Wydarzenia 2022-23
 
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
W ramach obchodów tego święta na korytarzu szkolnym wystawiono gazetkę informacyjną i zaplanowano szereg działań.
Dzień Bezpiecznego Internetu
Nasza szkoła przyłączyła się do działań propagujących bezpieczne poruszanie się dzieci i młodzieży w internecie.
7 lutego będziemy świętować Dzień Bezpiecznego Internetu, który w Polsce  jest obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję
pozytywnego wykorzystywania internetu. Co roku, DBI organizowane jest w ponad 150 państwach.
WOLONTARIAT ŁĄCZY LUDZI 
Pod taki hasłem odbył się Dolnośląski Konkurs Plastyczny, którego zadaniem było samodzielne stworzenie pocztówki promującej wolontariat. Mottem konkursu było: „Nie zapominajcie o nas…” to słowa płk. Weroniki Sebastianowicz z Grodna i innych kombatantów spotykanych podczas działań Stowarzyszenia Odry-Niemen - organizatora konkursu. Honorowy patronat nad konkursem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser – Duda. Celem konkursu była promocja idei wolontariatu oraz zasad udzielania „mądrej pomocy” wśród dzieci i młodzieży a także kształtowanie postawy otwartej komunikacji.
W konkursie tym z naszej szkoły wzięło udział kilkoro uczniów: Nikola Lech, Hanna Chlewicka, Nina Kowalska, Malwina Frycka, Julia Cymerman i Hanna Janiec, która została laureatką. Ich prace konkurowały ze szkołami z całego Dolnego Śląska. 31 stycznia w siedzibie Stowarzyszenia Odra Niemen we Wrocławiu- odbyła się uroczysta gala, gdzie Hania odebrała rzeczową nagrodę z rąk Pani Prezes Ilony Gosiewskiej. Główną nagrodą jest wycieczka edukacyjna laureatów wraz z opiekunami do Warszawy. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy pomysłu i kreatywności, a Hani sukcesu.
,,Mój wymarzony zawód to…”
31 stycznia miało miejsce wręczenie nagród w konkursie
plastycznym ,,Mój wymarzony zawód to…”, którego organizatorem była Legnicka Strefa Ekonomiczna S. A. Oprócz wręczenia nagród podsumowano konkurs i przedstawiono zawody, które były najbardziej popularne wśród uczniów.

Dwie uczennice naszej szkoły otrzymały wyróżnienia:

w kategorii I- III Maja Jackowiak

w kategorii IV- VI Hanna Janiec

Serdecznie gratulujemy!
WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami. Jak co roku 30 wolontariuszy kwestowało na rzecz fundacji Jurka Owsiaka. Tegoroczna zbiórka odbyła się pod hasłem: ”Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!” i zakończyła się sukcesem- zebraliśmy 38 541,23 zł.                                                                                                                     29 stycznia 2023 r. wolontariusze od wczesnych godzin rannych ruszyli w teren.        O godz. 15:00 do Gminnego Ośrodka Kultury w Kostomłotach tłumnie przybyli mieszkańcy gminy, aby podziwiać występy dzieci z grup tanecznych oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach. Na scenie wystąpili młodzi tancerze z grupy baletowej Petite Quverture, grupy AKA Show, dziecięcego zespołu ludowego Kostoludki i grupy tanecznej Artia Akademia Artystyczna. Ich barwne stroje i niezwykłe umiejętności zachwyciły widownię. W przerwie można było wziąć udział w licytacjach i skosztować wypieków przygotowanych przez rodziców uczniów. Ostatnim punktem programu, ale jakże przejmującym, była prezentacja zdolności aktorsko- muzyczno- wokalnych uczniów z SP w Kostomłotach w widowisku scenicznym- jasełkach. Młodzi aktorzy swym pięknym występem podbili serca publiczności i zasłużyli na owacje na stojąco.

Chociaż tego dnia pogoda nie dopisywała, na scenie w GOK-u było gorąco. Najmłodsi mieszkańcy Gminy Kostomłoty spisali się na medal! Wyrazy uznania kieruję również do Wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Bez Was na pewno by się nie udało!

Szczególne podziękowania składam:
 • Wolontariuszom
 • Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom ze Szkoły Podstawowej w Kostomłotach
 • Pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Kostomłotach
 • Pracownikom Banku Spółdzielczego w Oleśnicy Oddział w Kostomłotach
 • Pracownikom Urzędu Gminy w Kostomłotach
 • Prowadzącym grupy taneczne
 • Kapeli Kostomłocianie

Szef Sztabu #6446
Magdalena Socha
Bezpieczne ferie ❄️⛄ 🏂
Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych, w dniach 25-26 stycznia przeprowadzona została pogadanka profilaktyczna  klasach I-VIII na temat „Bezpiecznych ferii zimowych”. Ważne, aby przerwa zimowa była wesoła i bezpieczna. Jak co roku przypominamy uczniom podstawowe zasady bezpieczeństwa, aby cali i zdrowi wrócili do szkoły. W tym celu zaproszeni policjanci przedstawili niebezpieczeństwa, jakie czyhają na dzieci w czasie wypoczynku i jak
się ich ustrzec. Przypomniano także ważne telefony alarmowe i kogo w razie kłopotów poprosić o pomoc.
W holu zostały umieszczone gazetki tematyczne pt; „Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe” oraz plakaty wykonane przez uczniów.

Przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wypoczynku zimowego:
 • Pamiętajcie o zachowaniu zasad bezpieczeństwa w czasie zimowych zabaw z kolegami, na stoku czy na lodowisku.
 • Zakaz ślizgania się na skutych lodem rzekach i stawach oraz ostrzeżenie
przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ulic i rzek.
 • Bądźcie czujni w nawiązywaniu nowych znajomości zwłaszcza przez Internet.
 • Bawcie się dobrze, korzystajcie z uroków zimy, zadbajcie o swoją kondycję fizyczną.

Na koniec warto podkreślić też, że zachowanie bezpieczeństwa podczas ferii to sprawa priorytetowa, ale warto również pamiętać o czerpaniu radości z wolnego czasu i zimowej aury. Nie warto zbyt długo siedzieć w domu przed komputerem lub telewizorem, bo zimowe spacery mają wiele uroku. Są również ważnym elementem zapobiegania chorobom.

