2016/17

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

W dniu 23 września zakończyliśmy kolejny rok szkolny. Mimo pochmurnego nieba uśmiechom dziecięcym nie było końca, ostatecznie niebo nie mogło być obojętnym na wszechobecną radość i rozjaśniło swe oblicze. Po otrzymaniu świadectw rozpoczęliśmy upragnione WAKACJE!

Bezpieczeństwo i rozsądek to podstawa!

Przed rozpoczęciem wakacji uczniowie mieli okazję spotkać się z policjantem, który przypomniał uczniom o niebezpieczeństwach na jakie mogą być narażeni podczas letniego wypoczynku.

Dzień Dziecka w szkole!


1 czerwca o godzinie 10.00 cała społeczność Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Kostomłotach uczestniczyła w akcji „ Jak nie czytam, jak czytam”. Organizatorem tego przedsięwzięcia, już po raz drugi był Miesięcznik „Biblioteka w Szkole”. Głównym celem akcji jest promocja czytelnictwa i bibliotek
Uczniowie naszej szkoły przyszli w tym dniu w kolorowych koszulkach, każda klasa w ustalonym wcześniej kolorze i przynieśli ze sobą swoje książki, które czytali podczas imprezy. Zadaniem uczniów było też przygotowanie rymowanki lub hasła zachęcającego do czytania książek. Reprezentaci poszczególnych klas odczytali głośno ułożone hasła. Następnie uczniowie przez piętnaście minut czytali przyniesione przez siebie, bądź wypożyczone z biblioteki, książki. Ostatnim punktem imprezy było głośne czytanie legendy „O ślężańskich czarownicach” przez nauczyciela bibliotekarza. Wydarzenie zostało udokumentowane fotograficznie w sposób pokazujący frekwencję. Szkoła prześle sprawozdanie z przeprowadzenia akcji do głównego organizatora. 
W ten sposób uczniowie włączyli się do próby pobicia ubiegłorocznego rekordu masowego czytania książek w jednym momencie, który wyniósł 432 608 osób. W tym roku dzieci pokazały, że czytanie sprawia im przyjemność Nawet w Dniu Dziecka.

Ponadto na dzieci czekały inne przygotowane przez nauczycieli atrakcje. Uczniowie zostali podzieleni na mieszane wiekowo grupy i wg grafika szli do wyznaczonych sal i opiekuna by przez 20 min. takich zajęć uczyć się tajników kulinarnych, bawić się, tworzyć plastyczne odwzorowanie własnych Minionków czy wytańczyć Belgijkę oraz wiele innych ciekawych zajęć.

23 maj święto szkoły - Jubileusz 15-lecia nadania imienia szkole i 10-lecia przyjęcia sztandaru

szczegółowe informacje i zdjęcia znajdują się w odrębnej zakładce:
Jubileusz 15-lecia

Tydzień Języków Obcych

W dniach od 24.04 do 28.04.2017r w naszej szkole odbył się Tydzień Języków Obcych. Każdego dnia uczniowie wszystkich klas mogli bliżej poznać kulturę takich krajów jak: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Rosja i Niemcy ponieważ były organizowane wystawy prezentujące dany kraj oraz quizy językowe. Za poprawnie rozwiązane quizy dzieci otrzymały Paszport Językowy. Ostatniego dnia odbył się Apel, na którym został podsumowany cały tydzień. Uczniowie mogli obejrzeć min. scenki sytuacyjne oraz Plejadę Gwiazd. Mamy nadzieje, że dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie zostali jeszcze bardziej zachęceni do nauki języków obcych. Dziękujemy uczniom i rodzicom za pomoc w zorganizowaniu wystaw składających się z pamiątek, rekwizytów oraz produktów chemicznych i spożywczych reprezentujących dany kraj!

Dzień Ziemi

"May there only be peaceful and cheerful Earth Days to come for our beautiful Spaceship Earth as it continues to spin and circle in frigid space with its warm and fragile cargo of animate life"

co znaczy w tłumaczeniu:

"Oby nadchodzące Dni Ziemi były spokojne i pogodne dla naszego pięknego statku kosmicznego, jakim jest nasza planeta w miarę jak kręci się oraz krąży w mroźnej przestrzeni ze swoim ciepłym i wrażliwym ładunkiem ożywionej natury"

— Sekretarz Generalny ONZ U Thant, 21 marca 1971 r.

Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która - według organizatorów Dnia Ziemi - jest naszym wspólnym dobrem.

Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell (ur. 1915), na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto.

Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W momencie kiedy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell). Ma to zwykle miejsce 20 lub 21 marca.
Niezależnie od tego w 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku.

Z tej to okazji uczniowie klasy 5b pod czujnym okiem pani Janiny Kasak przygotowali apel uświadamiając poraz kolejny naszej społeczności szkolnej wartość naszej planety - Ziemii.

Z wielkanocnym akcentem

Uczniowie klasy 4b pod przewodnictwem swej wychowawczyni pani Alicji Niedziółki wprowadzili nas w odświętny nastrój. Było kolorowo, pisankowo i wesoło. Poczuliśmy ducha świąt.

Podczas apelu zostały również wręczone nagrody za udział w konkursie plastycznym na ozdobę wielkanocną zorganizowanym przez GOK w Kostomłotach.

JAK OBCHDZILIŚMY DZIEŃ WIOSNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KOSTOMŁOTACH DNIA 21 MARCA 2017r.

