2020/21
 
Zakończenie roku szkolnego
Świetlik
Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych „Świetlik” którego organizatorem jest Fundacja Akadamia IBSE odbył się w tym roku po raz czternasty.
Głównym celem jest rozpowszechnianie nauk przyrodniczych jako ciekawego, fascynującego źródła wiedzy o świecie, dostępnego dla każdego. Konkurs skierowany jest do dzieci ze szkoły podstawowej, ponieważ w tym czasie rozwijają się najważniejsze predyspozycje, zainteresowania i talenty.
Szkoła Podstawowa w Kostomłotach od samego początku aktywnie uczestniczy w tym projekcie. W tym roku szkolnym dwukrotnie uczniowie mogli się zmierzyć z zadaniami konkursowymi. W związku z sytuacją pandemiczną we wrześniu odbyła się edycja XIII. Hanna Janiec zdobyła II nagrodę, zaś Wiktoria Janiec i Alicja Wasylów wyróżnienia.

W marcu uczniowie klas I-III oraz VIII uczestniczyli w obecnej edycji. Do konkursu przystąpiło 33 uczniów. O poziomie uczestników może świadczyć ilość nagród i wyróżnień. Uczniowie Michał Dudka i Miłosz Babula z kl. II B zdobyli I miejsce, zaś Alan Bogusz z tej samej klasy II miejsce.
Wyróżnienia otrzymali: Jan Urbanowski kl. II A, Natalia Łukawiecka, Emilia
Klukow, Tomasz Wieczorek i Wojciech Jakubowski z kl. II B oraz uczennice klasy
III A: Hanna Chlewicka, Hanna Gołuchowska, Hela Jakóbczak i Hanna Janiec. Należy jeszcze nadmienić, że uczniowie z klasy ósmej: Wiktoria Janiec, Małgorzata Rajska, Konrad Frycki i Kajetan Oleśków, co roku od pięciu lat brali udział w tymże konkursie. Udział w nim wymagał od nich interdyscyplinarnej wiedzy z wielu dziedzin oraz wykonania proponowanych przez kapitułę doświadczeń.
Zabierz książkę na wakacje!
Uczniowie klasy IVa, IVb i Va na lekcjach języka polskiego wzięli udział w projekcje czytelniczym Książka w torbie.
Ta akcja naprawdę zachęciła do twórczego myślenia. Uczniowie przeczytali książkę i napisali streszczenie. Następnie udokorowali papierową torbę scenami z książki,
umieścili w niej pięć przedmiotów reprezentujących coś z lektury i zaprezentowali torbę klasie!
Warsztaty plastyczne
Dziś w naszej szkole czwartoklasiści i piątoklasiście mogli poznać osobiście autorkę ilustracji Joannę Gąsiorowską, której prace są inspiracją w konkursie "Kostomłockie bajanie".
The Big Challenge
W kwietniu bieżącego roku uczniowie klas 4-8 przystąpili do europejskiego konkursu jezyka angielskiego The Big Challenge. Wszystkim uczniom gratulujemy osiągnięć, zdobycia cennych nagród i wyróżnień. Juz teraz zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku.
Sprawozdanie z wycieczki szkolnej do Energylandii
W dniu 14 czerwca 2021r. odbyła się wycieczka do parku rozrywki Energylandia w Zatorze dla sześciu klas naszej szkoły. Wyjazd zorganizowano w ramach nagrody za systematyczną pracę i dobre wyniki.
Podróż rozpoczęła się o rannych godzinach autokarami biura podróży pod opieką sześciu wychowawców. Czterogodzinny czas dojazdu do zaplanowanego miejsca upływał na grach i zabawach, słuchaniu muzyki i ciekawych rozmowach. Na miejscu po wręczeniu biletu wstępu każdemu uczestnikowi mieliśmy możliwość korzystania z parku rozrywki w dowolny sposób. Większość z nas po utworzeniu zaprzyjaźnionych grup, spędzała czas wedle własnych upodobań. Dużą atrakcją cieszyły się wodne
przejażdżki pontonami zwane Atlantis, które często nie zostawiały na
uczestnikach suchej nitki. Jednak największe wrażenie wywierała na każdym
przejażdżka rollercoasterem- kolejka Hyperion, która osiągała maksymalną
prędkość 142km/h, przy wysokości 77m, pierwszym spadku 82 m pod kątem 85° i
drugą najwyższą i najszybszą kolejką górską w Europie (po kolejce Red Force), a także dziesiątą najszybszą i ósmą kolejką górską na świecie pod względem wysokości
pierwszego spadku. Dla dziewczyn zaś przyjemnym miejscem okazało się być kino
,,Piramid Cinema 7D”, oferujące odwiedzającym niesamowite przeżycia dzięki
połączeniu i zsynchronizowaniu projekcji filmów trójwymiarowych.
Energylandia to największy park rozrywki w Polsce, który usytuowany na 35 ha ziemi w Zatorze w woj. małopolskim. Zawiera ogromną liczbę atrakcji, z których nie sposób było skorzystać podczas naszej wycieczki.
Niemniej jednak przeżycia i zabawa w tym miejscu na długo pozostanie w pamięci
wszystkich uczestników naszego wyjazdu.

Alicja Wasylów
klasa IVa
Centrum Nauki Kopernik
Szkołę Podstawową w Kostomłotach po raz kolejny odwiedziło Centrum Nauki Kopernik. W ramach programu Nauka dla Ciebie uczniowie klas IIIA i IIB uczestniczyli w zajęciach o kamuflażu. Dzieci odkrywały różne sposoby ukrywania się zwierząt.
Poznawały, jak drapieżnicy i ofiary wzajemnie wprowadzają się w błąd. Okazuje się, że tych sposobów jest sporo i są nieraz bardzo skomplikowane. Klasa IVA mogła zgłębić tajniki odporności. W świetle UV odkrywała to, co w normalnym świetle jest niewidoczne. Uczniowie dowiedzieli się, jak skonstruowane są szczepionki oraz co wspólnego ma olej z mydłem. Ostatnia grupa - uczniowie klasy VIIA otrzymywali kwasy. Poznawali, jak się je identyfikuje, jakie mają właściwości i zastosowania. Każda grupa wykonywała proste eksperymenty wraz z edukatorami Centrum Nauki Kopernik. Uczestnicy mogli zadawać pytania i wspólnie zastanawiać się, jak rozwiązywać problemy. Zajęcia e-laboratorium w formie on-line były bardzo ciekawe,
twórcze i na długo zapadną w pamięć uczniów.
Wszyscy mamy nadzieję, że rozbudzą ciekawość i chęć poznawania praw fizyki, chemii i biologii.
Program realizowany jest wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki i przez nie jest
finansowany.
Dzień Patrona & Dzień Dziecka
Ogólnopolski Konkurs Literacko-Fotograficzny „(Pod)różne historie”– „O podróżach w pandemii”
Serdecznie gratulujemy uczennicy klasy IVa Oliwii Oleśków-
laureatce Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Fotograficznego
„(Pod)różne historie”– „O podróżach w pandemii”,
która otrzymała II nagrodę w kategorii I za zestaw
,,W poszukiwaniu lepszego jutra".