Wszystkim Uczniom Naszej Szkoły
Życzymy Bezpiecznych Ferii Zimowych!!!
Wycieczka do Jeleniej Góry
26 stycznia klasy VI A i V A odwiedziły Jelenią Górę. Wycieczka rozpoczęła się od odwiedzin Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach. Prelekcja pana Leszka Kośnego dotyczyła znaczenia owadów w przyrodzie. Kolejnym etapem było zwiedzanie muzeum. Na parterze zgromadzone są artefakty związane z historią regionu oraz ekspozycja geologiczna- „Naturalny skarbiec Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej”. Wszystko to przedstawia bogactwo naturalne Dolnego Śląska, a więc cenne skały i minerały. W Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach zgromadzono ponad 42 745 eksponatów. Są tu owady, muszle, skały, minerały i skamieniałości, preparaty ptaków, rogi i poraża, ptasie jaja, preparaty ssaków, przekroje drzew, preparaty ryb, płazów i gadów, preparaty mokre bezkręgowców, ryb, płazów i gadów oraz zielniki i suszki Drugie piętro to kilkanaście dioram - dużych, małych, lokalnych, ale też takich z drugiego końca świata. Każda z nich dopracowana jest w najdrobniejszym szczególe i opowiada inną historię. Dwie godziny minęły bardzo szybko a już czekały na uczestników wycieczki Time Gates - Bramy Czasu. Laboratorium Szalonego Naukowca powitało pokazem eksperymentów z użyciem ciekłego azotu. Powiedzieć niezwykłe, ciekawe, zajmujące to nic nie powiedzieć. Zwiedzanie trasy historycznej było zwieńczeniem tej wyjątkowej eskapady. Trasa zaczyna się od repliki niemieckiego
pociągu pancernego ze skrzyniami pełnymi złota. Następnie przez ukryte przejście wchodzi si ę w inny wymiar. Przemierzając tunele o długości około 1200 m mija się pięć Bram Czasu dowiadując się o Liczyrzepie, żołnierzach Napoleona, Walończykach, laborantach, a także o czasach II Wojny Światowej. Można doświadczyć ciemności absolutnej.
Wycieczka zakończyła się późnym popołudniem odwiedzinami w popularnym Fast Foodzie.
Łacina- wydawać by się mogło,
że to język wymarły,
 a jednak nie...

