WYDARZENIA 2013-14
Ostatni dzwonek!!!

Upragnione wakacje nadeszły. W piątek 27 czerwca wszyscy uczniowie ochoczo przyszli do szkoły. Zaraz po mszy św, pani Dyrektor przywitała wszystkich obecnych gości  przybyłych na uroczystość zakończenia roku szkolnego. Szczególne słowa uznania skierowała do rodziców, dziękując za okazane wsparcie i zaangażowanie. W swoim wystąpieniu podziękowała wszystkim za całoroczną pracę. Gratulowała uczniom wyników w nauce, a także życzyła słonecznych wakacji.Cały rok ciężkiej pracy już za nami, teraz wakacje i chwila odpoczynku. Ze łzami w oczach pożegnaliśmy klasy VI, będzie nam im brakować.Po uroczystych przemówieniach i wyprowadzeniu sztandaru szkoły, pani dyrektor wręczyła świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie, stuprocentową frekwencję. 
"Mam kota na punkcie mleka" w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach

„Mam kota na punkcie mleka” to program edukacyjny dla klas II – IV szkoły podstawowej, którego celem jest zwiększenie wiedzy dzieci na temat odżywczych walorów mleka oraz jego przetworów. Misja akcji w naturalny sposób łączy się z potrzebą kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych i promowania aktywnego stylu życia wśród dzieci. Program skierowany jest zarówno do dzieci, jak i rodziców oraz nauczycieli. W roku szkolnym 2013/2014 w drugim półroczu do programu przystąpili uczniowie klas III i IV Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach. W ramach programu uczniowie wykonają zadania związane z mlekiem oraz jego przetworami oraz poznają praktyczne porady dotyczące korzyści płynących z włączenia produktów mlecznych do codziennej diety. Zajęcia uatrakcyjnią gry: dla młodszych dzieci - gra karciana „Mleczna Farma”, a dla starszych - gra internetowa „Mleczna Kraina”. Kampania prowadzona jest przez Polską Izbę Mleka oraz Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
MAMY GŁOS !!!!

W tym roku uczniowie klas III i II z okazji Dnia Dziecka zostali zaproszeni do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego , uczestniczyli tam w ciekawych zajęciach specjalnie dla nich przygotowanych. Poznali pracę sejmiku,zwiedzili salę, w której odbywają się obrady, zgłosili również wypracowane w grupach uchwały.Do przewodniczącego, którym została wybrana Aleksandra Laskowska trafiło 5 uchwał, drogą głosowania uczniowie obecni na sali obrad zdecydowali, że wyposażą szkołę w duży basen, zmniejszą liczbę lekcji, a dodatkowo na każdej przerwie rozdawane będą dla wszystkich lody.
Zapisaną uchwałę przywieźli do pani dyrektor do szkoły. Na sam koniec zajęc, na dziedzińcu Urzędu Wojewódzkiego zostali uroczyście mianowani przez parę królewską na Dolnoślązaka, wielką radością było wręczenie każdemu dziecku skromnego upominku.
Drugi Dzień Języków w naszej szkole.

19 maja 2014 odbył się w naszej szkole drugi już dzień języków. W projekcie wzięli udział uczniowie klas IV i uczennice klasy Ib. Opiekunem i organizatorem Dnia Języków była pani Marta Toczyńska- nauczycielka języka angielskiego. Celem przedstawienia zorganizowanego przez nauczycielkę było uświadomienie uczniom naszej szkoły jak ważny jest język angielski w świecie, dlaczego warto się go uczyć, oraz jak wygląda życie i kultura krajów angielsko- języcznych.
Apel zaczął się od występu uczennic klasy Ib, które przywitały wszystkich piosenką ‘Hello’. Następnie lektorzy z klasy VIa: Maja Kuprowska i Jakub Tęcza zapoznali nas z informacjami na temat języka angielskiego, oraz British Isles. Klasa IVb zaprezentowała informacje i ciekawostki na temat Irlandii i jej mieszkańców. A klasa IVa zapoznała nas z kulturą i życiem w Szkocji.
Podczas apelu zostały również wręczone dyplomy uznania za udział w Ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego Galileo. Najwyższą ilość punktów wśród uczniów z klas IV uzyskała Emilka Nowodczyńska z IVa. W klasach piątych był to Wojtek Ożga z Va. A wśród uczniów klas VI najlepsza była Aleksandra Błądek z VIa.
Po rozdaniu dyplomów odbył się mini konkurs, w którym to trzeba było odpowiedzieć na pytanie: ‘W ilu krajach język angielski jest językiem urzędowym?’. Na to pytanie odpowiedział Karol Pawlak z Va, który wygrał nagrodę główną-czyli samochód pani Marty Toczyńskiej.
Apel zakończył się tańcem cheerleaderek z klasy Ib, które zatańczyły do ‘Goodbye song’. 
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach piszą listy dla Ziemi.
W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do jednej z największych inicjatyw ekologicznych prowadzonych w Polsce „Listy dla Ziemi”. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa wynikające ze spalania śmieci w gospodarstwach domowych - taki sposób palenia śmieci jest szkodliwy dla zdrowia i środowiska.
W ramach tej inicjatywy w marcu odbyły się warsztaty ekologiczne, podczas których uczniowie rozmawiali na temat zagrożeń, szczególnie tych związanych z paleniem śmieci. W kwietniu na ekologicznym papierze pisali –Listy dla Ziemi, w których nakłaniali dorosłych do proekologicznych działań.
Podsumowanie ekologicznych działań odbyło się 25 kwietnia podczas uroczystego apelu zorganizowanego z okazji Dnia Ziemi. W apelu uczestniczyli zaproszeni goście: Dyrektor Gminnego Ośrodka Obsługi Szkół w Kostomłotach Pani Maria Jadach, Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Kostomłotach Pan Mariusz Krzyżak, Pełnomocnik Wójta ds. Profilaktyki Pani Beata Mamczarz, radny powiatu Pan Stanisław Wicha i rodzice. Spotkanie rozpoczęło się występem uczniów klasy VIa którzy inscenizacją i piosenkami zwracali uwagę na problemy Ziemi, a zarazem wskazywali, jak należy postępować, aby uchronić ją przed całkowitą zagładą. W związku ze zmianami dotyczącymi selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, obowiązującymi od 1 lipca 2013r., uczniowie klasy IIIb w edukacyjnej inscenizacji przedstawili teoretycznie i praktycznie, jak poprawnie należy segregować śmieci. Akcentem kończącym apel była prezentacja najciekawszych listów napisanych dla Ziemi.
Janina Kasak
Habemus Papam 

