„Szkolny Tygodzień z Matematyką”
Już po raz czwarty w dniach 12.03.2019r. – 18.03.2019r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach odbyła się kolejna edycja „Szkolnego Tygodnia
z Matematyką”, która w tym roku przebiegła pod hasłem „Polscy matematycy ”. A oto
kolejne działania w tych dniach:
KONKURS „Wielcy polscy matematycy znani i nieznani”
format A-4
technika dowolna; praca plastyczna, życie i twórczość, dorobek matematyczny
termin oddania 15 marca
Dzień Gier Karcianych
lekcje matematyki w klasach IV – VII - 12 marca 2019 r.
Szkolny Konkurs Matematyczny klas IV –VII
termin - 18 marca, godzina 8.50, budynek B, świetlica
Obchody Dnia Liczy Pi- 3,14... - 14 marca 2019r.
Senat RP ustanowił rok 2019 „Rokiem matematyki”, a my zapraszamy do specjalnego konkursu. Chcemy przypomnieć sylwetki wielkich polskich matematyków i promować ich wybitne osiągnięcia.
1. Przedstawiciele Lwowskiej Szkoły Matematycznej, która zasłynęła m.in. stworzeniem analizy funkcjonalnej. Współtwórcami tej szkoły byli Stefan Banach, jeden z najwybitniejszych polskich uczonych oraz Hugo Steinhaus, uznawany za ojca i patrona matematyki stosowanej w Polsce. Kolejni wybitni przedstawiciele tej szkoły to Stanisław Mazur, Władysław Orlicz, Juliusz Schauder, Stanisław Saks.
2. Stanisław Ulam, od 1939 r. pracujący w USA, współtwórca bomby wodorowej, której podstawową ideą jest zasada konfiguracji Tellera-Ulama oraz metody Monte Carlo, uznanej za jeden z kilku najważniejszych algorytmów XX wieku (używanej do weryfikacji poprawności badań eksperymentalnych metodami rachunku prawdopodobieństwa, m.in. w CERN).
3. Przedstawiciele Warszawskiej Szkoły Matematycznej: Wacław Sierpiński, Zygmunt Janiszewski, Stefan Mazurkiewicz oraz Kazimierz Kuratowski.
4. Związani z Warszawą Karol Borsuk i Samuel Eilenberg (od 1939 r. w USA), uważani za współtwórców topologii – odpowiednio – geometrycznej i algebraicznej.
5. Stanisław Zaremba, prowadzący w Krakowie kluczowe prace nad analizą matematyczną, współzałożyciel Międzynarodowej Unii Matematycznej oraz Tadeusz Ważewski, współtwórca teorii metod topologicznych w badaniu równań różniczkowych i teorii sterowania.
6. Antonii Zygmund i jego uczeń Józef Marcinkiewicz z Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Pierwszy z nich uważany jest za ojca amerykańskiej szkoły analizy harmonicznej – the Chicago School of (hard) Analysis.
7. Trzej poznańscy matematycy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, którzy rozkodowali system szyfrowania niemieckiej maszyny kodującej Enigma.
______________________________________
Wyniki Szkolnego Konkursu Matematycznego
W „Tygodniu z Matematyką” 18 marca 2019 r. odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny. W zmaganiach zadaniowych udział wzięło 47 uczniów klas IV – VII.
Wyniki konkursu w poszczególnych grupach wiekowych:
KLASA IV
Lena Konieczna – I miejsce
Bryan Oleśków – I miejsce
Szymon Blaut – II miejsce
Emilia Gacka – III miejsce
KLASY V
Fedyczkowski Aleksander – I miejsce
Matuszek Patryk– II miejsce
Milena Kata – III miejsce
KLASY VI
Wiktoria Janiec – I miejsce
Julia Łata – II miejsce
Konrad Frycki – III miejsce
KLASY VII
Wojciech Dajer – I miejsce
Laureaci konkursu otrzymali nagrody i dyplomy. Uczniowie, którzy zajęli I
miejsca reprezentować będą szkołę w Powiatowym Konkursie Matematycznym, który jak corocznie odbędzie się w SP w Ciechowie w miesiącu maju. Powodzenia !!!
XXIV edycja Ogólnopolskiego Konkursu
Alfik Matematyczny
W roku szkolnym 2018/2019 w konkursie uczestniczyło 61 167 uczniów z 1 466 szkół. W matematycznej rozgrywce wzięło udział ponad 61 tysięcy uczestników, wśród których wyłoniono 346 laureatów.
Najwięcej uczestników startowało w województwie mazowieckim i dolnośląskim. Naszą Szkołę reprezentowało 29 uczniów z klas IV – VIII.
Dyplomy uznania za najlepsze wyniki w szkole otrzymali:
Antoni Krzyżak z klasy IV
Milena Kata z klasy V
Konrad Frycki z klasy VI
Kuba Lipczyński z klasy VII
Julia Janiec z klasy VIII
Pozostali uczniowie otrzymali Dyplomy uczestnictwa.
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie oraz gratulujemy uzyskanych wyników
_______________________________________