2015/16

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/16

PIKNIK RODZINNY 2016

18 czerwca odbył się drugi piknik rodzinny. W tym dniu na terenie naszej szkoły rodzice zarem z pracownikami szkoły przygotowali wiele atrakcji. Było przepyszne ciasto w wielu wydaniach smakowych, pieczone kiełbaski, kącik florystyczny, kącik kolorowych warkoczyków, stoisko harcerzy, którzy tworzyli niesamowite figury z balonów, dmuchana zjeżdżalnia, kucyk w towarzystwie kozy, występ taneczny dzieci z koła tanecznego, kąpiel w pianie oraz oczywiście loteria fantowa. Zarówno pogoda jak i goście dopisali i razem mogliśmy się wspaniale bawić przy dźwiękach rytmicznej muzyki.

„Jak nie czytam, jak czytam”

10 czerwca o godzinie 10.00 uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Kostomłotach wzięli udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. 
 Organizatorem głównym akcji była redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. 
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły w tym dniu przynieśli książki ze swoich domowych zbiorów, inni czytali te wypożyczone z biblioteki szkolnej. Każdy czytał to, na co miał ochotę. Preferencje czytelnicze uczniów mogliśmy obserwować po ich stroju, ponieważ na tę imprezę czytelniczą każdy miał założyć w koszulkę wg podanego klucza kolorów: zwolennicy bajek –różowe, zwolennicy horrorów – czerwone, zwolennicy książek przygodowych –zielone, zwolennicy kryminałów/sensacji – czarne, zwolennicy fantastyki – niebieskie, zwolennicy komiksów – żółte , zwolennicy innych – białe.
 O oznaczonej przez organizatora godzinie 260 uczniów z wychowawcami , innymi nauczycielami, dyrekcją szkoły i rodzicami czytało siedząc na ławeczkach, kocach bądź na trawie. Do akcji zaprosiliśmy też wszystkie grupy przedszkolaków – 76, którym czytały panie przedszkolanki. Łącznie w akcji wzięło udział 358 dzieci i dorosłych. Wcześniej uczniowie przygotowali się do tej akcji układając krótkie hasła promujące czytelnictwo, zostały one zaprezentowane przez uczniów, a następnie wywieszone na korytarzu szkolnym i w bibliotece. 
Wydarzenie zostało udokumentowane fotograficznie w sposób pokazujący frekwencję. Szkoła prześle sprawozdanie z przeprowadzenia akcji do głównego organizatora.  Wśród placówek, które wezmą udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, zostaną rozlosowane nagrody książkowe i rzeczowe oraz bezpłatne prenumeraty czasopism wydawanych przez Agencję Sukurs („Biblioteka w Szkole”, „Świetlica w Szkole”, „Wszystko dla Szkoły”).

Akcja miała na celu
Promocję czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo;
Podkreślenie konieczności tworzenia przez środowiska szkolne, władze lokalne 
i struktury państwa warunków do skutecznej edukacji czytelniczej w szkołach
 i ułatwiania dzieciom oraz młodzieży dostępu do bibliotek i atrakcyjnej dla nich literatury;
Upowszechnienie opinii, że szansą na poprawę wskaźników czytelnictwa jest edukacja czytelnicza młodego pokolenia; 
Promocja bibliotek szkolnych, podkreślanie ich znaczenia dla edukacji czytelniczej,
uświadamianie wszystkim, którzy nie doceniają ich roli w szkole i jaki ma wpływ na zachowania czytelnicze uczniów;

Jak podkreślają eksperci, jedyną nadzieją na wzrost fatalnych wskaźników czytelnictwa w Polsce jest przede wszystkim promocja czytelnictwa wśród dzieci 
i młodzieży, a przewodnią rolę w jego aktywizacji pełnić powinny biblioteki szkolne. 

Bibliotekarz szkolny

Jadwiga Sroga

Sukces młodych przyrodników z klas IV-VI

Uczniowie z klas IV-VI w roku szkolnym 2015/2016 licznie wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych Świetlik. 
Głównym celem konkursu jest rozpowszechnianie nauk przyrodniczych jako ciekawego, fascynującego źródła wiedzy o świecie, dostępnego dla każdego. Nowatorska formuła, polegająca na przeprowadzeniu doświadczeń, wskazuje na kilka ważnych elementów: uświadamia, że wszystko co dzieje się w naturze ale też w domu, szkole, w środowisku najbliższym każdemu dziecku, da się wyjaśnić w sposób naukowy. 
W tym roku w konkursie wzięło udział 27 uczniów. Wyróżnienie i nagrodę otrzymało 8 uczniów: 
Wojciech Dajer –klasa IVa
Marcel Blaut – klasa Vb
Mariusz Bronowicki- klasa Vb
Bartłomiej Dudka – klasa Vb
Emilia Nowodczyńska – klasa VIa
Julia Bonnassieux – klasa VIa
Kacper Miśkowski-klasa VIb
Mateusz Żałobnik –klasa VIb
Nagrodzonym uczniom gratuluję i życzę wyższych wyników w konkursach przyrodniczych.
Janina Kasak

ZWYCIĘSTWO KOSTOMŁOCKICH CZWARTOKLASISTÓW

W dniu 03.06.2016r. na obiekcie sportowym „Moje boisko Orlik” w Udaninie odbył się Międzypowiatowy Turniej w Piłkę Nożną Drużyn Szkół Podstawowych. Organizatorami zawodów byli Gmina oraz Szkoła Podstawowa w Udaninie. Wszystkich przybyłych zawodników powitała Wójt Gminy Udanin Pani Teresa Olkiewicz oraz Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Udaninie Pani Bożena Basa, która po krótkim przemówieniu oficjalnie otworzyła rozgrywki. W rywalizacji klas IV wzięły udział: SP Kostomłoty, SP Udanin oraz SP Miękinia. Doskonale spisali się uczniowie czwartej klasy z SP Kostomłoty, którzy zajęli I miejsce wygrywając zdecydowanie swoje mecze.
Wyniki rozegranych meczów: Kostomłoty-Udanin 4:2,Kostomłoty - Miękinia 1:0, Udanin-Miękinia 3:0. Opiekunem drużyny był nauczyciel wychowania fizycznego Bogusław Boczniewicz. Na zakończenie zawodów zwycięskie drużyny otrzymały puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora. Na wszystkich uczestników czekała również gorąca pizza oraz napoje. Szkołę w turnieju reprezentowali: Kacper Kochaniak, Gabriel Lecki, Tomasz Kunecki, Paweł Szczepaniak, Szymon Karpeta, Dominik Kontak Hubert Choptianny oraz Wojciech Dajer.

