Wydarzenia 2012/13
____________________________

3.09.2012

Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2012/13

 

W tym dniu uczniowie po raz kolejny rozpoczęli nowy rok nauki. Chociaż dla najmłodszych było to po raz pierwszy, wszyscy zgodnie czuli, że coś nowego się zaczyna. Nowe wyzwania, obowiązki, zadania. Pani dyrektor i wójt gminy życzyli wszystkim bez wyjątku udanego nowego roku szkolnego.

Słoneczko świeciło nad naszymi głowami, we włosach jeszcze pozostał wiatr wakacyjnych przygód lecz myśli kierowały się już ku nowemu.

SKO - moc oszczędzania

W miesiącu wrześniu szkoła przystąpiła do "Programu Edukacji Finansowej" wspartego przez MEN i ZHP i ma za zadanie wykształcić w dziecku nawyk oszczędzania i rozsądnego wydawania tych oszczędności. Aby udział dziecka w programie SKO (Szkolnej Kasy Oszczędności) był możliwy, niezbędne jest wypełnienie oświadczenia przez opiekuna, rodzica dziecka. Programem objęte są dzieci w wieku 6-13 lat. W dalszej kolejności dzieci zostaną przeszkolone na zajęciach informatyki z obsługi programu, obsługi konta i zasad bankowości. Każde dziecko otrzyma login i hasło do konta w Internecie dzięki czemu również rodzic będzie mógł na bieżąco śledzić oszczędności swojego dziecka. Udział dziecka w "Programie Edukacji Finansowej" jest wyjściem ku nowoczesności i komputeryzacji. Pozwoli to nam na wykształcenie świadomego pokolenia ludzi ceniących każdą złotówkę.

3.10.2012 Wybory do Samorządu Szkolnego

Jak co roku w demokratycznych wyborach do Samorządu Szkolnego wybrano nowy skład. Najwięcej głosów oddano na uczennicę klasy 6a klaudię marut i to ona została nową przewodniczącą.
12.10.2012
Dzień Edukacji Narodowej

W naszej szkole w tym dniu obchodziliśmy uroczyście Dzień Nauczyciela. Były kwiaty i życzenia.

Drogim pedagogom dedykujemy wiersz

"Umie sobie radzić z nami Nasza Pani!
Gdy jesteśmy rozhukani, nie strofuje nas, nie gani.
Lecz po dzwonku stojąc w drzwiach pyta:
-Czy już mogę ze swą klasą się przywitać?
Kiedy lekcji nie umiemy czasem, Pani smutnie spogląda na klasę:
-Przecież w naszej szkole nie ma leni... - Kto was dzieci, tak nagle odmienł?
Może grypa, bo znów szerzy się w mieście? - Tak! Na pewno chorzy jesteście!
- A nam wstyd! Już się nikt nie ośmieli, leniuchować do następnej niedzieli!
Lecz gdy klasa do rachunków się przykłada, kiedy pilnie uczymy się wierszy,
w oczach Pani iskierkami świeci radość i uśmiechem darzy nas najszczerszym.
Słabym uczyć się pomaga jak kolega. I na przerwie razem z nami biega.
Gdy nikt Pani nie zasmuci od rana, każda lekcja jest miła jak święto.Radość Pani jest nagrodą dla nas i najmilszą do pracy zachętą".
Dzień Papieski
Po raz kolejny uczniowie uczcili Dzień Papieski montarzem słowno-muzycznym. I jak zwykle było to wzruszające i piękne wystąpienie naszych uczniów.

"Bezpieczna droga do szkoły"

Konkurs Plastyczny

 

Dnia 17. 10.2012 ogłoszono finał konkursu zorganizowanego przez firmę EPA Wind we współpracy z policją. Konkurs miał uświadomić dzieciom bezpieczne poruszanie się po drodze, stosując zasady przepisów ruchu drogowego.

 

 

Zwycięskie prace w klasach 1-3

1- miejsce:  Julia Janiec kl. 2a lat 8

2- miejsce: Mariusz Bronowicki kl. 2b lat 8

3- miejsce: Bartłomiej Dudka kl. 2b lat 8


Wyróżnienia:

 

1. Jagoda Buda kl. 1a lat 7

2. Aleksandra Lewera kl. 3a lat 9

3. Emilia Nowodczyńska kl. 3a lat 9

Zwycieskie prace w klasach 4-6

1-miejsce: Oskar Jamrozik kl. 4a lat 10

2- miejsce: Kacper Jaworski kl. 4b lat 10

3- miejsce: Karol Szynal kl. 4b lat 10

Fragment listu, oranizatora konkursu, skierowany do pani dyrektor:

 

"Bardzo dziękujemy za Państwa udział w akcji „Widoczni z EPA Wind”. Mamy nadzieję, że uczniowie Waszej szkoły dobrze się bawili przy okazji akcji i dodatkowo będą trochę bardziej bezpieczni na drodze"....