Zapraszamy do obejrzenia filmu podsumowującego konkurs:
Dzień Pszczół 🐝🐝🐝
Mistrzostwa Szybkiego Mnożenia
"Mistrz szybkiego mnożenia" to międzyszkolny konkurs skierowany do uczniów klas pierwszych, drugich, trzecich i czwartych szkół podstawowych. Celem konkursu jest rozwijanie i promowanie uzdolnień matematycznych wśród uczniów kl. 1-6 oraz popularyzacja umiejętności sprawnego mnożenia w zakresie 100.
W dniach 26-30 kwietnia odbył się finał piątych Międzynarodowych Mistrzostw Szybkiego Mnożenia. W finale udział wzięło 808 uczniów z 106 szkół. Uczniowie rywalizowali w sześciu kategoriach wiekowych. Każdy z finalistów miał 5 minut na wykonanie jak największej ilości działań z mnożenia do 100.
W finale wzięło udział również 22 uczniów naszej szkoły.
Najlepszy wynik uzyskał Brayan Oleśków uczeń klasy VIc, zajmując I miejsce w swojej kategorii wiekowej i otrzymując tym samym Tytuł Mistrza Mnożenia Roku 2021. Bardzo dobrym wynik uzyskał również Wojciech Bronowicki uczeń klasy 4b, zajmując 6 miejsce w swojej kategorii wiekowej.
Mistrzostwa Mnożenia to wyjątkowy sposób rozwijania u dzieci kreatywności i zdolności arytmetycznych. Jest to dla dzieci ciekawa forma stymulacji pracy mózgu.

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom GRATULUJEMY oraz życzymy wielu matematycznych sukcesów.
JAK DUMNIE BYĆ POLAKIEM -
zajęcia z kolażu na plastyce w klasie VII
2 MAJA Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej każdego roku przypada na 2 maja. Jest to jedno
z najmłodszych świąt państwowych, ponieważ zostało ustanowione przez Sejm
dopiero w 2004 roku. Ustanowienie 2 maja dniem Święta Flagi nie jest przypadkowe. To właśnie tego dnia w 1945 roku polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. 2 maja Polacy bardzo chętnie wywieszają biało-czerwoną flagę na balkonie lub przed domem. Bo jest to święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
Uczniowie naszej szkoły z klas 4b, 6a, 6b i 6c na lekcji plastyki przygotowali KREATYWNE obrazy naszego sztandaru narodowego, oto kilka z nich:

🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱

W związku ze zbliżającymi się obchodami świąt majowych uczniowie klas I – III wzięli udział w akcji dotyczącej zilustrowania wierszy o charakterze patriotycznym. Dzieci zilustrowały następujące wiersze:
- ,,Twój dom” Wanda Chotomska,
- ,,Moja mała ojczyzna” Joanna Białobrzeska,
- ,,Polska" Elżbieta Krystek – Jones,
- ,,Słowiańska Polska”.
Czwartoklasiści na lekcji muzyki uczcili Święto Narodowe Trzeciego Maja.

Pobierz pliki

Zabawy z lekturami szkolnymi 
Zapewne każdy z nas pamięta małego złotowłosego chłopca, który szukał przyjaciela. Mowa o Małym Księciu. Siódmoklasiści wyruszyli w ślad za nim. Ich podróż rozpoczęła się od niewielkiej planety B-612 i wiodła przez kolejne, aż zakończyła się na Ziemi, na której lis podał receptę na prawdziwą przyjaźń:          „Oswoić” znaczy „stworzyć więzy”.
Dodatkowo za pomocą czytnika kodów QR odczytywali cytaty      z utworu Antoine᾿a de Saint-Exupéry᾿ego.
Czwartoklasiści po omówieniu baśni o Kopciuszku przygotowali plakaty reklamujące spektakl.
Chętni uczniowie szukali nawiązań do ,,Tajemniczego ogrodu" Frances Hodgson Burnett.
Dzień Ziemi
Uczniowie klas VII i VIII 22 kwietnia uczestniczyli w cyklu wykładów Lekcje z klimatem, których organizatorem było Ministerstwo Klimatu. Młodzież mogła poznać istotne aspekty z obszaru ochrony klimatu oraz praktyczne proekologiczne rozwiązania możliwe do wdrożenia w codziennym  życiu.
Ponadto szkolna redakcja klimatyczna Eko Agenci uczestniczyła w warsztatach i webinarach Centrum Edukacji Obywatelskiej poświęconych tematyce: zero waste, wpływie przyrody na organizm i problemie niemarnowania żywności.
Krytyczne myślenie 
20 kwietnia grupa uczniów klas VI -VIII zrzeszona w szkolnej redakcji klimatycznej miała przyjemność wzięcia udziału w warsztatach - Krytyczne myślenie w kontekście przekazów medialnych na temat zmiany klimatu. Zajęcia prowadziła pani Sylwia Międzybrodzka- wybitna mentorka, doświadczona edukatorka oraz autorka scenariuszy lekcji z zakresu edukacji globalnej. Warsztaty miały na celu zapoznanie członków i członkinie redakcji szkolnych z zagadnieniem, jak zwiększyć kompetencje w prowadzeniu działań w szkole. Uczestnicy mogli się dużo dowiedzieć na temat fake newsów, manipulacji i nierzetelnościach materiałów dziennikarskich.                Zajęcia odbyły się w ramach programu 1Planet4All - Razem dla klimatu! Zostały organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Mali Odkrywcy i Agenci Nauki z nadzieją i zapałem przystąpili do realizacji ostatniego etapu programu "Być jak Ignacy". IV już moduł -technologie przyszłości potrwa do końca maja. Na tym etapie oba zespoły będą poznawać takie zagadnienia jak programowanie, gry i filmy 3D, sztuczna inteligencja i roboty. Na koniec niezwykle ważny temat dla młodych ludzi bezpieczeństwo w sieci. Młodzi naukowcy poznają sylwetkę wielkiego polskiego matematyka Stefana Banacha twórcy tzw. lwowskiej szkoły matematyki. Etap ten kończy się przygotowaniem ostatniej pracy końcowej. Zadanie polega na przygotowaniu projektu odpowiadającego jak nowe technologie    i technologie przyszłości mogą pomóc ludziom w codziennym życiu. Dzieci i młodzież tym chętniej angażuje się w nowe wyzwania, że trzeci etap zakończył się niezwykłym sukcesem dla Małych Odkrywców. Kreatywność, pomysłowość i pracowitość została dostrzeżona przez kapitułę konkursu. Praca końcowa uplasowała się na czwartym miejscu ogólnopolskiego rankingu.
Wielkanoc
Nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych są pisanki. Tym razem technika rozcierania na plastyce w kl. VII
Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty - w klasach VII
Wiosenny Festiwal Internetowy
23 marca grupa uczniów z naszej szkoły: Cyprian, Filip, Julia, Ola, Magda, Milena i Matylda uczestniczyła w wiosennym ekofestiwalu z CEO. Wirtualny Festiwal to interaktywna forma, w której zespoły uczniowskie z różnych zakątków naszego kraju
uczestniczą we wspólnej zabawie online. Zespoły, których członkowie współpracują przez Internet, wykonują zadania związane z zagadnieniami zrównoważonego rozwoju. Rozwiązania zamieszczane są na padlecie.
Młodzież wykazała się naprawdę dużą wyobraźnią, otwartością i chęcią do dzielenia się własną opinią i poglądami. Jest to bardzo ciekawy sposób świętowania początku wiosny, kiedy przyroda budzi się do życia.
POMAGAMY DZIECIOM W AFRYCE
Na początku marca, w naszej szkole z inicjatywy Przedszkolnego i Szkolnego Klubu
Wolontariusza oraz Samorządu Szkolnego, została zorganizowana akcja charytatywna -pomagamy Dzieciom w Afryce: Kosmetyki dla Afryki i Mleko ratuje życie. Celem przedsięwzięcia było uwrażliwienie uczniów na problemy i potrzeby afrykańskich dzieci, a także kształtowanie postawy niesienia pomocy potrzebującym. Zbieraliśmy kosmetyki dla Domu dziecka w Ayos, który wkrótce otworzą polskie misjonarki,        a który przeznaczony będzie wyłącznie dla dziewcząt, by mogły skończyć szkołę i zdobyć zawód. Według prawa kameruńskiego dzieci w wieku 14 lat muszą opuścić sierociniec, jeśli jest on koedukacyjny. Zmuszone do życia na ulicy osierocone dziewczęta prostytuują się, by przeżyć. W kraju trawionym przez wojnę nie ma perspektywy na żadną pracę dla kobiety, która nie ma wyuczonego zawodu. Dlatego w sierocińcu Ayos, dziewczynki będą mogły pozostać dłużej, by móc kontynuować naukę. Poza dachem nad głową czy przysłowiową miską ryżu potrzebują – jak wszystkie nastolatki właśnie środków higienicznych.
Również zbieraliśmy środki pieniężne, na zakup mleka ratującego życie dziecka przed
śmiercią głodową. Uzbierana kwota to aż 930 zł - została wpłacona na konto fundacji Tonga Heritage Band, na ręce Doroty Pichowicz - wolontariuszki pochodzącej            z naszego powiatu, a która obecnie mieszka w najbiedniejszym kraju na świecie - Malawi. Dorota  od kilku lat działa aktywnie na rzecz ludzi z plemienia Tonga            w miejscu Nkhata Bay.
 
