Wydarzenia 2020-21
Dzień Dziecka u Sówek
Jak mawiał Janusz Korczak: "Gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat". W dniu Dziecka na Sówki czekała moc atrakcji. Rada Rodziców ufundowała dla dzieci spektakl pod tytułem "Tajemnica Skarbca Sułtana". Była to pierwsza wizyta 3 latków w teatrze. Dzieci nie tylko oglądały występ aktorów, ale mogły również wejść na scenę i brać czynny udział w przedstawieniu. Po powrocie Panie przygotowały piknik na
świeżym powietrzu oraz pokaz wielkich baniek mydlanych. Nie mogło zabraknąć malowania twarzy. W sali czekały na dzieci zabawy sensoryczne oraz malowanie farbami w nietypowym wydaniu. Zabawom i radości nie było końca.
Dzień Dziecka
Odwiedziny alpaków
W ubiegłym tygodniu dzieci z najmłodszych grup spotkały się już po raz drugi z alpakami. Każde dziecko mogło przytulić się do zwierzątka oraz je nakarmić. Dzieciom spodobały się nie tylko zwierzątka, ale również ich imiona - Billy i Piórko.
A. Rogala
Święto Mamy i Taty u "Rybek"
Wiosenna łąka
W maju przedszkolaki z grupy 0"B" zainspirowane obserwacją przyrody wiosną oraz obchodami Światowego Dnia Pszczół wykonały prace plastyczne pt."Wiosenna łąka". Wykonanie tych prac sprawiły dzieciom wiele radości i rozwinęły zdolności manualne i kreatywność.
Alpaki w zerówce 
10 maja 6-latki miały przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z alpakami. Dzieci mogły pogłaskać i nakarmić marchewką te urocze zwierzęta. Pani opowiedziała o zwyczajach tych zwierząt. Dzieci długo były pod wrażeniem tych wyjątkowych zwierząt.
Konkurs recytatorski
W pierwszym tygodniu maja 2021 roku w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski z udziałem wszystkich grup przedszkolnych. Konkurs dotyczył tematyki przyrody polskiej. Nadrzędnym celem konkursu było zachęcenie dzieci do poznania rodzimej przyrody oraz pięknej mowy ojczystej. Konkurs wierszy odbył się w różnych salach przedszkolnych z udziałem dzieci i nauczycieli. W każdej grupie przedszkolnej jedno z dzieci otrzymało nagrodę pierwszego miejsca.
Recytacje wszystkich dzieci zostały wyróżnione i docenione w postaci nagród książkowych. Nagrody zostały wręczone przez Panią Dyrektor w obecności nauczycieli i dzieci z grupy w piątek 07.05.2021 roku. Serdecznie dziękuję za udział i odwagę, wszystkim uczestnikom, a na ręce zdobywców pierwszych miejsc składam gratulacje.
Zachęcam wszystkie dzieci do aktywnego brania udziału w konkursach organizowanych przez nasze przedszkole.
Agnieszka Rogala
Wizyta w bibliotece
"Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem,  a puste serca wzruszeniem.” Kornel Makuszyński

Wmaju grupa 0"B" odwiedziła bibliotekę szkolną, gdzie dzieci poznały pomieszczenia biblioteczne i zapoznały się z zasadami wypożyczania książek. Pani Jadwiga Sroga – szkolna bibliotekarka zachęciła je do częstego czytania i udzieliła wskazówek, jak dbać o książki i jak je szanować.
Akcja bezpieczny pieszy
W pierwszych dniach maja dzieci z grup 0 „A” i 0 „B” wzięły udział w akcji zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kostomłotach przy współpracy ze szkolnym pedagogiem panią Jadwigą Frydryk.
Akcja nosiła tytuł: „WIDOCZNY PIESZY – BEZPIECZNY PIESZY”. Dzieci po zapoznaniu
z zasadami bezpiecznego poruszaniu się po drogach, ze szczególnym uwzględnieniem odblaskowych światełek i kamizelek wykonały w grupach plakaty promujące tę akcję.

Święta majowe

Wszystkie grupy przedszkolne zaangażowały się w organizację zajęć związanych z tematyką narodową. Dzieci wykonywały prace plastyczne, przedstawiające symbole narodowe. Wśród prac znalazły się flagi Polski, godło w postaci orła białego oraz krajobraz naszego kraju. Zarówno dzieci z grup młodszych jak i starszych, słuchały    i recytowały wiersze o tematyce patriotycznej, rozwiązywały zagadki dotyczące naszego kraju jak również obserwowały krajobraz Polski na mapie. Dodatkowo grupa
najmłodsza ubrana była w kolorach białym i czerwonym. Grupy przedszkolne zaśpiewały w swoich gronach piosenkę " Jesteśmy Polką i Polakiem".
Dzień Książki i Praw Autorskich 📚📚📚
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest organizowany corocznie od 1995 roku. Obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Przedszkolaki tego dnia dowiedziały się, jak powstaje książka. Miały okazje spotkać się z panią bibliotekarką, która opowiedziała im o swojej pracy oraz przekazała cenne informacje dotyczące praw autorskich. Dzieci wykonały swoje zakładki do książek.