Tymi słowami 16.X.1978 przywitaliśmy wielkiego Polaka Karola Wojtyłę, który został wybrany na papieża, a obecnie oczekujemy na słowa Santo Subito. Z tej też okazji oczekując na kanonizację Jana Pawła II oraz Jana XXIII,  która ma się odbyć w Rzymie 27 kwietnia 2014r uczniowie naszej szkoły przybliżyli nam kolejny raz postać papieża Polaka. W czwartek 24 kwietnia odbyła się uroczysta akademia podczas, której wspominaliśmy Jana Pawła II posługując się  poezją śpiewaną,wierszami  i prezetacją multimedialną.
The Bear Theater- drugi raz gościł w naszej szkole.
W tym roku odbyły się dwa interaktywne przedstawienia angielsko-polskie .
'JACKIE AND THE GIANT'- pierwsze z nich było skierowane do naszych najmłodszych uczniów.
Jackie and the Giant to interaktywna porywająca bajka, która pomaga najmłodszym adeptom języka angielskiego w nauce i praktyce podstaw gramatyki i słownictwa na poziomie Elementary. Główną bohaterką opowieści jest mała i odważna Jackie (siostra Jasia znanego dzieciom z bajki “Jaś i magiczna fasola”). Widzowie poznają Jackie w momencie, gdy ucieka przed Złym olbrzymem, który chce ją zjeść. Dziewczynce uda się przechytrzyć olbrzyma, dzięki temu, że z pomocą widowni będzie w stanie rozmawiać z nim po angielsku, a później również z przyjaznym Dobrym olbrzymem. Sztuka w bardzo udany sposób zachęca młodych widzów do praktyki języka w najbardziej naturalny i spontaniczny sposób.
Przez naszych najmłodszych uczniów również została bardzo pozytywnie odebrana. Uczniowie chętnie uczestniczyli w przedstawieniu.
'Aliens save the planet'- natomiast to przedstawienie dla starszej publiczności.
'Aliens save the planet' jest kontynuacja zeszłorocznego przedstawienia o kosmitach 'Alien the grammar show'. Tak jak ostatnio agenci w czarni usiłują schwytać parę kosmitów, którzy przylecieli na ziemię. Agenci nie wiedzą jednak, że kosmici nie są do nich nastawieni wrogo, wręcz przeciwnie. Ich zadaniem jest posprzątać naszą planetę i zlikwidować nadmiar zanieczyszczenia. Obok wątku ochrony środowiska, pojawia się także wątek miłości gdyż jeden z agentów zakochuje się ze wzajemnością w kosmitce. To pełne humoru przedstawienie zostało nagrodzone sowitymi oklaskami. Nasi uczniowie nie tylko mieli szansę posłuchać prawdziwej angielskiej wymowy, ale także przekonać się ile już sami potrafią. 
Jan Paweł II w oczach dzieci i ich rodziców.

Już 27 kwietnia 2014 r. w niedzielę Miłosierdzia Bożego w Watykanie papież Franciszek oficjalnie ogłosi Jana Pawła II świętym. Do tego ważnego wydarzenia powinniśmy się dobrze przygotować.
Oczekując na radosny dzień kanonizacji warto przypomnieć sobie postać tego Wielkiego Polaka.
Nasi uczniowie aktywnie zaangażowali się w zgłębianie historii naszego Papieża i wraz z rodzicami przygotowali piękne prace 
przedstawiające postać Jana Pawła II.
Będą one w naszej szkole przypominać nam o zbliżającej się wielkiej uroczystości.
Pragniemy serdecznie podziękować rodzinom naszych uczniów za wielki , artystyczny wkład w przygotowanie tej wystawy.
Tradycji stało się zadość

Dnia 15 kwietnia 2014r w naszej szkole odbył się wielkanocny kiermasz.
Każda klasa przygotowała sobie stanowiska. Szkołę odwiedziła liczna grupa kupujących. Ze swojej roli znakomicie wywiązały się również mamy naszych uczniów, które dzielnie wzbogaciły stanowiska o różne słodkości- aż palce lizać!!! zaś dzieci sprzedawały różnorodne ozdoby własnoręcznie wykonane.
Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie kiermaszu serdecznie dziękujemy.
DZIEŃ SŁUŻBY ZDROWIA W NASZEJ SZKOLE
DLA LASU, DLA LUDZI - UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KOSTOMŁOTACH SADZĄ LAS.