Koncert w Narodowym Forum Muzyki🎶🎶

12 stycznia uczniowie klas: IVb, Va i VIa, a 13 stycznia- IIa, IIb, IIIa i IIIb, uczestniczyli w nietypowej lekcji muzyki. Wzięli udział w koncercie kompozytora żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, Camille’a Saint-Saënsa, pod tytułem Karnawał zwierząt. Słuchacze dowiedzieli się, skąd u kompozytora wziął się pomysł na dzieło składające się z czternastu miniatur, ilustrujące zachowania i odgłosy zwierząt. Na scenie nie zabrakło kangura, żółwia, słonia, przeróżnych ptaków, a nawet lew – króla zwierząt. Uważnie słuchając muzyki, mogli odkrywać, jaki instrument najlepiej scharakteryzuje słonia, a jaki zilustrował swym brzmieniem dostojnie płynącego łabędzia. Pomogli w tym goście specjalni goście koncertu – aktorzy, którzy techniką teatru cieni wcielili się w role różnych zwierząt i przedstawili ich zachowanie. Dzieło francuskiego kompozytora odkryło przed słuchaczami bogate możliwości ilustracyjne szerokiego instrumentarium, jakim posłużył się on do opisania muzyką znanych i lubianych przez dzieci zwierząt. Na koncercie zaprezentowali się dwaj pianiści oraz NFM Filharmonia Wrocławska, w której wyróżniały się instrumenty smyczkowe: skrzypce, altówka, wiolonczela i kontrabas, instrumenty z grupy dętych drewnianych: flet i klarnet oraz instrumenty perkusyjne: ksylofon i wibrafon. 
Rodacy Bohaterom 
W okresie przedświątecznym z inicjatywy Szkolnego Klubu Wolontariusza i Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole została przeprowadzona akcja Rodacy- Bohaterom. Uczniowie z klas IV- VIII zbierali artykuły chemiczne i produkty spożywcze do paczek dla kombatantów nie tylko z Polski, ale dla polskich środowisk z Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy. Organizatorem zbiórki na terenie Polski jest Stowarzyszenie Odra – Niemen. Do paczek dołączone zostały kartki świąteczne z
życzeniami. Dzięki swoim działaniom uczniowie pokazali, że wciąż pamiętają o ludziach, którzy kiedyś walczyli o wolną Polskę.
Za każdy najdrobniejszy gest pamięci i wsparcie tej cudownej i tak ważnej akcji serdecznie dziękujemy: Rodzicom, Uczniom i Nauczycielom – bez Was by się nie udało!
Świąteczny czas w wymiarze 3D
Jasełka 🎄🔔❄🌟
Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, zapominając o wszelkich sporach i waśniach. Podkreślając wyjątkowy charakter świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe. W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Wśród wielu postaci wyróżniali się: św. Józef, Maryja, Anioł, Pasterze oraz Trzej Królowie. Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa szukających schronienia w tą wyjątkową i jedyną noc. Uczniowie zaprezentowali rozmaite talenty, od przepięknego tańca poprzez śpiewy wokalne, chóralne po grę na flecie. Szczególną uwagę zwracał wspaniały, dojrzały warsztat aktorski. Uczniowie przygotowując jasełka, włożyli mnóstwo pracy i zaangażowania. Młodzi aktorzy swym pięknym występem podbili serca publiczności i zasłużyli na owacje na stojąco. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku... Piękny śpiew pastorałek i piosenek świąteczny przypomniał wszystkim o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Przedstawienie wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości. Pozostanie on na długo w pamięci widzów.
Uczta bogów greckich
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia naszą szkołę spotkał niespotykany zaszczyt. Odwiedzili nas bowiem sami bogowie olimpijscy! To była niespotykana okazja, aby utrwalić wiedzę dotyczącą mitologii.
Uczniowie klasy 5A podczas lekcji języka polskiego przenieśli się do starożytnej Grecji, a konkretnie na Olimp, aby wziąć udział w uczcie zorganizowanej przez gromowładnego Zeusa.
Każdy z uczniów wcielił się w wybranego przez siebie boga lub boginię i wygłosił krótką przemowę oraz zaprezentował swoje boskie atrybuty.
Na zakończenie odbyła się uczta, na której nie zabrakło nektaru i ambrozji zapewniających im nieśmiertelność i wieczną młodość 😊
Piątoklasiści spisali się świetnie. Wszystkie stroje oraz atrybuty bogów były doskonałe, nie powstydziliby się ich prawdziwi mieszkańcy Olimpu.
Teatrzyk profilaktyczny
19 grudnia 2022r. odbył się w szkole teatrzyk edukacyjno- profilaktyczny. Klasy 1-4 obejrzały „Bajki na jednej nodze". W spektaklu poruszony został problem zdrowego trybu życia. Mówiono w nim o codziennych niebezpieczeństwach. Spektakl przestrzegał, aby nie ufać nieznajomym, myć owoce i warzywa przed jedzeniem oraz uczył, jak ważne jest dbanie o higienę. Widowisko powstało w oparciu o scenariusz zabaw z dziećmi Wandy Chotomskiej „Kabaret na jednej nodze”. Przedstawiono w zabawny i pełen humoru sposób zbiór kilku najpopularniejszych bajek literatury dziecięcej (Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Kopciuszek). Jeżeli jednak myślicie, że to te same bajki, które opowiadała wam kiedyś babcia przed snem, to grubo się mylicie. Czerwony Kapturek przekonał się, do czego prowadzi zbytnia
łatwowierność, a Królewna Śnieżka, że należy myć każdy owoc przed spożyciem. Natomiast bajka o Kopciuszku wcale nie skończyła się happy endem. Wszystkie bajki odbiegały od oryginału, a kończyły się śmiesznym i zaskakującym morałem. Po każdej ze scen aktorzy rozmawiali z dziećmi na temat w niej zawarty. Dzieci same wyciągały wnioski, dzięki czemu (mamy nadzieję) zapamiętają przesłanie każdego skeczu.
Uczniowie klas 5-8 obejrzeli „Wielką ucieczkę”. To spektakl, który w przystępny i zabawny sposób wskazuje młodym widzom odpowiednie wzorce zachowań. Pomaga zrozumieć, dlaczego należy uważać na nieznajomych, jak bezpiecznie poruszać się po drogach lub jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich w wolnym czasie. Ponadto
ostrzega przed używkami takimi jak: alkohol, narkotyki, papierosy. Żywy udział publiczności w spektaklu dodatkowo pomoże zapamiętać najważniejsze zasady i ułatwi korzystanie z tej wiedzy w przyszłości.
Wycieczka do ExploraPark w Wałbrzychu
9 grudnia 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej uczestniczyli w edukacyjnej wycieczce do ExploraPark w Wałbrzychu. Wyjazd zorganizowany był w ramach projektu „Dzisiaj startujemy w przyszłość II”. W wyjeździe udział wzięło 44 uczniów i trzech opiekunów.
Park Nauki i Techniki, to edukacyjny program wystaw. Głównym ich celem jest stworzenie dzieciom młodzieży i dorosłym warunków do interaktywnej edukacji, zachęcenia do eksperymentowania i odkrywania matematycznych i fizycznych reguł, co z kolei ułatwia ich zrozumienie. Pokazuje, że nauka i technika są częścią naszego codziennego życia. Przedstawiona prezentacja „Matematyka w przyrodzie” uświadomiła, jak bliski jest związek tych dwóch nauk. Pozwoliły na znalezienie
wspólnych uwarunkowań, bez których, te dwa światy nie mogłyby istnieć.
W zwiedzaniu towarzyszyli pracownicy Centrum, którzy proponowali zadania,
dopasowane do poziomu wiedzy i umiejętności, a w razie problemów naprowadzali
na prawidłowe rozwiązanie. Pobyt w centrum mógłby trwać kilka godzin, wszystkie gry, zabawy, układanki, łamigłówki są bardzo interesujące i absorbujące. W sklepiku na terenie Exploraparku uczniowie zakupili: tangramy, układanki, figury, sudoku, kostki wielościenne, magnesy. Zostało również rozegranych kilka konkurencji, najlepsi zostali nagrodzeni przez pracowników gadżetami.
Wystawa budowli z klocków LEGO
8 grudnia klasy trzecie wybrały się na wycieczkę mikołajkową na Wystawę budowli z klocków LEGO oraz 3DTrick Gallery. Uczniowie mieli świetną okazję do oglądania i podziwiania niezwykłych interaktywnych eksponatów, wśród których było ponad 100 makiet z 7 milionów klocków. Budowle wywarły na nich ogromne wrażenie. Po zwiedzaniu przyszła pora na na zabawę w Fun Parku, gdzie uczniowie mieli okazję do budowy własnych konstrukcji. Na koniec zwiedzili 3D Trick Gallery - wystawę, która
pozwoliła wykonać zdjęcia niecodziennych, abstrakcyjnych wręcz niemożliwych sceneriach.
Wycieczka mikołajkowa
W dniu, w którym zwykle otrzymuje się podarunki od Mikołaja, klasa IVa pojechała na wycieczkę do Pałwnej Dolnej, aby zwiedzić Zamek Legend Śląskich oraz poznać legendy o Duchu Gór. Na miejscu dzieci uczestniczyły w spektaklu mikołajkowym z udziałem publiczności pt. "Alibaba i 40 rozbójników" z wykorzystaniem przepięknych lalek. Potem udały się do zamku, by zobaczyć wspaniałe i bardzo duże marionetki,
które opowiadały legendy karkonoskie. Szczególnie podobała się uczniom możliwość samodzielnego poruszania kukłami- czyli pociąganie za stalowe linki, do których przymocowane były różne części ciała marionetek. Potem była możliwość zajrzenia m.in. do konia trojańskiego na dziedzińcu zamkowym.
Z Pławnej Dolnej dzieci pojechały do Karpacza, gdzie w Tajemnicach Karkonoskich odkrywały i poznawały regionalne historie, uczyły się grać na laserowej (bez strun) harfie, zobaczyły szkielet Ducha Gór - Karkonosza oraz korzeń mandragory, czarowały w chacie laborantów. Po grach i zabawach podczas warsztatów plastycznych uczniowie zobaczyli i poznali właściwości kamieni szlachetnych, roślin górskich, a na koniec otrzymali dyplomy za wykonanie pracy. To była naprawdę udana wycieczka, a w nagrodę za bardzo dobre zachowanie Mikołaj zostawił uczniom w szkole drobne upominki.
Z wizytą u Świętego Mikołaja
6 grudnia 2022 roku uczniowie klas pierwszych oraz klasy drugiej wzięli udział w wycieczce do Rezydencji Świętego Mikołaja we Wrocławiu. Na miejscu obejrzeli spektakl pt. ,,Masza i Niedźwiedź ratują Świętego Mikołaja", uczestniczyli w koncercie kolęd i świątecznych piosenek oraz sesji zdjęciowej z udziałem Świętego Mikołaja. Czekał na nich również słodki poczęstunek, po którym w towarzystwie Elfów i Śnieżynek udali się na spacer po wrocławskim Jarmarku Bożonarodzeniowym.
🎅 Mikołajki 🎅
Dzień Mikołajek,
To nie dzień bajek,
Tu wszystko stać prawdziwe się może,
Więc jeśli wierzysz w Świętego Mikołaja
Możesz być pewny - on Ci pomoże!