Czytanie książek to nie tylko świetna zabawa i sposób na poszerzenie swojej wiedzy. Czytanie daje nam znacznie więcej praktycznych umiejętności niż się wszystkim wydaje. Wiedzą o tym przedszkolaki, które chętnie chodzą do biblioteki i znajdują ciekawe dla nich pozycje.
Międzynarodowy Dzień Ziemi
Dzień Ziemi to dzień, w którym w sposób szczególny należy zastanowić się, jaki mamy realny wpływ na stan naszej planety. Nasze przedszkolaki uświadomiły sobie, że nasze drobne, codzienne czynności czynią naszą planetę "smutną" lub wesołą" ;). Stało się to za sprawą szeregu działań podjętych przez wszystkie grupy. Przedszkolaki
wiedzą zatem, w jaki sposób mogą oszczędzać wodę, energię elektryczną oraz
rozumieją zasady recyklingu. Poza prezentacjami multimedialnymi, grami
edukacyjnymi, opowiadaniami o tematyce ekologicznej miały możliwość odnaleźć
się w praktyce segregacji śmieci. Starsze dzieci, przy współudziale rodziców -
za co serdecznie dziękujemy - postanowiły posprzątać swoje podwórka i okolice. ....Bo wiedzą, że "cały świat jest w naszych rękach!" Brawo przedszkolaki!! Rośnie nam ekokulturalne pokolenie!!! :)
📚📚📚 Nauczanie zdalne 📚📚📚
Wielkanoc w grupie O B
Sześciolatki z grupy 0B w oczekiwaniu na Święta Wielkiej Nocy przygotowały ozdoby z masy solnej, które następnie pokolorowały farbami według własnych pomysłów. Przygotowały również karki świąteczne dla rodziców. Przy tych działaniach
plastycznych dzieci dobrze się bawiły, a przy okazji ćwiczyły motorykę ręki
i koordynację wzrokowo-ruchową.
POMAGAMY DZIECIOM W AFRYCE
W marcu przedszkolny i szkolny Klub Wolontariatu wraz z Samorządem Szkolnym przy SP im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach zorganizował akcję charytatywną „Kosmetyki dla Afryki i mleko ratują życie.” Zbierano kosmetyki, które zostały przekazane dla dziewcząt z sierocińca w Ayos w Kamerunie, oraz datki na mleko dla malawijskiej fundacji Tonga Hertige Band.
Wszystkim którzy włączyli się do naszej akcji charytatywnej składamy serdeczne podziękowania!
„Pożegnania Zimy – powitania Wiosny”
W dniu 22.03.2021r. przedszkolaki wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie
„Pożegnania Zimy – powitania Wiosny”.
Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyczekiwane wydarzenie. Ogromne
emocje wśród dzieci wzbudziły już same przygotowania, które rozpoczęliśmy dużo wcześniej niż kalendarzowe nadejście wiosny. Podczas licznych spacerów, szukaliśmy oznak nowej pory roku, poznaliśmy również piosenki o tematyce wiosennej.
Wreszcie nadszedł pierwszy dzień wiosny. Wszyscy pojawili się w przedszkolu
ubrani w wiosenne kolory. Były tańce, śpiewy, wiosenne quizy i mnóstwo zabawy.
Najbardziej oczekiwaną przez dzieci atrakcją był spacer po najbliższej okolicy. Wszystkie grupy, wraz ze swoimi paniami, wyruszyły barwnym korowodem, trzymając w rękach kwiaty i kolorowe gaiki. W ten sposób chciały wyrazić swoją radość z nadejścia wiosny. Przedszkolaki wspólnie zaśpiewały piosenkę "Maszeruje wiosna". I tak kolorowy, ale już wiosenny, uśmiechnięty pochód mógł wrócić
do przedszkola.
Mamy nadzieję, że starania naszych przedszkolaków sprawią, że wiosnazagości u nas na dobre. 
Pasowanie na Przedszkolaka
Z małym poślizgiem, ale "mamy to" :). Dziś 3 latki stały się prawdziwymi  Przedszkolakami. Odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka.
Maluchy przygotowały występ, który został nagrany dla Rodziców. Pani Dyrektor
oraz Wicedyrektor mianowały każde dziecko Przedszkolakiem. Wszyscy otrzymali dyplom oraz medal i książeczkę do ćwiczenia umiejętności nabytych  w przedszkolu. Dzieci w podziękowaniu wręczyły kwiaty Pani Dyrektor i Wicedyrektor. 
📐🧮 DZIEŃ MATEMATYKI 🧮📐
12 marca obchodziliśmy Dzień Matematyki. Święto zostało zapoczątkowane przez organizację “World Education Games” w 2007 roku. W Polsce pierwsze obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve. Matematyka kształtuje i uczy dzieci, jest fundamentem logicznego myślenia. Pełni ważną funkcję w procesach poznawania i rozumienia otaczającego świata. Dzieci nigdy nie są za małe na spotkanie z matematyką, czują ją intuicyjnie, mają w sobie niezwykły, cenny, naturalny potencjał. Metody
wykorzystywane podczas codziennych zajęć aktywizują dzieci, zachęcają do
wspólnych poszukiwań, podejmowania wyzwań, pokonywania trudności, działania, generowania pomysłów. Z okazji Dnia Matematyki przygotowano dla dzieci wyjątkowe, matematyczne zajęcia. Celem takich zajęć jest wpływ na intelektualny rozwój, dzięki czemu dzieci lepiej poznają i rozumieją otaczający świat.Przedszkolaki
brały udział zabawach, które pozwoliły na kształcenie kompetencji matematycznych zarówno u młodszych dzieci, jak i u starszych. Przedszkolaki m. in. doskonaliły orientację przestrzenną, liczyły, rozpoznawały figury geometryczne i tworzyły z nich niepowtarzalne obrazy, układały figurowe sudoku, czy wieże z kolorowych kubeczków. Nie zabrakło także zabaw z kodowaniem. Wszystkie zadania jakie dzieci wykonywały pokazały, że matematyka może być ciekawa, przyjemna, a przede wszystkim daje dużo radości. Dzień upłynął w wesołej atmosferze, a wszystkie grupy poradziły sobie wspaniale!
🌷🌷🌷 Dzień kobiet w przedszkolu 🌷🌷🌷
Warto corocznie przypominać dzieciom, że istnieje takie święto jak Dzień Kobiet        i warto w tym dniu zrobić coś miłego dla każdej pani – a mamy ich przecież w swoim otoczeniu tak wiele. Dla koleżanek w tym dniu warto być miłym i uprzejmym, przeprosić za ewentualne złośliwości, uśmiechać się do pani przez cały dzień              i postarać się jak najmniej psocić. Dla mamy i babci warto zrobić laurkę i serdecznie je uściskać, być życzliwym dla wszystkich znanych i spotykanych w tym dniu kobiet  i małych kobietek.