Zapewnienie udanego odnawiania lasu ma ogromne znaczenie gospodarcze. Oznacza to głównie wzniesienie nowego lasu z odpowiednią gęstością sadzonek bez zbyt długiego okresu oczekiwania.
Niby każdy był w lesie i każdy jest przekonany, że doskonale wie, co to takiego. Przecież prawie jedną trzecią Polski pokrywają lasy. Bronimy ich przed pożarami, szkodnikami, usuwamy skutki wichur, wreszcie sadzimy. Oprócz dostarczania drewna i innych produktów, las pełni różnorodne funkcje. To miejsce ochrony rzadkich gatunków roślin i zwierząt, to także doskonałe miejsce wypoczynku i rekreacji.
Lasy Państwowe w Miękini obchodziły w tym roku jubileusz 90-lecia istnienia. Mamy wyjątkowy rok, więc zapewne z tej okazji do wiosennej akcji odnowieniowej, obywającej się w lasach , bardzo chętnie włączyło się tak wiele osób, między innymi uczniowie Szkoły Podstawowej w Kostomłotach. Punktem kulminacyjnym obchodów „Święta Lasu 2014” była akcja sadzenia drzew. Na ponad 2,5 hektarach należących do Nadleśnictwa Miękinia niespełna 500 ochotników posadziło młode sosny i buki. Wszyscy zgromadzeni otrzymali sadzonki i w wyznaczonych miejscach i pod okiem specjalistów, przy pomocy koszturów sadzili swoje drzewa.
Uczniowie naszej szkoły nie tylko aktywnie spędzili wolny czas poświęcając go na pracę społeczną, ale również na ścieżce dydaktycznej mieli doskonałą okazję poznania zagadnień związanych z pracą leśników, sposobem jej organizacji i oczekiwanymi efektami.
Zapewne wszyscy biorący udział w akcji czuli satysfakcję, mając świadomość, że dzieło ich pracy pozostanie na długie lata i będzie cieszyło kolejne pokolenia.
Uczniowie, pod opieką leśników, pani Moniki Chudy - Majchrzak (szkolnego lidera ds. ekologii) i pana Andrzeja Bachowskiego posadzili około 1000 drzewek sosnowych. Rzeczywiście, to świetny sposób aby osobiście upamiętnić tę rocznicę, pozostawiając posadzony przez siebie kawałek lasu. Wszyscy zebrani z okazji jubileuszu Lasów Państwowych mieli szansę dać tym roślinom życie, a przede wszystkim połączyć pokolenia we wspólnej inicjatywie. To, co zrobiliśmy, da plon w przyszłości i będzie dziełem naszych rąk.

M.Majchrzak
SP KOSTOMŁOTY MISTRZAMI POWIATU W SIATKÓWCEZnakomicie spisali się uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Kostomłotach, którzy w dniu 11.03.2013r. brali udział w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w mini piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. W zawodach, które odbyły się w sali Szkoły Podstawowej w Środzie Śląskiej, uczestniczyły Szkoły Podstawowe z Kostomłotów, Miękini, Szczepanowa, Rakoszyc oraz Środy Śląskiej. Uczniowie nasi zajęli pierwsze miejsce wśród dziewcząt oraz chłopców zdobywając tytuł mistrza powiatu. Drugie miejsce wśród dziewcząt zajęła S.P w Miękini a trzecie S.P ze Środy Ślaskiej. Wśród chłopców drugie miejsce przypadło S.P ze Środy Śląskiej a trzecie z S.P w Miękini. Zawody stały na wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym .Mecze były bardzo zacięte i wyrównane .Ozdobą zawodów był finał chłopców w którym Kostomłoty pokonały Środę Śląską 2:1
 w setach 25:23, 18:25, 15:12.
 

B.Boczniewicz
Szkolna Olimpiada Wiosenna 2014
W Szkole Podstawowej w Kostomłotach

Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Kojarzy nam się z rozkwitającą przyrodą, ze słonecznym oddechem wiatru, z pierwszymi zielonymi pąkami pojawiającymi się na nagich gałęziach i radością towarzyszącą temu rozkwitowi, temu przebudzeniu. To również czas porządków, które dokonujemy po zimie, kiedy chcemy przygotować się na przyjście nowej pory roku. Odkurzamy stare kąty, wyrzucamy niepotrzebnie gromadzące się przedmioty, otwieramy szeroko okna na powiew świeżego powietrza. Oto na naszych oczach budzi się do życia cały otaczający nas świat. Topnieją śniegi, nieśmiało rozkwitają pierwsze krokusy i żonkile. Bociany powracają z ciepłych krain. To znaki odchodzącej od nas zimy, z którą żegnamy się każdego roku w sposób symboliczny.
21 marca to kalendarzowy Pierwszy Dzień Wiosny, przez uczniów zwany też Dniem Wagarowicza, dlatego właśnie wtedy, chętnie opuściliby szkolne mury. Jednak tego dnia są one prawdziwym rajem dla wagarowicza w Szkole Podstawowej, nie ma zwykłych lekcji, za to organizowane są różne atrakcje, mające zachęcić dzieci do pozostania z nauczycielami.
W naszej szkole przeprowadzona została Szkolna Olimpiada Wiosenna 2014, podczas której uczniowie ze swoimi wychowawcami uczestniczyli w zmaganiach sportowych. Tegoroczna impreza odbywała się pod hasłem „Jestem Kibicem –gram fair play”. Od samego rana uczniowie wszystkich klas I – III ze swoimi paniami zgromadzili się w swoich salach lekcyjnych, aby tam opracować strategię działania. Około godz. 9.00 na sali gimnastycznej rozpoczęły się rozgrywki sportowe. Reprezentacje klas próbowały swoich sił, rywalizując w rzutach karnych do bramki, kręceniu hula – hop, skokach na skakance, rzutach woreczkami do celu czy slalomie z piłeczką na drewnianej łyżce. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się zadanie dodatkowe – taniec cheerleaderek, a gorący doping publiczności sprawił, że emocje sięgnęły zenitu. Uwieńczeniem zmagań sportowych był, jak co roku, Wiosenny Korowód ulicami Kostomłotów z eko – Marzannami. W tym samym czasie na małej sali gimnastycznej uczniowie klas IV – VI obejrzeli prezentację mulitmedialną pt. „Subkultury – na czym polega zagrożenie i jak się przed nim bronić”, później przedstawiciel policji – asp. Marta Stefanowska opowiedziała o zagrożeniach i konsekwencjach nieodpowiednich zachowań różnego rodzaju grup podwórkowych, odpowiadała też na pytania uczniów. Następnie odbyła się debata, podczas, której dzieci wynotowały pozytywne i negatywne zachowania kibiców piłki nożnej. W przeprowadzonym później głosowaniu okazało się, że 98% uczniów naszej szkoły to prawdziwi kibice. Po tych działaniach uczniowie klas IV – VI, podobnie jak młodzi koledzy, przystąpili do rozgrywek sportowych.
Chociaż pogoda nawoływała do swobody, nie nudziliśmy się tego dnia, okazało się, że Dzień Wagarowicza można niebanalnie spędzić w murach szkoły. Słowem – Pierwszy Dzień Wiosny był bardzo wesoły i ten nastrój udzielił się wszystkim na długi, długi ... czas.