Pragniemy gorąco podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w naszą akcję : Rodzicom, Uczniom, Przedszkolakom, Nauczycielom oraz ludziom dobrej woli, za podarowane rzeczy i środki pieniężne. Nie sądziliśmy, że w tak krótkim czasie uda nam się aż tyle uzbierać. Akcja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Dziękujemy również p. Agnieszce Śladowskiej- która wspiera nas zawsze w możliwy sposób.

Pamiętajmy bowiem, że: „Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi.” (Jan Paweł II).

Opiekun Szkolnego Wolontariatu:
Lilla Staworowska
Zabawy z lekturami szkolnymi 
Prezentujemy prace uczniów powstałe podczas lekcji zdalnych. Tym razem siódmoklasiści i czwartoklasiści zajęli się omówieniem ,,Zemsty" Aleksandra Fredry    i ,,Dynastii Miziołków" Joanny Olech. 
ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNEGO KONKURSU
O ŚW. JÓZEFIE
8 grudnia 2020 roku minęło 150 lat od ogłoszenia Świętego Józefa patronem Kościoła powszechnego. Chcąc przypomnieć wyjątkową postać Józefa z Nazaretu i rozbudzić większą miłość i cześć dla Niego, uczniowie naszej szkoły przystąpili do udziału        w konkursie o Św. Józefie. Na konkurs wpłynęło aż 55 prac. Ilość przeszła najśmielsze oczekiwania organizatora. Oceniało je Jury w składzie: Lilla Staworowska, Anna Pamuła i Iwona Bekieszczuk, które nie miało łatwego zadania, aby wybrać tych kilkanaście do nagród. Jury brało pod uwagę następujące kryteria: zgodność z tematem, wkład samodzielności, pomysłowość, format pracy, walory estetyczne. Niestety kilka prac nie spełniało kryteriów. Po burzliwych naradach
postanowiono przyznać miejsca ex aequo, wyróżnienia i ustalić jeszcze jedną kategorię wiekową.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Kategoria wiekowa: klasy I – III

Praca plastyczna:
I miejsce: Emila Sołościuk i Franciszek Kryciński
II miejsce: Filip Mainka i Miłosz Babula
III miejsce: Maja Jackowiak i Zofia Kołodziej
Wyróżnienia: Dominik Woszczyk, Antonina Tomczak, Juliusz Gacki, Malwina Frycka

Rzeźba:
I miejsce: Nataniel Woszczyk i Nikola Lech
II miejsce: Michał Dudka i Anastazja Chimko
III miejsce: Artur Janiec i Jastrzębska Liliana
Wyróżnienia: Piotr Orynycz, Amelia Kubska, Leon Czuper, Amelia Pietrzak, Jan Urbanowski

Wiersz:
I miejsc: Hanna Janiec
II miejsce : Natalia Łukawiecka
III miejsce: Antoni Kosmalski

Kategoria wiekowa: klasy IV – V

Praca plastyczna:
I miejsce: Michał Janiec
II miejsce: Fryderyk Tomczak
III miejsce: Marta Grzegorek
Wyróżnienia: Tomasz Trojanowski, Angelika Jarzyło, Oliwia Oleśków

Te prace mówią bardzo wiele o św. Józefie i Świętej Rodzinie. Bardzo się z tego cieszymy, wyrosło z tego piękne dobro duchowe. Mamy nadzieję, że uczestnicy konkursu będą dalej rozwijać talenty i pogłębiać swoją wiedzę o św. Józefie.

Gratulujemy laureatom, wyróżnionym oraz wszystkim pozostałym uczestnikom.!!!!

Wręczenie nagród i dyplomów nastąpi po powrocie do szkoły: 12 kwietnia.

Poniżej prezentujemy wszystkie prace.
Obchody Dnia Liczby Pi
Od wielu lat 14 marca jest Dniem Liczby Pi. W różnych krajach odbywają się
uroczyste obchody – konkursy, zabawy, festyny itp. Chcemy wszystkim
pokazać, że matematyka, to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy. Dziś przyjrzymy się z bliska bardzo szczególnej liczbie Pi, która była inspiracją dla naszych uczniów.

