu na zorganizowanym w rynku Jarmarku Bożonarodzeniowym, można było rozgrzać się ciepłą aromatyczną herbatą, by później szybko przejść do teatru. Przed samą sztuką zebrani wysłuchali krótkiej prelekcji o Fredrze, jego twórczości i związkach z Wrocławiem. Dowiedzieli się, że pomnik Fredry przywieziono ze Lwowa, że zbiory, w których znajdują się rękopisy komediopisarza, dostarczono z tamtejszego
Ossolineum do wrocławskiego, że prawy kciuk pisarza znajduje się w jednym z
wrocławskich kościołów. Sztuka zaś doskonale rozbawiła całą widownię. Choć język, jakim posługiwali się aktorzy, nie zawsze był zrozumiały, to doskonała gra aktorów sprawiła, że odgadnięcie wątków i intryg dla nikogo nie było trudne, a salwy śmiechu rozbrzmiewały w wielu momentach przedstawienia.
Kiermasz świąteczny 🎄 🎄🎄   
Ahoj, przygodo! 
Piątoklasiści w ramach lekcji języka polskiego tuż przed świętami podsumowali lekcje związane z mitologią. Zorganizowali ucztę bogów greckich, herosów i zwykłych śmiertelników, na której nie zabrakło nektaru i ambrozji 😀. Za stołem zasiedli: Zeus wraz z Herą, Posejdon, Apollo, Hefajstos, Hades, Herakles a także Atena, Afrodyta, Ariadna, Atremida, Hestia, Demeter i Kora oraz Penelopa. Odpowiednie stroje i atrybuty przeniosły uczestników biesiady do starożytnej Grecji.
Poza tym przygotowali budowle z klocków Lego oraz makiety nawiązujące do przygód mitologicznego bohatera wracającego spod Troi do swojej Itaki- Odyseusza.
Tego typu lekcje wywołały ogromne zaangażowanie wśród uczniów, którzy wykazali się ogromną wiedzą, opowiadając o bohaterach mitologii i rozwiązując quiz w aplikacji Kahoot. Każdy z nich stwierdził, że takich zajęć mogłoby być więcej.
Akcja dla bezdomnych
W dniach 15-19 listopada 2021.w naszej szkole i przedszkolu  przeprowadzono akcję
charytatywną pt.: „Jesienna zbiórka dla osób bezdomnych” przy współpracy
z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta we Wrocławiu. Towarzystwo to w
pierwszej kolejności zapewnia posiłek, kąpiel, odzież i dach nad głową, następnie
pomaga w znalezieniu pracy i powrocie do społeczeństwa. Naszym podopiecznym opowiedzieli o tym wolontariusze pani Ania, która  przybliżyła dzieciom postać świętego brata Alberta i pan Filip. W naszej szkole i przedszkolu przeprowadzono zbiórkę bielizny i środków do  higieny osobistej. Wszystkim, którzy przyczynili się do wsparcia tej szlachetnej akcji z całego serca DZIĘKUJEMY!:)
„DUMA I SZACUNEK - DZIECI RYSUJĄ DLA OBROŃCÓW NASZYCH GRANIC”
Pod koniec listopada chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „DZIECI RYSUJĄ DLA OBROŃCÓW NASZYCH GRANIC”. Do udziału w akcji zachęcał Minister Edukacji. Akcja powstała dla uczczenia funkcjonariuszy Straży Granicznej, Wojska Polskiego oraz Policji, którzy z oddaniem pełnią Służbę i bronią Polskiej Granicy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w akcji i przygotowali piękne rysunki. Fotografie wykonanych prac zostaną przesłane do organizatorów akcji.

BohaterON w naszej szkole


BohaterON w Twojej Szkole to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię!. Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku. W tym roku szkolnym do akcji włączyli się uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach.
W ramach projektu, na lekcjach historii poruszona została tematyka Powstania
Warszawskiego z wykorzystaniem udostępnionego scenariusza lekcji, wzbogaconego
o obejrzenie teledysku do piosenki zespołu Sabaton pt. " Uprising”. Uczniowie
pracowali w grupach, a następnie prezentowali swoim kolegom i koleżankom wyniki
swojej pracy. Dodatkowo uczniowie klasy VIIIc w czasie zajęć nauczyli się śpiewać piosenkę odnoszącą się do działań Szarych Szeregów, pt.” Ta pieśń o harcerzu jest”.
W październiku i w listopadzie klasy VIIIb i VIIIc uczestniczyły w dwóch wycieczkach. Podczas pierwszej udali się do Muzeum Gross - Rosen, w którym, m.in. więziono uczestników Powstania Warszawskiego i Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym. Następnie podczas drugiej listopadowej wycieczki uczniowie zwiedzili podziemia Zamku Książ i sztolnie w Walimiu będące częścią kompleksu Riese, do budowy którego wykorzystywano więźniów obozu koncentracyjnego w Rogoźnicy.
Ponadto na lekcji języka polskiego uczniowie klasy VIIIc zapoznali się z twórczością poetów pokolenia Kolumbów i zaprezentowali wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Gajcego- powstańców warszawskich, którzy walczyli i ponieśli śmierć w walce z okupantem.
W ramach mini - projektu uczniowie klasy VIIIa i VIIIb opisali w formie: wspomnień,
kartki z pamiętnika lub dziennika swoje wyobrażenia na temat wojennej rzeczywistości, które potem zaprezentowali na gazetce szkolnej.
Przedstawiciele klasy VIIIc wzięli również udział w uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości, podczas którego przekonali się, czym jest wolność,
niezależność i jak ważna była walka o jej odzyskanie oraz utrzymanie. Pomogło im to zrozumieć poświęcenie walczących w Powstaniu Warszawskim powstańców.
W ramach podsumowania kampanii BohaterON w Twojej Szkole uczniowie
wykonali gazetkę szkolną, na której przedstawiono cele i założenia akcji " BohaterON" oraz zrealizowane przez nich działania.

