Wydarzenia 2016-17

_____________________________

Wierszolandia

13.06.2017r. odbył się przedszkolny konkurs "Wierszolandia". Dzieci recytowały wierszyki przed komsją w składzie:


1.Anna Jeleniewska
2.Jadwiga Frydryk
3.Izabela Chimko

Każdy z uczestników konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom, a zwycięzcy dodatkowo nagrody książkowe. Gratulujemy wszystkim dzieciom, które miały chęci do wyuczenia się wybranego wierszyka, a rodzicom dziękujemy za pomoc i zaangażowanie!!!

Sejmik Ekologiczny

    26 kwietnia 2017r. w Przedszkolu nr 27 przy ul.Dembowskiego we Wrocławiu odbył się XIII Sejmik Ekologiczny zorganizowany przez Ligę Ochrony Przyrody. Troje dzieci z naszego przedszkola uczestniczyło w tym wydarzeniu, bo podczas sejmiku rozdano dyplomy i nagrody wyróżnionym uczestnikom konkursu pt. ”Kwiaty pól i łąk”, a byli to: Oliwia Jakubowska, Alicja Wasylów i Adam Pańków. Nagrodzonym przedszkolakom serdecznie gratulujemy, a pani Magdalenie Wasylów składamy serdeczne podziękowania za zorganizowanie bezpiecznego transportu i współuczestniczenie w tym ważnym dla naszych dzieci wydarzeniu.

Opiekun koła Ligii Ochrony Przyrody 
Beata Rokicka

Światowy Dzień Ziemi

    22 kwietnia 2017r. z okazji Światowego Święta Ziemi organizowano w przedszkolu zajęcia o o tematyce ekologicznej:dzieci oglądały filmy edukacyjne, uczyły się piosenek o segregacji śmieci i szanowaniu przyrody oraz malowały plakaty. W dniu 27 kwietnia opiekun koła Ligii Ochrony Przyrody B.Rokickawraz z dziećmi z grupy „Żabki” przedstawiła przedszkolakom teatrzyk o treści przyrodniczej, wszyscy dobrze się bawili tańcząc i śpiewając.

Niezwykła lekcja przyrody

Dnia 12 kwietnia grupy zerowe uczestniczyły w niecodziennej lekcji przyrody. Do naszego przedszkola przybyły świnki morskie - Danio i Monte. Prezentację tych małych sympatycznych zwierzątek przygotowała i prowadziła pani Agnieszka Śleziak wraz z córką Leną, wychowanką naszego przedszkola. Dzieci miały możliwość bezpośredniej obserwacji świnek morskich, dowiedziały się jakie są ich wymagania żywieniowe, na czym polega codzienna opieka na zwierzątkami, mogły wziąć je na ręce. Bardzo atrakcyjne dla dzieci okazało się przygotowanie klatki wraz z potrzebnymi akcesoriami oraz karmienie świnek pokarmem roślinnym przygotowanym przez Lenkę. Było to wspaniałe doświadczenie dla naszych dzieci. Bardzo dziękujemy pani Agnieszce i Lenie za odwiedziny w przedszkolu i ciekawą prezentację. 

W ośrodku zdrowia

Grupa pięciolatków odwiedziła w dniu 10 kwietnia kostomłocką przychodnię. Dzieci złożyły życzenia pracownikom służby zdrowia z okazji ich święta i zaśpiewały piosenkę, w podziękowaniu otrzymały gromkie brawa, słodycze i kolorowe naklejki. Jednak prawdziwą nagrodą dla przedszkolaków była wizyta w gabinetach fizjo i hydroterapii, w których dzieci mogły zapoznać się z pracą fizjoterapeuty i rehabilitanta. Przewodnikiem po obu gabinetach była pani Anna Makówka, która opowiedziała dzieciom o swojej pracy i pokazała na jakich sprzętach ćwiczą pacjenci. Pani Ania zademonstrowała także sposób działania urządzeń służących m.in. do krioterapii. Przedszkolaki jednogłośnie stwierdziły, że praca mamy ich koleżanki – Zosi Makówki jest bardzo ważna i potrzebna, bo dzięki niej wiele osób może wyleczyć dokuczliwe dolegliwości i wrócić do sił i prawidłowego funkcjonowania. Dziękujemy !!!