Monika Majchrzak

A teraz zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia.............
Być kobietą …Być kobietą…. – czyli 
Dzień Kobiet w Szkole Podstawowej w Kostomłotach

Zgodnie z tradycją, Międzynarodowy Dzień Kobiet w naszej szkole, to wyjątkowe święto, dlatego 7 marca wszyscy poczuli tę niezwykłą atmosferę.

Gdyż jak powiedział poeta:

"Kobieta niczym kwiat kwitnący, blaskiem promienieje, dbaj o nią, szanuj to nigdy nie zblednie"
M. Opoka.
O godzinie 9.00 wszyscy nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie zgromadzili się na przystrojonej i oświetlonej radosnym marcowym słońcem sali gimnastycznej. Program artystyczny poświęcony wszystkim kobietom, których jest tak wiele wokół nas, bo to przecież nasze mamy, siostry, koleżanki i nauczycielki, przygotowały klasy drugie pod czujnym okiem pani Elżbiety Wójcickiej i Ireny Bawaj. Wszyscy mieli okazję wysłuchania znanych, ale trochę zapomnianych piosenek o kobietach - "Bo z dziewczynami", "Za zdrowie Pań" i "Ach te baby", zaprezentowanych przez naszych szkolnych artystów. Nie zabrakło także wierszy oraz serdecznych życzeń . Dużo humoru i niekontrolowanych ataków śmiechu dostarczył pokaz mody dziewczęcej, podczas której okazało się, że chodzenie na obcasach wymaga wielu umiejętności i długiego treningu. Przedstawienie wyraźnie spodobało się widzom, świadczyły o tym salwy śmiechu i gromkie brawa po zakończeniu występu.

Monika Majchrzak
„ W dniu świętego Walentego
   Nic nie może dziać się złego,
   Nikt nie może się dziś złościć,

„RAZEM TWORZYMY  LEPSZY INTERNET”

Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej włączyli się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku przypadł on na dzień 11 lutego. Wszystkie podjęte działania zgodne były z tegorocznym hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet” i stały się dobrą okazją do uświadomienia naszym uczniom, że każdy Internauta ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta.
W tygodniu obchodów DBI nauczyciele I i II etapu edukacyjnego przeprowadzili zajęcia komputerowe w oparciu o multimedialne materiały edukacyjne. Na zajęciach zwrócili szczególna uwagę na podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, oraz wskazali różne formy zagrożeń, z jakimi możemy spotkać się w Sieci i na portalach społecznościowych.

Działania, które zrealizowaliśmy:
1. W klasach I, II, III powstały kolorowanki, rymowanki i krótkie wierszyki o bezpiecznym korzystaniu ze stron internetowych.
2. Uczniowie klasy IVa pod opieką pani pedagog wykonali gazetkę ścienną pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”, zamieszczono na niej informacje dotyczące pozytywnych i negatywnych wartości jakie niesie za sobą korzystanie z Sieci.
3. Uczniowie klas piątych w oparciu o przeprowadzone zajęcia komputerowe wykonali „Sieciokomiksy” zwracając uwagę na formy zagrożeń z jakimi możemy się spotkać korzystając z Internetu.
4. Plakaty mówiące o dobrym zachowaniu młodego internauty wykonali uczniowie z klasy IVb i VIa. Wyeksponowano je na korytarzach szkolnych.
5. Uczniowie klasy VIb zredagowali i przygotowali ulotki na temat – Zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.
6. W szkole, w dniu 11 lutego 2014r., gospodarzami DBI była klasa VIb, która zapraszała chętnych uczniów do obejrzenia prezentacji multimedialnych przygotowanych podczas zajęciach komputerowych. Na każdej przerwie sala komputerowa wypełniona była po brzegi, co może świadczyć o dużym zainteresowaniu dzieci problemem zagrożeń w sieci i możliwością tworzenia bezpieczniejszego i lepszego Internetu w przyszłości.

INFORMACJE DLA RODZICÓW dotyczące bezpieczeństwa dziecka w Sieci na stronie - http://www.saferinternet.pl/images/stories/pdf/broszura.pdf

Materiały edukacyjne do prowadzenia zajęć zostały zaczerpnięte ze strony internetowej -
http://www.saferinternet.pl
Ach , co to był za bal!!!!!!!!!!!!!!!