Morska lekcja

Uczniowie klas IV A i IVB wzięły udział w konkursie „Morska lekcja MSC” . Uczestniczyli w zajęciach o zrównoważonej gospodarce morskiej. Oglądnęli film "Mój tata jest rybakiem". W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak działania człowieka zmieniają środowisko morskie oraz w jakim stopniu nasze życie zależy od prawidłowego funkcjonowania wszechoceanu. Życie na Ziemi nie mogłoby istnieć bez mórz i oceanów. Niestety nasz ocean stoi w obliczu potrójnego zagrożenia ze strony zmian klimatycznych, zanieczyszczenia oraz przełowienia. Dzięki aktywnej formie „Morska lekcja” pozwoliła uczniom przećwiczyć umiejętności w krytycznym myśleniu, dyskusji podpartej argumentami, rozwiązywaniu problemów oraz pracy zespołowej i komunikacji. Mieli oni również okazję spojrzeć na złożone problemy z różnych perspektyw. Zwieńczeniem projektu było wykonanie prac, jak będzie wyglądać życie w oceanie za 30 lat.

Dzień pluszowego misia

Dzień Życzliwości w naszej szkole

Listopad jest smutny, deszczowy i melancholijny. Tak pewnie sądzi wielu z nas. Okazuje się jednak, że w tym miesiącu jest wyjątkowy dzień. Taki, w którym zachęcamy do czynienia dobra, bycia życzliwym, kiedy częściej się uśmiechamy. Jesteśmy bardziej skłonni do dawania radości innym, do budowania prawidłowych relacji międzyludzkich.
Pomysł obchodzenia Dnia Życzliwości zrodził się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Bracia Briam i Michael McCornackowie – wezwali do pokoju, który miał być odpowiedzią na wojnę między Izraelem, a Egiptem. Na pamiątkę tego wydarzenia wyznaczono dzień 21 listopada.
W tym roku święto to wypadało w niedzielę, dlatego w szkole obchodziliśmy je w
w środę 24 listopada. Wychowawcy klas na godzinach wychowawczych poświęcili wiele
miejsca tematowi życzliwości. Wspólnie z wychowankami tworzyli ,,Chmury Życzliwości”, które później były zamieszczone na szkolnej tablicy. W niektórych klasach I-III odbyły się plebiscyty na najżyczliwszego ucznia.
Bądźmy życzliwi nie tylko w ten wyjątkowy dzień – ale przez cały rok!

Samorząd Uczniowski

Kampania 19 dni

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
#dlakażdegodziecka

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach świętowali
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF.
20 listopada to wyjątkowa data - rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.
W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęta uniwersalny dokument,
gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i
wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić
się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.
Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka byty przestrzegane, ale
także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń
dzieci i młodzieży. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi,
których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki
edukacyjne w Polsce. Szkoty i przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.
W ramach akcji przedszkolaki zapoznały się z zapisami Konwencji o prawach dziecka, udekorowały salę niebieskimi balonami, wzięły udział w quizie o prawach dziecka, zaśpiewały piosenkę „Piosenka o prawach dziecka” oraz wykonały piękne prace plastyczne ukazujące „Wymarzony świat dla dzieci w przyszłości”. Starsi uczniowie wzięli udział w turnieju z wykorzystaniem quizów Kahoot, obejrzeli projekcję filmów związanych z Konwencją o prawach dziecka i przygotowali gazetkę informacyjno- edukacyjną. Podczas przerw integrowali się, biorąc udział w zabawach z kolorową chustą animacyjną. W tym dniu przyszli do szkoły ubrani na niebiesko- w kolorze UNICEF.
Korytarze i sale także były przystrojone w niebieskie balony.
To była niezwykła lekcja zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, bo przecież jak mawiał Janusz Korczak: „Dziecko jest cudzoziemcem, nie rozumie języka, nie zna kierunku ulic, nie zna praw i zwyczajów. […] Potrzebny przewodnik, który grzecznie odpowie na pytanie”.