Dzień Demokracji 
w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach

Dnia 23 maja w dniu urodzin patronki naszej szkoły Marii Konopnickiej uczniowie wraz z nauczycielami zaplanowali Dzień Demokracji. Tego dnia zajęcia trwały 20 minut a przerwy 10, nie było podziału na klasy a dzieci tworzyły grupy zróżnicowane wiekowo. Uczniowie mogli uczestniczyć w zaproponowanych przez siebie warsztatach min. tanecznych, literackich, teatralnych, relaksacyjnych, matematycznych, muzycznych, plastycznych i z samoobrony. Najciekawsze okazały się warsztaty kulinarne, na których można było przygotować orzeźwiającą lemoniadę i nauczyć się zasad savoir vivre przy stole. Wyłoniona Komisja Budżetowa i Samorząd Uczniowski zadbali o wspólny posiłek. Na koniec Dnia Demokracji dokonaliśmy spontanicznego podsumowania: był wspólny taniec, krótki pokaz samoobrony, ekspozycja prac plastycznych i mini wykład Kuby o powstaniu tęczy, nie tylko tej z wiersza Marii Konopnickiej. 

Są laureaci powiatowego konkursu plastycznego 
"W trosce o nasze bezpieczeństwo"

W tegorocznym powiatowym konkursie plastycznym "W trosce o nasze bezpieczeństwo" zorganizowanym przez Komendę Główną Państwowej straży Pożarnej zostali wyłonieni laureaci. 

W kategorii klas 1-3 szkół podstawowych

I miejsce - Bryan Oleśków
II miejsce - Kacper Krowicki
III miejsce - Patryk Matuszek

W kategorii klas 4-6 szkół podstawowych

I miejsce - Szymon Strzelecki
II miejsce - Weronika Wybieralska

Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się dnia 22.05.2016 o godz. 13:00 na Skwerze Zesłańców Sybiru w Środzie Śląskiej podczas obchodów Dnia Strażaka.

Zwycięskie prace jednocześnie biorą udział w konkursie wojewódzkim. 
Gratulujemy i życzymy powodzenia!

4 MEDALE CYPRIANA MIKULSKIEGO W KARATE

Cyprian Mikulski uczeń Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach osiąga od kilku miesięcy świetne wyniki sportowe. W okresie od października do maja startował w 3 turniejach karate; Goju Ryu Shuseikan w Wińsku, Wołów Cup 2016 w Wołowie oraz Budokan Cup we Wrocławiu odnosząc spore sukcesy. Zdobył w nich 4 medale: 2 złote i 2 brązowe. Cyprian trenuje w średzkiej sekcji karate pod okiem senseia Bogusława Boczniewicza, medalisty mistrzostw świata i europy, wielokrotnego mistrza Polski w karate, nauczyciela wf w SP w Kostomłotach.

Spotkanie z pisarką Moniką Marin

"O rzeczach ważnych mogłabym rozmawiać godzinami… Może właśnie dlatego uwielbiam pisać książki"


Dnia 10 maja odbyło się niezwykłe spotkanie z pisarką dla dzieci i młodzieży, autorką trylogii Kroniki Saltamontes, które odnoszą ogromny sukces zarówno w Polsce jak i poza granicami naszego kraju. Monika Marin, nauczycielka, pisarka, podróżniczka, dziennikarka, ale też kierowca wyścigowy. Na codzień mieszka i pracuje w rodzinnym Szczecinie, dlatego tym bardziej czuliśmy się zaszczyceni, że pomimo odległości znalazła dla nas ten jeden dzień aby przyjechać i opowiedzieć o swoich pasjach i być może zaszczepić chęć do pisania.
To było niezwykłe spotkanie, po którym pozostaną nie tylko miłe wspomnienia ale też pamiątkowe zdjęcia i książki z jej autografem.

Czy w naszej szkole rosną pisarze…….?

 Pani Monika Marin przywiozła ze sobą dwie części trylogii „Kroniki z Saltamontes” zatytułowane „Ucieczka z mroku” i „Tajemnicze bractwo”.
W rozmowie z pisarką dzieci dowiedziały się, że wcześniej zajmowała się dziennikarstwem, ale jeśli ją coś zainspirowało, to zapisywała to i czekała czy coś ciekawego z tego wyniknie. Opowiedziała uczniom, że pierwszym recenzentem jej książek był syn, który wskazywał to, co w książce było ciekawe lub to, co go nudziło. Autorka udzieliła uczniom wielu rad dotyczących pisania, zdradziła kilka sekretów pisarskich, zachęcała do czytania i pisania. Opowiedziała też o swoich podróżach motocyklem po Europie.
W drugiej części spotkania dzieci zadawały pisarce pytania na temat inspiracji, pierwszych prób literackich, podróży, rodziny itp., później autorka rozdawała autografy i chętnie fotografowała się z młodzieżą. Pochwaliła uczniów naszej szkoły za to, że są zainteresowani czytaniem, że wiele wiedzą, są bystrzy i otwarci. Na koniec dzieci kwiatami podziękowały pisarce za przybycie i bardzo mile spędzony czas, a wielu uczniów, którzy zaopatrzyli się w książki pani Moniki Marin, chętnie powędrowało z ich bohaterami w niezwykłą podróż….
Mamy nadzieję, że nasza pani z biblioteki – Jadwiga Sroga i pani Anna Jeleniewska ucząca języka polskiego zaproszą innych znanych pisarzy i będziemy mogli poznać również ich twórczość.
Uczennica klasy szóstej Julia Bonnassieux

Dni bezpieczeństwa 

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych i ich odpowiednią postawę w chwili zagrożenia zdrowia a nawet życia, w Szkole Podstawowej im Marii Konopnickiej w Kostomłotach zorganizowano „ Dni bezpieczeństwa” w dniach 4 – 6 maja 2016 r. Działania przeprowadzone zostały w trzech etapach. W pierwszym dniu w klasach I- III  przeprowadzone zostały pogadanki na temat bezpieczeństwa w szkole na ulicy oraz w środkach komunikacji. W klasach trzecich uczniowie pogłębiali wiedzę o ruchu drogowym oraz poznawali znaki drogowe, wykorzystując grę dydaktyczną ,,Znaki drogowe”. W drugim dniu uczniowie swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa zaprezentowali w sposób plastyczny, wykonując plakaty o bezpieczeństwie. Najciekawsze prace wyeksponowane zostały na korytarzu szkolnym. Ponadto uczniowie klas trzecich wzięli udział w prezentacji przeprowadzonej przez panią Jadwigę Srogę „Pierwsza pomoc”. Przypomnieli sobie numery ratunkowe. W ostatnim dniu bezpieczeństwa wszyscy uczniowie klas I- III wzięli udział w pokazie zorganizowanym przez Ochotniczą Straż Pożarną Kostomłoty . Nasi strażacy stanęli na wysokości zadania, prezentując najmłodszym uczniom naszej szkoły nowoczesne wozy strażackie tj. samochód techniczny z całym sprzętem oraz samochód gaśniczy. Uczniowie mogli poznać wyposażenie takiego wozu nie tylko z zewnątrz, ale także mieli możliwość przebywania wewnątrz tych pojazdów. Strażacy w ciekawy sposób prezentowali stroje służące do różnych akcji, wyposażenie jakie potrzebne jest w chwilach ratowania ludzkiego życia, prezentowali udzielanie pierwszej pomocy. Niezwykłą atrakcją dla dzieci była możliwość trzymania węża gaśniczego, z którego ogromnym strumieniem lała się woda. Nasi uczniowie na długo zapamiętają wizytę niecodziennych gości. Była to niezwykle pouczająca i ważna lekcja zachowania się w sytuacjach trudnych, gdyż od naszej wiedzy i umiejętności może zależeć ludzkie życie.