__________________________________

 

8 listopada Dniem Zdrowego Śniadania 

 

Po raz drugi uczniowie naszej szkoły świętowali Dzień Zdrowego Śniadania w ramach ogólnopolskiej akcji Partnerstwa dla Zdrowia ŚNIADANIE DAJE MOC! W akcję włączyli się przede wszystkim uczniowie klas II i III, by podkreślić jak ważne jest śniadanie w diecie dziecka.  Śniadanie jest to pierwszy i najważniejszy posiłek w ciągu dnia, a skomponowane z wartościowych produktów zapewnia energię na długi czas.  W dniu tym uczniowie przypomnieli sobie najważniejsze zasady zdrowego odżywiania oraz zasady higieny, zaopatrzyli się w odpowiednie akcesoria kuchenne oraz produkty, a wszystko po to, by samodzielnie przygotować zdrowe i smaczne śniadanie, które zostało skonsumowane w klasowym gronie. Było bardzo miło, wyśmienicie i zdrowo. Wszyscy przekonali się, że   

Ś N I A D A N I E    D A J E    M O C !! 

_________________________

Święto Odzyskania Niepodległości oraz 

Przegląd Pieśni Patriotycznej

 

W dniu 9.11.2012 odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości. 


11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. W tym szczególnym dniu skłaniającym do refleksji na temat patriotyzmu w atmosferę z czasów odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. wprowadziło nas tanecznym krokiem poloneza koło taneczne pani Teresy Błądek oraz uczniowie klasy VI b podczas uroczystej akademii przygotowanej przez wychowawcę pana Zbigniewa Dziubę w dniu 9 listopada 2012 roku. Montaż słowno-muzyczny pełen pięknych, wzruszających patriotycznych i legionowych pieśni („Rota”, „Niepodległość”, „Wojenko, wojenko”; „Pierwsza kadrowa”, „Piechota”, „Pierwsza brygada”)przywracających pamięć o bohaterach narodowych szczególnie wzruszył społeczność szkolną, a przekazywane treści przyczyniły się do głębszego przeżywania tych chwil. To dla wszystkich uczniów wyjątkowa lekcja patriotyzmu wzmacniająca poczucie tożsamości narodowej, nauki i szacunku wobec polskości. Charakter uroczystości był wyjątkowy i bardzo podniosły, a jednocześnie uświadamiał nam kim jesteśmy, skąd się wywodzimy, jaka jest nasza przeszłość. Uczył bycia Polakiem i miłości do kraju ojczystego. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ogromne i trudne problemy stanęły przed Polakami u progu wolności. W rocznicę odzyskania niepodległości, warto pokłonić się naszym dziadkom, pradziadkom, wspomnieć, jak z patriotyzmu i entuzjazmu, z walki i idei wyłoniła się Polska. 


„Magiczny Kapelusz” – tolerancja, szacunek i profilaktyka uzależnieńBy zapobiegać negatywnym zjawiskom, takim jak: odrzucenie czy osamotnienie 14 listopada 2012 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach odbył się spektakl profilaktyczny sfinansowany z funduszy Rady Rodziców i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Przedstawienie teatralne było fenomenalną mieszanką edukacyjną z ogromną dawką humoru.
Zaproszeni goście przyjechali do nas z Torunia -„GRUPA T” z przedstawieniem pt.: "Magiczny Kapelusz", który zabrał wszystkich w magiczną podróż po Zaczarowanym Lesie. Duża różnorodność postaci oraz połączenie gry aktorów i pacynek zagwarantowało niesamowite widowisko.
Główny bohater Słoń Tadeusz i podstępna Mrówka Helena udowodnili, że wygląd i stan posiadania nie jest miarą wartości człowieka. Widowisko opierało się na bezpośrednim kontakcie z publicznością i było utrzymane w konwencji kabaretu. W spektaklu aktorzy ukazali dzieciom istotę tolerancji, czyli zrozumienia dla ludzkiej inności i poszanowania innych poglądów czy innego stroju kolegi bądź koleżanki.
Przedstawienie dostarczyło wszystkim wiele pozytywnych wrażeń i dobrej zabawy. Cieszyło się wielkim zainteresowaniem zarówno dzieci pięcio - sześcioletnich, uczniów klas I – VI jak i grona pedagogicznego. Wszyscy żywiołowo reagowali na akcję przedstawienia i czynnie uczestniczyli w tej pouczającej zabawie. Widowisko pozostawiło dzieciom niezapomniane wrażenia , na którym nie zabrakło mnóstwa humoru oraz dobrej zabawy.