6 grudnia naszą szkołę odwiedził niezwykły gość- św. Mikołaj, który wraz ze swoimi śnieżynkami obdarował wszystkich słodkościami i prezentami. 🎁 🎁
Wycieczka do Teatru muzycznego
2 grudnia klasy I i II były na wycieczce w Strzegomiu. W Strzegomskim Centrum Kultury obejrzeliśmy musical „Dzwonnik z Notre Dame”.
Dziś, w czasach coraz większego zapotrzebowania na tolerancję, kiedy konieczne jest uczenie najmłodszych, by nie wyśmiewali się z odmienności innych, historie takie jak ta, mają swój niezwykły wydźwięk. Mogą odbijać się niebywale pozytywnym echem, którego ich twórcy nawet sobie nie wyobrażali.
„Dzwonnik z Notre Dame” to piękna opowieść o garbatym Quasimodo, który pokonuje
swój lęk przed otoczeniem, przełamując barierę samotności i odrzucenia.
Bo któż z nas choć raz nie czuł się osamotniony? To jednocześnie historia o miłości, tęsknocie i możliwości odwrócenia złego losu. Przygody głównego bohatera Quasimodo, opowiada w zabawny sposób dowcipny Garguś zdobiący katedrę Notre Dame. Jest on również jedynym przyjacielem głównego bohatera, który w humorystyczny sposób komentuje jego zachowanie. Mimo to od samego początku wspiera Quasimodo w jego poczynaniach.Ten fascynujący ponadczasowy musical, w którym nie zabrakło wspaniałych piosenek z przepiękną, poruszająca do łez muzyką oraz grą świateł, wprowadziła nas w tą wyjątkową i wzruszającą opowieść. Wiele momentów zachęcało do wspólnej zabawy i angażowało młodych widzów w tok nieprzewidzianych wydarzeń na scenie. Fabuła z kolei skłoniła do przemyśleń i refleksji, że innych powinniśmy cenić i kochać za to, co mają w głębi duszy i w sercu. Nie wytykaj inności, nie wydawaj sądów po tym, jak ktoś wygląda lub jak się ubiera.
Wycieczka do Explora Park w Wałbrzychu
2 grudnia grupa 44 uczestników projektu Dziś startujemy w przyszłość II odwiedziła Explora Park - Centrum AktywnejEdukacji. To miejsce, w którym nauka zamienia się w zabawę, a każdy odwiedzający może odkryć nowe pasje. Wizyta rozpoczęła się od prelekcji matematyka w przyrodzie. Mogli znaleźć odpowiedzi na pytania o związkach
matematyki z otaczającą nas rzeczywistością. Poznali odpowiedzi na pytania: co łączy kwiatki, liście, banany, szyszki, ananasy, itp. z ciągiem Fibonacciego?, dlaczego pszczoły dla przekroju swojej komórki wybrały kształt sześciokąta foremnego?, jak krystalizują płatki śniegu? Kolejnym elementem były zabawy z dźwiękiem, pokonanie labiryntu luster, gry i zabawy matematyczno-logiczne.
BohaterON w naszej szkole
Już drugi raz uczniowie klas ósmych mieli możliwość brać udział w projekcie BohaterON - ogólnopolskiej kampanii - włącz historię.
Najpierw zapoznali się z celami projektu BohaterON. Następnie zgodnie z zaplanowanymi działaniami realizowaliśmy tematykę związaną z II wojną światową na lekcji j. polskiego poprzez omawianie twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Gajcego. Wspólnie analizowaliśmy dalsze losy harcerzy z Szarych Szeregów i ich udział w powstaniu warszawskim podczas omawiania lektury " Kamienie na szaniec".
Aby w pełni zrozumieć los powstańców uwięzionych po upadku powstania warszawskiego w obozach koncentracyjnych, zwiedziliśmy, upamiętniliśmy minutą ciszy i zapaliliśmy znicz w obozie koncentracyjnym w Gross Rosen.
Uczniowie mieli też okazję w Muzeum Broni zapoznać się z różnego rodzaju bronią, m.in. również tą, którą posługiwali się powstańcy warszawscy. Na koniec zapoznali się z przyczynami, przebiegiem i skutkami powstania warszawskiego podczas lekcji z wykorzystaniem zaproponowanego przez pomysłodawcę projektu scenariusza.
Obecnie uczniowie klas ósmych biorą również udział w ogólnopolskiej akcji "Bohaterom" i w formie paczki świątecznej wspierają bohaterów walki o naszą ojczyznę, którzy mieszkają poza granicami naszego kraju.
🥇Mistrzowie Powiatu w piłce nożnej⚽️
Zawodnicy Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach 25 listopada uczestniczyli w Powiatowych Zawodach Piłki Nożnej w Malczycach. W turnieju wzięło udział siedem drużyn podzielonych na dwie grupy.

Z relacja nauczyciela wychowania fizycznego p. Grzegorza Żerelika czytamy:

Los sprawił, że trafiliśmy do grupy B składającej się z trzech drużyn. W pierwszym meczu grupowym wygrywamy z 1:0 z SP Szczepanów (bramka Cyryl Sierszeń). Drugi mecz grupowy z SP Malczyce był spotkaniem o pierwsze miejsce w grupie. Remisujemy 1:1 po bramce Pawła Stanclika. Zajmujemy drugie miejsce w grupie ze względu na gorszy bilans bramkowy. W półfinale rozgrywamy mecz z faworytem turnieju mającym w składzie zawodników MLKS Polonia Środa Śląska. Nasza drużyna pokonuje SP Środa Śląska 1:0 po bramce Pawła Stanclika. Z meczu na mecz co raz większe emocje. W finale powiatowej piłki nożnej spotykamy się ponownie z gospodarzem turnieju, czyli Malczycami, które pokonujemy 1:0 po bramce Karola Milika.
Skład mistrzowskiej drużyny: Kacper Bartkowiak (bramkarz), Andrzej Dobrzycki, Fabian Kuźmicz, Cyryl Sierszeń, Karol Milik ( kapitan), Paweł Stanclik, Kacper
Kłodnicki.

