Wakacje czas zacząć🏖️🏕️🗻
Klasa VIIa postanowiła, jak w ubiegłym roku, aktywnie uczcić rozpoczęte wakacje i pogratulować sobie za wyniki w nauce i całoroczną pracę. W sobotę 22 czerwca 2024r. siódmoklasiści udali się wraz z wychowawcą Katarzyną Burczyk i opiekunem panem Iwem Iwaszków na wycieczkę w Pogórze Wałbrzyskie nad jeziorko Deasy. Piękna pogoda dopisywała uczestnikom, było ognisko, spacer po górkach, zwiedzanie ruin baszty i zamku. Chłopcy nawet
próbowali swoich umiejętności wędkarskich i na zrobionej przez siebie wędce łowili rybki, niestety na ognisku musieli zadowolić się kiełbaską, gdyż nic nie udało się złapać na wędkę. Za to były zabawy integracyjne i dużo śmiechu, i radości. Każdy już czuł klimat i zapach wakacji. Wszyscy dobrze się bawili, z uśmiechami i radością w sercach wrócili do swoich domów.
Zakończenie roku szkolnego
Uroczyste zakończenie roku szkolnego miało miejsce dnia 21 czerwca. Rozpoczęło się o godz. 8.00 mszą świętą w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża
Świętego w Kostomłotach koncelebrowanej przez księdza Rafał Kupczaka i księdza Piotra Kijka, podczas której swój występ miała schola parafialna. Część oficjalna uroczystości odbyła się na boisku szkolnym. Po wprowadzeniu Sztandaru Szkoły i odśpiewaniu Hymnu Państwowego głos zabrała pani Dyrektor Szkoły Urszula Wielgus, która przywitała uczniów, rodziców i zaproszonych gości, podsumowała swoją pięcioletnią kadencję, pogratulowała sukcesów i podziękowała za współpracę. Następnie swoje przemówienia wygłosili: pan Mariusz Żałobniak Przewodniczący Rady Gminy Kostomłoty, pani Małgorzata Pieszczoch- Śmidoda Dyrektor CUW oraz Przedstawiciele Rady Rodziców.
Po części oficjalnej pani Dyrektor wręczyła podziękowania rodzicom, nagrody uczniom mającym 100% frekwencję, świadectwa z wyróżnieniem i nagrody dla przedstawicieli Pocztu Sztandarowego.
Po krótkim programie artystycznym przygotowanym przez klasę VIIb miało miejsce pożegnanie uczniów klasy VIII.
Na koniec uczniowie spotkali się w salach ze swoimi wychowawcami.
Gala rozdania nagród
W ostatnim tygodniu czerwca odbyła się gala rozdania nagród, dyplomów i podziękowań dla naszych uczniów.
W Ogólnopolskim konkursie przyrodniczym Świetlik wzięło udział 28 uczniów z klas starszych .Wszyscy otrzymali dyplomy za udział. Michał z V b, Hanna J.,
Zofia z klasy VI a i Tomasz z klasy VII b uzyskali najwyższe wyniki i uplasowali się na III miejscu (wyróżnienie). Hanna J. z klasy VI a uzyskała bardzo dobry wynik, a Alicja z klasy VII a wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Kangur Matematyczny”. Grupa uczniów z klasy VI a i Janek z klasy Va uzyskała VII miejsce w programie "Być jak Ignacy". Nasza szkoła po raz kolejny stała się Naukową Szkołą Ignacego. W ogólnopolskiej olimpiadzie z języka angielskiego Olimpus laureatami zostali Hanna J., Zofia, Nikola z klasy VI a. Kolejnym konkursem był szkolny konkurs plastyczny Patroni roku 2024. Pierwsze miejsca uzyskały Nikola i Zofia z klasy VI a. Już drugi rok nasza szkoła uczestniczy w programie Polenergii " Graj z nami w zielone ". W drugim semestrze w szkolnym konkursie ekologicznym na eko domek zwyciężyły Hanna J. i Nikola z klasy VIa. Nasza szkoła po raz drugi brała udział w projekcie Lekcja Nieśmiecenia Fundacji Nasza Ziemia. Projekt kampanii społecznej został doceniony przez kapitułę konkursu. Uplasowaliśmy się na 7. miejscu i wygraliśmy stację do segregacji odpadów. Na koniec doceniono uczniów, którzy pomagali we wszystkich działaniach ekologicznych.
Tytuły szkolnych ekoaktywistów uzyskali: Hanna Ch. , Karol, Adrian i Filip z klasy VI a, Stanisław oraz Piotr z klasy IV b. Nasi uczniowie zostali obdarowani wspaniałymi nagrodami dzięki sponsorom. Są nimi Polenergia, pan Stanisław Wicha i Rada Rodziców. Cała społeczność szkolna jest wdzięczna darczyńcom, którzy sprawili dużo radości naszym uczniom.
Konkurs gry w warcaby
12 czerwca 2024 roku w klasach I - III odbył się konkurs gry w warcaby. Przedstawiciele swoich klas dzielnie walczyli o zwycięstwo. Pierwsze miejsce zdobyła uczennica klasy III a Maria Lechowska, drugie miejsce uczeń klasy II a Leon Kawiecki, a trzecie miejsce uczeń klasy II b Natan Baj. Gratulacje dla wszystkich zawodników.
Konkurs plastyczny Patroni Roku 2024
W związku z ustanowieniem przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej patronów roku 2024, w naszej szkole zorganizowano konkurs plastyczny dla uczniów, którzy zechcieli wziąć udział w uhonorowaniu i umocnieniu historycznego znaczenia wyróżnionych postaci: Marka Hłasko, Abp Antoniego Baraniaka, Romualda Traugutta, Wincentego Witosa, Kazimierza Wierzyńskiego, Melchiora Wańkowicza, Zygmunta Fortunata Miłkowskiego, Witolda Gombrowicza, Czesława Miłosza, Władysława Zamoyskiego, a także: Rodziny Ulmów, Polskich Olimpijczyków.
Konkurs miał na celu upamiętnienie ww. patronów, w uznaniu ich zasług i szczególnego znaczenia dla naszej Ojczyzny.
Prezentujemy wyniki konkursu:
1. miejsce-
Zofia Makówka i
Nikola Lech2. miejsce-
Tomasz Trojanowski 3. miejsce-
Kateryna Honcharenko Wyróżnienia:
Malwina Frycka,
Julia Gąsiorek,
Milena Kliks,
Helena Jakóbczak Nagrody ufundowała Rada Rodziców.
OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY ŚW. WOJCIECH I BŁ. KS. JERZY POPIEŁUSZKO– MĘCZENNICY KOŃCA TYSIĄCLECIA
Obaj służyli Chrystusowi i gorliwie głosili Jego naukę. Z odwagą dawali świadectwo prawdzie. Nie lękali się upominać rządzących, głosząc prawdę o godności człowieka. Wspomagali cierpiących i więzionych. Mężowie Boży. Nieustraszeni głosiciele Prawdy, za którą oddali życie.
Celem konkursu było upamiętnienie postaci św. Wojciecha i bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którzy stali się symbolami walki o Prawdę oraz wolność i godność człowieka. Konkurs miał również na celu rozwijanie zainteresowań artystycznych wśród dzieci i młodzieży oraz kształtowanie postaw patriotycznych. Został zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Obrońców Gniezna i Ziemi w Goślinowie. Patronat Honorowy nad konkursem objął ksiądz arcybiskup Wojciech Polak Prymas Polski.
Miło nam przekazać, że uczennica kl. VII a - Kateryna Honcharenko została laureatką i zajęła 2. miejsce w swojej kategorii wiekowej.
Gratulujemy.
Dzień Dziecka
W dniu 3 czerwca na boisku sportowym odbyła się impreza plenerowa z okazji
Dnia Dziecka. Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej w Kostomłotach dzięki wsparciu otrzymanym od lokalnych sponsorów, zaangażowaniu rodziców, nauczycieli dla obchodzących swoje święto uczniów przygotowała liczne atrakcje i aktywności: sprzęt pożarniczy, holowniki, nowoczesna śmieciarka, konkursy i zawody z nagrodami, słodki poczęstunek – lody, wata cukrowa, popcorn, muzyka i ogrom świetnej zabawy. Starsze klasy uczestniczyły w grze terenowej, która wymagała od nich prócz sprawności fizycznej wiedzy ekologicznej i historycznej.
Powiatowy Konkurs Literowania po Angielsku
29 maja Milena Kliks z 5b oraz Emilian Andrasiewicz z 4a wzięli udzial w 1. Powiatowym Konkursie Literowania po Angielsku "The Master of Spelling" w Ciechowie. Nasi uczniowie pokonali rywali z 10 szkół podstawowych z naszego
powiatu. Walczyli zacięcie i po 2 dogrywkach Emilian Andrasiewicz zajął
1. miejsce a Milena Kliks 2. w swojej kategorii wiekowej.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Rocznica urodzin naszej patronki
23 maja przypadła 182. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Nasi uczniowie tego dnia pamiętali o swojej patronce.
Pokaz rycerski
Dzień Mamy ❤️
23 maja Gminnym Ośrodku Kultury uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystości z okazji Dnia Matki. Na scenie wystąpiły grupy taneczne pod czujnym okiem Pani Malwiny oraz pierwszoklasistki, czwartoklasiści i piątoklasiści z występem słowno-muzycznym.
Laurka dla mamy ❤️
W Przedszkolu w Kostomłotach w maju 2024r. realizowany jest program edukacyjny Laurka dla mamy łączący edukację dzieci w zakresie zdrowia z motywowaniem dorosłych do aktywnego i systematycznego udziału w badaniach profilaktycznych. Dzieci podczas zajęć dowiedzą się, w jaki sposób mogą dbać o własne zdrowie poprzez prawidłowe odżywianie, regularny ruch, odpowiednią długość snu, higienę dnia codziennego i badania profilaktyczne. Przekażą również swoim mamom pokolorowane przez siebie laurki wraz z zaproszeniem na cytologię.
Koordynator działań-
pedagog szkolny Jadwiga Frydryk
🏐 Trening siatkarski 🏐
22 maja 2024 w naszej szkoły siatkarka Volley Wrocław Anna Lewandowska
prowadziła trening. W realizacji zajęć pomagał kierownik drużyny. Udział w treningu wzięło 27 uczniów z naszej szkoły.
Akcja porządkowa na cmentarzu
Egzamin ósmoklasisty
14- 16 maja 2024r. uczniowie klas ósmych pisali egzamin z j.polskiego, matematyki i j. obcego. Za wszystkich trzymaliśmy kciuki ✊
Obóz językowy Euroweek
W dniach 9– 13 maja grupa prawie 50 uczniów z klas V – VII doskonaliła swoje umiejętności z języka angielskiego podczas warsztatów EUROWEEK w Różance.
Program EUROWEEK – Szkoła Liderów jest specjalnym obozem edukacyjnym pozwalającym młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy. Celem zajęć jest dotarcie do najzdolniejszej i najaktywniejszej młodzieży oraz rozwinięcie ich umiejętności społecznych: przywództwa, autoprezentacji, a także pracy w zespole.
Suchy lód
W dniach 7-9 maja w naszej szkole odbyły się wyjątkowe zajęcia. Klasy I-VI oraz odziały przedszkolne uczestniczyły w warsztatach z suchym lodem w roli głównej. Pokazy wprowadzały uczestników wręcz w magiczny nastrój z pogranicza trzeciego wymiaru. Uczestnicy mogli się dowiedzieć, czym jest suchy lód, jakie jest jego zastosowanie i co to jest sublimacja. Wybuchowe eksperymenty, dymiący wulkan, bańki buchające parą i lodowatą pianą to kilka z doświadczeń prezentowanych podczas spotkania. Warsztaty z suchego lodu to jedne z najbardziej widowiskowych pokazów pełnych spektakularnych efektów wizualnych, które na długo zapadną w pamięć naszych uczniów.
Na scenicznych deskach
6 maja zespół twórców Teatru Nowoczesnego z Krakowa na deskach Teatru Miejskiego w Jaworze zaprezentował nam 2 spektakle. Najpierw pierwszoklasiści mieli przyjemność obejrzeć Królową Śniegu, następnie piątoklasiści i szóstoklasiści przypomnieli sobie treść Mitów greckich.
Wspaniała gra aktorów, piosenki z przepiękną muzyką oraz gra świateł wprowadziły widownię w niesamowity świat i dodały dodatkowych emocji.
🇵🇱 Gminne obchody Święta Uchwalenia
Konstytucji 3 Maja 🇵🇱
Przedstawiciele naszej szkoły 3 maja w Piotrowicach wzięli udział w gminnych obchodach 233. rocznicy Uchwalenia Konstytucji. Poczet Sztandarowy reprezentowali uczniowie klasy VIIA i VIIb. Dyrekcja w imieniu całej społeczności szkolnej złożyła wieniec pod pomnikiem Ofiar Terroru Hitlerowskiego.
20. rocznica przystąpienia Polski do UE 🇪🇺
W 2024 roku obchodzimy 20. rocznicę przystąpienia Polski do UE. W naszej szkole zaplanowano następujace obchody, które miały miejsce 30 kwietnia:
- Program artystyczny Mieszkam w Polsce. Mieszkam w Europie. My, spadkobiercy w wykonaniu uczennic z klasy 6a
- Wspólne odśpiewanie Ody do radości
- Quiz Kahoot na temat wiedzy o Unii Europejskiej
- Wystawa prac plastycznych
Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym 20 lat w Unii Europejskiej organizowanym przez Dolnośląski Klaster Edukacyjny, którego liderem jest Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.
Miło nam poinformować, że uczeń kl. 6a Jeremi Jaskuła w kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej zajął 2. miejsce.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 21 maja 2024 r. o godz. 10:00 w Centrum Konferencyjnym LSSE. Prace laureatów były wyeksponowane w Centrum Konferencyjnym LSSE jako wystawa w związku z obchodami 20-lecia Polski w Unii Europejskiej.
Serdecznie gratulujemy.
🇵🇱 Święto Konstytucji 3 Maja 🇵🇱
Uczniowie klasy 4a i 4b ostatniego dnia kwietnia wprowadzili
nas w klimat świąt majowych. Patriotyczne spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie czwartoklasiści zaprezentowali swoje zdolności podczas Akademii z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dopełnieniem występu był liryczny śpiew oraz taniec z flagami.
Akademia została przygotowana pod kierunkiem nauczycieli: pana Bogusława Boczniewicza, pana Grzegorza Żerelika i pani Katarzyny Burczyk.
#NaszaFlaga
Zachęcamy chętnych uczniów do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym.
Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III oraz klasy IV-VIII. Na każdej pracy koniecznie musi się znaleźć polska flaga państwowa lub biało-czerwony motyw. Dowolna technika wykonania prac: np. rysunek, grafika, malarstwo, collage, haft, techniki elektroniczne. Prace nie mogą być grupowe. Prace powinny być sfotografowane i zgłoszone do konkursu koniecznie przez rodzica (opiekuna prawnego) autora pracy. Pracy nie zgłasza nauczyciel. Zdjęcie (dobrej jakości) prezentujące pracę należy nadesłać w terminie do 5 maja 2024 r. , wypełniając formularz na stronie internetowej:
https://www.naszaflaga.pl/
Spotkanie ze strażakami
Wyróżnienia w Wojewódzkim Konkursie
Eko-deko – wiosenny stroik
Bracia Nataniel Woszczyk z klasy VI b i Dominik Woszczyk z klasy IV a otrzymali wyróżnienia w Wojewódzkim Konkursie „Eko-deko – wiosenny stroik z materiałów naturalnych”, którego organizatorem jest Dolnośląski Zespół Krajobrazowy Oddział w Wałbrzychu. Przedmiotem konkursu było wykonanie wiosennego stroika z materiałów ekologicznych i przesłanie zdjęć do organizatora.
W dniu 29 kwietnia 2024 Pani Dyrektor Urszula Wielgus wręczyła nagrody i dyplomy dla obu laureatów, uprzednio przekazane przez DZPK.
Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej
26 kwietnia 3 uczennice z naszej szkoły brały udział w Powiatowym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej NOTE w Miękini. Amelia Pietrzak z 5a, Helena Jakóbczak z 6a oraz Julia Cymerman z 6b pięknie wyśpiewały swoje utwory w języku angielskim. Gratulujemy i życzymy powodzenia za rok.
POWIATOWY KONKURS CZYTELNICZY
W ŚRODZIE ŚLĄSKIEJ
Dnia 25 kwietnia 2024 r. uczeń kl. III "a" Władysław Bolesta oraz uczennica klasy III "b" - Wiktoria Lech jako jedni z najlepszych czytelników w powiecie średzkim przystąpili do konkursu, w którym musieli wykazać się wyjątkową znajomością treści i staropolskiego słownictwa zawartych w wybranych legendach ze zbioru "Klechdy domowe" pod redakcją Hanny Kostyrko. Bogata fabuła legend oraz staropolska składnia zdań wymagają od młodych czytelników wyjątkowych zdolności. Sam udział w konkursie o wysokiej randze był już ogromnym wyróżnieniem dla uczestnikow, spośród których wyłoniono laureatów. Jednym z nich był Władysław Bolesta, który uplasował się na III miejscu!
Cieszymy się bardzo, a wszystkim zapalonym czytelnikom życzymy podobnych sukcesów!!!!