19 - 23.11.2012
Tydzień życzliwości 
w naszej szkole. 


"Nie proś świata, aby zmienił się na lepsze, to TY zmień się pierwszy".
Antoniego de Mello


Światowy Dzień Życzliwości to święto, które można obchodzić nie robiąc nic szczególnego - wystarczy jeden uśmiech i kilka miłych słów. Nie zapominajmy, że wzajemny szacunek i otwartość na drugiego człowieka przynoszą natychmiastowe rezultaty sprawiają, że to, co robimy daje nam większą satysfakcję i motywuje do dalszego działania. Wysyłajmy więc do siebie życzenia, pomagajmy sobie, dziękujmy nawet za drobiazgi, okazujmy życzliwość w domu, w szkole i ulicy. 
W naszej szkole Dzień Życzliwości obchodziliśmy 21 listopada. Każdy, kto solidaryzował się z tym świętem miał przypięty na ubraniach emblemat w kształcie „uśmiechniętej buźki”. Każdy został poczęstowany „cukiereczkiem życzliwości”.
Celem tegorocznej akcji było; kształtowanie postawy wzajemnej życzliwości, rozwijanie empatii, prawidłowych relacji międzyludzkich i stwarzanie okazji do przeżywania przyjemnych uczuć. Uśmiech, miłe słowo, pomocny gest …i świat od razu staje się piękniejszy! Tak niewiele trzeba, aby znaleźć się wśród życzliwych. W tym dniu namawialiśmy do tego gorąco!!!
Symbolem tego szczególnego dnia, oprócz emblematów było utworzenie wspólnego, jednoczącego całą społeczność uczniowską „Drzewka Życzliwości” zbudowanego z odbitych dłoni każdego ucznia.
Każda dłoń to cząstka "ja", która składa się na wspólne "my". Im wartościowsze "ja", tym większy pożytek dla całej społeczności.
To zadanie sprawiło wszystkim wiele radości i zabawy, a drzewo zawisło na szkolnym korytarzu i było dużą atrakcją dla uczniów i nauczycieli.
Podczas lekcji godziny wychowawczej uczniowie w swoich salach lekcyjnych wybierali najżyczliwszą osobę w klasie, która podczas apelu podsumowującego, otrzymała pamiątkowe gadżety, tzw. „Życzliwki”. Ponadto uczniowie kl. II a wystąpili w pięknym montażu muzycznym, interpretowanym ruchem i ciepłym gestem, śpiewając piosenkę pt. „Dzień życzliwości”. Nie można było również zapomnieć o naszych najmłodszych milusińskich, dlatego też uczniowie kl. II b odwiedzili przedszkolaków, którym wręczyli kolorowe baloniki i słodkie małe co nieco.
Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Każdy dzień powinien być pełen życzliwości, uśmiechu i wzajemnej sympatii, a nie tylko jeden kalendarzowy. Uprzejmość jest zawsze na miejscu!!!
Jeśli kogoś skrzywdzimy, to należy Przeprosić - jeśli chcemy coś pożyczyć, należy Poprosić
A jeśli otrzymamy w darze od kogoś - prezent, dobre słowo, czy pomoc,
To wtedy pięknym słowem odwdzięczyć się należy - to słowo, to Dziękuję, a znaczy tak wiele.
Życzymy wszystkim życzliwości dla siebie samych i dla wszystkich dookoła. Niech uśmiech i życzliwość będą z Wami każdego dnia, bo …
…„jeśli usuwa się z życia miłość i życzliwość, to usuwa się wszelką przyjemność.” / Cyceron /
Monika Majchrzak
Dzieci maltretowane 
i molestowane. Jak o tym mówić? - lekcja multimedialna w Szkole Podstawowej w Kostomłotach