Pobierz pliki

 • 1 (728.86 KB)
 • 2 (49.61 KB)
 • 3 (12.46 KB)
 • 4 (61.19 KB)
 • 5 (27.34 KB)
 • 6 (487.3 KB)
 • 7 (664.07 KB)
 • 8 (897.22 KB)
 • 9 (12.94 KB)
Ekologiczna aktywność 
Uczniowie naszej szkoły zrzeszeni w dwóch kołach naukowych programu "Być jak
Ignacy” przystąpili do przedostatniego etapu pod tytułem transport. Poznają
zagadnienia związane z historią transportu, problemami transportu miejskiego,
Smart City. Zastanowią się, jak będą wyglądać miasta przyszłości oraz zaprojektują pojazdy przyszłości. Uczestnictwo w programie wymaga dużo dyscypliny, gdyż na każdym etapie muszą wykonać około dwadzieścia obowiązkowych zadań i zrealizować obszerną pracę. W wyznaczonym terminie prezentacja jest zamieszczana na platformie programu i poddana ocenie. Werwy do pracy młodym naukowcom dodały nagrody otrzymane na półmetku działań. Ekologiczna prezentacja pod tytułem "Oszczędzajmy wodę z Ignacym i Blu" została bardzo wysoko oceniona przez kapitułę konkursu i dzięki temu Szkoła uplasowała się na trzecim miejscu. Piękny kolaż zdjęć z zajęć otrzymał IV nagrodę w konkursie publiczności. Jest to olbrzymi sukces, ponieważ w rywalizacji uczestniczy ponad 200 szkół podstawowych z całej Polski.
Trzeba wykazać się nie lada kreatywnością, pracowitością i sumiennością, aby
uzyskać taki efekt. Także Młodzi odkrywcy i Agenci Nauki z nowymi nadziejami
wkraczająw kolejny etap naukowych potyczek. 
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto
obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.
Uczniowie naszej szkoły podczas lekcji zdalnych i stacjonarnych aktywnie włączyli się w obchody tego święta. Rozwiązywali krzyżówki, dyktanda i quizy językowe.
Klasy VII na plastyce wykonywały zimowe prace za pomocą kleju i pianki  do golenia oraz płatków kosmetycznych
POCZTA WALENTYNKOWA
W związku z przypadającym na 14 lutego Dniem Świętego Walentego klasy II a i III
b zorganizowały pocztę walentynkową. Dzieci przygotowały gazetkę poświęconą
temu wydarzeniu, ozdoby walentynkowe oraz miejsce, w którym znajdowała się
skrzynka walentynkowa. Uczniowie klas I – III chętnie zaangażowali się w akcję, wypełniając walentynkami skrzynkę po same brzegi. W piątek 12 lutego walentynki trafiły do adresatów.
Na plastyce w klasach VII zrobiło się walentynkowo!!!!
Były również Walentynki dla Pana Jezusa - na religii w klasach IV i VI b
Dzień Bezpiecznego Internetu 2021
obchodzić będziemy 9 lutego.

Już po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej
im. Marii Konopnickiej realizują zadania mające na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz
bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych. Inicjatywa o przystąpieniu do programu została zgłoszona do Polskiego Centrum Programu Safer Internet. Szkoła przystępując do programu, otrzyma pakiet materiałów – plakaty, naklejki, ulotki, które można wyeksponować na terenie placówki oraz wykorzystać podczas planowanych zajęć.

Włączamy się aktywnie w działania na rzecz DBI w dniach od 2 do 12 lutego, realizując zajęcia z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez organizatora, a efekty naszych działań przedstawimy w formie prac plastycznych, ulotek, plakatów, prezentacji multimedialnych przygotowanych przez naszych uczniów.


Szkolny koordynator DBI
Oszczędzamy wodę z Ignacym i Blu

Prezentujemy prace uczniów klas trzecich i siódmych poświęcone oszczędzaniu wody. Wszyscy wiemy, jak bardzo ważny jest to problem. Nasi koledzy na lekcji plastyki postanowili zachęcić społeczność szkolną do dbania o naszą planetę poprzez oszczędzanie wody. 
Ekologiczna aktywność 
Uczniowie klasy 3A należący do koła naukowego „Mali odkrywcy” oraz klas 7A, 6A i 6B zrzeszeni w kole „Agenci nauki” ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej
w Kostomłotach realizują już II etap konkursu „Być jak Ignacy. Nauka to przyszłość”. Głównym założeniem tego programu jest popularyzacja wiedzy na temat polskiej myśli naukowej wśród uczniów szkół podstawowych. Z uwagi na sytuację w kraju, zajęcia odbywają się zdalnie. Drugi etap skupia się na tematach związanych
z ekologią. Uczniowie poszerzają swoją wiedzę o: powietrzu, wodzie, odpadkach
i bioróżnorodności. Oprócz wspomnianych zajęć, uczestnicy projektu odwiedzili wirtualnie Hydropolis, Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa w Myśliborzu. Spotkali się z podróżnikiem i leśnikiem Leszkiem Urbańskim. Przed świętami naukowcy wykazali się kreatywnością, tworząc dekoracje świąteczne z materiałów recyklingowych. Obecnie wszyscy dzielnie pracują nad projektem o oszczędzaniu wody. Uczestnictwo w zajęciach daje młodym ludziom wiele radości i poczucie, że robią coś ważnego.
Kosmiczny projekt

Uczniowie klas szóstych na lekcjach geografii tworzyli projekt poświęcony układowi słonecznemu. Każdy uczeń wykonywał model wybranej planety wraz z opisem.
Był to niewątpliwie interesujący sposób zdobywania wiedzy.
W trakcie ferii życzymy wszystkim takiej zimy. Prezentujemy prace uczniów
klasy III A do lektury "Anaruk chłopiec z Grenlandii".
Choinki wykonane na lekcjach informatyki
Klasowe spotkanie świąteczne
Uczniowie klasy VIII b wraz z wychowawczynią tuż przed Świętami Bożego Narodzenia zorganizowali klasowe spotkanie
na platformie Teams.
ŚWIĄTECZNY DAR SERCA

W okresie Świąt Bożego Narodzenia w naszej szkole z inicjatywy Szkolnego Klubu Wolontariusza i Samorządu Uczniowskiego, odbywa się wiele akcji, które mają wspomóc najbardziej potrzebujących. Może do nich przyłączyć się każdy, kto ma potrzebę podzielenia się prezentem i okazania miłości bliźniemu. Również i w tym roku, mimo trudnego czasu pandemii, nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Podaruj prezent na Święta małym pacjentom Przylądka Nadziei”. W szpitalu leczy się blisko 2000 małych i tych trochę starszych pacjentów chorych na raka, którzy nierzadko czas Bożego Narodzenia spędzają w szpitalu. Z myślą o nich została zorganizowana kwesta prezentów. Od 1 do 17 grudnia br. zbieraliśmy min. zabawki, książki, klocki,
gry, puzzle, kolorowanki, zestawy kosmetyków, koszulki oraz biżuterię tak aby można było przygotować paczki odpowiednio dostosowane do wieku podopiecznych. Jesteśmy ogromnie zaskoczeni wsparciem, jakie uzyskała nasza inicjatywa! To niezwykłe, że tyle przedszkolaków, dzieci i młodzieży z naszej szkoły wraz ze swoimi rodzicami wspierają innych i mają potrzebę dzielenia się z innymi. W akcję włączyli się nauczyciele. Dzięki wsparciu wychowawców mogliśmy tak wiele darów przekazać dla szczególni dotkniętych przez los. Być może dzięki temu ich Święta nie będą tak samotne. Do akcji przyłączyli się również mieszkańcy gminy Kostomłoty. Dziękujemy naszym radnym: Pani Marzenie Kruźlak, Panom Leonowi Barylakowi i Markowi Żądło oraz w szczególności Pani Przewodniczącej Rady Gminy Agnieszce Śladowskiej, która zawsze odpowiada z wielkim sercem na nasze prośby i potrzeby. Dziękujemy wszystkim ludziom dobrego serca, którzy przyłączyli się do zbiórki prezentów, które 17 grudnia Pani Beata Rokicka wraz z mężem zawiozła podopiecznym wrocławskiej kliniki.

