Projekty unijne
_____________________________
Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego
Priorytet VII Rozbudowa i modernizacja infrastruktury edukacyjnej na Dolnym Śląsku („Edukacja”).
Działanie 7.2 Rozwój infrastruktury placówek edukacyjnych.
Założeniem projektu był zakup wyposażenia 118 pracowni przyrodniczych. Na wyposażeniu pracowni znajdą się również odpowiednie multimedia pozwalające na wizualizację przebiegu i wyników prowadzonych eksperymentów, a także interaktywne systemy informatyczne umożliwiające bieżące i efektywne sprawdzanie wiedzy i umiejętności uczniów.
Pracownia przyrodnicza obejmuje:
6 stanowisk ćwiczeniowych dla 24 uczniów. Każde wyposażone w odpowiedni sprzęt do wykonywania doświadczeń przewidzianych w programach nauczania przyrody (możliwość wykonywania ponad 80 doświadczeń). Każde stanowisko posiada komputer niezbędny do wykonywania doświadczeń. Pracownia jest wyposażona w tablicę interaktywną z projektorem, na której demonstrowane są wyniki pomiarów oraz różnorodne schematy, modele. ___________________________________________________________
„DOLNOŚLĄSKA SZKOŁA LIDEREM PROJAKOŚCIOWYCH ZMIAN W POLSKIM SYSTEMIE EDUKACJI”
Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach,
Działanie 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty
Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych w uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Głównym celem programu w ramach POKL jest wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów o utrudnionym dostępie do edukacji, zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych, podnoszenie jakości procesu kształcenia, wspieranie indywidualnych zainteresowań i zdolności każdego ucznia ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności kluczowych poprzez realizację programów rozwojowych na zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych, a także wdrażanie przyjętych rozwiązań do praktyki szkolnej.
Realizacja szkolnego programu rozwojowego obejmuje szereg działań zaplanowanych z uwzględnieniem celów i założeń wynikających z dokumentacji aplikacyjnej projektów, w których uczestniczy dana szkoła.
W ramach priotytetu IX, poddziałanie 9.1.2 prowadzone są:
1.
Zajęcia pozalekcyjne w wymiarze 4 godz. tyg.
Koło zainteresowań przyrodnicze prowadząca mgr Janina Kasak dla 15 uczniów
Koło zainteresowań matematyczne prowadząca mgr Urszula Wielgus dla 15 uczniów
Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z przyrody prowadząca mgr Janina Kasak dla 8 uczniów
Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki prowadząca mgr Urszula Wielgus dla 8 uczniów
2.
Zajęcia pozaszkolne
Koło zainteresowań z wykorzystaniem platformy edukacyjnej - dla 2 uczniów
3 wycieczki dydaktyczne na terenie Dolnego Śląska ( 3x20 uczniów):
jednodniowa do Jaskini Niedźwiedziej
jednodniowa do Parku Krajobrazowego Chełmy
dwudniowa do Karkonoskiego Parku Narodowego- opiekunowie mgr Jadwiga Frydryk, mgr Kamila Pełech-Kostrzycka
3 wyjazdy do Multicentrum w Jaworze ( 3x27 uczniów)
Przykładowe zajęcia w Multicentrum: zajęcia dla najmłodszych pakiet Multikid; Multimuzyka podstawy grania na keyboardzie, komponowanie; Multisztuka tworzenie karykatur i wizerunków na podstawie podanego opisu za pomocą programu Kail Super Goo oraz prostych animacji za pomocą programu Astound, obsługa kamery internetowej; Multitechnika ćwiczenia z wykorzystania zielonej energii (elektrownia wiatrowa, elektrownia słoneczna, panele grzewcze), stacja pogodowa, a także zagadnienia dotyczące programowania automatów;
3.
Opiekę psychologiczno-pedagogiczną Tutora w wymiarze 5 godz.tyg.
Tutoring to metoda opierająca się na spotkaniu tutora z uczniem stwarzająca możliwości jego integralnego rozwoju: intelektualnego i psychologicznego. W celu indywidualizacji pracy zajęcia były prowadzone w grupach. Tutoring jest metodą pracy z uczniem o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Efektem tutoringu jest wzrost odpowiedzialności uczniów za własny rozwój.
Na potrzeby realizowanego projektu zajęcia były prowadzone w trzech grupach po cztery osoby. Osobą prowadzącą zajęcia z tutoringu - mgr Jadwiga Sroga.
Zajęcia prowadzone w ramach projektu Pracownia przyrodnicza
ZAJĘCIA POZALEKCYJNE
Koło przyrodnicze -Zajęcia koła przyrodniczo-ekologicznego Eko-świetlik(zajęcia w pracowni i w terenie)
1 godz.
15
W kołach wzięło udział
60 % dziewcząt
i 40 % chłopców.
9dz/6chł
Koło matematyczne
1 godz.
15
Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z bloku przedmiotów przyrodniczych i matematycznych
2 godz.
8
W zajęciu wyrównawczym wzięło udział 40% dziewcząt i 60% chłopców.
OPIEKA PEDAGOGICZNO PSYCHOLOGICZNA TUTORA
Zajęcia Tutora
z uczniem o specyficznych potrzebach edukacyjnych
3 godz.