Dziękuję zawodnikom za koncentrację w każdym meczu i godne reprezentowanie Szkoły Podstawowej w Kostomłotach.
🧸 Światowy Dzień Pluszowego Misia 🧸
Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta.
Zabawa adrzejkowa 🎤
24 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. W godzinach przedpołudniowych bawili się uczniowie klas I-III, a po lekcjach klas IV- VIII. Nie zabrakło tradycyjnych wróżb i poczęstunku w klasach.
🎶Lekcja rytmu w Narodowym Forum Muzyki 🎶
Dnia 23 listopada uczniowie klas szóstych wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Po przyjeździe udali się na wrocławski rynek, aby obejrzeć wystawy na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Następnie przeszli do Narodowego Forum Muzyki, w którym uczestniczyli w Lekcji rytmu. Podczas czterdziestopięciominutowych zajęć śpiewali, tańczyli i grali na instrumentach perkusyjnych, rozwijali także koncentrację, pogłębiali świadomość własnego ciała oraz poprawiali koordynację ruchową. Mieli też możliwość zobaczyć wspaniałe sale koncertowe, odwiedzić pomieszczenia niedostępne na co dzień dla miłośników muzyki i wysłuchać opowieści przewodnika o historii powstawania budynku.
Wycieczkę uznali za udaną 😊
Na koncercie Chopinowskim
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Jego
celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste: bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.

Pamiętajcie, aby tego dnia szczególnie dać odczuć życzliwość i ciepło Waszym
Rodzicom, bliskim, koleżankom i kolegom, znajomym…ale nie tylko. Nie zapominajcie o nikim, kto może potrzebować pomocy i dzielcie się swoją życzliwością i dobrymi uczynkami z każdym każdego dnia.

Tego dnia przyszliśmy do szkoły ubrani na żółto😘

W ŚWIECIE ROBOTÓW I PROGRAMOWANIA

18 listopada 2022 roku w naszej szkole odbyły się zajęcia z robotyki i programowania dla uczniów klas IV - VIII, które poprowadzili absolwenci Politechniki Wrocławskiej inżynierowie Paweł i Piotr Niedziółka. Zajęcia odbyły się w dwóch grupach.
Na część pierwszą zaproszenie zostali uczniowie klas IV -VII. W trakcie przygody z robotyką pracowali na zestawach „Lego Spike”, a ich zadaniem było skonstruowanie robota według wybranego wzoru, a potem za pomocą algorytmów, zaprogramowanie go tak, aby wykonywał określone czynności. To była przede wszystkim kreatywna zabawa, która uczy logicznego myślenia, a ponadto pokazuje zależności między poszczególnymi działaniami.
W drugiej części udział wzięli uczniowie klas V -VIII. Zajęcia opierały się na modułowych zestawach BeCreo przeznaczonych do nauki mechatroniki i programowania. Każdy zestaw składał się z procesora Arduino, kilku modułów elektronicznych takich jak wyświetlacze, diody, głośniki, silniki czy serwomotory oraz aplikacji, za pomocą której można te moduły zaprogramować. Uczestnik zajęć musiał w poszczególnych zadaniach odczytywać dane z czujników, a później ułożyć interaktywny program, który sterował platformą Arduino oraz modułami. Aplikacja czuwała nad prawidłowym rozwiązaniem zadania. W praktycznych ćwiczeniach uczniowie projektowali sygnalizację świetlną, systemy modułowe do inteligentnych domów.
Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas warsztatów dała uczestnikom fundamenty, które pozwolą na rozwijanie zainteresowań robotyką i programowaniem. To świetne rozwiązanie, aby zachęcić dzieci do nauki z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
#unicefpoland
#WorldChildrensDay
W ramach akcji Złotówka na ratunek dzieciom w Rogu Afryki
udało się zebrać 376,17 zł.
20 listopada to rocznica uchwalenia KONWENCJI O PRAWACH DZIECKA- najważniejszego dokumentu poświęconego dzieciom.  W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników- tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
W tym roku obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka mają szczególny przekaz. Okazujemy wsparcie wszystkim dzieciom na świecie, których prawa nie są respektowane! Przeciwdziałamy dyskryminacji i głośno mówimy o tolerancji!
Integrujemy się z naszymi kolegami z Ukrainy, którzy dołączyli do szkół i przedszkoli
i razem z nami tworzą społeczność. Uczymy się o tym, co nas różni, a co łączy.

W naszej szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodziliśmy 18 listopada.

Nasze działania:
- wspólne strojenie sali lekcyjnej w balony;
- projekcja filmu o prawach dziecka;
- pogadanka o prawach- burza mózgów;
- malowanie swoich praw-praca w grupach-plakaty;
- nauka piosenki o prawach dziecka i wspólne jej odśpiewanie na koniec dnia;
- ubiór niebieski;
- ,,niebieska chemia";
- przeczytanie książki „Która to Malala?” Malala Yousafzai to najmłodsza na świecie laureatka Pokojowej Nagrody Nobla. Otrzymała ją w 2014 roku za działalność na rzecz edukacji dziewcząt i ochrony praw dziecka w Pakistanie.
- udział w quizach Kahoot o prawach dziecka;
- włączenie się w zbiórkę na rzecz pomocy dzieciom w Rogu Afryki- Złotówka na ratunek dzieciom w Rogu Afryki
CHCEMY ŻYĆ W ŚWIECIE BEZ WOJEN
Z ogromną przyjemnością informujemy, że uczennica klasy Va Hanna Janiec została laureatką XXIII edycji Konkursu „Mój dom, moje miasto, moja ojczyzna” i zajęła 1 miejsce w swojej kategorii wiekowej. Konkurs organizowany jest dla uczczenia Święta Niepodległości 11 Listopada. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi: „Chcemy żyć w świecie bez wojen!”. Organizatorami konkursu są: Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” i Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk.
Patronat medialny konkursu sprawuje redakcja „Dolnośląskiej Solidarności”. A celem konkursu jest upowszechnianie wartości patriotycznych i obywatelskich wśród dzieci i młodzieży Dolnego Śląska.
16 listopada odbył się finał konkursu, gdzie Hania otrzymała cenne nagrody z rąk marszałka Marcina Krzyżanowskiego i kuratora oświaty Janusza Wrzala. Hania również udzieliła wywiadu dla TVP#, w którym opowiedziała, jak ważna jest historia i wartości w życiu jej rodziny.
zDolny Ślązak
Za nami szkolny etap prestiżowego konkursu zDolny Ślązak,
który jest organizowany pod patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Samorządem Województwa Dolnośląskiego i Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.
Z  przyjemnością informujemy, że czworo uczniów zakwalifikowało się do etapu powiatowego konkursu zDolny Ślązak.

