Wydarzenia 2022-23
 
🥇Mistrzowie Powiatu w piłce nożnej⚽️
Zawodnicy Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach 25 listopada uczestniczyli w Powiatowych Zawodach Piłki Nożnej w Malczycach. W turnieju wzięło udział siedem drużyn podzielonych na dwie grupy.

Z relacja nauczyciela wychowania fizycznego p. Grzegorza Żerelika czytamy:

Los sprawił, że trafiliśmy do grupy B składającej się z trzech drużyn. W pierwszym meczu grupowym wygrywamy z 1:0 z SP Szczepanów (bramka Cyryl Sierszeń). Drugi mecz grupowy z SP Malczyce był spotkaniem o pierwsze miejsce w grupie. Remisujemy 1:1 po bramce Pawła Stanclika. Zajmujemy drugie miejsce w grupie ze względu na gorszy bilans bramkowy. W półfinale rozgrywamy mecz z faworytem turnieju mającym w składzie zawodników MLKS Polonia Środa Śląska. Nasza drużyna pokonuje SP Środa Śląska 1:0 po bramce Pawła Stanclika. Z meczu na mecz co raz większe emocje. W finale powiatowej piłki nożnej spotykamy się ponownie z gospodarzem turnieju, czyli Malczycami, które pokonujemy 1:0 po bramce Karola Milika.
Skład mistrzowskiej drużyny: Kacper Bartkowiak (bramkarz), Andrzej Dobrzycki, Fabian Kuźmicz, Cyryl Sierszeń, Karol Milik ( kapitan), Paweł Stanclik, Kacper
Kłodnicki.

Dziękuję zawodnikom za koncentrację w każdym meczu i godne reprezentowanie Szkoły Podstawowej w Kostomłotach.
🧸 Światowy Dzień Pluszowego Misia 🧸
Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta.
Zabawa adrzejkowa 🎤
24 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. W godzinach przedpołudniowych bawili się uczniowie klas I-III, a po lekcjach klas IV- VIII. Nie zabrakło tradycyjnych wróż i poczęstunku w klasach.
🎶Lekcja rytmu w Narodowym Forum Muzyki 🎶
Dnia 23 listopada uczniowie klas szóstych wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Po przyjeździe udali się na wrocławski rynek, aby obejrzeć wystawy na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Następnie przeszli do Narodowego Forum Muzyki, w którym uczestniczyli w Lekcji rytmu. Podczas czterdziestopięciominutowych zajęć śpiewali, tańczyli i grali na instrumentach perkusyjnych, rozwijali także koncentrację, pogłębiali świadomość własnego ciała oraz poprawiali koordynację ruchową. Mieli też możliwość zobaczyć wspaniałe sale koncertowe, odwiedzić pomieszczenia niedostępne na co dzień dla miłośników muzyki i wysłuchać opowieści przewodnika o historii powstawania budynku.
Wycieczkę uznali za udaną 😊
Na koncercie Chopinowskim
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Jego
celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste: bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.

Pamiętajcie, aby tego dnia szczególnie dać odczuć życzliwość i ciepło Waszym
Rodzicom, bliskim, koleżankom i kolegom, znajomym…ale nie tylko. Nie zapominajcie o nikim, kto może potrzebować pomocy i dzielcie się swoją życzliwością i dobrymi uczynkami z każdym każdego dnia.