Dzień otwarty w średzkiej szkole
24 kwietnia w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Wincentego Witosa w Środzie Śląskiej obył się Dzień Otwarty. Uczestniczyli w nim także nasi uczniowie, którzy mieli możliwość rozeznać się w programie i kierunkach jakie oferuje szkoła.
Kwiecień miesiącem książki 📚📖
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Tego dnia młodsi uczniowie wzięli udział w warsztatach bibliotecznych prowadzonych przez p. Joannę Sierszeń, a starsi na lekcjach j. polskiego i plastyki obejrzeli prezentację i przygotowali zakładki do książek oraz prace plastyczno- techniczne nt. ulubionych książek i podróży Małego Księcia do XXI wieku.
Szkolny Konkurs Czytelniczy dla klas II "Tuwima zabawy słowem"
W Święto Książki i Praw Autorskich czyli 23 kwietnia 2024 r. przedstawiciele klas II przystąpili do konkursowej rywalizacji, w której wykazali się znajomością wybranych wierszy Juliana Tuwima. Najlepiej poezję tego autora zgłębił Natan Baj wygrywając szkolny konkurs - I miejsce. Również dobrze poradziła sobie Liliana Sroga, plasując się na II miejscu. A Klaudia Warchoł zajęła III miejsce. Gratulujemy!!!!
🌍 Światowy Dzień Ziemi 🌍
Światowy Dzień Ziemi nazywany także Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi jest wydarzeniem obchodzonym corocznie na całym świecie 22 kwietnia.
My świętowaliśmy go 29 kwietnia. Spotkaliśmy się na dużej sali gimnastycznej i najpierw wysłuchaliśmy podsumowania działań projektu Biorożnorodność wokół nas, a następnie przedstawiciele klas zaprezentowali swoje stroje podczas pokazu mody ekologicznej.
81. rocznica wybuchu powstania
w getcie warszawskim
Już po raz drugi nasza szkoła przystąpiła do Akcji Żonkile.
19 kwietnia obchodziliśmy 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
W klasach 1-8 przeprowadzono zajęcia w oparciu o materiały edukacyjne dla każdej grupy wiekowej dzieci i młodzieży przygotowane przez Polin- Muzeum Historii Żydów Polskich.
Przed szkołą zasadzono rajską jabłoń upamiętniającą bł. Rodzinę Ulmów oraz
Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Uczniowie biorący udział w trzydniowej wycieczce do Warszawy oddali hołd wszystkim bohaterom powstania w getcie, gromadząc się o godz. 12 przed pałacem w Wilanowie.
RAJSKA JABŁOŃ UPAMIĘTNIAJĄCA
BŁ. RODZINĘ ULMÓW
19 kwietnia 2024 w 81. rocznicę Powstania w Getcie , grupa wolontariuszy pod opieką p. Grzegorza Żerelika i Lilli Staworowskiej posadzili 6 róż oraz drzewko rajską jabłoń. Jabłoń ma nawiązywać do wielkiej pasji Józefa Ulmy, jaką było sadownictwo. Józef założył bowiem pierwszą w swojej rodzinnej wsi Markowej, szkółkę sadowniczą, dzieląc się z mieszkańcami swoją wiedzą i doświadczeniem. Natomiast roże stanowią pamięć o dzieciach Ulmów. W ten sposób chcieliśmy uczcić pamięć nie tylko rodziny Ulmów, która wykazała się bohaterską odwagą oraz heroizmem próbując ratować ośmioro Żydów. Ale upamiętniamy wszystkich
Polaków, którzy nie bali się, mimo grożącej im kary śmierci, nieść pomoc ofiarom faszystowskiego bestialstwa i totalitaryzmu.
Trzydniowa wycieczka do Warszawy
W dniach 17-19 kwietnia uczniowie klas Vb, VIa i VIIa byli na trzydniowej wycieczce w Warszawie. Zwiedzili Centrum Nauki Kopernik, Rynek, Plac Zamkowy, Krakowskie Przemieście, pl. Piłsudskiego, wjechali na taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki, wzięli udział w grze miejskiej w Łazienkach Królewskich i w warsztatach w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
XXVII Wiosenny Turniej Recytatorski "Skrzydlate Słowa"
Laureatka Powiatowego Konkursu Recytatorskiego "Między poezją a prozą" -Amelia z klasy II a reprezentowała naszą szkołę w XXVII Wiosennym Turnieju Recytatorskim "Skrzydlate Słowa", organizowanym przez Dwujęzyczną Szkołę Podstawową ATUT Fundacji Edukacji Miedzynarodowej, zdobywając w międzyszkolnej rywalizacji WYRÓŻNIENIE. Gratulujemy!!! :)
Zielona szkoła klas młodszych
W dniach od 10-12 kwietnia uczniowie klasyIIa, IIb i IIIb razem ze swoimi wychowawcami; p.Sarą, p.Gosią, p.Beatą i p.Lillą byli na trzydniowej zielonej szkole, której tematem przewodnim były Zamki Dolnego Śląska. W tak fantastyczną podróż pojechaliśmy z panią Anią ,która jest pilotką wycieczek z biura turystycznego „Piotrek-tour”.
Na początku uczniowie zwiedzali zamek Książ. Pod okiem pani przewodnik odkrywali sekretne miejsca na mapie Książa. Poznawali księżną Daisy, dowiedzieli się, kto był zamkowym fotografem, a na koniec sami zamienili się w nadwornych malarzy. Podczas tego zwiedzania królowała wyobraźnia. Dzieci poznały zamkowych mieszkańców i dowiedziały się, jak dawniej spędzano czas. A wszystko po to, aby zwyciężyć w quizie kończącym zamkową przygodę. Ostatnim punktem zwiedzania zamku była „Skałka Szczęścia”, gdzie można było wypowiedzieć swoje życzenie, które w niedługim czasie powinno się spełnić.
Udało nam się jeszcze zwiedzić piękne otaczające zamek tarasy, po czym udaliśmy się do Zamkowej Książęcej Palmiarni, w której mogliśmy podziwiać wiele gatunków egzotycznych roślin. Następnie pojechaliśmy oglądać zamek Bolków.
Uczniowie mieli okazję odbyć spacer w stronę Zamku Chojnik, usytuowanego nieopodal Jeleniej Góry - Sobieszowa, na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Warownia znajduje się na terenie obszaru ochrony ścisłej, który jest enklawą Karkonoskiego Parku Narodowego. Początkowo wędrowaliśmy szlakiem czerwonym, a następnie skręciliśmy na szlak czarny, by przejść przez Zbójeckie Skały i Skalnego Grzyba. Atrakcją była też mijana po drodze jaskinia Dziurawy Kamień. Przy Skalnym Grzybie powróciliśmy na szlak czerwony, którym dotarliśmy na szczyt wzniesienia pod zamek. Na zamkowym dziedzińcu wysłuchaliśmy opowiadania o historii zamku oraz legendy o Kunegundzie.
Następnie pojechaliśmy do Zamku Czocha. Pani przewodnik opowiadała nam o tym zamku, pochodzi on z 13 wieku, rozsławiony jest dzięki kręconym tutaj filmom. Zamek powstał jako warownia. Krążą legendy, że są tutaj schowane skarby. Niestety do dnia dzisiejszego nie zostały odnalezione. Słoneczna pogoda
sprawiła, że wybraliśmy się na wędrówkę po Karkonoskim Parku Narodowym, gdzie mogliśmy podziwiać wodospad Szklarki, drugi co do wielkości wodospad w polskich Karkonoszach, którego kaskada osiąga wysokość 13,3 m.
Zamek Grodziec był ostatnią naszą atrakcją. Po zamku oprowadził nas przewodnik w dawnym stroju, który przybliżył nam jego historię i ludzi w nim mieszkających, pokazał nam salei komnaty zamkowe, opowiedział legendę związaną z zamkiem. Po zwiedzaniu była chwila czasu na zrobienie pamiątkowych zdjęć i zakup pamiątek.
To była wspaniała wycieczka, byliśmy w niezwykłych miejscach. Podziwialiśmy tajemnice Dolnego Śląska. Z niecierpliwością będziemy czekać na następną tak
interesującą szkolną wycieczkę.
ETUI DLA MALAWI
W połowie kwietnia, na prośbę zaprzyjaźnionej z naszą szkołą wolontariuszki Doroty Pichowicz, odbyła się zbiórka etui na okulary i zegarków. I tym razem nasi uczniowie oraz ich rodzice stanęli na wysokości zadania i okazali swoje pomocne serce.
SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY DLA KLAS III
Dnia 8 kwietnia 2024 r. chętni uczniowie klas III wzięli udział w szkolnych szrankach, wykazując się znajomością treści polskich legend ze zbioru Hanny Kostyrko pt.: "Klechdy domowe".
Laureatami konkursu zostali:
Władysław Bolesta - 1. miejsce
Wiktoria Lech - 2. miejsce
Jagoda Buczek - 3. miejsce.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Życzenia te przydadzą się szczególnie Władysławowi i Wiktorii, bowiem to oni będą reprezentowali naszą szkołę w konkursie na szczeblu powiatowym, który będzie miał miejsce 24 kwietnia 2024 r. Trzymamy kciuki!!!
🚑 Światowy Dzień Zdrowia 👨⚕️
Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest co roku 7 kwietnia w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Hasłem przewodnim w 2024 roku jest temat: ,,Moje zdrowie, moje prawo” i dotyczy praw człowieka, czyli dostępu do usług zdrowotnych, edukacji i informacji do czystego powietrza, dobrego odżywiania, bezpiecznej wody pitnej oraz wolności od dyskryminacji. Dyskusje na w/w tematy będą prowadzone w klasach przez cały kwiecień.
Uczniowie klasy Ia wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Malinowską i pedagogiem p. Jadwigą Frydryk 9 kwietnia udali się do Zakładu Usług Medycznych i Apteki w Kostomłotach, aby podziękować lekarzom, pielęgniarkom, rehabilitantom i farmaceutom z ich codzienny trud. Zostały wręczone laurki z rysunkami dzieci i symboliczny kwiatek.
Festiwal internetowy z CEO
W marcu dwa zespoły z naszej szkoły z klas VI a i VII a uczestniczyły w wiosennym festiwalu internetowym. Aby ukończyć rozgrywki trzeba było wykonać pięć zadań. Było to: powitanie w formie plakatu (wizytówka grupy), zaprojektowanie stroju ludowego, ankieta dotycząca dań regionalnych i zadanie pożegnalne. Efekty pracy należało zamieścić na okazjonalnym padlecie. Obie grupy poradziły sobie w twórczy sposób z zadaniami i presją czasu, wykonując wszystkie wymagane zadania. W dowód uznania otrzymaliśmy podziękowanie i mały słodki upominek. Festiwal internetowy to możliwość wirtualnego spotkania dzieci i młodzieży ze szkół zarówno podstawowych i średnich z całej Polski. W przyszłym roku znów czekają wyzwania z CEO.
Konkurs AleMózgi!
II etap Konkursu AleMózgi! Już za nami. To wyjątkowe wydarzenie, które umożliwia uczniom wykazanie się kreatywnością oraz umiejętnościami logicznego myślenia w programowaniu. W II etapie naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów z klas V -VII, którzy zostali wyłonienie po I etapie. Gratulacje dla uczennicy klasy VI a Hanny Janiec, która zakwalifikowała się do III etapu i będzie rywalizowała w gronie 63 najlepszych uczniów z całej Polski w kategorii klas V-VI. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia 18 maja 2024r.
Gala rozdania nagród
PRZEZ RODZINĘ KU PRZYSZŁOŚCI
Wspomniany cytat stał się mottem przyświecającym organizatorom III Dolnośląskiego Konkursu Poetyckiego „ W podziękowaniu za dar nauczania św. Jana Pawła II na przykładzie rodziny Ulmów”, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową im. Jerzego Badury w Międzyborzu. Celem Konkursu było wzbudzanie szacunku wobec drugiego człowieka, wrażliwości na potrzeby innych oraz promowanie wartości zawartych w nauczaniu tego wielkiego papieża. Ponadto rywalizacja konkursowa, poprzez możliwość prezentacji swoich umiejętności przy wykorzystaniu technologii informacyjnych, ma na celu umacnianie wśród uczniów wiary w siebie oraz rozbudzanie zainteresowania twórczością poetycką. Zadaniem było napisanie wiersza, którego tematem jest życie i nauczanie św. Jana Pawła II, u którego w centrum myśli była rodzina, a jej przykładem jest beatyfikowana we wrześniu 2023r. rodzina Ulmów. Z tym jakże trudnym zadaniem zmierzyli się nasi uczniowie Kamil i Karol Wybieralscy z kl. VII b oraz dwie uczennice z klasy VI a: Nikola Lech, która została wróżniona i Hanna Janiec, która została laureatką tego konkursu.
Uroczysta gala podsumowująca odbyła się 4 kwietnia w Miejskim Ośrodku
Kultury w Międzyborzu. Tam Nikola i Hanna z rąk znakomitych gości odebrały nagrody rzeczowe oraz tomik poezji- zbiór wierszy inspirowanych życiem i nauczaniem św. Jana Pawła II i życiem rodziny Ulmów, wszystkich nagrodzonych w konkursie.
Poniżej prezentujemy wiersze: Nikoli i Hanny, tomik poezji oraz zdjęcia z gali. Wszystkim uczestnikom tego konkursu dziękujemy, że podejmują poetyckie wyzwania. A Nikoli i Hannie serdecznie gratulujemy!!!!
Szkolny Konkurs Matematyczny
26 marca 2024r. odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny, w którym uczestniczyło 52 uczniów z klas IV – VIII. Uczniowie rozwiązywali zadania w poszczególnych kategoriach wiekowych. Z każdej grupy wiekowej została wyłoniona jedna osoba, która będzie reprezentowała naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Matematycznym w Ciechowie. Planowany termin konkursu to miesiąc maj.
Wyniki konkursu:
klasy IV - Dominik Woszczyk
klasy V - Jan Urbanowski
klasy VI - Hanna Janiec
klasy VII - Nikodem Jędrysik
klasa VIII – Andrzej Dobrzycki
Gratulujemy!
Wyniki szkolnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Promującego Czytanie "CzytaMy"
Kategoria wiekowa - grupy sześciolatków i klasy I - III; "To, co ważne"
I miejsce - Gabriela Kosmalska kl. I a
II miejsce - Lena Usińska kl. III b
III miejsce - Paweł Podgórski, Maciej Kotulla kl.III b
Wyróżnienie:
Igor Majowicz kl. III b
Maja Fedyczkowska gr. 0 b
Nadia Babula, gr. 0 b
Wielkanoc 🌼 🐤🥚
Dnia 27 marca uczniowie klas V a i V b przedstawili całej społeczności szkolnej nietypowy apel związany z nadchodzącymi świętami Wielkanocnymi. Pod bacznym okiem nauczycieli, p. M. Sochy, p. M. Janiec i p. K. Burczyk, przygotowali program telewizyjny Wielkanocne studio nagrań, podczas którego zaproszeni goście opowiadali o tradycjach wielkanocnych. W trakcie nagrania był także czas na taniec, śpiew i reklamy, które wywołały wśród publiczności wiele emocji. Reklamowano babkę wielkanocną, baranka, palmę, psikawki i białą kiełbasę. Na zakończenie głos zabrały pani Dyrektor Szkoły Urszula Wielgus, pani Janina Gawlik Wójt Gminy Kostomłoty i p. Małgorzata Pieszczoch- Śmidoda Dyrektor CUW, które złożyły wszystkim zebranym życzenia z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych.
Wielkanoc na lekcjach informatyki
Klawiaturowe wyzwania
konkurs informatyczny
Na lekcjach informatyki uczniowie ćwiczyli technikę szybkiego i bezbłędnego pisania na klawiaturze. Konkurs wymagał nie tylko szybkości, ale także osiągnięcia jak najlepszego wyniku w przepisywaniu tekstu z monitora komputera. Uczniowie rywalizowali na stronie klawiaturowe-wyzwanie.pl wykonując 5 i 10 minutowe treningi. A oto najlepsi z najlepszych:
Klasa IV a – Dominik Woszczyk
Klasa IV b – Zofia Kołodziej
Klasa V a – Marcin Mazurowski
Klasa V b – Miłosz Babula
Klasa VI a – Dobrzycki Łukasz
Klasa VI b - Nataniel Woszczyk
Klasa VII a – Michał Janiec
Klasa VII b - Oskar Matuszek
Klasa VIII a – Szymon Wróbel
Wszystkim uczniom gratulujemy.
Najlepszy wynik w szkole uzyskał
Nataniel Woszczyk, który zapisał 244 znaki na minutę, nie popełniając błędu. Brawo!!!!
🌷 Dzień Wiosny 🌞
- Dzień bez plecaka. Zastępujemy plecaki innymi przedmiotami. Liczy się pomysł i
inwencja twórcza.
- Wspólne przygotowanie i zjedzenie zdrowego, wiosennego śniadania.
- Przygotowanie prezentacji PANI WIOSNY.
- Szkolny KABARETON. Klasa przygotowuje krótki kabaret/ scenkę lub parodię piosenki z podkładem muzycznym.
- Do wyboru: Klasowe kino, gry planszowe/ karciane/ multimedialne.
- Dzień Kolorowej Skarpetki - Światowy Dzień Zespołu Downa, zakładamy
skarpetki nie do pary.
