2017-18
_________________________
„Jak nie czytam, jak czytam” -2018

8 czerwca 2018 roku uczniowie i nauczyciele SP im. M. Konopnickiej w Kostomłotach 
po raz trzeci uczestniczyli w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. 
 Organizatorem głównym akcji” jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Przedsięwzięcie kierowane jest do uczniów i nauczycieli wszystkich typów szkół w Polsce i za granicą. 
Akcja miała na celu promocję książek, promocję bibliotek szkolnych, inicjowanie mody na czytanie, pokazanie tym, którzy nie czytają, że książki są popularne wśród ich rówieśników, że książka to nie tylko lektura, którą trzeba przeczytać, 
lecz przede wszystkim miła forma spędzania czasu.
Na ten dzień uczniowie przygotowali hasła zachęcające do czytania książek, które głośno odczytywali. Następnie Pani dyrektor przeczytała wiersz pt. „Elfia wróżka i kotek”. W tym dniu wszyscy uczniowie przynieśli ze sobą książki, które czytali w ciszy przez piętnaście minut  o oznaczonej przez organizatora godzinie. 
Do akcji zaprosiliśmy też wszystkie grupy przedszkolaków , którym czytały panie przedszkolanki. W akcji uczestniczyło 280 uczniów, przedszkolaków i nauczycieli.
Bibliotekarz
Jadwiga Sroga

Dni Języków Obcych

1 - Dzień Brytyjski

Przez 3 kolejne dni w naszej szkole odbywały się Dni Języków Obcych. Pierwszego dnia uczniowie pod przewodnictwem pań uczących języka angielskiego w naszej szkole tj. panie Katarzynę Boch i Ewelinę Dudkę, zorganizowały dzień brytyjski. Z tej okazji mogliśmy zobaczyć makiety, eksponaty, stroje, rekwizyty charakterystyczne dla kraju Wielkiej Brytanii. Mogliśmy również poznać najbliższych członków rodziny królewskiej ;)
Do tego nasze panie również przebrały się na tę okoliczność zakładając gustowne sukienki a na głowy gustowne kapelusiki wzorem angielskich dam.
2 - Dzień Stanów Zjednoczonej Ameryki

W tym dniu do naszej szkoły zawitał dziki zachód. Nie zabrakło najważniejszych gości jak prezydenta Stanów Zjednoczonej Ameryki Donalda Trumpa z małżonką Melanie, symbolu Ameryki - Statuły Wolności oraz Michaela Jacksona, który wykonał dla nas swój niezwykły taniec. Również tego dnia uczniowie mogli zobaczyć zaprezentowane eksponaty charakteryzujące amerykańskie klimaty. Natomiast nasze drogie panie zdecydowanie postawiły na Dziki Zachód.
3 - Dzień Niemiecki

Trzeciego dnia uczniowie naszej szkoły ucharakteryzowali się na naszych zachodnich sąsiadów, zarówno eksponaty jak i stroje były bardzo trafione. Przyznajemy pomysłowość naszych pań przekroczyła nasze wyobrażenie i również ta kolejna charakteryzacja bardzo przypadła nam wszystkim do gustu.

Dzień Patrona 

W dniu 23 maja w naszej szkole obchodziliśmy dzień patrona. To dzień w ktorym zamiast zwykłych zajęć edukacyjnych są zajęcia kreatywnej nauki. To zabawa i jednocześnie nauka w czystej postaci. Dzieci rozwiązywały łamigówki, tworzyły portret patronki z małych kawałków papieru, wykonywały kapelusze z szarego papieru, poznawały podstawy samoobrony, tworzyły ogromne ilustracje do twórczości Marii Konopnickiej na podłodze wykorzystując w tym celu różne materiały, ziarna, liście kapusty itp., w pokoju strachów rozwiązywały kolejne powiązane ze sobą zagadki, spotkały się z autorką opowiadań i wierszy dla młodego odbiorcy i wspólnie z nią i jej gośćmi tworzyły żywą ilustrację morskiej przygody. W przerwie na szkolnym pikniku zajadały pyszne byłki z pieczonymi kiełbaskami. To był bardzo emocjonujący dzień, który z pewnością na długo zapisze się w pamięci.