Klasy II

1. Gry i quizy w klasach.
2. Wspólne zdrowe śniadanie. 
3. Wiosenny marsz ulicami Kostomłotów.
4. Projekcja filmu pt. „W głowie się nie mieści”.

Nauczyciele odpowiedzialni: I. Soplińska; B. Sobaniak; T. Błądek; 

Klasy III i IV

1. Wyjazd do „Młyna w Zawadce”.
2. Wiejska olimpiada w plenerze.
3. Zwiedzanie starego młyna, poznanie zawodu młynarza i procesu postawania mąki.
4. Wspólna biesiada.

Nauczyciele odpowiedzialni: K. Burczyk, M. Chudy –Majchrzak, A. Niedziólka, M. Socha, E. Dudka, J. Frydryk, I. Bekieszczuk;

Klasy V i VI

1. Mała „Olimpiada sportowa”:
Sprawnościowy tor przeszkód;
Ćwiczenia praktyczne udzielania pierwszej pomocy (praca w grupach);
Sprawdzenie wiedzy teoretycznej nt. przepisów ruchu drogowego- krzyżówka (praca w grupach);
Turniej w zbijaka ze skrzynią;
Turniej piłki nożnej chłopców (boisko lub sala);
Turniej piłki siatkowej dziewcząt;

Nauczyciele odpowiedzialni: B. Boczniewicz, K. Boch, J. Kasak, K. Pełech- Kostrzycka, R. Jamrozik, J. Sroga;
Dzień Wiosny w plenerze

Trzecioklasiści i czwartoklasiści naszej szkoły 21 marca przywitali wiosnę w nietypowy sposób. Wraz z nauczycielami wybrali się do gospodarstwa agroturystycznego w niedaleko położonej Zawadce. Na miejscu czekało na nich mnóstwo atrakcji. Na początku wszyscy uczniowie zostali podzieleni na grupy, które rywalizowały ze sobą w dyscyplinach sportowo- zręcznościowych.
Młodzi sportowcy zmagali się w biegu ze spadochronem, rzucie podkową, nartach 3-osobowych i tyrolce. Zwiedzanie starego młyna, poznanie zawodu młynarza i procesu powstawania mąki to także część eliminacji grupowych. Za poprawne udzielenie odpowiedzi na pytania instruktorki rywale mogli otrzymać dodatkowe punkty. Celem olimpiady było zdobycie jak największej ilości punktów i wyłonienie zwycięzców. Po zakończeniu konkurencji ogłoszono wyniki, wręczono dyplomy i zaproszono nas do wspólnego biesiadowania. Na wszystkich czekały smaczne kiełbaski i ciepła herbata. 
Miejmy nadzieję, że tak powitana wiosna zagości u nas jak najdłużej. 

Podsumowanie
Szkolnego Tygodnia z Matematyką

Matematyka jest delikatnym kwiatem, który rośnie nie na każdej glebie
i zakwita nie wiadomo kiedy i jak. 
(Jean Fabre)
 

W dniach 13-17 marca 2017 r. w ramach święta matematyki – królowej nauk w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach odbył się Szkolny Tydzień z Matematyką. Nasza szkoła już po raz drugi włączyła się w obchody dni matematycznych, które przypadają w miesiącu marcu. Celem zajęć i zabaw było zainteresowanie uczniów matematyką oraz zareklamowanie i pokazanie jej na wesoło poprzez gry, zabawy i rozmaitości matematyczne. 
W cykl spotkań z „ciekawymi ludźmi” wpisuje się spotkanie z P. E. Plutą- sędzią i prowadzącym turnieje szachowe. Uczniowie mieli możliwość rywalizacji grupowej oraz zmierzenia się w rozgrywkach warcabowych z zaproszonym gościem. Tego dnia dowiedzieli się także wielu ciekawostek o grze w szachy. We wtorek 14 marca nauczyciele matematyki i edukacji wczesnoszkolnej zorganizowali Dzień Liczby Pi. Uczniowie eksperymentowali z cyframi, tworząc rozwinięcie liczby. W czasie przerw szkolnych wszyscy chętni mieli możliwość spróbowania swoich sił w kręceniu hula –hop w czasie 3 min 14 s. W kolejnych dniach tygodnia, lekcje matematyki w klasach młodszych i starszych upływały w miłej i wesołej atmosferze. Uczniowie rozwiązywali wiele ciekawych łamigłówek m.in. Sudoku, Tangramy, Dyktanda graficzne, Bingo matematyczne, tworzyli oś czasu, poszukiwali liczby „Pi” ukrytej w wyrazach, rysowali figury z wykorzystaniem kości dziesięciościennych, obliczali pola i objętości narysowanych figur oraz brył. W ostatnim dniu matematycznego tygodnia uczniowie klas IV – VI przystąpili do Szkolnego Konkursu Matematycznego, sprawdzając swoją wiedzę i umiejętności. 
„Tydzień z Matematyką” stworzyłyśmy po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych miał na celu pokazanie, że nie wszystkie zadania wymagają wiedzy matematycznej - wystarczy otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką.
Podsumowanie „Tygodnia z Matematyką”, odbyło się 24 marca 2017r. Pani Dyrektor Urszula Łapa wręczyła dyplomy i nagrody za I, II i III miejsca w konkursie matematycznym. Nagrodę specjalną otrzymała uczennica klasy IV b Izabela Krzyszczuk, która kręciła hula-hopem przez 3 min 14 s. Dziękujemy uczniom, nauczycielom i wychowawcom za realizację zadań przydzielonych w projekcie matematycznym. 