Wycieczka do Hydropolis

23 listopada 2021 roku klasy IVA, IVB I VI odwiedziły Hydropolis we Wrocławiu. Hydropolis to unikatowe centrum wiedzy o wodzie łączące walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Jest również wyjątkowym przykładem rewitalizacji obiektu poprzemysłowego. Ekspozycja poświęcona wodzie mieści się w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej.
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach "wody słodkie, wody słone" które w ciekawy i kolorowy sposób wprowadziły ich w arkana chemii. Na zajęciach mogli samodzielnie przygotować lampę lawową oraz tęczę. Zwieńczeniem warsztatu był efektowny, ale zarazem prosty eksperyment - ,,woda gazowana’’. Uczestnicy wycieczki mogli odkrywać zjawiska związane z wodą z pogranicza biologii, geografii, fizyki i chemii zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. W muzeum jest ponad 70 instalacji multimedialnych, a wśród nich - wielki model ziemi z ekranem 360 stopni o długości 65 metrów. Eksponatom towarzyszy ponad 40 artykułów naukowych. Ogromne wrażenie robi rekin i ławica tuńczyków wykonane z plastiku. Ma ono uzmysłowić nam wszystkim, ile tworzyw sztucznych trafia codziennie do różnych rodzajów wód. Niestety drobiny
mikroplastiku dostają się później wraz zjedzeniem i wodą do organizmów zwierząt i ludzi systematycznie je zatruwając.
Wycieczka dostarczyła wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń i sporą dawkę wiedzy o najważniejszej substancji na Ziemi.

Być jak Ignacy

Nasza szkoła po raz trzeci przystąpiła do programu "Być jak Ignacy". Tegoroczna już VI edycja przebiega pod hasłem przewodnim tajemnicze zniknięcie Ignacego. Dwa koła "Odkrywcy świata" zrzeszająca uczniów z klasy IVA i "Profesorzy nauki" z kl VA przez cały rok będą zgłębiać tajniki nauki, świetnie się przy tym bawiąc. Tematy kolejnych modułów dotyczą:
podróży badawczych i nawigacji,
początków lotnictwa,
mózgu, nauki i informacji,
badań przyrody,
wielkich konstrukcji i maszyn prostych,
czasu, badania przeszłości i przyszłości,
badań kosmosu,
wynalazków Ignacego Łukasiewicza.
Po każdym module grupa przygotowuje kolaż zdjęć będący podsumowaniem pracy nad danym zagadnieniem.
Debiutującą grupę z kasy VA spotkało wyjątkowe wyróżnienie. Ich piękna praca
została wytypowana do walki o nagrodę publiczności spośród 200 innych prac. Po zaciekłej walce młodzi adepci nauki zdobyli prestiżowe III miejsce zdobywając 780 głosów. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie ich słowo.

Umiem pływać

W roku szkolnym 2021/2022 realizujemy projekt "Umiem pływać". Zajęcia odbywają się na basenie w Średzkim Parku Wodnym. Głównym celem projektu jest nauka pływania uczniów nieumiejących pływać a także doskonalenie tej umiejętności u uczniów pływających. Poza tym zajęcia na basenie mają za zadanie korygowanie wad postawy u uczniów, kształtowanie odpowiednich zachowań w akwenach wodnych oraz upowszechnienie aktywności fizycznej wśród uczniów. W zajęciach uczestniczy 30 uczniów klas trzecich. Projekt przewiduje dziesięć zjazdów. 
Warsztaty efektywności energetycznej w klasie Va
17 listopada uczniowie klasy VA uczestniczyli w warsztatach efektywności energetycznej. Zajęcia składały się z trzech głównych części obejmujących następujące zagadnienia:
– Przyczyny zmian klimatu,
– Skutki zmian klimatu
- Rozwiązania.
Wprowadzeniem do tematu efektywności energetycznej było omówienie kwestii związanych z działalnością człowieka i wpływem jej na zmiany klimatyczne. W dalszej części prowadzący przybliżył inny sposób postrzegania zmian klimatu, a mianowicie nie jako nadchodzącego zagrożenia, ale wyzwania dla nas wszystkich. Uczniowie dowiedzieli że kreatywne, innowacyjne pomysły pomogą ludziom żyć wygodnie
i dostatnie z neutralnym wpływem na klimat.
Organizatorem warsztatów była Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., realizator zadania publicznego pn. „Energetycznie Efektywniejszy Dolny Śląsk”, prowadzącym był pan Tomasz Pająk. 

🇵🇱 Święto Niepodległości 🇵🇱

10 listopada uczniowie klas VIIb, Va i VIIIc z okazji obchodów święta Odzyskania Niepodległości przygotowali przejmujący montaż słowno- muzyczny.