Konstytucja 3 Maja

Uroczysty apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbył się w naszej szkole szczególnie uroczyście. Piękne stroje i przepiękna dekoracja to zasługa pani Kamili Pełech-Kostrzyckiej i uczniów wraz z rodzicami klasy 7a. Niecodzienna i niezwykle malowniczo przedstawiona lekcja historii z pewnością zainteresowała każdego, kto tylko mógł w tym wydarzeniu uczestniczyć. W tym szczególnym dniu nie trzeba było być na Zamku Królewskim bowiem zamkowe wnętrze zawitało w nasze szkolne mury. Było pięknie, pouczająco i dostojnie.

23 kwietnia Dniem Ziemi

Z tej okazji uczniowie klasy 6b pod przewodnictwem pani Janiny Kasak przygotowali widowisko słowno-muzyczne, w którym głównym tematem była Nasza Planeta Ziemia. Zwrócili uwagę na ważne dla przyszłości Ziemi założenia. Jak dbać o naszą planetę i jak pogodzić ekologię z cywilizacją.

XXV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny z cylku "Ziemia jest jedna". 
Magia roślin "KWIAT"

Dyplom wyróżnienie dla Matyldy Kowalskiej. Finał konkursu połączony z wystawą pokonkursową odbył się 18 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury "Śródmieście" we Wrocławiu. Matyldzie gratulujemy a pozostałym uczestnikom biorącym udział w konkursie dziękujemy. Wystawa pokonkursowa czynna do 15 maja 2018r. ul. Dubois 5 Wrocław. Zapraszam w imieniu organizatorów.

Światowy Dzień Służby Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia, ang. World Health Day – święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.
Światowy Dzień Zdrowia odbywa się co roku pod innym hasłem. Inicjuje on Miesiąc Zdrowia oraz rok działań realizowanych pod tym samym hasłem. 
Tegoroczne hasło: "Zdrowie dla wszystkich"
Od 1995 roku z okazji Światowego Dnia Zdrowia WHO wydaje Światowy Raport Zdrowia – najważniejszą publikację WHO.
Z tej okazji uczniowie klasy 7b przygotowali krótki apel, kończąc słowami podziękowania dla naszej pani pielęgniarki.

Wielkanocne studio nagrań

Tuż przed Wielkanocą uczniowie klas IV a i IV b przedstawili całej społeczności szkolnej nietypowy apel związany z nadchodzącymi świętami. Pod bacznym okiem wychowawców, 
p. M. Sochy i p. B. Boczniewicza, przygotowali program telewizyjny Rozmowy przy stole, podczas którego zaproszeni goście opowiadali o tradycjach wielkanocnych. Nie zabrakło kosmetyczek, które poprawiały wizerunek uczestników i kamerzystów czujnie rejestrujących wszystko to, 
co dzieje się na sali gimnastycznej zaaranżowanej w studio telewizyjne. W trakcie nagrania był także czas na reklamy, które wywołały wśród publiczności wiele emocji. Reklamowano babkę wielkanocną, baranka, palmę, psikawki i białą kiełbasę. Jednak rapowana reklama jajek przyniosła największe zainteresowanie. Na zakończenie czwartoklasiści wspólnie zaśpiewali piosenkę 
i wszystkim widzom złożyli życzenia świąteczne. 
Po występie zostały również wręczone nagrody za udział w konkursie plastycznym na ozdobę wielkanocną zorganizowanym przez GOK w Kostomłotach. 

Festiwal Nauki w pierwszy Dzień Wiosny

21 marca w pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole miał miejsce Festiwal Nauki. Cała zabawa polegała na tym, że wybrani uczniowie z klas 5-7 pod kierunkiem nauczycieli przyrody, chemii i fizyki przygotowali i zaprezentowali ciekawe doświadczenia. Natomiast pod przewodnictwem nauczycielki geografi przygotowali prezentację strojów i map Polski. Było pouczająco i ciekawie. Jednak największe zainteresowanie wzbudził pokaz możliwości drukarki 3D zaprezentowany przez pana Sobaniaka, pytaniom nie było końca.
Pomimo, że był to dzień wolny od zajęć edukacyjnych uczniowie mogli wiele się nauczyć, a zdobyta wiedza z pewnością zostanie w pamięci na dłużej.

