Informacje na bieżąco!
_______________________
Godziny dostępności nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025

Pobierz pliki


GRAMY NA ZDROWIE!

Już 26 stycznia 2025 roku będziemy grali, aby walczyć z chorobami nowotworowymi u dzieci!

33. Finał WOŚP to kolejny krok w walce o zdrowie dzieci w Polsce. 26 stycznia 2025 roku zagramy dla 18 oddziałów dziecięcych, 17 hospicjów, 5 ośrodków neurochirurgii onkologicznej, 6 ośrodków chirurgii onkologicznej oraz 4 zakładów patomorfologii.

Dzięki zebranym środkom możliwe będzie zakupienie najnowszego sprzętu diagnostycznego, który pomoże lekarzom w walce z nowotworami i innymi ciężkimi chorobami hematologicznymi u dzieci.




Szkoła do hymnu

Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Kostomłotach bierze udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach wspólnie odśpiewamy hymn narodowy w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku będzie to piątek, 8 listopada.

Akcja "Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2024"
20 listopada to rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka- najważniejszego dokumentu poświęconego dzieciom. W 1989 r. światowi przywódcy podjęli historyczne zobowiązanie wobec dzieci na świecie, przyjmując Konwencję o prawach dziecka. W tym roku obchodzimy 35. rocznicę uchwalenia tego dokumentu. W tym szczególnym dniu- 20 listopada dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników- tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Polska odegrała szczególną rolę w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka- była inicjatorem uchwalenia Konwencji. To jeden z największych polskich sukcesów na arenie międzynarodowej. Pokażmy, że prawa dziecka nie są nam obojętne. Nasza szkoła włączyła się w projekt organizowany przez UNICEF. Dlaczego? Ponieważ edukacja o prawach dziecka to element budowania świadomego społeczeństwa obywatelskiego, kształtowanie wśród najmłodszych właściwego systemu wartości, a także umiejętności krytycznego myślenia.

#unicefpoland
#WorldChildrensDay

https://www.youtube.com/watch?v=3T74ou6sIOY
https://www.youtube.com/watch?v=JDRbajzrXIw&t=67s

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY
„Zdrowe życie i pierwsza pomoc”

Projekt „Zdrowe życie i pierwsza pomoc” skierowany jest do dzieci w wieku 6-10 lat (klasy 0-3). Jego celem jest kształtowanie nawyków prozdrowotnych, rozwijanie sprawności fizycznej oraz nauka udzielania pierwszej pomocy. Poprzez różnorodne aktywności edukacyjne, warsztaty i zabawy, uczniowie będą mieli okazję nauczyć się, jak dbać o swoje zdrowie, aktywnie spędzać czas i reagować w sytuacjach awaryjnych. Projekt łączy elementy edukacji zdrowotnej, fizycznej oraz pierwszej pomocy, tworząc holistyczne podejście do zdrowia i dobrostanu dzieci.

PROGRAM PROFILAKTYCZNY "GODZINA DLA MŁODYCH GŁÓW"

Nasza szkoła przystąpiła do PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO "GODZINA DLA MŁODYCH GŁÓW". 

Pilotażowy program profilaktyczny "Godzina dla MŁODYCH GŁÓW", zainicjowany przez Fundację UNAWEZA, jest reakcją na obecną kondycję zdrowia psychicznego wśród młodych. Program powstał w odpowiedzi na potrzeby uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli i podkreśla znaczenie otwartej dyskusji o zdrowiu psychicznym.

Celem programu jest normalizowanie rozmów o zdrowiu psychicznym, rozwijanie kompetencji emocjonalno-społecznych i samoświadomości wśród młodzieży, a także wyposażenie osób uczniowskich w narzędzia do otrzymywania wsparcia. Program dąży również do profilaktyki zachowań autodestrukcyjnych poprzez edukację i zmianę postaw.