„Spotkanie z muzyką”

Wielkanocne „Spotkanie z muzyką” odbyło się w rytmie wesołych melodii przygrywanych na puzonie. Dzieci poznały budowę tego instrumentu i mogły spróbować same na nim zagrać. Najlepszym puzonistą okazał się Fryderyk Tomczuk, którego tato również grana tym instrumencie, a i sam Frycek posiada w domu własny puzon przeznaczony dla dzieci, na którym ćwiczy pod czujnym okiem taty.

Dzień Wiosny

21 marca br. dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych wystąpiły w przeglądzie wierszy i piosenek o wiośnie. Następnie cała przedszkolna gromada wyposażona w wiosenne rekwizyty przemaszerowała kostomłockimi ulicami z okrzykami oznajmiającymi pożegnanie zimy.

Dzień Babci i Dziadka

Babciu, Dziadku – kochamy Was!
Dnia 26 stycznia 2017 roku sześciolatki z naszego przedszkola pod pieczą pani Marii Targosz i pani Joanny Sierszeń przygotowały uroczystą akademię z okazji Święta Babć i Dziadków. Wnuczęta zabrały swych dziadków w podróż do przeszłości. Uczyniły to poprzez znane wszystkim utwory, m.in. "Dwudziestolatki", "Parasolki", "Chodź pomaluj mój świat", "Ładne oczy". Zastanawiały się nad czasami, kiedy to babcia z dziadkiem sie poznali, do jakiej chodzili kawiarenki, kto, kogo i na której randce pocałował...? Wśród wierszy i piosenek nie zabrakło również tańców; był walczyk do piosenki "Cała sala śpiewa z nami", taniec z parasolkami do "Parasolek", taniec z kolorowymi chusteczkami do "Chodź pomaluj mój świat", taniec do utworu Johanna Straussa "Polka Trisch-Trasch" oraz taniec żydowski. Wszystkim babciom i dziadkom oraz pozostałym gościom występy młodych "artystów" bardzo się podobały. Świadczyły o tym gromkie, entuzjastyczne brawa, wspólny śpiew i ... torba cukierków dla dzieci. :)

Wiosenne spotkanie z muzyką

Do przedszkola zawitała już pani Wiosna. Trochę się pospieszyła, bo przedszkolaki doskonale wiedzą że do jej prawdziwego nadejścia pozostało jeszcze kilka dni, ale dzieci tak bardzo marzą o cieplutkim słoneczku, śpiewie ptaków i kolorowych kwiatach, że z radością oddały się wiosennym śpiewom i pląsom. A miały okazję bawić się tak wesoło na „Spotkaniu z muzyką”, które odbyło się 13 marca.

Z cyklu poznajemy zawody

Już w pierwszych dniach marca przedszkolaki rozpoczęły przygotowania do wiosny. Odwiedziły Sklep Wielobranżowy prowadzony przez panią Marcelinę Janiec, w którym poszukiwały odzieży odpowiedniej do pory roku. W sklepie pani Marceliny dzieci znalazły nie tylko wiosenne czapeczki, kurtki i bluzy ale także buty, gustowne apaszki i chusty. Mama Artura Jańca – kolegi dzieci z grupy 5 latków opowiedziała o swojej pracy, pokazała dzieciom w jaki sposób działa kasa fiskalna oraz zapoznała je z innymi towarami sprzedawanymi w sklepie, a były to np. pościele, prześcieradła, koce. Przedszkolaki przekonały się, że w sklepie pani Marceliny Janiec może ubrać się cała rodzina począwszy od maluszka, a kończąc na gustownym ubraniu dla babci czy dziadka.
Dzieci odwiedziły również sklep z zabawkami pani Agnieszki Śladowskiej, chłopcy rozglądali się tam w poszukiwaniu prezentów dla dziewczynek z okazji Dnia Kobiet i z pomocą pani Agnieszki wybrali dla koleżanek piękne upominki.

Bal karnawałowy 2017

10 lutego dzieci przedszkolne zamieniły się w postacie z bajek a to wszystko za sprawą balu karnawałowego.