Powiatowy Konkurs Recytatorski szkół podstawowych klas IV- VI
,,Między poezją a prozą”

Dnia 20 marca 2018r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Kostomłotach uczniowie prezentowali swoje zdolności artystyczne w Powiatowym Konkursie Recytatorskim, którego organizatorami były panie: Anna Jeleniewska i Magdalena Socha, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach. Na widowni zasiedli zaproszeni goście: Pan Stanisław Wicha- Wójt Gminy Kostomłoty, Pani Jolanta Klimkiewicz - Dyrektor Gminnego Ośrodka Obsługi Szkół i Pani Urszula Łapa - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kostomłotach, którzy wraz z uczniami i opiekunami przysłuchiwali się wystąpieniom recytatorów ze szkół podstawowych powiatu średzkiego. 
Popisom młodych interpretatorów z uwagą przyglądało się jury w składzie: Anna Jeleniewska, Violetta Konowrocka-Kassjan, Mariola Fedyczkowska i Natalia Makoś. Komisja w wyniku owocnych obrad wyłoniła laureatów klas IV- VI:
1. miejsce Nina Mrochen- uczennica SP w Kostomłotach
2. miejsce Julia Kamecka- uczennica SP w Karczycach
3. miejsce Bartosz Kata- uczeń SP w nr 3 w Środzie Śląskiej
3. miejsce Aleksander Dulęba- uczeń SP w Kostomłotach

Wyróżnienia otrzymali:
Nadia Podhorodecka - uczennica SP nr 3 w Środzie Śląskiej
Amelia Oleksyk - uczennica SP w Malczycach

W kategorii poezja śpiewana nagrodzono następujących uczniów:
1. miejsce Ewelina Wzorek - uczennica SP w Kostomłotach
2. miejsce Agata Szybiak - uczennica SP nr 3 w Środzie Śląskiej

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy !

Wyrazy wdzięczności kierujemy do Wójta Gminy Kostomłoty i P. Dyrektor SP im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach, którzy ufundowali nagrody i poczęstunek.

Szkolny Konkurs Recytatorski klas IV-VI ,,Między poezją a prozą” 
Dnia 27 lutego 2018 r. w sali kinowej Gminnego Ośrodka Kultury w Kostomłotach odbył się szkolny etap Konkursu Recytatorskiego ,,,Między poezją a prozą”. Był on kontynuacją zadań zaplanowanych w ramach programu Dni Języka Ojczystego w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach. Jego organizatorami były: 
pani Anna Jeleniewska i pani Magdalena Socha. 
W konkursie uczestniczyło 38 uczniów z klas IV- VI.

Jury w składzie: 
p. Anna Jeleniewska, p. Jadwiga Frydryk i p. Magdalena Socha 
przyznało następujące miejsca:


w kategorii poezja recytowana:

1. miejsce: Wojciech Dajer

2. miejsce: Zofia Macherzyńska- Szubert

3. miejsce: Nina Mrochen

 

Wyróżnienia otrzymali:


Zuzanna Chmielewska
Miłosz Kata
Aleksander Dulęba

w kategorii poezja śpiewana:

1. miejsce: Ewelina Wzorek

2. miejsce: Emilia Jabłońska i Martyna Młodawska

3. miejsce: Lena KociubińskaWyróżnienia otrzymała:

Emilia Dudka

Zwycięzcom gratulujemy!

SP KOSTOMŁOTY MISTRZEM POWIATU W SIATKÓWCE


W dniu 27.02.2018r. w Malczycach odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce siatkowej chłopców i dziewcząt klas 6. Organizatorem zawodów był pan Szymon Latała nauczyciel wf SP w Malczycach. W rywalizacji chłopców startowali uczniowie szkoły z Kostomłotów, Ciechowa, Rakoszyc, Pisarzowic oraz gospodarz zawodów Malczyce. Znakomicie spisali się w nich uczniowie Szkoły Podstawowej w Kostomłotach. Podopieczni Bogusława Boczniewicza nauczyciela wf zostali Mistrzami Powiatu w rywalizacji chłopców klas 6 wygrywając wszystkie mecze. Turniej rozgrywany był systemem każdy z każdym. Drużyna z Kostomłotów wygrała kolejno w setach 2:0 z Rakoszycami, Ciechowem, Pisarzowicami, oraz w finale po bardzo zaciętym i stojącym na wysokim poziomie spotkaniu z Malczycami 2:1. Na zakończenie zawodów organizator wręczył puchary oraz dyplomy zwycięzcom oraz pogratulował wszystkim uczestnikom turnieju zaangażowania i walki do ostatniego punktu. Szkołę reprezentowali A.Fedyczkowski, D.Kopała, Sz.Karpeta, K.Żak, T.Kunecki, P.Szczepaniak, H.Choptianny i D.Kontak.