21 marca to nie tylko początek wiosny, ale też Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nie jest przypadkowa. Co oznacza i jakie inne symbole kojarzone są z osobami obchodzącymi dziś swoje święto? Dzień ten ustanowiono w celu zwiększenia świadomości społecznej na temat zespołu Downa oraz promowania integracji i zrozumienia dla osób obarczonych tą wadą genetyczną. Kolorowe, niedopasowane do siebie skarpetki, są wyrazem solidarności z tymi, którzy właśnie w tym dniu obchodzą swoje święto.W prawidłowych warunkach zdrowa osoba w każdej swojej komórce posiada 46 chromosomów zgrupowanych w 23 pary. W przypadku zespołu Downa obecny jest dodatkowy chromosom 21 pary, stąd mowa o trisomii 21. Data
obchodzonego święta nie jest zatem przypadkowa, ponieważ nawiązuje właśnie do obecności 21 chromosomu.
Dziś, 21 marca, w szkole przeprowadzono szereg akcji promujących ten dzień- czytanie książki Heleny Kraljic „Mam zespół Downa”, prezentacja multimedialna, kolorowanie skarpetek nie do pary.
Piękna słoneczna pogoda nie kojarzy się już jedynie z nadchodzącą wiosną, ale i promiennym uśmiechem tych wszystkich wyjątkowych osób, obdarzonych jednym chromosomem więcej.
Marcowe dni z matematyką i informatyką
- 14 marca, obchodzimy dzień Liczby pi,
- 21 marca, konkurs ogólnopolski „Kangur Matematyczny”,
- od 18 do 22 marca klawiaturowe wyzwania – konkurs szkolny „Mistrz klawiatury” – lekcje informatyki,
- II etap ogólnopolskiego konkursu matematyczno - informatycznego „AleMózgi” odbędzie się na platformie www.codeforia.com od 18 do 24 marca i będzie składał się z 10 zadań do rozwiązania w języku Python,
- 26 marca – Szkolny Konkurs Matematyczny (eliminacje przed konkursem powiatowym).
Młodzież zapobiega pożarom
13 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Kostomłotach odbyły się eliminacje gminne „Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej” „Młodzież zapobiega pożarom”. Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów, w kategorii klas I-IV Piotr Orynycz, Maja Jackowiak, w kategorii klas V-VIII Hanna Janiec, Hanna Chlewicka i Piotr Kuzdrowski.
Miło nam poinformować, że 1. miejsce zajęła Hanna Janiec i 2. miejsce Hanna Chlewicka. Wszystkim uczestnikom i nagrodzonym serdecznie gratulujemy.
Powiatowy konkurs recytatorski
Dnia 12 marca 2024r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Kostomłotach odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Między poezją a prozą dla uczniów klas IV-VI organizowany przez Szkołę Podstawową w Mieczkowie oraz klas VII – VIII przygotowany przez Szkołę Podstawową w Kostomłotach. W kategorii poezji recytowanej i poezji śpiewanej zaprezentowało się 27 uczniów z gmin: Środa Śląska, Malczyce oraz Kostomłoty. Interpretacjom utworów recytowanych oraz śpiewanych przysłuchiwała się publiczność, którą swą obecnością zaszczyciły również Wójt Gminy Kostomłoty Pani Janina Gawlik, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kostomłotach Pani Urszula Wielgus, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Karczycach Pani Anna Pawłowska.
Po wysłuchaniu prezentacji w kategorii klas IV – VI jury przyznało następujące miejsca i wyróżnienia.
W kategorii recytacja 1. miejsce zajęła Elena Michalak, 2. miejsce przypadło Malwinie Fryckiej, 3. miejsce otrzymała Viktoria Buś. Wyróżnienia przyznano Zuzannie Żurek oraz Natanielowi Woszczykowi.
W poezji śpiewanej najlepiej zaprezentowały się: Julia Cymerman- 1. miejsce, Amelia Pietrzak- 2. miejsce i Małgorzata Szymczak, która zajęła 3. miejsce. Wyróżnienia przyznano Weronice Fronczak, Agacie Kołodziejczak i Zuzannie Sarniak.
W kategorii recytacja klas VII – VIII najlepiej zaprezentowali się: Maciej Ciszewski- 1. miejsce, Oliver Zieliński – 2. miejsce, Natalia Klimczak – 3. miejsce. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały Maja Gałka oraz Alicja Wasylów.
Po wysłuchaniu przepięknie zaprezentowanej poezji śpiewanej 1. miejsce decyzją jury otrzymała Hanna Suszycka, 2. miejsce Szymon Sowa i 3. miejsce Katarzyna Kotwica. Wyróżnienia przyznano Alicji Wasylów oraz Alicji Malec.
Nagrody zwycięzcom i finalistom wręczyła Pani Wójt Janina Gawlik, która objęła swoim patronatem konkurs recytatorski i jest fundatorem nagród dla laureatów i wyróżnionych, gratulując i życząc wszystkim nagrodzonym i uczestnikom dalszych sukcesów.
Dzień później - 13 marca 2024 r. - swoje recytatorskie talenty zaprezentowali uczniowie klas I-III szkół podstawowych powiatu średzkiego.
Oto laureaci:
I miejsce zajęła uczennica naszej szkoły - Maja Sierszeń z kl. III "a", II miejsce przypadło Agnieszce Muller, a III - Emilii Witkowskiej.
Wyróżnienia otrzymali:
Alicja Polok i Mateusz Yildirim.
Dyrektor Gminnego Centrum Usług Wspólnych, Pani Małgorzata Śmidoda, podziękowała recytatorom za kulturalną ucztę, a zwycięzcom wręczyła nagrody i życzyła dalszych sukcesów.
💐 Dzień Kobiet 💐
8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszej szkole, to doskonały sposób do kształtowania u uczniów nawyku składania życzeń swoim koleżankom.
Tuż po odśpiewaniu piosenki przez uczniów klasy IVb przedstawiciele Samorządu Szkolnego złożyli wszystkim paniom i dziewczynom życzenia, a następnie panowie wuefiści wystrzelili tuby z konfetti z płatkami serc. Następnie w salach szkolnych każda kobieta została obdarowana drobnym upominkiem i symbolicznym kwiatkiem.
Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech.
Apel ortograficzny
Na podsumowanie działań związanych z Tygodniem Świadomości Ortograficznej 8 marca uczniowie klasy IVb przedstawili krótki występ przeplatany tekstami, piosenkami i scenkami. Na zakończenie pani Dyrektor Urszula Wielgus wręczyła dyplomy i drobne upominki uczniom bierącym udział w konkursach polonistycznych, plastycznych i matematycznych zarówno na szczeblu szkolnym jak i ogólnopolskim.
Gratulujemy wszystkim wyróżnionym.
Kulinarna uczta bogów greckich
Dnia 6 marca uczniowie klasy Vb w ramach sprawdzianu z poznanych mitów greckich na lekcji j. polskiego przygotowali ucztę bogów. Każdy z nich wcielił się w wybranego przez siebie boga, boginię, herosa czy zwykłego śmiertelnika i wygłosił krótką przemowę oraz zaprezentował swoje boskie atrybuty. Za stołem zasiedli: Zeus wraz z Herą, Posejdon, Ares, Apollo, Dedal, Dionizos, Hefajstos, Hades, Herakles, Eros a także Atena, Afrodyta, Ariadna i Atremida.
Na zakończenie odbyła się uczta, na której nie zabrakło nektaru i ambrozji zapewniających im nieśmiertelność i wieczną młodość oraz takich dań jak: nici Ariadny, węgle Hefajstosa, chmurki Ikara, oczy Cyklopa, tratwy Odyseusza, dusze z
Tartaru, głazy Syzyfa, zwierzęta Artemidy i obole Charona.
Piątoklasiści spisali się świetnie. Wszystkie stroje oraz atrybuty bogów były doskonałe, nie powstydziliby się ich prawdziwi mieszkańcy Olimpu.
Akcja charytatywna na rzecz Stowarzyszenia Sierściuchy
Na przełomie lutego i marca w naszej szkole odbyła akcja charytatywna na rzecz porzuconych kotów ze Stowarzyszenia Sierściuchy w Szczepanowie. Zbiórkę zorganizował Szkolny Klub Wolontariusza wraz z Samorządem Uczniowskim. Uczniowie przynosili wszystko, co nadawało się dla opieki nad kotami. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły, jak zawsze stanęli na wysokości zadania, otworzyli serca i pokazali, że los porzuconych zwierząt nie jest im obojętny. Dzięki dużej wrażliwości społeczności szkolnej udało się zebrać kilkanaście kilogramów karmy suchej i mokrej oraz mnóstwo innych rzeczy potrzebnych w schronisku.
Lekcje DBI
„Dzień Bezpiecznego Internetu” przypadł w tym roku 6 lutego 2024 r. Działania i jego obchody w formie inicjatyw edukacyjnych trwały w naszej szkole do 5 marca 2024r. W tym czasie uczniowie klas od IV do VIII zostali zaproszeni do udziału w lekcjach online prowadzonych przez organizatorów i partnerów DBI. Tematyka spotkań w sposób szczególny i rzeczowy przybliżyła raz jeszcze zagrożenia płynące z korzystania z Internetu. Pokazała również wiele zalet z użytkowania sieci. W dalszym ciągu dzieci w wieku szkolnym zafascynowane, tym co daje nam Internet gubią się w gąszczu przekazywanych informacji. Nie zawsze są świadomi i potrafią wskazać, co jest prawdą, a co fałszem w przekazywanych informacjach. W ramach lekcji informatyki uczniowie klas IV – VIII mieli możliwość samodzielnego sprawdzenia informacji pojawiających się w Internecie i zweryfikowania ich pod względem „prawdy lub fałszu”. W tym celu wykorzystali informacje zgromadzone pod adresem
https://fakenews.pl/, analizując wiedzę ze świata polityki, zdrowia, społeczeństwa, technologii. Swoją wiedzę na temat fake news sprawdzili grając na stronie „Fajnie, że wiesz” w edukacyjną grę przygotowaną przez zespół Demagog.org.pl. Uczniowie wykorzystali możliwość wyboru dowolnej ulubionej tematyki treści, która znalazła się w quizie. W ramach DBI wzięli aktywny udział w wydarzeniu, a efektem są plakaty i prace multimedialne.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy zaangażowania w akcję na rzecz bezpieczeństwa w sieci.
Spotkanie z pszczelarzem Mariuszem Jakóbczakiem
28 lutego na małej sali gimnastycznej odbyło się spotkanie z pszczelarzem panem Mariuszem Jakóbczakiem. To spotkania to już tradycja szkoły. Kolejne pokolenia naszych uczniów mogą poznać niezwykłe sekrety życia naszych małych przyjaciół. Uczniowie mogli się dowiedzieć, jak hoduje się pszczoły, jaki jest podział obowiązków w ulu i jakie są formy występowania owadów. Pan Jakóbczak zwrócił uwagę na aspekty ochrony owadów i ich znaczenie dla ludzi. Sam Albert Einstein jest autorem sentencji: „Kiedy zginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata”. Bez pracy owadów zapylających nie tylko nie poznamy smaku owoców, ale także nie zobaczymy wielu kwitnących roślin. Bo wzrost bioróżnorodności, który chcemy osiągnąć, dotyczy także ziół, bylin czy krzewów. Gdy zabraknie pszczół nie będzie nasion, z których te rośliny wyrastają.
Na koniec spotkania najmłodsi uczniowie mogli zobaczyć akcesoria konieczne do produkcji miodu, przenośne ule i produkty pszczele. Niezmiennie wielką atrakcją było przymierzenie stroju pszczelarza i sprawdzenie, czy przyrządy działają.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego,
który został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. W tym dniu w sposób szczególny przypominamy o konieczności troski o język ojczysty.
W ramach obchodów tego święta w dniach 19- 23.02.2024r. zaplanowano
TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI ORTOGRAFICZNEJ
ZAŁOŻENIA OGÓLNE:
1. Akcja skierowana jest do uczniów klas 4-8.
2. Realizacja zadań odbywa się na zajęciach języka polskiego, godzinie wychowawczej, plastyce, zajęciach informatycznych. Nauczyciele tych przedmiotów
zobowiązani są do zorganizowania zadań tematycznych poświęconych zasadom
ortograficznym.
1. Pogłębienie wiedzy uczniów z zakresu ortografii.
2. Doskonalenie umiejętności świadomego stosowania poznanych zasad ortograficznych.
3. Rozbudzanie w uczniach tzw. czujności ortograficznej.
4. Kształtowanie logicznego myślenia.
5. Zachęcanie uczniów do zdrowej, życzliwej rywalizacji.
REALIZACJA ZADAŃ:
1. Nauczyciele języka polskiego na zajęciach:
a) przeprowadzają lekcje powtórzeniowe z zasad ortografii, wykorzystując ciekawe metody pracy, np.: kodowanie ortograficzne, trimino ortograficzne, chmury wyrazowe, stacje ortograficzne, tworzenie krzyżówek, domino ortograficzne, Piotruś ortograficzny, biegane dyktando, wierszyki ortograficzne, redagowanie tekstów dyktand itp.
b) przygotowują z dziećmi lapbooki ortograficzne - konkurs na najlepiej przygotowany lapbook.
c) w czwartek 22.02 lub piątek 23.02 przeprowadzają dyktando, które ma na celu wyłonić Szkolnego Mistrza Ortografii w każdej grupie wiekowej. Uczniowie klasy IVb przedstawią apel ortograficzny.
2. Wychowawcy przygotowują ze swoimi klasami gazetki dotyczące zasad ortograficznych.
3. Nauczyciel plastyki na zajęciach wykona z uczniami graffiti ortograficzne - rysunek ilustrujący wybrane trudności ortograficzne. Najciekawsze prace zostaną
wyeksponowane na korytarzu.
4. Nauczyciel informatyki promuje gry i zabawy ortograficzne dostępne online, np. na stronach pipupisu.pl, ortofrajda.pl, ortografka.pl itp.
Koordynatorzy akcji
Magdalena Socha
Anna Jeleniewska
Gminny konkurs recytatorski
20 marca 2024r. odbył się Gminny Konkurs Recytatorski
„Między poezją a prozą”. Od wielu lat mury Gminnego Ośrodka Kultury w Kostomłotach są świadkiem prawdziwej artystycznej uczty.
Za poetyckie zmagania w klasach 4-6 odpowiedzialna była Szkoła Podstawowa im. J. Brzechwy z Mieczkowa, zaś uczniowie klas 7-8 znaleźli się pod opieką Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Kostomłotach, jury wybierało laureatów i wyróżnionych w dwóch kategoriach.
Laureaci klas 4-6 recytacja:
1. Malwina Frycka – SP Kostomłoty
2. Nataniel Woszczyk - SP Kostomłoty
3. Victoria Buś – SP Mieczków
Wyróżnienia:
1. Natalia Gołdyn – SP Karczyce
2. Marcelina Olender – SP Mieczków
Laureaci poezja śpiewana:
1. Zuzanna Sarniak – SP Karczyce
2. Julia Cymerman - SP Kostomłoty
3. Amelia Pietrzak - SP Kostomłoty
Wyróżnienia:
1. Helena Jakóbczak - SP Kostomłoty
2. Róża Krowicka - SP Kostomłoty
Laureaci klas 7-8 recytacja:
1. Maja Gałka – SP Mieczków
2. Alicja Wasylów - SP Kostomłoty
3. Aleksandra Mońko - SP Kostomłoty
Wyróżnienia:
1. Lena Kałamarz - SP Kostomłoty
2. Kinga Buczek – SP Mieczków
Laureaci poezja śpiewana:
1. Katarzyna Kotwica – SP Karczyce
2. Alicja Malec i Alicja Wsylów - SP Kostomłoty
Na konkursie były obecne osoby, które jak zawsze mocno trzymają kciuki za wszystkich, wspierają z całych sił organizatorów i uczestników konkursu oraz pomagają w jego organizacji, a są nimi panie dyrektor - p. Urszula Wielgus, p. Bogusława Fajkiel i p. Anna Pawłowska. Na otwarciu była również obecna pani wójt – Janina Gawlik, która objęła swoim patronatem konkurs recytatorski i jest fundatorem nagród dla laureatów i wyróżnionych w postaci przepięknych książek należących do klasyki literatury dla młodzieży.