Alicja Niedziółka, Urszula Wielgus , Katarzyna Burczyk

TYDZIEŃ Z MATEMATYKĄ
13.III. 2017 – 17.III.2017

ZADANIA DO REALIZACJI dla klas II - VI

poniedziałek 13 marca 2017r.
SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI - spotkanie z Panem Edmundem Plutą - zaciekawienie grą w warcaby i szachy uczniów klas II - VI, rozgrywki w parach na czas, rozgrywki z zaproszonym gościem
9.00 – 10.00 klasy II– III
10.10 - 11.35 klasy IV - VI

wtorek 14 marca 2017r.
DZIEŃ LICZBY PI
Prezentacja multimedialna „Liczba Pi” – sala nr 14 (przerwa śniadaniowa)
Uczniowski wąż – tworzymy rozwinięcie liczby Pi klasy II -III
Obchody dnia Liczby Pi – doświadczalne wyznaczanie liczby klasy IV - VI
Wykręcanie liczby π – zawody w kręceniu hula-hop w czasie 3 min14 s. – przerwa szkolna

środa 15 marca 2017r. 
GDZIE UKRYŁA SIĘ LICZBA PI? – wypisywanie wyrazów z „pi” klasy II – III
DYKTANDA GRAFICZNE klasy II - III
WYZNACZANIE OBWODÓW, PÓL POWIERZCHNI I OBJĘTOŚCI BRYŁ – kostki dziesięciościenne klasy IV – VI

czwartek 16 marca 2017r. 
DODAJEMY, ODEJMUJEMY, WYZNACZAMY POLE KWADRATU I PROSTOKĄTA – wykorzystanie kości dziesięciościennych klasy II –III
TURNIEJ GIER LOGICZNO-MATEMATYCZNYCH, SUDOKU, TANGRAMY - klasy IV –VI

piątek 17 marca 2017r. 
OŚ CZASU, BINGO MATEMATYCZNE klasy II– III
SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY KLAS IV – VI ( po trzech wytypowanych uczniów z każdej klasy). Konkurs odbędzie się na drugiej godzinie lekcyjnej w świetlicy szkolnej).
Osoby odpowiedzialne za realizację: Alicja Niedziółka, Urszula Wielgus, Katarzyna Burczyk

OGÓLNOPOLSKIE KONKURSY PRZEDMIOTOWE „GALILEO 2017”

W pierwszym tygodniu marca 3.03.2017r. 21 uczniów naszej szkoły z klas IV, V, VI przystąpiło do konkursu przedmiotowego z matematyki. Celem konkursów, było sprawdzenie nabytych wiadomości i umiejętności z matematyki. Testy zostały przeprowadzone na podstawie materiałów przygotowanych przez Centrum Edukacji Szkolnej – organizatora konkursów. Termin przekazania wyników kwiecień 2017r. Więcej informacji na stronie: http://www.ces.edu.pl/

Szkolny Konkurs Recytatorski klas II-III 
,,Między poezją a prozą” 
Dnia 8 marca 2017 r. w sali kinowej Gminnego Ośrodka Kultury w Kostomłotach odbył się szkolny etap Konkursu Recytatorskiego ,,,Między poezją a prozą”. 
Jego organizatorami były: 
pani Magdalena Socha i pani Izabela Soplińska.
 
W konkursie uczestniczyło 24 uczniów z klas II- III 
Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach.
Jury w składzie: 
p. Dorota Strzelecka, p. Izabela Soplińska, p. Jadwiga Frydryk i p. Magdalena Socha 
przyznało następujące miejsca:


1. miejsce: Aleksander Dulęba

2. miejsce: Cyryl Sierszeń

3. miejsce: Julia GaborWyróżnienia otrzymali:


Zuzanna Chmielewska
Maria Frankowicz

Zwycięzcom gratulujemy!

UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KOSTOMŁOTACH 
MISTRZAMI POWIATU W PIŁCE SIATKOWEJ

W dniu 01.03 i 02.03.2017 r. w Malczycach odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców klas V i VI. Organizatorem zawodów był pan Szymon Latała nauczyciel wf SP w Malczycach. W rywalizacji chłopców klas 6 w dniu 02.03.201 7r. startowało 5 szkół z Malczyc, Szczepanowa, Pisarzowic, Miękini oraz Kostomłotów. Znakomicie spisali się w nich uczniowie Szkoły Podstawowej w Kostomłotach Podopieczni Bogusława Boczniewicza nauczyciela wf zostali Mistrzami Powiatu. Kolejne miejsca zajęli uczniowie z Malczyc, Miękini, Szczepanowa i Pisarzowic. Wśród dziewcząt startowały 4 szkoły. Pierwsze miejsce zajęły uczennice z Miękini nasze dziewczęta z Kostomłotów zajęły 2 miejsce na 3 sklasyfikowano Pisarzowice a na 4 Malczyce. Drużyna chłopców startowała w składzie:M. Blaut, B. Dudka, B. Wójtowicz, J. Styciuk, K. Głowacki, R. Zawadzki, A. Mamczarz oraz K. Kawiecki. Dziewczęta startowały w składzie: M. Rostkowska, E. Duda, J. Iwaszko, J. Wójtowicz, O. Mendelowska, A. Krzyżak, P. Tęcza, A. Laskowska, W. Wybieralska. W środę 01.03.2017 rywalizowali uczniowie z klas 5.Wśród chłopców startowały 3 drużyny z Malczyc, Szczepanowa oraz Kostomłotów. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie SP w Kostomłotach którzy wygrali z Malczycami oraz Szczepanowem 2:0 w setach. Zawody stały na wysokim poziomie sportowym oraz organizacyjnym. Wszystkim uczestnikom turniejów należą się słowa uznania za udział w zawodach, zaangażowanie oraz walkę do ostatniego punktu. Podopieczni B. Boczniewicza reprezentowali szkołę w składzie: K. Frycki, W. Dajer, K. Kochaniak, P. Szczepaniak, H. Choptianny, D. Kontak, T. Kunecki oraz G. Lecki.