Dzień Kobiet w naszym przedszkolu jak zawsze nie przeszedł bez echa. Starszaki
przygotowały dla kobiet z całej społeczności przedszkolno-szkolnej piękne laurki. Chłopcy obdarowali swoje koleżanki małym upominkiem.
Dzień dinozaura u 3-latków
Sówki bawiły się w paleontologów, szukając kości dinozaurów w kaszy mannie. Zobaczyły wybuch wulkanu oraz zrobiły balonowe dinozaury. 
Dokarmiamyzwierzęta leśne zimą
Przedszkolne Koło Ligii Ochrony Przyrody przy współpracy z Leśnictwem Wawrzeńczyce (Nadleśnictwo Miękinia) zorganizowało akcję "Dokarmiamy zwierzęta leśne zimą". W dniach 15-19.02.2021r. dzieci przynosiły do przedszkola pakarm dla zwierząt, który następnie został przewieziony przez pana leśniczego do paśnika.
Wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję składamy serdeczne podziękowania.
Luty w zerówce 
Przedszkolaki dowiedziały się czym jest ochrona przyrody oraz jakie zachowania pomagają ją chronić. Wiedzą: że nie należy niszczyć roślin, jak należy opiekować się zwierzętami domowymi, jak właściwie wspierać zwierzęta dziko żyjące. Zaangażowały się w zbiórkę żywności dla zwierząt leśnych. Grupa Niezapominajki poznała żywioły- przeprowadzała liczne doświadczenia, wykonywała ciekawe prace plastyczne. Korzystaliśmy z uroków zimy. W lutym świętowaliśmy również Dzień Kota 🐈‍⬛🐈, którego celem było uwrażliwienie dzieci na kocie sprawy, w tym także na potrzebę
pomagania bezdomnym zwierzętom. 26 lutego obchodziliśmy Dzień Dinozaura, przenieśliśmy się w czasy prehistoryczne, poznaliśmy zawód paleontologa, różne gatunki dinozaurów, wiemy również, jak doszło do wyginięcia tych gadów.🦕🦖
Działania grupy 0B
W grupie 0B w miesiącach zimowych dużo sią działo. Dzieci ćwiczyły koordynację ruchowo-wzrokową wycinając nożyczkami i wyklejając zimowe krajobrazy oraz wydzierając kolorowe papierki tworząc kompozycje czterech żywiołów. Doskonaliły umiejętności matematyczne przeliczając elementy, porównując liczebność zbiorów, wstawiając znaki równości, mniejszości i większości oraz dodając i odejmując. Ćwiczyły sprawność manualną poprzez zabawy masą solną i nienewtonowską, która doskonale wpływa na integrację sensoryczną. Sześciolatki poznały również dawne i współczesne sposoby mierzenia czasu i wykonały tarczę zegara.
Wielkie bale w karnawale!!
Bal karnawałowy to dla przedszkolaków niezwykłe wydarzenie, wyczekiwane przez wiele tygodni. Bajeczny wystrój, kolorowe stroje i skoczna muzyka. W takiej atmosferze bawiły się przedszkolaki podczas tegorocznego balu karnawałowego.
Z wielką ochotą dzieci uczestniczyły w zabawach, tańcach, konkursach. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były
za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, motylki, rycerzy, piratów, strażaków, policjantów, Spider-Mana, diablice, czarownice ... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.
Największy zachwyt wywarł na dzieciach pokaz kolorowych świateł i baniek mydlanych. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom.
Praca w grupie
4 lutego 5- latki doskonaliły umiejętność pracy w grupach. Uczyły się kodowania oraz ozdabiały zimowe witraże.
WOŚP
Dzień Babci i Dziadka
W dniach 21 i 22 stycznia 2021 w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Babci
i Dziadka. Z powodu pandemii Covid-19 nie mogliśmy zaprosić ukochanych Dziadków do przedszkola, niemniej jednak każda z grup przygotowała dla Nich prezenty wiersze i życzenia. Wykonała wspaniałe prace plastyczne i uczyła się piosenek poświęconych tej tematyce. Grupy najstarsze przygotowały przepiękne prezenty dla Dziadków, wśród, których znalazły się laurki i lampiony. Dodatkowo grupa 0A nagrała krótki występ artystyczny, który został przekazany na ręce Babć i Dziadków przedszkolaków. Grupy 5 - latków uczyły się piosenek takich jak: "Babciu droga Babciu", "Czacza dla Babci", "Piosenka dla Dziadka, który się nie spieszy". Przedszkolaki malowały farbami portrety swoich Dziadków, wykonywały przepiękne serca - laurki, a także uczyły się tańców "Lelija" i "Tańca zimowego". Grupy 4 i 3 latków poznały piosenkę "Kto to taki?". Wykonywały taniec do piosenki "Dziadku nasz kochany". Najmłodsze dzieci uczyły się składać życzenia oraz miały okazję poznać tradycyjne zabawy z czasów dzieciństwa Babć i Dziadków. Przedszkolaki malowały kwiaty dla Babć i Dziadków, a plasteliną samodzielnie wyklejały ich postacie. Ponadto wraz z paniami dzieci przygotowały prezenty dla Babci i Dziadka: serduszka, kwiaty,
drzewka. Ciekawym elementem wszystkich zajęć w tych dniach były rozmowy
i opowieści dzieci o ich własnych Babciach i Dziadziusiach.
„Człowiek tyle jest wart, ile może dać drugiemu człowiekowi” – św. Jan Paweł II
W dniach 1-17 grudnia 2020r. Przedszkolny i Szkolny Klub Wolontariatu włączyły się
w ogólnopolskie i lokalne akcje charytatywne.
Były to:
1. „Mikołajkowa słodkość” - przygotowanie słodkich wypieków dla lekarzy i służb
medycznych w podziękowaniu za zaangażowanie w walkę koronawirusem COVID-19,
2. „Marzycielska Poczta” polegająca na pisaniu listów i kartek do ciężko chorych dzieci,
3. „Podaruj prezent na święta małym pacjentom Przylądka Nadziei” akcja pod
patronatem Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”,
4. Zbiórka plastikowych nakrętek dla fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”.