Przemoc – to zachowania agresywne i jednocześnie destruktywne w stosunku do innej osoby lub grupy osób, /…/ w wyniku których inne osoby ponoszą uszczerbek na ciele lub w zakresie funkcji psychicznych . 
Jest to bezpośrednie oddziaływanie jednego człowieka na drugiego w celu zmuszenia go, wbrew jego woli, do zmiany zachowań, zmiany systemu wartości bądź poglądów w jakiejś sprawie. Działanie takie stwarza sytuacje zagrażające bezpieczeństwu fizycznemu lub psychicznemu.
Przemoc powstaje zwykle na podłożu emocjonalnym, ale czasem jest działaniem ściśle i dokładnie zaplanowanym zarówno pod kątem doboru ofiar, zastosowanych form przemocy, a także celów, które napastnik zamierza osiągnąć. 
Zjawisko krzywdzenia dzieci jest problemem społecznym na całym świecie , również w Polsce, a wzmacnianie bezpieczeństwa uczniów w szkołach i placówkach jest jednym z kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2012/2013, określonym przez Ministra Edukacji Narodowej.
Dlatego też, w dniu 16 listopada 2012r. uczniowie klas I - VI Szkoły Podstawowej w Kostomłotach w ramach projektu “Silni bez przemocy” współrealizowanego z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej uczestniczyli w projekcji filmu „Dzieci maltretowane i molestowane. Jak o tym mówić?” , którą poprowadziła pani psycholog z GOPS-u.
Celem zajęć było; • zwiększenie świadomości uczniów na temat: czym jest agresja i przemoc?
• analizę przyczyn zachowań agresywnych,
• poszukiwanie sposobów przeciwdziałania agresji i przemocy,
• uświadomienie dzieciom i młodzieży  różnorodności zachowań agresywnych jak również tego, jakie wywołują one skutki u ofiar;
• zapoznanie ze sposobami radzenia sobie z agresją i zapobiegania jej.
Film adresowany był do uczniów szkół podstawowych. Jednakże problemy w nim poruszane są ważne również dla rodziców i wychowawców. Program przybliża problematykę naruszania nietykalności osobistej dziecka, istotną z punktu widzenia późniejszego rozwoju jego osobowości. Znana z serialu Dr Quinn, Jane Seymour, w delikatny i przystępny sposób prezentuje problemy dzieci molestowanych i maltretowanych. Opierając się na przykładach zaczerpniętych z życia, autorzy filmu ukazują wpływ tego typu sytuacji na rozwój społeczny i emocjonalny młodego człowieka. W prezentacji przedstawiono trzy historie: chłopca maltretowanego fizycznie przez ojca-alkoholika, dzieci wykorzystywanych seksualnie oraz dziecka zaniedbywanego przez rodziców.
Każda sytuacja sygnalizowała różne rodzaje wykorzystywania dzieci, uczyła też i podawała sposoby radzenia sobie w takich trudnych momentach. Pokazywała drogi wyjścia oraz osoby, które mogą pomóc i telefony zaufania dla dzieci i młodzieży. Taki film może przekonać ofiary, że ratunek jest możliwy i będzie skuteczny. Trzeba tylko przerwać milczenie.
Dzieci bardzo rzadko zwracają się o pomoc . Ukrywają swoje problemy z poczucia lęku , wstydu , w szczególności w przypadku nadużyć seksualnych, dlatego tak ważna jest wnikliwa i obserwacja , przy zachowaniu szczególnej ostrożności .
Pomoc polega przede wszystkim na zapewnieniu im poczucia bezpieczeństwa w szkole. Nauczyciel powinien porozmawiać z uczniem o istniejącej lub zaistniałej sytuacji oraz zapewnić go, że zrobi wszystko , aby przemoc się nie powtórzyła. Może wspierać dziecko poprzez okazywanie mu szczególnego zainteresowania, dodawanie odwagi. Dziecko może współpracować z nauczycielem, opowiedzieć o konkretnych wydarzeniach, ale ma również prawo do milczenia. Na dorosłych spoczywa obowiązek rozwiązania problemu. Należy przestrzegać obowiązku w zakresie interweniowania i ochrony praw dziecka przed przemocą współdziałając z pielęgniarką, lekarzem, psychologiem, pedagogiem, ośrodkiem pomocy społecznej, komisją rozwiązywania problemów alkoholowych i innymi rządowymi lub pozarządowymi organizacjami zajmującymi się pomocą ofiarom przemocy. Niekiedy tez z policją , sadem rodzinnym, prokuraturą. Każdy z nas może coś zrobić w przezwyciężaniu agresji , aby na świecie było mniej przemocy. Nie można być obojętnym! Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży oraz przyjazny klimat w środowisku szkolnym winny być przedmiotem stałej troski nas wszystkich. Musimy być czujni i uważni!
W ramach projektu “Silni bez przemocy” współrealizowanego z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej poza lekcją multimedialną, uczniowie uczestniczą w nauce tańca „Hip – hop”, a 25 osobowa grupa, wyjedzie do Humanitarium, gdzie zgromadzono wiele interaktywnych eksponatów związanych z nauką o człowieku, a odwiedzający mogą prowadzić obserwacje, przeprowadzać doświadczenia i zrozumieć jak działa ludzkie ciało oraz zmysły.
Te działania powinny przekonywać młodych o tym, że dorośli chcą im przede wszystkim stworzyć świat, w którym będą oni realizować swoje marzenia, rozwijać się i pamiętać o tym, że agresja, złość rodzi się zawsze tylko z bezradności w rozwiązywaniu trudnych spraw.
Czego nauczy się Jaś, Jan na pewno będzie umiał.