W czwartek 12 lutego 2014 r. sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, w szkole zaroiło się od księżniczek, wróżek, rycerzy, z przeszłości i z przyszłości, różnych stworów i dziwadeł oraz różnego rodzaju zwierząt. Stroje były barwne, kolorowe, prawdziwy karnawał!!!!
Niektórzy byli nie do poznania inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Humor wszystkim dopisywał. W klasach były słodkie poczęstunki przygotowane przez uczniów i ich rodziców.
Do tańca grał nam Pan Wójcik. Były korowody, kółeczka i tańce w parach. Z głośników leciały znane przeboje. Tegoroczny bal przebierańców należał do udanych. Wszyscy byli zmęczeni tańcami, ale zadowoleni. Teraz czas na ferie zimowe i odpoczynek.
" Dziś nadzieja rodzi się"
 Pod takim tytułem uczniowie z naszej szkoły prezentowali
 Misterium Bożonarodzeniowe 26 stycznia 2014r w Gminnym Ośrodku Kultury , gdzie odbywał się w tym dniu Gminny Przegląd Jasełek. 
Wielką radością i nagrodą tego niedzielnego, mroźnego popołudnia było zajęcie przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kostomłotach I miejsca.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy


                        „ Hojność jest jedną z tych cnót ludzkich,

które dają człowiekowi najwięcej radości.”


  Podczas XXII Finału WOŚP zbieraliśmy pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.

Na terenie Gminy Kostomłoty podczas tegorocznego Finału kwestowało dwudziestu dziewięciu wolontariuszy – uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum
w Kostomłotach, którzy zebrali 12026,28 zł. Cieszy fakt, że Ci młodzi ludzie tak chętnie poświęcają swój wolny czas i uczestniczą w działaniach na rzecz potrzebujących. Świadczy to o ich wrażliwości, życzliwości i chęci niesienia pomocy innym nie oczekując nic w zamian.

To wartości, które nie mają wymiaru finansowego.

Składam podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg całej imprezy:

Pani Dyrektor oraz pozostałym pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury, inspektorowi ds. promocji i współpracy z zagranicą w UG, grupie tanecznej „JAST” ze Szkoły Podstawowej w Kostomłotach wraz
z opiekunem, laureatom konkursu „Mam talent”, zespołowi muzycznemu „Free Borns”, obsłudze technicznej, rodzicom wolontariuszy, dyrektorowi BS w Kostomłotach oraz policji. Szczególne podziękowania składam uczestnikom licytacji podczas imprezy muzycznej w GOK-u oraz wszystkim mieszkańcom Gminy Kostomłoty za finansowe wsparcie WOŚP. 


Lista wolontariuszy:

 Błądek Aleksandra, Borsuk Oliwia, Cop Kalina, Kłodnicka Ola, Kuczała Dorota, Kuprowska Maja, Pawlak Karol, Popielarz Kamila, Rybak Krystian Sawicka Martynam Solarska Katarzyna, Sroga Jadwiga, Stankiewicz Wiktor, ZientalOliwia, Żubert Julia, Bratko Martyna, Buda Dominik, Bzikot Małgorzata, Gołda Aleksandra, Goraj Dorota, Kaczmarczyk Anna, Łopusiewicz Jan, Mikołajczak Gabriela, Oślizło Paulina, Pawlik Emilia, Siekierska Anna, Smycz Beata,

Stadnik Dominika, Stopa Iga.

                                                                                                         
Jadwiga Sroga

                                                                                                                                          szef sztabu


MIĘDZYNARODOWY KONKURS MATEMATYCZNY ,,PANGEA”

10 stycznia 2014r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej odbył się Konkurs Matematyczny „PANGEA”. Rozpoczęcie konkursu nastąpiło o godzinie 9.00 zgodnie z regulaminem. W konkursie wzięło udział 40 uczniów z klas IV –VI, w tym 9 uczniów z klas IV, 14 uczniów z klas V i 17 uczniów z klas VI. Organizowany konkurs przyczynił się do rozbudzenia i pogłębiania zainteresowań matematycznych uczniów. Stał się podstawą zdrowej rywalizacji, która pomaga w osiąganiu sukcesu. Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy zdobycia jak największej liczby punktów i zakwalifikowania się do II etapu konkursu, który odbędzie się w Warszawie.
Wyniki etapu I zostaną ogłoszone w dniu 17 marca 2014 roku.
Powodzenia koordynator szkolny Alicja Niedziółka 

" Dziś nadzieja rodzi się..."

 

Takie motto towarzyszyło nam podczas tegorocznego Misterium Bożonarodzeniowego, które zaprezentowała nam klasa IIIa i VIa pod opieką pani Iwony Bekieszczuk i Katarzyny Burczyk.

                          " Kto ma uszczy do słuchania niechaj słucha,

                  kto ma oczy niech patrzy oczami miłości i czułości."

Tak też się stało jak zapowiadał recytator , byliśmy zasłuchani i zapatrzeni w autentyczną grę małych aktorów. Uczniowie swoją postawą na scenie przenieśli nas w świat refleksji nad swoim życiem i postępowaniem względem drugiego człowieka, często przechodzimy obojętnie i nie chcemy dostrzeć i usłyszeć jego wołania. Tak jak w Misterium nikt na początku nie widział małej, biednej dziewczynki z zapałkami, która potrzebowała miłości i ciepła.

Po oglądnięciu tej " sztuki teatralnej" zaprezentowanej przez naszych kolegów mamy nadzieję, że każdy  z nas uświadomił sobie jak ważna jest Miłość i czynienie dobra dla innych.

Uczniowie - aktorzy wprowadzili nas w klimat świąt Bożego Narodzenia śpiewem kolęd i pastorałek oraz głębokimi treściami, które do nas kierowali ze sceny.

Specjalny gość........

Jak każdemu  wiadomo 6 grudnia po świecie krąży święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami.W natłoku obowiązków nie zapomniał również w tym roku odwiedzić uczniów, dyrekcję, kadrę oraz pracowników naszej szkoły.