Wszystkim, którzy zaangażowali się w powyższe formy okazania wdzięczności służbom medycznym oraz niesienia pomocy chorym dzieciom, z całego serca DZIĘKUJEMY!!!
Mikołajkowy łańcuch dobrych serc
Do akcji – „MIKOŁAJKOWA SŁODKOŚĆ” -w podziękowaniu dla naszych Bohaterów lekarzy oraz wszystkich służb pomocowych zaangażowanych w walkę z COVID-19 włączyli się zarówno uczniowie jak i rodzice oraz nauczyciele. Świąteczne pierniczki
i babeczki trafiły do Zakładu Usług Medycznych w Kostomłotach, dwóch wrocławskich szpitali: przy ul. Grabiszyńskiej i ul. Koszarowej, do szpitala w Oławie i dwóch aptek. Podziękowań i wzruszeń nie było końca, a uśmiech na twarzach obdarowanych był bezcenny. 
Mikołajki
"Grudzień już, już prezentów czas
i Mikołaj ukochany będzie pośród nas!
To już czas, to już czas – prezenty przywieź nam,
my jesteśmy bardzo grzeczni, oceń proszę sam!"

W dniu 4 grudnia do dzieci w naszym przedszkolu zawitał święty Mikołaj
w towarzystwie Śnieżynek. Odwiedził On wszystkie przedszkolne grupy i obdarował
je prezentami.
Dziękujemy święty Mikołaju!
„Czary mary wosku lanie,
co ma stać się niech się stanie …” 
Koniec listopada to czas wróżb i zabaw andrzejkowych… W naszym przedszkolu również unosił się zapach czarów i magii. We wszystkich grupach przedszkolnych odbyły się tańce, ale największym zainteresowaniem cieszyły się wróżby, które przepowiadały przyszłość zarówno dzieciom, jak i nauczycielom. Wszyscy zainteresowani mogli dowiedzieć się, co ich czeka w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Nie zabrakło również wyścigu butów, przekłuwania serduszek z imionami oraz wróżby z zawodami.
Podczas wróżb było dużo śmiechu i dobrej zabawy. Andrzejki przebiegały w miłej
i ciepłej atmosferze, sprawiły wszystkim wiele radości i z pewnością na długo
pozostaną w pamięci dzieci.
Starszakom towarzyszyła wróżka Allana, która miała mnóstwo zagadek dotyczących Andrzejek.
Dzień Pluszowego Misia 🐻🐻🐻
Pluszowy Miś od ponad stu lat jest jedną z ulubionych maskotek dzieci, a i wielu dorosłych szuka pocieszenia w pluszakach albo przynajmniej z sentymentem wspomina swojego starego misia. Dziś w Miś obchodził swoje święto. Pluszaki towarzyszyły dzieciom przez cały dzień. Były misiowe tańce, rozmowy o misiach z bajek, Smerfy urządziły urodziny dla Misia z tortem oraz śpiewaniem sto lat. Dzieci miały okazję skosztować misiowego przysmaku-miodku. Na koniec Miś wręczył wszystkim dzieciom dyplomy Przyjaciela Pluszowego Misia.
Listopadowe działania dzieci z grupy 0 „B” 
Listopadowe działania dzieci z grupy 0 „B” skupiały się przede wszystkim na wychowaniu patriotycznym i obywatelskim. Dzieci uczciły Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę, obchodziły Międzynarodowe Święto Praw Dziecka i Dzień
Życzliwości.
🌻🌻🌻🌻Dzień Życzliwości 🌻🌻🌻🌻
Był to dzień wyjątkowy… pełen uśmiechów, dobrych uczynków, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Było radośnie, życzliwie i słodko. Ten dzień był okazją do rozmów na temat tego, jak być życzliwym, jak okazywać  życzliwość w różnych sytuacjach, miejscach m. in. w szkole, w domu, w sklepie, na ulicy, czy w autobusie. W przedszkolu dominował kolor żółty – kolor optymizmu i radości.Przedszkolaki dowiedziały się „Jak krasnal Życzliwek wyruszył w świat”. Same wykonały takiego krasnala.
Dzień Życzliwości i Pozdrowień to wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy. Ten dzień utwierdził nas w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień. Zacznijmy od jednego dnia, a potem przedłużmy to na kilkadziesiąt następnych. Niech to będą tygodnie i miesiące życzliwości. Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie
kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻
20 listopada- Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Data ta upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji o prawach dziecka.
W tym wyjątkowym dniu, dzieci wykorzystały w podejmowanych działaniach
niebieski kolor UNICEF, jako symbol solidarności z rówieśnikami, którym pomoc niesie UNICEF. Nasze przedszkole przystąpiło do akcji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF - Pomoc dla Jemenu. Przedszkolaki z grupy 0a wykonały piękne plakaty ukazujące „Lepszy świat dla dzieci w Jemenie”. Doskonale znają swoje prawa. 
Dzień Niepodległości w przedszkolu
11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku.11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości.
10 listopada w Przedszkolu im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach obchodziliśmy 102. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Uroczystość obchodziliśmy
w tym roku w bardzo zawężonym składzie. Dzieci w swoich oddziałach zaśpiewały Hymn Narodowy i zaprezentowały część artystyczną. Wszyscy w tym dniu byli odświętnie ubrani, starsze grupy prezentowały stroje galowe, a na piersiach przyczepione miały przepiękne kotyliony. Młodsze dzieci z grupy Sówki i Rybki miały
na sobie barwy naszej polskiej flagi – białe i czerwone. Dzieci wykonały przepiękne prace plastyczne, przedstawiające symbole narodowe - flagę, mapę oraz godło Polski, które ozdobiły przedszkolne korytarze. Wszystkie grupy wraz z nauczycielami przeżywałyten dzień w uroczystej, odświętnej atmosferze.
Polska moja ojczyzna
„0a”
🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱
Tydzień upłynął nam pod hasłem „Polska moja ojczyzna”. Głównym celem zajęć było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury, tradycji oraz kształtowanie znajomości symboli narodowych naszego kraju. Przedszkolaki poznały legendy polskie: „O Lechu i białym orle”, „Syrenka warszawska”, „Smok wawelski”. Znają stolice Polski oraz zabytki. Przybliżyliśmy wiadomości o znanych Polakach. Dopełnieniem tygodnia były występy w grupach z okazji Dnia Niepodległości oraz odśpiewanie hymnu.
Światowy Dzień Bajek
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada. Jest to święto wszystkich postaci bajkowych i znakomity moment, aby przypomnieć sobie niektóre z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale także przekazują nam ważne prawdy życiowe i uczą uniwersalnych wartości
moralnych.
Przedszkolaki również nie mogły pominąć tak ważnej uroczystości – 5 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych uczciły święto, przebierając się za ulubionych bohaterów bajkowych. Od wczesnych godzin rannych odbywały się bajkowe zabawy, tj. rozwiązywanie bajkowych zgadywanek, oddzielanie ziaren grochu od fasoli, układanie
i opowiadanie historyjek obrazkowych, taniec przy znanych przebojach dziecięcych, zabawa z chustą animacyjną, podróż do krainy bajek, a także prezentacja wybranych postaci bajkowych.
Ten wyjątkowy dzień był okazją do wspólnego słuchania bajkowej literatury i zachęcania do rozwijania zainteresowań czytelniczych. To był z pewnością niezapomniany dzień.
Światowy Dzień Zwierząt
„Zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie i ochronę.” Ustawa o ochronie zwierząt