CDN…
Laureaci Gminnego Konkursu Recytatorskiego klas I - III:
1. Maja Sierszeń - SP Kostomłoty
2. Mateusz Yildirim - SP Karczyce
3. Alicja Polok - SP Karczyce
Wyróżnienia:
1. Amelia Kil - SP Kostomłoty
2. Barbara Wolańska - SP Mieczków
3. Bruno Jachim - SP Karczyce
Szkolny konkurs recytatorski klas 1-3
W poniedziałek, 19 lutego 2024r., mieliśmy okazję posłuchać wielu utalentowanych młodych recytatorów. Przeprowadziliśmy bowiem szkolny konkurs recytatorski. Nasi uczestnicy prezentowali się najlepiej jak potrafili. Pierwsi wystąpili uczniowie klas pierwszych, następnie drugich, na koniec najstarsi, czyli klasy trzecie. Komisja miała niemałe wątpliwości, kogo nagrodzić i wyróżnić, ponieważ uczestnicy recytowali z ogromnym zaangażowaniem i talentem. Po owocnych naradach wyłoniono następujących laureatów:
1. miejsce: Maja Sierszeń, klasa 3a
2. miejsce: Amelia Kil, klasa 2a
3. miejsce: Dmytro Shafinskyi, klasa 2b
4. wyróżnienie: Emilia Gabor, klasa 1b
Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom, życząc dalszych sukcesów, niegasnącej miłości do poezji i wiary we własne talenty.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLAS I
W połowie lutego 2024 roku uczniowie klasy I „a” i I „b” zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej na przedstawienie pacynkowe pt. „Zaczarowana Kraina Bajek”, przygotowane przez starsze koleżanki. Bohaterowie przedstawienia, a były nimi postacie ze znanych dzieciom baśni oraz Królowa Książka, poprzez swoje dialogi zaznajomiły dzieci ze światem książek, ze sposobami dbania o nie i unikania ich zabrudzenia i zniszczenia. Królowa książka wygłosiła swoje prośby, oraz wręczyła je
dzieciom na piśmie. Na zakończenie spotkania pani bibliotekarka podziękowała uczniom za liczne odwiedziny w bibliotece, kulturalne zachowanie się oraz mianowała uczniów prawdziwymi czytelnikami szkolnej biblioteki.Wydarzenie miało na celu ukazanie biblioteki, jako miejsca atrakcyjnego dla dzieci, w którym można przenieść się do innego, zaczarowanego świata i przeżyć niesamowite przygody w towarzystwie różnych bohaterów literackich. Na pamiątkę spotkania uczniowie otrzymali książki - z Instytutu Książki w ramach akcji „Mała Książka, wielki człowiek” - pt. „Wnuczka antykwariusza” J. Bednarek,oraz przewodniki dla rodziców „ Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem”.
Spotkanie z podróżnikiem
15 lutego nasi uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z podróżnikiem panem Bolesławem Grabowskim. Miało ono miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury. Młodsze
klasy wysłuchały i obejrzały prezentację na temat Afryki. Natomiast starsze klasy udały się w podróż do Japonii - kraju kwitnącej wiśni i lodów o smaku zielonej herbaty...
„Moje osiągnięcia”
Nasza uczennica- Kateryna z klasy VIIa wzięła udział w ogólnopolskim konkursie „Moje osiągnięcia”. Konkurs skierowany był do młodzieży ukraińskiej mieszkającej w Polsce przez ostatnie 2 lata wojny. Należało stworzyć pracę w dowolnej formie (esej, praca plastyczna, wideo) ilustrującą osobiste osiągnięcia i sukcesy.
Choć Katia nie otrzymała tytułu laureata, to jesteśmy dumni z jej pomysłu.
Szkolny konkurs recytatorski klas 4-8
13 lutego obyły się występy wokalno-recytatorskie w szkolnych eliminacjach Konkursu Poezji Recytowanej i Śpiewnej Między poezją a prozą uczniów klas IV- VIII. Nauczyciele j. polskiego mieli nie lada wyzwanie. W tym roku wystąpiła rekordowa liczba recytatorów, a poziom wykonania wszystkich utworów był wysoki. W kategorii poezja recytowana wzięło udział aż 26 uczniów, a w poezja śpiewana- 10.
W kategorii klas IV- VI poezja recytowana:
1. miejsce- Malwina Frycka
2. miejsce- Wojciech Dynaka
3. miejsce- Helena Jakóbczak
Wyróżnienie: Nataniel Woszczyk i Hanna Atłachowicz
W kategorii klas IV- VI poezja śpiewana:
1. miejsce- Helena Jakóbczak
2. miejsce- Julia Cymerman
3. miejsce- Amelia Pietrzak
Wyróżnienie: Róża Krowicka i Milena Kliks
W kategorii klas VII- VIII poezja recytowana:
1. miejsce- Alicja Wasylów
2. miejsce- Aleksandra Mońko
3. miejsce- Lena Kałamarz
Wyróżnienie: Alicja Malec i Oliwia Oleśków
W kategorii klas VII- VIII poezja śpiewana:
1. miejsce- Alicja Wasylów i Alicja Malec
Dyplomy i słodki upominek ufundowany przez Radę Rodziców wszystkim uczestnikom konkursu wręczyła Panie Wicedyrektor Katarzyna Burczyk.
Gratulujemy laureatom oraz wyróżnionym i życzymy powodzenia w zmaganiach na szczeblu gminnym.
Lekcja z aparatem fotograficznym
W klasie III A 08.02.2024 roku zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratorium Przyszłości. Uczniowie realizowali temat „Roboty humanoidalne”. W zespołach konstruowali roboty z materiałów do recyklingu. W czasie lekcji narzędziami do nauki i świetnej zabawy były: aparat fotograficzny Canon EOS M50 i statyw. Uczniowie zapoznali się z budową i działaniem aparatu fotograficznego. Podczas zajęć samodzielnie wykonywali zdjęcia, na których uwiecznili swoje arcydzieła. Była to lekcja pracy, zabawy i nowych doświadczeń.
🎭💃🕺Karnawałowy tydzień 🥳🎉
Dzień z herbatką, kocykiem lub pluszakiem
Dyskoteka karnawałowo- walentynkowa
Dzień szalonego nakrycia głowy i kolorowych fryzur
Dzień Piżamy- „ Obudź w sobie Anioła”
8 luty 2024r. w naszej szkole upłynął pod znakiem piżamy. Dzień Piżamy to przede wszystkim dzień zwrócenia uwagi na zdrowie i empatię. Tego dnia większość nauczycieli, uczniów i tych najmłodszych i tych starszych pojawiła się w szkole w piżamach. Na szkolnych korytarzach można było spotkać uczniów w kombinezonach piżamowych. Były tygrysy, misie, żabki i inne postaci z krainy bajek. Inni wskoczyli w swoje mięciutkie kapcie, ulubione piżamki i cieplutkie szlafroczki. W ten sposób wyraziliśmy solidarność z dziećmi przebywającymi w szpitalach na oddziałach onkologicznych. Dla dzieci leczących się na choroby nowotworowe piżama to codzienny strój i nieodłączna część codzienności. To standardowe ubranie. Nie myślimy o zdrowiu, kiedy jesteśmy zdrowi. Ale jak ono jest cenne, poznajemy dopiero w chorobie. To, co dla nas jest związane z odpoczynkiem i spokojem, dla innych jest symbolem walki o zdrowie i życie. A przeprowadzenie takiej akcji w szkole służy uwrażliwieniu uczniów na problemy innych, uczy empatii i zrozumienia.
Tego dnia uczniowie ze SKW i SU zorganizowali kiermasz babeczek i pączków, aby pomóc dzieciom ze szpitali onkologicznych i dołożyć swoją cegiełkę na wsparcie fundacji „Gdy liczy się czas”.
Właściwie wszyscy uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły mogą czuć się bohaterami, bo każdy chętnie skorzystał z możliwości zakupu czegoś słodkiego. Łącznie na konto fundacji „Gdy liczy się czas” uczniowie przekazali 1758 zł. Bardzo dziękujemy tym, którzy na znak solidarności z chorymi dziećmi przez cały dzień chodzili w piżamach.
Uczniowie i wszyscy pracownicy naszej szkoły spisali się na medal, chcą i umieją pomagać innym. Tak trzymać!
Dzień masek i malowania twarzy
Wycieczka do kina na Akademię pana Kleksa
W środę 7 lutego nasi czwartoklasiści, piątoklasiści i siódmoklasiści wybrali się wraz z wychowawcami na wycieczkę do kina Helios w Alei Bielany. Uczniowie obejrzeli najnowszą ekranizację Akademii pana Kleksa, która niezmiernie się im podobała. Wzruszająca i magiczna opowieść na długo zapadnie im w pamięć.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2024
6 lutego 2024 r. obchodzony jest na całym świecie Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI). Hasło przewodnie brzmi: ,,Dzień
Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.
W ramach tegorocznych obchodów DBI organizujemy w naszej szkole działania profilaktyczne w formie zajęć edukacyjnych, webinariów dla dzieci i młodzieży. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych oraz kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie. Akcja potrwa do 8 marca 2024r., w tym dniu nastąpi podsumowanie naszych działań.
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Partnerami tegorocznej edycji są: Facebook Polska oraz Google Polska. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę https:
//www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html
Konkurs dla uczniów „Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 – Działajmy razem!”
REGULAMINZapraszamy uczniów do uczestnictwa w konkursie na najlepszy komiks, plakat, grafikę, ulotkę.
I. Cele konkursu:
• promowanie działań na rzecz bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież,
• działania na rzecz walki z nielegalnymi treściami i spamem w sieci internetowej.
II. Wymagania konkursu:- opracowanie plakatu na bloku rysunkowym w formacie A3/ A4 lub w programie graficznym, np. Paint/Scratch/Canva,
- technika plastyczna wykonanego plakatu jest dowolna,
- uczniowie prace wykonują indywidualnie i samodzielnie,
- plakat powinien zawierać hasło promujące właściwe zachowanie w Internecie,
- prace powinny być: kolorowe, estetycznie wykonane, czytelne i zawierające temat przewodni DBI,
- praca nie może zawierać skopiowanych rysunków np. z Internetu, czasopism
- prace podpisane na odwrocie (imię, nazwisko, klasa) składamy u nauczyciela informatyki w sali 15 do 5 marca 2024r,
- prace wykonane w technice komputerowej wysyłamy na adres
alicja.niedziolka.spkostomloty@gmail.com do 5 marca 2024r.
Podsumowanie konkursu odbędzie się w piątek 8 marca 2024 r.
Organizator konkursu:
Alicja Niedziółka
Uczniowie klas szóstych projektują w 3D
Uczniowie klas szóstych poznali tajniki projektowania, korzystając z narzędzi platformy Tinkercad. Na lekcji informatyki tworzyli projekty według własnego pomysłu „płatek śniegu”. Łączyli gotowe elementy (figury) w zaplanowaną całość. Kolejnym etapem było przygotowanie projektów do wydruku i zapisanie na platformie Tinkercad. No to start – drukujemy.
Na scenicznych deskach
7 lutego zespół twórców Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu na deskach Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich zaprezentował nam 2 spektakle.
Najpierw szóstoklasiści mieli przyjemność obejrzeć Świat fantasy- piękną historię o smokach i krasnoludach a także o młodym i niedoświadczonym hobbicie Bilbo Bagginsie, który wyruszył na daleką wyprawę, na końcu której czekała na niego wymarzona nagroda.
Następnie siódmoklasiści i ósmoklasiści obejrzeli szaloną i poruszającą Opowieść wigilijną- historię niezwykłej przemiany duchowej Ebenezera Scrooge’a, która niesie ze sobą nieprzemijające wartości moralno- etyczne, aktualne pod każdą szerokością geograficzną i godne naśladowania nie tylko w dzień Bożego Narodzenia, ale w każdy jeden dzień naszego życia.
Wspaniała gra aktorów, piosenki z przepiękną muzyką oraz gra świateł wprowadziły widownię w niesamowity świat baśni i dodały dodatkowych emocji.
Dla starszych uczniów naszej szkoły ta nietypowa lekcja języka polskiego była dodatkowym sprawdzianem wiedzy na temat treści lektur obowiązkowych.
WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami. Jak co roku nasi wolontariusze kwestowali na rzecz fundacji Jurka Owsiaka. Tegoroczna zbiórka odbyła się pod hasłem: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!” i zakończyła się sukcesem. Pobiliśmy zeszłoroczny rekord i zebraliśmy 51 267,90 zł.
28 stycznia 2024 r. trzydzieścioro wolontariuszy od wczesnych godzin rannych ruszyło w teren. O godz. 15:00 do Gminnego Ośrodka Kultury w Kostomłotach tłumnie przybyli mieszkańcy Gminy Kostomłoty, aby podziwiać występy dzieci z grupy tanecznej oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach. Jako pierwsi na scenie wystąpili młodzi tancerze z grupy Artia Akademia Artystyczna. Ich barwne stroje i niezwykłe umiejętności zachwyciły widownię. Czas pomiędzy licznymi licytacjami umilił wszystkim zespół FlowRockin.
W przerwie można było skosztować wypieków przygotowanych przez rodziców uczniów szkół podstawowych z terenu gminy. Ostatnim punktem programu, ale jakże przejmującym, była prezentacja zdolności aktorsko- muzyczno- wokalnych uczniów z SP w Kostomłotach w widowisku scenicznym- jasełkach pt. ,,Maleńka przyszła miłość”. Młodzi aktorzy swym pięknym występem podbili serca publiczności i zasłużyli na owacje na stojąco.
Występujący tego dnia na scenie spisali się na medal! Wyrazy uznania kieruję również do Wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Bez Was na pewno by się nie udało!
Szczególne podziękowania składam:
- Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach i Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Mieczkowie
- Pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Kostomłotach
- Pracownikom Banku Spółdzielczego w Oleśnicy Oddział w Kostomłotach
- Wszystkim Darczyńcom i Licytującym
- Prowadzącej grupę taneczną Artia Akademia Artystyczna
- Zespołowi FlowRockin
Szef Sztabu #6446
Magdalena Socha
Bezpieczny wypoczynek feryjny
Już po raz kolejny uczniowie klas czwartych mieli możliwość zrealizowania zajęć na lekcji informatyki z wykorzystaniem robotów. Korzystając z aplikacji PhotonEdu w funkcji Photon Blocks, uczniowie programowali roboty, wykazując się umiejętnościami planowania, układania zasad bezpiecznego wypoczynku zimowego. Zajęcia z robotami to atrakcyjna forma nauki dla uczniów, wykorzystująca treści z różnych przedmiotów.
Pierwszaki dokarmiają ptaki
Tuż przed feriami w obu pierwszych klasach odbyły się wyjątkowe zajęcia. Dzieciaki uczyły się jak dbać o ptaki zimą. Uczniowie wiedzę połączyli z praktyką i zrobili ekologiczne karmniki. Połówki pomarańczy wypełnili masą tłuszczową ze specjalnie wyselekcjonowanymi ziarnami. Karmniki zostały zabrane do domu i zapewne zawisną w ogrodach ku uciesze zgłodniałych wróbli i sikorek. Przy okazji pierwszaki odwiedziły jeden z trzech karmników zakupionych przez Polenergię. Sprawdziły stan karmnika i uzupełniły zapas ziarna.
Jesteśmy niezwykle dumni z naszych najmłodszych uczniów. Ich postawa jest godna naśladowania.
WYNIKI KONKURSU LITERACKIEGO
W sierpniu 2024 roku Fundacja „Nasza Solidarność” zaprosiła uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz wychowanków placówek kulturalno-oświatowych do udziału w II Ogólnopolskim konkursie literackim „Dzień z życia księdza Jerzego Popiełuszki – Patrona NSZZ Solidarność”. Głównymi celami konkursu było poznawanie i popularyzowanie życiorysu błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki na tle ważnych dla Polski i związku zawodowego NSZZ Solidarność wydarzeń. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu przez uczestników konkursu opisu jednego dnia z życia księdza Jerzego Popiełuszki (prawdziwego lub fikcyjnego).
Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły- Hanna Janiec- zajęła I miejsce w kategorii klas IV-VI. Jej praca zatytułowana “Z życia do życia” opisywała moment spotkania księdza Jerzego Popiełuszki z Bogiem.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE!
Dnia 10 stycznia 2024 r. uczniowie klas I-VI spotkali się z dzielnicowymi z Posterunku w Kostomłotach. Policjanci Pan Tadeusz Błądek i Pan Karol Kijek przeprowadzili pogadankę nt. „BEZPIECZNYCH FERII ZIMOWYCH”. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań i zaprezentowania prac plastycznych wykonanych w ramach Ligi klas na temat bezpiecznego wypoczynku.
Po spotkaniu z uczniami w sali gimnastycznej zgromadzili się wolontariusze 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Panowie policjanci przeprowadzili z nimi rozmowę nt. bezpieczeństwa podczas tegorocznej kwesty. Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcie.
Spotkanie z kulturą żywego słowa – przedstawienie teatru profilaktycznego Grupa T pod tytułem „Legendarna Katarzynka”
Dnia 5 stycznia 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach młodzi widzowie z przedszkola i klas pierwszych obejrzeli spektakl pt. „Legendarna Katarzynka”. Celem przewodnim było promowanie tradycji, przybliżenie historii Torunia i pokazanie wartości rodzinnych. Spektakl o Katarzynce opowiada znaną historię w zabawny sposób a wplecione w całość wiersze, piosenki i sympatyczni aktorzy wprowadzili publiczność w świat legendy z przesłaniem życiowej mądrości. Niespodziewany bohater Kotek Mamrotek dodał humoru i dynamiki.
Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Gminy Kostomłoty.
Koordynator działania pedagog szkolny Jadwiga Frydryk
POMAGAMY BOHATEROM
Na przełomie grudnia z inicjatywy Szkolnego Klubu Wolontariusza i Samorządu Uczniowskiego, po raz drugi w naszej szkole została przeprowadzona akcja „Rodacy- Bohaterom”. Wszystkie grupy przedszkolne wraz z uczniami wszystkich klas zbierali artykuły chemiczne i produkty spożywcze do paczek dla kombatantów nie tylko z Polski, ale dla polskich środowisk z Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy. Organizatorem zbiórki na terenie Polski jest Stowarzyszenie Odra – Niemen. Do paczek dołączone zostały kartki świąteczne z życzeniami. Taka pamięć i pomoc z naszej strony jest dla nich niezmiernie ważna i potrzebna, a radość jaką sprawiają im paczki i kartki nie do opisania.
