Wydarzenia 2013/2014


Ciekawostki u przedszkolaków

Dnia 29.05.2014r. grupa dzieci 4 letnich wraz z panią Beatą Sobaniak i Jolantą Rybak odwiedziły gimnazjum, gdzie p.Marzena Oleśków nauczycielka chemii wraz z uczennicami III klasy pokazywały dzieciom różne doświadczenia chemiczne. Oglądaliśmy " Wulkan", " Zaczarowany ogród", " Lokomotywę"
 i wiele innych ciekawych doświadczeń.
Dziękujemy p.dyrektor gimnazjum  Zofii Stankiewicz i p.Marzenie Oleśków za zaproszenie.
Zabawa to dobra sprawa!

W naszym przedszkolu nie tylko wycieczki są atrakcyjne, ale również formy prowadzenia zajęć dydaktycznych:
- prezentacje multimedialne;
- zabawy ruchowe metodą pedagogiki zabawy;
- zabawy na świeżym powietrzu.
Zabawy zarówno te dydaktyczne, ruchowe, jak i dowolne umilają nam pięknie wyposażone w nowe mebelki i zabawki sale.
"3 i 4 - latki poznają zawody"

Przyszła wiosna, a wraz z nią najmłodsze grupy z naszego przedszkola zaczęły zwiedzać naszą miejscowość.

Razem z Paniami: Beatą, Izą, Jolą i Zuzią, dzieci odwiedziły salon fryzjerski, w którym mogły przyglądnąć się pracy jaką wykonuje Pani fryzjerka. Pani fryzjerka pokazała dzieciom wszystkie niezbędne narzędzia do pracy w tym zawodzie. Na zakończenie chętne dziewczynki mogły usiąść na fotel, a Pani fryzjerka zakręciła im loki.
Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był zakład Pana Pawła Żyły - mechanika samochodowego. Pan mechanik na specjalnej maszynie podniósł samochód do góry, aby dzieci mogły zobaczyć jak wygląda od spodu. Dzieci miały możliwość obejrzenia niektórych narzędzi potrzebnych do wykonywania tego zawodu, a nawet same miały okazję zobaczyć jak się nimi posługiwać. 
W naszym zwiedzaniu nie mogło zabraknąć wycieczki na Posterunek Policji, a także do Straży Pożarnej. Na komisariacie dzieci porozmawiały z Panem Policjantem - Stanisławem Niedziółką o bezpieczeństwie na drodze, o tym, że nie wolno otwierać drzwi nieznajomym i o wiele innych rzeczach. Policjant pokazał dzieciom strój policyjny. W tej wycieczce nie mogło zabraknąć obejrzenia samochodu policyjnego, a najbardziej podobało się kiedy Pan włączył na moment światła migające i sygnał policyjny.

Wycieczka do straży pożarnej chyba najbardziej utkwiła w pamięci dzieciom. Panowie Strażacy (Grzegorz Bartoszewski i Dariusz Poniewierka) byli tak uprzejmi, że podłączyli wąż strażacki i każde dziecko miało okazję chociaż na chwilę poczuć się strażakiem "gaszącym pożar". Panowie pokazali dzieciom narzędzia niezbędne do pracy strażaka, zarówno podczas wypadku, jak i podczas pożaru. Nasze maluchy mogły dotknąć i zobaczyć jak ciężkie są nożyce do rozcinania. Dzieci widziały ubrania do pożaru, kombinezony potrzebne do zwalczania owadów, a także osobiście przymierzały kask strażacki. Największą atrakcją dla dzieci w tym dniu był odgłos wyjącej syreny i szykowanie się strażaków do akcji pożarniczej.

Mamy nadzieję, że w kolejnych dniach uda nam się poznać jeszcze kilka zawodów, jakie występują w naszej miejscowości.
Zdrowe kanapki