Pracownicy Leśnictwa w Przedszkolu

6 lutego do przedszkola zawitali pracownicy Leśnictwa Wawrzeńczyce: podleśniczy Paweł Leśniak i stażysta Damian Misiuna. Celem wizyty było zapoznanie dzieci z potrzebą dokarmiania zwierząt żyjących na łące i w lesie w okresie zimowym. Panowie leśnicy przygotowali dla dzieci prezentację multimedialną i prelekcję o tym jakie zwierzęta żyją w środowisku leśnym i czym się odżywiają. Dzieci miały dla leśników niespodziankę…przyniosły do przedszkola warzywa, ziarna zbóż, siano i podarowały karmę dla zwierząt. Jak się okazało przedszkolaki posiadały już dużą wiedzę o różnych zwierzętach, bo w październiku ubiegłego roku obchodziły w przedszkolu Światowy Tydzień Zwierząt. Dzieci wspólnie z nauczycielkami i przy pomocy rodziców już w listopadzie założyły „Ptasią stołówkę” i dokarmiają ptaki, w grudniu wraz z dziećmi ze szkoły uczestniczyły w akcji Ligii Ochrony Przyrody „Wigilia dla zwierząt”. Panowie leśnicy pochwalili dzieci za tak aktywną działalność pomagającą zwierzętom przetrwać zimę, a po spotkaniu w przedszkolu udali się prosto do paśników i włożyli do nich smakołyki od kostomłockich przedszkolaków.

Spotkanie z muzyką

W przedszkolu przy Szkole Podstawowej im.M.Konopnickiej w Kostomłotach w miesiącach styczniu i lutym miały miejsce ciekawe wydarzenia. W Nowy Rok dzieci wkroczyły w rytmach rock and rolla dzięki „Spotkaniu z muzyką” prowadzonym przez mgr sztuki panią Alinę Zwoźniak z Wrocławia. Podczas tego spotkania tak jak co miesiąc przedszkolaki zostały zapoznane z nowym instrumentem. W styczniu była to trąbka, w lutym w zimowej scenerii dzieci wysłuchały utworów granych na klarnecie. Jak zawsze podczas spotkań z panią Aliną był śpiew i zabawy muzyczno-ruchowe, które rozwijają w dzieciach zainteresowania różną formą muzyki kształtują poczucie rytmu.

Dzień Babci i Dziadka

W styczniu jak każdego roku wychowankowie przedszkola nie zapomnieli o swoich babciach i dziadkach. Dla tych wyjątkowych gości dzieci zaprezentowały przedstawienie pt.”Bajkowe jasełka”. Wnuczki i wnuczęta występowały w rolach postaci z bajek zmierzających do betlejemskiej szopki. A wędrowali do niej: Jaś z Małgosią, Czerwony Kapturek, Pszczółka Maja, Kopciuszek, Smerfetka i inni znani bohaterowie dziecięcych bajek i baśni. Jak przystało na jasełka w ubogiej stajence Maryi i Józefa nie zabrakło aniołów, pasterzy i trzech króli. Po występie przedszkolaki obdarowały dziadków laurkami, a babcie za piękne przedstawienie częstowały dzieci słodyczami.

Jasełka 2016

Ubieramy choinkę

Mała choineczka,
piękna panieneczka
cały rok zielona, 
zimą wystrojona!

Już jest! Piękna, zielona, samodzielnie przez dzieci przystrojona bombeczkami choineczka! Dzieci chętnie, zgodnie i z wielkim zaangażowaniem jęły przyozdabiać zielone drzewko. Potem, w rytm zimowych piosenek tańczyły i pląsały wokół niej.

Grudniowe spotkanie z muzyką - Obój i kolędy

Mikołajki w przedszkolu 


Dnia 5 grudnia 2016 roku wszystkie dzieci uczęszczajace do naszego przedszkola brały udział w Mikołajkach. W tym ważnym dla nich dniu wszystkie grupy przedszkolne obejrzały przedstawienie teatralne pod tytułem "Zajęcza chatka", w wykonaniu artystów z Krakowa. Bardzo ciekawe przygody zajączka i lisa nagrodzone były gorącymi owacjami wszystkich przedzkolaków. W oczekiwaniu na przybycie najważniejszego w tym dniu goscia – Mikołaja - przedszkolaki śpiewały piosenki i recytowały wiersze po czym przybył do nich długo wyczekiwany Mikołaj. 

Wycieczka do fabryki Bombek


Bombki, trąbki, nawet słoń!