Monika Majchrzak

Święto naszych Dziadków

 

23.01.2013 w naszej szkole obchodziliśmy uroczyście święto naszych dziadków. Uroczyste spotkanie zorganizowały klasy 1a i 1b razem ze swoimi wychowawczyniami. W przepięknym programie artystycznym dzieci uhonorowały swoje babcie i dziadków dostarczając wielu wzruszeń, radości i humoru.

Gdyby nie było dziadków, nie byłoby i wnuków - Dzień Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach Dnia 23 stycznia 2013 roku pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach pod pieczą pań: Teresy Błądek i Ireny Bawaj wystawili przepiękny montaż słowno – muzyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wierszem i piosenką uwznioślili chwile spędzone z babcią i dziadkiem, podziękowali za pyszne babcine wypieki, naprawione przez dziadka rowery i huśtawki, a przede wszystkim za bezwarunkową miłość do wnuków i bezgraniczną weń wiarę. Piękna dekoracja sali była zaledwie tłem do przemyślanych i solidnie wykonanych – we współpracy z rodzicami – strojów, w jakich wystąpili młodzi artyści. Stanowiło to o wadze święta i gorliwym do niego podejściu pań wychowawczyń, wychowanków jak i rodziców. Uczniowie w swym występie wcielili się w bajkowe postacie. Nie zabrakło krasnoludków, kowbojów, Pszczółki Mai, Smerfetki, Czerwonego Kapturka, Pippi Langstrumpf i innych bohaterów literatury dziecięcej. Na zakończenie części artystycznej, przy dźwiękach wzruszającej muzyki, wnuczęta wręczyły dziadkom upominki i obdarowały całusem, po czym wspólnie udali się na słodki poczęstunek. Uczczenie Dnia Babci i Dziadka to wspaniała okazja, by podkreślić wartość relacji seniorów z wnukami. Relacji, która jest wyjątkowa, niezastąpiona, łącząca trzy pokolenia…

‘The Alien’- interaktywne przedstawienie w języku angielskim.

 

 

‘The Alien’ opowiadał historię kosmity, który przybył na krótko na Ziemię, w poszukiwaniu swoich dzieci Blipa i Blopa. W pościg za kosmitą udało się dwoje agentów służb międzygalaktycznych (Agenci w czerni) z misją specjalną, aby schwytać i zlikwidować Obcego. Zarówno kosmita, jak i agenci potrzebowali pomocy naszych uczniów, dzięki czemu ten zabawny spektakl o wartkiej, zaskakującej akcji był również wyjątkowo interaktywny. Nasi uczniowie chętnie zgłaszali się do brania czynnego udziału w przedstawieniu. Niektórzy pomagali kosmicie, inni agentowi. Jednak główny element edukacyjny przedstawienia opierał się na pomyśle, że kosmici nie potrafią zadawać poprawnych gramatycznie pytań po angielsku, co skutkowało potrzebą przetestowania pod tym względem również naszych uczniów.

 

 

4.03.2013

Gala Konkursu
"Mam 6-lat i potrafię"

 

zorganizowanego przez MEN

 

Gratulacje dla Sebastiana Piwowara z klasy 1b, który  zdobył wyróżnienie!

8 marca Dzień Kobiet

 

Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak sen. Wszystkie Panie i Matki w dniu tym dostają pachnące kwiatki...

Wycieczka do HUMANITARIUM

NAUKA POPRZEZ ZABAWĘ I DOŚWIADCZENIA.

