Wydarzenia 2014/2015


Dzień Rodziny

Dzień Matki, Dziecka i Ojca to wyjątkowa okazja do rodzinnego spotkania. Przedszkolaki wraz z wychowawczyniami zechciały uczcić każde z tych świąt, zorganizowano więc w przedszkolu Dzień Rodziny. Rozpoczął się on występem poszczególnych grup przed rodzicami i rodzeństwem. Dzieci recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i zatańczyły, następnie głos zabrała dyrektor przedszkola p.Urszula Łapa, która podziękowała dzieciom i nauczycielkom za przygotowanie programu artystycznego. Potem przyszła kolej na zabawę, pokazy strażaków, dmuchańce, kącik florystyczny, loterię fantową i zabawy przy muzyce prowadzone przez DJ Riva. Przepyszne ciasta upieczone przez mamy zajadali z apetytem i mali i duzi, ciasto trafiało prosto do buzi! Nauczycielki wraz z Dyrekcją przedszkola podziękowały za sponsoring i zaangażowanie firmom działającym na terenie gminy Kostomłoty oraz rodzicom, którzy wsparli materialnie imprezę i przyczynili się do sprawienia radości dzieciom.

Spotkanie z policjantką

28 maja przedszkolaki odwiedził wyjątkowy gość, była to funkcjonariuszka Komendy Policji w Środzie Śląskiej.Wizyta pani policjantki miała na celu zapoznanie dzieci z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi dzieci jako pieszych oraz w samochodzie kiedy dziecko jest pasażerem.Przedszkolaki chętnie odpowiadały na pytania policjantki i prezentowały odblaski mające chronić je na wycieczkach pieszych i rowerowych.

wycieczka do ZOO

13 maja 2015r.grupy dzieci 3 i 4 letnich odwiedziły wrocławskie ZOO. 
Pierwszym punktem zwiedzania ogrodu zoologicznego było "Afrykarium". Dzieci mogły w nim zobaczyć zwierzęta żyjące w wodzie jak żółwie, krokodyle, hipopotamy oraz ryby, spośród których najwięcej emocji wzbudziły rekiny. Podobały im się także płaszczki przepływające efektownie ponad głowami zwiedzających.Spośród zwierząt lądowych podziwiać mogliśmy afrykańskie ptaki i motyle. Następnie dzieci oglądały żyjące wspólnie żyrafy i zebry.W "Dziecińcu" aplauz wzbudziły młode kózki i owieczki. Wszystkie zwierzęta były dla dzieci interesujące, jednak na zwiedzenie całego ZOO nie mogliśmy poświęcić całego dnia a sił pewnie też by nie starczyło. Może wrócimy tam znów za rok...? 
Dziękujemy serdecznie za pomoc i zaangażowanie mamom uczestniczącym w wycieczce

Spotkania z cyklu "Poznajemy zawody" 

zawód nauczyciela i muzyka

Dzieci z przedszkola poznają zawody, które wykonują ich rodzice. W miesiącach marcu i kwietniu dzieci miały możliwość poznania pracy nauczycielki i puzonisty.
Pani Monika Janiec nauczycielka historii w Gimnazjum im.ks.J.Twardowskiego w Kostomłotach opowiedziała dzieciom o swojej pracy z młodzieżą. Przedszkolaki były bardzo ciekawe tego, co to jest historia, zgadywały, że to nauka o dinozaurach, królach i rycerzach. Pani Monika w bardzo interesujący i przystępny dla maluchów sposób opowiedziała dzieciom o tym czego naucza, w szczególny sposób podkreśliła powstanie naszej ojczyzny i pierwszej stolicy opowiadając dzieciom piękną legendę o orlim gnieździe.
Puzonista pan Artur Tomczyk przyniósł do przedszkola instrument, na którym na co dzień gra wykonując swoją pracę. Puzon wzbudził wiele emocji, pan Artur zaprezentował budowę instrumentu i zagrał dla dzieci fragmenty utworów z ich ulubionych bajek. Następnie każde z dzieci miało okazję spróbować zagrać na puzonie, co jak się okazało, wcale nie było takie łatwe…
Poznajemy zawody c.d.

zawód krawcowej i mechanika samochodowego

19 maja dzieci z grupy 4 i 5 - latków wraz z Paniami Beatą S., Izabelą K. i Jolą R. wybrały się na wycieczkę do zakładu mechanika samochodowego Pana Pawła Żyły, aby zapoznać się z zawodem jaki wykonuje. Dzieci odwiedziły także Panią Alicję Głowacką, która wykonuje zawód krawcowej. Przedszkolaki dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy, zobaczyły wszystkie niezbędne narzędzia do wykonywania tych zawodów.