12
- 3 zespoły
po 4 uczniów
W zajęciu wyrównawczym wzięło udział 40% dziewcząt i 60% chłopców.
5dz/7chł
ZAJĘCIA POZASZKOLNE
Koło zainteresowań prowadzone z wykorzystaniem platformy edukacyjnej
2
W zajęciach wzięli udział uczniowie o szczególnych uzdolnieniach i wysokich wynikach w nauce.
50%/50%
1 dz/1 chł
WYCIECZKI DYDAKTYCZNE NA TERENIE DOLNEGO ŚLĄSKA
__________________________________________
„SZKOLENIE NAUCZYCIELI W ZAKRESIE ROZWIJANIA KOMPETENCJI KLUCZOWYCH UCZNIÓW”
Priorytet: IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach
Działanie: 9.4 Wysoko wykwalifikowane kadry systemu oświaty
Podniesienie kwalifikacji zawodowych nauczycieli ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Dolnego Śląska w zakresie stosowania innowacyjnych, aktywizujących metod kształcenia wspomaganych TI, w tym otwartej platformy e-learningowej umożliwiającej indywidualizację procesu nauczania, w szczególności poprzez wdrożenie metod i narzędzi efektywnego uczenia się.
_______________________
Podsumowanie Projektów
Zakończyliśmy realizację projektów
w
Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej
1 lutego 2012 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach odbyło się spotkanie podsumowujące realizację programów przeprowadzonych w ramach trzech komplementarnych projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, budżetu Województwa Dolnośląskiego, budżetu państwa i zrealizowanych w ramach priorytetów: Priorytetu VII. Działania 7.2. Rozwój infrastruktury placówek edukacyjnych - Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego
Priorytet: IX. Działanie: 9.4 Wysoko wykwalifikowane kadry systemu oświaty
Działanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz Gminy Kostomłoty w osobach: Wacław Jaskuła-Wójt Gminy, Elżbieta Czarnota –Skarbnik, Maria Jadach-Kierownik GOOSz, Andrzej Suropek –Sekretarz oraz beneficjenci projektu i uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi Rodzicami.
Głównym celem projektu trwającego od 01.01.2010 r. do 30.11.2011 r. było wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów o utrudnionym dostępie do edukacji, zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych – podnoszenie jakości procesu kształcenia oraz wspieranie indywidualnych zainteresowań i zdolności każdego ucznia.
W części oficjalnej głos zabrała Dyrektor Szkoły Podstawowej Urszula Łapa
przypominając główne założenia projektu i osiągnięte rezultaty. Realizacja projektu „Pracownia przyrodnicza w każdej gminie” przyczyniła się do wzbogacenia bazy dydaktycznej szkoły w pracownię przyrodniczą, która wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny i pomoce naukowe, pozwalaja na realizację treści przyrodniczych w sposób ciekawy i przyjazny dziecku. Przygotowanie i prowadzenie zajęć wymagało podniesienia kwalifikacji zawodowych nauczycieli w zakresie stosowania innowacyjnych, aktywizujących metod kształcenia wspomaganych TI, które odbyły się w ramach projektu. „Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów”.
Krótkie omówienie oraz pokaz slajdów z „miniportalu” szkoły podsumowały przeprowadzane zajęcia w ramach projektu „DOLNOŚLĄSKA SZKOŁA LIDEREM PROJAKOŚCIOWYCH ZMIAN W POLSKIM SYSTEMIE EDUKACJI” , których realizację przedstawił szkolny koordynator Alicja Niedziółka. W realizację tego projektu zaangażowanych było 96 uczniów z klas III, IV, V, VI uczestniczących w różnych formach zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych, między innymi: zajęcia rozwijające -przyrodnicze, matematyczne; zajęcia wspierające - przyrodnicze, matematyczne; zajęcia z tutorem; wycieczki edukacyjne - jednodniowa wycieczka do Rezerwatu Jaskini Niedźwiedziej,
jednodniowa wycieczka do Parku Krajobrazowego Chełmy, dwudniowa wycieczka do Karkonoskiego Parku Narodowego, trzy wyjazdy do MultiCentrum Edukacyjnego w Jaworze.
Zajęcia pozaszkolne dla dwóch uczniów odbywały się na platformie e-lerningowej zapewniając edukację na poziomie europejskim.
Część eksperymentalno-doświadczalna należała do uczestników projektu , którzy pod opieką nauczycielki przyrody Janiny Kasak przygotowali i przeprowadzili doświadczenia na obecność dwutlenku węgla, ciśnienia atmosferycznego w powietrzu. Wykorzystując bezprzewodowe Interfejsy KOBRA 4 dokonali pomiaru ciśnienia i temperatury w pomieszczeniu. Na zakończenie pokazu uczniowie wykonali kompas, który doskonale wyznaczył kierunki świata.
Zebrani goście mieli okazję obserwować przeprowadzane eksperymenty i przekonać się, że „wiecznie niezrozumiałe w przyrodzie jest to, że można ją zrozumieć”.
Koordynator projektu Alicja Niedziółka