Wszystkie dzieci wyczekiwały go od porannyh godzin doczekały się, do drzwi szkolnych zapukał Mikołaj z wielkiem workiem prezentów.

W tym dniu na każdej twarzy naszych uczniów gościł uśmiech.

Mikołaj  odwiedzał kolejno klasy  rozdając prezenty. Sprawdzał naszą wiedzę, zadając różne pytania. Na szczęście większość znała na nie odpowiedzi.

Prosił o zaśpiewanie piosenek lub recytację wiersza, nie było ulg nawet dla nauczycieli, oni również byli odpytywani.Każdy odetchnął z ulgą, bo nikt nie dostał rózgi, co oznacza, że mimo iż czasem zdarzy nam się jakiś wybryk, to jesteśmy naprawdę grzeczni. Bardzo dziękujemy za wizytę i prezenty oraz obiecujemy, że będziemy grzeczni przez kolejne 365 dni. A Mikołaja zapraszamy do nas za rok. 

Dzień Życzliwości - Tolerancja to za mało !
Ty uśmiechnij się do mnie, a ja do Ciebie

21 LISTOPADA - ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ- dzień pełen uśmiechów, dobrych uczynków i pozytywnych emocji.
To jeden z takich dni w roku, w którym wszyscy są dla siebie mili, pomocni i uśmiechnięci.
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień uchwalono w 1973 r. w USA jako wezwanie do pokoju, w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem. Chcieli pokazać światu, iż walka zawiść szkodzą, nie budują. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny.
Zwyczaj szybko rozprzestrzenił się po świecie i dziś obchodzony jest w 180 krajach, w tym w Polsce.
W Szkole Podstawowej w Kostomłotach w tym dniu pojawiły się plakaty na temat życzliwości i uśmiechu oraz propozycje działań życzliwego człowieka. Trudno było ich nie zauważyć i nie przeczytać a deklaracji jak najszybciej nie wprowadzić w czyn.
To była szczególna okazja, aby zastanowić się, czy jesteśmy wobec siebie życzliwi. Na znak życzliwości każdy wychowawca, pracownik szkoły, każda uczennica i każdy uczeń w tym dniu z dumą nosił przypięty na piersi papierowy emblemat – symbol życzliwego nastawienia do otaczającego świata i ludzi. Odbył się także apel podczas którego cała szkoła zaśpiewała hymn dnia utwór pt. „21 listopada”. To nie był koniec atrakcji, ponieważ kolejnym punktem dnia były wybory najżyczliwszego ucznia i uczennicy w szkole, nie zabrakło również słodkości, którymi zostali wszyscy obdarowani. Tak szlachetna akcja nie mogła zostać zamknięta w budynku naszej szkoły, dlatego uczniowie klasy III a wraz z wychowawcą, z uśmiechem na twarzy i skromnym podarunkiem odwiedzili różne instytucje w naszej miejscowości.
Dzień ten uświadomił nam, jak ważny jest uśmiech, miłe słowo czy dobry uczynek, bo tylko dzięki takiej postawie możemy żyć w naprawdę pięknym, pełnym radości świecie. Goniąc za codziennymi sprawami, zdarza się nam o tym zapominać. Pamiętajmy więc, aby nie tylko 21 listopada, ale każdy nasz dzień był pełen życzliwości, uśmiechu i wzajemnej sympatii. Z okazji Dnia Życzliwości wszystkim składamy najserdeczniejsze życzenia słowami św. Franciszka:
Życzymy Ci…
abyś kochał tam, gdzie się nienawidzi; przebaczał tam, gdzie się znieważa; jednoczył tam, gdzie kłótnia; mówił prawdę tam, gdzie błądzą; przynosił wiarę tam, gdzie grozi zwątpienie; budził nadzieję tam, gdzie dręczy rozpacz; zapalił światło tam, gdzie panuje ciemność; obdarzał radością tam, gdzie mieszka troska.

Pobierz pliki


DNI NIEZWYKŁEJ EDUKACJI

Dnia 20 listopada 2013r w ramach programu „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń”

 w Szkole Podstawowej w Kostomłotach Grupa T - Zespół Teatralny z Torunia dzięki działaniom profilaktycznym podejmowanym przez Gminę Kostomłoty wystawiła spektakl pt. „Sieciaki ” . Widowisko powstało we współpracy z "Fundacją Dzieci Niczyje" , to tam znaleźli się twórcy

oraz pomysłodawcy serwisu „Sieciaki ” propagującego bezpieczeństwo dzieci w Internecie.

W spektaklu poruszony został problem cyberprzemocy - coraz bardziej powszechnego zjawiska wśród dzieci i młodzieży. Prześladowanie przez Internet jest szczególnie groźne dlatego, że poniżające materiały są dostępne w krótkim czasie dla wielu osób i pozostają w sieci na zawsze.
Sam spektakl - to fascynująca przygoda, która rozpoczyna się w chwili, kiedy Żółwik Florek natrafia na kompromitujące go w Internecie zdjęcie.

Na dodatek pod zdjęciem widnieje mnóstwo obraźliwych komentarzy. Żółwik jest zrozpaczony.