Organizatorzy akcji: M. Targosz. M. Socha, I. Soplińska

Sprawdzian szóstoklasisty

Dnia 5 kwietnia 2016 uczniowie klas szóstych, w całej Polsce, przystąpili do sprawdzianu, który pisali na zakończenie szkoły podstawowej. Do testu przystąpiło 348 tys. uczniów VI klas szkół podstawowych. W naszej szkole przystąpiło do egzaminu 33 uczniów.
O godz. 9 uczniowie przystąpili do pierwszej części, która obejmowała zagadnienia z języka polskiego i matematyki.
O godz. 11.45 w całej Polsce rozpoczęła się druga część sprawdzianu z języka obcego. W naszej szkole z j. angielskiego pisało: 16 uczniów, z j. niemieckiego 17 uczniów.

Lekcja matematyki w terenie - rysujemy figury w skali

    Uczniowie klasy IVb uczestniczyli w zajęciach z matematyki przeprowadzonych 22 marca 2016r. na terenie boiska szkolnego. Celem zajęć było rysowanie figur geometrycznych (kwadratów i prostokątów) w skali rzeczywistej 1:1, pomniejszonej 1:2, powiększonej 5:1 oraz zdobywanie wiedzy i umiejętności w praktyce. Uczniowie wykorzystali przybory matematyczne: linijki, ekierki, kątomierze. Podzieleni na grupy rysowali, mierzyli, liczyli i sprawdzali, jakiej długości są narysowane przez nich boki w kwadracie i prostokącie, a następnie rysowali figury w pomniejszeniu i powiększeniu, pamiętając o rzeczywistych wymiarach w skali 1:1. Bardzo dobrze radzili sobie z rysowaniem kątów w figurach wykorzystując kąt prosty. Atmosfera pracy sprzyjała uczniom, wiedzę wyniesioną z lekcji mogli wykorzystać w praktyce, bawiąc się przy tym wspaniale.   
nauczyciel matematyki - Alicja Niedziółka

PODSUMOWANIE TYGODNIA MATEMATYKI
w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej
w Kostomłotach

„Matematyka jest wszędzie. Tak ten świat jest urządzony, że bez niej ani rusz! Matematyka jest wszędzie: w liściach drzew i w kłosach zbóż... 
Matematyka jest wszędzie! Tak już jest i nadal będzie!”

O tym, jak ważną rolę pełni matematyka w życiu każdego człowieka wiedzą prawie wszyscy. Aby zainteresować tą niezwykle przydatną dziedziną wiedzy uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach zorganizowano w dniach 14-18.III. 2016r. „Tydzień z Matematyką". Zadania były przydzielone dla dwóch grupach wiekowych i polegały na uczestnictwie w konkursach, turniejach, quizach matematycznych, które uatrakcyjniały nie tylko lekcje matematyki.
W poniedziałek świętowaliśmy „Dzień Liczby PI”. Wydarzenie miało na celu pokazanie, że matematyka to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy. Uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną i wykonywali plakaty nawiązujące tematycznie do tego święta. Wtorek, to dzień krzyżówek, który stał się wspaniałą okazją do utrwalenia pojęć matematycznych i pracy zespołowej. Środa, dzień rywalizacji w rozgrywkach warcabowych, w których wzięło udział 34 uczniów z klas I-VI. Najlepszymi warcabistami w kategorii poszczególnych klas okazali się z klas I – Jakub Piszczek, klas II – Szymon Konieczny, klas III – Konrad Żak, klas IV – Paweł Szczepaniak, klas V – Karol Głowacki, klas VI – Dominik Oleśków. Nagrodę specjalną za wytrwałość i zaangażowanie w rozgrywkach otrzymał uczeń klasy II – Miłosz Zieliński. Po wielu emocjach turniejowych uczniowie wszystkich klas wyciszyli się projektując i kolorując parkietaże wg. własnego pomysłu. W czwartkowym quizie - „Skojarzenia matematyczne” rywalizowało 12 uczniów z klas IV –VI. Najwięcej prawidłowych skojarzeń z pojęciami i terminami matematycznymi podał zespół z klasy Vb Jagoda Wójtowicz, Bartłomiej Dudka oraz zespół z klasy VIa Emilia Nowodczyńska i Julia Bonnassieux. Piątkowy poranek przywitał wszystkich promieniami słońca i humorem, który przewijał się na lekcjach j. polskiego w wierszach, opowiadaniach, dowcipach o tematyce matematycznej. Dobry nastrój przydał się wszystkim startującym w „Szkolnym Konkursie Matematycznym”, który zakończył „Tydzień z matematyką”. Najlepszymi na etapie szkolnym z klas czwartych okazali się: Kuba Lipczyński IVa, Konrad Gruszecki IV b – I miejsce, Aleksandra Kłodnicka IVb – II miejsce, Wojciech Dajer IVa – III miejsce, z klas piątych - Marcel Blaut Vb – I miejsce, Aleksandera Laskowska Va– II miejsce, Julia Janiec Va i Aleksander Mamczarz Va– III miejsce, z klas szóstych -Kacper Miśkowski VIb – I miejsce, Mateusz Żałobnik VIb – II miejsce , Emilia Nowodczyńska VIa – III miejsce.
Podczas podsumowania „Tygodnia z Matematyką”, które odbyło się 23 marca 2016r. p. dyr. Urszula Łapa wręczyła dyplomy i nagrody rzeczowe uczestnikom quizów i konkursów. Nagrodę specjalną otrzymała uczennica klasy VI b Wiktoria Mielnik za wyrecytowanie na forum szkoły rozszerzenia liczby Pi i Julia Janiec z klasy Va za przedstawienie sylwetki wybitnego matematyka „Pitagorasa” w prezentacji multimedialnej. Zaangażowanie uczniów w realizację zadań, w czasie trwania tygodnia matematyki jest najlepszą ewaluacją tego projektu i świadczy o tym, że nasi uczniowie lubią ten przedmiot. MATEMATYKA dla niektórych nie stanowi żadnych tajemnic i prawdą jest, że „…Matematyka jest wszędzie! Tak już jest i nadal będzie!”
Koordynator projektu edukacyjnego „Tydzień z Matematyką” p. Alicja Niedziółka dziękuje fundatorom nagród rzeczowych: p. Agnieszce Śladowskiej za artykuły szkolne, p. Agnieszce i p. Adamowi Piszczek za gry planszowe i słodycze oraz nauczycielom, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia: p. Urszuli Wielgus, p. Jadwidze Frydryk,
p. Jadwidze Srodze oraz wychowawcom klas.