Tego dnia przyszliśmy do szkoły ubrani na żółto😘

W ŚWIECIE ROBOTÓW I PROGRAMOWANIA

18 listopada 2022 roku w naszej szkole odbyły się zajęcia z robotyki i programowania dla uczniów klas IV - VIII, które poprowadzili absolwenci Politechniki Wrocławskiej inżynierowie Paweł i Piotr Niedziółka. Zajęcia odbyły się w dwóch grupach.
Na część pierwszą zaproszenie zostali uczniowie klas IV -VII. W trakcie przygody z robotyką pracowali na zestawach „Lego Spike”, a ich zadaniem było skonstruowanie robota według wybranego wzoru, a potem za pomocą algorytmów, zaprogramowanie go tak, aby wykonywał określone czynności. To była przede wszystkim kreatywna zabawa, która uczy logicznego myślenia, a ponadto pokazuje zależności między poszczególnymi działaniami.
W drugiej części udział wzięli uczniowie klas V -VIII. Zajęcia opierały się na modułowych zestawach BeCreo przeznaczonych do nauki mechatroniki i programowania. Każdy zestaw składał się z procesora Arduino, kilku modułów elektronicznych takich jak wyświetlacze, diody, głośniki, silniki czy serwomotory oraz aplikacji, za pomocą której można te moduły zaprogramować. Uczestnik zajęć musiał w poszczególnych zadaniach odczytywać dane z czujników, a później ułożyć interaktywny program, który sterował platformą Arduino oraz modułami. Aplikacja czuwała nad prawidłowym rozwiązaniem zadania. W praktycznych ćwiczeniach uczniowie projektowali sygnalizację świetlną, systemy modułowe do inteligentnych domów.
Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas warsztatów dała uczestnikom fundamenty, które pozwolą na rozwijanie zainteresowań robotyką i programowaniem. To świetne rozwiązanie, aby zachęcić dzieci do nauki z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
#unicefpoland
#WorldChildrensDay
20 listopada to rocznica uchwalenia KONWENCJI O PRAWACH DZIECKA- najważniejszego dokumentu poświęconego dzieciom.  W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników- tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
W tym roku obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka mają szczególny przekaz. Okazujemy wsparcie wszystkim dzieciom na świecie, których prawa nie są respektowane! Przeciwdziałamy dyskryminacji i głośno mówimy o tolerancji!
Integrujemy się z naszymi kolegami z Ukrainy, którzy dołączyli do szkół i przedszkoli
i razem z nami tworzą społeczność. Uczymy się o tym, co nas różni, a co łączy.

W naszej szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodziliśmy 18 listopada.