 

Dnia 27.03.2013 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Kostomłotach uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych dotyczących anatomii człowieka i jego środowiska życia. Zajęcia odbywały się na terenie Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, gdzie znajdują się Ogrody Doświadczeń - Humanitarium. Jest to miejsce łączące edukację z zabawą, gdzie atrakcyjny program edukacyjny wykorzystuje interaktywne eksponaty i nowoczesne multimedia w myśl motta: Zafascynować człowieka człowiekiem! A misją : Pobudzenie chęci zrozumienia zasad działania ludzkiego ciała i umysłu oraz ciekawości i szacunku do otaczającego nas świata. Humanitarium jest poświęcone głównie człowiekowi jego zmysłom oraz budowie ciała. Zwiedzanie rozpoczęto od wystawy, która zawierała interaktywne eksponaty podzielone na kilka sekcji tematycznych: "Anatomia Człowieka", "Świat Zmysłów", "Ekologia i Energia", " Fizyka na Wesoło", "Medycyna" oraz "Genetyka". To tutaj dzieci mogły m.in. posłuchać bicia serca płodu, zobaczyć swój szkielet jadący na rowerze, sprawdzicie refleks, skoczność, równowagę oraz umiejętność rozróżniania różnych zapachów. Znajduje się tu również część poświęcona ekologii, gdzie zadaniem zwiedzających jest podłączenie prawidłowej ilości mediów po to, aby uruchomić pralkę, ugotować kawę czy przygotować kąpiel w wannie. Najważniejszym elementem Humanitarium są jednak warsztaty prowadzone przez specjalnie przeszkolonych animatorów. Każdy z nich przeszedł odpowiednie przygotowanie pedagogiczne i ukończył studia w różnych dziedzinach naukowych, jak biologia, chemia czy fizyka. Tego dnia tematyką warsztatów laboratoryjnych było„Pachnące laboratorium”. W trakcie ćwiczeń uczniowie mieli wiele zabawy i śmiechu. W laboratoryjnych okularach zmagali się z moździerzem, szkłem chemicznym i substancjami dostępnymi w życiu codziennym. Przyszli naukowcy dowiedzieli się również, czym są olejki eteryczne, jakie mają właściwości oraz w jaki sposób powstają perfumy. Mogli samodzielnie wykonać perfumy w kilku wybranych tonacjach zapachowych (owocowe - cytrusy) niemal jak w prawdziwym laboratorium perfumiarskim. Wyjazd był bardzo udany zarówno pod względem dydaktycznym jak i wychowawczym, a uczniowie stali się bogatsi o zdobytą wiedzę i nowe doświadczenia.

Sprawdzian komptencji szóstoklasisty 2013

 

 

W dniu 4.04.2013 roku kolejny rocznik przystąpił do sprawdzianu szóstoklasisty. Uczniowie rozpoczęli pracę o godz. 9.00. Sprawdzian trwał 60 minut. W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania sprawdzianu, czas został wydłużony o 30 minut. Uczeń mógł uzyskać maksymalnie 40 punktów. 


W tym miejscu możesz zapoznać się z testami

22 kwietnia Dzień Ziemi

W tym dniu w naszej szkole odbył się apel zorganizowany przez panie: Janinę Kasak i Monikę Chudy-Majchrzak. Uczniowie, w atrakcyjny i bardzo wymowny sposób przedstawili problem ekologii.

Co roku 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Celem tego święta jest popularyzacja ekologii oraz uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu i postępującą urbanizacją. ONZ świętuje Dzień Ziemi w czasie równonocy wiosennej, czyli 20/21 marca. Jednak w wielu krajach, m.in. w Polsce, święto to obchodzi się 22 kwietnia.Pomysł ustanowienia Dnia Ziemi (ang. Earth Day) jako pierwszy przedstawił amerykański ekolog John McConnell na konferencji UNESCO poświęconej ochronie środowiska. Miało to być święto afirmacji życia i piękna Ziemi, połączone z propagowaniem troski o naturę. Inicjatywa McConnella szybko zyskała poparcie władz San Francisco. 21 marca 1970 roku Joseph Alioto, burmistrz San Francisco, proklamował pierwsze obchody Dnia Ziemi. Wkrótce potem John McConnell ogłosił Manifest Dnia Ziemi, pod którym podpisali się sekretarze generalni ONZ. Dzięki temu święto zyskało status międzynarodowy.
8.05.2013 - wycieczka do Opery Wrocławskiej

Dnia 8 maja - 19 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w wycieczce do Wrocławskiej Opery na spektakl "Alicja w krainie czarów". 
Był to rodzaj podziękowania dla tych uczniów, którzy aktywnie uczestniczą w programie SKO a co za tym idzie w konkursie "Zimowe oszczędzanie" zorganizowanym przez bank PKO. 