A. LASKOWSKA I K. FRYCKI MISTRZAMI POWIATU W PŁYWANIU 

W dniu 22 marca 2016r.w Środzie Śląskiej odbyły się Mistrzostwa Gminy i Powiatu Średzkiego w pływaniu. W zawodach, które odbyły się na pływalni Średzkiego Parku Wodnego wzięli udział również uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach. Szkołę reprezentowali: Laskowska Aleksandra, Rostkowska Maja, Perużyńska Kalina, Sieńko Karolina oraz Frycki Konrad. Złote medale zdobyli Aleksandra Laskowska, która startowała na dystansie 50m stylem klasycznym klas piątych oraz Frycki Konrad w stylu dowolnym na dystansie 25 m klas trzecich. Bardzo dobre 4 miejsce zajęła Maja Rostkowska 50 m klasykiem klas piątych oraz Perużyńska Kalina 5 m-ce stylem dowolnym na 25 metrów klas trzecich. 7 miejsce w tej samej konkurencji zajęła Sieńko Karolina. Zawody stały na wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy nagrodzeni zostali również pięknymi medalami.

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca uczniowie jak co roku spędzili przyjemnie i pożytecznie. 
Klasy młodsze wzięły udział w turnieju rycerskim i związanymi ze stanem rycerskim zabawami i quizami.
Natomiast uczniowie klas 4-6 w sali kinowej GOK obejrzeli film "W pustyni i w puszczy" na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Na koniec wzięli udział w quizie dotyczącym powieści, który usystematyzował już poznane wiadomości i je utrwalił.

Wielkanoc tuż tuż

Przed nami święta wielkanocne i z tej okazji uczniowie klas 2 pod przewodnictwem swoich wychowawczyń przygotowali apel wielkanocny, który wprowadził nas w klimat nadchodzących świąt. Było pięknie, wymownie i wzruszająco.

Powiatowy Konkurs Recytatorski
,,Między poezją a prozą”

Przez dwa dni, tj. 17 i 18 marca, w Gminnym Ośrodku Kultury w Kostomłotach uczniowie prezentowali swoje zdolności artystyczne w Powiatowym Konkursie Recytatorskim, którego organizatorami były panie: Anna Jeleniewska, Kamila Pełech- Kostrzycka i Magdalena Socha, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach. Na widowni zasiedli zaproszeni goście: Pan Stanisław Wicha- Wójt Gminy Kostomłoty, Pani Jolanta Klimkiewicz- Dyrektor Gminnego Ośrodka Obsługi Szkół i Pani Urszula Łapa- Dyrektor Szkoły Podstawowej, którzy wraz z uczniami, z rodzicami i opiekunami przysłuchiwali się wystąpieniom recytatorów ze szkół podstawowych powiatu średzkiego. 
Pierwszego dnia popisom młodych interpretatorów z uwagą przyglądało się jury w składzie Kamila Pełech- Kostrzycka, Anna Zwierzyńska- Kożuszko, Małgorzata Wojtania- Król,Violetta Konowrocka- Kassjan. 

Komisja w wyniku owocnych obrad wyłoniła laureatów klas IV- VI:

1. miejsce- Sara Szafrańska
2. miejsce- Amelia Dorożko
3. miejsce- Natalia Ciszewska

Wyróżnienia otrzymali:
Oliwia Mrochen
Patrycja Tęcza
Julia Adamiak

W kategorii poezja śpiewana nagrodzono następujących uczniów:

1. miejsce- Natalia Potrzeba
2. miejsce- Justyna Czarniecka
3. miejsce- Sara Matusiak

Wyróżnienia otrzymali:
Ludmiła Jędraś
Zuzanna Jaszczuk

Drugiego dnia komisja w składzie Barbara Glazer, Jadwiga Frydryk, Katarzyna Bisztyk i Anna Cieplik ustaliła laureatów klas I- III:

1. miejsce- Cyryl Sierszeń
2. miejsce- Aniela Przystał
3. miejsce- Marcelina Czurko

Wyróżnienia otrzymali:
Amelia Oleksyk
Aleksander Dulęba
Julia Kamecka

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy !
Ogromne podziękowania składamy również na ręce nauczycieli, rodziców, którzy poświęcili swój czas, aby pomóc w przygotowaniach.

Organizatorzy

"Patriotyzm 2016"

50 działań na 1050 lecie chrztu i powstania Państwa Polskiego
Dnia 16 marca 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach nastąpiło uroczyste rozpoczęcie obchodów 1050 lecia chrztu i powstania Państwa Polskiego. O godzinie 10.00 cała społeczność szkolna zgromadziła się na boisku i utworzyła Flagę Polski z biało czerwonych kartek. Następnie już w sali gimnastycznej uczennice klasy VI zapoznały wszystkich z kolejnymi etapami realizacji projektu „Patriotyzm 2016”. Przed uczniami min. „Turniej rycerski”, wycieczki historyczne, założenie staropolskiego ogrodu i warsztaty plastyczne pt. „W stronę Polski”. Na zakończenie przenieśliśmy się w przeszłość oglądając legendę „O trzech braciach Lechu, Czechu i Rusie” przygotowaną przez chłopców z klas trzecich.
Koordynator projektu: pedagog mgr Jadwiga Frydryk

Babcie czytają polskie legendy

Pani Wanda Iwaszków- babcia Jacka i Jakuba i Pani Krystyna Andrejańczyk- babcia Amelki, czytały wnukom i ich kolegom oraz koleżankom polskie legendy. Dzieci w skupieniu słuchały opowieści o ,,Złotej Kaczce” i ,,Kluskowej Bramie”. Następnie bardzo chętnie odpowiadały na pytania zadawane przez p. Jadwigę Frydryk dotyczące treści legend.
Spotkanie miało na celu propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.

Pasowanie uczniów klas I na czytelników biblioteki szkolnej

W środę 9 marca w naszej szkole odbyło się uroczyste przedstawienie z okazji pasowania uczniów klas Ia, Ib, Ic, na czytelników biblioteki szkolnej. Program artystyczny przygotowała klasa IV a. Zainscenizowała ona wiersz Juliana Tuwima pt. „Rzepka”. Uczniowie pierwszych klas odgadywali zagadki i wysłuchali próśb książek. I wtedy przyszedł czas na złożenie przez nich przyrzeczenia.. Wszyscy przyrzekli, że będą czytać i szanować książki. Po złożeniu przyrzeczenia zostali pasowani pasowania na czytelników biblioteki szkolnej. Na zakończenie uroczystego spotkania pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy. Całą imprezę zorganizowała nasza bibliotekarka Pani Jadwiga Sroga. 
Kuba Lipczyński

Konkurs czytelniczy pt. „Tuwim byłby ze mnie dumny”.