Nasze działania:
- wspólne strojenie sali lekcyjnej w balony;
- projekcja filmu o prawach dziecka;
- pogadanka o prawach- burza mózgów;
- malowanie swoich praw-praca w grupach-plakaty;
- nauka piosenki o prawach dziecka i wspólne jej odśpiewanie na koniec dnia;
- ubiór niebieski;
- ,,niebieska chemia";
- przeczytanie książki „Która to Malala?” Malala Yousafzai to najmłodsza na świecie laureatka Pokojowej Nagrody Nobla. Otrzymała ją w 2014 roku za działalność na rzecz edukacji dziewcząt i ochrony praw dziecka w Pakistanie.
- udział w quizach Kahoot o prawach dziecka;
- włączenie się w zbiórkę na rzecz pomocy dzieciom w Rogu Afryki- Złotówka na ratunek dzieciom w Rogu Afryki
CHCEMY ŻYĆ W ŚWIECIE BEZ WOJEN
Z ogromną przyjemnością informujemy, że uczennica klasy Va Hanna Janiec została laureatką XXIII edycji Konkursu „Mój dom, moje miasto, moja ojczyzna” i zajęła 1 miejsce w swojej kategorii wiekowej. Konkurs organizowany jest dla uczczenia Święta Niepodległości 11 Listopada. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi: „Chcemy żyć w świecie bez wojen!”. Organizatorami konkursu są: Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” i Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk.
Patronat medialny konkursu sprawuje redakcja „Dolnośląskiej Solidarności”. A celem konkursu jest upowszechnianie wartości patriotycznych i obywatelskich wśród dzieci i młodzieży Dolnego Śląska.
16 listopada odbył się finał konkursu, gdzie Hania otrzymała cenne nagrody z rąk marszałka Marcina Krzyżanowskiego i kuratora oświaty Janusza Wrzala. Hania również udzieliła wywiadu dla TVP#, w którym opowiedziała, jak ważna jest historia i wartości w życiu jej rodziny.
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu corocznie przypada w trzeci czwartek listopada. W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji powstał jednak w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień
nie palili papierosów. W efekcie 150 tysięcy osób podjęło próbę
wstrzymania się od palenia przez jedną dobę i… UDAŁO SIĘ!
Idea obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia
Tytoniu” ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci i młodzież nieletnia) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażenia na tzw. „bierne palenie”. Palenie papierosów i używanie e-papierosów to również
zagrożenia dla środowiska!
Celem akcji jest edukacja antynikotynowa uczniów na temat niekorzystnego wpływu palenia papierosów, czyli zagrożenia wynikające z czynnego i biernego palenia.        W związku z tym kilka dni przed akcją nasza szkoła rozpoczęła intensywne przygotowania. Na korytarzu szkolnym została przygotowana gazetka tematyczna.  W zajęcia profilaktyczne dotyczące szkodliwości palenia włączyły się również dzieci ze świetlicy, które zostały zapoznane z informacjami dotyczącymi substancji zawartych w papierosie, wpływu palenia na zdrowie człowieka, a także skutków, jakie za sobą niesie palenie. Ponadto uczniowie wysłuchali opowiadania tj. ,,Rodzina Marka” oraz ,,Janek sportowiec", po czym analizowali jego treść, wyciągając pewne wnioski. Celem wszystkich podjętych działań było kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych społeczności szkolnej i promowanie mody na niepalenie.
#SzkołaDoHymnu 🇵🇱 
10 listopada dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 wszyscy uczniowie i nauczyciele odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego".
🇵🇱 Święto Niepodległości 🇵🇱 
Dnia 10 listopada uczniowie klasy VIII b pod opieką p. Moniki Janiec przygotowali
montaż słowno-muzyczny z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Patriotyczne
spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Dopełnieniem występu był śpiew, recytacja i gra na instrumentach.
Na zakończenie p. Dyrektor Szkoły Urszula Wielgus podziękowała ósmoklasistom za
wprowadzenie w nastrój Narodowego Święta Niepodległości.

Uczniowie klas I-III brali udział w Szkolnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych. Wydarzenie miało na celu promowanie wartości  patriotycznych i historycznych, szczególnie wśród młodego pokolenia. Dla młodych wykonawców była to okazja do sprawdzenia swoich predyspozycji scenicznych oraz zaprezentowania umiejętności wokalnych.

Uczniowie klasy VII a wraz z wychowawcą udali się na cmentarz i zapalili znicze na pomniku Ofiar Terroru Hitlerowskiego.

Przedstawiciele naszej szkoły dnia 11 listopada wzięli udział w gminnych obchodach 104. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Poczet Sztandarowy reprezentowali uczniowie klasy VI a i VI b. Dyrekcja w imieniu całej społeczności szkolnej złożyła wieniec pod pomnikiem Ofiar Terroru Hitlerowskiego.
Dyktando na Święto Niepodległości 2022 🇵🇱 
JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W DYKTANDZIE?
2. Kliknij na tej stronie ‘Weź udział”.
3. W dniach 11-13 listopada 2022 r. napisz charytatywne dyktando.
4. Przed przystąpieniem do dyktanda zostaniesz poproszony/a o opłatę w dowolnej wysokości (minimum 1 zł). Dostępne metody płatności: przelewy
natychmiastowe, karta płatnicza, BLIK. Jest to dyktando ze słuchu. Twoim
zadaniem będzie prawidłowe zapisanie treści odsłuchiwanego nagrania.
Nagranie możesz zatrzymywać i przewijać. Zwracaj uwagę na interpunkcję oraz na wielkość liter.Treść dyktanda została przygotowana specjalnie na tę okazję przez członków Fundacji Języka Polskiego.
🍓🍊Dzień Zdrowego Śniadania 🥕🥦
8 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania. Uczniowie wykonali plakaty promujące zdrowe odżywianie, a ich rodzice przygotowali im smaczne śniadanie.
Wszyscy chętnie włączyli się w tę ,,śniadaniową" akcję. 👏👏👏
🧸🤴🏻Dzień postaci z bajek 🦸‍♀️🏰
Dnia 4 listopada 2022 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek. Dzieci z wielkim zaangażowaniem włączyły się w tę akcję, przebierając się za swoich ulubionych bohaterów bajek i filmów dla najmłodszych.