Spotkanie z pisarką

Spotkanie z autorem książki i zdobycie jego autografu to prawdziwa frajda dla każdego dziecka, które rozpoczyna swoją czytelniczą przygodę… 
Jest to atrakcyjna forma popularyzacji książki i czytelnictwa.
Dnia 20 lutego 2018r w naszej szkole odbyło się spotkanie z pisarką Panią Anną Gibasiewicz, autorką książki Baśń o perle, zorganizowane przez bibliotekę szkolną. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas trzecich i czwartych. Dzieci miały możliwość zapoznania się 
z tematyką książki, zadawania pytań i dyskutowania. Dowiedziały się, jaka jest różnica pomiędzy bajką a baśnią. Książka prezentowana przez autorkę, jak każda baśń, zawiera morał. 
Baśń o perle uczy każdego czytelnika, że w życiu nie warto być skupionym na sobie, bo dopiero dostrzeżenie drugiego człowieka i jego uczuć, może dać nam prawdziwe szczęście. Autorka wskazuje wartości, które są bardzo ważne dla człowieka, rodziny i społeczeństwa. Mówi też o podejmowaniu wyborów i ich konsekwencjach dla siebie i innych. Po spotkaniu dzieci mogły nabyć książkę z dedykacją i autografem autorki. 
Jadwiga Sroga
Bibliotekarz szkolny

Certyfikat Jakości Kształcenia Języków


Uczniowie Szkoły Podstawowej im.Marii Konopnickiej w Kostomłotach uzyskali Certyfikat Jakości Kształcenia Języków w IX Edycji Programu Insta.ling dla szkół. Projekt trwał od września 2017 roku do stycznia 2018 roku i wzięli w nim udział uczniowie wszystkich klas 3, 4, 5, 6 oraz 7. Koordynatorami projektu były nauczycielki języka angielskiego - Katarzyna Boch i Ewelina Dudka. 

Żywa lekcja historii

Dni Języka Ojczystego

Od 20 lutego do 22 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Dni Języka Ojczystego. Uczniowie aktywnie włączyli się w rożne akcje. Pierwszoklasiści zmierzyli się z kaligrafią, trzecioklasiści rywalizowali w głośnym czytaniu, a ich starsi koledzy zmagali się z ortografią. Aby lepiej opanować pisownię trudnych wyrazów, przygotowano dla uczniów ortograficzne schody, które ozdobiły korytarz szkolny. Uczniowie mogli przechadzać się po stopniach i zapamiętywać pisownię wyrazów, z którymi na co dzień mają problem, a potem przystąpić do napisania dyktanda. Ostatniego dnia akcji wspólnie udekorowali tablicę inspiracji ortograficznych, na której wcześniej zamieszczono rysunki ilustrujące słowa z trudnościami w pisowni. Każdy z nich mógł wylosować kartkę z wyrazem, w którym brakowało liter. Okazało się, że większość radzi sobie dobrze z ortografią. Tylko nieliczni pytali starszych, jakie u, rz czy ch wpisać.
Każdy uczeń naszej szkoły mógł ciekawie spędzić czas podczas przerw, a przy okazji dowiedzieć się, że o język ojczysty należy dbać.
Poniżej prezentujemy listę zwycięzców pięknego pisania i czytania oraz ortografii.