Z pomocą swojej przyjaciółki Malwiny stara się dociec, kto jest sprawcą tego okrutnego czynu. Jak się okazuje, sprawa nie jest prosta. Malwina i Florek wyruszają na poszukiwanie Wiedźmy Plotki, gdyż być może ona będzie wiedziała, kto kryje się za tym aktem agresji. Zwariowana czarodziejka informuje bohaterów o istnieniu drużyny Sieciaków - grupy super zdolnych dzieciaków, świetnie znających zasady bezpiecznego poruszania się po Sieci. Jak to w dobrej bajce bywa, drużynie Sieciaków udaje się pomóc naszym przyjaciołom w wytropieniu winowajcy zamieszania i wszystko kończy się pomyślnie.
Następnie dnia 21 listopada 2013r.uczniowie klas I -III w ramach „Szkoły Promującej Ekorozwój ” oraz „Szkoły Promującej Zdrowie ” wyruszyli do Strzegomia, gdzie Dolnośląski Teatr Młodego Widza zabrał ich na poszukiwanie Krainy Spełniających się Marzeń. Tutaj czekała ich wyprawa pełna niezwykłych wrażeń. Wspólnie z głównymi bohaterami - w różnorodnych kostiumach, pośród barwnych dekoracji i emocjonujących pokazów - odwiedzili przedziwne krainy świata marzeń pełne humoru, tańca i muzyki. Widzowie - czynnie uczestniczyli w wydarzeniach na scenie - oglądali genialny pokaz figur balonowych, bo w jednej z krain przenieśli się w świat baniek mydlanych.

 Zaś w niekonwencjonalny sposób, przy udziale postaci Śmieciożercy, prezentowany był teatr recyklingu.
Oprócz doskonałej rozrywki spektakl kształtował właściwe postawy w relacjach międzyludzkich, rozwijał wyobraźnię, zwracał uwagę na dbałość o kulturę żywego słowa,

naukę savoi-vivre`u, zdrowego odżywiania, a także uwrażliwiał na problem ekologii.
Te piękne, ale i zabawne przedstawienia, dały dzieciom dużą porcję walorów edukacyjnych

 i zarazem były dla nich niepowtarzalną okazją do bezpośredniej zabawy z aktorami.

Cała gama oryginalnych bohaterów, wartka akcja i rozbrajający kunszt kabaretowy gwarantowały niesamowite widowisko zarówno dla dziecięcego jak i dorosłego widza.

                  W listopadowej zadumie.....

 

               „Gdyby nie oni, nie byłbyś tu,
      Nie znałbyś świata i Ciebie świat.
      Nie wiedziałbyś, co znaczy żyć,
    Kochać, budować, marzyć i śnić
    I wierząc słońcu, ze słońcem iść
  W coraz piękniejsze nowe dni.” 
 
                                   

Wychowanie patriotyczne stanowi ważny element edukacji młodego pokolenia. Kształtowane jest przez rodziców, nauczycieli i środowisko lokalne, w którym wzrasta każdy uczeń. Obchody świąt narodowych wpisały się w tradycję szkół, w tym w tradycję Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach.
Dnia 8 listopada 2013 roku uczniowie klasy V b i VI b pod pieczą p. Ewy Dziuby i p. Anny Jeleniewskiej zaprosili społeczność szkolną na uroczystą akademię z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wzniosłe treści wierszy skłoniły słuchaczy do refleksji o odwadze i bohaterstwie tych, którzy walczyli o wolność naszego kraju. Ich hart ducha, entuzjazm i miłość do ojczyzny sprawiły, że dziś Polacy mogą żyć w wolnym kraju. Podczas występu nie zabrakło pięknych patriotycznych pieśni; odśpiewano: „Rotę”, „Niepodległość”, „My pierwsza brygada”, „Pierwsza kadrowa”, „Piechota”, „Wojenko, wojenko”.
Drugą część uroczystości stanowił Przegląd Pieśni Patriotycznej, w którym udział wzięli uczniowie wszystkich klas. Najmłodsi przypomnieli, czym jest ojczyzna dla dziecka: „to dom rodzinny, wierzba nad wodą, na łące bociany, znajoma droga do domu i mamy…”. Starsi uczniowie w swych piosenkach interpretowali znaczenie symboli narodowych, oraz wyrażali dumę z bycia Polakiem i miłość do ojczyzny.
Charakter uroczystości był bardzo dostojny. Dopełnieniem stała się piękna dekoracja w barwach narodowych oraz odświętny strój każdego ucznia ozdobiony biało – czerwonym kotylionem. Dla wszystkich uczestników była to wyjątkowa lekcja historii i patriotyzmu.
J. Sierszeń

Ślubowanie klas pierwszych 
 
       
 
        Dnia 17.10.2013 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach odbyła się bardzo ważna uroczystość. Nasze maluchy stały się prawdziwymi uczniami. Jednak zanim to się stało musiały wykonać kilka zadań, które potwierdziły ich dojrzałość i gotowość do nauki w szkole.
Dzieci odświętnie ubrane i mocno przejęte wykonywały bez zastrzeżeń swoje zadania. Pięknie śpiewały, recytowały nowe wiesze oraz odpowiadały na pytania. Pani dyrektor Urszula Łapa nie miała wątpliwości i wyraziła zgodę na przyjęcie nowych uczniów w poczet społeczności szkolnej.
Uroczystość pasowania rozpoczęto od wprowadzenia Sztandaru Szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Na sztandar ślubowali wszyscy pierwszoklasiści. podnosząc do góry dwa palce prawej ręki. Tradycyjnie po ślubowaniu pierwszaki zostały pasowane na uczniów „czarodziejskim piórem”, które dotykało ramienia każdego ucznia.
Na koniec uroczystości klasy II miały dla nowych uczniów miłą niespodziankę, którą obdarowali pierwszoklasistów.
Uczniowie z zadowoleniem opuszczali salę gimnastyczną robiąc sobie pamiątkowe zdjęcia..