#SzkołaPamięta

Już kolejny rok Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach, przystąpiła do udziału w akcji Ministerstwa
Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego
miejsca, regionu, społeczności.
Już w połowie października uczniowie odbyli patriotyczną wycieczkę do Gdańska.
Tam oddali hołd bohaterom z Westerplatte. I odwiedzili symboliczne miejsce, na placu Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców Grudnia 70.
27 października grupa uczniów z Samorządu Szkolnego i Szkolnego Klubu Wolontariusza pod opieką p. Lilli Staworowskiej udała się na pobliskie cmentarze, by uczcić pamięć zmarłych nauczycieli uczących w naszej szkole i w nieistniejącym już
gimnazjum, pracowników obsługi i administracji oraz kolegów i koleżanek, zapalając znicze na ich grobach. Pamiętali również o miejscach pamięci narodowej, bohaterach, ofiarach terroru hitlerowskiego.
Natomiast 28 października w dniu finału akcji, klasy VIII i VII wzięły udział w niecodziennej lekcji historii. Odwiedziły były obóz koncentracyjny „Gross-Rosen”, w którym zginęło około 40 tys. więźniów. Uczniowie, podczas tych niecodziennych zajęć, zapalili znicz pamięci pod pomnikiem ofiar.
Udział w akcji przez naszą społeczność szkolną jest wyrazem szacunku i jednoznacznie głosi – „PAMIĘTAMY”
#Przerwanaczytanie
27 października 2022 r. od godz.8.45 na trzech kolejnych przerwach uczniowie i nauczyciele naszej szkoły po raz drugi wzięli udział w III Przerwie na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie było realizowane w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej
“Cała Polska czyta dzieciom”. Dzieci czytały książki w każdym zakątku szkoły. Młodszym dzieciakom czytali nauczyciele. Akcja pokazała, że wspólne czytanie może dać wiele radości i sprawić wiele przyjemności wszystkim, którzy uczestniczyli w akcji a czytających było 298 osób. Tak więc cele akcji, czyli m. in. promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenie ich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu, zostały osiągnięte.
Pasowanie pierwszoklasistów
Dnia 26 października 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać, recytować wiersze oraz tańczyć. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali, było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Dyrektora Szkoły, Panią Urszulę
Wielgus. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Wszystkim pierwszoklasistom, w tak ważnym dla nich dniu, życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
Europejski Tydzień Kodowania CodeWeek 2022
W 2022 roku Europejski Tydzień Kodowania odbył się w dniach od 8 do 23 października. Europejski Tydzień Kodowania to inicjatywa związana z programowaniem. Uczniowie naszej szkoły rozpoczęli lub kontynuują swoją przygodę z kodowaniem – CodeWeek jest dla wszystkich. Akcja promuje kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów oraz współpracy przy programowaniu.
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej włączyła się w tą akcję. Zorganizowaliśmy wydarzenia, które realizowane było na lekcjach informatyki, zajęciach dodatkowych. Były one okazją do ćwiczenia logicznego myślenia i rozwijania kompetencji cyfrowych dzieci.