Są to: Justyna Dulęba i Julia Puzio z biologii, Mikołaj Żygadło z matematyki, Błażej Strojek z języka angielskiego.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu corocznie przypada w trzeci czwartek listopada. W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji powstał jednak w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień
nie palili papierosów. W efekcie 150 tysięcy osób podjęło próbę
wstrzymania się od palenia przez jedną dobę i… UDAŁO SIĘ!
Idea obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia
Tytoniu” ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci i młodzież nieletnia) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażenia na tzw. „bierne palenie”. Palenie papierosów i używanie e-papierosów to również
zagrożenia dla środowiska!
Celem akcji jest edukacja antynikotynowa uczniów na temat niekorzystnego wpływu palenia papierosów, czyli zagrożenia wynikające z czynnego i biernego palenia.        W związku z tym kilka dni przed akcją nasza szkoła rozpoczęła intensywne przygotowania. Na korytarzu szkolnym została przygotowana gazetka tematyczna.  W zajęcia profilaktyczne dotyczące szkodliwości palenia włączyły się również dzieci ze świetlicy, które zostały zapoznane z informacjami dotyczącymi substancji zawartych w papierosie, wpływu palenia na zdrowie człowieka, a także skutków, jakie za sobą niesie palenie. Ponadto uczniowie wysłuchali opowiadania tj. ,,Rodzina Marka” oraz ,,Janek sportowiec", po czym analizowali jego treść, wyciągając pewne wnioski. Celem wszystkich podjętych działań było kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych społeczności szkolnej i promowanie mody na niepalenie.
#SzkołaDoHymnu 🇵🇱 
10 listopada dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 wszyscy uczniowie i nauczyciele odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego".
🇵🇱 Święto Niepodległości 🇵🇱 
Dnia 10 listopada uczniowie klasy VIII b pod opieką p. Moniki Janiec przygotowali
montaż słowno-muzyczny z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Patriotyczne
spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Dopełnieniem występu był śpiew, recytacja i gra na instrumentach.
Na zakończenie p. Dyrektor Szkoły Urszula Wielgus podziękowała ósmoklasistom za
wprowadzenie w nastrój Narodowego Święta Niepodległości.

Uczniowie klas I-III brali udział w Szkolnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych. Wydarzenie miało na celu promowanie wartości  patriotycznych i historycznych, szczególnie wśród młodego pokolenia. Dla młodych wykonawców była to okazja do sprawdzenia swoich predyspozycji scenicznych oraz zaprezentowania umiejętności wokalnych.

Uczniowie klasy VII a wraz z wychowawcą udali się na cmentarz i zapalili znicze na pomniku Ofiar Terroru Hitlerowskiego.

Przedstawiciele naszej szkoły dnia 11 listopada wzięli udział w gminnych obchodach 104. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Poczet Sztandarowy reprezentowali uczniowie klasy VI a i VI b. Dyrekcja w imieniu całej społeczności szkolnej złożyła wieniec pod pomnikiem Ofiar Terroru Hitlerowskiego.
Dyktando na Święto Niepodległości 2022 🇵🇱 
JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W DYKTANDZIE?
2. Kliknij na tej stronie ‘Weź udział”.
3. W dniach 11-13 listopada 2022 r. napisz charytatywne dyktando.
4. Przed przystąpieniem do dyktanda zostaniesz poproszony/a o opłatę w dowolnej wysokości (minimum 1 zł). Dostępne metody płatności: przelewy
natychmiastowe, karta płatnicza, BLIK. Jest to dyktando ze słuchu. Twoim
zadaniem będzie prawidłowe zapisanie treści odsłuchiwanego nagrania.
Nagranie możesz zatrzymywać i przewijać. Zwracaj uwagę na interpunkcję oraz na wielkość liter.Treść dyktanda została przygotowana specjalnie na tę okazję przez członków Fundacji Języka Polskiego.
🍓🍊Dzień Zdrowego Śniadania 🥕🥦
8 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania. Uczniowie wykonali plakaty promujące zdrowe odżywianie, a ich rodzice przygotowali im smaczne śniadanie.
Wszyscy chętnie włączyli się w tę ,,śniadaniową" akcję. 👏👏👏
🧸🤴🏻Dzień postaci z bajek 🦸‍♀️🏰
Dnia 4 listopada 2022 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek. Dzieci z wielkim zaangażowaniem włączyły się w tę akcję, przebierając się za swoich ulubionych bohaterów bajek i filmów dla najmłodszych.

#SzkołaPamięta

Już kolejny rok Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach, przystąpiła do udziału w akcji Ministerstwa
Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego
miejsca, regionu, społeczności.
Już w połowie października uczniowie odbyli patriotyczną wycieczkę do Gdańska.
Tam oddali hołd bohaterom z Westerplatte. I odwiedzili symboliczne miejsce, na placu Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców Grudnia 70.
27 października grupa uczniów z Samorządu Szkolnego i Szkolnego Klubu Wolontariusza pod opieką p. Lilli Staworowskiej udała się na pobliskie cmentarze, by uczcić pamięć zmarłych nauczycieli uczących w naszej szkole i w nieistniejącym już
gimnazjum, pracowników obsługi i administracji oraz kolegów i koleżanek, zapalając znicze na ich grobach. Pamiętali również o miejscach pamięci narodowej, bohaterach, ofiarach terroru hitlerowskiego.
Natomiast 28 października w dniu finału akcji, klasy VIII i VII wzięły udział w niecodziennej lekcji historii. Odwiedziły były obóz koncentracyjny „Gross-Rosen”, w którym zginęło około 40 tys. więźniów. Uczniowie, podczas tych niecodziennych zajęć, zapalili znicz pamięci pod pomnikiem ofiar.
Udział w akcji przez naszą społeczność szkolną jest wyrazem szacunku i jednoznacznie głosi – „PAMIĘTAMY”
#Przerwanaczytanie
27 października 2022 r. od godz.8.45 na trzech kolejnych przerwach uczniowie i nauczyciele naszej szkoły po raz drugi wzięli udział w III Przerwie na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie było realizowane w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej
“Cała Polska czyta dzieciom”. Dzieci czytały książki w każdym zakątku szkoły. Młodszym dzieciakom czytali nauczyciele. Akcja pokazała, że wspólne czytanie może dać wiele radości i sprawić wiele przyjemności wszystkim, którzy uczestniczyli w akcji a czytających było 298 osób. Tak więc cele akcji, czyli m. in. promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenie ich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu, zostały osiągnięte.
Pasowanie pierwszoklasistów
Dnia 26 października 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać, recytować wiersze oraz tańczyć. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali, było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Dyrektora Szkoły, Panią Urszulę
Wielgus. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Wszystkim pierwszoklasistom, w tak ważnym dla nich dniu, życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
Europejski Tydzień Kodowania CodeWeek 2022
W 2022 roku Europejski Tydzień Kodowania odbył się w dniach od 8 do 23 października. Europejski Tydzień Kodowania to inicjatywa związana z programowaniem. Uczniowie naszej szkoły rozpoczęli lub kontynuują swoją przygodę z kodowaniem – CodeWeek jest dla wszystkich. Akcja promuje kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów oraz współpracy przy programowaniu.
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej włączyła się w tą akcję. Zorganizowaliśmy wydarzenia, które realizowane było na lekcjach informatyki, zajęciach dodatkowych. Były one okazją do ćwiczenia logicznego myślenia i rozwijania kompetencji cyfrowych dzieci.