Koordynator Szkolnego Klubu Wolontariusza

Lilla Staworowska
Kartki świąteczne

Tradycja wysyłania kartek świątecznych w wersji papierowej powoli odchodzi
w zapomnienie. Ale klasy VII na lekcji plastyki gorąco zachęcały do utrzymania
tej tradycji.
Zwyczaje świąteczne

Najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to spędzić czas świąt w rodzinnej atmosferze, umocnić łączące nas więzi. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga nam świadome pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów
świątecznych.
Swoje zwyczaje świąteczne na lekcjach religii przedstawiały klasy: VI, VII, i VII 
Nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia jest postać Św. Mikołaja
– biskupa z Miry, o którym przypomniały na lekcjach religii, klasy III i IV.
Zimowe prace plastyczne przedstawiające ptaki w karmniku
w wykonaniu klasy Ib
Mikołajkowy łańcuch dobrych serc
Do akcji – „MIKOŁAJKOWA SŁODKOŚĆ” -w podziękowaniu dla naszych Bohaterów lekarzy oraz wszystkich służb pomocowych zaangażowanych w walkę z COVID-19 włączyli się zarówno uczniowie jak i rodzice oraz nauczyciele. Świąteczne pierniczki
i babeczki trafiły do Zakładu Usług Medycznych w Kostomłotach, dwóch wrocławskich szpitali: przy ul. Grabiszyńskiej i ul. Koszarowej, do szpitala w Oławie i dwóch aptek. Podziękowań i wzruszeń nie było końca, a uśmiech na twarzach obdarowanych był bezcenny. 
Mikołajkowa wycieczka

Na początku grudnia klasy IIIA, IVA, VIIA odwiedziły wirtualnie Hydropolis we Wrocławiu. Po tym wyjątkowym Centrum edukacyjnym oprowadzała nas pani Julia Kusch. Mogliśmy się dowiedzieć wiele ciekawostek na temat życia w oceanie, gatunków ryb głębinowych i wpływie człowieka na ekosystemy wodne. Poznaliśmy zasadę działania batyskafu i szczegóły pierwszej wyprawy na dno Rowu Mariańskiego. Uświadomiliśmy sobie, że bez wody nie ma życia i jak niewiele mamy zasobów wodnych.
Spotkanie mogło się odbyć dzięki akcji wsparcia nauczania zdalnego przez
Hydropolis. Tradycyjna wycieczka mikołajkowa odbyła się wprawdzie on- line,
ale i tak się wszystkim podobała.
Mikołajki
Czarodziejskie Drzewo

Dotarła do nas długo oczekiwana statuetka Czarodziejskiego Drzewa. Nagroda ta jest przyznawana przez Klub Gaja od 17 lat dorocznie dla najaktywniejszych instytucji w programie ekologicznym ochrony drzew. 

W 17. edycji wzięło udział 350 podmiotów: szkół, przedszkoli, samorządów oraz klubów. Nasza szkoła jest jednym z 10 laureatów tego zaszczytnego wyróżnienia.
Leśne Igraszki

W ostatni piątek listopada pani Pedagog Jadwiga Frydryk zaprosiła przedszkolaki
na Leśne Igraszki. Specjalnie na tę okazję został przygotowany leśny tor przeszkód, gra przestrzenna oraz zaczarowany zakątek.
Przedszkolaki musiały się zmierzyć z przejściem nad strumykiem, slalomem wśród
drzew, posprzątaniem zaśmieconego lasu oraz innymi równie ciekawymi zabawami.
Pomocą służyły uczennice klasy VIB dwie Julie oraz Lena. Wszystko to w scenerii zaczarowanego lasu. Gry i zabawy były podsumowaniem programu Czarodziejskie drzewo. Ozdoby przygotowywali uczniowie starszych klas w ramach lekcji przyrody
i geografii pod opieką pani Danuty Kopeć. Pozytywnych emocji było co niemiara. Radosna atmosfera towarzyszyła wszystkim grupom przedszkolnym. 
„Bajka z Pluszowym Misiem w tle na dzisiejszy czas”

Dawno, dawno temu za siedmioma górami, za siedmioma lasami STOP – to nie jest ta bajka – zacznijmy od początku.
W tym roku 25 listopada w pięknym Dniu Pluszowego Misia do Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach przyjechały autobusem szkolnym bardzo zaspane Pluszaki. Kiedy weszły do szkoły musiały zdezynfekować wszystkie cztery łapki, potem otrzymały od pani pedagog śliczne, białe maseczki i ruszyły szukać dzieci.
Udały się do klas, a tam pusto, pobiegły na salę gimnastyczną, a tam tylko „echo” się odezwało. Pomyślały: „dziewczęta i chłopcy są na stołówce i jedzą śniadanie”, ale tam też nikogo nie było. Na stołach czekało na nich małe  „co nieco”. Zjadły z apetytem chleb z miodem i ruszyły dalej szukać swoich przyjaciół. Na placu zabaw i na boisku spotkały jesienny wiatr tańczący z suchymi liśćmi, potańczyły z nimi i pobiegły do przytulnej biblioteki.
Tam spotkały panią bibliotekarkę, która przeczytała kilka ciekawostek o życiu prawdziwych niedźwiadków. Każdy Miś wypożyczył książkę.
Potem udały się do szatni, gdzie ubrały ciepłe czapki, rękawiczki, szaliki i odjechały do swoich domów.
A  w domu czekały na nich zaniepokojone dzieci, którym musiały zeszczegółami opowiedzieć o swojej dzisiejszej wyprawie. Przepraszały i obiecały, że na drugi rok, razem w tym dniu będą w szkole bawić się i cieszyć swoim towarzystwem.
W tym roku 25 listopada uczniowie i ich Pluszowe Misie mogą razem zasiąść przed komputerem i pozdrowić wszystkich nauczycieli, którzy w tym dniu będą stawiać tylko pozytywne oceny.

Pomysł na bajkę – pedagog Jadwiga Frydryk

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji.