Dnia 2 marca w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Kostomłotach odbył się konkurs dla uczniów klas drugich pt. „Tuwim byłby ze mnie dumny”. Uczniowie mieli za zadanie na podstawie testu wykazać się wiedzą ze znajomości utworów Juliana Tuwima. Oceniani byli osobno uczniowie klas drugich i osobno uczniowie klas trzecich.

Oto wyniki:
W kategorii klas drugich:
I miejsce –Cyprian Mikulski
II miejsce - Aleksander Dulęba
III miejsce – Milena Kata
W kategorii klas trzecich:
I miejsce Kacper Szelachowski 
II miejsce Kamila Wers i Kinga Fryderyk 
 Jadwiga Sroga 

Gminny Konkurs Recytatorski
„Między poezją a prozą”

Kolejny etap zmagań konkursowych za nami, ponownie zmierzyli się ze sobą recytatorzy tym razem w Gminnym Konkursie Recytatorskim. 03.03.2016r odbył się bowiem drugi etap konkursu recytatorskiego, jego organizatorkami, jak poprzednio były panie: Anna Jeleniewska i Kamila Pełech - Kostrzycka, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Kostomłotach.
Jury w składzie: p. Jadwiga Frydryk, p. Małgorzata Helwin, p. Kamila Pełech – Kostrzycka, p. Anna Jeleniewska w wyniku owocnych obrad wyłoniło następujących laureatów:
I miejsce – Olivia Mrochen 
II miejsce – Patrycja Tęcza
II miejsce – Jan Śmidoda

Wyróżnienia otrzymali:
Aleksandra Gabor 
Wiktoria Mielnik 


Gminny Konkurs Recytatorski klas I-III,,Między poezją a prozą”


Dnia 4 marca w sali kinowej Gminnego Ośrodka Kultury w Kostomłotach odbył się gminny etap Konkursu Recytatorskiego ,,,Między poezją a prozą”. Jego organizatorem była p. Magdalena Socha. W konkursie uczestniczyło 11 uczniów z klas I- III ze szkół podstawowych z Kostomłotów, Karczyc i Piotrowic. Jury w składzie: p. Renata Zielińska, p. Katarzyna Bisztyk, p. Jadwiga Frydryk i p. Magdalena Socha przyznało następujące miejsca:
1. miejsce: Cyryl Sierszeń
2. miejsce: Julia Kamecka
3. miejsce: Zofia- Macherzyńska- Szubert

Wyróżnienia otrzymali:
Julia Jeleniewska
Aleksander Dulęba
Urszula Sobota

Zwycięzcom gratulujemy !

Szkolny Konkurs Recytatorski
„Między poezją a prozą”

Jak co roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Kostomłotach odbyły się zmagania recytatorów, którzy 26 lutego 2016r. przystąpili do zmagań w Szkolnym Konkursie Recytatorskim. Organizatorkami konkursu były panie: Anna Jeleniewska i Kamila Pełech - Kostrzycka, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Kostomłotach.
Jury w składzie: p. Jadwiga Frydryk, p. Kamila Pełech – Kostrzycka, p. Anna Jeleniewska w wyniku owocnych obrad wyłoniło następujących laureatów:
I miejsce – Olivia Mrochen 
II miejsce – Patrycja Tęcza
II miejsce – Wiktoria Mielnik
Wyróżnienia otrzymali:
Julia Synówka 
Aleksandra Gabor 
Wojciech Dajer
W kategorii poezja śpiewana nagrodzono następujących uczniów: 
I miejsce – Zuzanna Jaszczuk
II miejsce – Martyna Młodawska
III miejsce – Zuzanna Glita

Szkolny Konkurs Recytatorski klas I-III
,,Między poezją a prozą”


26 lutego 2016 r. grupa recytatorów z klas młodszych Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej uczestniczyła w eliminacjach szkolnych, które odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury
w Kostomłotach. Sprawami organizacyjnymi zajęła się p. Magdalena Socha. Uczniowie deklamowali wiersze Juliana Tuwima, Jana Brzechwy czy Ewy Szelburg- Zarembiny.
Spośród dwudziestu kilku uczestników komisja w składzie: p Jadwiga Frydryk, p. Jadwiga Sroga
i p. Bożena Szczypczyk wyłoniła laureatów.
1. miejsce- Cyryl Sierszeń
2. miejsce- Aleksander Dulęba
3. miejsce- Julia Jeleniewska

Wyróżnienia otrzymali:
Urszula Sobota
Julia Łata

Zwycięzcom gratulujemy!

,,(…) Polacy nie gęsi, iż swój język mają.”

19 lutego odbył się w naszej szkole ,,Dzień języka ojczystego”, podczas którego uczniowie klas starszych zmagali się z potyczkami ortograficznymi, a młodsi szlifowali umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz pięknego pisania.
Mistrzami ortografii zostali:
Bartek Dudka, Kamila Głodek, Julia Synówka, Olivia Mrochen, Kuba Lipczyński, Emilia Nowotczyńska, Wojciech Dajer, Aleksander Mamczarz, Julia Bonnasssieux, Aleksandra Laskowska, Wiktoria Mielnik, Weronika Wybieralska.
Mistrzami czytania ze zrozumieniem zostali:
Karolina Sieńko, Julia Gacka, Aleksandra Wasylów, Damian Dudek, Amelia Wardzyk, Igor Strzebak, Julia Łata, Julia Jeleniewska, Marcel Fornal, Kajetan Oleśków, Cyprian Mikulski, Jacek Iwaszków, Dominik Czastek, Maria Krzyżak, Maja Przybylińska, Dominik Kopała, Kacper Szelachowski, Jakub Medyński, Milena Kata, Konrad Frycki.
Mistrzami kaligrafii zostali:
Bryan Oleśków, Antoni Krzyżak, Łukasz Byszyński, Cyryl Sierszeń, Kornel Marchewka

SP KOSTOMŁOTY MISTRZEM POWIATU 

W dniu 17.02.2016r.w Malczycach odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. Organizatorem zawodów był pan Szymon Latała nauczyciel wf SP w Malczycach. W rywalizacji chłopców klas 6 startowało 5 szkół z -Malczyc, Środy Śląskiej, Pisarzowic, Rakoszyc oraz Kostomłotów. Znakomicie spisali się w nich uczniowie Szkoły Podstawowej w Kostomłotach. Podopieczni Bogusława Boczniewicza nauczyciela wf zostali Mistrzami Powiatu wygrywając wszystkie mecze. Turniej rozgrywany był systemem każdy z każdym. Drużyna z Kostomłotów wygrała kolejno w setach z Rakoszycami 2:0,Środą Śląską 2:0 oraz Malczycami 2:1.W finale po zaciętym i wyrównanym pojedynku pokonali szóstoklasistów z Pisarzowic 2:0. Zawody stały na wysokim poziomie sportowym oraz organizacyjnym. Wszystkim uczestnikom turnieju należą się słowa uznania za udział w zawodach, zaangażowanie oraz walkę do ostatniego punktu.