Poznajemy zawody :)

kosmetyczka

W piątek 13 lutego nasze przedszkole odwiedziła pani kosmetyczka - Emilia Zielińska. Dzieci dowiedziały się na czym polega zawód kosmetyczki, zobaczyły jakich narzędzi potrzebuje osoba wykonująca ten zawód. A także same mogły wczuć się w rolę kosmetyczki i pomalować koleżankę - oczy, usta, policzki. Na zakończenie pani kosmetyczka rozdała dzieciom rysunek twarzy, aby każde z nich mogło uczyć się malować - na początek na kartce papieru. :) 
 W podziękowaniu dzieci obdarowały gościa własnoręcznie wykonaną kartką, a także pięknymi kwiatkami wykonanymi z papieru. 

Kiermasz Wielkanocny

W tygodniu poprzedzającym Wielkanoc przedszkolaki wystawiły swoje prace na kiermaszu wielkanocnym. Jak co roku nie zbrakło na nim barwnych pisanek, wesołych zajączków oraz baranków.
Dzieci wiele wielkanocnych ozdób i świątecznych dekoracji wykonały same z masy solnej i papieru jednak bez zaangażowania rodziców kiermasz nie byłby tak bogaty i pyszny. Lukrowane babeczki i wypieczone własnoręcznie baranki uświtniły niejedno wielkanocne śniadanie!

Powitanie wiosny

Dnia 21 marca 2015r. w przedszkolu odbyło się uroczyste powitanie nadejścia wiosny. Dzieci pięcio i sześcioletnie wystawiły przedstawienie opowiadające o tej pięknej porze roku. Następnie przedszkolaki pomaszerowały ze śpiewem na ustach i okrzykami „Witaj wiosno, żegnaj zimo!” ulicami Kostomłoty. Marsz przedszkolaków wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców naszej miejscowości, którzy pozdrawiali dzieci, na niejednej twarzy zagościł uśmiech – nic dziwnego, wiosna cieszy każdego!

Bal karnawałowy

5 lutego 2015r.odbył się w naszym przedszkolu wielki bal karnawałowy, na który przybyły księżniczki i rycerze, piraci, strażacy, piękne motylki, biedroneczki i pszczółki oraz wróżki
i elfy. Zebranych gości powitała dyrektor placówki pani Urszula Łapa, a bal rozpoczęła grupa dzieci czteroletnich wykonując taniec do utworu „Waka,waka”
Dzieci tańczyły pod przewodnictwem pani Izabeli Kołodziej przebranej w tym dniu za clowna. Następnie w kolorowym korowodzie wszystkie postaci wywoływane przez prowadzącego bal pana Marcina Malinowskiego prezentowały swoje karnawałowe stroje. Swoją obecnością zaszczycił dzieci wyjątkowy gość – pan Wacław Jaskuła, który bawił dzieci czarodziejskimi sztuczkami. Wyczarował dla wszystkich uczestników balu słodki poczęstunek. A potem była już tylko zabawa, tańce i wybór królowej i króla balu, a zostali nimi Emilka Kowalczyk i Antoś Krzyżak. Było głośno i radośnie, aż szkoda, że na kolejny karnawał trzeba czekać cały rok…

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU W KOSTOMŁOTACH

Dzień babci i dziadka to święta, które na dobre zapisały się w naszych przedszkolnych kalendarzach. Jednak w tym roku obchodziliśmy je z niewielkim opóźnieniem. Babcie i dziadkowie do swoich wnucząt, z grup 3 - 4 - latków, przybyli 17 lutego. Przedszkolaki pięknie recytowały wiersze, radośnie śpiewały piosenki i wesoło tańczyły. Dzieci w formie wierszy złożyły dziadkom i babciom serdeczne życzenia. Program artystyczny zapewnił przybyłych gości o tym, że ich wnuczęta posiadają zdolności muzyczne, taneczne oraz aktorskie.
Na zakończenie dzieci wręczyły laurki i upominki swoim dziadkom. Wspaniała, serdeczna atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu, była okazją do umocnienia więzi rodzinnej, miłego spędzenia czasu, bliższego poznania się. Babcie i Dziadkowie nie żałowali pochwał i uścisków dla swoich wnucząt co świadczy, że są Oni najwspanialszymi odbiorcami "dziecięcej sztuki". 
Dziękujemy z przybycie wszystkim babciom, dziadkom, a rodzicom podziękowania należą się za pomoc w przygotowaniu tak pięknej uroczystości. 