Lekturowy zawrót głowy

Podsumowanie pracy z lekturą Opowieści z Narnii w klasie 5b przebiegło pod hasłem: Rzuć kostką i przejdź do Narnii… Dzieci, pracując w grupach, przygotowały makiety gier planszowych, wymyśliły zadania do rozwiązania i wykonały pionki. W zadanie włożyły sporo dużo pracy, wiedzy i pomysłowości, ponieważ każda gra musiała być zgodna z treścią lektury.
Klasa 4b miała inne zadanie, przeprowadziła prawdziwą lekcję kleksografii. W użyciu był atrament, kartki i duża wyobraźnia. Po wysuszeniu kleksów, dzieci opowiadały, co na nich widzą i pisały historyjki związane z tymi wyobrażeniami.
Klasa 4a przygotowała makiety budynku Akademii Pana Kleksa, które wyeksponowano na korytarzu szkolnym.
W klasie siódmej młodzież plastycznie wyraziła swoje odczucia związane z lekturą Latarnik, przegotowała galerię obrazów, prezentujących latarnie morskie.
Zaś ósmoklasiści pożegnali się z utworem Quo vadis, wykonując makiety płonącego Rzymu za czasów Nerona. Przeprowadzili także wywiady z wybranymi bohaterami literackimi i przygotowali karty do gry Piotruś nawiązujące do treści lektur obowiązkowych.

AKCJA CHARYTATYWNA DLA BOGDANA

Dnia 28.10.20121r., uczniowie działający w Szkolnym Klubie Wolontariusza wraz
z opiekunami i panią Pedagog zorganizowali w naszej szkole akcję charytatywną,
która polegała na sprzedaży ciasteczek i babeczek oraz innych słodkości, własnoręcznie
upieczonych i udekorowanych. Uczniowie postanowili pomóc swojemu starszemu
koledze, a nauczyciele byłemu uczniowi Bogdanowi, który uległ ciężkiemu wypadkowi i ma uszkodzony rdzeń kręgowy. Uzbierana kwota ze sprzedaży to aż 1481zł, zostanie wpłacona na konto na kosztowną i długoterminową rehabilitację.

Przejęci gonitwą dnia codziennego często zapominamy o tym, co w życiu liczy się
najbardziej, a mianowicie drugi człowiek. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej po raz kolejny udowodnili wszystkim, że los człowieka w potrzebie nie jest im obcy. Wykazali się empatią i życzliwością, zrozumieniem i serdecznością. Organizatorzy akcji dziękują wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję: rodzicom, nauczycielom, uczniom przedszkolakom. Jesteśmy wdzięczni za szczodrość i okazane serce - „Osobno możemy wiele, ale razem możemy wszystko!"

Z wizytą w kinie i Kolejkowie

Klasy 7a i 5b wybrały się 5 listopada na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszym punktem
wyjazdu było kino Helios w Alei Bielany. Tam uczniowie obejrzeli film pt.
„Czarny Młyn”. Był to film przygodowy, uczący tolerancji, zarazem trzymający w
napięciu i chwilami wzruszający, wszyscy wyszli z seansu mocno poruszeni.
Kolejnym przestankiem był Sky Tower, gdyż tam znajduje się wystawa Kolejkowo. Dzieci odbyły tam podróż przez miniaturowy świat. Twórcy Kolejkowa stworzyli ogromną makietę, atrakcję tętniącą życiem i przedstawiającą wspaniały Dolny Śląsk. Dołożyli wszelkich starań, aby jak najdokładniej odwzorować rzeczywistość i przedstawić życie miniaturowych mieszkańców Kolejkowa, ukazując ich w przeróżnych sytuacjach dnia codziennego. W Kolejkowie zobaczymy życie na wsi, potowarzyszymy turystom podczas górskich wypraw, weźmiemy udział w akcji ratunkowej, wcielimy się w leśniczych, narciarzy, kupców, pracowników budowlanych, cyrkowców czy plażowiczów.
Wycieczka skończyła się, jak zwykle, zbyt wcześnie, z bagażem doskonałych wspomnień uczniowie wrócili do szkoły.

Warsztaty ceramiczne

5 listopada klasy 7c i 8a w ramach doradztwa zawodowego udały się wraz z wychowawczyniami i panią pedagog do Bolesławca, aby wziąć udział w warsztatach ceramicznych. Uczniowie najpierw poznali proces produkcyjny wytwarzania naczyń ceramicznych, a nastepnie samodzielnie przy pomocy niewielkich stempelków i farb ozdobili talerze, które zostaną wysłane na adres szkoły. Po warsztatach mogli udać się do sklepu z ceramiką, aby dokonać zakupu wyjątkowych naczyń i tym samym uszczęśliwić niejedną mamę czy babcię 😀
Wycieczkę uznali za udaną.