Inspiracją do stworzenia programu były kierunki wyznaczone przez wyniki badania "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym". Badanie to ujawniło obraz młodzieży borykającej się z samotnością, niską samooceną, ograniczonym poczuciem wpływu na otoczenie, brakiem zaufania do profesjonalnej pomocy i wsparcia społecznego, a także z przemocą rówieśniczą i hejtem.

Program "Godzina dla MŁODYCH GŁÓW" oferuje cztery lekcje na każde półrocze, które dostosowane są do różnych grup wiekowych: klasy I-III, IV-VI, VII-VIII. Zawiera on szczegółowe scenariusze zajęć wraz z materiałami dla osób uczniowskich. Program wzbogacony jest o miniprzewodniki z teorią i wskazówkami metodycznymi, a dla starszych grup - o filmiki od ambasadorów projektu. Zajęcia mogą być prowadzone przez pedagogów, psychologów lub wychowawców. 

Bez wątpienia ważnym obszarem wsparcia dla dzieci i młodzieży pozostają osoby dorosłe, dlatego w projekcie "MŁODE GŁOWY" wspieramy również rodziców/opiekunów, nauczycieli i nauczycielki. W ramach dodatkowych działań przygotowany został program wspierający umiejętności rodzicielskie i pedagogiczne. Jest to cykl filmów szkoleniowych, webinarów na żywo i podcastów dla opiekunów dostępny za darmo na stronie mlodeglowy.pl. 

Głęboko wierzymy, że otwarta rozmowa o zdrowiu psychicznym jest możliwa, a razem możemy więcej!

ZACZNIJMY OTWARCIE ROZMAWIAĆ O ZDROWIU PSYCHICZNYM.

Zespół pomocy psychologiczno - pedagogicznej:

Jadwiga Frydryk - pedagog szkolny
Joanna Sierszeń - pedagog specjalny
Izabela Chimko - pedagog specjalny
Oliwia Staszewska - Gołdyn - psycholog
ROK SZKOLNY 2023/2024

#NaszaFlaga




Szczepienia przeciw HPV
O Programie bezpłatnych szczepień przeciw HPV

Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.

Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat.

W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil
9.

Do kogo kierowany jest Program

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.

W roku 2023 ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r.

Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Jak zapisać dziecko na szczepienie

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

  • w Zakładzie Usług Medycznych w Kostomłotach,

  • przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),

  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
W Polsce i na świecie kwiecień ma kolor niebieski. Jest to Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu - National Autism Awareness Month. Od 2008 roku na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Nasza szkoła została zgłoszona do wspólnych obchodów w ramach Niebieskich Igrzysk 2023!


Wiosenne Wyzwanie z Pho3nix Kids
Ogólnopolski konkurs dla Szkół Podstawowych
Nasza szkoła przystąpiła do wiosennej edycji Ogólnopolskiego konkursu w aplikacji mobilnej Pho3nix Kids, który rozpoczął się 28 marca 2023r., a zakończył 5 kwietnia 2023r.

Eduelo
Nasza szkoła korzysta z platformy Eduelo.pl na której uczniowie poszerzają swoją wiedzę z wielu przedmiotów, świetnie się przy tym bawiąc.
Zakup defibrylatora
Z inicjatywy Rady Rodziców przeprowadzono kiermasz ciast, z którego pieniądze zostały przeznaczone na zakup defibrylatora.

KSIĄŻKOWY NIEKALENDARZ
Nasza szkoła przystąpiła do innowacyjnej kampanii promującej czytanie i oswajającej uczniów z korzystaniem z zasobów biblioteki.
NIEKALENDARZ to inspiracje, aktywności z książką i najważniejsze literackie rocznice. Składa się z 12 kart, z zadaniami na każdy miesiąc, które zachęcą do odwiedzenia biblioteki i sięgnięcia po książkę.
Na każdy miesiąc opracowano zestaw wyzwań czytelniczych. Uczniowie otrzymują  szablon miesięcznego wyzwania motywującego do codziennego czytania przez minimum 7 minut.