Jasełka i Wigilia w przedszkolu

Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru
 przyniesie Wam spokój i radość.

Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia 
żyje własnym pięknem,
 a Nowy Rok obdaruje Was
pomyślnością i szczęściem.

Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia
życzy
Grono Pedagogiczne i pracownicy 
Przedszkola w Kostomłotach

MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

6 grudnia Mikołaja imieniny,
dobry humor mają chłopcy i dziewczyny,
bo czekają co przyniesie im Mikołaj
na prezenty czeka przedszkole i szkoła...

W tym roku Mikołaj odwiedził nas w przedszkolu nieco wcześniej, bo już 5 grudnia. Dzieci z niecierpliwością czekały na niego w swoich salach. Po przybyciu gościa każda grupa zaśpiewała specjalnie przygotowane dla niego piosenki. A następnie Mikołaj wręczył wszystkim przedszkolakom prezenty.

Nastał czas wróżb i czarów!

W naszym przedszkolu 27 listopada 2014 roku odbyła się zabawa Andrzejkowa. Uczestniczyły w niej wszystkie dzieci. Bawiliśmy się na sali pięknie ustrojonej w balony, duszki i czarownice oddające klimat tajemniczości i przepowiedni.
W zaczarowany świat magii i wróżb przeniosły się dzieci za sprawą andrzejkowej wróżki, która nas odwiedziła i zostawiła dzieciom księgę z wróżbami. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach z repertuaru dziecięcego i nie tylko..
Słodki poczęstunek w każdej sali był miłym zakończeniem wspaniałej zabawy.Wesoła zabawa w gronie kolegów sprawiła iż w przedszkolu zagościł radosny i wyjątkowy nastrój.

Dzień Pluszowego Misia

Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!" Wiedzą o tym najlepiej nasze przedszkolaki, które uczciły w grupach to misiowe święto. Każde z dzieci przyniosło w tym dniu swojego ukochanego pluszaka do przedszkola, przedstawiało go, opowiadało jak się nim bawi i w jakich okolicznościach miś trafił do jego rąk. Były także tańce
z misiami!

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. 

Dzień Życzliwości

21 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Życzliwości i Pozdrowień. 
Celem przeprowadzonych zajęć i zabaw było zachęcenie dzieci do okazywania innym dobroci, koleżeństwa i uprzejmości, a także kulturalnego odnoszenia się do rówieśników i dorosłych.  
W tym dniu dzieci zastanawiały się, co to jest życzliwość, dlaczego warto być życzliwym, jak ją okazywać bliskim, kolegom, starszym osobom na co dzień. Przypomniały sobie nawzajem o używaniu magicznych słów: "proszę", "dziękuję, "przepraszam", a także "dzień dobry" i "do widzenia". 
Przedszkolaki z grupy 4 - latków wspólnie z nauczycielem wykonały plakaty, na których zostały zapisane definicje człowieka życzliwego w oczach dzieci.

Pasowanie Przedszkolaków

Dnia 7 listopada 2014r.odbyło się pasowanie na przedszkolaka w grupie 3 latków. Dzieci zaprezentowały program artystyczny - śpiewały piosenki, recytowały wierszyki – czym udowodniły, że zasługują na miano prawdziwego przedszkolaka! Po występie przyszedł czas na uroczyste przyrzeczenie, tańce i pląsy z rodzicami oraz słodki poczęstunek.

Kolorowe kanapki

W naszym przedszkolu dzieci już wiedzą "jak jeść, by zdrowym być". W listopadzie, w grupach 5 i 6 latków, z pomocą nauczycielek przedszkolaki robiły kolorowe, zdrowe kanapki. Wszystkie dzieci z zaangażowaniem dobierały składniki, aby każda wykonana kanapka wyglądała wyjątkowo. Na stole nie zabrakło pomidorów, ogórków, papryki i innych zdrowych składników - powstały pyszne, samodzielnie wykonane kanapki.
Przygotowanie drugiego śniadania dało nam wiele satysfakcji i radości. Kanapki były bardzo pyszne, a przede wszystkim zdrowe.