Mistrz Kaligrafii
kl. I a- Alicja Wasylów
kl. I b- Hubert Bajorski

Mistrz Głośnego Czytania
kl. III a- Michał Skiba
kl. III b- Urszula Sobota
kl. III c- Cyryl Sierszeń i Bryan Oleśków

Mistrz Ortografii
kl. IV- Julia Pielichowska
kl. V- Kajetan Oleśków
kl. VI- Wiktoria Filus, Kamila Głodek i Wiktor Bryła
kl. VII- Bartek DudkaZespół realizatorów:
J. Frydryk
A. Jeleniewska
M. Socha

SP KOSTOMŁOTY MISTRZEM POWIATU 

W dniu 22.02.2018r. w Malczycach odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców klas 5. Organizatorem zawodów był pan Szymon Latała nauczyciel wf SP w Malczycach. W rywalizacji chłopców i dziewcząt startowały szkoły z Miękini, Kostomłot oraz gospodarz zawodów Malczyce. Znakomicie spisali się w nich uczniowie Szkoły Podstawowej w Kostomłotach. Podopieczni Bogusława Boczniewicza nauczyciela wf zostali Mistrzami Powiatu wygrywając wszystkie mecze. Turniej rozgrywany był systemem każdy z każdym. Drużyna z Kostomłotów wygrała kolejno w setach 2:0 z Malczycami i również 2:0 z Miękinią. Nieco gorzej wypadły dziewczęta które zajęły II miejsce w Mistrzostwach Powiatu. Po pokonaniu 2:1 w setach Malczyc, przegrały 2:0 z Miękinią. Zawody stały na wysokim poziomie sportowym oraz organizacyjnym. Wszystkim uczestnikom turnieju należą się słowa uznania za udział w zawodach, zaangażowanie oraz walkę do ostatniego punktu. Szkołę reprezentowali wśród chłopców: A.Fedyczkowski, D.Kopała, M.Wójcik, Sz.Karpeta, K.Żak, K.Frycki oraz P.Kowalczyk. Reprezentantkami szkoły wśród dziewcząt były: J.Błądek, E.Jabłońska, W.Janiec, J.Łata, Kłodnicka, M.Kata oraz A.Ocipiuk.

Kalendarz Adwentowy - podsumowanie konkursu

W naszej szkole odbył się konkurs dla klas IV-VII na kalendarz adwentowy w języku angielskim lub niemieckim. W tym roku uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością. 

Na podium znaleźli się następujący uczniowie:
I miejsce - Konrad Frycki kl.Vb
II miejsce - Milena Kata kl.IVb
III miejsce - Eliza Lewera kl.VIIb
oraz wyróżnienie - Anna Krzyżak kl.VIIa.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada 2017 r. obchodzony był już po raz czwarty Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Święto to zostało ustanowione – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka – przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 roku. Jego celem było uświadomienie dzieciom, że posiadają one szereg praw, do których przestrzegania i realizacji zobowiązane są wszystkie osoby dorosłe. 
W tym dniu w naszej szkole wspominaliśmy dorosłych, którzy mieli fundamentalny wkład 
w rozwój praw dziecka oraz bronili ich w heroiczny sposób – tak jak Irena Sendlerowa czy Janusz Korczak. Niewzruszona postawa moralna i siła charakteru Ireny Sendlerowej pozwoliły uratować tysiące dziecięcych istnień. Janusz Korczak, który cenił takie wartości jak: sprawiedliwość, szacunek, godność, piękno, prawdę i miłość do bliźniego, apelował do wychowawców, aby zatroszczyli się o podstawowe prawa dziecka.
22 listopada uczniowie klasy VI b wystąpili w inscenizacji pt. ,,Może trzeba ci pomóc” na motywach powieści Ireny Jurgielewiczowej ,,Ten obcy”. Pokazali historię czworga przyjaciół: Pestki, Uli, Mariana i Julka, którzy na wakacjach spotkali Zenka, rannego i zaniedbanego chłopaka, ukrywającego się przed ludźmi. Nastolatkowie zaprzyjaźnili się z obcym i poznali jego smutną historię. Wrocławianin po śmierci matki, która zawsze broniła go przed atakami ojca-nadużywającego alkoholu, znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Ojciec krzywdził go i nie troszczył się o niego. To ostatecznie wpłynęło na jego decyzję o ucieczce z domu i odnalezieniu wujka. W życiu głównego bohatera ,,korczakowskie prawa” zostały naruszone. Szóstoklasiści wcielając się w rolę fikcyjnych rówieśników, udowodnili, że dzięki wielkiej sile przyjaźni można stać się lepszym człowiekiem. 