Z okazji Światowego Dnia Ptaków obchodzonego dnia 1 października i Światowego Dnia Zwierząt obchodzonego w dniu 4 października przedszkolne koło Ligii Ochrony Przyrody zaprosiło przedszkolaki na spacer po Parku Krajobrazowym Doliny Bystrzycy. Dzieci oglądając prezentację multimedialną oraz czasopisma, plansze edukacyjne        i książki o tematyce związanej z życiem zwierząt i ptaków, dowiedziały się jak dbać    o skrzydlatych i czworonożnych przyjaciół i wykonały prace plastyczne powiązane      z tematem:)
PAŹDZIERNIKOWE W GRUPIE "PSZCZÓŁEK"
 (5- latki "b")

W miesiącu październiku wszystkie aktywności dzieci były zintegrowane wokół zagadnień związanych z aktualną porą roku. Poniższe zdjęcia przedstawiają dzieci głównie podczas zajęć matematycznych, ale także podczas zajęć plastycznych i przyrodniczych. Tak więc korzystając z materiału przyrodniczego lub zwykłych pomocy matematycznych dzieci przeliczały, łączyły w pary, kodowały lub odkodowywały trasę jaką ma do przejścia ludzik LEGO (za pomocą strzałek lub kropek, lub umówionej sekwencji znaków), układały domino obrazkowe i liczbowe, sudoku rzędami, dostrzegały powtarzalność pór roku, kodowały pory roku za pomocą kolorów oraz klasyfikowały zbiory pod względem podanej cechy (#20minutdlamatematyki). Chętnie uczestniczyły również w zabawach muzyczno- ruchowych przy akompaniamencie jesiennych piosenek.
Następny tydzień za nami...
„Nasza mała ojczyzna” pod takim hasłem upłynął nam tydzień. Kształtowanie
postawy patriotycznej zaczęliśmy od utrwalenia swojego adresu zamieszkania, ukazania piękna najbliższego otoczenia. Przedszkolaki poznały ważne miejsca
w swojej rodzinnej miejscowości oglądając prezentację multimedialną, niektóre razem z rodzicami odbyły wycieczkę „szlakiem zabytków”. Dzieci wiedzą, kto jest patronem szkoły, znają wiersze poetki. Tydzień zakończyliśmy świętem dyni- poznaliśmy literkę D, d jak dynia, zapoznaliśmy się z różnorodnością dyń, wiemy gdzie i w jakich warunkach rosną. Nie zabrakło zajęć ruchowych z dyniami. 
Jesień u „ Słodziaków”
Jesień to piękna pora roku, o czym przekonały się pięciolatki z grupy „A”. Dzieci przez cały tydzień poznawały uroki jesieni. Gromadziły warzywa, owoce i liście w kąciku przyrodniczym w sali przedszkolnej, swoje obserwacje wyrażały w pracach plastycznych. Dużą atrakcją dla naszych pięciolatków było spotkanie z alpakami.
Tak minął nam tydzień...
„W spiżarni na półkach
Zapasów bez liku.
Są dżemy, kompoty,
Złoty miód w słoiku.”