Wigilie klasowe
20 grudnia uczniowie w swoich salach wraz z wychowawcami zasiedli do stołów wigilijnych. Nie zabrakło tradycyjnych potraw, wspólnego kolędowania i składania życzeń.
Jasełka
Przepiękna piekielno – niebiańska sceneria. Piękne Anioły z Archaniołem na czele oraz budzące przerażenie diabły z Lucyferem. I odwieczna walka dobra ze złem, nieba i piekła o ludzkie dusze. Łagodna, ale i miejscami dynamiczna muzyka, zaaranżowana przez Pana Marka Stępnia dopełniała całości.
I tak, w wyniku wielu perypetii oraz podstępnych rozgrywek wszyscy stali się świadkami prawdziwego cudu – narodzin Zbawiciela. Trudna i zacięta walka o prymat miłości nad podłością kończy się zwycięstwem aniołów, czyli jeden- zero dla Nieba.
Uczniowie naszej szkoły swym występem podbili serca publiczności i wprowadzili wszystkich w świąteczny nastrój. Widowisko sprawiło, że w sercu niejednego widza zrodziła się tęsknota za życiem pełnym dobra, radości i życzliwych relacji międzyludzkich, wszak, jak zostało to wcześniej napisane, jest to czas oczekiwania na narodzenie Jezusa Zbawiciela- czystej miłości. Podziwiamy młodych odtwórców ról za zaangażowanie, świetną grę aktorską i przepiękne śpiewy.
„Tu kwitnie wyobraźnia” – wyniki konkursu artystycznego – etap powiatowy
Z przyjemnością zawiadamiamy, że 20 grudnia 2023 r. laureaci szkolnego etapu Powiatowego Konkursu Artystycznego „Tu kwitnie wyobraźnia” na interpretację graficzną hasła Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych „Biblioteka, moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia” zostali zaproszeni do Biblioteki Pedagogicznej w Środzie Śląskiej na uroczyste ogłoszenie wyników konkursu. Wręczenie nagród zostało poprzedzone wernisażem prac konkursowych oraz prezentacją zajęć graficznych z użyciem tabletu graficznego. Dzieci miały możliwość tworzenia w zakresie grafiki komputerowej. Wróciły bogatsze o nowe doświadczenia i wrażenia, i zadowolone – z dyplomami i nagrodami wyróżnienia.
W związku z tym, że termin rozdania nagród zbiegł się w czasie z ostatnimi przygotowaniami przedstawienia jasełkowego, nie wszyscy szkolni laureaci mogli osobiście uczestniczyć w ogłoszeniu wyników. Niemniej jednak już w szkole zostały im złożone gratulacje i wręczone dyplomy i nagrody.
Wyróżnienia otrzymali:
Karolina Tomiczek,Władysław Bolesta, Maja Sierszeń, Milena Kliks i Nikola Lech.
Gratulujemy!
W Bajce Pana Kleksa
W poniedziałek 18 grudnia uczniowie klas czwartych i piątych
pojechali na wycieczkę do Bajki Pana Kleksa. Jest to miejsce magiczne i pobudzające wyobraźnię.
O godzinie 8 wyruszyliśmy w 3-godzinną podróż autokarem do
Katowic. Na miejscu zastała nas zapierająca dech w piersiach ogromna kilkumetrowa przestrzeń. Na początku Pani Agnieszka- Wiewiórka oprowadziła nas po pierwszej części bajki, czyli Krainie Szpaka Mateusza. Zwiedziliśmy też Królestwo Bajdocji i Planetę Fantazji. Po przerwie śniadaniowej wzięliśmy udział w warsztatach chemicznych, a po nich udaliśmy się do Podwodnego Świata Królowej Aby. Po zabawie mieliśmy zaszczyt rozmawiać z samym Panem Kleksem. A na koniec czekał na nas św. Mikołaj, który wręczył każdemu drobny upominek.
Do domów wróciliśmy późnym wieczorem. Warto było pojechać na tę pełną atrakcji wycieczkę.
W mitologicznym labiryncie
15 grudnia uczniowie klasy 5a przenieśli nas do dawnych czasów. Zaprezentowali swoje zdolności recytatorskie i taneczne w przedstawieniu W mitologicznym labiryncie opartym na motywie snu. Uczennica obudziła się w nie swoim pokoju. Okazało się, że znalazła się w starożytnej Grecji, o czym poinformowała ją Atena i dodała, że wróci ona do domu dopiero wtedy, gdy zdobędzie wiedzę o jej świecie. W tej trudnej sytuacji mieli pomóc jej pojawiający się bogowie, herosi czy zwykli śmiertelnicy. I tak o to jej oczom ukazali się: Zeus razem z Herą, Syzyf, Posejdon, Hades wraz z małżonką Korą, Hermes, Afrodyta, Orfeusz i Eurydyka, Dionizos, Prometeusz, Ariadna, Herkules, Ares i Charyty. Uczennica miała twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie zdecydowała się na wybór Ariadny, która podarowała jej nić, dzięki której mogła wrócić do współczesności.
Piątoklasiści spisali się świetnie. Wszystkie stroje oraz atrybuty bogów były doskonałe, nie powstydziliby się ich prawdziwi mieszkańcy Olimpu. A taniec w wykonaniu dziewczyn był znakomitym dopełnieniem całego występu.
Dziękujemy pani Malwinie Grądziel- instruktorce tańca z Artia Akademia Artystyczna za przygotowanie układu i wybór muzyki do tańca bogiń greckich 🇬🇷
Dzisiejsze przedstawienie było zwieńczeniem cyklu lekcji o mitologii greckiej. Warto dodać, że piątoklasiści przyswajając wiedzę o mitach, pisali listy gończe za Syzyfem i prywatne od Odyseusza do wiernej Penelopy, kolorowali komiksy o 12 pracach Heraklesa czy odegrali rozprawę sądową nad królem Koryntu. Chętni wzięli także udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Mitologicznej. Na lekcję historii przygotowali plakaty lub makiety o bogach greckich.
NAJPIĘKNIEJSZA ZE WSZYSTKICH
JEST MUZYKA POLSKA…
Dnia 15 grudnia Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach miała zaszczyt gościć w swych murach artystów muzyków Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich: panią Iwonę i pana Piotra Leroch oraz panią Olgę Leroch. Zainteresowani uczniowie oraz dzieci przedszkolne miały możliwość wysłuchania utworów takich kompozytorów jak: Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Karol Szymanowski, a także Mikołaj Konstanty Ogiński. Spośród utworów wysłuchaliśmy mazura, kujawiaka, poloneza, krakowiaka i oberka, i usłyszeliśmy jak brzmi głos męski - baryton. Poznaliśmy specyfikę instrumentów: fletu poprzecznego, skrzypiec, altówki i pianina (elektronicznego).
Wszyscy byli pod wrażeniem wielkiego talentu oraz kunsztu dzieł – zarówno kompozytorów, jaki i dzisiejszych wykonawców. Na uznanie zasługuje też wysoki poziom pedagogicznego podejścia muzyków do młodych odbiorców. Dzieci brały aktywny udział w momentach interakcji – śpiewały, rytmicznie klaskały - czym pozytywnie zaskoczyły prowadzących (tak, tak - nasze dzieci są bardzo umuzykalnione! 😀)
Dziękujemy artystom muzykom za spotkanie i za to, że zwyczajny, „codzienny” piątek uczynili niezwykłym, niecodziennym. Uczynili świętem muzyki. Wszyscy mieliśmy okazję osobiście przekonać się, że …najpiękniejsza ze wszystkich jest muzyka polska! 😀
Wyjazd mikołajkowy do Wrocławia
Dnia 13 grudnia uczniowie klas: Vb, VIa i VIIa wybrali się na mikołajkową wycieczkę do kina na film Wonka i do Parku Trampolin GOjump. Wspólne skakanie wprawiło wszystkich w znakomity nastrój oraz wyzwoliło mnóstwo pozytywnej energii. Była to nie tylko świetna okazja, by spędzić mile czas w swoim towarzystwie, ale także przypomnieć zasady kulturalnego zachowania się w kinie.
🎅 Mikołajki 🎅
6 grudnia odwiedził nas Św. Mikołaj. Już od samego rana zawitał do naszego przedszkola, a póżniej odwiedził dzieci w klasach szkolnych. Mikołaj wręczając prezenty, nie szczędził ciepłych słów pod adresem dzieci. Uczniowie robili sobie z Gościem wspólne pamiątkowe zdjęcia. Mikołaj życzył dzieciom wiele radości i dużo dobrych ocen. Jeżeli będą grzeczni - to za rok znowu pojawi się w naszej szkole.
Mikołajkowa wycieczka do kina na film Trolle 3
Dnia 07.12 2023r. uczniowie z klasy III b wraz z opiekunami B.Sobaniak i J. Sierszeń uczestniczyli w mikołajkowej wycieczce do kina na film Trolle 3 w Środzie Śląskiej. Po obejrzeniu filmu dzieci pełne wrażeń udały się do cukierni.
Wyjazd mikołajkowy do Barda 🎅
Zabawa andrzejkowa
30 listopada uczniowie bawili się na zabawie andrzejkowej. W godzinach przedpołudniowych bawili się uczniowie klas I-III, a po lekcjach klas IV- VIII. Nie zabrakło tradycyjnych wróżb i poczęstunku w klasach.
Warsztaty profilaktyczne
V Powiatowy Omnibus Humanistyczny
29 listopada dwie uczennice: Hanna Janiec w kategorii klas IV-VI i Oliwia Olesków w kategorii klas VII-VII, reprezentowały naszą szkołę w V Powiatowym Omnibusie Humanistycznym organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Skarbów Dolnego Śląska w Malczycach. Miło nam poinformować, że Hania uzyskała tytuł Omnibusa 👏
Gratulujemy udziału i życzymy dalszych sukcesów.
Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej
i Żołnierskiej
Miło nam poinformować, że nasza uczennica Julia Cymerman z klasy VI b, w tegorocznym Powiatowym Konkursie Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej została laureatką, otrzymując wyróżnienie. Konkurs organizowany jest od 11 lat w Szkole Podstawowej w Miękini. Julia przy akompaniamencie gitary zaśpiewała piosenkę pt.” Kołysanka wojenna”. Nie było łatwo, ponieważ w tegorocznym konkursie uczestniczyła rekordowa ilość uczestników ze wszystkich szkół z terenu powiatu średzkiego. Serdecznie gratulujemy Julii i życzymy dalszych sukcesów na muzycznej niwie.
Wyjazd do teatru
27 listopada klasy siódme i ósme udały się do Wrocławskiego Teatru Komedia na sztukę Zemsta Aleksandra Fredry. Uczniowie wraz z opiekunami udali się najpierw do Rynku, gdyż tam znajduje się pomnik Fredry, wykonano przy nim kilka pamiątkowych zdjęć. Przed samą sztuką zebrani wysłuchali krótkiej prelekcji o Fredrze, jego twórczości i związkach z Wrocławiem.
ZBIÓRKA PLUSZAKÓW
W dniach, od 6- 17 listopada w naszej szkole została przeprowadzona zbiórka przytulanek/ pluszaków dla najmłodszych pacjentów, którymi opiekuje się „Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. Dzieci z nowotworami, przebywają często przez długi czas w szpitalu, a każdy pluszowy miś jest źródłem niezwykłej radości i pocieszeniem podczas trudnego okresu leczenia onkologicznego. Dla uczniów zaś była to okazja, by poczuć, jak wspaniałym uczuciem jest pomaganie oraz jak ważne jest okazanie serca i wsparcia rówieśnikom, którzy znajdują się w
trudniejszej sytuacji. Zbierano pluszaki tylko nowe, ze względu na leczenie onkologiczne, bardzo często upośledzające układ odpornościowy najmłodszych pacjentów. Dziękujemy wszystkim za wsparcie okazane serce.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
25 listopada uczniowie naszej szkoły przyszli do szkoły z ulubionymi maskotkami, aby wspólnie świętować Światowy Dzień Pluszowego Misia. 🧸 🧸 🧸
Spotkanie autorskie uczniów klas V-VIII
z pisarką Katarzyną Ryrych
W dniu 23 listopada 2023 roku mieliśmy przyjemność gościć jedną z najznakomitszych współczesnych polskich pisarek powieści dla dzieci, młodzieży i dorosłych – Katarzynę Ryrych. Pięciokrotnie uhonorowana w Konkursie Literackim nagrodą im. Astrid Lindgren, zdobywczyni Grand Prix w V edycji. Jej książki otrzymały m.in.: Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, Książkę Roku Polskiej Sekcji IBBY, nagrodę Literacka Podróż Hestii, Nagrodę Specjalną Polskiej Sekcji IBBY w kategorii Dziecko jest najważniejsze (dla Wyspa mojej siostry). Jej książki zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz międzynarodową listę IBBY Outstanding Books for Young People with Disabilities.
Swój artystyczny talent pani Katarzyna realizuje również na polu malarstwa i poezji.
Warto dodać, że z wykształcenia jest anglistką.
Dziś przyjechała specjalnie dla nastolatków ze Szkoły Podstawowej im. Marii
Konopnickiej w Kostomłotach, aby przybliżyć im swoją twórczość. Jej pedagogiczny kunszt sprawił, że mówiła w sposób przystępny, a jednocześnie atrakcyjny dla dorastającej młodzieży. Słuchacze zostali zaciekawieni fabułą poszczególnych tytułów książek, o czym świadczyły zadawane przez nich pytania.
Pani Katarzyna deklarowała, że robi wszystko, aby być bliżej młodzieży; interesuje
się muzyką słuchaną przez młodzież, gra w gry komputerowe, rozmawia, rozmawia,
rozmawia.. Stąd jej wyczucie i znajomość psychiki dzisiejszego nastolatka. Charyzmatyczna osobowość Pani Ryrych została pozytywnie odebrana przez naszą młodzież, a posiadacze książek jej autorstwa mogli poprosić pisarkę o autograf z dedykacją. Jesteśmy pewni, że szkolne mole książkowe będą chciały nasycić się jej
„piórem”, a u tych, którzy od słowa pisanego stronią, rozbudzi pewien głód, o którym istnieniu wcześniej nie wiedziały… Nie sposób nie wspomnieć, że księgozbiór szkolnej biblioteki zostanie powiększony o pozycje pani Ryrych. Czekamy z niecierpliwością na przesyłkę z księgarni.
Spotkanie zostało zrealizowane w ramach działań wynikających z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 i z jego środków sfinansowane. Odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Kostomłotach we współpracy z tymże oraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Kostomłotach.
Joanna Sierszeń
Światowy Dzień Życzliwości
21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości.
Tego dnia ubraliśmy się na żółto i dołączyliśmy do grona życzliwych! Ozdobiliśmy drzwi do naszych klas uśmiechniętą buźką. Wybraliśmy najbardziej życzliwego ucznia każdej klasy. Pisaliśmy kartki z pozdrowieniami, korzystając z POCZTY ŻYCZLIWOŚCI.
Szkolny konkurs- drzewo 3D
22 listopada odbył się finał szkolnego konkursu na wykonanie drzewa 3D. Nagrody, których głównym fundatorem była Polenergia, rozdały pani Wójt Gminy Kostomłoty Janina Gawlik i przewodnicząca Rady Gminy Kostomłoty Agnieszka Śladowska. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach klasy I-III i IV-VIII. Wpłynęło 80 prac. Uczniowie wykazali się pomysłowością, kreatywnością i dużym wkładem pracy. Drzewa wykonywane były z różnych materiałów. Zarówno z naturalnych elementów takich jak: kora, gałązki, kawałki drewna, szyszki, jak i materiałów recyklingowych
(plastik, drewno, makulatura, szkło). Komisja konkursowa miała nie lada orzech do
zgryzienia, gdyż prace były oryginalne i na bardzo wysokim poziomie.
W klasach I-III zwyciężył Wojciech Jackowiak z klasy III a, zaś w starszej grupie wiekowej Nikola Lech z klasy VI a.
Każdy uczestnik otrzymał dyplom i okazjonalny drobiazg. Przez dwa tygodnie na
korytarzach budynku A i B można było podziwiać prace uczniów. Konkurs odbył się w ramach projektu "Graj z nami w zielone" firmy Polenergia oraz wewnętrznego działania szkoły Święto drzewa w naszej szkole.
Oprócz nagród w konkursie firma Polenergia sfinasowała zakup cebul bylin, sadzonki krzewów miododajnych, karmniki, budki lęgowe i domki dla owadów.
Wręczenie pucharów w rozgrywkach sportowych
W październiku w naszej szkole na przerwach był rozgrywany turniej międzyklasowy piłki nożnej. Udział brały klasy 4-8. Były one dzielone na dwie grupy: młodszą i starszą. W grupie młodszej były klasy czwarte i piąte, a w starszej szóste, siódme i klasa ósma. Wszyscy uczestnicy utrzymywali zasady fair play i pokazali swojego sportowego ducha walki. Cieszę się z tego, że nie było klasy, która oddała swój mecz walkowerem. W grupie młodszej najlepiej poradziła sobie klasa Va, a w starszej klasa VIIa. Był to turniej pełen wrażeń i emocji.
Grupa A miejsca: 1. Va 2. Vb 3. IV b 4. IVa
Grupa B miejsca: 1. VIIa 2. VIa 3. VIIb 4. VIIIa 5. VI b
Sędzia Michał Janiec
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
z UNICEF #unicefpoland i #WorldChildrensDay
20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Nasza szkoła włączyła się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowane przez UNICEF.