Dzień Świstaka – amerykańskie święto mierzące długość zimy.

Słynna tradycja ma już ponad 200 lat. Jej istota polega na wywróżeniu, czy czeka nas jeszcze długa zima, czy wkrótce przyjdzie wiosna. Wyznacznikiem jest cień małego, sympatycznego gryzonia – świstaka.

Świstak Phill przepowiedział, że zima skończy się dopiero za 6 tygodni. Około godz. 7.30 rano (czasu miejscowego w Pensylwanii) gryzoń, opuszczając norkę, zobaczył swój cień. To oznacza, że do wiosny jeszcze daleko.
W zeszłym roku wychylający się z norki gryzoń nie zobaczył swojego cienia, prognozując tym samym rychły koniec zimy.
Jak to robi? Norka zwierzaka jest podgrzewana, dzięki czemu z niej wychodzi. 
Zwyczaj głosi, że jeśli w tym dniu świstak zobaczy swój cień – zima będzie trwać przez kolejnych sześć tygodni. Jeśli natomiast gryzoń swego cienia nie zobaczy - wtedy wkrótce przyjdzie wiosna.
Tradycja wróżenia z cienia zwierzęcia sięga XIX-wiecznych Niemiec. Od 1887 roku świstak Phil zobaczył swój cień 100 razy (ostatni raz w 2015 roku), zaś cienia nie zobaczył 18 razy (po raz ostatni w 2016 roku).
Przepowiednia dotycząca długości trwania zimy sprawdza się jednak w około 50 proc., co w praktyce oznacza zupełny przypadek.Święto stało się popularne na całym świecie dzięki filmowi ‘’Dzień Świstaka”, w którym bohater (grany przez Billa Murray’a) wielokrotnie przeżywał ten sam dzień. Pod wpływem komedii z 1993 roku, określenia "Dzień Świstaka" zaczęto używać dla opisania nieprzyjemnej sytuacji, która wydaje się powtarzać w kółko.


Zabawa Karnawałowa

W dniu 31 stycznia uczniowie naszej szkoły miały zabawę karnawałową. W klasach najmłodszych wzorem lat ubiegłych nie zabrakło przebierańców a wśród nich księżniczek, piratów, spydermanów i innych. Ale i wśród starszych uczniów było wiele ciekawych charakteryzacji. 

Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach wystąpili przed Babciami i Dziadkami, którzy licznie przybyli na uroczystość zorganizowaną z okazji Ich święta. Wnuczki i wnukowie w odświętnych strojach tańczyli, recytowali, śpiewali piosenki i przedstawiali scenki ze znanych opowieści. Przebrani za Śpiącą Królewnę, Królową, Króla, Czerwonego Kapturka oraz Wilka wprowadzili widownię w zaczarowany świat baśni. Wcielili się także w rolę babci i dziadka, którzy okazali się niezastąpieni nawet w bajkach. Na koniec złożyli Honorowym Gościom życzenia oraz odśpiewali ,,Sto lat”.
Po występie dziadkowie nagrodzili młodych artystów głośnymi brawami, zaś oni obdarowali ukochanych upominkami i zaprosili na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. 

Wszystkim Babciom i Dziadkom serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas a rodzicom za pomoc w przygotowaniu spotkania. 


Organizatorzy:
K. Burczyk
M. Majchrzak- Chudy
M. Socha

XXV Finał WOŚP
„Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz” 

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, przy SP im. M. Konopnickiej w Kostomłotach zarejestrowany został Sztab WOŚP. Już po raz dziewiętnasty uczniowie z naszych szkół (SP i Gimnazjum) byli wolontariuszami podczas tegorocznego XXV Finału. W zbiórkę zaangażowało się 28 wolontariuszy. Tematem tegorocznego Finału jest: ratowanie zdrowia i życia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Ogromne zaangażowanie wolontariuszy , ale też i ich rodziców przyczyniło się do zebrania rekordowej dla nas kwoty - 18.569, 46 zł. Składam podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg całej imprezy: Pani Dyrektor oraz pozostałym pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury, wszystkim występującym dzieciom, ich rodzicom i osobom przygotowującym ich do występów, laureatom konkursu „Mam talent”, obsłudze technicznej, rodzicom wolontariuszy, komisji liczącej pieniądze zebrane do puszek, dyrektorowi i pracownikom BS w Kostomłotach. 
Dziękuję Pani Edycie Budziszyn za przekazanie książek jej autorstwa na licytację oraz uczestnikom licytacji podczas imprezy w GOK. 
Szczególne podziękowania składam wszystkim wolontariuszom. Ich bezinteresowność, wrażliwość oraz chęć pomagania to cechy godne naśladowania.
Lista wolontariuszy: 
Wiktor Stankiewicz, Wiktoria Czuber, Szymon Strzelecki, Zuzanna Chmielewska, Julia Błądek, Julia Gacka, Matylda Kościelska, Marcelina Majchrzak, Bartłomiej Dudka, Mariusz Bronowicki, Aleksandra Kłodnicka, Zofia Gawlikowska, Kinga Janiak, Katarzyna Młynarczyk, Julia Żubert, Jadwiga Sroga, Julia Janiec, Maja Rostkowska, Aleksandra Laskowska, Małgorzata Bąk, Patrycja Tęcza, Oliwia Mendelowska, Joanna Iwaszko, Kamil Filipiak, Julia Chmiel, Wiktoria Buczek, Marta Antosz, Jagoda Wójtowicz.