#WszystkieKoloryŚwiata

Nasza szkoła przystąpiła do VI edycji jednego z najpopularniejszych projektów edukacyjno-pomocowych UNICEF - akcji WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA.
To niesamowita przygoda, zarówno dla najmłodszych przedszkolaków, uczniów w wieku szkolnym,
jak i ich starszych kolegów, a także dla nauczycieli oraz całego środowiska pedagogicznego.

Celem projektu jest:
- kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury,
- pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne,
- zebranie środków na ratowanie życia dzieci w najuboższych krajach świata.

Projekt wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.
Zobacz filmik promujący akcję:

Szkolny konkurs plastyczny nt. ABC Społecznej Krucjaty Miłości kard.Wyszyńskiego

„Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje”
Bł. kard. Stefan Wyszyński

Są to słowa, które warto zapamiętać i wcielić w swoje życie.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach z okazji beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym nt. ABC Społecznej Krucjaty Miłości kard. Wyszyńskiego. Celem konkursu było: uczczenie beatyfikacji , poznanie sylwetki Prymasa Tysiąclecia, poznanie jego zasług dla Kościoła i Ojczyzny oraz kształtowanie postaw i wartości, którym był on wierny. W konkursie wzięło udział 83 uczniów z klas IV -VIII. Ilość przeszła najśmielsze oczekiwania organizatora. Jury nie miało łatwego zadania, aby wybrać tych kilkanaście do nagród. W ocenianiu brano pod uwagę następujące kryteria: zgodność z tematem, wkład samodzielności, pomysłowość, walory estetyczne. Po burzliwych naradach postanowiono przyznać miejsca ex aequo i wyróżnienia.

Oto wyniki konkursu
I miejsce:
Tomasz Trojanowski – kl. VB
Filip Usiński – kl. VIIIc
Fryderyk Tomczak – kl. Va

II miejsce:
Jagoda Nowek – kl. VIIIc
Nikola Lech – kl. IVa
Helena Jakóbczak – kl. IV a

III miejsce:
Aleksandra Wasylów – kl. VIIIb
Miłosz Maksim – kl. Va
Hanna Janiec – kl. IVa

Wyróżnienia:
Marta Grzegorek, Kacper Kłodnicki, Amelia Kubska, Małgorzata Frydryk, Oliwia Oleśków, Nikola Kubiszyn, Julia Łopusiewicz, Oliwier Saja, Nataniel Woszczyk, Michał Janiec, Nikodem Jędrysik

Nagrodzonym i wyróżnionym uczniom – gratulacje! Wszystkim zaś pozostałym uczestnikom konkursu za zaangażowanie i wypełnione pięknie zadanie oraz ks.
Piotrowi Kijkowi proboszczowi Świdnicy Polskiej za ufundowanie nagród – bardzo
dziękuje organizator konkursu – Lilla Staworowska.

#SzkołaPamięta

Można odejść na zawsze, by stale być blisko………

Pod koniec października, Szkoła im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach włączyła się w akcję MEN „Szkoła pamięta.” Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia w związku ze zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. Pamięć o zmarłych jest elementem naszej historii i tradycji, którą należy pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom, a także wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. W ramach akcji podjęto różne
działania. Na korytarzach szkolnych i w klasach powstały przepiękne gazetki, przypominające o tych, którzy odeszli. Uczniowie pod opieką p. Lilli Staworowskiej udali się na pobliskie cmentarze, by uczcić pamięć zmarłych nauczycieli uczących w naszej szkole i w nieistniejącym już gimnazjum, pracowników obsługi i administracji oraz kolegów i koleżanek. W modlitewnym skupieniu uczczono pamięć zmarłych. Były także opowieści z życia poszczególnych osób, które należały do naszej „małej ojczyzny”. Dla uczniów była to bardzo ciekawa lekcja historii. Mogli poznać historię ludzi, którzy przez wiele lat pracowali w naszej szkole, wychowując i ucząc kolejne
pokolenia dzieci i młodzieży, a także ludzi, którzy zapisali się w historii lokalnej. Pamiętali również o miejscach pamięci narodowej, bohaterach, ofiarach terroru hitlerowskiego dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce. Uczniowie z klas 8c i 8b uczestniczyli w wycieczce patriotycznej do Muzeum Gross- Rosen. W czasie zwiedzania poznali historię obozu koncentracyjnego, w którym więźniowie przeznaczeni byli do pracy w miejscowym kamieniołomie granitu. Pamięć poległych tam więźniów upamiętnili zapaleniem znicza w miejscu, gdzie dokonywano publicznych egzekucji. Następnie udali się do Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym- poznając pamiątki po żołnierzach , którzy walczyli o naszą wolność. Wolontariusze uporządkowali zapomniane, opuszczone groby. Również byli inicjatorami zbiórki pieniędzy na zakup zniczy organizując w szkole kiermasz babeczek. Przy tej okazji składamy serdeczne podziękowania wszystkim, dzięki którym można było zakupić znicze na ten cel, uczniom, rodzicom i nauczycielom.