Monika Majchrzak

Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej w Kostomłotach

 

14 października każdego roku obchodzony jest wyjątkowo. To szczególna data. W tym dniu świętowany jest Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie zwany Dniem Nauczyciela. Nie bez powodu ,gdyż tego dnia uczniowie mają okazję złożyć wszystkim pedagogom życzenia, dziękując  za ich ciężka pracę i wysiłek włożony edukację młodego pokolenia. Z okazji tego święta zamiat lekcji odbyły się w naszej szkole  spotkania uczniów z wychowawcami , po czym odbyła się przygotowana przez klasę Va pod czujnym okiem pani Jadwigi Srogi uroczysta akademia. Uczestniczyli w niej wszyscy uczniowie, nauczyciele,pracownicy obsługi i zaproszeni goście. Młodzież szkolna prezentowała sie wspaniale, bo tego dnia wszyscy przyszli ubrani na galowo. Podczas występu przedstawiono zabawne scenki z życia szkolnego przeplatane utworami muzycznymi.Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie Samorząd Uczniowski złożył serdeczne życzenia nauczycielom za ich pedagogiczny trud.

 

Monika Majchrzak

Dzień Papieski w szkole


11 października 2013 roku w szkole obchodziliśmy XIII już Dzień Papieski pod hasłem:

 "Jan Paweł II - Papież Dialogu".

 Montaż słowno-muzyczny przygotowali

 uczniowie klas IIIa  i VIa , którzy uczęszczają na Ognisko Misyjne prowadzone przez panią Iwonę Bekieszczuk.

Uczniowie przedstawili postać Jana Pawła II poprzez wspomnienia ludzi, którzy zetknęli się  z Ojcem Świętym na różnych etapach jego życia

 w Polsce i  za granicą.

Na tak doniosłą uroczystość przybyli do szkoły specjalni goście  w osobie: Księdza Jerzego, księdza Jana , księdza Piotra, na zaproszenie odpowiedział również nasz Wójt pan Wacław Jaskuła.

Zajęcia ceramiczne w szkole

Do naszej szkoły przyjeżdżają różni goście , 28 września gościliśmy panią Zuzannę ze Strzegomia artystkę - palstyka, która już od kilku lat współpracuje z nami , organizując warsztaty ceramiczne - glina w naszych rękach. Uczniowie bardzo lubią te zajęcia, wykonujemy ciekawe rzeczy, które później prowadząca zabiera i w specjalnym piecu je wypieka. Tym razem robiliśmy- wygniataliśmy z kuli gliny jesiennego jeża z jabłkiem.

Z niecierpliwością czekamy już na następne.

Wybory do Samorządu Szkolnego


25 września 2013r w naszej szkole odbyły się demokratyczne wybory do Samorządu Szkolnego, uczniowie wybierali w tajnych wyborach przewodniczącego szkoły, zastępcę oraz sekretarza.

 

 

Wyborach brała udział Dyrekcja Szkoły, nauczyciele, pracownicy oraz

uczniowie klas II-VI.

 

Wybory były poprzedzone kampanią wyborczą - kandydacji do Samorządu przygotowywali bardzo ciekawe i orginalne plakaty wyborcze, gdzie przedstawili najważniejsze punkty swojego programu.

 

Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów

 przewodniczącym szkoły został: Krysian Wiaderny,

zastepcą Łucja Żak,

a sekretarzem Martyna Sawicka.

Ogólnopolska akcja " Sprzątanie świata" w Szkole Podstawowej w Kostomłotach

 

 

"Sprzątanie świata- Polska" - to wspólna lekcja szanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz zmiejszanie niegatywnego wpływu  człowieka na środowisko.  Budując świadomość ekologiczną wśród uczniów Szkoły Podstawowej w Kostomłotach oraz organizując działania na rzecz ochrony środowiska przystąpisliśmy w dniu 20.09.2013r do akcji Sprzątania Świata - Polska 2013

 pod hasłem " Odkrywamy czystą Polskę".

Akcja rozpoczęła sie o godzinie 10.00 apelem, który zaingurowała " ekopiosenkami" klasa IIIb pod opieką pani Moniki Chudy-Majchrzak. Następnie odbyła sie prezentacja poświęcona segregacji śmieci przygotowana przez klasę VIa pod czujnym okiem pani Jani Kasak.

"Sprzątanie świata " uczy odpowiedzialności za otaczający Świat, pobudza do działania w ramach ekologii, tworzy zdrową rywalizację w słusznej sprawie i jest pożytecznym narzędziem w procesie edukacji młodego pokolenia.

Wszyscy powinniśmy mieć świadomość, że ochrona i kształtowanie środowiska, w którym żyjemy jest koniecznością. Toteż kolejnym punktem, którego celem było zachęcenie całej społeczności do dbania o naszą planetę i segregowania śmieci był przemarsz  z  "ekotransparentami" ulicami naszej miejscowości. Udział dzieci

w akcjach związanych z ochroną i kształtowaniem naturalnego środowiska jest jedną z form edukacji ekologicznej. Dlatego zakończeniem całej akcji zgodnie z tradycją stało się posprzątanie wyznaczonych terenów, podczas której wychowawcy klas zaopiekowali się swoimi uczniami i wraz z nimi przystąpili do sprzątania. Zebrano kilkanaście worków z różnymi śmieciami. Wszystkie odpady ułożono koło  kontenerów,które zostały później wywiezione.

 

Monika Chudy- Majchrzak


Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/14
Dnia 2 września rozpoczęliśmy naukę. Niestety pogoda była dość pochmurna i deszczowa więc nie nastrajała optymistycznie. Pomimo takiej właśnie aury byli tacy, którzy mimo wszystko chętnie przywitali nowy rok szkolny i swoich kolegów i koleżanki z klasy. Ostatecznie przecież w szkole zawiązuje się wiele przyjaźni.
Wszystkim uczniom życzymy wytrwałości i systematyczności w pracy a szanownemu gronu pedagogicznemu satysfakcji z wykonywanej pracy.
Kliknij, aby edytować treść...