Zadania:
• lekcje z programowania w PixBlocks
• lekcje z programowaniem w JavaScript - BlocklyGames
• zajęcia na macie z Photonem
• gry i zabawy edukacyjne rozwijające logiczne myślenie.
Święto Drzewa
W październiku od 20 lat obchodzone jest Święto Drzewa. Święto to, ustanowione przez Klub Gaja 10 października 2003 roku, na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń ekologicznych w całym kraju. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły sadzą drzewka klasowe.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W roku szkolnym 2022/2023, jak co roku, uczniowie klas IV - VIII wzięli udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia, który w tym roku obchodzony był 7 października. Na lekcjach informatyki wszyscy mieli możliwość utrwalania tabliczki online do 100 i nie tylko, rozwiązywali: zadania, testy, quizy korzystają z dostępnych platform edukacyjnych (matzoo.pl, szalone liczby.pl, medianauka.pl, umiemymatematykę.pl, tabliczkamnożenia.pl). Wśród uczniów klas IV – VIII przeprowadzono konkurs 100 sekundowy, test bezbłędnego wyliczenia wylosowanych działań. Na podstawie zdobytych punktów wyłoniono najszybciej liczących uczniów w poszczególnych klasach, a oto oni:

Klasa IV a - Marcin Mazurowski
Klasa IV b - Miłosz Babula
Klasa V a - Daria Piotrowska
Klasa V b - Malwina Frycka
Klasa VI a - Oliwia Oleśków
Klasa VI b - Eryk Matuszek
Klasa VII a - Andrzej Dobrzycki
Klasa VIII a - Stanisław Dobrzycki
Klasa VIII b - Daria Artomova
Klasa VIII c - Bryan Oleśków

Najlepszy wynik w szkole uzyskał Bryan Oleśków, który udzielił 99 poprawnych odpowiedzi w czasie 100 sekund. Brawo!!!

Wszystkim uczniom gratulujemy
Jesień w klasie 3b
BABECZKA DLA STYPENDYSTY
XXII Dzień Papieski - był okazją do zorganizowania kiermaszu babeczek przez Szkolny Klub Wolontariusza. Dzięki zaangażowaniu uczniów i ich rodzin cała społeczność szkolna mogła cieszyć się pysznymi wypiekami. Zarówno uczniowie, jak i ich rodzice przygotowali najlepsze pod słońcem babeczki, ciastka i mufinki. Wszystkie słodkości rozeszły się, jak „świeże bułeczki”. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, jako pomoc dla zdolnej, niezamożnej młodzieży z małych miejscowości.
Serdecznie dziękujemy autorom cudownych wypieków oraz uczniom, którzy pomagali przy ich dystrybucji. Organizatorzy również dziękują wszystkim kupującym wypieki za otwarte serca i hojność, w szczególności uczniom i nauczycielom.
XXII DZIEŃ PAPIESKI
16 października 2022 r. we wszystkich kościołach w Polsce, obchodzono XXII Dzień Papieski pod hasłem: „Blask Prawdy”. Również w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Kostomłotach odbył się montaż słowno-muzyczny upamiętniający naszego polskiego rodaka Papieża Św. Jana Pawła II.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach w przedstawieniu oddali hołd św. Janowi Pawłowi II, przybliżając jego nauczanie zawarte w encyklice z 1993 r. pt. „Veritatis Splendor”. W montażu troje uczniów wcieliło się w role Archaniołów: Gabriela, Rafała i Michała, by w sposób obrazowy przedstawić nauczanie św. Jana Pawła II na temat miłości, wolności i prawdy. Całość dopełniły piękne śpiewy przy akompaniamencie Martyny Sawickiej i jej gitary.
Niech dorobek i pamięć o tym wielkim Polaku z rodu Słowian zachowa się w pamięci kolejnych młodych pokoleń.