Uchwalona w 1989 roku Konwencja o prawach dziecka gwarantuje wszystkim dzieciom równość wobec prawa. Każde dziecko, bez względu na swoje pochodzenie, narodowość, przynależność etniczną, kolor skóry, wyznawaną religię, status społeczno-ekonomiczny ma takie same prawa. Wszędzie na świecie prawa dziecka powinny być respektowane. Edukacja o prawach dziecka ma ogromne znaczenie! Prawa chronią dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość Konwencji umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony
daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W obchody włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Szkoły i przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.
Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiła także nasza szkoła, która 22 listopada zorganizowała w ramach tego dnia następujące działania:
- przedstawienie humorystyczne Baśń o prawach dziecka;
- wspólne strojenie sali lekcyjnej w balony;
- projekcje filmu o prawach dziecka;
- pogadanka o prawach- burza mózgów;
- malowanie swoich praw;
- nauka piosenki o prawach dziecka;
- ubiór niebieski;
- ,,niebieska chemia";
- przeczytanie książki „Która to Malala?” Renaty Piątkowskiej;
- udział w quizach Kahoot o prawach dziecka.
Miło nam było gościć przedstawicieli władz lokalnych, którzy zgodzili się ten dzień świętować razem z nami.
TYDZIEŃ KOLORÓW
20.11. PONIEDZIAŁEK - PRAWO DO MIŁOŚCI - kolor czerwony
21.11. WTOREK - DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI - PODZIEL SIĘ DOBRYM SŁOWEM - kolor żółty
22.11. ŚRODA - DZIEŃ PRAW DZIECKA - kolor niebieski
23.11. CZWARTEK - PRAWO NA NAUKI - kolor zielony
24.11. PIĄTEK - DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA -przynosimy do szkoły ulubione misie - kolor brązowy, beżowy.
KAMPANIa 19 DNI przeciwko przemocy
i krzywdzeniu dzieci i młodzieży
17 listopada klasy piąte i szóste uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielami Policji i GOPS w Kostomłotach ramach KAMPANII 19 DNI przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.
„Rozszyfruj tabliczkę mnożenia"
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej już po raz kolejny uczestniczyli w obchodach
XIII ŚWIATOWEGO DNIA TABLICZKI MNOŻENIA, który w tym roku przypadł na dzień 17 listopada 2023 r. Hasło obchodów wciąż aktualne "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają". Dzień tabliczki mnożenia jest dniem, podczas którego uczniowie i nauczyciele skupiają się na nauce i praktycznym zastosowaniu tabliczki mnożenia. Akcja ma na celu pokazanie, że nauka matematyki może sprawiać radość nie tylko dzieciom.
Już od poniedziałku przygotowywaliśmy się do tego dnia, powtarzając na rożne sposoby mnożenie i dzielenie. Wykonaliśmy plakaty, łamigłówki, odpytywaliśmy się
wzajemnie i powtarzaliśmy najtrudniejsze działania również on-line na lekcjach
informatyki. Tylko najlepsi, którzy wykazali się biegłą znajomością tabliczki mnożenia zasiedli w piątek 17 listopada w komisjach egzaminacyjnych. Wszyscy chętni uczniowie w czasie przerw wzięli udział w egzaminie. Tylko najlepsi otrzymają odznakę
Eksperta Tabliczki Mnożenia. Niektórzy uczniowie podchodzili do zadania kilka razy, bo zabawa była przednia. Na lekcjach matematyki wszyscy mogli sprawdzić swoją znajomość mnożenia i dzielenie w grach i zabawach.
Swoją umiejętnością rachowania mogli się również pochwalić w tym dniu mieszkańcy Kostomłotów: Urzędu Gminy, Poczty, zakładów usługowych, sklepów, ponieważ patrole pod opieką koordynatora dotarły wszędzie. Dzieci spotkały się z bardzo miłym przyjęciem, w wielu miejscach otrzymały drobne podarunki. Wszyscy
mieszkańcy naszej miejscowości pokazali, że tabliczki mnożenia się nie zapomina…
Dziękuję wszystkim osobom za aktywne włączenie się w tę akcję. Dzień ten był wspaniałą okazją do współpracy, zabawy, rywalizacji w lokalnym środowisku.
Alicja Niedziółka
Tydzień Edukacji Globalnej z Centrum Edukacji Obywatelskiej
Klasy VII A i VI A uczestniczyły w festiwalu internetowym „Pokój dla planety. Planeta pokoju”, który się odbył w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej. TEG to ogólnoświatowa kampania realizowana i współfinansowana przez Unię Europejską i Radę Europy. Jego celem jest podnoszenie świadomości na temat edukacji globalnej jako narzędzia budowania solidarności i zmiany oraz przyczynianie się do bardziej zrównoważonego, pokojowego i sprawiedliwego świata. We wtorek 14 listopada obie klasy uczestniczyły w webinarach: Pokój w lesie. Dlaczego warto rozgościć się w przyrodzie?, Pokój w głowie. Jak nie dać się fake newsom w czasach konfliktów?, O języku pokoju. Jak kłócić się pięknie?. Zaś w środę i czwartek dwa dziesięcioosobowe zespoły z obu klas przystąpiły do gry korytarzowej. Efekty swej pracy zamieściły na padlecie. Uczniowie mogli porównać swoją pracę z innymi szkołami z całej Polski. Do zabawy zostały zaproszone zarówno szkoły podstawowe, jak i średnie. Rozwiązywanie zadań jest niezwykle twórcze, wymagające zaangażowania i właściwej pracy zespołowej. Ważnym czynnikiem jest presja czasu. Udział w tej inicjatywie jest już tradycją naszej szkoły.
KONKURS “MÓJ DOM, MOJE MIASTO, MOJA OJCZYZNA” ROZSTRZYGNIĘTY
Miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły zostały Laureatkami 24. edycji konkursu plastycznego “Mój dom, moje miasto, moja Ojczyzna” organizowanego przez dolnośląską “Solidarność” z okazji Święta Niepodległości 11 Listopada. Hasło tegorocznego konkursu brzmiało “Bądź jak Jan Matejko! Historia Polski zamknięta w obrazach”. Rok 2023 był ustanowiony przez Sejm RP rokiem wielkiego malarza w związku z okrągłymi rocznicami jego urodzin i śmierci. Celem konkursu jest upowszechnianie wartości patriotycznych i obywatelskich wśród dzieci i młodzieży Dolnego Śląska.
15 listopada w siedzibie Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność Dolny Śląsk odbył się finał konkursu. Gdzie z rąk dolnośląskiego wicekuratora Janusza Wrzala i przewodniczącej Międzyregionalnej Sekcji Oświaty NSZZ “Solidarność” Danuty Utraty dziewczynki odebrały cenne nagrody: Nina Kowalska z klasy VI a - za I miejsce natomiast Hanna Gołuchowska z VIa, Katia Honcharenko z VII a i Varvara Dzhulaia z IIb - wyróżnienia.
Serdecznie gratulujemy!
Wycieczka do Parku Trampolin
15 listopada klasy czwarte wybrały się wraz z wychowawcami do Parku Trampolin we Wrocławiu. Zabawa była przednia 😀
🇵🇱 Gminne obchody Święta Odzyskania Niepodległości 🇵🇱
Przedstawiciele naszej szkoły 11 listopada w Kostomłotach wzięli udział w gminnych obchodach 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Poczet Sztandarowy reprezentowali uczniowie klasy VIIa i VIIb. Dyrekcja w imieniu całej społeczności szkolnej złożyła wieniec pod pomnikiem Ofiar Terroru Hitlerowskiego.
🇵🇱 Przegląd pieśni patriotycznej 🇵🇱
Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada to wspaniała okazja, by zapoznać uczniów z bogatym repertuarem polskim pieśni patriotycznych.
Po uroczystym apelu i odśpiewaniu czterech zwrotek Hymnu Państwowego uczniowie klas I-VIII wzięli udział w szkolnym przeglądzie pieśni patriotycznych. Każda klasa przygotowała wybraną pieśń i zaśpiewała ją przed publicznością. Nie zabrakło małych flag, seduszek czy instrumentów.
#szkoładohymnu 🇵🇱
10 listopada dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 wszyscy uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego".
🇵🇱 Święto Niepodległości 🇵🇱
11 listopada Polska świętuje 105. rocznicę odzyskania niepodległości. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, odrodziło się niepodległe państwo polskie. Dzień ten obchodzony jest jako Narodowe Święto Niepodległości od 1989 roku.
Uczniowie klas VIb, VIIb i VIIIa przygotowali z tej okazji apel.
BOOKCROSSING W NASZEJ SZKOLE
„Bookrossing” – można krótko wytłumaczyć jako: „Przeczytałeś? – podaj dalej”. Książki służą do tego, by je czytać, a nie po to by stały na półce. Jako że rozpowszechnianie literatury leży nam bardzo na sercu, postanowiliśmy udostępniać książki poza godzinami pracy biblioteki. Pozycje leżące na półkach bookcrossingowych są spoza zbioru bibliotecznego. A zatem skąd? Z naszych domowych biblioteczek – odłożone, zapomniane. Nadajemy im
znaczenie na nowo, dajemy drugie życie – niech teraz innym umilają czas. Przeczytane – by wróciły i służyły dalej.
Póki co – mamy książki przeznaczone dla młodszych dzieci – półka stoi w budynku A. Ale w najbliższej przyszłości stworzymy podobną w budynku B – dla starszych. Miejmy nadzieję, ze pomysł rozkwitnie i przyniesie owoce także wśród nastoletniej społeczności szkolnej.
Biblioteka, moje szczęśliwe miejsce,
w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia.
ZNAMY WYNIKI KONKURSU BIBLIOTECZNEGO!
Komisja oceniająca w składzie:
1. p. Jadwiga Frydryk
2. p. Jadwiga Sroga
3. p. Anna Jeleniewska
wyłoniła laureatów szkolnego etapu Powiatowego Konkursu Artystycznego na interpretację graficzną hasła Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
„Biblioteka, moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”.
- w kategorii klas I – IV:
I miejsce – Karolina Tomiczek kl. I a
II miejsce – Maja Sierszeń – kl. III a
III miejsce – Władysław Bolesta kl. III b
- kategorii klas
V– VIII:
I miejsce – Milena Kliks – kl. V b
II miejsce – Nikola Lech – kl. VI a
Prace laureatów przechodzą do kolejnego etapu konkursu– powiatowego. Zwycięzcom gratulujemy!!!! 😊
A wyróżnienia i „zachętki na przyszłość” otrzymują:
1. Karolina Dudka – kl. III b
2. Krystian Tomiczek – kl. III a
3. Mikołaj Chlewicki – kl. I b
Nagrody w konkursie zostały zakupione ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Dzień Zdrowego Śniadania
Śniadanie to posiłek, który stanowi podstawę każdego udanego i pełnego energii dnia. Warto więc zadbać o to, by dzieci od najmłodszych lat rozumiały znaczenie zdrowego śniadania. Dlatego 8 listopada obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania.
Dzień Postaci z Bajek
6 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek. Uczniowie wcielili się w bohaterów ulubionych bajek, przynieśli ze sobą do szkoły bajkowe maskotki. Na korytarzach można było spotkać m. in. Myszkę Minnie, Pikachu, księżniczki, Spidermana i Harrego Pottera. Dzień był radosny i kolorowy. W czasie zajęć uczniowie czytali fragmenty ulubionych bajek, rozwiązywali zagadki, układali puzzle, stali się uczestnikami programu ,,Jaka to melodia".
Dziady cz.II
5 listopada 2023 to wyjątkowy dzień dla klasy VIIa, ich rodzin oraz dla całej społeczności szkolnej. Wieczorem miał miejsce finał ponad dwumiesięcznych prób, przygotowań i stresu. Na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Kostomłotach odbył się spektakl drugiej części Dziadów Adama Mickiewicza. Już samo
wejście na salę kinową wprowadzało widzów w niesamowity nastrój: niepokoju, tajemnicy. Spektakl reżyserowała pani Magdalena Socha we współpracy z panią Katarzyną Burczyk. Efekty specjalne i opieka techniczna to zasługa pana Marka Stępnia. Scenografia to efekt wytężonego i zbiorowego wysiłku. Uczniowie klasy VII a niczym zawodowi aktorzy przenieśli widzów w niezwykły i tajemniczy świat staropolskich pogańskich obrzędów. Myślą przewodnią przedstawienia było: "Bo kto nie był ni razu człowiekiem, Temu człowiek nic nie pomoże". Jest to najważniejsze przesłanie moralne utworu, mądrość uniwersalna, ponadczasowa, doświadczana przez każdego z nas. W tych naszych trudnych czasach pełnych sporów, konfliktów i niepewności wybrzmiała ona dobitnie ze sceny, co podkreśliła na koniec pani Dyrektor CUW Małgorzata Pieszczoch- Śmidoda. Na podkreślenie zasługuje wspaniała gra młodych aktorów, którzy trzymali widzów w napięciu od początku po koniec seansu.
Niedzielne przedstawienie Dziadów to była wyjątkowa duchowa uczta. Trzeba dodać, że sala GOK-u wypełniona była po brzegi. Wśród gości znaleźli się: Wójt Gminy pani Janina Gawlik, Sekretarz pani Anna Orzechowska, Przewodnicząca Rady Gminy pani Agnieszka Śladowska, Proboszcz miejscowej parafii ks. dr Rafał Kupczak, dyrektor CUW pani Małgorzata Pieszczoch- Śmidoda, Dyrektor GOK pani Dorota Strzelecka, Dyrektor naszej szkoły pani Urszula Wielgus.
Uczniowie klasy VII a wraz z wychowawcą i nauczycielem języka polskiego pragną
wyrazić podziękowanie Rodzicom za nieocenioną pomoc w przygotowaniach spektaklu. Szczególne podziękowania należą się panu Markowi Stępniowi za oprawę muzyczną i efekty specjalne oraz pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury za wszelką pomoc i stworzenie magicznego klimatu
#szkołapamięta
30 października, przedstawiciele Samorządu Szkolnego oraz Szkolnego Klubu Wolontariusza wraz z opiekunem Lillą
Staworowską wyruszyli na okoliczne cmentarze. Odwiedzili groby zmarłych uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi z naszej szkoły i byłego gimnazjum oraz osób zasłużonych i cenionych dla naszej wspólnoty. Uczcili również pamięćo bohaterach naszej wolności, zapalając światełko pamięci na pomnikach ofiarach terroru hitlerowskiego.
W klasach przygotowano gazetki poświęcone tym, których już nie ma wśród nas. Nasza szkoła kolejny raz przyłączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. W naszej placówce trwa również zbiórka zniczy na Kresy Wschodnie. Znicze zapłoną w listopadzie i grudniu na wielkich, narodowych nekropoliach na Rossie w Wilnie oraz Łyczakowie i Cmentarzu Janowskim we Lwowie, jak również na polskich cmentarzach na Ukrainie.
UMARŁYCH WIECZNOŚĆ DOTĄD TRWA, DOKĄD PAMIĘCIĄ IM SIĘ PŁACI.
(Wisława Szymborska)
Europejski Tydzień Kodowania CodeWeek 2023
Już po raz drugi uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach uczestniczyli w europejskim tygodniu kodowania. Akcja w 2023 roku w naszej szkole trwała pełne dwa tygodnie od 16 do 27 października. Europejski Tydzień Kodowania to inicjatywa związana z programowaniem. W związku z wyposażeniem naszej szkoły w pomoce dydaktyczne otrzymane w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” mogliśmy
efektywnie wykorzystać je na zajęciach informatycznych. Na lekcjach informatyki
w klasach IV -VIII uczniowie poprzez realizacje zadań w BlocklyGames mieli możliwość poznać podstawy programowania w języku JavaScript.
Przygodę z zestawem Photon rozpoczęli uczniowie klas czwartych. W trakcie pierwszego spotkania dzieci uczyły swojego kolegę-robota poruszania się w wyznaczonym obszarze, wykonywania poleceń związanych z pokonywaną trasą, zmiany koloru czułek. Poprzez rysowanie palcem na ekranie tableta programowali ścieżkę, którą pokonywał ich nowy przyjaciel.
Uczniowie klas V rozwijali umiejętności z zakresu programowania, wykorzystując Scottie Go! – grę edukacyjną z interaktywnym kursem programowania. Scottie Go! to nie tylko nauka programowania dla dzieci, ale również nauka logicznego myślenia, kreatywności, podejmowania decyzji, myślenia matematycznego i problemowego. Każdy zespół szukał samodzielnie i opracowywał, a następnie prezentował algorytmy prowadzące do rozwiązania sytuacji problemowej. Tylko poprawne rozwiązania prowadziły o krok dalej w nauce kodowania.
Najliczniejsza grupa uczniów z klas szóstych i siódmych pracowała na zestawach „Lego Spike”, a ich zadaniem było skonstruowanie robota według wybranego wzoru a następnie za pomocą algorytmów, zaprogramowanie go tak, aby wykonywał określone czynności. Uczniowie pracując w grupach, byli bardzo skupieni, programując wykonane modele. Każda z grup odniosła sukces, wprawiając w ruch wykonany model.