Następny tydzień za nami... przedszkolaki wiedzą dlaczego robimy przetwory, jak nazywa się miejsce, w którym przechowujemy zapasy oraz poznały sposoby przechowywania warzyw i owoców, takie jak mrożenie, kiszenie, suszenie.
Nie zabrakło zajęć matematycznych, polonistycznych, ruchowych, czy artystycznych
i plastycznych.
Jesienna ścieżka sensoryczna
3 i 4- latki świetnie się bawiły chodząc po jesiennych darach. To było nie lada wyzwanie przejść po kasztanach, orzechach i szyszkach. Ale największym było ubranie skarpetek po skończonych zajęciach.
Sówki rozpoczęły tydzień z warzywami.
,,Na straganie w dzień targowy takie słyszy się rozmowy..."

Dzieci wysłuchały wiersza Jana Brzechwy z inscenizacją stworzona z prawdziwych
warzyw. Mogły dotknąć, powachac i skosztować warzywa występujące w wierszu. Niektóre zostały wykorzystane do niecodziennych celów. Liście kapusty jako czapka.
3- latki są bardzo kreatywne:) Wspólnie stworzyliśmy gazetkę z wierszykiem. 
19 października 5 - latki z naszego przedszkola miały niewątpliwą przyjemność uczestniczyć w "spotkaniu" z alpakami. Te urocze, łagodne zwierzęta dały się pogłaskać i pokarmić marchewką. Dodatkowo aura  charakterystyczna dla złotej polskiej jesieni pozwoliła cieszyć sie z  obcowania z nimi na świeżym powietrzu. Alpakoterapia pozytywnie wpływa  na samopoczucie dzieci, koi i relaksuje. Można było to zaobserwować już przy pierwszym kontakcie; dzieci długo były pod wrażeniem tych wyjątkowych zwierząt.
Jeśli chcesz się żywić zdrowo,
jadaj zawsze kolorowo!
Jedz owoce i jarzyny,
to najlepsze witaminy!

W tym tygodniu Przedszkolaki zajmowały się owocami i warzywami jakie przynosi nam Pani Jesień. Rozpoznawały, nazywały i próbowały jabłek, gruszek i śliwek. Podawały nazwy warzyw i owoców, dzieliły te nazwy na sylaby i głoski, określały cechy wybranych owoców i warzyw. Doskonale bawiły się podczas różnych zajęć plastycznych i ruchowych.

W środę 14.10 świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Tego dnia dzieci
przygotowały Paniom i Panom z naszego przedszkola laurki. Były także wiersze
i piosenki. 
Las w słoiku - praca z okazji Dnia Drzewa
Alpaki w przedszkolu
Dnia 12 października nasze przedszkole odwiedziły sympatyczne alpaki. Pani Estera opowiedziała dzieciom o zwyczajach tych zwierząt. Dzieci miały możliwość nakarmić je marchewką, a także przytulić. Wszyscy byli zachwyceni tą wizytą. To spotkanie na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków.
Tak minął nam tydzień...
Przedszkolaki dowiedziały się jak zbudowane jest drzewo oraz jaką rolę pełni dla naszego ekosystemu. Poznały czyim „domem” jest drzewo. Znają nazwy drzew oraz ich owoce. Przyswajaniu wiedzy przyrodniczej towarzyszył taniec, śpiew i inne aktywności.
Jesienne drzewka 3 i 4- latków
Dzień zwierzaka u „ Słodziaków” –
pięciolatki grupa A i trzylatki
W tym tygodniu przewodnim tematem naszych zajęć były zwierzęta. W związku z tym dzieci poznawały różnorodność zwierząt, ich mieszkania i obyczaje. Atrakcyjne dla dzieci okazało się wyjście do biblioteki szkolnej, gdzie miały możliwość pogłębienia wiedzy o zwierzętach, oglądając czasopisma i pozycje książkowe. Wysłuchały również bajkę terapeutyczną czytaną przez Panią bibliotekarkę „Mały szczurek uczy się na swoich błędach”. Z dużym zaangażowaniem i pomysłowością wykonały zwierzaki z kasztanów i żołędzi. 
3- latki poznały jesienne zwierzątka oraz ptaki, które odlatuja na zimę.
Aktywne sześciolatki
W naszym przedszkolu każdego dnia dużo się dzieje, zobacz to sam!
Trochę ćwiczymy, trochę liczymy - ciekawych rzeczy się tu uczymy:)
Jesienne prace plastyczne sześciolatków gr.0 "B"
"Jesień idzie przez park" czyli działania plastyczne w grupie sześciolatków (ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, usprawnianie motoryki ręki, wyrabianie wrażliwości estetycznej).
Dzień Uśmiechu
Sówki świętowały 2 października Dzień Uśmiechu. Rozmawialiśmy o emocjach i
oczywiście o uśmiechu. Nie straszne nam kwaśne minki, usmiechamy się nawet przy jedzeniu cytrynki :)
🎼 1 października- Dzień Muzyki 🎼
Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że opera to ciekawe, otwarte i przyjazne miejsce, które rozwija wrażliwość muzyczną najmłodszych i przygotowuje ich do bycia świadomymi odbiorcami sztuki. Przedszkolaki poznały instrumenty muzyczne. Wiedzą czym jest opera, co się w niej znajduje, jakie zawody z nią związane są wykonywane. Poznały także operowy savoir-vivre. Miały okazję same być muzykami. 🎺🎸🎷🎻
W ramach projektu #20minutdlamatematyki układały „kropelkowe” nutki na pięciolinii, kształcąc aspekt porządkowy liczby.
Dzień Chłopaka
W tym szczególnym dniu - września 30-tego, witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów życzeń.
Innych przyjemności już nawet nie zaliczę!

