WYCIECZKA DO ZAMKU KSIĄŻ
Klasy Ia, Ib i IIIb
25 października 2013 r.
Pod koniec października pojechaliśmy w okolice Wałbrzycha, by zobaczyć perłę Dolnego Śląska – Zamek Książ - trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce.
Obserwując go z punktu widokowego mogliśmy oczyma wyobraźni, zamiast zamkowego kompleksu, zobaczyć bryczkę z woźnicą i zaprzęgniętymi doń dwoma końmi. Kiedy wkroczyliśmy na wybrukowany dziedziniec odbyliśmy podróż w przeszłość – wspaniała architektura…., armaty u wejścia…, egzotyczna roślinność…
W pierwszej sali czekała na nas pani przewodnik, która opowiadała nam ciekawostki dotyczące zamku oraz rodziny, która go zamieszkiwała a przede wszystkim księżnej Daisy. Zwiedziliśmy imponującej wielkości komnaty, z których najpiękniejsze to Sala Maksymiliana, Salon Chiński, Salon Zielony i Hall Myśliwski. W każdym pomieszczeniu zamku były piękne marmurowe kominki, wspaniałe zdobione sufity i podłogi oraz meble. Ogromne wrażenie zrobiła na nas ściana, przy której w myślach wypowiada się marzenia – oby się spełniły! Na terenie wokół zamku podziwialiśmy piękne ogrody.
Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie stadniny koni wraz z powozownią i stajniami. Pan przewodnik zdradzał nam tajniki hodowli koni. Najodważniejsi mogli nakarmić konia marchewką ;).
Piękna jesienna aura sprawiła, że mogliśmy na własnej skórze odczuć i na własne oczy zobaczyć prawdziwą złotą polską jesień, w którą ubrane były drzewa Książańskiego Parku Krajobrazowego. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy autobusem do szkoły.
Joanna Sierszeń
Z WIZYTĄ W RADIO
8 października 2013r. Radio Wrocław odwiedzili uczniowie klas czwartych wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach. Chętnie skorzystaliśmy z wyjazdu, ponieważ nie na co dzień pojawia się możliwość przyjrzenia się z bliska pracy po drugiej stronie mikrofonu. Tuż przed godziną 10.00 zostaliśmy powitani przez jednego z pracowników, który przybliżył nam historię wrocławskiego studia.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od sali, w której znajdowały się gromadzone przez lata odbiorniki radiowe. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się zarówno współczesnym modelom, jak i tym pochodzącym jeszcze z czasów przedwojennych. Dzieci mogły zobaczyć również pierwszy telefon komórkowy. Następnie udaliśmy się do sali koncertowej, gdzie w ciszy i skupieniu wysłuchaliśmy próby instrumentów smyczkowych. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie studiów emisyjnych i nagraniowych. W rozdzielni elektroakustycznej poznaliśmy zasady przesyłania sygnału radiowego - to właśnie z tego miejsca głosy dziennikarzy i nagrania muzyczne przesyłane są do nadajnika, a stamtąd w postaci fal radiowych docierają do naszych domów. Za przeszkloną szybą znajdowało się pomieszczenie emisyjne, skąd sygnał nadawany jest na żywo, przez krótką chwilę mogliśmy obserwować pracę prezenterów radiowych.
Marzeniem naszych uczniów było pozdrowienie nauczycieli, pracowników oraz kolegów ze szkoły za pośrednictwem radia. Niestety nie udało się, być może powrócimy tu za rok. Teraz już wiemy, że program radiowy to nie tylko głos, który słyszymy na antenie. Audycję tworzy bowiem zespół ludzi, którzy wspólnie pracują na sukces. Zwiedzanie stacji radiowej zakończyliśmy wpisem do księgi gości, wszyscy uczniowie mogli pozostawić tam swój ślad wpisując swoje imię.
Uczestnicy wycieczki.