Gminny Przegląd Jasełek

17 I w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się Przegląd Jasełek, w którym wzięły udział szkoły podstawowe Gminy Kostomłoty. Uczniowie z naszej placówki pod opieką p. Iwony Bekieszczuk i p. Katarzyny Burczyk zachwycili komisję i publiczność perfekcyjną grą aktorską. Dopracowane dialogi, odpowiednia muzyka, bogata scenografia i barwne stroje przyczyniły się do zdobycia 1. miejsca. 

Spotkanie z policją klas II i III 

WOŚP
24 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

„Człowiek nie jest tylko sprawcą swoich czynów,
ale przez te czyny jest zarazem w jakiś sposób "twórcą" siebie samego. ”


W tym roku po raz kolejny przy Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Kostomłotach zarejestrowany został Sztab WOŚP. Dwudziestu siedmiu wolontariuszy, uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kostomłotach, kwestowało 10 stycznia na terenie Gminy Kostomłoty. Podczas 24 Finału WOŚP zbierane były pieniądze „ Na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów”. Wolontariusze zostali zapoznani przez szefa Sztabu z zasadami postępowania podczas kwesty i przeszkoleni przez przedstawiciela policji pana Stanisława Niedziółkę. 
Gminny Ośrodek Kultury przygotował imprezę muzyczną, w czasie której śpiewały
i tańczyły dzieci z naszych szkół. Wystąpił też chór „ Dyszkant” z Kątów Wrocławskich. Podczas tej imprezy licytowane były gadżedy WOŚP. Za wylicytowane przedmioty uzyskaliśmy 1775,00 złotych. Wolontariusze do puszek zebrali 9496,00 złotych. Łącznie podczas tego Finału nasz Sztab zebrał 11271,00 złotych. Każdy wolontariusz był obecny podczas liczenia pieniędzy ze swojej puszki a pieniądze były liczone przez komisję w składzie: p. Urszula Wielgus, p. Marta Raczyńska, p. Bożena Szczypczyk, p. Jadwiga Sroga.
Składam podziękowania wszystkim , którzy przyczynili się do organizacji 24 Finału. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziękuję Dyrektorowi i pracownikom BS w Kostomłotach za rozliczenie zebranych pieniędzy. Dziękuję również Pani Dyrektor GOK-u za pomoc i za to, że od wielu już lat współpracuje z naszym Sztabem przy organizowaniu kolejnych Finałów WOŚP. Szczególne podziękowania kieruję do wszystkich, którzy wsparli finansowo WOŚP. 
Lista wolontariuszy: Wiktor Stankiewicz , Julia Chmiel ,Wiktoria Bucze , Julia Bonnassieux, Zuzanna Piszczek, Marta Antosz, Martyna Rybak, Katarzyna Młynarczyk, Kinga Janiak, Dominika Olbert, Wiktoria Czuber, Szymon Strzelecki, Kamil Filipiak, Joanna Iwaszko, Oliwia Mendelowska, Jadwiga Sroga, Katarzyna Solarska, Aleksandra Błądek, Maja Kuprowska, Julia Janiec, Sandra Wójcik, Martyna Młodawska, Maja Rostkowska, Aleksandra Laskowska, Małgorzata Bąk , Patrycja Tęcza, Kacper Miśkowski. 

Szef Sztabu Jadwiga Sroga

Wieczornica 2016

Wystawa klocków lego

Uczniowie klas od 4 i 5 wzięli udział w niecodziennej wystawie poświęconej najpopulaniejszym klockom świata "LEGO". Emocji i wrażeń było bardzo wiele. A oto relacja jednego z uczestników wycieczki:

Dnia 16 grudnia pojechaliśmy na wycieczkę do Wrocławia na "Wystawę klocków lego". Wyjechaliśmy z Kostomłot o 8:35.
Do Wrocławia dotarliśmy około godz. 9:45. Gdy wyszliśmy z autobusu, ustawiliśmy się w parach i poszliśmy oglądać największego na świecie "Titanica" ułożonego z klocków lego. Widzieliśmy też bohaterów StarWars. Oprócz tego podziwialiśmy zestawy z filmów o "Harym Poterze" i "Władcy Pierścieni". Duże wrażenie wywarła na mnie też makieta przedstawiająca kolejki, ulice, miasta i wielkie wesołe miasteczko. Wycieczka bardzo mi się podobała i będę ją polecał wszystkim moim znajomym.
Kuba Boczniewicz

Przedstawienie teatralne pt.: Mniam, mniam"

Dnia 10 grudnia w naszej szkole gościliśmy aktorów, którzy w przedstawieniu zatytułowanym "Mniam, mniam" przypomnieli nam jak ważne są nasze nawyki żywieniowe i jak zdrowo się odżywiać.

Mikołajkowa wycieczka do teatru.

6 grudnia to dzień szczególny dla wszystkich dzieci. Mikołajki w naszej szkole obchodziliśmy w tym roku 4 grudnia. Uczniowie klas trzecich wraz z opiekunami M. Sochą i M. Targosz ten dzień spędzili w stolicy Dolnego Śląska. Najpierw spacerowali po wrocławskim rynku, gdzie podziwiali kolorowy jarmark bożonarodzeniowy, a następnie udali się do Teatru Polskiego na spektakl ,,Dzieci z Bullerbyn” w adaptacji Anny Ilczuk. Dialogi ulubionych bohaterów lektury często wywoływały u dzieci lawinę śmiechu. Scenografia i oprawa muzyczna zachwycały młodych widzów, którzy uznali, że mikołajkowa wycieczka do teatru była udana !