Od najmłodszych lat uczymy dzieci w przedszkolu, aby pamiętały o ważnych uroczystościach. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodziliśmy 30 września.
Ten dzień dla wszystkich grup z naszego przedszkola był wyjątkowy. Z racji święta dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia. Chłopcy otrzymali przepiękne upominki, ufundowane przez rodziców. Cały dzień upłynął na tańcach, śpiewie i wspólnych zabawach.
Dzień polskiego jabłka
Zielone, czerwone, okrągłe i pachnące, a jako przekąska niezwykle sycące.
Jabłko – pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.Wszyscy jabłka chętnie jemy
i Dzień Jabłka świętujemy!28 września przedszkolaki świętowały Dzień polskiego jabłka. Celem zajęć było zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania, do spożywania owoców, a w szczególności jabłek. Dzieci poznawały zapach jabłek, poszerzały wiedzę o jabłku. Nie zabrakło zajęć matematycznych, na których przedszkolaki przeliczały jabłka, segregowały je pod względem wielkości. Na zakończenie dzieci z wielkim smakiem zjadły jabłuszka.
29 września- Dzień Głośnego Czytania 📚
Dzień bez czytania, to dzień stracony 📖
24 września Dzień Grzyba
Bajką, której nie sposób pominąć podczas pracy z przedszkolakami, jest „Czerwony Kapturek”. Bajka ta niewątpliwie inspiruje do podjęcia wybranej tematyki związanej
z lasem. Jesienią warto zająć się grzybami, a mieliśmy do tego okazję Dzień Grzyba. Umiemy nazwać niektóre z nich. Wiemy, ze są jadalne i trujące oraz znamy ich budowę.
Projekt edukacyjny
"Mały Miś w świecie wielkiej literatury"
Zajęcia matematyczne w grupie Sówek
Dzieci w ramach projektu 20 min dla matematyki układały rytm rozpoczęty znakami pór roku. Dodatkowo utrwalały nazwy kolorów.
Zajęcia matematyczne w grupie Rybek
W ostatnim czasie dzieci poprzez zabawę zdobywały umiejętności matematyczne. Uczyły się liczyć na kostce do gry. 
#20mindlaMATEMATYKIPROJEKT DLA NAUCZYCIELI WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO

Pobierz pliki

Matematyka przenika naszą codzienność, warto więc się z nią zaprzyjaźnić już od przedszkola. Można to robić poprzez uczestnictwo w zajęciach kierowanych przez nauczyciela, a można w sytuacjach spontanicznych. Rozwijamy myślenie matematyczne wtedy gdy:
- konstruujemy przestrzenne budowle z klocków, zwłaszcza te symetryczne;
- układamy naczynka w kuchni - przeliczamy, dobieramy do pary;
- bawimy się w odgadywanie kierunków (prawo, lewo)- ćwiczymy wtedy orientację przestrzenną w schemacie własnego ciała i względem otoczenia;
- układamy sudoku z różnych motywów lub kolorowych kubków;
- segregujemy i klasyfikujemy pod względem koloru, kształtu, wielkości lub innych cech;
- orientujemy się na kartce (prawy górny róg, lewy dolny, itp);
- układamy rytmy;
- przeliczamy wszystko, co się da: patyczki, kropki, klocki, kroki w tańcu.
Czekamy na pogodę, by móc nazbierać darów jesieni - one pozwolą nam bawić się matematyką! W domu też jest mnóstwo okazji do przeliczania, łączenia w pary, segregowania, klasyfikowania. Wystarczy je dostrzec i nauka poprzez zabawę gwarantowana! Raz, dwa, trzy - liczysz Ty! :)
Pierwszy dzień jesieni 🍁🍂
Z wielkim koszem idzie jesień po lesie.
Co w tym koszu Pani Jesień nam niesie?

23 września na zajęciach powitaliśmy jedną z najpiękniejszych pór roku. Tego dnia ubraliśmy się w jesienne kolory, odwiedziła nas Pani Jesień, która zaprosiła nas do wspólnej zabawy. Tańczyliśmy i rozwiązywaliśmy jesienne zagadki. Poznaliśmy historię „Czterech Sióstr”. Na koniec dnia dzieci wykonały jesenne prace. Mamy nadzieję, że tak miło powitana jesień nie będzie nudna i zimna, ale ciepła i bogata
w jesienne skarby! 
Dzień Przedszkolaka

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jak co roku obchodzony jest 20 września. Święto
to zostało ustanowione, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju
i edukacji dzieci. Dzień ten ma także dostarczyć dzieciom kolejnych okazji
do świętowania, wspaniałej zabawy oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem.
W naszym przedszkolu, 22 września, na dzieci czekało wiele atrakcji i niespodzianek przygotowanych przez Panie Przedszkolanki. Wśród nich znalazły się między innymi gry i zabawy integracyjne, tańce w grupach oraz dmuchańce i medale. Wszyscy
bawili się znakomicie, a zadowolenie nie znikało z twarzy przedszkolaków.
Z pewnością ten radosny dzień na długo pozostanie w pamięci każdego dziecka.
Smerfy w akcji!

