Wydarzenia 2010/11

_____________________________

Uczniowie SP im. Marii Konopnickiej  na dwudniowej wycieczce w Karkonoskim Parku Narodowym 

 

 

W dniu 04 i 05 maja 2011 r. uczniowie klas IV i V ze Szkoły Podstawowej im . Marii Konopnickiej w Kostomłotach wzięli udział w wycieczce do Karkonoskiego Parku Narodowego. Wyjazd zorganizowano  w ramach projektu „Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji” finansowanego  ze środków Unii Europejskiej. 

Nad bezpieczeństwem uczniów czuwały panie Kamila Pełech – Kostrzycka oraz Jadwiga Frydryk. 

O godzinie 7.00 grupa wyruszyła autokarem do Karpacza. Po dotarciu do celu pan przewodnik przedstawił szczegółowy plan wycieczki, której  pierwszym punktem było wejście do schroniska „Samotnia”  będącego pierwotnie góralską chatą pasterską położoną nad brzegiem Małego Stawu.   

W trakcie wspinaczki niebieskim szlakiem podziwialiśmy niespotykaną nawet w Karkonoszach o tej porze roku przepiękną zimową, można rzecz wręcz przeniesioną żywcem  z  Narnii scenerię górską. W schronisku ugoszczono nas gorąca herbatką następnie w drodze powrotnej udaliśmy się do domku myśliwskiego położonego  na wysokości 1140m.n.p.m., gdzie odbyły się zajęcia na temat przyrody, tutejszego klimatu i bezpiecznego poruszania się w górach.  

Po zakończeniu zajęć  zmęczeni i nieco przemoczeni udaliśmy się do hoteliku „Pod zwariowanym koniem” w Zachełmiu, gdzie czekała na nas pyszna obiado- -kolacja i dyskoteka.  O godzinie 22. 00 po dniu pełnym wrażeń wszyscy spali  jak zabici. 

Drugiego dnia zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy ponownie do Karpacza, by zwiedzić Świątynię Wang, a potem do Kowar ,gdzie mogliśmy podziwiać najpiękniejsze zabytki naszego regionu  w „ Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska”. Obejrzeliśmy  szereg budowli, które wykonane z niesamowitą precyzją z pewnością niejednego ucznia zachęciły do poznawania historii, kultury i geografii naszego województwa.   

Po obiedzie pojechaliśmy do Szklarskiej Poręby nad wodospad Szklarki i w drodze powrotnej wstąpiliśmy na rynek w Jeleniej Górze.  

Dla mnie i moich kolegów ze szkoły  to była wspaniała i bardzo pouczająca wycieczka.  

Kamila Pełech- Kostrzycka

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach  

Po zakończeniu wycieczki uczniowie  mieli za zadanie napisać sprawozdanie . Uczeń Kamil Szarwaryn z klasy Vb, wykonał to zadanie najlepiej . Jego sprawozdanie pojawi się w prasie lokalnej. 


Uczniowie SP im. Marii Konopnickiej z wizytą w MultiCentrum 

Przyjechaliśmy do  Jawora po wiedzę 

 

Już po raz drugi 27 kwietnia 2011r. uczniowie z klas czwartych i piątych SP w Kostomłotach uczestniczyli w zajęciach w jaworskim MultiCentrum.  Wyjazd zorganizowano  w ramach projektu „Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji” finansowanego  ze środków Unii Europejskiej. 

W czasie oczekiwania na zajęcia udaliśmy się spacerem po najpiękniejszych zakątkach Jawora. Zwiedziliśmy Kościół Pokoju, który został wpisany na listę  światowego dziedzictwa kultury UNESCO. 

Drugim ważnym miejscem, które odwiedziliśmy  w Jaworze było Muzeum Regionalne. Ciekawa lekcja na temat minerałów występujących na Dolnym Śląsku poszerzyła zarówno wiedzę  jaki i rozbudziła zainteresowania kamieniami szlachetnymi.   O godzinie 15.30 byliśmy gotowi na  spotkanie z „nauką” w jaworskim  MultiCentrum.  Uczniowie pod fachowym okiem wykładowcy mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii.  Z klocków inżynierskich  K’nex budowali modele zasilane bateriami słonecznymi, mając  możliwość samodzielnego odkrywania praw fizyki.  

 Dzięki prezentacji modeli z obszaru „zielonej energii” – TP-WE WIND SYSTEM, TP-HE HYDROSOLAR SYSTEM uczniowie obserwowali pozyskiwanie energii wiatrowej i słonecznej.  

 Dużą satysfakcję sprawiło tworzenie własnych utworów muzycznych.   

Organizacja zajęć dostarczyła dzieciom wielu  wrażeń wzrokowych, słuchowych i dotykowych, rozwijała techniczne umiejętności pracy z komputerem oraz pobudzała wyobraźnię i twórcze myślenie.  

Bez wątpienia  był to bardzo udany, aktywnie i pomysłowo spędzony dzień, a dowodem na to były rozpromienione i uśmiechnięte buzie naszych wychowanków.   