Przedstawienie „SĄD NAD KSIĄŻKĄ”

Uczniowie naszej szkoły w dniu 15 listopada wzięli udział w przedstawieniu przygotowanym przez uczniów klasy IV b i III b pod tytułem „Sąd nad książką”. Miało ono na celu propagowanie czytelnictwa, uczenie poszanowania książek a także wykazanie, że książka nie może zniknąć z naszego życia, że nie mogą jej zastąpić media elektroniczne. Książka może współistnieć z innymi środkami przekazu, wspierając je i uzupełniając. Uczniowie z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzeli występy swoich koleżanek i kolegów.
Bibliotekarz szkolny Jadwiga Sroga

Przegląd Pieśni Patriotycznej

Dolnośląski Konkurs Języka Angielskiego zDolny Ślazaczek

24 października 2017 r. szesnaścioro uczniów z naszej szkoły wzięło udział w III Dolnośląskim Konkursie Języka Angielskiego zDolny Ślazaczek. Z radością informujemy, że do etapu powiatowego zakwalifikował się uczeń klasy 6a - Kuba Lipczyński. Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym konkursie na etapie powiatowym, który odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej 11 grudnia 2017r.

Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klasy 5a i klasy 5b wraz z wychowawcami, panią Eweliną Dudką oraz panią Alicją Niedziółką przygotowali przestawienie pt.”Długa przerwa”. Uczniowie danych klas wystąpili w Ratuszu w Kostomłotach w dniu 12 października 2017 roku na uroczystości obchodów tego święta przez emerytowanych nauczycieli gminy Kostomłoty. Dzień później, tj. 13 października uczniowie wystąpili podczas uroczystego apelu na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Kostomłotach. Dzieci w niezwykle humorystyczny sposób przedstawiły jak wygląda praca nauczyciela poza przekazywaniem wiedzy podczas lekcji. Odnieśli się do trudnego i długotrwałego awansu zawodowego i zaśpiewali wesołą i zabawną piosenkę na ten temat. Co więcej, złożyli nauczycielom serdeczne życzenia, a także odnieśli się do tego, w jaki sposób należy nauczycieli traktować w tym szczególnym dniu. Po zakończonym spektaklu, w podziękowaniu uczniowie wręczyli nauczycielom skromne upominki – kubki z napisem „Najlepszy Nauczyciel” oraz pracownikom szkoły kubki z napisem „Dziękujemy”. Na ręce Pani Dyrektor Urszuli Łapy oraz Pani Wiceyrektor Urszuli Wielgus zostały złożone kwaity od Samorządu Uczniowskiego.

„Idźmy naprzód z nadzieją" - 
Dzień Papieski 

8 października 2017r. Obchodziliśmy XVII Dzień Papieski. Idea tak zwanego „Dnia Papieskiego” narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Jego obchody na stałe związały się z niedzielą poprzedzającą 16 października, a więc dniem wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Podczas Dnia Papieskiego pochylamy się co roku nad jednym z aspektów nauczania Jana Pawła II. Zgłębiając to, co mówi do nas nasz Wielki Rodak, przypominamy sobie jego niezwykłe życie i dziękujemy Bogu za jego osobę. Tegoroczna uroczystość przebiegała pod hasłem " Idźmy naprzód z nadzieją".
Z tej okazji w niedzielne przedpołudnie w kościele w Kostomłotach uczniowie Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego po raz pierwszy w połączeniu z klasą VII ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej pod kierunkiem Lilli Staworowskiej przygotowali program artystyczny poświęcony pamięci Papieża Polaka – największego autorytetu XX wieku. Uczniowie przybliżyli obecnym na Eucharystii najważniejsze fakty z życia Jana Pawła II i Jego refleksje o nadziei. Poprzez wiersze i piosenki ukazali widzom obraz niestrudzonego pielgrzyma, orędownika pokoju i miłości, człowieka, który lubił chodzić po górskich szlakach oraz mistrza, który zachęcał nas do życia w świętości. Oddali główną myśl tegorocznego hasła Dnia Papieskiego, by iść przez życie z nadzieją i zaufać Bogu. Inscenizację uświetniły pieśni religijne przy akompaniamencie instrumentów: gitary i skrzypiec. W tym dniu zbierano również pieniądze na fundusz stypendialny Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". 
Dla wszystkich było to niezwykle ważne przeżycie oraz okazja do pójścia drogą nadziei, którą Ojciec Święty wytrwale nam wskazywał: "Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać".
Lilla Staworowska

„Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”