Dzień Życzliwości

Tradycyjnie już w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Ten niezwykły dzień upamiętniany jest w Polsce 21 listopada. W tym roku zaczęliśmy wcześniej bo już 20 listopada . Był to szczególny dzień pełen uśmiechu, radości, uprzejmości oraz serdecznych pozdrowień. Uczniowie oraz nauczyciele postanowili, aby w ubiorze każdego znalazł się atrybut koloru żółtego, który symbolizuje życzliwość. Starsi uczniowie częstowali kolegów, koleżanki, nauczycieli oraz rodziców cukierkami, aby jeszcze bardziej osłodzić im ten jakże piękny dzień. Odbyło się również spotkanie na którym wszyscy oglądali specjalnie przygotowane filmiki o tym jak być życzliwym, śpiewali znaną wszystkim piosenkę pt. "21 listopada" . Zwieńczeniem spotkania była nauka wspólnego tańca życzliwych, który był okazją do radosnej zabawy. Na korytarzu zostało umieszczone drzewko, na które można było przyczepić listki z życzeniami, pozdrowieniami, podziękowaniami, miłymi wyrazami kierowanymi do całej społeczności szkolnej lub do wybranej osoby. Dzień minął w przyjemnej atmosferze, pełnej pozytywnych uczuć i przeżyć. I chociaż następny Dzień Życzliwości będzie dopiero za rok to mamy nadzieję, że choć cząstka jego zostanie w naszych sercach każdego dnia. 

Śniadanie daje moc!

W tym roku szkolnym uczniowie klas młodszych przystąpili do ogólnopolskiej Akcji Śniadanie Daje Moc pod nazwą:
„Największa lekcja gotowania zdrowego śniadania”.
W związku z akcją promującą zdrowe odżywianie w oparciu o 12 zasad według Instytutu Matki i Dziecka w klasach odbyły się zajęcia poszerzające wiedzę uczniów na temat roli pierwszego posiłku w ich diecie. Każdej z klas biorących udział przyporządkowane zostały określone zadania do realizacji. Po przygotowaniu i zjedzeniu zdrowego śniadania w klasach uczniowie biorący udział w akcji przygotowali atrakcyjne wyspy na korytarzu szkolnym dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Klasy trzecie przygotowały „wyspę kanapkową” oraz zdrowe i pożywne koktajle owocowe. Klasy drugie zorganizowały „wyspę owocową” i „wyspę warzywną”. Starsi koledzy bardzo chętnie degustowali przygotowane kanapki , szaszłyki owocowe i warzywne oraz pili zdrowe napoje . Wszyscy uczniowie naszej szkoły w miłej atmosferze podczas przerw brali udział w „ uczcie spożywania zdrowego śniadania”. Ponadto korytarze szkoły przystrojone zostały w barwne gazetki, plakaty promujące zdrowe odżywianie wykonane przez uczniów klas drugich i trzecich. Było zdrowo, smacznie i kolorowo. Mamy nadzieje, że przeprowadzona po raz kolejny w naszej szkole akcja przyczyni się do wyrobienia nawyku przynoszenia pożywnego, zdrowego śniadania u naszych uczniów. Bo wszystkim nam zależy, aby dzieci były zdrowe i miały energię do nauki i zabawy. Dziękujemy wszystkim rodzicom klas drugich i trzecich za zdrowe produkty spożywcze oraz rodzicom z klas trzecich za czynny udział w akcji.
Organizatorzy: M. Targosz, M. Socha

11 listopada - Świętem Odzyskania Niepodległości

Z okazji tak ważnego wydarzenia w dziejach naszego kraju, uczniowie klasy 5b pod przewodnictwem pani Renaty Jamrozik przygotowali uroczysty apel. Atmosfera była niezwykle podniosła i mimo, że występujący nie używali mikrofonu to i tak wszystko doskonale było słychać a było to możliwe dzięki całkowitej ciszy jaka zapanowała wśród uczniów. Jak widać wszystkim udzielił się wyjątkowy klimat. Po krótkiej przerwie uczniowie wszystkich klas zaprezentowali po jednej piosence o treści patriotycznej. 

Tydzień z bajką

Dni od 26 do 30 października 2015r. w naszej szkole przebiegały pod hasłem „Tydzień z bajką”. Klasy 4-6 poznały co to jest bajka, postacie najsłynniejszych bajkopisarzy i co najważniejsze, zapoznały się w tym czasie z utworami, które zaliczamy do bajek. Na każdy dzień tygodnia przewidziane były różne atrakcje i działania związane z bajką. Od czytania bajek, quizów, przebieranek za postaci z bajek aby ten niezwykły tydzień zakończyć wernisażem prac plastycznych ilustrujących znane sceny z bajek.

Organizatorzy: Anna Jeleniewska, Kamila Pełech - Kostrzycka

Kulturalnie i przyjemnie

23 X uczniowie klas trzecich wybrali się wraz z wychowawcami: M. Targosz i M. Sochą na wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej i lasu w Chwalimierzu.
W muzeum zobaczyli wystawę obrazującą pradzieje ziemi średzkiej, zapoznali się z dawnymi zawodami rzemieślniczymi: stelmachów, kołodziei, bednarzy, stolarzy i cieśli. Zwiedzili także wieżę więzienną. Największą atrakcją okazała się jednak makieta miasta. 
Ciepła, słoneczna pogoda sprzyjała również leśnym wędrówkom. Trzecioklasiści 
z ciekawością szukali śladów jesieni: kolorowych liści i owoców drzew. Utrwalili sobie nazwy drzew, krzewów i roślin zielnych tworzących warstwy lasu, nazwy zwierząt leśnych oraz ich sposoby przygotowania się do zimy. Ponadto przypomnieli zasady prawidłowego zachowania w lesie. Pełni wiedzy i niezapomnianych wrażeń wrócili do szkoły.

Ślubowania nadszedł czas - będzie uczniem każdy z nas!

Dnia 20 X 2015 r. uczniowie kl. I a, I b i I c Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Kostomłotach pod opieką wychowawców: B. Sobaniak, I. Soplińskiej i T. Błądek złożyli uroczyste ślubowanie. W tym wyjątkowym dniu, najmłodsi uczniowie w pięknych, odświętnych strojach zaprezentowali przygotowany program artystyczny. Były wiersze i piosenki, wręczane upominki i emocje. 

Hej pierwsza klaso!

Przypomnijmy, że zwyczaj pasowania nawiązuje do tradycji średniowiecznych, gdzie giermek otrzymując miecz i pas oraz składając przysięgę, stawał się rycerzem. Od nazwy pasa pochodzi więc termin pasowanie. Podczas tak ważnego wydarzenia obecni byli rodzice, dziadkowie i starsi koledzy. W trakcie akademii najmłodsi uczniowie mogli pochwalić się swoją wiedzą oraz umiejętnościami , które zdobyli w pierwszych miesiącach nauki w szkole podstawowej. Pierwszoklasiści z ogromnym zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Po wielkich emocjach nadszedł ten najważniejszy moment czyli złożenie ślubowania. Pasowania na ucznia symbolicznym piórem udzieliła Pani Wicedyrektor Urszula Wielgus wypowiadając słowa "Pasuję Cie na ucznia klasy pierwszej naszej szkoły". Każdy uczeń otrzymał również pamiątkowy dyplom oraz kuferek pełen słodkości. To nie był jednak koniec niespodzianek. W tym szczególnym dniu o pierwszakach pamiętali również starsi koledzy z klas II, którzy oprócz życzeń podarowali pierwszoklasistom upominki w postaci piórników. Na koniec odbyła się pamiątkowa sesja fotograficzna , po czym wszyscy udali się na poczęstunek. Pierwszakom życzymy wielu radości i ogromu sukcesów oraz gratulujemy efektownego występu.