Ruch to zdrowie! Należy jednak pamiętać również o zdrowym odżywianiu.
Właśnie zdrowe odżywianie jest nieodłącznym elementem edukacji naszych dzieci. Każdego dnia zwracamy na to uwagę podkreślając rolę regularnego odżywiania w życiu człowieka. Przy każdej możliwej okazji wdrażamy dzieci do dbałości o higienę, konieczności mycia rąk przed posiłkami oraz po zabawie zwłaszcza na świeżym powietrzu. Naszą tradycją stało się również wspólne przygotowanie zdrowych posiłków, w co angażują się również rodzice. W ostatnich latach przygotowywaliśmy tzw. wesołe myszki z wykorzystaniem zdrowych produktów typu świeże pieczywo, sery oraz warzywa. Wykonujemy z dziećmi także koktajle oraz sałatki owocowe zgodnie z tematyką realizowaną w oparciu o podstawę programową. W tym roku wykonaliśmy z dziećmi i rodzicami zdrowe kanapki także z użyciem tylko zdrowych produktów. Dzieci spotkały się również z intendentka, która sprawdziła ich wiedzę o zdrowiu, opowiedziała wiele ciekawostek oraz z przyjemnością odpowiadała na pytania zadawane przez dzieci.
Powitanie wiosny

 Nasze przedszkole wykorzystuje każdą możliwość ,aby aktywnie spędzać czas. Taką możliwością było przywitanie wiosny 21 marca. W tym dniu dzieci przeszły w kolorowym korowodzie witając długo oczekiwaną wiosnę, która przynosi jeszcze więcej możliwości aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Z wizytą w bibliotece

Aby zdrowo się odżywiać i tryskać energią trzeba posiadać do tego odpowiednią wiedzę. W tym celu nasze przedszkolaki wybrały się do gminnej biblioteki w celu poszukiwania niezbędnych informacji na temat zdrowia i aktywności fizycznej. Wspólnie z Panią
bibliotekarką poszukiwały odpowiedniej literatury, która następnie została im odczytana. Dzieci wymyślały także zakończenie do odczytywanego przez bibliotekarkę opowiadania w celu sprawdzenia ich wiedzy o zdrowiu.
Ćwiczyć każdy może!!

W roku szkolnym 2013/2014 przedszkole w Kostomłotach przystąpiło do Ogólnopolskiej Akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Ćwiczyć każdy może" organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu. Celem działań podejmowanych w trakcie zajęć była promocja działań na rzecz aktywności fizycznej w poszczególnych obszarach:
• wychowanie fizyczne- zajęcia edukacyjne
• edukacja zdrowotna
• zajęcia zorganizowane
• aktywność z udziałem rodziny
Promocja zdrowia jest nieodłącznym elementem pracy w naszym przedszkolu. Duży akcent kładzie się na wszechstronny rozwój dziecka w tym właśnie rozwój fizyczny. Codziennie w ramach realizacji podstawy programowej nauczycielki poszczególnych grup przeprowadzają ćwiczenia poranne wykorzystując zestawy ćwiczeń przygotowane przez autorów programów. Jednak kreatywność nauczycieli pozwala na wykraczanie poza granice gotowych scenariuszy i przygotowywanie dodatkowych ćwiczeń, wprowadzanie własnych pomysłów. Staramy się na co dzień urozmaicać zabawy ruchowe dzieci i pragniemy, aby były one dla nich ciekawe. Dokładamy wszelkich starań, aby dbać o kondycję fizyczną naszych podopiecznych. Nasze dzieci korzystają w miarę możliwości z sali gimnastycznej, gdzie przeprowadzane są gry i zabawy ruchowe. W salach edukacyjnych również wykorzystujemy wszelkie możliwości, aby zorganizować dla dzieci aktywność ruchową.
Bal karnawałowy w przedszkolu w Kostomłotach!

W czwartek 06.02.2014r. w naszym przedszkolu został zorganizowany bal karnawałowy. Swoją obecnością zaszczyciły nas postacie bajkowe, baśniowe, księżniczki, królewny, rycerze, wampiry, różne zwierzątka i inne fantazyjne osobowości. Byli obecni, zawsze mile widziani goście, Rodzice naszych przedszkolaków. Jak się bawić to się bawić, wszyscy razem!!
Dzieci wesoło bawiły się przy wesołej muzyce serwowanej przez Pana Marcina Malinowskiego, który umila naszą zabawę już kolejny rok. Wystrój sali oraz przepiękne kostiumy dzieci zamieniły nasz bal w magiczny i kolorowy świat. Dzieci 6-letnie pokazały szczególnie swoje zdolności taneczne, zademonstrowały taniec belgijski angażując do tańca również swoich rodziców. Zabawa była świetna przez co uśmiechy nie znikały z twarzy dzieci i wszystkich gości. Nie obyło się również bez słodkich przekąsek i pysznych soków w trakcie szalonej zabawy!!
Dzień Babci i Dziadka!