Dnia 2 grudnia 2016 r. przedszkolaki z grupy 0 ‘a’ i 0 ‘b’ uczestniczyły w wycieczce do Fabryki Bombek w Złotoryi. Głównym celem wycieczki było zapoznanie dzieci z procesem produkcji bombek. Przedszkolaki zatem miały możliwość zobaczenia każdego etapu powstawania bombek; od szklanej przezroczystej, dmuchanej nad ogniem rurki, do wspaniale udekorowanej kolorowej, pięknie zapakowanej kuli. Dzieci uczestniczyły również w warsztatach własnoręcznego dekorowania bombek, które potem mogli zabrać ze sobą do domu. Można było dostrzec wielkie zaangażowanie „artystów” podczas pracy. Ponadto każdy przedszkolak otrzymał bombkę w kształcie serca z dekorem imienia. Wszyscy wrócili zatem zadowoleni z jakże udanej i atrakcyjnej wycieczki. :)

Listopadowe spotkanie z muzyką

W trakcie listopadowego „Spotkania z muzyką” dzieci zapoznały się z budową wiolonczeli. Słuchały gry na tym pięknie brzmiącym instrumencie i zaglądały do jego wnętrza, aby odnaleźć duszę…
W trakcie koncertu dzieci wraz z solistką zaśpiewały piosenkę pt.„Daj złociaka na zwierzaka”mającą zachęcić do niesienia pomocy zwierzętom w schronisku.

Święto Misia

„Święto pluszowego misia obchodzimy właśnie dzisiaj,
Miś pluszowy, miś różowy , misiu szary i brązowy”
KAŻDY KOCHA MISIA BO, MIŚ PLUSZOWY TO JEST TO!
25 listopada obchodziliśmy w przedszkolu święto Pluszowego Misia.
Dzieci w tym dniu przyniosły do przedszkola pluszaki i razem z nimi świętowały, nie zabrakło gromkiego STO LAT! Na cześć misiów oczyświście!

Wystawa malarska

18 listopada obejrzeliśmy w Gminnym Ośrodku Kultury w Kostomłotach wystawę malarstwa p.MaciejaSzynala. Dzieci z zainteresowaniem oglądały pejzaże, portrety, obrazy religijne. Każdemu podobały się inne obrazy, ale dzieci jednogłośnie stwierdziły, że praca malarza artysty jest ciekawa, choć wymaga wiele cierpliwości i wytrwałości. Kto wie, może wśród przedszkolaków drzemią ukryte talenty…

11 LISTOPADA

W listopadzie w przedszkolu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Dzieci gościły panią Monikę Janiec, nauczycielkę historii z Gimnazjum im.ks.J.Twardowskiego w Kostomłotach, która w bardzo przystępny i plastyczny sposób opowiedziała dzieciom o utracie niepodległości przez Polskę i o święcie jakie obchodzimy w dniu kolejnej rocznicy jej odzyskania. Pani Monika przedstawiając prezentację multimedialną zaznajomiła dzieci z symbolami narodowymi Polski i wspólnie z nimi odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego. Hania Janiec, córka pani Moniki, wychowanka przedszkola w grupie pięciolatków pięknie wyrecytowała dwa wierszyki o treści patriotycznej, których nauczyła ją mama. Dzieci nagrodziły swoją koleżankę gromkimi brawami, a pani Monice Janiec podziękowały wręczając wiązankę biało-czerwonych róż.
Dzieci w tym dniu na porannych zajęciach w przedszkolu odnajdowały Polskę na efektownym podświetlanym globusie. Sprawdziły na jakim kontynencie leży Polska i jakie kraje z nią sąsiadują.
10 listopada na pewno zapadnie w pamięci niejednego małego patrioty, bo w przedszkolu rozbrzmiewał raz po raz refren piosenki :”Jesteśmy Polakami i ja i ty i brat, jesteśmy Polakami wie o tym cały świat, jesteśmy Polakami czy duży czy też mały, jesteśmy Polakami, nasz znak to Orzeł biały!”

Ja i moje emocje :)

Dnia 10 listopada w grupach sześciolatków odbyły się zajęcia z zakresu profilaktyki zachowań agresywych. Poprowadził pedagog resocjalizacji – pan Arkadiusz Tyrała - z Centrum Rozwoju Edukacji i Kompetencji INVESIS POLSKA.Zajęcia miały charakter warsztatów, podczas których dzieci dowiedziały się jakie podstawowe emocje możemy rozpoznać, które z nich należą do przyjemnych, a które do ... mniej przyjemnych oraz jak sobie radzić z tymi negatywnymi. Wszystkim uczestnikom towarzyszyły dziś tylko te pozytywne, prowadzący bowiem starał się robić wszystko aby wywołać uśmiech na twarzy każdego dziecka.