Do konkursu przystąpiło około 1390 szkół z całej Polski. Główną nagrodą była tablica interaktywna. Nasza szkoła znalazła się na 59 miejscu w Polsce - to całkiem nieźle ale niestety nie zwyciężyliśmy - a było to możliwe gdyby wszyscy się zaangażowali. 
Niemniej najbardziej aktywni uczniowie otrzymali VIP-owskie zaproszenia na specjalny spektakl do opery. Niewątpliwie miejsca przed samą sceną i to, że uczniowie nasi mogli na wyciągnięcie ręki dotknąć aktora (w tym przypadku białego królika :)) było dodatkowym atutem niezwykłego spektaklu.
Dzieciakom gratulujemy i zachęcamy już wszystkich do dalszego oszczędzania w SKO.
7-10.05.2013
Wycieczka do Trójmiasta

Uczniowie klas IVa, Vb i VIa na początku maja udali się na wycieczkę do Trójmiasta. Zwiedzili m.in. Gdańsk, Gdynię, Sopot a w drodze powrotnej Malbork i Licheń. Mimo zapowiedzi chłodnej aury wycieczkowicze mieli wyjątkowo piękną pogodę a ta z pewnością sprzyjała zwiedzaniu ciekawych miejsc.
Dzień Mamy i Taty

Ze wszystkich kwiatów świata
Chciałbym Ci podarować słońce
I dać je potem Tobie
Złociste i gorące…

Dzień Mamy i Taty w Szkole Podstawowej w Kostomłotach - 27 maja 2013 r. Tego dnia podczas uroczystej akademii uczniowie klasy III a i III b wyrazili wobec swoich rodziców miłość i wdzięczność za dar życia i wychowanie. Recytowane wzniosłe wiersze oraz wyśpiewane piosenki przeplatane były humorystycznymi scenkami oraz grą na instrumentach; wiolonczeli oraz keyboardzie. Krótka inscenizacja o koźlątkach, które nie posłuchały mamy-kozy pokazała zasadność upomnień wydawanych przez rodziców. Pośród należnego szacunku wobec starszych oraz ich rad, dyskretnie przemycony został motyw bezpiecznego i rozsądnego zachowania się pod ich nieobecność. Część artystyczną uroczystości zakończono wręczeniem upominków oraz słodkim poczęstunkiem. 

Światowy Dzień Bez Tytoniu

 

W związku ze Światowym Dniem Bez Tytoniu w SP w Kostomłotach przeprowadzono zajęcia edukacyjne przybliżające problem palenia, sięgania po papierosy w coraz to młodszym wieku oraz konsekwencji jakie niesie ze sobą palenie papierosów zarówno czynne jak i bierne. Działania miały uświadomić jek reklama wpływa na podświadomośc człowieka i jak jej przeciwdziałać.  Wynikiem tych działań było wykonanie plakatu na boisku szkolnym, którego przewodnim hasłem było " NIE REKLAMUJ ZŁA, KTÓRE ZABIJA MOICH BLISKICH" element graficzny papierosa dopełniał całości przedstawionego plakatu.  

Zielona szkoła - Duszniki Zdrój 

 