Pobierz pliki


Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym bierze udział w kolejnej edycji kampanii „Mała Książka – Wielki Człowiek", której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Jednym z jej elementów są działania na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero rozpoczynają naukę w szkole podstawowej.
Projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka” ma charakter ogólnopolski i jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tym samym jest bezpłatny zarówno dla szkół, jak i samych dzieci.

Szkoła Podstawowa w Kostomłotach została zakwalifikowana do udziału w II edycji programu „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” prowadzonego przez Kulczyk Foundation i sieć Rossmann. Uczennice szkoły będą miały zapewniony darmowy dostęp do podpasek podczas roku szkolnego 2022/2023.
Celem Programu jest przeciwdziałanie problemowi ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego w Polsce poprzez zwiększenie dostępu do środków higieny menstruacyjnej oraz wiedzy nt. menstruacji i dojrzewania w szkołach funkcjonujących na terenie Polski.

Zmiana numeru telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży
Dotychczasowa ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona została telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

Poniżej link do strony Rzecznika Praw Dziecka, na której znajdą Państwo wszystkie informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD:brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/ .

Termomodernizacja Budynków SP Kostomłoty
Realizując w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 - Oś Priorytetowa 3 Gospodarka niskoemisyjna Działanie 3.3 Efektywność energetyczna 
w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym, Poddziałanie 3.3.1 Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym zadanie pod nazwą:

„Termomodernizacja i poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych Powiatu Średzkiego i Gminy Kostomłoty”

wykonana została instalacja fotowoltaiczna dla wytwarzania energii na potrzeby budynków Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach
Instalacja składa się z 125 paneli o mocy 395 W każdy. Całkowita moc instalacji – 49,375 kW.

Kolejnymi etapami termomodernizacji będzie docieplenie budynków oraz montaż pomp ciepła.Termo


Pomoc dla Ukrainy



Nasza szkoła została partnerem Dolnośląskiego
Klastra Edukacyjnego.



Aktualny rozkład jazdy autobusów ważny od 03.09.2021r.


Insta.Ling już dla nas!

Nasza szkoła przystąpiła do XV Edycji Programu Insta.Ling dla Szkół. Dostęp do systemu jest bezpłatny dla nauczycieli, uczniów i rodziców.Program Insta.Ling to skuteczna nauka słówek: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego oraz ortografii języka polskiego. Szczegółowe informacje znajdziesz: https://instaling.pl/

23 czerwca odbyła się Gala Finałowa podsumowująca tegoroczną edycję programu Być jak Ignacy. Nasza szkoła została laureatem
w kategorii Nagrody Specjalne.

Laptopy dla uczniów 
W tym tygodniu Szkole Podstawowej w Kostomłotach Władze Gminy  przekazały laptopy do pracy zdalnej dla uczniów z projektu grantowego pn.
 "Zdalna Szkoła - wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej
w systemie kształcenia zdalnego".
 Laptopy te mają ułatwić zdalną naukę uczniom szkoły.


W lipcu Gmina Kostomłoty pozyskała laptopy kolejne 12 laptopów z rządowego programu “Zdalna Szkoła + w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Nasza placówka z Programów “Zdalna szkoła” i “Zdalna szkoła plus” otrzymała łącznie 21 laptopów, które ułatwiły prowadzenie zdalnej edukacji, a teraz będą pomocne od września uczniom w nauce, a nauczycielom w pracy.

Specjaliści z PPP współpracujący z naszą szkołą radzą:

Pobierz pliki


WAŻNE INFORACMJE O KORONAWIRUSIE

Pobierz pliki


Szkoła pracuje w programie 
"AKTYWNA TABLICA w SZKOLE " 

Nasza szkoła dołączyła do programu edukacyjnego Eduelo.pl.
Eduelo jest ptatformą online wspierającą edukację dzieci realizujących program szkoły podstawowej. Platforma wykorzystuje techniki gamifikacji, znane z gier komputerowych. Techniki te silnie motywują uczniów do kontynuacji nauki i sprawiają, że jest ona przyjemną formą spędzania czasu.