Zadania:
• lekcje z programowania w PixBlocks
• lekcje z programowaniem w JavaScript - BlocklyGames
• zajęcia na macie z Photonem
• gry i zabawy edukacyjne rozwijające logiczne myślenie.
Święto Drzewa
W październiku od 20 lat obchodzone jest Święto Drzewa. Święto to, ustanowione przez Klub Gaja 10 października 2003 roku, na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń ekologicznych w całym kraju. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły sadzą drzewka klasowe.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W roku szkolnym 2022/2023, jak co roku, uczniowie klas IV - VIII wzięli udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia, który w tym roku obchodzony był 7 października. Na lekcjach informatyki wszyscy mieli możliwość utrwalania tabliczki online do 100 i nie tylko, rozwiązywali: zadania, testy, quizy korzystają z dostępnych platform edukacyjnych (matzoo.pl, szalone liczby.pl, medianauka.pl, umiemymatematykę.pl, tabliczkamnożenia.pl). Wśród uczniów klas IV – VIII przeprowadzono konkurs 100 sekundowy, test bezbłędnego wyliczenia wylosowanych działań. Na podstawie zdobytych punktów wyłoniono najszybciej liczących uczniów w poszczególnych klasach, a oto oni:

Klasa IV a - Marcin Mazurowski
Klasa IV b - Miłosz Babula
Klasa V a - Daria Piotrowska
Klasa V b - Malwina Frycka
Klasa VI a - Oliwia Oleśków
Klasa VI b - Eryk Matuszek
Klasa VII a - Andrzej Dobrzycki
Klasa VIII a - Stanisław Dobrzycki
Klasa VIII b - Daria Artomova
Klasa VIII c - Bryan Oleśków

Najlepszy wynik w szkole uzyskał Bryan Oleśków, który udzielił 99 poprawnych odpowiedzi w czasie 100 sekund. Brawo!!!

Wszystkim uczniom gratulujemy
Jesień w klasie 3b
BABECZKA DLA STYPENDYSTY
XXII Dzień Papieski - był okazją do zorganizowania kiermaszu babeczek przez Szkolny Klub Wolontariusza. Dzięki zaangażowaniu uczniów i ich rodzin cała społeczność szkolna mogła cieszyć się pysznymi wypiekami. Zarówno uczniowie, jak i ich rodzice przygotowali najlepsze pod słońcem babeczki, ciastka i mufinki. Wszystkie słodkości rozeszły się, jak „świeże bułeczki”. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, jako pomoc dla zdolnej, niezamożnej młodzieży z małych miejscowości.
Serdecznie dziękujemy autorom cudownych wypieków oraz uczniom, którzy pomagali przy ich dystrybucji. Organizatorzy również dziękują wszystkim kupującym wypieki za otwarte serca i hojność, w szczególności uczniom i nauczycielom.
XXII DZIEŃ PAPIESKI
16 października 2022 r. we wszystkich kościołach w Polsce, obchodzono XXII Dzień Papieski pod hasłem: „Blask Prawdy”. Również w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Kostomłotach odbył się montaż słowno-muzyczny upamiętniający naszego polskiego rodaka Papieża Św. Jana Pawła II.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach w przedstawieniu oddali hołd św. Janowi Pawłowi II, przybliżając jego nauczanie zawarte w encyklice z 1993 r. pt. „Veritatis Splendor”. W montażu troje uczniów wcieliło się w role Archaniołów: Gabriela, Rafała i Michała, by w sposób obrazowy przedstawić nauczanie św. Jana Pawła II na temat miłości, wolności i prawdy. Całość dopełniły piękne śpiewy przy akompaniamencie Martyny Sawickiej i jej gitary.
Niech dorobek i pamięć o tym wielkim Polaku z rodu Słowian zachowa się w pamięci kolejnych młodych pokoleń.