Uczniowie klasy 8 zapoznali się z zestawami modułowymi BeCreo. Każdy zestaw składał się z procesora Arduino, kilku modułów elektronicznych takich jak: wyświetlacze, diody, głośniki, silniki czy serwomotory oraz aplikacji, za pomocą której można te moduły zaprogramować.
Aktywności przeprowadzone w ramach Tygodnia Kodowania przyniosły z pewnością uczniom wiele radości i satysfakcji z wykonywanych zadań.
W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania, w klasach I - III odbyły się warsztaty przeprowadzone przez Panią Sarę Konopnicką. Były to zajęcia związane z Projektem Laboratoria Przyszłości. Dotyczyły one wykorzystania na lekcjach Photonów. Dzieci kodowały trasę przejazdu robotów z wykorzystaniem dźwięków oraz świateł. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem i zapałem wzięli w nich udział.
Konkurs matematyczno- informatyczny „AleMózgi”
27 października 2023 r. trzynastu uczniów z klas piątych i szóstych oraz ośmiu uczniów z klas siódmych przystąpiło do ogólnopolskiego konkursu matematyczno-informatyczny AleMózgi.Celem konkursu jest popularyzacja nauki programowania oraz rozwijanieumiejętności matematyczno-informatycznych wśród młodzieży szkolnej. Podczastrwania konkursu uczniowie będą mieli możliwość nauki programowania na platformie www.codeforia.com. Konkurs został objęty honorowym patronatem Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Z niecierpliwością czekamy na wyniki po I etapie, ich ogłoszenie planowane jest na grudzień 2023 r.
Herbatka dla seniora
Pod koniec października przedszkolaki oraz uczniowie wzięli udział w akcji charytatywnej "Herbatka dla Seniora". Dzieci przynosiły różnego rodzaju herbaty, które zostały przekazane do Domu Seniora w Osieku, w Środzie Śląskiej oraz do Piersna. Seniorzy bardzo serdecznie dziękują za każdą herbatkę, która z pewnością umili im jesienne i zimowe popołudnia.
„Poznaj Polskę na Sportowo"
Dnia 29 września 2023 roku w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o piłce nożnej: „Poznaj Polskę na Sportowo". Do wzięcia udziału przekonał mnie oraz moich kolegów Pan Grzegorz Żerelik, który zapisał nas na listę zawodników biorących udział. W naszej szkole w konkursie wystartowało pięciu uczniów, z czego trzech zakwalikowalo się do finału wojewódzkiego. Finał odbył się na stadionie we Wrocławiu. W całym wydarzeniu brało udział dwadzieścia pięć osób z naszej kategorii wiekowej. Test rozwiązywaliśmy na tabletach przy swoich stanowiskach. Mimo że poprawnie odpowiedzieliśmy na większość pytań, okazało się to za mało, aby zakwalifikować się do następnego etapu. Udział w konkursie był dla nas ciekawym doświadczeniem i dał nam możliwość sprawdzenia swojej wiedzy.
Relacja Michał Janiec
Podziękowanie Pary Prezydenckiej za wspólne Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”
Elizy Orzeszkowej
Z radością zawiadamiamy, że w podziękowaniu za włączenie się w Narodowe Czytanie fragmentów powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej przez nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach nasza placówka otrzymała list od Pary Prezydenckiej oraz pięknie wydaną ww. powieść dedykowaną minionemu wydarzeniu.
Upominek ten stanowi dodatkową zachętę, by w przyszłości włączać społeczność szkolną w podobne dzieła, pamiętając przy tym, jak ważnym aspektem wychowania patriotycznego jest czytanie polskiej literatury, która kształtuje wyobraźnię młodych Polaków.
Przerwa na czytanie
W dniu 27 października 2023 r. uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach wzięli udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu w Czytaniu na Przerwie. Nasi czytelnicy w tym dniu czytali aktualne lektury lub książki, które przy okazji mogli polecić znajomym. Na szkolnych korytarzach było ciszej niż zwykle, a w czytelni pojawiło się więcej osób niż na codzień – byli to ci, którzy szukali zacisznego miejsca. Dzieci, które zapomniały zabrać książkę z domu przybiegły z samego rana do biblioteki w budynku A, żeby móc wspólnie ustanawiać nowy rekord. I tak podczas przerw do lektur sięgnęło 326 uczniów, nie wliczając sześciolatków i młodszych dzieci, którym książki czytały panie nauczycielki, starannie dbając o ich dobór - przy uwzględnieniu zdania dzieci.
Akcja „Przerwa na czytanie” została zrealizowana w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Miała na celu:
- promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
– pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
– zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Miejmy nadzieję, że literatura dziecięca i młodzieżowa zajmie w życiu dzieci i młodzieży godne sobie miejsce, jako atrakcyjna spośródinnych alternatywa spędzania czasu wolnego. 😀
Pasowanie pierwszoklasistów
W piątek, 26 października odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: rodzice, p. Dyrektor Urszula Wielgus i Pani Wicedyrektor Katarzyna Burczyk.
Uczniowie klas pierwszych przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne, a następnie odpowiedzieli na ważne pytania dotyczące naszego kraju i szkoły. Ten egzamin zdali na szóstkę.
Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała Dyrektor Urszula Wielgus. W ten sposób Pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach.
Dzień Papieski
Pamięci Św. Jana Pawła II 22 października to wyjątkowa data, to 45. rocznica inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II na Stolicy Piotrowej. W tym dniu, uczniowie naszej szkoły w kościele w
Kostomłotach wystąpili z montażem słowno- muzycznym pt. „ Jan Paweł II - Cywilizacja życia”. Słowno - muzyczna inscenizacja nawiązywała do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego. Słowa zaczerpnięte zostały z encykliki św. Jana Pawła II – Evangelium vitae (Ewangelia życia) o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia. Spotkanie było okazją, aby zebrani w kościele mogli poznać
dziedzictwo myśli wybitnego Polaka. Był on wielkim nie tylko kapłanem, ale także poetą, teologiem, a zanim zdecydował się na wstąpienie do Seminarium marzył o studiach filologicznych oraz o występach na scenie teatru jako aktor.
Uczniowie klas VII i VI, wcielili się w rolę artystów, naukowców oraz młodzieży, by przybliżyć spotkania Jana Pawła II z przedstawicielami różnych środowisk tworzących ” kulturę życia”. Schola parafialna przy akompaniamencie gitary przygotowała na tę okazję różne pieśni , także ulubioną pieśń papieża ‘”Barkę”, których aranżacje przygotowała Martyna Sawicka – dyrygent i opiekunka scholii. To niesamowite, jak wiele talentu, kreatywności i ekspresji drzemie w naszych
uczniach! Młodzi wykonawcy za swój piękny występ zostali nagrodzeni gromkimi
brawami. Ten wzruszający występ na długo pozostanie w pamięci parafian.
Kiermasz babeczek dla stypendystów
Tegoroczny XXIII Dzień Papieski, pod hasłem: ,, Jan Paweł II- Cywilizacja życia” w naszej szkole uczciliśmy gazetkami informacyjnymi oraz sprzedażą tradycyjnych babeczek. W ten sposób mogliśmy wesprzeć fundację „ Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która gromadzi fundusz stypendialny dla uzdolnionej młodzieży z niezamożnych rodzin. Podopieczni Fundacji są nazywani mianem "żywego pomnika" św. Jana Pawła II, a wspieranie ich jest wyrazem wdzięczności Polaków wobec swojego Wielkiego Rodaka. Szkolny Klub Wolontariusza działający przy naszej szkole od lat włącza się w tę akcję. Niech udzielone w ten sposób wsparcie, nawet w obliczu osobistych trudności i niedostatków, będzie wyrazem naszego budowania cywilizacji życia i miłości.
Dziękujemy wolontariuszom za zaangażowanie w kiermasz oraz całej społeczności
szkolnej za wsparcie finansowe. Jak zawsze mogliśmy liczyć na serdeczność uczniów, rodziców i pracowników szkoły.
Kasztanobranie już za nami!
Od połowy września do połowy października w naszej szkole miała miejsce zbiórka kasztanów. Włączyli się do niej Uczniowie, Przedszkolaki i Nauczyciele. Nie należy zapomnieć o Rodzicach, którzy wspierali swoje pociechy w zbieraniu kasztanów podczas jesiennych spacerów i często byli niezastąpieni w dostarczeniu ich do budynku szkoły.
Dziękujemy WSZYSTKIM, którzy przyczynili się do wielkiego kasztanobrania. Te dary natury zostały odebrane przez przedstawiciela firmy Herbapol, a będą wykorzystane do przemysłu farmaceutycznego. Pieniądze otrzymane w zamian za nie – zostaną wpłacone na konto Rady Rodziców, by następnie w postaci pożytecznej i przyjaznej uczniom wróciły do murów szkoły.
Uczniowie, którzy zebrali najwięcej kilogramów kasztanów, zostali już nagrodzeni. Atrakcyjne nagrody zostały zakupione w części z funduszu Rady Rodziców, sponsorem ich była również grupa energetyczna Polenergia.
Podziękowania należą się wszystkim, którzy włączyli się w akcję, ale największe otrzymuje:
Paweł Podgórski – 347 kg zebranych kasztanów – I miejsce;
Klaudia Sujecka – 235 kg – II miejsce;
Justyna Żurek – 213 kg – II miejsce exequo;
Wojciech Jackowiak – 148 kg – III miejsce.
Wyróżnić należy również: Antoniego Pawlaka (95 kg), Liliannę Srogę (84 kg),
Kacpra Wasylów (80 kg), Maję Fedyczkowską (62 kg), Liliannę Jastrzębską (56 kg), Adama Jastrzębskiego (56 kg), Stanisława Bolestę (49kg), Jana Słowińskiego
(47 kg) oraz Natana Baja (44 kg).
Kino sferyczne 🐋🐠🐟
23 października uczniowie klas I-VIII mogli uczestniczyć w seansie kina 3D. Projekcja polegała na wyświetlaniu filmu wewnątrz kopuły w technologii 360°. Młodsi uczniowie oglądali film ,,Kaluoka`hina- Zaczarowana Rafa”. Historia jest opowiedziana w formie pouczającej przygody, pełnej humoru, ze szczyptą ekologii oraz smaczkiem edukacji.
Starsze klasy oglądały film oceanarium. Podziwianie wnętrza oceanu z niezwykłej perspektywy połączone jest z popularyzacją najnowszych odkryć. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie są zagrożenia dla najbogatszych ekosystemów wodnych.
Młodzieżowy piknik ekologiczny
20 października 2023 to wyjątkowy dzień dla całej społeczności szkolnej. W tym dniu odbył się piknik ekologiczny połączony z warsztatami poświęconymi ochronie środowiska ze szczególnym uwzględnieniem ochrony powietrza. Celem przedsięwzięcia było podniesienie świadomości społeczności szkolnej w zakresie ochrony powietrza. Na sali gimnastycznej zagościło dziewięć stanowisk z wykorzystaniem materiałów Eko Box, które odwiedzali kolejno uczniowie wszystkich klas. Co można było wykonać ? Bomby nasienne z wykorzystaniem nasion pospolitych roślin jednorocznych, kule kąpielowe, herbatki ziołowe mogli uczestnicy komponować według własnego uznania z przygotowanych wcześniej
składników. Miłośnicy radosnej twórczości mogli wykazać się ekspresją w trakcie ozdabiania i wykonywania: toreb na zakupy, magnesów, medalionów, biżuterii oraz breloków. Stan wiedzy ekologicznej można było sprawdzić, kręcąc kołem fortuny. Dobra odpowiedź była nagradzana ekologicznymi gadżetami. Stanowiskami opiekowali się pracownicy Gminnego Domu Kultury w Kostomłotach oraz nauczyciele naszej szkoły. Służyli oni pomocą, radą i fachową wiedzą. Czas ekozabawy minął bardzo szybko. Wszyscy uczestnicy żałowali, że tak krótko mogli się bawić, tworzyć i eksperymentować w bardzo miłej i radosnej atmosferze.
Wraz z piknikiem cała społeczność szkolna przystąpiła do VIII edycji Dolnośląskiej Sieci Szkół Promujących Ekorozwój „Ziemia dla wszystkich”. Wydarzenie było realizowane w ramach projektu pn. „Uczniowski piknik ekologiczny w szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach”, który uzyskał dofinansowanie w wysokości 8.000,00zł ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – Część 2 Fundusz Ekologii.
Wycieczka integracyjna do Chwalimierza
20 października uczniowie klas IIa, IIb, IIIa i IIIb odwiedzili Chwalimierz, a w niej gospodarstwo Tumi Tur. Ziemniak w roli głównej? Dlaczego nie! Na Polu Wyobraźni wszystko jest możliwe. Poznaliśmy burzliwą historię kartofla, zbudowaliśmy wieże z pyr. Założyliśmy również kalosze, wzięliśmy motyki i hop, po zmienniaki! Nie do sklepu, tylko na pole! Jednym słowem- odkryliśmy uroki wiejskiej pracy. Spotkanie ze zwierzątkami to był obowiązkowy punkt programu. Zwiedziliśmy Świniaczkowo, gdzie prym wiodły świnki – Fija i Fiona. Poznaliśmy innych mieszkańców zagrody. Głaskanie i karmienie zwierząt to była prawdziwa frajda! Podczas kiszenia kapusty znaleźliśmy odpowiedź na pytania: Ile kapuścianych główek mieści się w beczce? Czy marchewka lubi być tarta? Czy kapustę deptamy, a może ubijamy? Czy z kapusty można zrobić wiórki? Wykonaliśmy również drewniane, jesienne wiewiórki, które zabraliśmy na pamiątkę. Przepisem na te jesienne zwierzątka była: odrobina talentu, troszkę więcej wyobraźni, oraz garść znaków jesieni.
Na koniec zjedliśmy pyszne pieczone ziemniaki z ogniska.
Uczniowie z wyjątkowym zaangażowaniem i w twórczy sposób uczyli się i spędzili ciekawie czas.
W Maciejowym sadzie
17 października 2023 roku w chłodny, jesienny poranek klasy Vb, VIa, VIIa wybrały się do Maciejowego sadu z ważną misją. U wrót tego największego i najpiękniejszego sadu w powiecie średzkim przywitał uczestników "maciejowy" krasnal. Przyszli adepci ogrodnictwa poznali arkana pracy sadownika, dowiedzieli się od jakich czynników zależą plony owoców oraz w jaki sposób przechowuje się plony. Niezwykle ciekawe było poznanie farmy murarek oraz sposobów wspomagania zapylenia kwiatów. Uczniowie mogli zobaczyć wiele nieznanych drzew i krzewów owocowych takich jak np. mini kiwi, jagody goji czy jadalne kasztany.
Po wyczerpującej eskapadzie przyszedł czas na odpoczynek przy ognisku. Chłopcy grali w piłkę nożną. Każdy mógł się posilić pysznym ekologicznym świeżo tłoczonym sokiem jabłkowym oraz zaopatrzyć się w zdrowe pyszności w lokalnym sklepiku.
zDolny Ślązak
16 października rozpoczęła się tegoroczna edycja Dolnośląskich Konkursów Przedmiotowych zDolny Ślązak.
Uczniowie klas szóstych i siódmych w kolejnych dniach sprawdzali swoje umiejętności i wiadomości z czterech przedmiotów: języka polskiego, języka angielskiego, matematyki i biologii.
Za wszystkich trzymaliśmy kciuki 😉
Dzień Edukacji Narodowej
14 października przypada 250. rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej.
W naszej szkole obchody tego święta odbyły się 13 października. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w salę lekcyjną. Uczniowie klasy VIIa wraz z nauczycielami w żartobliwy sposób odegrali scenkę z życia szkoły. Nie zabrakło piosenek, życzeń i podziękowań.
Święto drzewa 2023
12 października 2023 w Służewskim Domu Kultury w Warszawie odbyła się ogólnopolska inauguracja 21. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja. Hasło przewodnie aktualnej edycji brzmi: „Drzewa – bezcenny dar natury”.
W tej wyjątkowej uroczystości miały zaszczyt uczestniczyć przedstawicielki naszej szkolnej społeczności panie: Katarzyna Burczyk, Aleksandra Jackowiak i Marzena Oleśków. Klub Gaja jak co roku uhonorował najbardziej aktywnych uczestników 20. edycji Święta Drzewa, którzy wykazali się największą ilością posadzonych drzew, szeroką współpracą i kreatywnością działań. Wśród laureatów znalazła się nasza szkoła. Statuetka Czarodziejskiego drzewa została przyznana za
przeprowadzenie różnorodnych działań na rzecz drzew oraz zaangażowanie do
współpracy Radę Gminy Kostomłoty, sołtysów wsi Bogdanów, Zabłocie i Paździorna, sklep Agusia, Centrum Edukacji Obywatelskiej i lokalnych pszczelarzy. W 20-tej edycji programu Święta Drzewa wzięło udział blisko 400 podmiotów m.in. placówki oświatowe, gminy, nadleśnictwa, stowarzyszenia, firmy (ponad 32 tysiące osób).