Halloween w przedszkolu

W teatrze

Dzieci z naszego przedszkola co miesiąc wybierają się na wycieczkę do Gminnego Ośrodka Kultury w Kostomłotach, aby tam przenieść się w świat baśni i bajek. W sali czekają na nas aktorzy z krakowskiego teatru ART-RE z różnymi przedstawieniami. Każdego miesiąca zaskakują nas czymś nowym i ciekawym. Dzieci chętnie uczestniczą w przedstawieniach i świetnie się przy tym bawią. Wyjście na scenę i wczucie się w rolę aktora sprawia im wiele frajdy.

Komputer w przedszkolu

Nasze przedszkole w Kostomłotach w roku szkolnym 2014/2015 przystąpiło do realizacji "Programu Nauczania Przedszkolnego IBM KidSmart". 
Zestaw IBM KidSmart bardzo wzbogacił nasze zasoby dydaktyczne między innymi w zakresie podstaw matematyki, przyrody, logicznego myślenia, muzyki, a ponadto poprzez wprowadzenie elementów nowości i zabawy, urozmaica i uatrakcyjnia zdobywanie nowych umiejętności. Poprzez udział w programie, dzieci z naszego przedszkola już od najmłodszych lat uczą się jak mądrze korzystać z komputera oraz kształtować umiejętności korzystania z najnowszych technologii w nauce i codziennym życiu.

Dzień Chłopaka

W tym dniu szczególnym- września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę! 
W dniu 30 września w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. Tego dnia świętowały wszystkie dzieci: chłopcy i dziewczynki z grup młodszych i starszych. Dziewczynki składały życzenia kolegom, przygotowały im także zdania do wykonania. Chłopcy doskonale sobie z nimi poradzili za co otrzymali odznaki „Super Chłopaka”. Nie zabrakło tańców i poczęstunku. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy.Beata Rokicka

ZUMBA PRZEDSZKOLAKÓW


Od października 2014 roku, w naszym przedszkolu odbywają się popołudniowe zajęcia z ZUMBY.Dzieci chętnie uczestniczą w takich zajęciach, na których mogą się świetnie bawić i tańczyć przy rytmicznej i muzyce.

Wycieczka do lasu

Listeczki
Posypały się listeczki dookoła.

To już jesień te listeczki z wiatrem woła.

Opadnijcie moje złote i czerwone.

Jestem jesień, przyszłam tutaj w waszą stronę.

Lecą listki, lecą z klonu i z kasztana.

Będą z listków bukieciki złote dla nas.

1 października nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do lasu w Piotrowicach. Dzieci zapoznały się ze środowiskiem przyrodniczym jakim jest las, miały okazję obserwowania przyrody jesienią i zebrania darów tej malowniczej pory roku. Do przedszkola wszyscy wrócili zmęczeni, ale uśmiechnięci, z kieszeniami wypełnionymi kasztanami i żołędziami, niosąc naręcza kolorowych liści. 
Izabela Kołodziej

Przyszła jesień

Przyszła jesień, a wraz z nią zrodziło się nam mnóstwo pomysłów na wykorzystanie darów z naszych ogrodów i sadów.

Pięciolatki z panią Beatą Sobaniak wybrały się na wycieczkę do sklepu warzywnego w celu obejrzenia różnych owoców i warzyw. W kolejnych dzieci wykonała sałatkę owocową, a warzywa posłużyły im do stworzenia przeróżnych kolorowych kukiełek. Na zakończenie tygodnia warzywno - owocowego dzieci same, z małą pomocą pani Beaty wykonały owocowo - warzywny sok. Był pyszny.
W owocowo - warzywnym tygodniu grupa 4 - latków wraz z paniami Izabelą Kołodziej i Jolantą Rybak wykonały przepyszne szaszłyki owocowe. A ziemniaki i pestki z dyni posłużyły im do stworzenia przepięknych jeżyków.