Złota Polska Jesień w piotrowickim lesie!!!

W tym roku jesień poskąpiła nam słonecznych dni, bowiem już od października zaczęła się plucha i szarobury widok za oknem. Planując wycieczkę trzebabyło bacznie obserwować prognozy pogody. No i udało się! Dzień 4 listopada 2016 r. to najpiękniejszy jesienny dzień tego roku. Słoneczny, kolorowy od barw jesieni – poprostu złoto-czerwony! A gdzie było tak pięknie? - A no w lesie, do którego gromada kostomłockich przedszkolaków udała się w tym dniu. Zadowolenie i uśmiechy na twarzach doskonale oddały nastrój panujacy w tym dniu. Dzieci spacerowały po lesie, rozpoznawały gatunki drzew, zbierały dary jesieni i oczywiście szukały sladów zwierząt. Radosne i pełne energii, z naręczami bukietów z liści wróciły do szkoły wesołym, rozśpiewanym autobusem. ;)

ANDRZEJKI 2016

Z okazji Andrzejek, w przedszkolu, były wróżby, czary, zabawa i tańce i ubaw bez miary! Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku!

Świeżaki - marsz do przedszkola!

Biedronkowe świeżaki w postaci owoców - jabłuszek, gruszek, śliweczek oraz warzyw – marchewek i brokułów przywędrowały do przedszkola! Nie zabrakło również grzybów, oczywiście tych jadalnych! Dzieci śpiewając „Owocową piosenkę” p.Aliny Zwoźniak wykonały taniec ze świeżakami i przygotowały sałatkę owocową. Mniaam….! Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki! Zachęcamy wszystkich do zjadania pysznych owoców i warzyw zwłaszcza w jesienne i zimowe chłody. 

Obchody tygodnia zwierząt

W dniach 24-28 października odbywały się w naszym przedszkolu obchody Światowego Tygodnia Zwierząt. W tych dniach dzieci poznawały warunki życia zwierząt egzotycznych, gospodarskich, leśnych i domowych oraz sposoby pomocy i opieki nad zwierzętami. Obchodziły Dzień Kundelka śpiewając piosenki i recytując wierszyki o tematyce związanej z pieskami oraz oglądały teatrzyk kukiełkowy kształtujący postawy odpowiedzialnej troski o los zwierzątka, którym zdecydowaliśmy się opiekować. Odbyły się też dni „zwierzątkowegoprzebranka”, „pluszaczka zwierzaczka” oraz „zwierzaczka cudaczka” wykonanego przez dzieci z warzyw.
Wszystkim Rodzicom składamy serdeczne podziękowania za pomoc w obchodach Światowego Tygodnia Zwierząt. Zaopatrując dzieci w niezbędne w tych dniach pomoce daliście Państwo dowód życzliwej troski o losy zwierząt i sprawiliście radość swoim pociechom wykazując się pomysłowością i zaangażowaniem. W dalszym ciągu życzymy owocnej współpracy! Wychowawczynie grup: Joanna Sierszeń, Maria Targosz, Bogusława Czado i Beata Rokicka.

Spotkanie z muzyką

10 października w przedszkolu odbyło się jesiennne "Spotkanie z muzyką". Dzieci pląsały w rytm jesiennych przebojów pod kierunkiem pani Aliny Zwoźniak, nie zabrakło także pokazu mody któremu przewodniczyła pani Jesień. Na pewo każda z pań chętnie skorzystałaby z takiego wyjątkowego nakrycia głosy.

Wizyta Policji w Przedszkolu

W październiku odwiedzili nas policjanci:aspirant sztabowy Jacek Janus z Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej i starszy sierżant Paweł Rychel z PP Kostomłoty. Panowie policjancji opowiedzieli dzieciom jak dotrzeć bezpiecznie do przedszkola idąc pieszo z rodzicami, przyjeżdżając samochodem czy autobusem szkolnym. Zwracali uwagę na korzystanie z przejść dla pieszych i noszenia odblasków. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały policjantów i zadawały pytania. Dziękujemy za ważną lekcję bezpieczeństwa.