Lilla Staworowska
Wycieczki w ramach programu „Poznaj Polskę”
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach otrzymała dofinansowanie w wysokości 30 000,00 zł do dwóch wycieczek szkolnych w ramach programu „Poznaj Polskę”. Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwala urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru.
Od poniedziałku 10 października 100 uczniów klas IV-VIII placówki w Kostomłotach wyruszyło na 3-dniową wycieczkę odwiedzić niezwykłe miejsca Pomorza.
Były to:
• Pole Bitwy na Westerplatte,
• Gdańsk - miasto w zasięgu obwarowań XVII w.,
• Stocznia Gdańska, miejsce narodzin Solidarności,
• ORP Dar Pomorza, Oddział Nar. Muzeum Morskiego, Gdynia,
• Gdynia - historyczny układ urbanistyczny,
• Muzeum Zamkowe w Malborku.
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 13 października uczniowie klasy IVa i IVb umilili czas wszystkim pracownikom pedagogicznym i niepedagogicznym
naszej szkoły. Pod opieką wychowawców: P. Kamili Pełech- Kostrzyckiej i P. Magdaleny Sochy przygotowali uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zaprezentowali swoje talenty recytatorskie oraz wokalne. Nie zabrakło podziękowań i życzeń.
Wśród publiczności zasiedli zaproszeni goście: Wójt Gminy Kostomłoty P. Janina Gawlik, Przewodnicząca Rady Gminy P. Agnieszka Śladowska, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych P. Małgorzata Pieszczoch- Śmidoda, Przewodnicząca Rady Rodziców P. Monika Orynycz oraz cała społeczność szkolna.                                                     P. Dyrektor Szkoły Urszula Wielgus wygłosiła przemówienie, w którym złożyła życzenia wszelkiej pomyślności, wytrwałości w pokonywaniu codziennych trudności, radości z wykonywania swego zawodu, realizacji postawionych sobie celów i szczęścia w życiu osobistym.
Na zakończenie przedstawiciele Samorządu Szkolnego wręczyli wszystkim nauczycielom humorystyczne Oskary.
W tym dniu czwartoklasiści wystąpili również w Ratuszu w Kostomłotach na uroczystości obchodów tego święta przez emerytowanych nauczycieli gminy Kostomłoty.
Wycieczka integracyjna klas czwartych
7 października uczniowie klas czwartych wybrali się na wycieczkę integracyjną do Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej. Na miejscu uczestniczyli w lekcji Gry i zabawy przez wieki, podczas której dowiedzieli się, skąd pochodzą najstarsze gry, jakie były ich zasady i rozegrali pasjonującą rozgrywkę. Obejrzeli też wystawę Dzieje dziadka i pra...dziadka. Co to za zagadka?, o której w ciekawy sposób opowiedział pan Zbigniew Aleksy. Starszy kustosz zaprowadził ich również do wieży więziennej
oraz pokazał makietę ilustrującą dawny wygląd Środy. Na zakończenie udali się do restauracji KFC na mały poczęstunek. 🍔 🍟
Wycieczka integracyjna klas 1-3
4 października uczniowie klas 1-3 byli na wycieczce integracyjnej w Lutyni. Odwiedzili tam „Maciejowy Sad”. Zapoznali się tam z zawodem sadownika. Uczestnicy wycieczki poznali pożyteczne owady „Maciejowego Sadu”- murarkę ogrodową i jej siedlisko. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy podlewać drzewa, jak zrywać owoce. Poznali smak jabłka prosto z drzewa. Właścicielka sadu opowiedziała o różnych odmianach jabłoni, wpływie warunków atmosferycznych na wzrost i dojrzewanie owoców.
Uczniowie pozbierane przez siebie owoce, zabrali do domu. Na koniec był czas na krótki odpoczynek, gdzie utrwalone zostały wiadomości. Każdy z uczestników wrócił z wycieczki z tytułem „wzorowy sadownik”. Czas szybko minął i po odpoczynku wróciliśmy do domów z uśmiechami i z koszami pełnymi jabłek. 
Dzień Chłopaka
Jak co roku w każdej klasie obchodzono uroczyście święto chłopaka.
Wszyscy mężczyżni zostali w tym dniu wyjątkowo potraktowani przez swoje koleżanki, były życzenia, filmiki, upominki oraz słodki poczęstunek.
Dzień Jabłka 🍎🍎🍎
Czy wiecie, że......
- jabłka są najpopularniejszymi owocami na świecie, a przeciętny człowiek zjada 65 jabłek rocznie?...
- jabłka zawierają dużą ilość potasu, wapnia, przeciwutleniaczy, błonnika, dzięki temu poprawiają funkcjonowanie układu krążenia, obniżają cholesterol, wzmacniają kości, poprawiają pamięć i koncentrację?...
- średniej wielkości jabłko zawiera jedynie ok 50 kcal?...
- jabłko jest symbolem życia, zdrowia, miłości i nieśmiertelności?
Okazuje się, że niepozorne jabłko kryje w sobie tyle tajemnic. Wiele z nich  odkryliśmy podczas Światowego Dnia Jabłka, który odbył się 28. września. Tego dnia na przerwach degustowaliśmy te smaczne owoce.
DZIEŃ PIŻAMY
W poniedziałek 26 września, w naszej szkole z inicjatywy Szkolnego Klubu Wolontariusza, urządziliśmy DZIEŃ PIŻAMY – dzień, w którym wszyscy bez wyjątku mogli chodzić w piżamie, szlafroku i kapciach. Ten drobny gest, który wszystkim uczniom i nauczycielom dał powody do uśmiechu, jest symbolicznym gestem solidarności z dziećmi chorymi, przebywającymi na oddziałach onkologicznych. Dla tych dzieci piżama jest niestety ubiorem codziennym i wcale im nie sprawia radości. Tego dnia przeprowadziliśmy także zbiórkę pieniędzy, które w kwocie 500 zł zostały wpłacone na konto fundacji “Gdy liczy się czas” - zajmującej się pomocą dzieciom przebywającym w szpitalach na oddziałach onkologicznych.
Cieszymy się, że tak wielu uczniów, a także nauczycieli zaangażowało się w tę akcję i mamy nadzieję, że choć w niewielkim stopniu pomogliśmy małym pacjentom.

Lilla Staworowska
Spotkanie z policjantem
Początkiem września uczniowie Edukacji Wczesnoszkolnej rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym pieszych. Uczniowie klas pierwszych wybrali się na pobliskie skrzyżowanie. Celem wycieczki była praktyczna nauka przechodzenia przez „zebrę” oraz nauka znaków drogowych. W ramach doradztwa zawodowego uczniowie spotkali się z panem policjantem. Dowiedzieli się, jak powinna wyglądać bezpieczna droga do szkoły, jak należy zachować się podczas jazdy rowerem, samochodem, jak należy dbać o swoje bezpieczeństwo. Uczniowie doskonale znają numery alarmowe. Wiedzą, że policja jest to formacja przeznaczona do ochrony
bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Fundacja Dbam o Mój Zasięg 

Wrzesień w klasie 1a 

Wycieczka do Wrocławia
14 września 2022 klasy VIA i VA odwiedziły Wrocław. W programie wycieczki znalazły się dwie wystawy: budowli z klocków lego i 3D Trick Gallery. Na pierwszej wystawie można było zobaczyć między innymi: największą klockową replikę muru chińskiego, liczący ponad 7 metrów długości i 4 metry szerokości pojazd inspirowany Sokołem Millennium, krzywą wieżę w Pizie, scenę filmową z serialu „Dom z papieru”, pingwiny z Madagaskaru, paryskie muzeum Luwr. 100 makiet zbudowanych z ponad 7 milionów klocków wabiło kolorem, światłem i ruchem. W strefie zabaw odbyło się wspólne budowanie lub malowanie klockami. 3D Trick Gallery to wystawa, która pozwala wykonać zdjęcia w zupełnie niecodziennych, abstrakcyjnych sceneriach. Iluzje fotograficzne będą miłą pamiątką dla uczestników wyjazdu. Niezwykłym przeżyciem była wyprawa na platformę widokową w Sky Tower. Panorama Wrocławia i okolic z tej perspektywy zachwyca.
Czas niezwykle szybko umykał i po posiłku w strefie relaksu trzeba było wracać
do domu.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się dnia 1września. Pani dyrektor szkoły Urszula Wielgus przywitała uczniów, rodziców i zaproszonych gości, życząc szczęścia i
powodzenia. Po krótkim programie artystycznym uczniowie spotkali się w salach
ze swoimi wychowawcami.