Izabela Kołodziej 
Beata Sobaniak

Przegląd wierszy i piosenek o jesieni

"Jesienią, jesienią sady się rumienią.
Czerwone jabłuszka pomiędzy zielenią,
czerwone jabłuszka, złociste gruszeczki
świecą się jak gwiazdy pomiędzy listeczki..."
Dnia 22 października 2014 roku, w naszym przedszkolu odbył się "Przegląd wierszy i piosenek o jesieni". Dzieci, mimo brzydkiej pogody, zaprezentowały się najpiękniej jak potrafiły. Przedszkolaki zaśpiewały piosenkę i powiedziały wierszyk o aktualnej porze roku.Każda grupa otrzymała dyplom za uczestnictwo w przeglądzie, a pani dyrektor podarowała dzieciom cukierki.

Pasowanie na starszaka

Dnia 15 października 2014r. odbyło się w naszym przedszkolu pasowanie na starszaka. Nowoprzybyłe do przedszkola dzieci pięcioletnie zaprezentowały przed rodzicami i wicedyrektor panią mgr Urszulą Wielgus program artystyczny. Śpiewały piosenki, recytowały wierszyki i wykonywały ćwiczenia czym udowodniły, że zasługują na włączenie ich do braci przedszkolnej. Pasowania dokonała pani wicedyrektor, dzieci obrały dla swojej grupy nazwę „MOTYLKI”. 

"Mamo, tato ..."

Szanuj mnie, żebym szanował innych.
Wybaczaj, żebym umiał wybaczać.
Słuchaj, żebym umiał słuchać.
Nie bij, żebym nie bił.
Nie poniżaj, żebym nie poniżał.
Rozmawiaj ze mną, żebym umiał rozmawiać.
Nie wyśmiewaj,
nie obrażaj, 
nie lekceważ.
Kochaj mnie, żebym umiał kochać
- uczę się życia ... od Ciebie.


Aktywny przedszkolak- dobry uczeń
Nasze przedszkole:
Przedszkole jest placówką bezpieczną, przyjazną dzieciom.
Praca przedszkola ukierunkowana jest na dziecko, jego potrzeby
i wszechstronny rozwój osobowości.
Wszyscy przestrzegają prawa dziecka, dbają o dobre stosunki
międzyludzkie i skuteczną komunikację interpersonalną.
Przedszkole przeciwdziała izolacji społecznej i nietolerancji.
Rodzice są partnerami uczestniczącymi w życiu przedszkola.
Przedszkole uwzględnia w swoich działaniach potrzeby 
środowiska lokalnego.
Promuje swoje osiągnięcia i ma dobrą opinię w środowisku.
W pracy z dzieckiem stosowane są innowacyjne metody pracy, programy i nowatorskie rozwiązania gwarantujące wysoką jakość pracy przedszkola.
Baza, wyposażenie, estetyka pomieszczeń i otoczenia są wystarczające do pracy na dobrym poziomie.
Nasze przedszkole kształtuje postawy moralne, proekologiczne, akcja „Sprzątanie świata”, „Święto Ziemi”
Programy jakie wykorzystuje nasze przedszkole
W bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole korzysta z programu edukacji przedszkolnej „Nasze przedszkole” wydawnictwa Mac Edukacja, którego celem jest wspomaganie rozwoju aktywności dzieci.
Dodatkowe programy to:
Program edukacji teatralnej "Zabawy w teatr", którego celem jest budzenie zainteresowań teatralnych i kształcenie umiejętności radzenie sobie w sytuacjach trudnych.
„Zdrowy przedszkolak”, celem programu jest podniesienie poziomu wiedzy dzieci przedszkolnych dotyczącej zdrowia, bezpieczeństwa, higieny i aktywności ruchowej. 
Program przyrodniczy "Mały ekolog" ........
"Przedszkole w ruchu" ............


Stosowanie aktywizujących metod i technik pracy z dziećmi w przedszkolu
Metoda „Ilustrowane Opowiadania”- rozwijanie aktywności werbalnej, umiejętności skupiania uwagi, zapamiętywania
Technika „Promyczkowe uszeregowanie”- definiowanie pojęć i klasyfikowanie
Metoda projektu- planowanie oraz realizacja tematyki według pomysłu dzieci
Twórczość plastyczna- technika 20 kółek, dorysowywanie kształtów, konstruowanie prac przestrzennych według własnych pomysłów
Twórczość muzyczna- improwizacje muzyczno-ruchowe z zastosowaniem muzyki klasycznej 
Twórczość teatralna- przedstawienia teatralne według własnego pomysłu i literatury dziecięcej, wyjazdy do teatru na spektakle dla dzieci, udział w interaktywnych zajęciach teatralnych