Stypendia naukowe
W czwartek 12 października w Urzędzie Gminy Kostomłoty Pani Janina Gawlik Wójt Gminy Kostomłoty wraz z Panią Małgorzatą Pieszczoch- Śmidodą Dyrektorem CUW
dzięki wsparciu firmy Polenergia wręczyły najzdolniejszym uczniom szkół podstawowych Gminy Kostomłoty stypendia naukowe oraz nagrodę za osiągnięcia sportowe. Wśród nagrodzonych znaleźli się również uczniowie naszej szkoły.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Aktywnie spędzamy czas
12 października klasy 8a i 7b wybrały się na kręgle do wrocławskiego SkyTower'a. Wyprawa budziła wiele emocji, bo z Kątów Wrocławskich do samego Wrocławia uczniowie podróżowali pociągiem. Do kręgielni odbyli spacer ulicami stolicy Dolnego Śląska. SkyTower to najwyższy budynek we Wrocławiu, widać go z dróg i pól naszej gminy, liczy 212 metrów i jest najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce. To tu uczniowie skorzystali z uroków kręgielni, musieli nałożyć odpowiednie obuwie, przydzielono im tory i zaczęła się zabawa. Czas minął bardzo szybko, było wielu przegranych i zwycięzców, a na dodatek ruch wzmógł u wszystkich wilcze
apatyty, dlatego następnym punktem wyprawy był wspólny posiłek w pobliskiej restauracji. Uczniowie pełni wrażeń udali się później z wychowawczyniami i panią pedagog na dworzec i ponownie pociągiem dojechali do Kątów Wrocławskich, skąd odebrali ich rodzice.
To był udany wyjazd, uczniowie poznali nowy, sportowy sposób spędzania wolnego czasu i zapowiedzieli, że wrócą na kręgle z rodzicami.
SPOTKANIE Z MALAWI
We wtorkowy poranek, 9 października odbyło się w naszej szkole niezwykłe spotkania z Panią Dorotą Pichowicz, która obecnie mieszka w najbiedniejszym kraju na świecie - Malawi, i od kilku lat działa aktywnie na rzecz ludzi z plemienia Tonga w miejscu Nkhata Bay. Podczas naszego spotkania przeniosła nas do dobrze ukrytego kraju w południowo-wschodniej Afryce – Malawi. Opowiadała o swojej podróży rowerem wzdłuż pięknej linii brzegowej jeziora Malawi. Z pasją mówiła o swojej wyprawie. Atmosferę odległego kraju można było poczuć, oglądając barwne slajdy. Poznaliśmy niektóre gatunki roślin i zwierząt oraz życie codzienne, kulturę i obyczaje tamtejszej ludności. Punktem kulminacyjnym spotkania był występ gościa specjalnego, z którym Dorota przyjechała do Polski. Chapasi, czyli Ziemia tak ma na imię artysta, muzyk, malarz, rzeźbiarz, który grał na afrykańskim bębnie „djebe” muzykę z Malawi. Rytmiczna i bardzo żywa afrykańska muzyka porwała uczniów do wspólnego tańca.
To spotkanie wzbudziło spore zainteresowanie wśród dzieci zarówno tych starszych jak i młodszych. Ta niezwykła lekcja geografii, historii, sportu zapewne w niejednym słuchaczu rozbudziła chęć poznawania świata oraz przeżywania egzotycznych podróży.
Akcja profilaktyczna
9 października uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w akcji profilaktycznej, której celem nadrzędnym było propagowanie zdrowego trybu życia, wolnego od używek i uzależnień behawioralnych. Spotkanie odbyło się w GOK-u w Kostomłotach z inicjatywy Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej z udziałem partnerów: Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Środzie Śląskiej, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kostomłotach, Gminnej Komisji Rozwiązania Problemów Alkoholowych w Kostomłotach i OSP Kostomłoty.
Spływ pontonowy
5 października w czwartek odbyła się wycieczka do Barda na spływ pontonowy. Uczestniczyło w niej dziewiętnaścioro uczniów klasy VII a oraz troje nauczycieli.
O godzinie 8:00 wyruszyliśmy autokarem i po około godzinie dotarliśmy na miejsce. Zanim znaleźliśmy się przy spływie, musieliśmy pokonać drogę meleksem. Następnie wsiedliśmy do pontonów i płynęliśmy około trzech godzin. Po przepłynięciu 15 km zatrzymaliśmy się na pieczenie kiełbasek i odpoczynek.
Wycieczka była świetną przygodą. Na łonie natury spędziliśmy niezapomniane chwile oraz nacieszyliśmy nasze oczy malowniczym krajobrazem.
Oliwia Oleśków
Wybory do Samorządu Szkolnego
Dnia 2 października 2023 roku w naszej szkole odbyły się
demokratyczne wybory do Samorządu Szkolnego. Kandydaci ubiegający się o funkcję w samorządzie mieli okazję przedstawić swój program. Przygotowali plakaty wyborcze i osobiście przedstawili swoje postulaty.
Powołana została szkolna Komisja Wyborcza, która czuwała nad prawidłowym przebiegiem wyborów.
Uczniowie i nauczyciele wybrali czterech przedstawicieli z ośmiu kandydatów.
Decyzją wyborców w skład Samorządu Uczniowskiego wchodzą:
Michał Janiec z klasy VIIa- przewodniczący
Seweryn Tęcza z klasy VIIa- zastępca
Alicja Wasylów z klasy VIIa- skarbnik
Małgorzata Frydryk z klasy VIIa- sekretarz
Wszystkim kandydatom dziękujemy za udział. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.
Wyjazd integracyjny klas pierwszych do wioski indianskiej Pocahontas w Zabrodziu
28 września uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę integracyjną do Wioski Indiańskiej Pocahontas w Zabrodziu. Celem wspólnej wycieczki były zabawy integracyjne, zwiedzanie i poznawanie jak wyglądało życie codzienne Indian zamieszkujących tereny Ameryki Północnej. Ta niezwykła wyprawa pozwoliła wszystkim uczestnikom choć na pewien czas przenieś się w barwny świat fantazji i nie co dzień spotykanych postaci. Indianie to wspólnota, która ceni sobie tradycje i ciepło rodzinne. Na samym wstępie całą grupę powitało dwoje barwnie
ubranych Indian, którzy zaprosili do zwiedzania wioski. Nie obyło się bez: indiańskiego powitania, malowania twarzy, oglądania stojących tipi (namiotów Indian równin), pokonywania toru przeszkód, wysłuchania indiańskiej legendy, strzelania z łuku, gier i zabaw w stylu indiańskim.
To był cudownie spędzony dzień!
Dzień Języków Obcych
26 września obchodzony jest Dzień Języków Obcych. Z tej okazji w naszej szkole został ogłoszony konkurs dla klas 5-8. Uczniowie mieli za zadanie wykonanie plakatu lub prezentacji multimedialnej na temat wybranego przez siebie kraju. Prace zawierały ciekawostki takie jak: ulubione potrawy, ciekawe miejsca do zwiedzania, popularne zwierzęta, znane osoby czy zwyczaje danego kraju. Konkurencja i wykonanie prac były na bardzo wysokim poziomie.
Jury w składzie Anna Pamuła i Aleksandra Jackowiak, wybrało 3 najlepsze prace z każdej klasy oraz wyróżnienia. Nagrody zostały ufundowane przez radę rodziców, za co serdecznie dziękujemy w imieniu naszych uczniów.
Dziękujemy za udział wszystkim uczniom i gratulujemy nagrodzonym.
Życzymy dalszych sukcesów na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego.
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY-
MIŁOSIERNI Z MARKOWEJ
10 września 2023 r. w podkarpackiej Markowej nastąpiła beatyfikacja siedmioosobowej rodziny Ulmów, która została zamordowana 24 marca 1944 r. przez Niemców za udzielanie schronienia Żydom. Historia Rodziny Ulmów jest niezwykła,
wzruszająca i godna naśladowania. Może być doskonałym przykładem bezinteresownego poświęcenia się dla bliźniego i niezachwianej wiary. Stali się oni symbolem tych Polaków, którzy zdecydowali się pomóc prześladowanym, nierzadko narażając swoje życie i najbliższych.
Postanowiliśmy zachęcić uczniów do przyjrzenia się ich heroicznej postawie i ogłosiliśmy Szkolny Konkurs Plastyczny - „Miłosierni z Markowej”. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV -VIII. Przedmiotem jego było przygotowanie pracy plastycznej przedstawiającej życie codzienne rodziny Ulmów i ich drogę do świętości.
Główne cele konkursu to:
- rozwój tożsamości dzieci i młodzieży w poszanowaniu tradycji i historii,
odkrywając heroizm i męczeństwo Polaków w ratowaniu Żydów; - upowszechnienie wiedzy o Błogosławionej Rodzinie Ulmów z Markowej;
- promowanie wartości chrześcijańskich, którym wierni byli bohaterowie;
- kształtowanie postawy szacunku do drugiego człowieka;
- wyrażanie własnych przeżyć środkami plastycznymi;
- propagowanie różnorodnych technik plastycznych i budzenie kreatywności.
Na konkurs wpłynęło 36 prac, wszystkie spełniły wymagane kryteria, a jury w składzie: Jadwiga Frydryk, Katarzyna Burczyk, Iwona Bekieszczuk miało niełatwe zadanie. Ostatecznie wyłoniono następujących laureatów:
I miejsce - Hanna Janiec - ex aequo: Szymon Michniewicz, Marta Grzegorek
II miejsce – Michał Janiec - ex aequo: Alicja Wasylów, Zofia Kołodziej
III miejsce - Amelia Pietrzak - ex aequo: Nina Kowalska, Dorian Sokołowski
Wyróżnienie: Jagoda Gawlikowska, Tomasz Trojanowski, Nikola Lech, Kamila Kontak, Oliwia Oleśków, Anastazja Chimko, Honcharenko Kateryna, Inga Górecka, Jasmin Łowiec
Głównym fundatorem nagród był ks. Piotr Kijek- proboszcz Świdnicy Polskiej. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy, kreatywności i zaangażowania!
Dzień Chłopaka
29 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka.
Dziewczęta z poszczególnych klas stanęły na wysokości zadania i zaplanowały obchody, które na pewno na długo pozostaną w pamięci naszych kolegów. Nie mogło zabraknąć życzeń i drobnych upominków i słodkiego "co nieco". Wszystkim chłopcom z okazji ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia!
Dzień Jabłka 🍎🍎🍎
Dnia 28 września obchodziliśmy w naszej szkole „Światowy Dzień Jabłka”. Była to akcja prozdrowotna, której celem było zachęcanie uczniów do spożywania jabłek jako źródła witamin oraz wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania.
Dzień ten rozpoczęliśmy od pogadanki z uczniami na temat witamin i wartości odżywczych, które kryją w sobie nasze rodzime owoce. Była to też okazja, aby przypomnieć, że jedzenie warzyw i owoców jest podstawą, aby zapewnić sobie zdrowie, witalność i zminimalizować ryzyko wielu chorób. Zrobione też zostały gazetki tematyczne o jabłkach oraz różne prace plastyczne, które udekorowały szkolne klasy.
Wystawa budowli z klocków LEGO
wycieczka integracyjna klas piątych
W środę 27 września odbyła się wycieczka integracyjna do Wrocławia na wystawę klocków Lego. O godz. 8:30 wraz z rówieśnikami wsiedliśmy do autokaru i po godzinie podróży dojechaliśmy na miejsce. Wystawa klocków znajduje się w Sky Tower, który jest najwyższym budynkiem w mieście.
Na samym początku weszliśmy do kolorowego pomieszczenia, w którym ujrzeliśmy ogromne budowle z klocków, m.in. Krzywą Wieżę w Pizie, Wielki Mur Chiński, pojazd inspirowany statkiem kosmicznym. Wszystkie modele imponowały rozmiarami i niesamowitymi detalami. Po obejrzeniu pięknych okazów był czas na pamiątkowe fotografie 3D. Zdjęcia wyszły bardzo ciekawe i zabawne.
Po skończeniu zabawy udaliśmy się do znanej restauracji McDonald's. Wszyscy zamówili posiłek i ze smakiem go zjedli.
Bardzo podobała mi się wycieczka. Każdy powinien zobaczyć tę wystawę. Zwłaszcza polecam ją najmłodszym! Chętnie wybiorę się na nią ponownie z moją rodziną, a tymczasem czekam z koleżankami i kolegami na następną wspólną przygodę.
Hania Atłachowicz
🍂🍁 Pierwszy Dzień Jesieni
i Dzień Spadającego Liścia 🍁🍂
„To pierwszy dzień jesieni! Czas gorących czekoladowych poranków i wieczorów z prażonymi piankami marshmallow, a co najważniejsze, wskakiwania w liście!”
Kubuś Puchatek, Alan Alexander Milne
Dnia 23 września zawitała w całej Polsce jesień. Dlatego też, uczniowie
postanowili szczególnie uczcić ten dzień. 22. września w SP obchodziliśmy Pierwszy Dzień Jesieni oraz Dzień Spadającego Liścia.
Uczniowie wykonali szereg prac jesiennych, wykorzystując m.in. dary jesieni: liście, kasztany, żołędzie, jarzębinę, świetnie się przy tym bawiąc. Najmłodsi uczniowie podczas spacerów obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie oraz zbierali dary. Przy okazji wszyscy mieli okazję zjeść wspólne śniadanie, w których nie zabrakło zbiorów z sadów i ogrodów. Z pozostałych darów, uczniowie wraz z wychowawcami wykonali klasowe kąciki przyrody.
Reklama czarnoleskiej lipy
Siódmoklasiści na podsumowanie lekcji związanych z fraszkami Jana Kochanowskiego stworzyli reklamy czarnoleskiej lipy. Tym sami zrealizowali zadanie związane z ekologiczną działalnością naszej szkoły w miesiącu wrześniu.
🌳Przytul się do drzewa🌳
We wrześniu uczestniczymy w akcji Przytul się do drzewa, której inicjatorem są Strażnicy Lasów. Ogólnopolska kampania PRZYTUL się do DRZEWA ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Przytulając się do drzew, pokazujemy, że kochamy nasze polskie lasy i chronimy je przed powstawaniem pożarów. Dzięki temu małemu gestowi drzewa będą czuły się bezpiecznie, a my sprawimy, że takimi małymi krokami jesteśmy w stanie pokazać całej Polsce, że sprzeciwiamy się celowym podpaleniom lasów! Ponadto, drzewa nie będą wobec nas obojętne. Faktem jest, że drzewoterapia, czyli korzystanie z zielonej energii drzew, ma niesamowity, uspokajający wpływ na nasze zachowanie.
Dzięki akcji PRZYTULENIA się do DRZEWA nie tylko pokazujemy mądrą postawę leśną, ale i zyskamy coś dla siebie.
🟡🟢🟠🔵Międzynarodowy Dzień Kropki🟣🔵🔴🟡
Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day) obchodzimy 15 września. Choć często skupiamy się na kolorowych strojach w kropki, nie o strój tego dnia chodzi. To święto kreatywności, dzień, w którym skupiamy się na rozwoju swoich talentów, pasji. Tego dnia nauczyciele angażują dzieci w zajęcia, które pomogą im odkryć mocne strony i dadzą im odwagę, by powiedzieć o tym światu.
Uczniowie poznali historię Vashti. Rozmawialiśmy o tym, jakie istnieją na świecie talenty. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności, wykonali piękne prace. Był to wesoły czas, w którym każdy mogł poczuć się wyróżniony i ważny.
Wycieczka integracyjna klas czwartych
13 września uczniowie klas czwartych wybrali się wraz z wychowawcami i panią pedagog do muzeum w Środzie Śląskiej. Wzięli tam udział w lekcji muzealnej.
Sprzątanie świata
Od 30 lat w trzeci weekend września wolontariusze spotykają się, aby posprzątać swoje otoczenie. Tegoroczna jubileuszowa akcja przebiega pod hasłem" Sprzątanie świata łączy ludzi". Patronem akcji niezmiennie od samego początku jest fundacja Nasza Ziemi. W maju braliśmy udział w projekcie Lekcja nieśmiecenia. Otrzymaliśmy pakiet wolontariusza: piękną flagę z nazwą naszej szkoły, worki na śmieci i zestaw rękawic.
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego miało miejsce dnia 4 września. Rozpoczęło się o godz. 8.00 mszą świętą w Kościele pw. podwyższenia Krzyża Świętego w Kostomłotach, podczas której swój występ miała schola parafialna. Część oficjalna uroczystości odbyła się na boisku szkolnym. Po wprowadzeniu Sztandaru Szkoły i odśpiewaniu Hymnu Państwowego głos zabrała pani dyrektor szkoły Urszula Wielgus, która przywitała uczniów, rodziców i zaproszonych gości, życząc szczęścia i powodzenia w nadchodzącym roku szkolnym. Następnie swoje przemówienie wygłosiła pani Janina Gawlik Wójt Gminy Kostomłoty. Wśród zaproszonych gości obecni byli także: ksiądz Proboszcz Rafał Kupczak, ksiądz Piotr Kijek, pani Alicja
Meusz Zastępca Wójta Gminy Kostomłoty, pani Agnieszka Śladowska Przewodnicząca Rady Gminy Kostomłoty, pani Monika Orynycz Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Maria Malec Przedstawiciel Rady Rodziców.
Po części oficjalnej minutą ciszy uczczono 84. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej i złożono wiązankę kwiatów pod pomnikiem Ofiar Terroru Hitlerowskiego na pobliskim cmentarzu. Następnie uczniowie klasy Vb i VIb w humorystyczny sposób zaprezentowali scenkę powrotu z wakacji i motta na każdy miesiąc nauki. Po krótkim programie artystycznym głos zabrała pani vice dyrektor Katarzyna Burczyk. Na koniec uczniowie spotkali się w salach ze swoimi wychowawcami.