Lilla Staworowska
Wycieczki w ramach programu „Poznaj Polskę”
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach otrzymała dofinansowanie w wysokości 30 000,00 zł do dwóch wycieczek szkolnych w ramach programu „Poznaj Polskę”. Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwala urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru.
Od poniedziałku 10 października 100 uczniów klas IV-VIII placówki w Kostomłotach wyruszyło na 3-dniową wycieczkę odwiedzić niezwykłe miejsca Pomorza.
Były to:
• Pole Bitwy na Westerplatte,
• Gdańsk - miasto w zasięgu obwarowań XVII w.,
• Stocznia Gdańska, miejsce narodzin Solidarności,
• ORP Dar Pomorza, Oddział Nar. Muzeum Morskiego, Gdynia,
• Gdynia - historyczny układ urbanistyczny,
• Muzeum Zamkowe w Malborku.
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 13 października uczniowie klasy IVa i IVb umilili czas wszystkim pracownikom pedagogicznym i niepedagogicznym
naszej szkoły. Pod opieką wychowawców: P. Kamili Pełech- Kostrzyckiej i P. Magdaleny Sochy przygotowali uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zaprezentowali swoje talenty recytatorskie oraz wokalne. Nie zabrakło podziękowań i życzeń.
Wśród publiczności zasiedli zaproszeni goście: Wójt Gminy Kostomłoty P. Janina Gawlik, Przewodnicząca Rady Gminy P. Agnieszka Śladowska, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych P. Małgorzata Pieszczoch- Śmidoda, Przewodnicząca Rady Rodziców P. Monika Orynycz oraz cała społeczność szkolna.                                                     P. Dyrektor Szkoły Urszula Wielgus wygłosiła przemówienie, w którym złożyła życzenia wszelkiej pomyślności, wytrwałości w pokonywaniu codziennych trudności, radości z wykonywania swego zawodu, realizacji postawionych sobie celów i szczęścia w życiu osobistym.
Na zakończenie przedstawiciele Samorządu Szkolnego wręczyli wszystkim nauczycielom humorystyczne Oskary.
W tym dniu czwartoklasiści wystąpili również w Ratuszu w Kostomłotach na uroczystości obchodów tego święta przez emerytowanych nauczycieli gminy Kostomłoty.
Wycieczka integracyjna klas czwartych
7 października uczniowie klas czwartych wybrali się na wycieczkę integracyjną do Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej. Na miejscu uczestniczyli w lekcji Gry i zabawy przez wieki, podczas której dowiedzieli się, skąd pochodzą najstarsze gry, jakie były ich zasady i rozegrali pasjonującą rozgrywkę. Obejrzeli też wystawę Dzieje dziadka i pra...dziadka. Co to za zagadka?, o której w ciekawy sposób opowiedział pan Zbigniew Aleksy. Starszy kustosz zaprowadził ich również do wieży więziennej
oraz pokazał makietę ilustrującą dawny wygląd Środy. Na zakończenie udali się do restauracji KFC na mały poczęstunek. 🍔 🍟
Wycieczka integracyjna klas 1-3
4 października uczniowie klas 1-3 byli na wycieczce integracyjnej w Lutyni. Odwiedzili tam „Maciejowy Sad”. Zapoznali się tam z zawodem sadownika. Uczestnicy wycieczki poznali pożyteczne owady „Maciejowego Sadu”- murarkę ogrodową i jej siedlisko. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy podlewać drzewa, jak zrywać owoce. Poznali smak jabłka prosto z drzewa. Właścicielka sadu opowiedziała o różnych odmianach jabłoni, wpływie warunków atmosferycznych na wzrost i dojrzewanie owoców.
Uczniowie pozbierane przez siebie owoce, zabrali do domu. Na koniec był czas na krótki odpoczynek, gdzie utrwalone zostały wiadomości. Każdy z uczestników wrócił z wycieczki z tytułem „wzorowy sadownik”. Czas szybko minął i po odpoczynku wróciliśmy do domów z uśmiechami i z koszami pełnymi jabłek. 
Dzień Chłopaka
Jak co roku w każdej klasie obchodzono uroczyście święto chłopaka.
Wszyscy mężczyżni zostali w tym dniu wyjątkowo potraktowani przez swoje koleżanki, były życzenia, filmiki, upominki oraz słodki poczęstunek.
Dzień Jabłka 🍎🍎🍎
Czy wiecie, że......
- jabłka są najpopularniejszymi owocami na świecie, a przeciętny człowiek zjada 65 jabłek rocznie?...
- jabłka zawierają dużą ilość potasu, wapnia, przeciwutleniaczy, błonnika, dzięki temu poprawiają funkcjonowanie układu krążenia, obniżają cholesterol, wzmacniają kości, poprawiają pamięć i koncentrację?...
- średniej wielkości jabłko zawiera jedynie ok 50 kcal?...
- jabłko jest symbolem życia, zdrowia, miłości i nieśmiertelności?
Okazuje się, że niepozorne jabłko kryje w sobie tyle tajemnic. Wiele z nich  odkryliśmy podczas Światowego Dnia Jabłka, który odbył się 28. września. Tego dnia na przerwach degustowaliśmy te smaczne owoce.
DZIEŃ PIŻAMY
W poniedziałek 26 września, w naszej szkole z inicjatywy Szkolnego Klubu Wolontariusza, urządziliśmy DZIEŃ PIŻAMY – dzień, w którym wszyscy bez wyjątku mogli chodzić w piżamie, szlafroku i kapciach. Ten drobny gest, który wszystkim uczniom i nauczycielom dał powody do uśmiechu, jest symbolicznym gestem solidarności z dziećmi chorymi, przebywającymi na oddziałach onkologicznych. Dla tych dzieci piżama jest niestety ubiorem codziennym i wcale im nie sprawia radości. Tego dnia przeprowadziliśmy także zbiórkę pieniędzy, które w kwocie 500 zł zostały wpłacone na konto fundacji “Gdy liczy się czas” - zajmującej się pomocą dzieciom przebywającym w szpitalach na oddziałach onkologicznych.
Cieszymy się, że tak wielu uczniów, a także nauczycieli zaangażowało się w tę akcję i mamy nadzieję, że choć w niewielkim stopniu pomogliśmy małym pacjentom.