Spotkanie z autorką- Anną Gibasiewicz

We wtorek, 2 listopada w naszej szkole gościliśmy pisarkę, autorkę książek dla dzieci, Panią Annę Gibasiewicz. Pani Ania jest autorką książek „Baśń o perle” i „Wyprawa Endonasa”. W spotkaniu wzięły udział dzieci z klas 1-5 wraz z wychowawcami. Uczniowie uważnie słuchali opowieści pisarki o tym, jak to się stało, że zaczęła pisać książki oraz o głównych bohaterach jej baśni. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, odpowiadały na pytania zadawane przez pisarkę oraz miały możliwość zadawania, na które Pani Ania udzielała odpowiedzi. Na zakończenie spotkania uczniowie mieli możliwość zakupienia wybranej książki pisarki wraz z imienną dedykacją i autografem.
Spotkanie zostało zorganizowane przez bibliotekarkę – Jadwigę Srogę.
Wycieczka do Gross- Rosen
W dniu 27 października uczniowie klas 8c i 8b uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Gross- Rosen. W czasie zwiedzania poznali historię obozu koncentracyjnego, który powstał w sierpniu 1940 roku jako filia KL Sachsenhausen, której więźniowie przeznaczeni byli do pracy w miejscowym kamieniołomie granitu. Podczas emisji filmu oraz prelekcji pani przewodnik uczniowie dowiedzieli się, że mordercza 12 godzinna
praca,głodowe racje żywnościowe, brak opieki lekarskiej, nieustanne maltretowanie i terroryzowanie więźniów zarówno przez załogę SS, jak i więźniów funkcyjnych powodowały dużą śmiertelność , a KL Gross- Rosen był postrzegany jako jeden z najcięższych obozów koncentracyjnych. Wielu wzruszeń dostarczyły uczniom słowa byłych więźniów oraz pobyt w zrekonstruowanym baraku. To była wyjątkowa lekcja historii. Pamięć poległych tam więźniów upamiętniono zapaleniem znicza w miejscu, gdzie dokonywano publicznych egzekucji .
Również tego samego dnia nasi uczniowie odwiedzili Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym. Ta część wycieczki szczególnie do gustu przypadła chłopcom, którzy z ogromnym entuzjazmem zaglądali do czołgów, bojowych wozów piechoty, ciężarówek. Mogli również zobaczyć będącą wciąż " na służbie " amfibię oraz samoloty typu MIG-21 czy legendarnego Red Barona. Dziewczynki natomiast chętnie pozowały do zdjęć w żołnierskich nakryciach głowy z karabinem w ręku.
Zarówno Muzeum Gross-Rosen , jak i Muzeum Broni i Militariów to obowiązkowy punkt wycieczki dla każdego, kto pragnie dotknąć historii, poczuć atmosferę minionych wydarzeń, dokonać refleksji nad tym jaki los człowiekowi może zgotować inny człowiek.

#przerwanaczytanie

Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.
27 października na wszystkie przerwy międzylekcyjne uczniowie zabierali ze sobą książkę, którą przynieśli z domu bądź wypożyczyli w bibliotece szkolnej. Siadali wygodnie, gdzie kto mógł, na korytarzu szkolnym, w sali lekcyjnej, w bibliotece i przez całą przerwę czytali wybraną przez siebie książkę. Najmłodszym uczniom wychowawcy zorganizowali kąciki czytania, gdzie słuchali książek czytanych przez swoich nauczycieli.

Celem akcji było:
- promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
- integracja środowiska lokalnego;
- pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
- wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi;
- zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. 
Pasowanie klas pierwszych
Dnia 26 października 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach odbyła się uroczystość przyjęcia uczniów do społeczności szkolnej.
Pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności recytatorkie i muzyczne. Udowodnili, że doskonale znają podstawowe obowiązki ucznia oraz hymn państwowy. W obecności sztandaru złożyli uroczyste ślubowanie, a pani dyrektor przy pomocy ,,czarodziejskiego pióra” dokonała aktu pasowania na ucznia naszej szkoły. W tym ważnym dla uczniów dniu towarzyszyli im rodzice, którzy byli pod wrażeniem swoich pociech i nagradzali ich gromkimi brawami. Słodkie upominki i zdjęcia zakończyły pełen wrażeń i emocji dzień w szkole.
Dzień Edukacji Narodowej
Edukacja ma wiele twarzy. Tyle twarzy ilu uczniów jest na świecie,
bo edukacja to indywidualna twarz każdego dziecka.