Tego dnia także nasi uczniowie oraz nauczyciele wysyłali do siebie kartki z życzeniami i pozdrowieniami. Młodsi zaś namalowali piękne prace plastyczne, a starsi wykonali chmury wyrazowe obrazujące życzliwość.
Spotkanie on-line z leśnikiem

20 listopada odbyło się wyjątkowe spotkanie on-line z leśnikiem Leszkiem Urbańskim- specjalistą służby leśnej ds. Ochrony i użytkowania lasu w nadleśnictwie Włoszakowice, z zamiłowania globtrotera i przyrodnika. Uczniowie klas IVA i VIIA mogli dowiedzieć się o funkcjonowaniu lasu, pracy leśników, strukturze nadleśnictwa oraz jak leśnicy chronią miejscową faunę i florę. W nadleśnictwie Włoszakowice odbywa się rewitalizacja myszołowów i orła bielika. Po raz pierwszy od stu lat para myszołowów dochowała się potomstwa. Niezwykła dokumentacja z pracy ornitologów, służb leśnych i ekologów wprawiła w zdumienie niejednego uczestnika spotkania. Prelekcję ilustrowały przepiękne zdjęcia z natury np. wnętrza gniazda
znajdującego się kilkanaście metrów nad ziemią. Wirtualny spacer nie
zastąpi kontaktu z naturą, ale kontakt z pasjonatem jest fascynujący i budującydla młodych ludzi. 
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF-
Pomoc dla Jemenu

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach razem z UNICEF świętowała Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
Dzieci, Rodzice, Nauczyciele –cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach brała udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. To szczególny dzień, w którym oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa.
20 listopada dzieci, młodzież, a także dorośli jednoczą się w działaniu i podejmują inicjatywy, których celem jest okazanie solidarności z najmłodszymi na świecie, których prawa nie są respektowane.
Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, dokumentu który w 1989 roku
przyjęła Organizacja Narodów Zjednoczonych, to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. To wspaniała okazja, aby przypomnieć wszystkim, czym są prawa dziecka i że obowiązkiem nas wszystkich jest ich respektowanie. To także okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, gdzie prawa są drastycznie łamane, bądź nie są przestrzegane.
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. Ten rok szkolny jest szczególny. Sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie, a także wyzwania wynikające z procesu edukacji zdalnej, uniemożliwiają zorganizowanie uroczystych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jednak uczniowie i nauczyciele nie zapominają o tym dniu i realizują aktywności on-line, które mają zwrócić uwagę odbiorców na prawa dzieci, zwłaszcza tych w Jemenie –kraju, w którym od lat trwa największy kryzys humanitarny XXI wieku. Najbardziej bezbronnymi ofiarami są
dzieci. Tracą zdrowie, życie i szansę na szczęśliwe dzieciństwo. Polskie szkoły i przedszkola nie pozostają obojętne na los dzieci w Jemenie i włączają się w pomoc organizowaną przez UNICEF.
Do akcji przystąpiła także Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach,
która w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF, zorganizowała wiele ciekawych działań. Przedszkolaki obejrzały w szkole prezentację i
film o sytuacji w Jemenie. Poznały sylwetkę Janusza Korczaka, pedagoga, który walczył o prawa dzieci. Wysłuchały części audiobooka książki Korczaka Król Maciuś I. Śpiewały piosenki, wykonały piękne rysunki, plakaty ukazujące Lepszy świat dla dzieci w Jemenie, które zdobią korytarz szkolny. Starsi uczniowie w ramach zdalnego
nauczania obejrzeli filmik promujący akcję, wykonali prace plastyczne/graficzne,
budowali z klocków Lego Lepszą wizję świata dla dzieci w Jemenie, wzięli udział w quizie on-line Sprawdź, co wiesz o prawach dziecka oraz w quizach w aplikacji Kahoot: Wprowadzenie do praw dziecka, Dowiedz się więcej o prawach dziecka, Zostań ekspertem w zakresie praw dziecka. Postarali się także, aby w ich domach zagościł kolor niebieski. Przykleili niebieskie rysunki na szyby okien, aby pokazać solidarność ze wszystkimi dziećmi na świecie. Uczniowie w tym dniu uczestniczyli w zajęciach ubrani na niebiesko- w kolorze UNICEF.
To była niezwykle wzruszająca lekcja zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, bo przecież jak mawiał Jan Paweł II: ,,Nie wolno przechodzić obojętnie. Musimy zatrzymać się obok cierpiącego, bez względu na to, kim jest. To dar z nas samych”.
17 listopada gościliśmy panią redaktor Dorotę Kuźnik z Radia Wrocław. Nasi uczniowie: Hania, Hania, Daria, Julka, Antek i Cyprian uczestniczyli w nagraniu kolejnej audycji Akademii Młodego Radiowca. Mogli podzielić się swoimi pasjami, uwagami na temat obecnej sytuacji młodych ludzi, swoimi radościami, ale też obawami. Dla wszystkich był to debiut dziennikarski. Nagraniu towarzyszyła
radosna atmosfera, ale również trema. Młodzi adepci poradzili sobie świetnie. Mamy nadzieję, że nawiązana współpraca będzie w przyszłości owocna.
Nasza szkoła w dniach od 16 do 19 listopada brała udział
w Festiwalu internetowym z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej.

TEG to międzynarodowy tydzień poświęcony globalnym wyzwaniom, którego obchody przypadają zawsze na trzeci
tydzień listopada. Został on zapoczątkowany w 1999 roku
przez Centrum Północ-Południe działające przy Radzie Europy.
Podczas jego trwania nie tylko mieszkańcy i mieszkanki Europy, ale i całej naszej planety organizują różne wydarzenia
poruszające tematy funkcjonowania współczesnego świata, globalnych wyzwań i współzależności. W tym roku mają one najczęściej charakter on line z powodu sytuacji epidemiologicznej.
Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w Wirtualnym Festiwalu Tygodnia Edukacji Globalnej z CEO. To interaktywna forma, w której zespoły uczniowskie z różnych zakątków naszego kraju uczestniczą we wspólnej wirtualnej zabawie. Zespoły, których członkowie współpracując przez Internet, wykonują zadania związane z zagadnieniami zrównoważonego rozwoju. Nasz zespół pod nazwą Agenci Nauki (są to uczniowie klasy VIIA: Ola, Magda, Matylda, Zuzia, Cyprian, Szymon i Filip oraz Filip) wraz z setką innych grup z całej Polski miał możliwość poznania globalnych
problemów oraz zastanowienia się, jak można je rozwiązać.
W pierwszym dniu, któremu patronowało hasło: Stop nierównościom!, nasi uczniowie mogli poznać pozostałe zespoły oraz dowiedzieć się, jakie są cele Zrównoważonego Rozwoju oraz jak uczynić nasz świat bardziej sprawiedliwy dla wszystkich. Dzień drugi (Zmiana klimatu) oraz czwarty (Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój) poświęcone były problemom zmian klimatycznych oraz sposobom ich przeciwdziałania. W trzecim dniu uczyli się o migracjach i mogli zapoznać się z story- tellingiem. W trakcie tych czterech pracowitych dni uczestnicy musieli się zmierzyć
z bardzo różnymi zadaniami, często bardzo zaskakującymi, presją czasu i własnymi słabościami. Udział wymagał współpracy, umiejętności słuchania i planowania działań. Rozwiązania prezentowane były na Padlecie.
Festiwal to:
- szczypta refleksji nt. współczesnego świata…
- garść inspiracji od innych, co robić, aby lepiej chronić ludzi i planetę…
- worek konkretnych pomysłów, jak zmieniać świat na lepsze w szkole i w domu……
Lekcja patriotyzmu  🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱
Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyli podcza lekcji zdalnej
w ważnym dla każdego Polaka wydarzeniu. We wtorek o godzinie 11:11 odśpiewali hymn, włączając się tym samym do ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu". 
Poza tym na lekcji informatyki przygotowali prace na temat symboli narodowych.
Reprezentanci różnych klas uczcili 102. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości, składając symboliczny bukiet.