Pod takim hasłem 29 września 2017r. przebiegł VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, który w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach obchodzony był już po raz piąty. Akcja poprzedzona była tygodniem powtarzania tabliczki, podczas którego dzieci brały udział w zabawach i grach. W tegoroczną akcję włączyła się cała społeczność szkolna. Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tabliczki, wykorzystując dodawanie jednakowych liczb, uczniowie klas trzecich wspaniale poradzili sobie z trudnymi przykładami na mnożenie, wykonując „Jesienną łąkę”. Na lekcjach matematyki uczniowie klas IV – VII grali w gry matematyczne wymagające sprawności w posługiwaniu się tabliczką mnożenia: „Ślimak”, „Mnożenie kości”, „Mnożenie po rosyjsku”, „Mnożenie na żaluzję”. W ramach przygotowań do akcji uczniowie klas VI -VII na lekcjach 
j. polskiego przygotowali rymowanki pozwalające zapamiętać trudne przykłady 
z tabliczki mnożenia. Wszyscy mieli możliwość wzajemnego sprawdzenia się ze znajomości tabliczki mnożenia poprzez zabawę „Hasło dnia”. Na zajęciach wychowania fizycznego uczniowie klas IV-VII grali w grę „Piłkarz matematyk”, a na zajęciach komputerowych mogli sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia, wykorzystując stronę Matzoo.pl. 
Na przerwach uczniowie Egzaminatorzy egzaminowali ze znajomości tabliczki mnożenia chętnych uczniów naszej szkoły. Tabliczkę mnożenia musieli przypomnieć sobie także nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice przyprowadzający do szkoły swoje pociechy. 
Podczas obchodów Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w szkole pracowały 3 komisje egzaminacyjne i 2 patrole. Dzieci wybrane do tej funkcji zdały egzamin 
z biegłości w mnożeniu i dzieleniu. Patrole przeprowadziły egzamin w najbliższej okolicy szkoły oraz w najważniejszych urzędach w miejscowości. Cieszy fakt, że zdecydowana większość przeegzaminowanych osób wykazała się bardzo dobrą znajomością tabliczki mnożenia. Akcja spotkała się z bardzo miłym odzewem wśród osób dorosłych.
Tegoroczne odchody VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia możemy uznać za udane. Dziękuję wszystkim za wspólną dobrze wykonaną pracę, a uczniom 
i nauczycielom naszej szkoły za piękne włączenie się w akcję. Jeżeli zorganizowanie tego dnia sprawiło, że każdy z nas utrwalił sobie choćby jeden przykład z tabliczki mnożenia –to przecież warto było! 
Komisje Egzaminacyjne i koordynator akcji Alicja Niedziółka

Uczniowie SP im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach uczestnikami 
XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

We wrześniu już po raz dwudziesty odbył się we Wrocławiu Festiwal Nauki. Imprezę zorganizowała Politechnika Wrocławska. W Dolnośląskim Festiwalu Nauki uczestniczyliśmy po raz pierwszy. Wszyscy byliśmy bardzo ciekawi, co zobaczymy, czego się dowiemy. Już sam budynek, w którym odbywały się pokazy, wzbudził zaciekawienie, ponieważ swoim wyglądem przypominał ”ser z ogromnymi dziurami”. W holu budynku podziwialiśmy wystawione obiekty i stanowiska eksperymentalne. Sprawdziliśmy, jak nasz mózg rozpoznaje zapachy i w jaki sposób zanieczyszczone powietrze wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Dowiedzieliśmy się , że dzięki wykorzystaniu drukarki 3D powstaje wiele przedmiotów codziennego użytku, a wszystko w oparciu o współczesne technologie informatyczne. Mieliśmy też okazję zobaczyć łazik, gotowy do zwiedzania Marsa. Niektórych z nas zachwyciło ciało ludzkie, a dokładniej budowa układu kostnego i możliwość uzupełniania, rekonstruowania ubytków kostnych. Najdłuższa kolejka oczekujących ustawiła się do stanowiska „Gry matematyczne i zabawy logiczne”, gdzie każdy miał możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. Po zakończeniu zwiedzania interesujących stoisk, każdy bogatszy był o nowe doświadczenia i wspaniałe gadżety (długopisy, wiatraczki, foldery, opaski odblaskowe). 
O godzinie 11.00 przeszliśmy do budynku głównego Politechniki na uroczyste zakończenia XX DFN. Gościem specjalnym był Jerzy Dudek - legenda piłki nożnej i wielokrotny reprezentant Polski. Opowiedział historię swojego życia, rozpoczynając od wieku szkolnego, a kończąc na sukcesach odnoszonych w życiu dorosłym. Najmilszą niespodzianką była sesja fotograficzna z Jerzym Dudkiem i rozdawane autografy. Miłe chwile pozostaną z nami na bardzo długo. Wszystkim zaciekawionym szczerze polecamy uczestnictwo w kolejnej edycji DFN. Mamy nadzieję, że za rok też tam będziemy. Uczestnicy wyjazdu, uczniowie SP w Kostomłotach