Serce jest bogactwem, które się nie sprzedaje ani nie kupuje, ale które się ofiaruje” (Gustaw Flaubert)

W styczniu, jednym z najzimniejszych miesięcy w roku, są dwa wyjątkowe dni kiedy wszystkim robi się ciepło i miło na sercu! Jest to święto najukochańszych Babć i Dziadków. Pamiętają o tym bardzo dobrze dzieci z naszego przedszkola. By upamiętnić ten szczególny dzień, w każdej z grup organizowane były występy specjalnie dla Dziadków. Wyjątkowy i niezapomniany występ przygotowały dzieci z grupy Słoneczka i Żabki. Przedszkolaki przedstawiły występ o tematyce świątecznej przeplatany piosenkami i wierszykami kierowanymi do Babć i Dziadków przybyłych na występy. Dzieci z radością odtwarzały swoje role, na co nasi szczególni goście reagowali z głębokim wzruszeniem. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych Dziadków laurkami oraz drobnymi prezentami przygotowanymi własnoręcznie. Wspaniała, serdeczna atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu, była okazją do umocnienia więzi rodzinnej, miłego spędzenia czasu, bliższego poznania się. Babcie i Dziadkowie nie żałowali pochwał i uścisków dla swoich wnucząt co świadczy, że są Oni najwspanialszymi odbiorcami "dziecięcej sztuki".
BIAŁA ZIMA
Napadało śniegu białego 
na podwórko koło domu naszego .
Przyszła zima , biała zima 
pada , pada śnieg! 
Zasypało schody i ganek ,
pod oknami stoi biały bałwanek .
Przyszła zima , biała zima 
pada , pada śnieg! 

20 grudnia dzieci z grupy „Żabki” i „Słoneczka” zaprezentowały się w przedstawieniu pt.”Idą święta”
Występ najstarszych grup przedszkolnych obejrzała pani dyrektor Urszula Łapa oraz dzieci z przedszkola
i wychowawczynie. 
Trochę" humorku w horrorku"

Dnia 30 listopada zadebiutował w naszym przedszkolu kabaret „Horrorek”. Było to przedstawienie wystawione z okazji „Andrzejek”, a odtwórcami ról były dzieci z grupy „Żabki”.
Publiczność dobrze się bawiła, występującym aktorom również dopisywały humory!
Po występie kabaretu dzieci udały się do swoich sal
na wampirkową dyskotekę połączoną z wróżbami i pysznym poczęstunkiem.
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

W dniu 27 listopada 2013 roku najmłodsza grupa dzieci "Smerfy" została uroczyście przyjęta do grona przedszkolaków.
Podczas uroczystego pasowania na przedszkolaka, maluchom towarzyszyli rodzice. W części artystycznej dzieci zaprezentowały przygotowane na tą okazję wierszyki i piosenki. Kształtowały umiejętności zachowania się na uroczystościach oraz odgrywania ról posługując się mową, mimiką, gestem i śpiewania piosenek ilustrowanych ruchem.
Po wygłoszeniu przez maluchy przysięgi, pani dyrektor Urszula Łapa, dokonała uroczystego pasowania. Każde dziecko otrzymało medal, oznaczający przynależność do grona przedszkolaków.
Izabela Kołodziej

Mikołajki

Dnia 6 grudnia nasze przedszkole także odwiedził Święty Mikołaj. Było bardzo radośnie i uroczyście. Mikołaj porozmawiał z dziećmi, odpowiedział na wszystkie ich pytania, wysłuchał pięknych piosenek
i wierszyków przygotowanych przez dzieci specjalnie dla Niego.
Potem Święty rozdał wszystkim dzieciom prezenty i każdy mógł się z Nim sfotografować.
Dzieci były bardzo zadowolone i szczęśliwe z tego spotkania.