O zieleni można nieskończenie… - Bardzo Zielona Szkoła w Dusznikach Zdroju W czerwcu b.r. uczniowie klas Ia i I b, III b i V a Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach uczestniczyli w kilkudniowej wycieczce do Dusznik Zdroju. Wycieczka ta miała charakter dydaktyczny ze szczególnym uwzględnieniem tematyki ekologicznej. Nauczyciele we współpracy z Ośrodkiem Działań Ekologicznych „Źródła” (organizacja pożytku publicznego „non profit”) zaciekawili oraz zainspirowali uczniów do szukania wiedzy w kontaktach z przyrodą i ludźmi. W zielonej szkole brali udział wykwalifikowani trenerzy edukacji ekologicznej, którzy przez wszystkie dni czuwali nad realizacją programu dydaktycznego. Zajęcia prowadzone były nowoczesnymi, aktywnymi metodami z wykorzystaniem technik twórczego myślenia, zajęć ruchowych, plastycznych i parateatralnych.. Bazowały na bezpośrednim kontakcie z przyrodą i drugim człowiekiem. Miały na celu wzbudzenie szacunku do dzikiej przyrody i integrację grupy. Bardzo Zielona Szkoła nie była zwykłą wycieczką, lecz imprezą o charakterze studyjnym, poprzez którą uczniowie poznali przede wszystkim roślinność i krajobraz terenu Gór Stołowych. Ponadto uczestniczyli m.in. w warsztatach „Ekologiczny pajączek” na temat wpływu człowieka na środowisko i proekologicznych zachowań w życiu codziennym. Brali również udział w zabawie dydaktycznej „Nasze drzewo”, w której opisywali wybrany gatunek drzewa pod względem ustalonych kryteriów, a także obliczali jego wiek. Kostomłoccy uczniowie zwiedzali Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju (samodzielnie czerpali papier), Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju, Parki Zdrojowe obu miast z licznymi pomnikami przyrody, a także wędrowali poprzez Błędne Skały – malowniczy labirynt położony na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych. Na zakończenie Bardzo Zielonej Szkoły uczniowie złożyli ślubowanie, że będą przestrzegać Kodeksu Młodego Ekologa i uzyskali Dyplom Młodego Ekologa upoważniający do przekazywanie zdobytej wiedzy innym i poszerzania świadomości ekologicznej w najbliższym otoczeniu. Była to bardzo udana BARDZO ZIELONA SZKOŁA!

"Dzień Języków"

18 czerwca 2013 roku w naszej szkole miał miejsce Dzień Języków Obcych. W projekcie wzięli udział wszyscy uczniowie zarówno klas młodszych, jak i starszych. Opiekunami projektu byli nauczyciele języków obcych: Ewelina Dudka, Marta Toczyńska oraz Aleksandra Jackowiak. Głównym celem projektu było uświadomienie uczniom faktu jak ważna jest komunikacja w językach angielskim i niemieckim oraz przybliżenie uczniom klimatu krajów, w którch językiem urzędowym są język angielski i niemiecki. Uczniowie każdej z klas mieli przydzielony kraj i zaprezentowali informacje na temat geografii, gospodarki, podziału administracyjnego oraz przedstawili ciekawostki dotyczące interesujących faktów z danego państwa.

Każda z klas, poczynając od klasy pierwszej po klasę szóstą prezentowała informacje na temat następujących państw: Wielkiej Brytanii, Walii, szkocji, Anglii, Irlandii Północnej, Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady, Niemczech, Austrii, Lichtenstainu oraz Szwajcarii. Uczniowie wykazywali się ogromną pomysłowością oraz talentem.

Podczas Dnia Języków Obcych odbyły się również przedstawienia. Klasa Ia wystąpiła z przedstawieniem 'Who is the best?' - Kto jest najlepszy? w języku angielskim, natomiast klasa IIb z 'Wilde Tiere' - Dzikie zwierzęta, a klasa IIIb z 'Zauberwald' - Zaczarowany las w języku niemieckim.

Ostatnim punktem programu Dnia Języków Obcych był Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. Uczestnicy zmagali się z ogromną tremą, ale poradzili sobie znakomicie. Konkurs Piosenki Obcojęzycznej wygrała Martyna Sawicka z klasy IVa z piosenką Celine Dion 'My Heart will go on', II miejsce zajęła Wiktoria Sekula z klasy Va z piosenką Juli ' Perfekte welle', a III miejsce zajęła Maja Kuprowska z klasy Va z piosenką Lany Del Rey ' Summertime sadness'. Wyróżniony Nagroda Publiczności' został Mateusz Szewczak z piosenką Gossip ' Move in the right direction'.
E. Dudka
Zakończenie roku szkolnego 2012/13

28.06.2013 miało miejsce upragnione zakończenie roku szkolnego 2012/13. Piękna pogoda dodatkowo sprzyjała planom wakacyjnym, które rodziły się w niejednej głowie. 
Po części oficjalnej, którą rozpoczęła pani dyrektor szkoły Urszula Łapa, uczniowie klas 6 pożegnali się w krótkim programie artystycznym. W dalszej kolejności zostały wręczone nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia w nauce. Po części oficjalnej klasy rozeszły się do swoich sal aby we własnym gronie pobyć jeszcze chwilkę, podziękować sobie wzajemnie za rok pracy. 
W tak słonecznych humorach wszyscy udali się na upragnione wakacje!!!