4-latki z uśmiechem na ustach, wypoczęte i chętne do nauki oraz zabawy rozpoczęły nowy rok szkolny. Wspólnie stworzyliśmy Kodeks przedszkolaka, rozmawialiśmy
o przyjaźni, kodowaliśmy. Wykorzystując figury geometryczne, tworzyliśmy rytmy, utrwalając przy tym nazwy figur oraz kolory. Smerfy przypomniały sobie również zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Rozpoznawały samochody uprzywilejowane oraz zawody strażaka, policjanta, lekarza i ratownika medycznego. Wiedzą, pod jaki numer należy zadzwonić, aby wezwać pomoc.
Kreatywnie u najmłodszych

21 września w grupie najmłodszych przedszkolaków to bardzo pracowity dzień. Dzieci zrobiły piękne kolorowe, brokatowe balony. Praca podzielona była na dwie części. Najpierw malowały balony farbą, a kiedy wyschła, ozdobiły je brokatem.
W nagrodę otrzymały medale super przedszkolaka i balony :) 
Zajęcia sensoryczne w grupie Sówek

Dzieci szukały "skarbów" w kaszy mannie. Poznały także jeden z instrumentów-grzechotkę. Miały również możliwość stworzenia własnych instrumentow.
Bezpieczny Przedszkolak

Jednym z bardzo ważnych aspektów bezpieczeństwa dziecka jest bezpieczna droga
do przedszkola. W tym tygodniu przedszkolaki zapoznały się z ogólnymi zasadami ruchu drogowego, zasadami bezpiecznego poruszania się po chodniku. Są świadome zagrożeń wynikających z zabaw w pobliżu ulic. Potrafią odczytywać informacje z wybranych znaków drogowych oraz wiedzą do czego służą pasy i sygnalizacja świetlna. Najlepszą nauką była wycieczka w poszukiwaniu „zebry” oraz swobodna zabawa autami, gdzie stosowali się do poznanych zasad ruchu drogowego. 
Międzynarodowy Dzień Kropki

Międzynarodowy Dzień Kropki, to coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września.
Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku
wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Przedszkolaki poznały historię Vashti, czytaną przez panią Bibliotekarkę. Na języku
angielskim wykonały „zakropkowane drzewa”, poznając przy tym angielskie słownictwo. Wykonały piękne arcydzieła, które zdobią sale. Niezależnie od wieku, każdy z nas ma jakiś talent, Dzień Kropki jest dobrym pretekstem do pokazania go światu... i KROPKA!!!
Galeria zdjęć z grupy 3-latków i 4-latków
Zabawy ruchowe

Zabawy ruchowe w przedszkolu to stały element codziennych zajęć z dziećmi.
Znamy ich mnóstwo – niektóre z nich mają wysoko postawioną poprzeczkę, inne – są po prostu dobrą zabawą, dzięki której zaktywizujemy nasze maluchy.Przedszkolaki korzystając z pięknej pogody, bawią się na placu zabaw. Chętnie też uczęszczają
na salę gimnastyczną. 
Nauka programowania

Nauka programowania to kształtowanie kompetencji przyszłości, bezpieczne
wprowadzanie najmłodszych w cyfrowy świat. Ucząc programowania rozwijamy
logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, kształtujemy umiejętność pracy zespołowej, zostawiamy miejsce na rozwijanie kreatywności.Kodowanie i programowanie nie musi być trudne. Przedszkolakom daje wiele radości i satysfakcji. Chętnie kodują dyktanda graficzne z kolorowych kubeczków i wyznaczają trasę ozobotom.
Dzień Marzyciela

Dzień 8 września to w kalendarzu świąt nietypowych Dzień Marzyciela.
W tym dniu nasze przedszkolaki chodziły z głowami w chmurach niczym „Dyzio Marzyciel”. Dzieci chętnie rozmawiały o tym, co to są marzenia, kto to jest marzyciel, o czym marzą dzieci i co chciałyby zabrać ze sobą na wyspę marzeń. Był także czas na wspólne tańce i zabawy przy piosenkach o marzeniach. Chętnie opowiadali
o swoich marzeniach, a następnie zilustrowali je i umieścili na swoich „Chmurkach Marzeń”. Życzymy wszystkim spełnienia marzeń tych dużych i tych małych.
Powitanie Przedszkola
Przedszkole serdecznie przywitało dzieci po wakacjach. Panie przygotowały dla
przedszkolaków mnóstwo atrakcji. Często w użyciu były chusty animacyjne, różne rekwizyty podczas zajęć gimnastycznych – hula hop, skakanki, piłki. Przedszkolaki miały wiele okazji do wspólnych zabaw z rówieśnikami – w sali i na placu zabaw. Nasze przedszkole na nowo wypełniły radosne, dziecięce głosy.Wspólnie
przygotowaliśmy grupowy kodeks przedszkolaka oraz zrobiliśmy Lumenka-
duszka dobrych manier, na których zaświeca się płomyczek za kulturalne zachowanie. 

Kliknij, aby edytować nagłówek...