„Nasze bezpieczeństwo na co dzień”

 To tematyka zajęć w przedszkolu w miesiącu wrześniu.
Właśnie wtedy nowoprzybyłe do przedszkola dzieci zapoznają się z zasadami bezpiecznego poruszaniem się na terenie przedszkola i na spacerze,

 oraz w drodze do domu.
Dzieci ze starszych grup wspólnie z wychowawczyniami przypominają sobie zasady bezpiecznego zachowania się przy jezdni oraz dbaniu o bezpieczeństwo własne

i kolegów na placu zabaw i w sali przedszkolnej.
Dzieci z grupy „Żabki” miały okazję przypomnienia sobie zasad bezpieczeństwa poprzez obejrzenie prezentacji z odbytego spotkania z pracownikami policji państwem Magdaleną i Waldemarem Wasylów, którzy gościli w przedszkolu przed wakacjami.
Pani Magdalena przedstawiła dzieciom plansze edukacyjne oraz poinformowała je
o zachowaniu ostrożności w miejscach natężonego ruchu samochodowego.
Pan Waldemar wystąpił w uwielbianej przez dzieci roli komisarza Lwa.
Wszyscy się dobrze bawili, prezentacja pozwoliła dzieciom na odtworzenie w pamięci najważniejszych słów pani policjantki i niezapomnianych chwil ze wspaniałym komisarzem!
Beata Rokicka

Śpiewać każdy może......

„Jesień mieni się barwami,
złote liści lecą z drzew,
w sadzie, w parku i w alei
słychać ich cichutki szept.

Szepcą liście do jeżyka,
że już nadszedł zbiorów czas:
„Piękne jabłka do koszyka
przedszkolakom zanieść masz.!”

Szepcą liście do pajączka,
który babie lato tka.
Srebrną nitkę pajęczyny
w dni słoneczne niesie wiatr...”
B.R.
W październiku w naszym przedszkolu odbył się przegląd piosenek

i wierszyków o jesieni.
Ta piękna, malownicza pora roku ma również swoje odzwierciedlenie w literaturze.
Przedszkolaki recytowały i ilustrowały ruchem jesienne utwory.
Wszystkie grupy zaprezentowały się znakomicie, repertuar był kolorowy

i urozmaicony tak jak „polska złota jesień…”
Beata  Rokicka

Październik minął przedszkolakom pod hasłem Już jesień. 9 października odbyła się wycieczka przyrodnicza do lasu w Piotrowicach. Dla naszych przedszkolaków była to okazją do zobaczenia pięknej i kolorowej jesiennej przyrody. Radosne maluchy uważnie obserwowały każdy zakątek lasu, aby ich uwadze nie umknęły żadne szczegóły.
Jesień to również czas grzybobrania. Mądre przedszkolaki wiedzą jednak, że nie wszystkie grzyby są jadalne, a dzięki spacerze mogły na własne oczy obejrzeć kilka rodzajów grzybów, zarówno tych nadających się do spożycia, jak i tych, których zjadać nam bezwzględnie nie wolno.
Poza tym, dzieci miały świetną okazję poszukać niezbędnych jesiennych atrybutów, które następnie wykorzystały do przygotowania jesiennych kompozycji.
To był zdecydowanie dzień pełen wrażeń!

Wystawa w przedszkolu

 

W dniach 14.10.13r.- 17.10.13r na korytarzu naszej szkoły została wyeksponowana wystawa rodzinnych prac plastycznych pod nazwą Cztery Pory Roku- Jesień. Prace wykonały dzieci z przedszkola z pomocą swoich najbliższych. Efektowne kompozycje zamieniły wejście do naszego przedszkola w bajkowy jesienny las. Dzieci miały okazję zaprezentować swoją pomysłowość, poprzez pryzmat pięknej, złotej polskiej jesieni. Niezwykle barwne prace ukazały ogromny potencjał twórczy drzemiący w naszych najmłodszych uczniach. Dzięki takim wydarzeniom wiemy, że rodzice chętnie i z zaangażowaniem uczestniczą w życiu naszego przedszkola. Dziękujemy i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej wystawie, która odbędzie się zimą.

Jesień w oczach uczniów

jest piękną wielobarwną i wesołą porą roku.

„Jesień”
Kto powiedział, że jesień jest smutna?
„Kto powiedział, że jesień jest smutna,
Że ma kolor szarego płótna,
Że jej prawie nie widać we mgle?
Kto to wszystko powiedział?
Ja nie!
Dla mnie jesień to pora wesoła,
Roześmiana i gwarna jak szkoła!
Lśniąca skórką kasztana na trawie,
W odlot ptaka wpatrzona ciekawie.
Jesień – roztargniona malarka
Gubi farby po lasach i parkach,
A ja biegam wciąż za nią z ochotą
I znajduję brąz, czerwień i złoto!”