 

                                                                                  opiekunowie wyjazdu  

                                                                            Jadwiga Sroga, Alicja Niedziółka 

 


Wycieczka do Parku Krajobrazowego Chełmy i okolic


W dniu 7 czerwca 2011roku uczniowie klas 3 Szkoły Podstawowej w Kostomłotach wraz z opiekunami skorzystali z wyjazdu w ramach projektu Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji do Parku Krajobrazowego Chełmy i okolic.
Celem wycieczki poprzez udział w zajęciach terenowych było poznawanie dziedzictwa kulturowego, historycznego i przyrodniczego Dolnego Śląska, promocja walorów przyrodniczych i turystycznych Dolnego Śląska, rozwijanie zainteresowań w obszarze nauk przyrodniczych, popularyzowanie turystyki pieszej poprzez wędrówki szlakami turystycznymi i ścieżkami przyrodniczymi oraz poznawanie, poznanie funkcjonowania ekosystemu leśnego i łąkowego i znaczenia dla środowiska oraz promocja aktywnego spędzania wolnego czasu.
Kolejnym punktem programu wycieczki, który wywarł na wszystkich uczestnikach ogromne wrażenie było zwiedzanie Kościoła Pokoju oraz wysłuchanie historii związanej z jego powstaniem.
Po krótkim postoju i odpoczynku wyruszyliśmy na dalszą wędrówkę, której celem była średniowieczna twierdza znajdująca się w okolicach Bolkowa Świny. Dalsza trasa wycieczki wiodła do zamku w Bolkowie, gdzie pani przewodnik opowiedziała dzieciom historię i legendę związaną z tą twierdzą.
Tak jak przypuszczaliśmy , wycieczka bardzo nam się podobała niosąca ze sobą dużo informacji o pięknie i urokach naszego kraju i mimo zmęczenia wszyscy wróciliśmy zadowoleni oraz pełni wrażeń.
Pilot wycieczki zostanie w naszej pamięci jako sympatyczna postać, która ciekawie i interesująco przekazywał nam informacje. Wygodny autokar i profesjonalizm kierowców wzbudzał w nas poczucie bezpieczeństwa.
Do domu wróciliśmy w dobrych humorach!!!SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU
DNI NIEMIECKICH W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KOSTOMŁOTACH

W dniach od 17 do 20 maja 2011 roku odbyły się w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach Dni niemieckie, których koordynacją i sprawnym przebiegiem zajęła się nauczycielka języka niemieckiego pani Beata Abram. Celem, który przyświecał organizacji tego przedsięwzięcia było przede wszystkim popularyzowanie języka niemieckiego wśród młodzieży szkolnej oraz rozwijanie zainteresowań wiedzą o kulturze, geografii, literaturze i życiu codziennym w krajach niemieckiego obszaru językowego. Program Dni niemieckich był bardzo ciekawy i obfitował w różne atrakcje dla uczniów na różnych poziomach nauczania. Największym zainteresowaniem cieszył się projekt Mein Lieblingsessen, podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności kulinarne oraz zorganizowali profesjonalne studio kulinarne. Każda z pięciu grup pracowała nad określonym zadaniem, np. nad odpowiednim doborem artykułów spożywczych do deserów lodowych oraz stworzeniem własnego niepowtarzalnego przepisu na deser. Uczniowie klasy VI A podczas zabawy w studio kulinarne wykonali desery lodowe, następnie nastąpiła ich degustacja i przedstawienie przez lidera grupy własnej ekipy kucharskiej oraz podanie składników oraz sposobu wykonania deseru w języku niemieckim. Na zakończenie prezentacji uczniowie najczęściej opowiadali różne anegdoty i przygody związane z realizacją projektu. W trakcie przebiegu projektu uczniowie sprawnie posługiwali się różnymi źródłami informacji. Do swoich prac wykorzystali słowniki leksykalno gramatyczne, ilustracje, przepisy z niemieckich artykułów czytelniczych oraz książek kucharskich, jak również skarbnicę informacji - internet. Zwycięską grupą okazała się ekipa kucharska Dominika Budy lidera zespołu, którą pozostali uczestnicy projektu nagrodzili największymi owacjami. Na zakończenie projektu uczniowie zorganizowali ekspozycję szkolną ze zdjęciami z przebiegu imprezy.
Kolejnym ciekawym wydarzeniem w trakcie Dni niemieckich był turniej klas IV, którzy mięli za zadanie wykonać drzewo genealogiczne członków rodziny ze szczegółowym ich opisem w języku niemieckim. Podczas konkursu uczniowie prezentowali wysoki poziom. Sprawnie posługiwali się słownictwem czynnym oraz materiałem leksykalno - gramatycznym z kręgu tematycznego Meine Familie, obowiązującego w trakcie trwania konkursu. Sprawnie i bezbłędnie posługiwali się odmianą czasowników haben i sein oraz przymiotników charakteryzujących osoby.

Pobierz pliki