Szef Sztabu 
Jadwiga SrogaNad dachami Gwiazda.
Świeci każdy dom.
W zamyśleniu, uliczkami,
Idę, tuląc świętość świąt.
Wielobarwne w oknach błyski
I zabawek kusi czar.
Radość dzieci, śpiew kołyski,
Trwa kruchego szczęścia dar.
Więc opuszczam mury miasta,
Idę polom białym rad.
Zachwyt w drżeniu świętym wzrasta:
Jak jest wielki cichy świat!
Gwiazdy niby łyżwy krzeszą
Śnieżne iskry, cudów blask.
Kolęd dźwięki niech cię wskrzeszą
Czasie pełen Bożych łask!


Szczęśliwego Nowego Roku!

W Bożonarodzeniowym nastroju

Uczniowie naszej szkoły pod przewodnictwem pani Iwony Bekieszczuk oraz Katarzyny Burczyk wprowadzili nas w magiczny klimat Bożonarodzeniowy. Montaż słowno muzyczny zachwycił również naszych niecodziennych gości: wójta gminy pana Stanisława Wichę oraz naszego księdza proboszcza dr Rafała Kubczaka. Dojrzały przekaz przedstawienia, subtelność i wymowność zachwyciły zarówno dzieci jak i dorosłych widzów.

Wigilie klasowe

W kręgu Mitów - mit o Demeter i Korze

Uczniowie naszej szkoły pod okiem mgr Kamili Pełech-Kostrzyckiej przenieśli nas w czas odległych wierzeń. Kora, córka Demeter, bawiła się na łące. Towarzyszyły jej nimfy. Nieświadoma zerwała kwiat narcyza: nagle rozwarła się ziemiai wyjechał z niej na rydwanie Hades, bóg świata zmarłych. Porwał Korę. Zrozpaczona Demeter wyruszyła w świat szukać córki. Tam gdzie przechodziła, rośliny więdły i usychały, wysychały jeziora, stawy, rzeki. Straszna susza nawiedziła ziemię. Spotkała ona Hekate, która poradziła jej iść do boga słońca - Heliosa. Helios powiedział jej o przyrzeczeniu Hadesowi, jakie złożył Zeus: Kora miała być żoną boga podziemii i dlatego Hades ją porwał. Bogini zapałała gniewem. Rzuciła klątwę na ziemię, by ta więcej nie rodziła już owoców. A sama schowała się w górach. Na nic zdały się prośby Zeusa i ofiary od ludzi. W końcu Rea, matka Zeusa, namówiła go, żeby zmienił srogie wyroki. Zeus zaprosił Demeter na Olimp i oznajmnił jej, że Kora od tej pory będzie spędzać 2/3 roku z matką, a 1/3 roku z mężem, jako królowa państwa cieni - Persefona. Demeter zdjęła klątwę z ziemii, która znów zaczęła rodzić owoce. Każdego roku wiosną Demeter stroi ziemię w kwiaty i zieleń na powitanie Kory. Zaś jesienią, gdy córka powraca do Hadesu, rośliny więdną i giną... I tak podobno powstały pory roku.

Przedstawienie profilaktyczne "Nieoczekiwana zamiana miejsc"

KOLEJNE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
4 MEDALE KOSTOMŁOCKICH UCZNIÓW 
W piątek 8 grudnia na basenie Średzkiego Parku Wodnego przeprowadzone zostały V Mikołajkowe Zawody Pływackie Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych. W zawodach uczestniczyło 131 uczniów z 6 Szkół Podstawowych oraz 4 Gimnazjów. Organizatorem zawodów byli :Gimnazjum oraz Szkoła Podstawowa w Środzie Śląskiej, Średzki Park Wodny oraz Urząd Miejski w Środzie Śląskiej. Bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie z SP w Kostomłotach. Skromna 5 osobowa drużyna zdobyła 3medale.Dwa z nich złoty na 25 m stylem dowolnym i srebrny na 25 metrów stylem grzbietowy wywalczył Konrad Frycki. Drugie miejsce przypadło Mai Rostkowskiej na dystansie 25m klasykiem. Brązowy medal wywalczyły Kostomłoty w sztafecie 4x25m dziewcząt, która płynęła w składzie: Maja Rostkowska, Zuzanna Cmielewska, Julia Łapa, i Kalina Perużyńska.

W sadzie

25 listopada - Dzień pluszowego Misia

W tym dniu uczniowie klas młodszych przynieśli do szkoły swoje pluszowe misie. Podczas spotkania w sali gimnastycznej wysłuchali opowiadania o Kubusiu Puchatku, w wykonaniu rówieśników. W następnej kolejności odtańczyli taniec Kubusiowy z własnymi maskotkami.