Pobierz pliki

 • 1. (35.18 KB)
 • 2. (320.18 KB)
 • 3. (393.34 KB)
 • 4. (336.78 KB)
 • 5. (214.75 KB)
 • 6. (195.67 KB)
 • 7. (261.56 KB)
 • 8. (270.68 KB)
 • 9. (363.83 KB)
Uczniowie klasy Ia i IIIa uczcili kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wykonali piękne kotyliony oraz prace dotyczące symboli narodowych. 
Czarodziejskie drzewo
Od wielu lat Klub Gaja realizuje program Święto Drzewa. Program ten, to szeroka edukacja na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu, twórcza współpraca
i działania praktyczne – sadzenie i ochrona drzew. W ten sposób społeczności lokalne w całym kraju podejmują się konkretnych działań dla środowiska naturalnego
i wspólnego dobra. Tradycyjnie inauguracja odbywa się 9 października. Tegoroczna
edycja odbywa się pod hasłem Święto Drzewa dla zwierząt.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach po raz kolejny wzięli udział w tej niezwykle ważnej i pożytecznej inicjatywie. Pomimo wielu przeciwności, między innymi sytuacji pandemicznej, udało się zrealizować wiele zadań. Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Miękinia posadzono około 300 sadzonek drzew liściastych i iglastych. Uczniowie sadzili młode drzewka w swoim otoczeniu, zobowiązując się o nie dbać. Akcja adopcji drzew będzie monitorowana. Jest to niezwykle korzystne i twórcze działanie, gdyż młodzi ludzie uczą się odpowiedzialności za podjęte działania, planując je, angażują członków swoich rodzin. Nasze środowisko wzbogaci się o nowe zielone płuca. W naszej gminie jest niewątpliwy deficyt drzew, więc każda tego typu akcja jest na wagę złota. Grupa młodych ludzi pod opieką pana Grzegorza Żerelika poświęciła swój wolny weekendowy czas, aby posadzić drzewka wokół boiska w Samborzu.
W październiku uczniowie młodszych klas uczestniczyli w spacerach, obserwując
z pomocą lup i lornetek okoliczną przyrodę. W klasach dokonywali obserwacji mikroskopowych tkanek drzew. Powstawały prace plastyczne, instalacje a nawet las w słoiku. Uczniowie starszych klas opracowali grę korytarzową "W poszukiwaniu
czarodziejskiego drzewa". Piękne, twórcze prace plastyczne ozdobiły gazetki ścienne. Dzieci i młodzież poznawała zależność między drzewami a zwierzętami. A wszystko to w atmosferze radości, twórczej ekscytacji i poczuciu robienia czegoś niezwykle ważnego.
Społeczność szkolna w szczególności chce podziękować panom: Piotrowi
Masłowskiemu i nadleśniczemu Waldemarowi Zarembie z Nadleśnictwa Miękinia za pomoc w realizacji programu i nieodpłatne przekazanie sadzonek. Panom Ryszardowi Gliwie i Kazimierzowi Morawcowi za transport i nieocenione wsparcie oraz panu Grzegorzowi Żerelikowi za szczególne zaangażowanie.

Marzena Oleśków
Zabawy z lekturami szkolnymi :)
Prace uczniów powstałe podczas lekcji tradycyjnych i zdalnych.
zDolny Ślązak
W dniach 19-23 października 2020 roku odbyły się w naszej placówce szkolne etapy konkursu zDolny Ślązak. Organizatorem konkursu jest Dolnośląski Kurator Oświaty, zaś realizatorem Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu we współpracy z powiatowymi ośrodkami doradztwa nauczycieli oraz dyrektorami i nauczycielami szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Głównym celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań, pasji i kompetencji kluczowych.
W naszej szkole wzięło udział 26 uczniów z następujących przedmiotów: język polski, język angielski, matematyka, fizyka, biologia, chemia, geografia.
Do etapu powiatowego uzyskaliśmy 11 kwalifikacji. Rekordzistka Wiktoria Janiec z
klasy VIII A zakwalifikowała się do konkursu z: języka polskiego, matematyki, biologii i chemii. Kajetan Oleśków z klasy VIII A z matematyki i fizyki. Kolejnymi uczniami zakwalifikowanymi do następnego etapu są: Damian Dudek klasa VIIB i
Matylda Kowalska z klasy VIIA z historii, Julia Jeleniewska z klasy VIIIA z języka polskiego, Aleksandra Kopacz z klasy VIIA z biologii oraz Kinga Frydryk z klasy VIIIA z matematyki.
Szkolna Komisja konkursowa dziękuje wszystkim uczniom za udział. Będziemy trzymać kciuki, życząc sukcesów w etapie powiatowym.
STOP PRZEMOCY!
Prace jesienne klasy Ib
DZIEŃ PAPIESKI

XX Dzień Papieski przeszedł do historii. W tym roku obchodziliśmy to szczególne
dla nas święto w niedzielę, 11 października. Ze względu na pandemię obchodziliśmy go trochę inaczej. Reprezentanci naszej szkolnej społeczności, zgłębiali znaczenie słów Papieża Polaka wraz z wiernymi uczestniczącymi we mszy świętej w kościele
w Kostomłotach. W czasie Eucharystii o godz. 12:00 uczniowie  wystąpili
z programem artystycznym, przygotowanym na okoliczność tego dnia . „Totus
Tuus – Cały Twój, Maryjo” – hasło przewodnie tegorocznego Dnia Papieskiego,
a zarazem motto życia św. Jana Pawła II było ogniwem łączącym występ młodzieży,
a postać Maryi miała szczególne miejsce w tym niezwykłym przedstawieniu. Swoim występem uczniowie stworzyli „żywy różaniec”, jedną z ulubionych modlitw Jana Pawła. Jak wiemy, różaniec składa się standardowo z pięciu tajemnic, jest jednak
mieszanką tajemnic radosnych, światła, bolesnych i chwalebnych (każda z nich dotyczy w pewien sposób Maryi). W scenariuszu każda tajemnica posiadała rozważanie oraz opis wydarzenia z życia Jana Pawła II, który wiązał się z daną tajemnicą. W ten sposób podkreślona została szczególna więź Papieża z Matką Bożą
oraz Jej rola w naszym życiu. Podczas występu wybrzmiały nastrojowe utwory muzyczne, pięknie zaprezentowane przez absolwentkę byłego gimnazjum Martynę
Sawicką, a tematycznie wpisujące się w papieskie rozważania poświęcone
Matce Bożej.