I MIEJSCE NASZYCH CZWARTOKLASISTÓW

W dniu 9 października 2015 r. na obiekcie sportowym „Moje boisko Orlik” w Udaninie odbył się IV Powiatowy Turniej w Piłkę Nożną Drużyn Szkół Podstawowych. Współorganizatorami byli: Gmina oraz Szkoła Podstawowa w Udaninie. Wszystkich przybyłych powitała Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Udaninie Pani Bożena Basa, która po krótkim przemówieniu oficjalnie otworzyła rozgrywki.  Po przeprowadzeniu losowania i ustaleniu kolejności rozgrywek, drużyny z poszczególnych szkół przystąpiły do zaciętej rywalizacji o czołowe miejsca na podium. 
W rywalizacji klas IV wzięły udział SP Kostomłoty, SP Udanin oraz SP Bolków. Doskonale spisali się uczniowie czwartej klasy z SP Kostomłoty którzy zajęli I miejsce .Wyniki meczów: Kostomłoty-Udanin 2:2,Kostomłoty - Bolków 3:1.Opiekunem drużyny był nauczyciel wf Boczniewicz Bogusław. Na zakończenie zawodów zwycięskie drużyny otrzymały puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora. Na wszystkich uczestników czekały grillowane kiełbaski, napoje i pączki.

WYBORY DO RADY SAMORZĄDU SZKOLNEGO 2015/2016

Już po raz kolejny we wrześniu w murach naszej szkoły rozgorzała gorączka wyborcza, za sprawą głosowania na przedstawicieli Samorządu Szkolnego. Kandydaci już wcześniej rozpoczęli kampanię wyborczą, umieszczając swoje zdjęcia, założenia programowe oraz hasła wyborcze na tablicach korytarza szkolnego. Dzień wyborów przypadł na środę 30 września. Kandydaci mogli tego dnia zaprezentować swoje pomysły i programy osobiście w publicznych wystąpieniach. Z tej okazji odbył się uroczysty apel, który był doskonałą okazją, aby przekonać innych do swojej kandydatury. Nie zabrakło również życzeń dla wszystkich chłopców, którzy tego właśnie dnia obchodzili swoje święto. Następnie cała społeczność szkolna wzięła udział w głosowaniu. Karty do głosowania lądowały w specjalnie przygotowanej urnie. Komisja zabrała się do pracy nad liczeniem głosów. Efektem tej wytężonej pracy były wyniki wyborów. Przewodniczącą Samorządu została Julia Janiec, funkcję Zastępcy pełnić będzie Aleksandra Laskowska, Sekretarzem natomiast została Zuzanna Piszczek. Gratulujemy zwycięzcom. 

LICZYĆ KAŻDY MOŻE

25 września 2015r.
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach
V edycja pod hasłem:
"Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają"

25 września 2015 r. obchodzony był w naszej szkole V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Przygotowania do akcji rozpoczęły się już dużo wcześniej, dzieci ćwiczyły mnożenie w domu. W tych dniach przeprowadzone były w szkole eliminacje na egzaminatorów tabliczki mnożenia. Najlepsi matematycy zasiedli w piątek w komisjach, przepytywali dzieci i dorosłych. Wszyscy chętni mogli wziąć udział w egzaminie i zdobyć tytuł Matematycznego Experta Tabliczki Mnożenia.
W akcji uczestniczyli już po raz drugi uczniowie klas I-VI. Koledzy i koleżanki z klas I -III wykazali się zdolnościami plastycznymi kolorując logo akcji „Sowę” i kolorową łąkę z przykładami na mnożenie liczb. Na lekcjach matematyki oraz zajęciach wychowania fizycznego w klasach IV – VI rachunek pamięciowy połączony był ze sprawnością fizyczną. Wszyscy mogli sprawdzić swoją znajomość pamięciowego mnożenia liczb. Również Pani Dyrektor, nauczyciele oraz pracownicy szkoły mogli popisać się w tym dniu przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.
W tym roku z tabliczki mnożenia przepytana została nie tylko społeczność uczniowska, ale również pracownicy Urzędu Gminy, Banku Spółdzielczego, sklepów oraz przechodni. Patrole matematyczne spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony osób dorosłych, którzy uczestniczyli w akcji. Pracownicy Urzędu Gminy byli najliczniejszą grupą, która przystąpiła do sprawdzenia swoich umiejętności matematycznych w zakresie wykorzystania tabliczki mnożenia w różnych obliczeniach.
Akcja udowodniła, że matematyka to nie tylko trudne zadania i wzory, ale również znakomita zabawa!
Wszystkim osobom, które włączyły się w naszą akcję dziękujemy.

Uczniowie SP im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach

Pobierz pliki


Lekcja w muzeum w Środzie Śląskiej  

Wycieczka do Muzeum Regionalnego
w Środzie Śląskiej

23 września 2015r. uczniowie klas szóstych wybrali się na wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej na wystawę „Gry przez wieki”.
Zwiedzanie Muzeum zaczęliśmy od obejrzenia najciekawszych dla nas gier. Bardzo spodobała nam się gra w kości, które, jak się okazało, wykonane były z prawdziwych kości słoniowych. Zaciekawiło nas też to, że dawniej grało się też w zwykłe kapsle. Interesujące okazały się również szachy stołowe i gry zręcznościowe. Kiedy skończyliśmy oglądać właściwą wystawę, pan przewodnik zaprowadził nas do pomieszczenia, w którym znajdował się Skarb Średzki. Widzieliśmy tam dzbany pełne złotych monet, różnorodne zapinki i najważniejszą atrakcję – złotą koronę, ozdobioną drogocennymi kamieniami. Dodatkowo weszliśmy na wieżę, której dawniej przetrzymywano więźniów. Zobaczyliśmy też cennik usług kata i dowiedzieliśmy się, jakie tortury wykonywał za odpowiednią opłatą. Wycieczkę zakończyliśmy wizytą w Uliczce Łakoci.
Bardzo podobała nam się ta wycieczka, ponieważ dowiedzieliśmy się wiele o dawnych sposobach spędzania wolnego czasu. 
Emilia Nowodczyńska, Julia Bonnassieux i Aleksandra Lewera

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/16

Dnia 1.09.2015 rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Przepięknie słoneczny dzień był podsumowaniem upalnego lata i trudno było uwierzyć, że to już pierwszy dzień szkoły. Wszystkim uczniom i pracownikom życzymy owocnego roku szkolnego.

Kliknij, aby edytować treść...