Świąteczny Kiermasz - prac uczniów z masy solnej

Dyskoteka Andrzejkowa

22 listopad 2016 
Uroczyste otwarcie wielofunkcyjnego boiska szkolnego


Akcja "Nie palę" promująca postawę antynikotynową
Akcja „ Rzuć palenie razem z nami” ,
przeprowadzona w dn. 9.11. – 18. 11.2016 w Szkole Podstawowej w Kostomłotach
W ramach programu Szkoły Promującej Zdrowie w dniu 9 - 18.11.2016r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach, została przeprowadzona akcja „Rzuć palenie razem z nami”, której koordynatorem była pani pedagog Jadwiga Frydryk przy współpracy z panią Moniką Chudy –Majchrzak. Akcja rozpoczęła się już 9 listopada od ogłoszenia konkursu plastycznego dla klas II – V. Kolejnym punktem programu była projekcja filmu pt. „Nikotyna legalny narkotyk”, gdzie w przystępny i niekonwencjonalny sposób prezentowano tragiczne skutki nałogu, który corocznie pochłania więcej ofiar aniżeli AIDS, narkotyki, wypadki samochodowe i zabójstwa razem wzięte. Następnie w dniu 17 listopada odbył się wyjazd uczniów klasy III c z przedstawieniem profilaktycznym „PAPIEROSY TO SZYBSZA ŚMIERĆ!” do Środowiskowego Domu Samopomocy w Piersnie, gdzie odbyła się również pogadanka z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przekazanych przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Środzie śląskiej. na temat szkodliwości palenia. W dniu 18 listopada uczniowie klas VI ubrani na czarno podczas przerw rozdawali emblematy przygotowanych przez uczniów klasy III c symbolizujących akcją antynikotynową.
Ciekawym miejscem tego dnia stała się również sala gimnastyczna, która wyglądała bardzo ciekawie i kolorowo, zostały tu bowiem wyeksponowane wszystkie plakaty przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie mieli okazje podziwiać talenty swoich kolegów i koleżanek, a wychowawcy swoich podopiecznych, a następnie uczniowie mogli obejrzeć przedstawienie profilaktyczne przygotowane przez swoich rówieśników. Uwieńczeniem całej akcji był happening, czyli przemarsz klas II i III ulicami Kostomłotów połączony z prezentacją wykonanych wcześniej plakatów.

Jadwiga Frydryk
Monika Chudy - Majchrzak

Wystawa malarska Macieja Szynala

W dniach od 14 do 18 listopada uczniowie naszej szkoły odwiedzili wystawę Macieja Szynala, który jest absolwentem naszej szkoły i naszym regionalnym artystą. Sztuką pasjonował się już od najmłodszych lat a malarstwem olejnym od 2000 roku. Dyplom obronił w 2008 roku. Na wystawie mogliśmy podziwiać zaledwie niewielką garstę jego sztuki. To przede wszystkim realistyczne krajobrazy naszej gminy. Na wystawie mogliśmy też podziwiać malarstwo sakralne jak i portrety osób bliskich artysty. Jednak największym zainteresowaniem była kopia jednego ze znanych obrazów Caravaggia - Bachus. Maciej nieco urozmaicił obraz dodając coś od siebie uzyskując zasakująco dobry efekt.

Szkolny harmonogram ogólnopolskiej akcji Śniadanie Daje Moc – szósta edycja programu - 8 listopada 2016 roku

Plan działań:
1. Wykonanie gazetki informacyjnej, wykorzystanie haseł ułożonych przez uczennice z klasy Vb i IVb:
„Jedz warzywa i owoce one dają super-moce”
„Śniadanie daje moc i siłę, a rano będzie dla Ciebie miłe”
hasła Kamila, Ola i Ewelina
2. Wyjazd grupy uczniów z klasy IIIc do sadu w Lutyni na zbiór jabłek- cel: wykorzystanie owoców podczas Dnia Śniadanie Daje Moc;
3. Zaproszenie na wspólne śniadanie przedstawicieli Rady Rodziców;
4. zgromadzenie w szkole produktów i sprzętów kuchennych zgodnie z podaną informacją dla uczniów i rodziców:
AKCJA ŚNIADANIE DAJE MOC- 8.11.16r.
Potrzebne produkty spożywcze: masło, pomidor, papryka, ogórek, szczypiorek, ser żółty, ser biały, krojona wędlina- pieczywo zapewnia Spółdzielnia Uczniowska „SKLEPIK”
Potrzebny sprzęt: deska, bezpieczny nóż, ściereczka lub ręcznik papierowy i 3 papierowe lub plastikowe talerzyki.
Zapraszamy do współpracy chętnych rodziców- Początek akcji godzina 9.00- Świetlica szkolna!
5. Dzień – Śniadanie daje Moc:
Zapoznanie z zasadami higieny, bezpieczeństwa i kulturalnego zachowania podczas przygotowywania i spożywania posiłków;
Wspólne przygotowanie zdrowego śniadania przez uczniów klas III z pomocą chętnych rodziców, wychowawców i pedagoga;
Przygotowanie przez panie kucharki jabłkowego kompotu,
Wspólne śniadanie o godzinie 9.40; przygotowanie dekoracji stołów;
Wykonanie pamiątkowych fotografii podczas wszystkich etapów akcji;
Prace porządkowe
Przygotowanie przez wychowawczynie klas III b i III c naturalnych soków owocowo – warzywnych i koktajli jogurtowo - truskawkowych
6.sporządzenie sprawozdania/ prezentacji z akcji;
Koordynator szkolny: pedagog j. Frydryk
Organizatorzy: wychowawcy klas III
Katarzyna Burczyk, Monika Chudy- Majchrzak, Ewelina Dudka, Magdalena Socha