W szkole natomiast z tej okazji zostały przygotowane gazetki okolicznościowe, nawiązujące do hasła tego dnia i pontyfikatu Jana Pawła II, które zostały ustawione na szkolnych korytarzach.
Uczniowie działający w szkolnym wolontariacie, przeprowadzili zbiórkę funduszy na rzecz stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Fundacja ta, co roku obejmuje opieką blisko dwa tysiące zdolnych uczniów i studentów z małych miejscowości całej Polski.

Pomimo, że Jana Pawła II nie ma wśród nas od piętnastu lat, to ciągle na nowo ożywa – w swojej nauce, złotych myślach. Jest niedoścignionym wzorcem osobowym, który na zawsze pozostanie w naszych sercach.
Lekcja plastyki w klasie IVa i Va- „ Ze starego coś nowego i kolorowego…”
Owocowo-warzywne ludziki w wykonaniu klasy 1b
Inauguracja 18. edycji Święta Drzewa
Nasza szkoła otrzymała zaproszenie na inaugurację 18. edycji Święta Drzewa. Niestety ze względu na sytuację epidemiologiczną Pani Dyrektor nie mogła wziąć udziału w tej pięknej uroczystości. Od wielu lat klub Gaja organizuje coroczne święto drzewa w dniu 10 października. W całym kraju organizuje się akcje sadzenia drzew, happeningi, zajęcia dendrologiczne, spotkania z leśnikami. W tym roku hasłem
przewodnim jest święto drzewa dla zwierząt. Tak świętowali tę uroczystość przedszkolaki i uczniowie klas młodszych.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Dnia 5 października 2020 roku w naszej szkole odbyły się demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach wybrali trzech przedstawicieli z dziesięciu kandydatów.


Decyzją uczniów w skład Samorządu Uczniowskiego wchodzą:
Kajetan Oleśków z klasy VIIIa
Aleksandra Kopacz z klasy VIIa
Cyprian Mikulski z klasy VIIa

Wyżej wymienionym osobom gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na efekty pracy na rzecz szkoły.
V edycja programu Być jak Ignacy
W roku szkolnym 2020/2021 ruszyła V edycja programu Być jak Ignacy, którego patronem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. W tym roku kolejny raz będzie działać koło naukowe uczniów klas starszych o wdzięcznej nazwie Agenci Nauki oraz koło uczniów klas trzecich Mali Odkrywcy. Adepci kół naukowych będą poznawać zagadnienia z energii, ekologii, transportu i nowych technologii. W tej niezapomnianej podróży towarzyszyć im będzie robot o wdzięcznym imieniu Blu. Mamy nadzieję na zrealizowanie kilku wycieczek naukowych. Hasłem tegorocznego programu jest: Nauka to przyszłość.
X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
2 października 2020 obchodziliśmy już po raz ósmy w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja,
w którą corocznie włącza się około 6 tysięcy szkół z kraju i z zagranicy. W tym dniu
ludzie z całego świata uświadamiają innym, że znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym, udowadniają, że można uczyć się jej
z przyjemnością.
W naszej szkole obchody związane z tym dniem rozpoczęły się 28 września 2020r.
Na lekcjach matematyki uczniowie mieli możliwość utrwalenia tabliczki mnożenia
w grach i zabawach, układali rymowanki. 2 października w klasach IV - VIII przeprowadzono egzaminy z tabliczki mnożenia, typując osoby, które zaliczyły
mnożenie na "5". Na lekcjach informatyki w klasach VI- VIII, uczniowie mieli możliwość raz jeszcze utrwalić tabliczkę.
Zajęcia przeprowadzono z wykorzystaniem strony tabliczkamnożenia.pl.
Wszyscy biorący udział wykazali się znajomością mnożenia, dzielenia oraz pracą
w określonym czasie rozwiązując dwa testy "Test na czas", "Test 100 sekund". Najlepsi zostali nagrodzeni.
18 uczniów z klas IV -VIII uczestniczyło od 5 do 7 października w 3 dniowym Internetowym konkursie matematyczno-logicznym, ARCYMISTRZ MNOŻENIA
organizowanym w ramach obchodów X Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Zadania konkursowe to: łamigłówki matematyczno-logiczne, które wymagały od uczestników logicznego myślenia oraz umiejętności w zakresie mnożenia i dzielenia liczb.
Dziękuję wszystkim za włączenie się w realizację zadań związanych z obchodami Dnia Tabliczki Mnożenia, a startującym w konkursie internetowym super wyniku.

koordynator
szkolny: Alicja Niedziółka
Pierwszoklasiści poznają znaki drogowe, spacerując ulicami Kostomłotów.
"UMIEM PŁYWAĆ"

Uczniowie kl.III a i b w tym roku szkolnym biorą udział w pozalekcyjnych zajęciach sportowych na pływalni w Środzie Śląskiej w ramach projektu "Umiem Pływać".
CERTYFIKAT

Pobierz pliki


PIERWSZY DZIEŃ JESIENI!

23 września 2020 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach

HARMONOGRAM:
„KOLOROWY DZIEŃ”
23 września ubieramy się kolorowo, bo jesień nie jest smutna- najbardziej kreatywna
klasa otrzyma nagrodę niespodziankę.
„OWOCOWA ŚRODA”
II śniadanie ucznia urozmaicamy naszymi polskimi owocami.
„WIELKIE SPRZĄTANIE ŚWIATA 2020”
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zaczynają od porządkowania „własnego
podwórka” w środę po południu – zdjęcia z akcji prosimy przesyłać na adres pedagogspkostomloty@onet.pl

PAMIĘTAJ !
jesienią dni robią się coraz krótsze i jesteśmy słabo widoczni, dlatego zawsze NOŚ
ODBLASKI i bądź widoczny!!!

Koordynatorzy akcji:
Pedagog: J. Frydryk
M. Oleśków
M. Malinowska
M. Socha
Międzynarodowy Dzień Kropki
Narodowe Czytanie 2020
Kliknij, aby edytować treść...

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/21
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej wyglądało inaczej niż zwykle z powodu panującej pandemii. Ze względu na
bezpieczeństwo tylko uczniowie klas pierwszych rozpoczęli nowy rok szkolny w sali gimnastycznej wraz z wychowawcami, rodzicami i Dyrektorem Szkoły P. Urszulą Wielgus. Pozostali spotykali się z wychowawcami w swoich salach.
Reprezentanci klasy VIIIa uczcili rocznicę wybuchu II wojny światowej, składając symboliczny bukiet.