Lilla Staworowska
Spotkanie z policjantem
Początkiem września uczniowie Edukacji Wczesnoszkolnej rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym pieszych. Uczniowie klas pierwszych wybrali się na pobliskie skrzyżowanie. Celem wycieczki była praktyczna nauka przechodzenia przez „zebrę” oraz nauka znaków drogowych. W ramach doradztwa zawodowego uczniowie spotkali się z panem policjantem. Dowiedzieli się, jak powinna wyglądać bezpieczna droga do szkoły, jak należy zachować się podczas jazdy rowerem, samochodem, jak należy dbać o swoje bezpieczeństwo. Uczniowie doskonale znają numery alarmowe. Wiedzą, że policja jest to formacja przeznaczona do ochrony
bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Fundacja Dbam o Mój Zasięg 

Wrzesień w klasie 1a 

Wycieczka do Wrocławia
14 września 2022 klasy VIA i VA odwiedziły Wrocław. W programie wycieczki znalazły się dwie wystawy: budowli z klocków lego i 3D Trick Gallery. Na pierwszej wystawie można było zobaczyć między innymi: największą klockową replikę muru chińskiego, liczący ponad 7 metrów długości i 4 metry szerokości pojazd inspirowany Sokołem Millennium, krzywą wieżę w Pizie, scenę filmową z serialu „Dom z papieru”, pingwiny z Madagaskaru, paryskie muzeum Luwr. 100 makiet zbudowanych z ponad 7 milionów klocków wabiło kolorem, światłem i ruchem. W strefie zabaw odbyło się wspólne budowanie lub malowanie klockami. 3D Trick Gallery to wystawa, która pozwala wykonać zdjęcia w zupełnie niecodziennych, abstrakcyjnych sceneriach. Iluzje fotograficzne będą miłą pamiątką dla uczestników wyjazdu. Niezwykłym przeżyciem była wyprawa na platformę widokową w Sky Tower. Panorama Wrocławia i okolic z tej perspektywy zachwyca.
Czas niezwykle szybko umykał i po posiłku w strefie relaksu trzeba było wracać
do domu.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się dnia 1września. Pani dyrektor szkoły Urszula Wielgus przywitała uczniów, rodziców i zaproszonych gości, życząc szczęścia i
powodzenia. Po krótkim programie artystycznym uczniowie spotkali się w salach
ze swoimi wychowawcami.