Bezpieczny KRUSnal

8 listopada w Zespole Szkół w Ciechowie odbył się regionalny konkurs „Bezpieczny KRUSnal”, sprawdzał on wiedzę uczniów z bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym oraz ochrony lasów. 
Organizatorami konkursu były: Placówka Terenowa KRUS w Środzie Śląskiej reprezentowana przez p. Teresę Olbromską oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych - Nadleśnictwo Miękinia reprezentowana przez p. Katarzynę Łyszkiewicz. 
W konkursie udział wzięło 42 uczniów z powiatu średzkiego. Z grona uczestników wyłoniono 10 laureatów, którzy następnie wezmą udział w etapie wojewódzkim.
Konkurs zakończył się sukcesem dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach, wykazali się oni gruntownym przygotowaniem zajmując czołowe lokaty:
Ania Krzyżak - II miejsce,
Julia Janiec – III miejsce,
Jakub Styciuk –III miejsce,
Maja Rostkowska –V miejsce.
Opanowanie tak obszernej ilości materiału, niezależnie od nauki szkolnej, to prawdziwy wyczyn, dlatego wszystkim nagrodzonym uczestnikom należą się gratulacje!
Janina Kasak

Wycieczka klas: IVa i Vb do American Corner (biblioteka we Wrocławiu)

Zajęcia były poświęcone tematyce: Architektura. Uczniowie widzieli jak pracuje drukarka 3D i sami wykonywali projekty w wymiarze 3D.

Pływaj razem z nami

Po wakacyjnej przerwie uczniowie klas III – VI Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej kontynuują naukę pływania w Średzkim Parku Wodnym. Pierwsze zajęcia odbyły się 24 X, a następne planowane są na 21. XI i 12. XII. W wyjazdach na basen uczestniczy 35 osobowa grupa dzieci. Podstawowym celem wyjazdów jest nauka pływania oraz ukazanie uczniom atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu. W trakcie pobytu na pływalni uczniowie ćwiczyli pod okiem instruktorów, chętnie korzystali ze wszystkich dostępnych atrakcji. Niektórzy z nich przejawiali wręcz zaskakującą aktywność ruchową, a na ich twarzach widać było wyraźne zadowolenie.
Alicja Niedziółka, Beata Sobaniak

Kolejne sportowe zwycięstwo naszych uczniów

VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w Szkole Podstawowej 
im. M. Konopnickiej w Kostomłotach

Dnia 30 września 2016r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej 
w Kostomłotach uczestniczyli w obchodach VI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. 
Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki, która ma zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. 
Tegoroczna akcja przebiegała pod dwoma hasłami. Na terenie szkoły zajęci odbywały się pod hasłem „Starsi sprawdzają, czy młodsi tabliczkę mnożenia znają”, natomiast poza murami szkoły „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.
Do Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia uczniowie przygotowywali się przez cały tydzień. Dzieci z przedszkola wykonały kolorowanki „Mądra Sowa” symbol ŚDTM, a uczniowie klas VI przygotowali piękne, kolorowe plakaty promujące Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - wykorzystaliśmy je do dekoracji szkoły. Uczniowie klas III – VI mieli możliwość wzajemnego sprawdzenia się ze znajomości tabliczki mnożenia poprzez zabawę „Hasło dnia”. 
W naszej szkole pracowały dwie komisje egzaminacyjne złożone z uczniów klas VI. Przeprowadzały one egzamin wśród młodszych kolegów. Wszyscy uczniowie, którzy wykazali się znajomością tabliczki mnożenia otrzymali certyfikaty i uzyskali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. 
Dwa patrole egzaminacyjne przeprowadzały sprawdzian wśród pracowników Urzędu Gminy, Ośrodka Zdrowia, Gminnego Ośrodka Kultury, Składu Ogólnorolnego, Banku Spółdzielczego, sklepów, pracowników i uczniów Gimnazjum w Kostomłotach oraz wśród przechodniów. Wszystkim dorosłym uczestnicom akcji Patrole Egzaminacyjne wręczały odznaki Eksperta Tabliczki Mnożenia. 
Ponadto podczas zajęć lekcyjnych uczniowie grali w gry Bingo Matematyczne, Tabliczka Mnożenia, Mnożenie Kości, wykorzystując samodzielnie przygotowane kości sześcio- i dziesięciościenne. Na zajęciach wychowania fizycznego uczniowie klas IV-VI grali w grę „Piłkarz matematyk”, a na zajęciach komputerowych mogli sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia wykorzystując stronę Matzoo.pl. 
Dzień 30 września 2016r. przebiegał w radosnej, pełnej ciekawych zabaw atmosferze, sprzyjającej wymianie doświadczeń. 
Wszystkim zaangażowanym w ten dzień składamy serdeczne podziękowania i zapraszamy do wspólnej zabawy za rok. 