„W nauczycielu mam przyjaciela” to scenariusz przedstawienia przygotowany przez klasy Va i VIIa z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na jeden dzień uczniowie z tych klas zamienili się w nauczycieli, którzy uczestniczą w radzie pedagogicznej. Rzeczywistość szkolna nabiera tu szczególnego wymiaru nie tylko z uwagi na zabawne i wiele mówiące nazwiska nauczycieli: Kazimierz Dolny, Ada Mackiewicz, Kuba Kapłanek, Anna Myszka. Na konferencji podsumowującej rok nauki jak w soczewce widać wszystkie radości i problemy społeczności szkolnej, którą tworzy zarówno grono pedagogiczne jak i uczniowie. To w końcu ich wspólny świat, w którym liczą się osiągnięcia, oceny, rekordy, ale i relacje. Zdarzają się incydenty ze ślimakiem – żelkiem czy wodą w kieszeni oraz istnieją poważne problemy - z agresją uczniów, spóźnieniami, nauką i emocjami nastolatków. Ta szkolna rzeczywistość została przedstawiona  z dużą dawką humoru. A najważniejsze było przesłanie sztuki: uczeń w nauczycielu ma przyjaciela, który go zna, wspiera i walczy o niego jeśli potrzeba.
Warto wspomnieć, że uczniowie tych klas wystąpili w Ratuszu w Kostomłotach w dniu 13 października na uroczystości obchodów tego święta przez emerytowanych nauczycieli gminy Kostomłoty.
Spotkanie ze strażakami- pierwsza pomoc!
13 października obchodzimy Światowy Dzień Ratownictwa Medycznego. Święto polskiego ratownictwa medycznego po raz wierwszy obchodzone było w 2006 roku w Wyszkowie w województwie mazowieckim.
Cały czas pozostajemy w czasie pandemii i promowanie zdrowego zachowania jest bardzo ważne. Dlatego w środę właśnie 13 października klasy VIII i VI spotkały się ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kostomłotach: Panem Kazimierzem Morawcem, Grzegorzem Bartoszewskim i Michałem Błądkiem. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Marysia Krzyżak podziękowała strażakom za służbę niesienia pomocy każdemu, kto jej potrzebuje. Następnie odbył się szkolny kurs pierwszej pomocy. Uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne. Na koniec spotkania był czas na pytania nt. pracy strażaka.

Inicjator spotkania-
pedagog Jadwiga Frydryk
Święto Drzewa
Święto Drzewa Klubu Gaja to program edukacji ekologicznej dotyczącym ochrony
środowiska i klimatu – popartej realnym działaniem – sadzeniem i ochroną drzew.
Co roku, 10 października, Klub Gaja inicjuje społeczne inicjatywy, angażując ludzi, przedszkola i szkoły, samorządy, różne instytucje i firmy do sadzenia drzew i krzewów, opieki nad nimi oraz podejmowania lokalnych działań dla drzew. W Służewskim Domu Kultury w Warszawie odbyła się ogólnopolska inauguracja 19. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja pod patronatem Prezydenta m.st. Warszawy. Jednym z punktów tej wyjątkowej uroczystości było rozdanie certyfikatów dla partnerów i nagród Święta Drzewa laureatom konkursu Czarodziejskie Drzewo i Drzewo Roku.
Symboliczną statuetką, wykonaną przez Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu,
Klub Gaja podziękował najbardziej aktywnym i kreatywnym uczestnikom poprzedniej
edycji Święta Drzewa. Kolejny już raz wśród laureatów znalazła się Szkoła Podstawowa w Kostomłotach. Starania całej społeczności szkolnej zostały docenione i uhonorowane. Spośród różnorodnych działań można wymienić: autorską inicjatywę adopcji posadzonych drzew przez uczniów, wycieczki do lasu, prace plastyczne, spotkanie z leśnikiem Leszkiem Urbańskim. Dzięki współpracy  z Nadleśnictwem Miękinia które przekazało ponad 200 sadzonek drzew możliwe było zrealizowanie tego przedsięwzięcia. 
XXI DZIEŃ PAPIESKI W KOŚCIELE
W KOSTOMŁOTACH
„Nie lękacie się !” – pod takim hasłem, 10 października w kościele w Kostomłotach z
okazji XXI Dnia Papieskiego uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej
pod opieką p. Lilli Staworowskiej przedstawili montaż słowno- muzyczny. W pięknej scenerii, którą ubogacił baner z hasłem oraz pudła z cytatami, recytowano wiersze i przypominano najważniejsze fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II. Nie zabrakło także pięknego śpiewu Martyny Sawickiej. Uczniowie interpretując tegoroczne hasło, przypomnieli o tym, że życie człowieka, który koncentruje się na sobie, na konsumpcji, który stawia siebie w centrum życia, prowadzi do frustracji i nieszczęścia. Ale jeśli przestanie się lękać i otworzy się na prawdę, na wolność, szacunek wobec drugiego człowieka, otworzy serce na miłość. A najdoskonalszą miłością jest Bóg. Wierni mogli się na chwilę zatrzymać, aby zgłębić tajemnice Bożej Opatrzności, która dała światu postać Świętego Jana Pawła II. Mogli też się zastanowić, jak wielkim był dla nich darem, jak wiele mu zawdzięczają oraz jak wiele zostało im przez niego „zadane”. 
Dzień Papieski z babeczką w tle
W szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej, 8 października, w ramach obchodów
Dnia Papieskiego nie mogło zabraknąć pysznych babeczek. W tym dniu cała
społeczność szkolna zamieniła swoje śniadanie na przepyszne babeczki. Tradycja organizacji kiermaszu słodkości podtrzymywana jest już od kilku lat przez Samorząd Szkolny i Szkolny Klub Wolontariusza przy pomocy opiekunów - p. Iwony Bekieszczuk i p. Lilli Staworowskiej. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, zjedli mnóstwo babeczek. Jedni smakowali je w szkole, inni zabierali do domu. Cały dochód ze sprzedaży został przeznaczony na rzecz funduszu stypendialnego Fundacji „ Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Ustawione na korytarzach gazetki przypominały nam naszego Wielkiego Rodaka.
Organizatorzy akcji dziękują wszystkim uczniom, rodzicom za zaangażowanie, wsparcie i pomoc. Jesteście pięknym przykładem na to, że „ wielkość człowieka mierzy się dobrocią Jego serca”.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach dnia 6. 10. 2021 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Były poprzedzone kampanią wyborczą i prezentacją kandydatur na tablicy ogłoszeń. Do działań w Samorządzie Szkolnym zgłosiło się sześciu kandydatów z pomysłami, propozycjami zmian w szkole na rzecz uczniów. W głosowaniu brali udział uczniowie klas II- VIII. Głosami uczniów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych przewodnicząca szkoły została wybrana Maria Krzyżak, z- cą przewodniczącego Marlena Sawicka, sekretarzem Cyprian Mikulski.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy wielu dobrych pomysłów w sprawowaniu tak
zaszczytnej funkcji.