https://www.eduelo.pl/


Godziny pracy sekretariatu
 


poniedziałek: 7:00 – 15:00
wtorek: 7:00 – 15:00
środa: 7:00 – 15:30
czwartek: 7:00 – 15:00

piątek: Sekretariat nieczynny
dla interesantów


Wpłaty za posiłki przyjmowane są do godziny 13:00

Ceny posiłków

Przedszkole:

śniadanie - 4 zł
obiad - 5 zł
podwieczorek - 3 zł


Szkoła:
śniadanie - 4 zł
zupa - 3 zł
obiad - 8 zł


Uwaga Pomoc! - Bezpłatna infolinia!


Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że od 1 października 2019 roku została uruchomiona całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. 
Każda osoba, która zechce porozmawiać o swoich problemach, może zadzwonić pod bezpłatny numer 800 080 222 i uzyskać pomoc od doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo.

Oficjalna strona projektu: www.liniadzieciom.pl


Wpłata na Radę Rodziców - 50 zł

e-podręczniki w edukacji

Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami e-podręczników na stronie www.epodreczniki.pl
E-podręczniki to przyszłość szkolnictwa. Warto sięgnąć po materiały, które oprócz tego, że są zupełnie za darmo, wzbogacą wiedzę naszych dzieci. E-podręczniki dostępne dla każdego od przedszkolaka do licealisty!

Między innymi: 

Świat pod lupą.
Choć aura coraz częściej płata figle, to jednak latem śnieg nie pada. Dlaczego? Po odpowiedź trzeba sięgnąć do e-podręcznika do przyrody. Tam również można odesłać tych, którzy zechcą się przekonać, że bardzo ciężkie przedmioty łatwo przestawić z miejsca na miejsce, o ile wie się jak! Autorzy przygotowali wiele obserwacji i doświadczeń, które uczniowie wykonają za pomocą dostępnych materiałów zarówno w domu, jak i w szkole. Trudniejsze fragmenty zilustrują filmy.

Panoramiczne podróże.
Dzięki fotograficznym panoramom uczniowie korzystający z e-podręczników będą odbywać wirtualne podróże. „Odwiedzą” np. Czarnolas, gdzie żył i tworzył Jan Kochanowski.
Panoramiczna interaktywna fotografia, bo taką niespodziankę przygotowuje dla uczniów zespół e-podręczników, robi ogromne wrażenie. Czujemy się tak, jakbyśmy przenieśli się do sfotografowanego miejsca. Przedmioty i wszelkie obiekty na nim widoczne zdają się dostępne na wyciągnięcie ręki. Mamy poczucie, że można ich dotknąć.

Nauka w trzech wymiarach.
Piramida Cheopsa w miejscu warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. Spacer w głębi lasu z możliwością podpatrywania żyjących w nim dzikich zwierząt. A nawet dostępny na wyciągnięcie ręki słynny kamień z Rosetty pokryty hieroglifami z 196 r. p.n.e. To tylko nieliczne wizualne atrakcje edukacyjne przygotowywane dla uczniów w technologii 3D.

Nowatorska Gramatyka.
W gimnazjalnym e-podręczniku do języka polskiego kurs gramatyki jest niezależny od podrozdziałów literackich i lekcji kształcących kompetencje komunikacyjne. Lekcje gramatyczne mają wiele treści dodatkowych – także do samodzielnej nauki. Autorski wykład uzupełniają liczne ćwiczenia.

Internetowa biblioteka wolnych lektur.
Do projektu e-podręczników dołącza darmowa biblioteka internetowa Wolne Lektury. Dzięki niej uczniowie będą mieli nieograniczony dostęp do ponad 3 tys. zdygitalizowanych utworów literackich, w tym do wielu lektur szkolnych.

Zachęcamy do korzystania. Bądź e-uczniem XXI wieku!

Dolnośląski Kurator Oświaty
mgr Beata Pawłowicz

Uwaga!

Informację o sprawozdaniu finansowym 
Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej 
w Kostomłotach 
można znaleźć na stronie bip.kostomloty.pl
.