Komisje Egzaminacyjne i koordynator akcji Urszula Wielgus

Certyfikat „Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo” dla Szkoły Podstawowej
im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach

W dniu 20 września 2016 r. w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się organizowana przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty w ramach Dolnośląskiej Rady ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży działającej przy Wojewodzie Dolnośląskim uroczystość podsumowująca przebieg konkursu „Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo” w roku szkolnym 2015/2016. 
Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiły się 233 szkoły z województwa dolnośląskiego, w tym Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach. Efektem finalnym pracy szkół było nadesłanie 151 sprawozdań z realizacji programu. W miesiącu lipcu Wojewódzka Komisja Konkursowa dokonała analizy nadesłanych przez szkoły sprawozdań i wyłoniła 30 finalistów konkursu. 
W kategorii szkoły podstawowe Certyfikat „Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo” otrzymało 13 szkół, w kategorii szkół gimnazjalnych 14 , a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych 2 szkoły.
Decyzją Wojewódzkiej Komisji Konkursowej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach przyznano w roku szkolnym 2015/2016 certyfikat „Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo”. W uroczystości wręczenia certyfikatów uczestniczyła Pani Urszula Łapa dyrektor szkoły oraz Pani Jadwiga Frydryk koordynator zespołu odpowiedzialnego za realizację programu. Realizacja zadań w szkole na rzecz bezpieczeństwa dzieci zakończyła się sukcesem całej społeczności szkolnej. Przyznany certyfikat ma trzyletni okres ważności –  do dnia 30 czerwca 2019 r. W tym okresie szkoła będzie kontynuowała działania na rzecz bezpieczeństwa wychowanków.

Wybory do samorządu uczniowskiego

SP KOSTOMŁOTY NAJLEPSZA W RAKOSZYCACH


W dniu 16 września, w obecności uczniów szkoły, zaproszonych gości, władz samorządu i powiatu oraz sołtysa wsi, nastąpiło poświęcenie i otwarcie nowego Orlika w Rakoszycach. Boisko zlokalizowane jest przy Zespole Szkół w Rakoszycach. Uroczyste otwarcie Orlika nie mogło się odbyć bez turnieju piłki nożnej. Wzięły w nim udział drużyny ze szkół podstawowych oraz gimnazjów z Kostomłotów, Karczyc, Środy Śląskiej, Ciechowa, Szczepanowa i Rakoszyc. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła drużyna z Kostomłotów pokonując w fazie eliminacyjnej SP Karczyce 6:0 oraz SP Szczepanów 5:0. W finale kostomłoccy zawodnicy pokonali po bardzo emocjonującym i stojącym na wysokim poziomie meczu drużynę ze Środy Śląskiej 2:0.
Opiekunem drużyny był nauczyciel wf Bogusław Boczniewicz. 
Szkołę w turnieju reprezentowali: A. Mamcarz, G. Lecki, H. Choptianny, T. Kunecki, 
R. Zawadzki, K. Kochaniak, J. Styciuk, D. Grzegorek, D.Kontak oraz B. Wójtowicz.

Wycieczka do Myśliborza

Celem wycieczki była edukacja ekologiczna dzieci poprzez aktywne uczestnictwo w zajęciach. Badanie składu chemicznego powietrza oraz stopień jego zanieczyszczenia.

"Niedawno skończyły się wakacje, a my już wybraliśmy się na wycieczkę do Myśliborza, do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra”. Na miejscu nasza spora grupa została podzielona na trzy mniejsze, w ten sposób wszyscy swobodnie mogliśmy skorzystać z przygotowanych dla nas zajęć: fizycznych, biologicznych i chemicznych. Na fizyce omawialiśmy zjawisko fotosyntezy, wykorzystując do tego eksperyment z liściem bukszpanu. Następnie poszliśmy na biologię, podczas tych zajęć najpierw wyławialiśmy małymi sitkami z pobliskiego strumienia żyjące w czystej wodzie bezkręgowce, aby później zobaczyć je z bliska pod mikroskopem. Na chemii rozmawialiśmy o powietrzu, wykonując doświadczenie z balonem oraz świeczką
Po zajęciach i pysznym obiedzie mieliśmy czas dla siebie. Chętnie oglądaliśmy woliery z bocianami i innymi ptakami, które trafiły do Centrum na rehabilitację. Na boisku graliśmy w piłkę siatkową, w badmintona, czy w tenisa stołowego, było bardzo wesoło. Na koniec tego ciepłego i pełnego atrakcji dnia piekliśmy kiełbaski przy ognisku.
Drugiego dnia zaraz po pobudce i śniadaniu wyruszyliśmy z przewodniczką na naukowy spacer Wąwozem Myśliborskim. Podzieleni na niewielkie grupy, wypełnialiśmy karty pracy, rozpoznając przy pomocy atlasów gatunki drzew. Widzieliśmy też zadziwiającą paproć - języcznik zwyczajny, występującą jedynie na skałach zieleńcowych.
Pogoda nam dopisywała, szkoda, że wycieczka trwała tylko dwa dni. Chętnie zostalibyśmy tam dłużej, wypoczywając i ucząc się" 
Ola Laskowska kl. 6a

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/17

1.09.2016 

W piękny słoneczny dzień kolejny raz przywitaliśmy nowy rok szkolny. 
Tym razem było trochę inaczej ponieważ nie było klas pierszych. 
Natomiast Wójt gminy miał dla uczniów dobrą wiadomość o nowym nowoczesnym boisku sportowym, który niebawem zostanie oddany do użytku dzieci oraz o nowej pracowni cyfrowej. To dobre wiadomości, które pozytywnie zostały odebrane wśród dzieci.

Życzymy wszystkim pracownikom szkoły oraz uczniom owocnego roku szkolnego.

Kliknij, aby edytować treść...