Wycieczki integracyjne uczniów naszej szkoły

z cyklu Podróże kształcą

W dniu 18 września 2017 roku uczniowie klas pierwszych wyruszyli na pierwszą całodniową integracyjną wycieczkę do Dusznik Zdrój i Wambierzyc.
Droga nieznacznie się dłużyła, ale w autobusie było ciepło, wygodnie i wesoło. W końcu przybyliśmy na miejsce, gdzie udaliśmy się do muzeum papiernictwa, które zostało utworzone w 1968 roku w XVII-wiecznym młynie. Tam wysłuchaliśmy wykładu o procesach powstawania papieru i obejrzeliśmy wiele ciekawych wystaw. Następnie każdy z nas w tzw. czerpalni po założeniu fartucha ochronnego miał okazję własnoręcznie zrobić kartkę papieru ze znakiem wodnym i kwiatkami. Po wyczerpującej pracy nad papierem udaliśmy się do pijalni wód, które wypływają z łupków położonych na znacznych głębokościach, a największą rolę odgrywają tu związki sodu i wapnia z obfitością dwutlenku węgla i żelaza. Po spróbowaniu wód, pojechaliśmy do Wambierzyc, gdzie obejrzeliśmy mini zoo, puszczaliśmy ogromnej wielkości bańki mydlane i co najważniejsze zjedliśmy kiełbaski pieczone na ognisku. Pełni wrażeń z uśmiechem na buzi w godzinach wieczornych wróciliśmy do swoich domów.

25 września 2017 roku w poniedziałkowy deszczowy poranek czwartoklasiści i piątoklasiści wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę integracyjną do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Muzeum mieści się na terenie zespołu historycznej parowozowni w Jaworzynie Śląskiej. 
Gdy dotarli na miejsce pogoda się poprawiła. Po deszczu nie było już śladu. Zostali podzieleni na grupy i rozpoczęli zwiedzanie z pracownikami muzeum. Okazało się, że czeka na nich wiele atrakcji. Zobaczyli kolekcję zabytkowego taboru kolejowego powstałego w latach 1870- 1970, którego trzon stanowi zbiór lokomotyw parowych produkcji polskiej, niemieckiej czy amerykańskiej. Obejrzeli wystawę dawnych radioodbiorników i kolejowych urządzeń radiotechnicznych oraz maszyn i urządzeń przemysłowych, ekspozycję zabawkarstwa samochodowego czy makietę kolejową. Duże zainteresowanie naszych uczniów zdobył amerykański autobus szkolny, który do tej pory widzieli tylko w filmach. Najciekawszą częścią wycieczki okazała się przejażdżka parowozem, podczas której mogli zobaczyć ważne dla historii techniki kolejowej obiekty – m.in. żuraw wodny, dźwig węglowy, budynek olejarni i piaskowni czy zapadnię kolejową. 
Pełni wiedzy i niezapomnianych wrażeń wrócili do szkoły. 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017-18

Kliknij, aby edytować treść...
4 września uczniowie w całej Polsce rozpoczęli nowy rok szkolny, który przyniesie ze sobą wiele zmian. Reforma edukacji powoduje wygaszanie gimnazjów a to z kolei wiaże się z faktem, że w naszej szkole mamy pierwszy rocznik 7-klasistów. Dla uczniów to o jeden stres mniej, bo nadal będą uczyć się w swoich szkołach, w swoim dobrze znanym środowisku.

Wszystkim nauczycielom i uczniom życzymy wytrwałości w pracy.
Kliknij, aby edytować treść...