Opiekun Samorządu Uczniowskiego
Iwona Bekieszczuk
Wycieczka do Milicza - warsztaty ekologiczne
W październiku uczniowie klas I-III brali udział w wycieczce do Centrum Kreatywnej Edukacji w Miliczu. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych „Naturalnie w
lesie”. W czasie spaceru leśnymi ścieżkami w Dolinie Baryczy, uczniowie mieli możliwość poznania typowych dla tego regionu gatunków drzew, ptaków, tropów zwierząt oraz owoców leśnych. Dowiedzieli się m.in. na czym polega praca leśnika, w jaki sposób określić wiek drzewa, przypomnieli zasady zachowania w lesie. Lekcja w lesie umożliwiła im bliskie obcowanie z przyrodą – doświadczanie jej wszystkimi zmysłami. Uczniowie poznawali przyrodę wzbogacając swoją wiedzę przyrodniczą oraz stymulowali ich wrażliwość estetyczną. Dzieci uczestniczyły  również w seansie filmowym i miały możliwość zrobienia zakupów w sklepiku Starej Bombkarni.
LICZYĆ KAŻDY MOŻE
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej już po raz XI uczestniczyli w obchodach ŚWIATOWEGO DNIA TABLICZKI MNOŻENIA, który w tym roku przypadł na dzień 1 października. Hasło obchodów pozostaje wciąż takie samo: "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają". Okazało się, że znają!!!
W ostatni piątek września uczniowie szkoły podstawowej przyłączyli się do około 5664
szkół biorących udział w tej akcji w różnych krajach. Akcja ma na celu pokazanie, że nauka matematyki może sprawiać radość.
Już od poniedziałku przygotowywaliśmy się do tego dnia, powtarzając na rożne sposoby mnożenie i dzielenie. Wykonaliśmy plakaty, łamigłówki, odznaki, odpytywaliśmy się wzajemnie i powtarzaliśmy najtrudniejsze działania również on-line na lekcjach informatyki. Na lekcjach j. polskiego powstały rymowanki nawiązujące
tematyką do działań matematycznych: mnożenia i dzielenia.
W czwartek 30 września wszyscy uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności matematycznych na lekcjach matematyki. Tylko najlepsi otrzymali odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia. Niektórzy podchodzili do zadania kilka razy, bo zabawa była przednia. Na lekcjach matematyki rozwiązywaliśmy rebusy, krzyżówki i łamigłówki.
Na pochwałę zasługują uczniowie z klas I, II, III, którzy dołączyli do zabawy. Chociaż dopiero zaczynają swoją przygodę z tabliczką mnożenia znaleźli się wśród nich Eksperci!
W piątek 1 października tylko najlepsi walczyli o tytuł „Mistrza Tabliczki Mnożenia”. W
kategorii klas IV – VI zwyciężył Eryk Matuszek z klasy V b, w klasach VII - VIII bezkonkurencyjna była Milena Kata z klasy VIII b.
Wszystkim osobom, które włączyły się w akcję dziękujemy.

Koordynatorki:
Alicja Niedziółka
Agnieszka Suchoń - Muzyka
Wycieczka integracyjna klas czwartych i klasy szóstej

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22